'die .geobjectiveerde herinneringen de jrij'ke stof voor de verhalen, die haar naam voor goed zonden vestigen. Zoo kwam „Onder Moeders Vleugels" ter wereld, een boek dat onmiddellijk een fenomenaal succes had, wat haar *elf wel het meeste verbaasde. Zij zei- de ervan: We hebben het grootste ,deel ervan zelf doorleefd. Als het een ©ucces is, dan is dat de reden ervan'. Maar natuurlijk was dit niet de eenige yeden. In weerwil van den schijnba ren eenvoud van dit boek is er een zelfbeheersching in, een fijn onder scheidingsvermogen en een gevoel voor proportie, welke men alleen kan vcr- wachten van een rijp verstand, en van ,®en ziel, die geleefd heeft en geleerd. Hebben de duizenden en nog eens dui genden die haar boeken over de familie March lazen, zoowel kinderen als volwassenen, de verschillende karak ters daaruit niet besproken alsof het werkelijk levende wezens waren, en jhebben zij al de lotgevallen uit die boe ken niet zelf heelemaal meegeleefd? Het geheel is 'n waar levensbeeld, be schreven op warmen toon, niet door iemand die er buiten staat. Het geeft ons wenken over ons dagelijksch ge drag cn leert de mooie deugden van (waarheid, ernstig streven naar het zui vere en goede, en hechte onderlinge Jiefdc. Ook i9 er een overvloed van humor in, zonder dat deze ooit tot ■caricatuur ontaardt, en fijn gevoel, dat nimmer tot het sentimenteele over helt. Op haar 37e jaar bereikte de schrijf ster het ideaal, dat zij zich had gesteld, en kon zij in haar dagboek vermelden: 'Alle schulden zijn betaald, iedere stui ver, die geld betalen kanMijn droom wordt langzamerhand verwezen lijkt, en als mijn hoofd zich goed houdt, zal ik mog volbrengen, wat ik eens gehoopt heb. Haar roem vertxreidde zich naar alle rijden, en dat dit behalve welstand voor haar en de haren ook weer lastige siutaties meebracht, bleek baar o.a. heel duidelijk op een vrouwencongres, dat zij eens bezocht. Haar eigen be- Bchrijving daarvan is als volgt: Ik tracht incognito te blijven, maar wordt dood gekust door expansieve jonge dames. Een energieke greep in het ge drang mijn hand en riep uit: Als u ooit in Oskosh komt, zullen we niet toelaten dat uw voeten den grond be loeren. U zult in de armen van de bewoners gedragen worden. Wanneer komt U? ©ij dit echte Yankee-enthousiasme bleef Louisa Alcott echter nuchter, en op de laatste vraag antwoorddezij: Nooit! terwijl zij trachtte beleefd te blijven en niet te lachen. Hoeveel zij ook van literatuur cn van schrijven hield, toch was het voor haar nooit een doel, maar altijd een middel. Haar hart was zoo één met haar fa milie, zij voelde zoo duidelijk dat het haar roeping was voor hen te zorgen, dat zij alles aan hen opofferde. Do vraag is of zij ooit zóóveel, en zooveel goeds, gedaan zou hebben, als die voortdurende prikkel haar had ont broken. Haar eigen edele natuur drukte op haar boeken die stempel van hooge reinheid, die hen altijd de beste lectuur voor kinderen en volwassenen zal doen blijven. Den 6en Maart 1888 sliep zij kalm in en vond de rust, waarna zij de laatste jaren zoozeer gesmacht had, en de tij ding van haar dood liet een leegte bij aLlcn die haar door haar boeken had den 1 ie fgek regen. Haar waar zijn in al wat zij schreef was het, dat haar zoo veel macht had gegeven over grootcn en kleinen. Op het Kerkhof „Sleepy Hollow", waar ook Hawthorne en Emerson werden begraven, aan het voetenein de van de graven van haar vader en moeder, en van haar vroegtijdig over leden zuster, werd haar lichaam ter ruste gelegd. Zoo nam zij ook bij haai' dood als het ware de plaats in, die bij haar leven het liefst was: daar waar zij dienen kon. Maar in de harten van velen, die haar boeken lazen leeft zij ongetwijfeld nog voortl Het Boek voor de Vrouw Vrouwen in Indië Wat is d5t een mooi boek, dit „Vrou wen in Indië", geschreven <ïoor Mevr. Ir. C. Swaan—Koopnxa.n en uit gegeven bij H. J. Paris in Amster dam. Dit is geschreven, volgens de opdracht, „voor de Hollandsche jonge vrouwen, aan 't begin van haar Indi sche leven, en voor alle trouw schrij vende Oma's, die in Holland zijn ach tergebleven". Zelden lazen wij iets over ons sohoone, uitgestrekte en on danks veel literatuur zoo veraf en on bekend gebleven Insulin'de, ïflaï ons tlïl land met zijn bont geschakeerd® bo- wonors zóó dichtbij bracht, juist op die punten, waarin wij als 'vrouwen wel het meeste belang stellen. Wij be schouwen uit dén aard der zaak alles gaarne als door de ramen van ons eigen huis, dus van het stand punt van de eclitgenoote en huismoeder, en hier is nu eens een huismoeder, die dat werkelijk ten volle zich heeft be wast gemaakt, en ons op deze wijze van haar ervaringen verhaalt Is het dan niet een beetje erg huisbakken geworden? Niet het minst, want do schrijfster heelt zich een frissohen, eigen kijk op menschen en dingen ver worven, zij blijft niet staan bij wat zich vlak voor haar deur afspeelt maar tracht van dit bijzondere te ko men tot het wijdere en meer alge- meene, waartoe waarschijnlijk haar universitaire vorming, en een veelvul dig veranderen van „standplaats" haar in staat gesteld heeft. Wie intusschen de schrijfster zelve fs, kunnen wij niet mededcelen. Wij zou den zoo zeggen, dat zij in elk geval voor den arbeid van Kerk en Zending waardeering heeft, al wordt deze niet opzettelijk in aparte hoofdstukken ge uit. Maar er zijn telkens trekjes, zoo hier en daar, die daar wel op wijzen. Vooral het gedeelte, dat in het bijzon der handelt over „De Hollandsche Huisvrouw", en dat weder in vier hoofdstukken is onderverdeeld: Hui zen; De Huisvrouw; Gemeenschapsle ven dn Indië; Een dag kinderleven; is heel interessant Ook al zal men het natuurlijk lang niet in alles met de schrijfster eens zijn, en blijkt er heel vaak, dat Indië dikwijls een „ruim heid" kweekt, die wij niet gaarne als Hollandsche Christenen zoo maar zonder meer zouden aanvaarden. Toch durven wij dit boek gerost ter lezing aanbevelen, aan elke vrouw, elk meis je, die verwanten in Indië heeft, en ook aan de vele andoren, ddo niet al leen tot romannetjes lezen zich bepa len, maar graag haar blik door lec tuur wat wallen verruimen. „Vrouwen in Indië" is nu eens een 'boek, dat werkelijk zijn geld waard is. Ons wekelijksch knippatroon Deze aardige jurk, zoo geschikt voor buiten, bijvoorbeeld voor het strand, is uit imprimé mousseline. Het patroon is A 0.75 veikrijgbaar in de maten 88, 86 en 104 cM., bij de Uitgevers maatschappij „De Mijlpaal", Postbox 175, Amsterdam. Giro-nummer 41632. De lezeressen worden vriendelijk ver zocht, bij bestelling tegelijk met het Nummer, 7137, ook de maat op te geven. De betaling kan ook in postzegels o-f per postwissel geschieden. Een raad van Cats Hebt ghy een huys onlanghs gebout, Maeckt dat je dese les onthout, Of anders vriendt, ghy lijt gevaer; Laet uwen vyant 't eerste jaer, Laet voor het tweed' een beter vrient Van dese woningh zyn gedient, Maer weest ghy voor het huys be- schroom Tot dat het derde jaertjen koomt. De mode van den dag Nieuwe jurken VVe geven hier enkele alleraardigste modelletjes. 1. Een mousselinen jurkje met ondergewerkt, wit vestje. 2. Is typisch landelijk. Rokje van dunne tweedstof en manteltje met klein schootje. 3. Dit manteltje is gemaakt van dunne wolcrêpe en kraag, revers en onderkant zijn geboord met smal laklint. Ook op het hoedje dient laklint als garnee ring. 4. Een namiddagjurkje uit donkere, lichtgenopte stof, met pofmouwtjes, een eenvoudig klokrokje, geplooiden georgette» kraag. 5. Effen casaquc-blouse met pofmouwtjes en imprimé rokje. Bijzonder aardig is hier het kraag modelletje. 6. Jurkje van crêpe de Chine. De geplisseenle pelerine wordt door den kleinen, iets afstaanden kraag, die aan de voorzijde'tot een strik wordt geknoopt, vast gehouden. 7. Origineel costuumpjc uit genopte jersey. Grooie revers aan de real)terzijde en een knoopjes garneering die tot ver onder de ceintuur doorloopt. Het rokje is van de knie af geplisseerd. Bij de veelzijdigheid, die dc zomermode biedt, zal he» wei kelijk moeilijk wezen, om een keus te doen! 2 Onverschillig waar U woont, U kunt op gas koken. De Kltchenkook brandt op eigen gat, zonder eenlgen aanleg. Overal te plaatsen. Kookt sneller, bakt beter en verbruikt minder dan eenig ander kook- toestel. Geen rook, geen roet, geen walm. Vraagt prospectus met attestenboek van tevreden gebruikers en adressen weder- MEYER Co.. AMERSFOORT Wat zullen wij heden eten Menu's voor heel de week ZONDAG: Tomatensoep. Gekrulde varkens- lapjes, gekookte aardappelen, bloemkool met sausOmelet met jam. MAANDAG: Macaroni met tomaten en ham. Griesmeelrand met rabarber DINSDAG Gebakken levergebakken aard appelen, sla met harde eieren. Warme biscuitpudding, WOENSDAG: Varkensnieren, gekookte aardappe len, gestoofde sla-kropjes. Maizena- pudding. DONDERDAG: Gesmoorde runderlapjesgekookte aardappelen, postelein, Griesmeel met cocos. VRIJDAG: Gehaktballetjes, gekookte aardap pelen, spinazie. Havermout, ZATERDAG: Varkensbiefstuk met gebakken aardappelen, worteltjes. Watef- gruwet. De weg naar het hart Menu's, recepten enz. Aardbeienpudding Benoodigd: Drie kwart liter melk, anderhalf ons suiker, drie ons aardbeien, één citroen, twee eieren 12 gr. gelatine. Bereiding: De melk wordt met de schil van de citroen aan den kook gebracht. Eieren en suiker samen goed door roeren ver mengen, dan de kokende melk daarbij gieten en de massa even laten binden (niet koken). Vervolgens laat men hierin de van tevoren geweekte gela tine oplossen, om dan dc massa te la ten bekoelen. De aardbeien worden door een paardcharen zeef of doek ge wreven, en met het ctroensap aan de puddingmassa toegevoegd, eer deze stijf begint te worden. Dan in den bevoch tigden puddingvorm doen. Gesponnen tarwe Gesponnen tarwe, waarover wc in een vorig nummer reeds het een en ander vertelden, kan op verschillende manie ren worden gebruikt Voor ontbijt of lunch kan men het warmen in den oven, het dan luchlig met wat boter besmeren, en vervolgens al of niet met suiker bestrooid 'nut tigen. Men kan het ook, met behulp van een draadlepel, even vluchtig in heet, zoul water houden, en het dan van boter voorzien. Een derde manier is warmen in den oven en opdienen met boter en kaas. Geeft men aan pap de voorkeur, doe dan de gesponnen tarwe-biscuits met wat mellc, water en zout in een pan netje, en laat het al roerende, even doorkoken, totdat het een brei wordt. Men kan het opdienen met versche of andere vruchten, schijfjes banaan bijv., of gestoofde abricozen. Jachtschotel Benoodigd hiervoor is wat koud rund vleesch, dus restanten van een vori- gen'dag. Verder wal aardappelen, azijn, uien, zout, peper en boter. Het vleesch wordt in stukjes gesneden, evenals de aardappelen en de uien. We leggen dan op den bodem van een vuurvasten schotel een weinig boter, daarop een laagje aardappelen, daarop vleesch en uien, aardappelen enz. De bovenste laag moet uit aardappelen bestaan. We hebben de massa onder- wijl telkens voldoende met wat zout, peper en azijn vermengd en met wat boter hier en daar, en laten ze dan gaar stoven. Indien men koud vleesch en reeds gekookte aardappelen ge bruikt, moeten alleen de uien gaar worden, dus dan moet de schotel slechts een klein uurtje in den oven. 'Anders ongeveer twee uur. Van langs den weg „Het schoolgaande kind in de vacantie" Als do tentoonstelling Moeder en Kind", die in de maanden Juni en Ju li gehouden zal worden in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam, weer achter den rog is, zal in dezelfde expositie ruimten een nieuwe interessante ten toonstelling geopend worden, gewijd aan „Het schoolgaande kind in de va catie". De opzet van deze onderneming is, om aan de grootc en kleine be zoekers eens te laten zien, hoe dc vrije weken van het schooljaar prettig kun nen worden doorgebracht. Er zullen heel veel dingen zijn, die het kind eens graag zal willen bekijken, zooals hij voorbeeld een doorsnede van een Met weinig of geen kosten aardige dingen maken, dat kan eigenlijk iedere handige huisvrouw. Als we een kleu- rigen thecwarmer breien, kunnen we met de wol resten weer een oud bloe menmandje voeren, op de manier zoo als u het hier op het teekeningetje ziet. We hebben dan bovendien nog het voordeel, dat theewarmer en mandje in dezelfde kleuren zijn. Zoo kunnen ook oude lapjes van verschillende grootte en kleur uitstekend dienen om er een mooi cn modern kussen uit te maken. Dat gaat zoo eenvoudig, dat iedereen het kan. Alle lapjes, die wij beschikbaar heb ben, worden uitgespreid op een oud stuk laken, jute of andere stof, die als echte vliegtuigmotor, waaraan de jon gens kunnen zien, hoo zoo'n ding, dat ze allemaal even interessant vinden, werkt. Een andere inzending is het Curtiss-Windtunnel Apparaat. Als je daarin gaat zitten, doe je dezelfde er varingen op als een vliegtuigbestuur der, die met zijn toestel de lucht in gaat, dus ook al weer een „knal"ding, niet? De Philipsfabrieken zullen verlich tingssystemen duidelijk maken, en de voering kan dienst doen. 'Alleen 'de rafels worden even van de lapjes afge knipt. Hebben we ze zoo uitgelegd, dat er vair de onder liggende voering niets meer is te zien, dan worden de lapjes met een groven steek aan de voering vastgehecht. We maken vervolgens een flink eindje ketting- steek uit grove wol, die later met een stopnaald en een draad wol over alle naden wordt genaaid. Natuurlijk kan ook een smal lint of band voor dit doel worden gebruikt, waardoor dan het maken van den kettingsteek weg valt. Nu nog wat kapok of zeegras voor de vulling, en wc hebben een heel eigenaardig kussen, zooals dat in geen enkelen winkel te koop is! 'Amsterdamsche Brandweer zal laten zien, hoe de brandmelder function- neert. Wij zouiden nog veel meer op kunnen noemen, zooals dé kunstmoeder met 300 levende kuikens, de inzendingen van zeep-, biscuit- en speelgoedfabri kanten, de toestellen die een beeld geven van de ontwikkeling der elec- trotechniok, enz. enz., doch willen voorloópig met deze eerste vluchtige aankondiging volstaan. Weet u, wat voor de kinderen ook extra-leuk is? De vervelende bordjes: Verzoeke de voorwerpen niet aan te raken!, zullen hier zooveel mogelijk ontbreken. Zij zullen zich dus edit vertrouwd kunnen maken met alles wat ze interesseert, waardoor zoowel het genot als de paedagogisdie waarde van een bezoek aan deze Vacantie-ten- toonstelling aanmerkelijk zullen wor den verhoogd. Op 5 Augustus opent de tentoonstel ling „Het schoolgaande kind on de vacantie" haar deuren. Moge het zijn .voor een zeer druk bezoek! Het jubileum der stations-juffrouwen Eigenlijk had hier iets anders boven moeten staan, een titel die veel offi cieeier luidde, maardie tegelijk .veel minder duidelijk en vertrouwd zou wezen. Want aan de Stations zijn de juffrouwen met den rood-witten band aan den arm, die vertrouwde en vriendelijke hulp voor alleen-reizende vrouwen en jonge meisjes, veel be kender en ook veel meer populair dan de Daam van de Vereeniging, waar voor zij arbeiden: de Nederlandsche Vereeniging ter Behartiging van de Belangen van Jonge Meisjes. Is het niot altijd een mooi ding, als iemands werk zoo zijn persoon op den achter grond houdt? Maar nu deze Vereeniging binnenkort een halve eeuw zal hebben bestaan, willen we ook daaromtrent eens het een en ander inëcdeelen. In het jaar 1877 werd in Zwitserland door Mevr. Josephine Butler de grondslag gelegd van de „Fëdération Internatio nale des Amies de la Jeune Fille' Nederland behoorde tot dc eerste zeven landen, die zich daarbij aansloten. Hier te lande werd in 1882 een afdec- liug opgericht, die thans nog werk zaam is onder den naam van Ned. Ver. ter Behartiging van de belangen van Jonge Meisjes. Deze Vereeniging trekt zich de belan gen aan van elk jong meisje dat raad of leiding noodig liceft, zonder onder scheid van nationaliteit, kerkgenoot schap, beroep of stand. Een verleng stuk van het zoo wel bekende sta- tionswerk is het maatschappelijk ad vies- en inlichtingenbureau, dat be doeld is als een vraagbaak èn wet Handwerken Dingen die niet veel kosten! >SEp' 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10