Bouwmaterialen ENCI-CEMEN SCHOOL- EN KERKMEUBELEN J. C. HENRI VAN INGEN N.V. CENTRALE GLASHANDEL H.H. Architecten N.V. HOUTHANDEL v/h Firma J. G. ALBLAS BETON v.h. VAN WANING Co. ROTTERDAM GEWAPEND BETON Ruime hypotheek TE KOOP HEERENHUIZEN Mooie HEERENHUIZEN MEUBELEN r H.R.LAUWAARS &Z0NEN N.V. A. MUYS Go's BESCHERMT ALLE GEBOUWEN TEGEN HITTE - KOUDE - VOCHT - LAWAAI GRATIS DESKUNDIG C N.V. Producten- S Grondstoffen Hmij. AMSTERDAM: Sarphatikads I - Tel. 34824 - 36824 ROTTERDAM: Stationsweg 378 - Telel. 11690 BOUWBLAD No. 160 (Verschxjnl eiken MaaitöagJ fct IH 1H MAANDAG IS JUNI 1932 N.V. Betonbuizenfabriek „DE VALK" NIEUWPOORT-LANGERAK TELEFOON 18 GROOTSTE fabriek in Nederland. Prijzen beneden elke concurrentie. VRAAGT PRIJS Ueerenhuizen Meloenstraat Den Haag Een dezer dagen hebben we nog eens een bezoek gebracht aan de fraaie heerenhuizen gebouwd door het Bouwbureau M. P. W e r- n e r aan de Meloenstraat te 's-Gravenhage. Het devies waaronder dit Bouwbureau werkt mogen we zoo langzamerhand bekend achten: „Uw eigen huis op eigen grond", en dan vooral de nadruk leggen op „eigen grond", is zeker in Den I-Iaag een groote zeldzaamheid. Daarbij komt nog, dat de heer M. P. W e r- n e r thans ook in de gelegenheid is ruime hypotheek op deze huizen te verstrekken, tegen zeer acceptabele voorwaarden, zoodat practisoh gesproken: geen enkele belemme ring meer de aankoop van een dezer heeren huizen in den weg staat Over de indeeling hebben we reeds in ons blad van 25 April j.l. geschreven. Een in die beschouwing voorkomend zetfoutje mogen we hier nog even corrigeeren. De welwillen de lezer zal reeds gemerkt hebben, dat niet de kasten geheel in het rond zijn betegeld, zooals in onze eerste beschouwing werd af gedrukt, maar dat hier van de keuken sprake was. De huizen zijn thans zoo goed als gereed cn we kunnen een bezoek warm aanbevelen BOUWMEESTER B escherming van den architectentitel in Engeland In Engeland is met 1 Januari j.l: de „Ar chitects Registration Bill", de nieuwe wet op cle architectenregistratie in werking ge treden. De titelbescherniing is in deze wet echter wel zeer zwak. daa^ niet de titel „architect", doch slechts de titel „Registered architect" beschermd wordt. Niemand is "échter verplicht 0111 zich in het register te laten inschrijven. Iedereen kan zich als te voren architect noemen en ieder kan ook architectenpractijk uitoefenen. Er zullen nu voortaan in Engeland drie soorten van ar chitecten zijn, aldus B. B.: Ten eerste de z.g. chartered architects, dat zijn zij, die lid zijn van het R.I.B.A. (Royal Institute of British Architects) en die de letters F.R.I. B.A. achter hun naam voeren; in de tweede plaats de ..registered architects", die volgens de bepalingen van de nieuwe wet in het ar- chitectenregïster ingeschreven zijn, en in de derde plaats de gewone „architects", die noch lid van het R.I.B.A. zijn, noch inge schreven staan. Natuurlijk kan men tegelijk chartered en registered architect zijn. Tot 1934 mag ieder, die thans practijk als architect uit oefent, zich voor registratie aanmelden. De beslissing, of men in het register zal worden ingeschreven, berust bij het „Ad mission Committee", dat bestaat uit leden van verschillende instituten en uit register- architecten. ..V.erdere bestuursorganen voor het architecten-register zijn de „Council", die de verplichte jaarcontributie vaststelt en hoofdzakelijk bestaat uit door verschil lende arcliitectonische vereenigingen aange wezen leden, en de „Board of Architectural Education". In het register kunnen worden inge schreven: de leden van de architectuur- academiën. degenen die den architecten- graad aan een der universiteiten verkregen hebben, leden van de R.I.R.A., ieder bona fide architect, ieder, die 5 jaar op >1 archi tectenbureau werkzaam geewest is en te vens een opleiding genoten heeft hetzij aan een middelbaar technische school, hetzij van een ingeschreven architect In de Council hebben de R.I.B.A. en de Society of archi tects and Surveyors recht op één vertegen woordiger per 500 leden; verder hebben daarin zitting een vertegenwoordiger van ieder van acht rijlcsbureaux en van acht vereenigingen van ingenieurs van bouwon dernemers. Deze „couiicil" vormt het be stuur van de door het register vereenigde architecten. De „Board of Education" heeft zich te bemoeien met de opleiding der aan staande geregistreerde architecten. Zij be staat uit vertegenwoordigers van de Coun cil. van die Universiteiten, die technische faculteiten hebben, van de erkende parti culiere architecten-scholen van de vereeni- ging van technische leeraren. Een commissie is belast met het toezicht op de beroepsuitoefening der register-arohi- tecten en kan verschillende tucht-maatrege- len toepassen, waaronder het afvoeren uit het register. Deze commissie bestaat uit vier register-architeeten, een vertegenwoor diger van de regeering, een van de rijks bouwkundigen en den voorzitter van de „Council". Deze wettelijke regeling en de bestuurs organen zijn, zooals blijkt, zeer gecompli ceerd. Camenwerking van Gemeente-lnstantien I11 de algemeene vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage, welke j.l. Woensdag werd ge houden, werd om. besloten om op voorstel van de Commissie Bouwbedrijfsbelangen, ter zake van de moeilijkheden, welke voor het bouwbedrijf voortvloeien uit onvoldoen de samenwerking van verschillende Ge meente-Instanties. het volgende adres tot B. en W. te richten. I11 den laatsten tijd zijn aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gra venhage verschillende gevallen bekend ge worden, waarin bij de bebouwing van in erfpacht uitgegeven gronden meerdere Ge meentelijke instanties, aan wier oordeel de bouwontwerpen onderworpen zijn. Gewezen werd op de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan bij de bebouwing van de gronden aan de Pruimenlaan. Ten gevolge van meeningverschillen tusschen den door de Gemeente 's-Gravenhage aange wezen architect, de Schoonheidscommissie en Bouw- en Woningtoezicht is de bebou wing daar vele maanden vertraagd. Omdat dif geval niet alleen staat maar zich reeds meer dergelijke gevallen hebben voorgedaan en teneinde dergelijke misstan den te beperken, heeft de Kanier gemeend de ongewenschtheid hiervan onder uw aan dacht to brengen. Aan een zoodanigen gang van zaken zijn zoowel maatschappelijke als particuliere be zwaren verbonden. Maatschappelijk kleeft hieraan het groote bezwaar, dat menrin een tijd van groote werkeloosheid den voort gang van werkzaamheden belemmert en voor de particuliere bouwnijverheid wordt door vertraging in het werk het bouwka- pitaal gebonden. Een en ander geeft de Kamer aanleiding Uw College met den meesten aandrang te verzoeken maatregelen te treffen, om ver tragingen als gevolg van gebrek aan samen werking tusschen de verschillende takken van Gemeentedienst te voorkomen. Het wil de Kamer voorkomen, dat het wenschelijk is, dat d>e aesthetisolie verzor ging in één hand zij. Wanneer voor een be paald stadsgedeelte een architect wordt aangewezen, dan is het derhalve onwen- schelijk, dat daarnaast of daarboven nog eens de Schoonheidscommissie een beslis sing neemt. In ieder geval worde bevorderd, dian meeninjgverschillen tusschen daarbij betrokken instanties zijn opgelost, alvorens grond door de Gemeente ter bebouwing uit gegeven wordt Dr. Wibaut eerelid Het Genootschap Architecture et Amici- tia 1e Amsterdam heeft in zijn jongste ledenvergadering Dr. F. M. Wibaut we gens zijn groote verdiensten voor het bou wen en de" bouwkunst in het algemeen en voor de bevordering en instandhouding der schoonheid van Amsterdam in het bijzon der, benoemd tot Eere-lid, welke benoeming Dr. Wibaut heeft aanvaard. P)e schoorsteen in ons interieur Gepaard gande met de algeheele omkeer in ons interieur is vanzelf sprekend de hui selijke haard daarin niet achtergebleven. Wanneer we spreken van „rond de haard" dan stellen we ons voor. het zitje bij de kachel, het meest intieme centrum van onze woning, waar menig uurtje wondt gesleten bij de poëtische schijn van het oplaaiend haardvuur. Niemand zal die intimiteit en gezelligheid ontkomen, die er uitging van de oud-Hollandsche schouw met open vuur, de schouw met prachtig tegelwerk, met zware omlijsting, opgesmukt met Delftsch blauw, handgedreven koperen of tinnen voorwerpen. Ook dit deel van het interieur behoorde op haar plaats, sloot zich zuiver aan bij de omgeving. Met het streven naar het practiscii moest het open vuur plaats maken voor de kachel en met de kachel is de toepassing van den schoorsteenmantel volkomen ingeburgerd. Maar helaas, ook de schoorsteen moet het dikwijls ontgelden. Deze uitbouw in de kamer was maar al te zeer geworden de verzamelpalats van de on mogelijkste prullaria. Geen schoorsteen waap de pendule met coupes ontbreken, voorwerpen waarin het meest onlogische, onaesthetische, karakterlooze tot uiting kwam. Wangedrochten van gegoten en ge bronsde bloemen of vruchten, mismaaksels van zwevende menschenfiguren aange bracht in kronkelende standen rond klok (pendule!) en candelabres. daarnaast nog de meest hopelooze verzameling van portret lijstjes, vaasjes, hondjes en doosjes, dit al les geplaatst op de nimmer ontbrekende schoorsteenlooper, liefst imitatie antiek, voorzien van prachtige franje. Niet te ver geten als achterwand de meterhooge spie gel. naar voren overhangend, waar we met schrik en angst voorbijliepen, alleen met de gedachte de kans te beloopen onder deze glasreclame bedolven te worden. Geukkig eehter hebben de pioniers dei- moderne bouw- en binnenhuiskunst dit deel van het vertrek met succes herschapen. In ons modern interieur kunnen we tenminste weear spreken van de „gezelligheid", daar waar haard of kachel nog van toepassing is. De schoorsteen is hervormd en de plaats geworden waar een of ander mooi kunst voorwerp zoo bij uitnemendheid tot z'n recht kan komen. Vele variaties zijn in de binnenbouw van toepassing. In Interieur geeft Caspar B e r 1 a g e eenige mogelijkheden: We kunnen den schoorsteen opnemen de betimmering als onderbreking van t kenkast e.d.: de ingebouwde schoorsteen in onze moderne huizen doet rustig aan en geeft een juiste gelegenheid tot het airrem- gceren van een gezellig intiem zitje. Ook is dit het genre, daar waar de haardvloer is verhoogd door baksteen of andere oplossing. Dit gebruik kan zelfs een zeeir ae§thetisch aspect opleveren. We zijn geenszins uitslui tend gebonden aan den schoorsteenmantel, maar kunnen dikwijls 'n zeer goede oplos- AANBESTEDING VAN WERKEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken van Dordrecht en Omstreken besloot in hare vergadering onderstaande motie ter kennis te brengen van gemeentebesturen in het district der Kamer: Da Kamer van Koophandel en Fabrie ken van Dordrecht en Omstreken in hare vergadering van 21 April 1932, kenhis nemende van het streven om door middel van werkloozen werkzaam heden te doen verrichten, welke liggen op het terrein van den aannemer; van meening, dat de overheid mede tot taak heeft, teneinde de werkloosheid te bestrijden en een zoo praktisch mogelijke uitvoering te waarborgen, de uitvoering van genoemde werken aan te besteden; van oordeel dat èn het belang der ge meenschap èn het belang der werkloozen daarmede ten zeerste is gehaat; sperekt de wenschelijkheid uit, dat het Bureau der Kamer, die stappen doet^ die noodig en wenschelijk zijn om te be werken, dat alle overheidswerken, daar voor geschikt, worden aanbesteed. A anbestedingbedragen over April Igens de bij „De Aannemer" in bezii zijnde afloopen der aanbestedingen bedroeg de totale som daarvan over de maand April f 8.397.446, verdeeld over de volgende groe pen: Particulieren f 3.306.954 Gemeentebesturen 677.824 Woningbouwverenigingen t 21.925 Rijk en Polderbesturen f 4.231.036 Ned. Spoorwegen f 159.707 Totaal f 8.397.446 Over de maand Maart wereden de vol gende cijfers verkregen: Particulieren f 3.751.259 Gemeentebesturen f 773.552 Woningbouwveree nagingen f 436.539 Rijk en Polderbesturen f 2.376.886 Ned. Spoorwegen f 305.000 Houth. V„ N.V. J. VAN SCHIJNDEL 3 Co. ANNO 1S53 Oost-Admiraliteitskade 47 Rotterdam Opslagplaatsen, Zagerij en Schaverij: Nassauhaven—Boerengat iVCSTKiT U TE UILLEGCBSBEBG InlIchtingenbebouwingaandenTerbregscheweg ie Hillegersberg bi] Vlielstraat 8b Rotterdam Telefoon 11748 Dir. W. J. LENGKEEK Oppert 85 - Rotterdam - Tel. 50030 Het aangewezen adres voor Bouwvakken en Industrie. UW ADRES voor Uw DRUKWERKEN is Drukkerij LIBERTAS GOUDSCHE SINGEL 105 - ROTTERDAM Telefoon 22490 (4 lijnen) WADDINXVEEN TELEFOON No. 6 Opslagplaats ROTTERDAM aan denlwAANSHALS Ho. 203-205 - Telef. No. 40891 N.V. KON. ROTTERDAMSCHE IJZER MAATSCHAPPIJ TELEF. 21094 (3 lijnen) FILIAAL ENSCHEDE EN BIJKOMENDE WERKEN sing vinden door aanbrenging van boeken planken tegen den sohoorsteenmuur of een enkel nisje of vooruitspringend deel, waar we dan een of ander kunstvoonvei'p op plaatsen. We hebben de gezellige haard ruggevomden en mogen de gegronde hoop koesteren, dat de toepassing zeker in nieuwbouw algemeen wordt. Met de bespreking van den schoorsteen, komen we vanzelf op de kwestie „centrale verwarming" en moeten we concludeeren. dat met deze wijze van verwarming dit deeil vain het interieur een geheel ander karakter gekregen heeft. Zeer onlogisch zou het zijn een radiator in den schoorsteeh te plaatsen. Helaas bestaan er radiatoren en electrische kachels met een „natuurgetrouwe" naboot sing van haardvuur. Maar waar geraikèn we ten slotte, wanneer wij aan dergelijk snobis me toegeven? Iedere logica ontbreekt daar, waar men het spel der natuur door meoha- nische kracht tracht te vervangen, het geeft alleen uiting van karakterloosheid en be drog. Voor goede aanpassing der centrale ver- wanndmg aan het interieur zijn vele oplos singen mogelijk. De radiator is meestal geen voorwerp, wat op zichzelf de schoon heid bevordert, doch kan tot een minimum beperkt worden door juiste aansluiting den wand of door evenwichtige onderver deeling met het meubilair. Bij het gebruik der centrale verwarming is de schoorsteen absoluut overbodig geworden en verplaatst zich het intiem zitje naar een ander deel van het interieur. We kunnen niet ontken nen, dat met den vooruitgang der techniek in de vei*warming een karakteristiek deel van het interieur als verloren beschouwd moet worden. Nooit mogen we er echter op uit .zijn om vergane glorie door nabootsing te vervan gen; dit leidt tot zelfbedrog. Ten slotte moeten we ons door het logi sche ook bij het technische aansluiten, wil len we komen tot het zuivere, het aestheti- sche, wat toch het ideaal moet blijven voor onze binnenhuiskunst» fische bepaling van het uiterste draagver mogen (evenwichtsverlies) van een centrisch en verticaal belast fundament van zeer groo te lengte, dat geplaatst is op een horizon taal terrein, indien rekening gehouden wordt zoowel met het gewicht van den grond als met de veronderstelling dat in ieder punt van de grondmassa de schuif- vastheid volgens alle vlakjes door dat punt eenzelfde waarde heeft en niet afhankelijk is van de in die vlakjes optredende nor male spanning. II. Gevraagd wordt een kritische beschou wing en vergelijking van de tot dusver uit gevoerde zelfwerkende afsluitingen voor ontlasting van kanalen, in het bijzonder ten aanzien van haar toepassing in aanvoerka nalen met water, dat bezinkstoffen, ijs en drijvend vuil meevoert, eventueel onder het aangeven van verbeteringen in de bestaan de constructies of van nieuwe denkbeelden. Antwoorden op deze prijsvragen door stu deerenden aan een Nederlandsche instelling van hooger onderwijs, moeten vóór of op 14 September 1933 worden toegezonden aan den secetaris van den Senaat der T. H., met opgave van een correspondentie-adres van den inzender. Zij moeten geteekend zijn mei een spreuk of een ander kenteeken en daar bij moet gevoegd worden een verzegeld briefje, dat dezelfde spreuk of hetzelfde kenteeken tot opschrift heeft en .den naam, het studievak en het eigen adres des inzen ders bevat. Op 8 Januari 1934 zal door den Senaat het oordeel der Afdeeling over de ingekomen antwoorden worden hekend gemaakt en aan de inzenders der beste antwoorden, die de bekroning zijn waardig gekeurd, de gouden eerepenning worden uitgereikt. Totaal f 7.643.2J patrimoniums Woningstichting Jaarverslag afd. den Haag. Patrimonium van 26 Mei j.l., het officieele orgaan van het Nederl. Werkliedenverbond Patrimonium, bevat o.m. het 52ste jaarver- slag Afd. Den Haag, loopende van 1 Maart 1931—29 Februari 1832. Met betrekking tot de Woningstichting lezen we dat zij heel weinig stof ter bespreking geeft. Er moet ten zeerste uitgekeken worden, il men niet voor huurder-ving döor „leeg staan" komen te staan. Wat de huren be treft, kan deze W. S. met elkeen wedijve ren. ze zijn over 't algemeen niet hoog. Het bestuur is natuurlijk steeds actief, om zoo mogelijk huurverlaging te bewerkstelligen. Dit is natuurlijk bij loondaling een welko- gast Zoo de W. S. gelegenheid krijgt b.v. door nog meerderen bouw goedkoo- per huizen te kunnen aanbieden, zal zij deze kans ongetwijfeld aangrijpen. Eerlang zal met den bouw van 't. Më blok worden begonnen, bevattende pl.m. 200 woninger Yoorzitter Vakgroep „Bouwkunst' Bij besluit van de ledenvergadering van de vakgroep BoBuwkunst der algem. Katli. Kiinstenaarsvereeniging is benoemd tot voorzitter de heer P. G. Bus kens te Rot terdam, zulks in ©laats van den heer W. J. Sandhövei, Maastricht, aftredend. Onderwijs Personalia De ingenieurs van den Rijkswaterstaat Ir. C. F. van Bergen te 's-Gravenhage, Ir. J. W. d e V r i es te Roermond, Ir. H. C. P. de Bruyn te Roermond en Ir. T. H. i Wisselingh te Haarlem zijn be vorderd tot hoofdingenieur van den Rijks waterstaat in vasten dienst. Ir. N. Th. Koomans, ingenieur bij de gemeentewerken van Rotterdam, is be noemd tot directeur van het Gemeentelijk Havenbedrijf aldaar. Ir. J. Bell inga, directeur der gemeen tebedrijven van Sneek, is met ingang van 15 Juni 1932 benoemd tot directeur der Ge- meente-Lichtbedrijven te Almelo. Bij Kon. besluit is De inspecteur-generaal voor het Nijverheids onderwijs wordt belast met het rechtstreeks toezicht op de middelbare technische scholen, met uitzondering van de provinciën Gelder land, Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, en voorts op de afd. middelbare technische school de Academie van Beeldende Kunsten Technische Wetenschappen te Rotterdam. De inspecteur G. A. Groote Haar wordt belast met het toezicht op de dag- en avond scholen en cursussen voor ambacht en hand werk en die voor speciale doeleinden (am- bachts-, vak- en avondteekenscholen, enz.), mede op de Rijksnijverheidsscholen en op het leerlingwezen voor ambacht en handwerk inde provinciën Utrecht en Zuid-Holland gedeelte van de provincie Noord-Holland ten zuiden van het Noordzeekanaal, met uitzonde ring van de gemeente Amsterdam. De inspecteur W. H. C o o 1 wordt belast met het toezicht op de dag- (en avondscholen en cursussen voor ambacht en handwerk en voor speciale doeleinden (ambachts-, vak- avondteekenscholen, enz.), zoomede op de Rijks nijverheidsscholen en op het leerlingwezen voor ambacht en handwerk in de provinciën Gronin gen, Friesland, Drente en Overijsel en in het gedeelte van de provincie Noord-Holland ten Noorden van het Noordzeekanaal, benevens de gemeente Amsterdam, en op de hoogere textiel school te Enschede. De inspecteur Ir. L. Th. H. Hessefelt wordt belast met het toezicht op de middelbare technische scholen, de mjjnschool, de dag- er avondscholen en cursussen voor ambacht er handwerk en die voor speciale doeleinden (am bachts-, vak- en avondteekenscholen, enz.) er de Rijksnijverheidsscholen en voorts op het leerlingwezen voor ambacht en handwerk in de provinciën Gelderland, Limburg, Noord-Bra bant en Zeeland» Carley's Electrische Klok In ons artikel'tje over de Carley's Eelectri- sche klok werd medegedeeld, dat. de alleen- verkoop voor Noord-Zuid-Holland zou berus ten bij een bepaalde firma. Dit schijnt op misverstand te berusten, door berichten, die we hierover ontvingen, te oordeelen. Studie prijsvragen Het genootschap Architecture et Amicitia heeft het denkbeeld geopperd, om met steun van de Gemeente Amsterdam één of meer studleprijsvragen uit te schrijven, teneinde de jongere krachten uit die architecten- wereld eenigermate te bewaren voor de neerdrukkende gevolgen van de huidige crisisperiode- Het is fle T/edoeling deze. op het gebied der bouwkunde uit te schrijven prijsvragen, al zullen zij in de gegeven omstandigheden niet een reëel en te zijner tijd voor uitvoe ring bestemd gemeentelijk ontwerp ten doel kunnen hebben, betrekking te doen hebben op bestaande situaties te Amsterdam of in eenig gemeentelijk uitbreidingsplan van die stad. .De wensóh van het genootschap is voorts, dat de gemeente eenig get1 i beschik baar stelt voor het uitloven van prijzen. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor f 1000 beschikbaar te stellen, on der zekere waarborgen. Prii rijsvragen De Senaat der Technische Hoogeschool maakt bekend, dat in de Afdeeling der Weg en Waterbouwkunde de volgende prijsvra gen worden uitgeschreven. I. Gevraagd wordt een analytische of gra- U wenscht Uw eigen huis op eigen grond P De meest zekere belegging in dezen tijdl KOM DAN NU EENS KIJKEN NAAR DE HEERENHUIZEN aan de Meloenstraat te 's-Gravenhage van het BOUWBUREAU M. P. WERNER Rozenstraat 55 - Telefoon 339682 Molensingel—Vijverlaan Schiebroek Kamer en suite, keuken, vestibule, groote kelder, 3 slaapkamers, bad kamer en zolder.' KOOPPRIJS: 12.500, f 14.000 A. BLONK, Piaslaan 58, Schiebroek TE KOOP, gelegen Francois Haverachmidllaen No. 42 tot 48 Ie SCHIEDAM, met ruim uitzicht Bij Julianapark en Sterrebosch. Bevatt: 2 Kamers en suite. Keuken, Zijkamer, frisschc groote Kelder. Ie verdieping 2 Slaapkamers, groote Zijkamer, Badkamer, vijf Kasten, overdekt Balcon, Zolder met Slaapkamer, groote Voor- en Achtertuin. Koopprijs: Hoekpand t 15.500, Tusschenpandcn 13.500. inlichtingen: H. v. d. KRAAN Vondellaan 50 - SCHIEDAM N.V. FABRIEKEN „WADDINXVEEN" v/a A. KEMPKES A Co, TEL.17 WADDINXVEEN VOOR DE TEGENWOORDIGE WONING LEVERING DOOR DEN HANDEL. TOONKAMERS crabethstraat57 goudat.o.hetstation Pijnackerplein 44 - Rotterdam Magazijnen: Schommelstr. 8-30 J LEVERT ALLE g "Wereeniging „Bouwkunst en Vriendschap" De jury voor de prijsvragen in 1931 uit geschreven, bestaande uit deiheeren Ir. II. F. Mertens, architect te Bilthoven; ir. A. v. d. Steur, stadsarchitect te Rotterdam; P. den Besten, decorateur te Rotterdam, Ir. W. Cvan Goor, architect te Hillegersberg en ir. M. C. A. M eischke, architect te Rotterdam, heeft onderstaande inzendingen, voor een bekroning voorgedragen. Warenhuis: le prijs, motto „Alfa", inge zonden door G. Stroom en Ir. W. Ver meer Jr., Hillegersberg en Rotterdam; 2e prijs motto „Rayons", ingezonden door P en B. Zandstra te Amsterdam; 3e prijs, motto „Tempo" ingezonden door C. J. F. Vlekke te Rotterdam. Toiletgebouwtje: le prijs, motto „Aan 't Water", ingezonden door Nic. Huls bosch Jr. te 's-Gravenhage; 2e prijs, motto „Hedato", ingezonden door Fred, de Haas te 's-Gravenhage; 3e prijs motto „Klimop", ingezonden door M. C. A. Tolk te Alphen aan den Rijn. Tentoonstellingsaffiche: le prijs, motto „Black and White" (de inzender wenscht onbekend te blijven; 2e prijs, motto „Grijs", ingezonden door J. Her laar te Rotterdam; 3e prijs, motto „Symphonie", ingezonden door Joh. G. Baljet te Amsterdam. Bouwsteenen Eenerzijds is het een veilheugend ver schijnsel, dat men den laatsten tijd zooveel meer dan vroeger aandacht is gaan beste den aan de aesthetische zijde van de bouw constructies, dat d'it heeft geleid tot een te veel den nadnak leggen op het aesthetische element, waarbij de technisch-constructieve eischen soms ernstig werden verwaarloosd. J. H. EMCK. SCHIEDAMSCH TIMMERBEDRIJF E. SWIDERSKI KORTE H WEN 18 - L. SINGFLSTR KJ TELEFOON 69588 - SCHIEDAM Speciaal adres voor TEAKHOUTEN DEUREN EN PUIEN Wenscht U con mooie, solide en doelmatige SCHOOLBANK VOOR ZEER BILLIJKEN PRIJS! Mijn schoolbank Ned. Octrooi No. 25549 voldoet, naar liet oordeel van deskundigen, aan die wenschen A. G. J. MAK. School en Kerk- meubelen. Zuidhoek 85-88, R'dam TELEFOON 10199 Vertegenw. voor R'DAM en OMSTREKEN; AEL3RECHTSKADE 147b TELEFOON 30404-30233 -w» HEELSUMBIJARNHEiyi.TEL.33S

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8