BINNENLAND. 0FF1CIEELE BERICHTEN notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Harderwijk A, Greidanus, candidaat-notaris ie Hei teren. Audiënties. De audiëntie van den minister van wa terstaat zal a.s. .Woensdag 15 dezer niet plaats hebben. VRAGEN VAN KAMERLEDEN de relletjes te boskoop. Het Tweede Kamerlid W ij n k o o p heeft ■Hen ministers van binnenlandsche zaken en jyan justitie gevraagd: Is het de regeering bekend, dat de Bos- koopsche politie op Woensdag 8 Juni j.l. een groep arbeiders en tuinders, die op volko men ordelijke wijze een op een vergadering ter plaatse aangenomen motie aan den bur gemeester van Boskoop had aangeboden, plotseling heeft overvallen, en dat wel zon der eenige voorafgaande waarschuwing, en dat het zoodoende tot het neerslaan van verscheidene ongewapende burgers en tot den dood van een der werklooze arbeiders is gekomen? Welke bestraffing ls de regeering van plan de politie en het hoofd der politie, den burgemeester, voor dit optreden met bloedi- afloop .te doen toekomen?. ANTWOORDEN VAN MINISTERS schapen uitvoer naar frankrijk. Op de desbetreffende vragen van den heer an den Heuvel antwoordt minister Verschuur, dat het percentage van het totaal der certificaten voor den uitvoer van jchapenvleesch naar Frankrijk, hetwelk overeenkomstig de voor die verdeeling gel- jende regeling aan de leden der Commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van vleescli »n vleeschwaren en de aan die leden gelieer- je belangen toekomt, bedraagt op dit oogen- jlik nog niet 1 pCt. De minister voegt hier- lan toe, dat alle twijfel omtrent een juiste rerdeeling der .certificaten uitgesloten is. De kwestie om, daar een groot aantal ichapen van 1931 waardeloos dreigt te wor- len, ter gedeeltelijke voorkoming hiervan, le uitvoerconsenten alleen te doen geven oor schapen geboren 1931 en voorloopig niet roor in 1932 geboren schapen, heeft de volle :dacht van den minister; de mogelijkheid van een andtere regeling en de daaraan ver bonden voor- en nadeelen wordt onderzocht. De minister erkent het bezwaar, gelegen in de bevriezing van den handel, hetwelk de genomen uitvoermaatregelen met zich brengen. Het is echter niet mogelijk daarin verandering te brengen, daar onder de voor waarden, waarop door Frankrijk aan Neder land de verdeeling van het toegestane con tingent is toegestaan, ook valt de eisch, dat bestaande handelsrelaties behouden moeten blijven. Hieruit volgt, dat ook i.e. de certifi caten slechts kunnen worden toegewezen alleen aan die exporteurs, welke zich ook vroeger met den uitvoer van schapenvleesch naar Frankrijk bezighielden en tot een zeker percentage van hun vroegeren uitvoer. HET AFSLUITEN DER ZUIDERZEE oprichten van een gedenkteeken. Onder voorzitterschap van den heer Jhr. mr. J. M. van Beyrna, burgemeester, kwam Woensdag te Leeuwarden bijeen een Comité, dat zich ten doel stelt op Vin door Neder- landsche Waterbouwkunde tot stand ge- brachten verbindingsdijk Noord-Holland Friesland een gedenkteeken te stichten. De Commissaris der Koningin van Noord- Holland Jhr. mr. dr. A. Röel, en de Commis saris der Koningin van Friesland mr. P. A. W. baron van Harinxma thoe Slooten, heb ben zich bereid verklaard het eerelidmaat schap te aanvaarden. Er werd een kleine uitvoerende commissie benoemd. Het ligt in de bedoeling van het comité zich met een circulaire tot het publiek te wenden teneinde voor het beoogde doel alge- meene belangstelling te wekken en tot in zameling van de benoodigde geldien te ko men. Er werden staande de vergadering reeds belangrijke geldelijke bijdragen toege zegd. KON. NED. MIDDENSTANDS BOND het 29ste congres Bovengenoemd congres wordt 19, 20 en 21 Juli te Arnhem gehouden. Den morgen van den eersten dag worden de congressisten ten stadhuize ontvangen. Den tweeden dag worden verschillende rapporben behandeld en volgen mededee- lingen vap. den heer H. J. Peletiier betref fende de uitvoering van de ziektewet Na de openingsrede van den Bondsvoor zitter komen een prae-adries van Mr. B. Bouman: „De middenstander-vakpatroon en de Overheid" en een rede van den heer J. ran Eek over: „De credietverleening aan den middenstand" aan de orde. Den derden dag komen prae-adviezen van Mr. Dr. E Tekenbroek over „Het merkartikel en de zelfstandige winkelier", en door Mr. A. N. Molenaar „De nationale koopkracht in verband met het loon vraagstuk" in behan deling. IN DE NEUTRALE VAKBEWEGING In ons nummer van 27 Mei jl. namen we onder bovenstaand opschrift een mededee- ling op, ons van hooggeachte zijde gedaan, over een bezoldigd bestuurder van de Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, een zooge naamde neutrale vakorganisatie van amb tenaren, werkzaam bij de gemeente-secreta rieën, waarin tal van Christelijke ambtena ren georganiseerd zijn. Gewezen werd op bet feit, dat deze vrijge stelde de bouw van. bijzondere scholen tracht te verhinderen door propaganda en huisbe zoek zijnerzijds. Naar aanleiding daarvan zond ons het Hoofdbestuur van genoemde bond een inge zonden stukje van de volgende inhoud: In het nummer van Vrijdag 27 Mei Jï. pag. 5. troffen wij onder het hoofd „In de neutrale vakbeweging" een stukje aan, waarin wordt beweerd, dat door één on zer bezoldigde bestuurders, met linanciee- len steun van den Bond, zou zijn opgetre den als bestrijder van de bijzondere school. Deze bewering berust, hoeiwel zij komt van „hooggeachte zijde", op louter fan tasie. Wij zouden het daarom op prijs stellen, indien door U in één der eerst volgend© nummers werd medegedeeld, dat door ons is verklaard, dat de in houd van bedoeld artikeltje ten eenen- male onjuist is. het houd van biet stukje ten ©enenmale on juist is; maar voor ons rees de vraag of die verklaring wel juist is. En nu spijt het ons te moeten zeggen, dat de heeren, die deze verklaring gaven niet heelemaal juist weer geven. wat in ons blad geschreven werd. De uitdrukking in hun schrijven: met finan cieel© steun van den Bond ver wringt de waarschuwing in ons bericht, dat de leden van den Bond nu weten, waarvoor hun contributies worden gebruikt. Een bezoldigd bestuurder ontvangt geen „financieele steun", maar salaris; en de weeigave alsof in ons blad over „financieele steun van den Bond" geschreven werd, is dus tendentieus. Deze opmerking moest voorafgegaan aan opze mectedeelliing, dat er na gedaan on derzo© k, voor ons geen enkele reden is. om de beschuldiging terug te nemen. Tegenover het Hoofdbestuur verklaren wij derhalve thans, dat ons de volkomen be trouwbaarheid is gebleken van het door ons gelanceerde bericht en we nemen ook de waarschuwing over, waarmee de inzender besloot: „D© leden van dien bond, die overigens een vooraanstaande plaats in ons Christe lijk volksleven innemen, weten nu waar voor hun contributie wordt gebruikt, ter wijl de eereleden, die een nog hooger plaats innemen, begrijpen, dat hun naam in dit geval piet als deksel mag worden gebruikt" Wil het Hoofdbestuur nogmaals verklaren dat ons bericht een bewering was, welke op louter fantasie berust, dan zouden we gaarne tegelijkertijd vernemen, of het hoofd bestuurslid, de heer Van Hazelen, een zoodanige verklaring met zijp handteeke- ning durft bekrachtigen. HARINGHANDEL EN VISSCHERIJ Men schrijft ons: Onz© haringvisscherij heeft in het bijzon der een groot aandeel gehad in de ontwikke ling van de zeevaart èn door het bedrijf zelf dat geoefende zeelui hielp vormen (want reeds in 1295 werd dooi- de Hollanders op de Engelscthe kust gevisdht, dit blijkt uit de vergunning daartoe door Koning Eduard I in dat jaar verleend), én door den handel welke in haring ontstond, sedert Willem Beukelszoon te Biervliet in 1384 het haring kaken uitvond, waardoor het mogelijk werd, de gezouten haring naar andere landen te vervoeren, Het daarvoor benoodigde zout haalden de visschers uit Portugal, hetgeen vanzelf uitwisseling van producten in de hand werkte. Spoedig werd namelijk door de schepen van Holland wijn uit Spanje en Portugal aangevoerd (ook thans zijn nog verschillende der oude Vlaardingsche haring firma's tevens zout- en wijnhandelaars) en werd deze handel weer uitgebreid tot de havens aan de Oostzee, waarheen onze schepen voeren om graan te halen en haring te brengen. Zoodoende kan men zeggen, dat de haringvangst de grondslag is geweest, waarop de Nederlandsche scheepvaart werd opgebouwd. De belangrijkheid van de haringvangst voor ons land blijkt ook uit de herhaaldelijk uitgevaardigde voorschriften omtrent de uitoefening en bescherming van deze vi6- scherij. In 1519 werd door Karei V een plak kaat uitgevaardigd ter regeling van de ha- ripgvissoherij, in 1546 werd van overheids wege het gebi-uik van netten met de kleine mazen verboden, om den. vischstand door wege het gebruik van netten met te kleine Mr. Th. Heemskerk f an van het rechtsbesefia meester in de rechten Rechtvaardig in de strijd; een ridder in gevechten, m\rotseerend schimp en spot der bitterste 70 et levend voorbeeld voor belevende belijders; j^et type van den, man, den blijden Calvinist t envoudig, open, waar, besloten en beslist; [71 en man van scherp vernuft, die 't politieke leven 3ge£ humor heeft verrijkt; die wetten wist te geven (fi teevast zich stellend op de Christelijke normen, Renmerkend voor ons v&lk: oud recht in nieuwe vormen. [71 en man, die ons ontviel, maar spreekt "na zijn verscheiden: 7) üst heeft het leven niet voor die mijn God belijden! Ramp voor Gods Koninkrijk! Gods Geest blijft u geleiden! /Nadruk verboden)] LEO LENS visch te beschermen, in 1577 verboden de Staten zelfs den verkoop of ruil van haring op andere dan Hollandsche markten en in 1582 verscheen een plakkaat van de Staten van Holland, houdende regelingen voor het vangen, zouten en pakken van haring. In schrille tegenstelling hiennede zijn de op het einde der 18e eeuw en het begin der 19e eeuw uitgeloofde pnemiën om de haring vangsten aan te wakkeren! In het jaar 1775 werd een premie van 500 gulden uitgeloofd voor elke haringbuis, die uitvoer, in 1788 werd de pmnie voor 12 jaren vastgesteld en in 1802 verhoogde het wetgevend lichaam de premie tot 700 gulden per schip, dat wilde uitzeilen. In verband met het bovenstaande kan men zich afvragen of de houding van onze re geering inzake 6teuüveiieening aan haring visscherij en -handel, welke een volstrekt af wijzende was. wel de juiste is geweest. Is er één tak van nijverheid, welke historische rechten en privilegiën heeft, dan is het toch wel deze! TABAKACCIJNS winkeliers, grossiers, enz. aan vullingszegels vóór 26 Juli a.s. aanvragen bjj den ontvanger der accijnzen, onder wiens kantoor de sigaret ten in voorraad zijn. .Zij maken daarbij ge bruik van een van rijkswege vastgesteld for mulier, dat van 18 Juli a.s. kostleoos bjj be doelde ontvangers verkrijgbaar is. Dit formu lier is zoo ingericht, dat daaruit zonder eenige berekening door belanghebbenden kan worden nagegaan welk aanvullingszegel voor de na gevorderde 20 opcenten op een zekere verpak king moet worden bijgeplakt. NIEUWE LUCHTVAART. VERBINDING amsterdam—twente Een nieuwe luchtverbinding is tot stand ge komen tusschen Amsterdam en Twente. Dage lijks zal in het vervolg een vliegtuig van de KLM van Twente naar Schiphol en weer terug naar Twente gaan. Met eenige feestelijkheid is deze nieuwe luchtlijn geopend. Zaterdagmor gen vertrokken de eerste vliegtuigen uit Am sterdam. Voor vandaag is het vliegtuig reeds volgeboekt. MAANDAG 13 'JUNI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 Pen doorkijk op de nieuwe centrale van het P. E. N. te IJ muiden, die Donderdag a.s. officieel in gebruik zal •worden genomen pij het werk aan het nieuwe Julianakanaal te Roosteren is staking uitgebroken. Marechaussée's bewaken 't terrein en het materiaal, dat dooz tie. stakers. o?iklaar. werd gemaakt. Bij 'n parlevinker kan men zoo wat alh s konpm Tijdens het bezoek van de Jacob van Heemskerck" aan Amsterdam krijgen de kanonnen een kwastje. De Jersche president De Valera arriveert te Londen voor de belangrijke conferen tie met de Engelsche regeering. Rechts: Het jaagpad van de Hoornbrug te Rijswijk naar Deljt ivordt verbreed. Het werk is in vollen gang; ook auto's zul len straks langs de zen weg mogen rijden Aan de steigers vcm de Holland-Amerlka-lljn te Amster dam arriveerde Hr. Ms. kruiser „Jacob van Heemskerck

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5