VRIJDAG 10 JUNI 1932 Ned. Chr. Radio Vereeniging 'IA ARVERG ADERING TE UTRECHT WAT DE JAARVERSLAGEN TE VERTELLEN HEBBEN In de groote zaal van het Jaarbeursge bouw te Utrecht kwam de N. G R. V. in jaarvergadering bijeen. De Voorzitter, Mr. A. van der Deure, te Bennekonv sprak het openingswoord. Na goedkeuring der notulen verkreeg de Secretaris-Penningmeester, de heer G Keuning te Wageningen, het woord voor zijn verslag over het jaar 1931. Hoewel hij hierbij alles, wat op het ter rein van den omroep en propaganda ligt, wilde buitensluiten, daar over deze dien sten afzonderlijke verslagen uitgebracht zouden worden, wilde hij toch beginnen met een herinnering aan één gebeurtenis uit die omroepgeschiedenis van 1931, n.I. aan de uitzending van den Kerstgroet van H.M. de Koningin op den eersten Kerstdag. Dan zijn eigenlijk jaarverslag aanvan gend. werd eerst een korte schets gegeven van de verhouding van de NCR V. tot de Regeering en tot «die andere organisaties, om daarna de belangrijkste gebeurtenissen uit het interne leven der vereeniging de revue te laten passeeren. Ook In dit verslagjaar is door den Minis ter nog geen beslissing genomen over den zenderbouw.. Uiteengezet werd, hoe de. hou ding van de A.V.R.O. deze beslissing heeft tegengehouden. Na het debat, over dit on derwerp in de Tweede Kamer gehouden naar aanleiding van de interpellatie-Van Dijk, zal binnen afzienbaren tijd die beslis sing toch wel afkomen. Hoe deze beslissing edjn zal, valt uiteraard niet te zeggen. Herinnerd werd aan de verbetering van den zender te Hilversum in het voorjaar en in het najaar van 1931, welke verbeterin gen echter volstrekt onvoldoende zijn Ook de N.D-0. wacht voor den zender te Huizen met spanning op de beslissing van den Minister. Eveneens kwam in het verslagjaar geen regeling tot stand betreffende de uitzendin gen voor Indië. De moeilijkheden, die zich daarbij voordeden, werden gememoreerd, terwijl tevens verwezen werd naar de me dedeel ingen over dit onderwerp in de Om- roepgids. In het kort wend stil gestaan b.ij de ver houding van de N.C.R.V. tot den Radioraad en de Controle-Commissies. Daarbij werd nog een beknopt overzicht gegeven van het gebeurde naar aanleiding van de onrecht matige afbreking van de uitzending ter ge legenheid van den Hervormingsdag. Wat de verhouding tot de andere Neder- landsche Omroepverenigingen betreft, deze is van vriendschappelijken aard, behalve tot de A.V.R.O. Deze vereeniging weigert nog altijid officieel contact en nog beslister samenwerking, ook dar.r, waar zulks mogp lijk is. Ook haar plannen ten opzichte van den zenderbouw getuigen van dien onwil tot een goede verhouding. Verschillende gebeurtenissen uit het jaar 1931. waaruit de activiteit der A.V.R.O. blijkt om onze ver eeniging te treffen werden aangestipt De onderhandelingen met de „Christelijke Radio-Leergangen" leidden niet tot het ge- wenschte resultaat Er is goede hoop. dat een alle partijen bevredigende regeling met de Christelijke letterkundige organisaties spoedig tot stand zal komen. Van het opgewekte leven in de N C.R.V. getuigden de veelvuldige bezoeken van groote gezelschappen uit alle deelen van ons land aan de studio te Hilversum en den zender te Huizen. Ook het enthousiasme voor de film gaf er blijk van. Spr. bracht hulde aan den heer Pereboom voor zijn initiatief in dezen. De film is een waar suc ces geworden. Het aantal dergenen, die hij de N.C.R.V zijn georganiseerd, steeg tot ver over de 110.000. In den loop van 1931 werd door het Da- gelijksch Bestuur een bezuigings-commis- sie benoemd, bestaande uit de heeren Ds. Wallien, De Heer en Van 't Hoff. Het rap port van deze Commissie werd, behoudens kleine wijzigingen, met algemeene stemmen aangenomen. De salarieering van het personeel werd, naar aanleiding van het rapport van de Commissie voor do rechtspositie en de salarieering van het personeel der N.C.R.V.. herzien. Een regeling voor eigen- en wedu wen-pensioen is in voorbereiding. Aan de genoemde Commissies werd dank gebracht voor haar belangrijken arbeid. Eveneens aan de SpreKers-,-je Muziek-, de Propagajida-Commissie en de Commissie voor de Schooluitzendingen, alsmede aan de Commissies en Deputaten voor Kerkuit- zendingen. Het Algemeen Bestuur onderging in 1931 een wijziging, doordat in een vacature do heer H. A. Jellema te Garijp benoemd werd. Uitvoerig werd de financieele toestand der vereeniging besproken en door cijfers toegelicht De verklaringen van den Accoun tant en van de Kascommissie werden voor gelezen. Uit een en ander bleek, dat de toestand der financiën gezond genoemd mag worden. Toch wekte de heer Keuning op tot groote waakzaamheid, inzonderheid in ver hand met die crisis., die de wereld teistert. Tot waakzaamheid en verdubbelde energie. Hierna was het woord aan den heer P C. Tolk te Hilversum, die het Omroepver- slag uitbracht Óver het werk van de afdeeling Propa ganda bracht de heer D. Per e boom te Ede verslag uit In dit verslag wrerd medegedeeld, dat het groote gebeuren van dezen winter is ge weest de film „De Klokken Luiden". In 203 plaatsen werden 231 avondvo ..tellingen gegeven, welke door 144169 bezoekers wer den bijgewoond. Hierbij pa^t een woord van dank aan de talrijke comité's in het land, van wie veel arbeid te- voorbereiding van de filmavonden is gevraagd. De Vierde Correspondentendag werd ge houden op 1 October, welke dag, mede door de proefvertooning van de film. uitmun tend is geslaagd. De eerste officieele ver tooning op 22 October in het Koloniaal Instituut te Amsterdam is den luisteraars welbekend door de daaraan verbonden radio-uitzending. Vermoedelijk zal het nieuwe filmseizoen weer met een officieele vertooning beginnen, thans in Den Haag. Het schriftelijk contact met de plaatselijke correspondenten werd onderhouden door de „correspondentenl-erichten", die geregeld verschenen. In de insignes der vereeniging kwam in dit jaar een belangrijke wijziging; het mbdel werd aanmerkelijk verbeterd, terwijl ze nu alleen in zilver worden ver vaardigd. Vooral de. nieuw ingevoerde broches-insignes zijn buitengewoon in den smaak gevallen. De propagandadienst nam in het voorjaar deel aan de tentoonstelling Klank en Beeld te Amsterdam, welke deelneming bevredi gende resultaten heeft opgeleverd. Voor de gehouden wedstrijden in het winnen van leden en het raden van de namen der sprekers voor de microfoon be stond veel animo. Bij een vergelijking met dezelfde soort wedstrijd in 1930 bleek, dat tijdsomstandigheden en jaargetij invloed op het resultaat van dergelijke wedstrijden doen gelden. Een wedstrijd blijkt altijd weer een extra aansporing voor het pro- paganda-werk te zijn. De trouwe arbeiaers nemen er aan deel, maar er komen ook namen te voorschijn van leden, die plot seling wakker geworden schijnen te zijn en zich bekwame propagandisten toonen, terwijl men tevoren niet van hen hoorde. Aan het slot van het verslag gaf de heer Pereboom een uitvoerige beschouwing over den loop van het ledencijfer. Tot aan Juni van dit jaar is het nog altijd mogelijk ge weest het cijfer in opgaande lijn te houden. Dat wil niet zeggen, dat de tijdsomstandig heden ons zouden voorbijgaan. Vooral de wisseling van het halfjaar zijn voor de om- roepvereenigingei» belangrijke dagen. Per 1 Januari j.l. zijn een paar duizend leden afgevoerd wegens werkloosheid en slechte zaken Maar dat verlies is in het begin van dit jaar in korten tijd weer ingehaald en het eindresultaat van het laatste halfjaar is nog een belangrijke vooruitgang Per 1 Juli zullen wij weer een aantal maatschappelijk getroffenen moeten afvoeren. De opgaande lijn kan wel eens tot stilstand komen in deze dagen. Saamgevat leeren ons de cijfers, dat door heel de vereeniging alle krachten moeten worden ingespannen om met hulp van Boven te blijven, die wij zijn. Niet ver geten mag worden, dat de N.C.R.V. geheel gefinancierd moet worden uit de bijdragen harer leden. Ieder bedanken beteekent dus een verzwakken der organisatie Anderzijds moeten we er een open oog voor hebben, dat de positie der N C.R.V. gezond is, en moeten wij danikibaar zijn, dat zij de hut- BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kanton- rechter-plaatsverv. in het kanton Zwolle Mr. H. J. Bouman en Mr. A. W. E. Brandsma, beiden advocaat en procureur te Zwolle; in het kanton Medemblik R- Rientsma, gemeente ontvanger te Medemblik; in het kanton Druten Mr. H. van Everdingen, waara. griffier bij de rechtbank te Tiel, en J. A. M. Bruineman, burgemeester van Druten; in het kanton Ber gen op Zoom Mr. A. A. J. Dirven, advocaat en procureur en N. F. Viets, inspecteur der registratie en domeinen te Bergen op Zoom; in het kanton Hom J. A. Kramer, hypotheek bewaarder te Hoorn; in het kanton Amers foort Mr. W. baron Röell, advocaat en procu reur. wonende te Bosch en Duin, en is aan Mr. W. baron Röell eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsv. in het kanton Breu kelen-N ij enrode. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit is benoemd tot res.-paarden- arts le kl. de res.-paardenarts 2e ld. B. Lok; is eervol ontslag verleend aan den res.- ritmeester Jhr. J. W. Godin de Beaufort, van het 1ste reg. huzaren. NED. ROODE KRUIS. Bij Kon. besluit is opnieuw voor den tijd van vijf jaren benoemd tot commissaris van het Ned. Roode Kruis bij de 1ste divisiegroep de gep. majoor der cavalerie H. G. I. Maas Geesteranus. P. T. T. Bij Kon. besluit is eervol ontslag verleend aan den commies by den P.T.T.-dienst A. J. Valk, belast met de functie van directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Brammen. COMMISSIE VLEESCHUITVOER NAAR FRANKRIJK Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is aan den heer T. Stout te Nieuwerkerk a. d. IJssel, eervol ontslag verleend als lid van de Commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van vleesch en vleeschwaren. dige tegenslagen ongeschokt kan opvangen. Hoe het dan verder met de N.CR.V. moge gaan, aldus spr., hetzij in opgaande lijn, hetzij in dalende richting, wij leggen het lot onzer vereeniging ook voor het jaar dat komt, in de handen van Hem, die alle dingwi regeert, en Die niet laat varen het werk Zijner handen. TWEEDE BLAD PAG. F De Belgische koning en koningin, die momenteel een Op de Romeinsche boekenmarkt signeerde Mussolini zijn werk Bij de vischkarretjes te Vlissingen. De Zceuusche vrouwen maken een praatje achter haar rollend bezoek aan Engeland brengen, begeven zich naar den Oorlogsherinneringwinkeltje. En intusschen gaat de neringzonder luidruchtige concurrentie, boottrein te Dover ROFFELRIJMEN Opoe snapt het niet De vrijzinnige en zwaarder gekleurd* bladen f-taan vol foto's van de dan- seres Jozeflne Baker, bekend om aaa* optreden in de meest onbeschaamd» „toiletten". Ze is> als een vorstin ia Amsterdam Ingehaald. Opoe neusde in het krantje Dat om 't halve broodje zat 't Was een krant met fotonieuwtjeê Uit de schoone Amstelstad Opoe piekerde en pinkte, Zette wéér haar leesbril recht En toen zei ze, hardop-.'.achtjes: Heuselijk! het staat er écht! Wat veranderen de tijden! Telkens hebben ze wat raars! Maar dat déze prentjes echt zijn Nou, dat lap ik aan mn laars. Vroeger zetten ze een baker Zoo een witte mopmuts op; Met haar helder ruitjts-voorschoot Was zoo'n bakertje tip-top; Later noemden ze 't armoedig Als je 't met een baker dee, Was je zonder kraamverpleegster'* (Modegril, hoor!) niet tevree; Baker dan, of kraamverpleegster 't Kan me net niet schelen wat 't Moest er altijd nog één wezen Die nou ja„de broek an ha<TTf Anders was de zaak verloren, Had je wat je noemt een strop, En met stroppen had de kraamheer! In die dagen niet veel op. Daarom sta 'k ervan tc kijken. Dat hier op die krantenplaat Nou een koffiebruine baker Op een haar nanakend staat7 Opoe kwam tot de conclusie En die was nog niet zoo nus Dat de schamelheid der schande Thans in hooge eere is. Opoe wist niet, dat de dansmeid Van het koffiebruine ras Jozefine Baker héétte, Maar geen nette baker wös. (Nadruk verboden.) LEO LENS, van het station. De kosten voor dit werk zijn geraamd op een half millioen gulden. De Gemeente zal hierin moeten bijdragen f 200.000. Door dit plan zal het nieuwe gedeelte van Roermond het zgn. Roermondscheveld uit zijn isole* ment verlost worden. ANTWOORDEN VAN MINISTERS GEBRUIKSWAARDE VAN LANDERIJEN. Op vragen van den heer Van Rappard betreffende het rekening houden met de ver minderde gebruikswaarde van landerijen ten behoeve van de aanslagen in de vermogens belasting, heeft de Minister van Financiën o. m. geantwoord, dat een aanwijzing aan do inspecteurs der directe belastingen hem overbodig schijnt, in zoover met de sterk verminderde gebruikswaarde reeds rekening wordt gehouden, en onraadzaam, in zoover bij grond evenzeer als bij andere vermo- gensbestanddeelen naast do momenteele gebruikswaarde ook andere elementen, als de veiligheid van de belegging en de ver wachtingen voor de toekomst, in de waarde schatting lot uitdrukking behooren te ko- DE EXPORT NAAR DUITSCHLAND BESPREKINGEN IN DEN HAAG. Op het Ministerie van Economische Zaken te Den Haag heeft een bespreking plaats ge had over de exportmoeilijkheden met Duitschland en de te Berlijn gehouden on derhandelingen. Bij deze bespreking waren aanwezig vertegenwoordigers van het Co mité voor Economisch Verweer van de or ganisaties, welke het manifest van dit co mité hebben gesteund, en do voorzitters en secretarissen van eenige kamers van koop handel. De besprekingen werden in opdracht van den Minister van Economische Zaken door den directeur-generaal .van Handel en Nij verheid geleid. GROOT WERK TE ROERMOND TUNNEL VAN EEN HALF MILLIOEN. Op het einde van 1929 kreeg het College van B. en W. te Roermond bericht, dat door den Minister van Waterstaat werd overwo gen de bouw van een viaduct in den Rijks- weg NijmegenMaastricht onder de gemeen te Roermond, ter plaatse waar deze Rijks weg door dubbelspoor gekruist wordt. Door het Gemeentebestuur van Roermond werd den Minister verzocht aan dit plan voorloopig geen uitvoering te geven. De Mi nister antwoordde hierop, dat hij de zaak zou onderzoeken. Inmiddels werden nog eenige andere plannen onder de oogen ge zien én thans heeft de Minister van Water staat zich bereid verklaard te Roermond een tunnel te bouwen met aanleg van een bree- den weg voor het doorgaand verkeer aan de overzijde der spoorlijn. Als plaats voor den tunnel heeft men op het oog een plek gele gen op 225 RL afstand van den spoonvee- overweg aan de Kapellerlaan in de richting jjtn aUcduugsch geval in de haven van Vlissingen: voor de visscher uitvaart, herstelt hij zijn netten. Rechts: Duizenden Engelsche kinderen woonden in de beroemde Aldershot Arena de gecostumeerde troepenparade bij. Men ziet hier een reconstructie van den Inkermanslag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5