WOENSDAG 8 JUNI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DUITSCHLAND ONDER ZIJN NIEUW BEWIND De wijze waarop het huidige Duitsclie Rijkskabinet geboren is, nl. door een crisis, die van boven af in het leven is geroe pen, heeft haar karakter als een dictatoriale regeering reeds onmiddellijk bepaald. Brüning regeerde óók vrijwel dictatoriaal doch hij had de Rijksdagmeerderheid achter zijn noodverordeningen en hij liet niet na het parlement nu en dan te consulteeren. Von Papen en zijn ministers zijn 'n Rijks daguitspraak opzettelijk uit den weg ge gaan door het plompe middel van Rijksdag- ontbinding vóór de Rijksdag zijn houding tegenover de nieuwe regeering kon bepalen Alleen het Rijksdagpresidium leeft nu nog voort, tesamen met de commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden, om de rechten des volks tegenover de regeering te verdedigen. Het schijnt wel vast te staan, dat het door Von Hindenburg in het leven geroepen ka binet op denzelfden onparlementairen weg wil voortgaan, want uit Berlijn wordt ge meld, dat een „vertegenwoordiger der Duit- sche regeering", wiens naam niet genoemd wordt, heeft verklaard, dat de regeering weliswaar voornemens is zich strikt binnen de grenzen van de grondwet te bewegen, daar Von Hindenburg nooit schending van de grondwet zou dulden, maar tevens, dat Ihet de bedoeling van de regeering is den Rijksdag opnieuw te ontbinden wanneer de verkiezingen niet een zoodanig mandaat aan deze regeering geven, dat zij de meerderheid van het Duitsche volk achter zich heeft. Men schijnt dit aldus te moeten uitleggen: Wij, Von Papen c.s. weten wat het beste voor het Duitsche volk is en zijn in staat, dat beste voor het volk ten uitvoer te brengen. Stemt het volk dit niet toe dan verklaren wij het onmondig en zullen we het "vel te gen zijn zin sturen in de richting, die wij wenschen. Indien dit inderdaad de bedoeling van de huidige Duitsohe regeering is dan mag men vragen waarom zij dan maar niet onmiddel lijk de volledige dictatuur proclameert. Wo zullen vóór we verdere conclusies trek ken, eerst nog maar afwachten of de klaring van den ongenoemden regerings vertegenwoordiger authentiek is. Intusschen geeft het nieuwe kabinet te Berlijn nog stof te over om na te denken. Het is er, om te beginnen, in geslaagd bin Dien, den korst mogelijken tijd vrijwel alle partijen tegen zich in het harnas te jagen. Zelfs het centrum, dat altijd de kunst ver staan heeft van de terughouding en de ma tiging is woedend over de beleedigende wijze waarop in luet regeeringsmanifest over de politiek van die partij wordt gesproken. De waardige rake repliek, die Dr. Brüning en de overige leden van het vorige kabinet op de „regeringsverklaring" hebben gele verd, vindt overal in het Duitsche land weer klank. Dat de sociaal-democraten en communis ten nog feller zijn tegen het „kabinet der reactie" spreekt Vanzelf. Maar ook de Nationaal socialisten, al hou den ze zich tamelijk stil, kunnen onmogelijk volkomen sympathiek staan tegenover het kabinet-Von Papen, dat hen als paard wil gebruiken voor het regeeringskarretje, ter wijl zijzelf het juist andersom hébben be doeld. Hitler moge zidh, na allerlei mooie toezeggingen van VonSchleicher verbonden Oiebben het kabinet ook na de verkiezingen niet tegen te werken, de nazi-voorman Stras- ser heeft in een verkiezingsrede te Sohwerin alle sympathie voor „het kabinet-Schieicher genaamd Van Papen" nadrukkelijk geloo chend. Al wordt Hitier alleen baas genoemd, Jlij blijkt het daarom nog niet te z ij n. Practisch heeft op het oogenblik de diepe ontstemming in het centrum echter de groot ste beteekenis. Het centrum kan in den Pruisischen Land dag aan de Rijksnegeering den voet danig dwars zetten. Men weet, dat er tot dusver niet gekomen is tot onderhandelingen tus schen centrum en nazi's in dien Landdag over de regeeringsvorming vandaar de actie die Von Papen begonnen is om zoo spoedig mogelijk een parlementaire regering in Prui sen te krijgen. Hij tradht den voorzitter te bewegen den Landdag zoo 6poedig mogelijk bijeen te doen komiem Maar deze kan niets doen zonder het seniorencovent waarin de houding van het centrum den doorslag moet geven, wanneer althans ook de communis ten meewerken. Met Pruisen in de contramine is het Rijk niet te regeeren. En het begint financieel in Pruisen al zóó te spannen, dat de Rijksre- geering een hulpactie voorbereidt om het heg root ingstiekort voorloopig te dekken. Kan men het in den Pruisischien Land dag niet onderling eens worden over regee ringsvorming dan staat nog het grondwette lijk middel open, dat de Rijksnegeering een rcgeeringscommissaris benoemt om dien etaat voorloopig te besturen. De regeering zal daar intusschen wel niet gemakkelijk toe overgaan gezien de actie welke in Beieren opkomt tegen zulk ingrijpen in den norma len gang van de zaken der vrijstaten. Von Papen's regeoring is voorts genood zaakt zich onmiddellijk bezig te houden met de financiën van het Rijk zelf Zij bereidt een nieuwe financieele noodverordening Voor waarbij zij wel heelwat van de erfenis Van Brüning zal moeten overnemen. Ook maakt zij een wijziging van het ver bod der Hitleriaansche S. A troepen gereed, waardoor deze naar het heet, practisch weer alle mogelijke vrijheid zullen krijgen. In de periode van den felsten verkiezings strijd, die voor de deur staat, zal dit her stel van de S.A.-troepen de politieke harts tochten nog wel meer opzweepen dan an- HERRIOTS REGEERINGS- VERKLARING OMZICHTIGE BEWOORDINGEN Herstel, veiligheid, ontwapening, maar bereid voor goede oplossingen Herriot heeft Dinsdagmiddag in de Fran- sche Kamer zijn regeerlngsverklaring afge legd. De minister van justitie Renoult las haar in den Senaat voor. De regeering kondigt daarin aan, dat de regeering, wat het binnenland betreft, voort zal gaan met een politiek, welke leidt naar een spoedig financieel her stel, met het programma tot uitvoering van groote openbare werken ter bestrijding van werkloosheid met de reorganisatie van het verkeer, met het in overeenstemming bren gen van de economische r rotectiemaatrege- len met de internationale verdragen. Voorts zal de regeering een actieve politiek voeren ten behoeve van de economische en sociale ontwikkeling der koloniën, de instel ling van de sociale verzekeringen en uitbrei ding der steunverleening aan werkloozen en tenslotte van geheel kosteloos middelbaar onderwijs en politieke amnestie. Wat het buitenland betreft, zal de regee ring zich de bewezen diensten en trouwe vriendschap herinnerend, zioh laten leiden door de dringende noodzakelijkheid om den vrede te grondvesten op een algemeene or ganisatie van Europa en de wereld en zij zal het hare bijdragen tot de politieke ont spanning, de economische samenwerking en moreele ontwapening. Herstel-kwestie. Wat de herstelbetalingen betreft, kan Frankrijk zijn rechten, welke voortspruiten niet alleen uit de verdragen, doch ook uit contractueele overeenkomsten, bekrachtigd door de onderteekeningen der betreffende landen, niet laten bestrijden. De wereld, ont trokken aan den dwang van het recht, zou vroeg of laat opnieuw geplaatst "worden on dier den dwang van het ceweld. Met deze principes te verdedigen, is de regeering zich ervan bewust, geen egoïsti sche voorrechten te verdedigen, doch de uni- verseele belangen van anderen. Zij is bereid ieder ontwerp te bespreken of ieder initia tief te nemen, dat door compensatie grootere stabiliteit in de wereld zou brengen. Veiligheid en ontwapening In overeenstemming met het volkenbonds pact. zullen wij de veiligheid zien te verze keren niet alleen voor ons alleen, doch voor alle naties, die, klein of groot, in onze oogen gelijke rechten hebben. De actie der regeering zal worden geleid door de principes, verdedigd van het jaar 1924 af en welke een essentieel en blijvend element der Fransche republiek zijn gewor den. Binrue-n dit algemeene raam is de re geering gunstig gestemd voor alle oplos singen zelfs gedeeltelijke die, in het licht van de besprekingen te Genève en na een loyale uitwisseling van meeningen, zonder de nationale veiligheid in gevaar te bren gen, verlichting der militaire lasten zouden toestaan en die eeji stap zouden beteekenen naar een progressieve, gelijktijdige en gecon troleerde ontwapening. Van nu af aan en om aan deze poging deel te nemen zal de regee ring alle mogelijke bezuinigingen doorvoe ren welke niet met de vooraichtigheid in strijd zijn. Talrijke volkeren lijden en wij staan niet onverschillig ten opzichte van hun ellenden nigen. die als de onze een geest en een toe stand van vrede willen scheppen en die met- ons den c .log beschouwen als een misdaad buiten de wet en buiten het volkerenrecht Motie van vertrouwen Nadat de partijleiders in de Kamer enkele opmerkingen hadden gemaakt, die door Her riot kort beantwoord werden, werd een mo tie van vertrouwen in de regeering aange nomen met 390 stemmen van de ILnkschen van alle gading tegen 152 van rechts en de communistey, terwijl het centrum zioh voor een deel onthield. De regeering is van plan voor het einde dezer maand te komen met een herziening der begrooting, met belangrijke fiscale maat regelen. Eerst dan zal pas haar werkelijke positie in die Kamer kunnen blijken. REGEERINGSPLANNEN IN DUITSCHLAND FINANCIEELE NOODVERORDENING Maatregelen tegen organisaties Het Duitsche Rijkskabinet zou Dinsdag middag bijeenkomen ter voorbereiding van de nieuwe financieele noodverordening, die de middelen mort verschaffen voor de loo- pende uitgaven; Voorts zou liet kabinet zich bezig houden met de eventueele wijzi ging Van het A. S. verbod. Het kabi net zou hét verbod niet formeel ophef fen, dooh een zoodanige wijziging in de ver bodsbepalingen aanbrengen, dat het practi sch? resultaat op hetzelfde neerkomt. Naar in democratische kringen boweprd wordt, wordt in het ministerie van binncn- landsche zaken en van Justitie met den meesten spoed gewerkt aan een aantal ver bodsbepalingen, waardoor de anti-fascisti sche organisaties getroffen zullen worden. Verboden zullen worden alle communisti sche jeugdbonden en voorts de strijdhond tegen het fascisme. De Pruisische landdag. President Kerrl heeft het senioren-convent van den Pruisischen landdag voor Vrijdag as. bijeen geroepen om te beslissen over roegeren datum van bijeenroeping van den landdag dan oorspronkelijk was voorzien. Pruisische begrooting bij nood verordening? In Pruisische regeeringskringen zou, naar erluidt, het plan bestaan om de nieuwe Pruisische begrooting bij noodverordening af te kondigen. Premier Braun. In strijd met berichten in de bladen dat de Pruisische minister-president dr. Braun reeds met verlof is vertrokken en de regee- ringszaken heeft overgedragen aan den mi nister van het centrum, dr. Hirtsiefer, wordt thans gemeld, dat deze berichten niet juist zijn. Dr. Braun bevindt zich nog te Berlijn zou eerst gister de noodige stappen doen. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE RAPPORT DER LUCHTVAARTCOMMISSIE De ludhtvaairtcommissie der ontwapenings conferentie heeft het raport over de door de Fransche delegatie voorgestelde resolutie be treffende de voorwaarden en mogelijkheden van het gebruik van militaire vliegtuigen goedgekeurd. 't Rapport werd door de Italiaansche gedele geerde generaal Piccio 6oherp bestreden. Hij verklaarde dat het rapport in strijd was met de door talrijke delegaties bij den aanvang der conferentie afgelegde principieele ver klaringen. Frankrijk schijnt voornemens f zijn, ook een groote bewapening in de luch. .egenover den Volkenbond te rechtvaardigen. Ook de vertegenwoordigers van Duitsch- land, Hongarije. Oostenrijk, Bulgarije en sovjet Rusland legden verklaringen af, •waarin zij wijzen op het offensieve karak ter van alle militaire vliegtuigen. ENGELAND EN IERLAND Dinsdagmiddag heeft te Dublin de aange kondigde bespreking tussohen de Valera en de Engel soli e ministers plaats gehad. Voor het eerst sedert het sluiten van het Engelsoh-lersche verdrag in 1931bevonden zich leden van de Engelsche regeering offi cieel op lersch grondgebied. De besprekingen hadden een bevredigend verloop, zoodat de Valera Vrijdag naar Londen zal komen om deze voort te zetten. ders het geval zou zijn. Moed is de nieuwe regeering in elk geval niet te ontzeggen. Zij heeft dit alleen reeds Betoond door het feit van haar optreden in een zóó moeilijke tijd als deze. In het bin nenland zal zij het hard te verantwoorden hebben, maar ook op de conferentie to Lau sanne zal zij tegenover Frankrijk in een zeer moeilijke positie staan omdat uit niets blijkt, dat zij het Duitsche volk achter zicb heeft Daarover zou nog meer te zeggen zijn, maar wij hopen er nader over te schrijven. I werd één staker gedood en velen gewond. DE OPSTAND IN CHILI Volgens berichten uit Santiago de Chili is in boord van het Chileensche linieschip Al- lirante La Torre een muiterij uitgebroken tegen de nieuwe Chileensche regeering. Ove rigens is de toestand in geheel Chili rustig. Het sohijnt dat die nieuwe regeering haar po sitie al kunnen handhaven. Dr. Davi!a sprak alle beridblen tegen, volgens welke in Zuid-Chili 'n tegenro\olutie zou zijn uitge broken. Ook de beweringen, dat de ontbin ding dier religieuze orden zou worden voor bereid, werd van officieele zijde nadrukke lijk ontkend. DUITSCHLAND EN DE LAUSANNE- CONFERENTIE VIER MINISTERS AFGEVAARDIGD. Dr. Luther deskundige Naar wij uit Berlijn vernemen, zal Duitschland op de op 16 Juni a.s. beginnen de conferentie van Lausanne vertegenwoor digd worden door den rijkskanselier Von Papen, den rijksminister van buitenland sche zaken Von Neurath, den rijksminister van financiën. Von Schwering Krosigk en den rijksminister voor Economische Zaken Warm bold. Of de rijkskanselier voor den gelhieelen duur der conferentie te Lausanne zal blij ven, kan nog niet worden medegedeeld. Beehalve de-genoemde ministers zullen waarschijnlijk de staatssecretarissen Von Bülow en Trendelenburg naar Lausanne aan. In politieke kringen verluidt, dat de pre sident van de Rijksbank, dr. Luther, is uit- genoodigd, zich te Lausanne als deskundige ter beschikking, te stellen. Uit Londen wordt nog bericht: De Duitsche rijksminister; van buitenlandsche zaken Freiherr von Keu rath zal voor zijn terugkeer naar Berlijn.Op.Dopclerdag met Mac Donald confereerenl'. Er is geep Twijfel ann,_of de beide minis ters ztill en bij deze gelegenheid hun meening ver de conferentie van Lausanne uiteen zetten. GRAAF WESTARP. Graaf Westarp deelt mee. dat hij niet voornemens is bij de nieuwe Rijksverkiczin- gen een candidatuur te aanvaarden, IMMIGRATIEVERBOD VOOR COMMUNISTEN EN ANARCHISTEN. Het Huis van Afgevaardigden te Washing ton heeft een wetsvoorstel aangenomen, waarbij aan communisten en anarchisten de immigratie verboeten wordt, en in het land aanwezige communisten en anarchis ten uit het land worden gezet. Verder heeft het Huis van Afgevaardig den een wetsvoorstel aangenomen waarbij bepaald wordt, dat de bemanning van alle schepen der V. S. voor twee derden moet bestaan uit burgers van de V. S. INDISCHE POLITIE-MEDAILLE De Engelsche Koning heeft besloten, tot het instellen van een nieuwe onderscheiding, de Indische politie-medaille, ter erkenning van de verdiensten van leden van het Indische politie corps. Het politiecorps in Indië, officieren en man schappen, bestaat uit 200.000 man, die in de laatste jaren een periode van zeer ingespan nen arbeid hebben gehad, waarbij gebleken is, dat hun loyaliteit cn toewijding een der krach tigste steunpilaren was voor de regeering bij de bestrijding van de opstandige bewegingen, die de orde dreigden in gevaar te brengen. De onderscheiding zal worden uitgereikt door deu onder-koning aan de leden van het politiecorps, die zich bijzonder onderscheiden hebben en zij kan worden geschonken aan in van eiken rang. OVERSTROOMINGEN EN BOSCHBRANDEN IN CANADA. Verschillende deelen van Canada worden momenteel geteisterd door overstroomingen of door boschbranden. De rivieren in Alber ta zijn sterk gezwollen. Groote oppervlakte land zijn overstroomd. De door het water aangerichte schade wordt geschat op een half millioen dollar. In andere gedeelten van Canada heerscht groote droogte en woeden ernstige bosch branden. Langs de grens van Mamtoba en Ontario woedt het vuur hevig. De aange richte schade wordt hier geschat óp eenige honderdduizenden dollars. MAC DONALD NAAR LONDEN TERUG. De Engelsche premier is gister per spe- cialen trein uit Lossiemouth naar Londen terugiekeerd. Mac Donald verklaarde dat zijn verlof hem goed heeft gedaan. MIJNWERKERSSTAKING IN N.-ZEELAND De mijnwerkers van Nieuw-Zeeland hebben bij referendum in een verhouding van 2 tot één besloten het werk te staken, zulks als protest tegen nieuwe arbeidsvoorwaarden die door de werkgevers worden voorgesteld. Ongeveer 6000 arbeiders zyn by dit conflict rokken. BRUNINGS VERWEER Naar van goed ingeliohte zijde te Berlijn verluidt, is de regeering-Von Papen niet voornemens, te antwoorden op de verklaring van de vroegere regeering-Brüning. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat het een ongewone daad is wanneer een afgetreden regeering als geheel haar stand punt ten opzichte van de gebeurtenissen be kend maakt. Rijkspresident von Hindenburg heeft gis teren Dr. Brüning in afsoheidsaudiëntie ont vangen. DE KWESTIE DER VRIJE ZONES Frankrijk tegen Zwitserland in het ongelijk gesteld. Het permanente hof van internationale justitie te Den Haag heeft gisterochtend 10 uur uitspraak gedaan in de zaak betreffende de vrije zones van Opper Savoye land van Gex, welke zaak Frankrijk en Zwit seriand sinds 1919 verdeeld houdt, in 1928 aan het Hof is voorgelegd en reeds het on derwerp heeft uitgemaakt van twee voorbe reidende beslissingen van het Hof in den vorm van beschikkingen op 19 Aug. 1929 en 6 Dec. 1930. Met 6 tegen 5 stemmen heeft het hof be slist, dat artikel 435, alinea 2 van het ver drag van Versailles met zijn bijlagen de be palingen van het protocol der conferenties van Parijs van 3 November 1815, van het ver drag van Parijs van 20 Nev. 1815 van het verdrag van Turijn van 16 Maart 1816 en van 't manifest van de rekenkamer van Sardinië van 9 September 1829, betreffende de douane en economische structuur der vrije zónes van Opper Savoye en van het land van Gex niet heeft afgeschaft en ook niet ten doel heeft, ze af te schaffen, In de tweede plaats heeft het Hof be slist, dat de Fransche regeering haar douane linie moet terugtrekken, overeenkomstig de bepalingen van genoemde verdragen, terwijl dit regime van kracht moet blijven, zoolang het niet. gewijzigd is door den overeenstem menden will van partijen. DE MORATORIUMKWESTIE Chamberlain doet mededeelingen Toen Mac Donald en Neville Chamberlain Dinsdag na him herstel het lagerhuis betra den, werden zy met een warm applaus begroet. In antwoord op een hem gestelde vraag zeide Chamberlain, dat de regeering instruc ties heeft gegeven betreffende de onderteeke- ning van de overeenkomst met betrekking tot de annuiteiten van het moratorium, nadat zy kennis ervan hadden genomen, dat de Italiaan sche en Fransche regeeringen hetzelfde zouden doen. Hij voegde hieraan toe, dat hij niet kon zeggen, wanneer deze regeeringen de overeen komst zullen onderteekenen en dat geen enkel protest is ingediend inzake de rente van vier procent, waartoe door het congres van de Ver- eenigde Staten is besloten. ALGEMEENE STAKING IN PORTUGAL De regeering van Portugal heeft drasti sche maatregelen genomen tegen de alge meene staking die is afgekondigd als protest tegen de nieuwe loonsverlaging. I Tijdens een straatgevecht te Lissabon beti HOTELBRAND Bij een hotelbrand te Cleveland (Ver. Sta ten) hebben 8 menschen den dood gevonden, tenvijl nog verscheidene worden vermist, AARDBEVING IN PORTUGAL. LONDEN, 8 Juni. De ongeveer 100 KAL van Lissabon verwijderde stad Benavente is gisteren door een krachtige aardbeving ge teisterd. De aardbeving veroorzaakte een paniek onder de bevolking en de aange richte schade zou, naar verluidt, aanzienlijk zijn. Gemengd Nieuws D00DELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Men meldt ons uit Zaandam: Dinsdag had de wielrijdster de 21-jarige juffrouw Aagje Stad van Koog aan de Zaan, die op weg was naar haar woning het onge luk in de Westzijde, ter hoogte van het Ameland te" vallen op het oogenblik, dat van de tegenovergestelde richting een autobus van de Maatschappij Zaanland naderde. De chauffeur, die geën schuld had, deed alle moeite om het ongeluk te voorkomen, doch kon niet verhinderen, dat de zware wagen over het lichaam reed, tengevolge waarvan de dame enkele oogenblikken daarna overleed. Men meldt ons uit Hoogeveem: Een ernstige aanrijding had hier plaats, waarbij de 16-jarige Joh. Hazenberg, om het leven kwam. De chauffeur trachtte door krachtig remmen nog een ongeluk te voorko men. Hy werd echter gegrepen en kwam on der de wielen terecht, waardoor zijn borstkas werd ingedrukt. Het slachtoffer werd dadelijk binnengedragen. De levensgeesten waren ech ter reeds geweken. Te Goes is Dinsdagmiddag Op de kruising VoorstadWilhelminastraatPatijnweg een auto, bestuurd door W. A. Geelhoed, van 's Gravenpolder, komende over den spoorweg overgang, in botsing gekomen met een auto komende van den Patijnweg en bestuurd door C. J. Bergs te Krabbendijke. Laatstgenoemde kon zijn stuur niet houden, maakte een bocht naar'rechts, reed een op het trottoir staanden paal in stukken en daarna den daar loopenden C. D. Geluk uit Kloetinge aan, om vervolgens in een sloot terecht te ko men. Geluk bloedde hevig uit het hoofd en was bewusteloos. Dr. Herdink te Kloetinge, die juist passeerde, deed hem per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joanna vervoeren, waar hy aan de gevolgen overleden is. De au tobestuurders bleven ongedeerd. EEN KLEUTER TUSSCHEN AUTO EN MUUR Men meldt ons uit Kapelle (Z.): Terwijl de chauffeur J. B. te Kapelle (Z.) met zyn vrachtauto in de garage reed, klom zyn 6-jarig zoontje langs den zijkant van d^n wagen om, hangende, nog een eindje mee. te ryden. Tusschen den wagen en den muur geraakte het kind in de klem. Vooral aan het hoofdje waren de schrammen niet weinige en ontstond een gapende wonde in het achterhoofd. Dr Pfeiffer verleende geneeskundige behandeling. De vader reed langzaam en kon spoedig stop pen, anders was het kind er niet levend af gekomen. GEWELDIGE BRAND TE MAASSLUIS GRAANSILO EN VEEVOEDER FABRIEK IN DE ASCH GELEGD Dinsdagavond ongeveer acht uur is brand „itgebroken in de graansilo en veevoeder fabriek van den graanhandelaar Verploegh, staande aan de Haven te Maassluis. Daar tas een nieuwe voorraad mais was gelost, ouden de vlammen daarin gretig voedsel. Spoedig stond de fabriek, een complex van drie gebouwen, in lichter laaie. Omwonenden hadden bemerkt, dat rook 1 vlammen uit het pand kwamen, waar in niemand meer aanwezig was, wijl vijf uur het personeel de fabriek had verlaten. De Maassluissche brandweer, die onmid dellijk werd gewaarschuwd, rukte, onder leiding van brandmeester C. van Maris, met al haar materiaal, bestaande uit twee motor en eenige handspuiten, uit en ook de Maas- landsche motorspuit kwam spoedig ter plaatse. Uit Vlaardingen kwamen ook twee auto- puiten en een autospuit uit Delft Een der Vlaardingsche autospuiten nam terstond met twee stralen aan het blusschingswerk deel, waaraan ook krachtig werd medege werkt door het bergingsvaartuig „Ram" van L. Smit en Co. In het geheel werd de vuur zee met tien veertien stralen bekampt van vier zijden. Nadat om half tien nog een belendend pakhuis, de z.g.n. spinschool, toebéhoorend aan de firma M. Dirkzwager, had gedreigd vlam te vatten, vorderde daarna het blus schingswerk in die mate, dat men om streeks 10 uur kon zeggen den brand mees ter te zijn geworden. De motorspuit uil Delft en Vlaardingen behoefden geen hulp meer te verleenen. Van de graanfabriek resteeren nog slechts zwartgeblakerde muren. De achtermuur moest omver gehaald worden. Het pand is van onder tot boven geheel uitgebrand. Ook de installatie van den graanzuiger, die over j de kade tot aan de haven loopt, bekwam ernstige schade. De naast de fabriek gelegen woonhuizen hebben ook nog ernstig van den brand te lijden gehad. Het achtergedeelte, dat door het vuur werd aangetast werd een prooi der vlammen. De brandweer wist hier echter het vuur tot staan te brengen. Hoewel men in allerijl was begonnen deze perceelen te ontruimen, ging toch nog een deel van den inboedel verloren. Van de fabriek zijn behalve kostbare ma chines ook de voorraden verloren gegaan O.m. lag voor verzending gereed een dui zendtal balen verwerkt graan en 100 ton on verwerpkt graan. Door het krachtig optre den van de brandweer en dank zij het feit, dat de windrichting gunstig was, konden de belende perceelen behouden blijven. Geruimen tijd bleef de brandweer nog op het terrein voor de nablussching. Tijdens den brand hebben een paar brand- eerlieden wonden opgeloopen. Leden van de E.H.B.O. hebben hen onder leiding van dr. Melchior verbonden. Do politie had onder leiding van den com missaris van politie, den heer H. W. Alber- ti; de straten rond het brandgebied afgezet Tot in Den Briel was de vlammengloed te zien. De stoomketel wist men intijds te ontslui ten, waardoor springen voorkomen werd. Het geheele complex, „De Ploeg" geheeten, bestaat uit meerdere gebouwen, pakhuizen, welke voorheen voor visscherij-doeleinden gebruikt werden. Het nieuwe gedeelte, de eigenlijke fabriek, met zijn geweldige ma chines, is uitgebrand. Het hoofdgebouw van de afgebrande com plexen ligt aan de Hellingkade. De lengte richting stoüd dwars op die van het per ceel, waarin de brand moet zijn ontstaan. Beide gebouwen vormden een hoek, waarin de machinekamer en het ketelhuis lagen. Aan het hoofdgebouw grensden de achter zijden van de woonhuizen in de Anker straat. Het gebouw had drie verdiepingen. Vermoedelijk is het vuur op de eerste etage naar men aanneemt ten gevolge van broeiing in de balen mais ontstaan. Het pand is ruim 20 meter diep en de brand woedde, toen men hem ontdekte, al van voof tot achter. De graanfabriek met inventaris was op beurspolis bij Mees verzekerd. Bij den brand waren aanwezig de burge meester van Maassluis, de heer C. P. 1. Dommisse, de burgemeester van Maasland, de heer H. L. du Boeuff, de burgemeester van Vlaardingen, de heer A van Walsum, bijna alle gemeenteraadsleden van Maas sluis w.o. wethouders Van Rossen en Luipen en de commissaris van politie te Delft, de heer H. v. d. Zee. De belangstellende menschenmenlgte was geweldig. Ze had zich langs de haven en op dó schépen opgesteld. Weerbericht- Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan Hoogste stand te Scilly 771.5._ Laagste stand te Karlstadt 752.5. Stand vanmorgen halftwaalf 766.7. WEERVERWACHTING (Kedeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst te Dp Riltl Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind, meest gedeeltelijk be wolkt, weinig gf geen neerslag, iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Ofschoon de drukstijging op IJsland nog eenigen tijd heeft aangehouden, schijnt daar aan nu een einde te zijn gekomen, terwijl de depressie op den oceaan nader kwam. Het is nu wel waarschijnlijk geworden, dat deze depressie haar weg verder Oostwaarts zal nemen zoodat in onze streken de wind, die aanvankelijk nog W. of N.W. is naar ZAV. zal terugloopen. In de eerste K.M. boven den is sinds gisteren een stijging van tem peratuur ingetreden, dio aan het oppervlak pl.m. 2 gr. bedraagt en boven Socsterberg, op 1000 M. hoogte, ongeveer 5 ,gr. Ofschoon bij de luohtdrukverdeeling normalerwijze enkele regenbuien niet onwaarschijnlijk zouden zijn, is het bij de nog bestaande temperatuur-om- keering op 2 of Z1/* K.M. de vraag of zij zich kunnen ontwikkelen en de verwachte verandering maken de kans op regenval van beteekenis gering. Zware regen (12 mil.) iel alleen in Sarnp. (Zweden). Verder had geen der stations meer dan 4 mM. 9 JUNI Zonsopgang 3.41 u.; Zonsondergang 8.17 u. isopgang 8.27 u.; Maansonderg. u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomertijd Van 's avonds 9 47 u. tot 's morgens 4.10 u. WATERSTANDEN Heden Vorig 3.37 3.18 1.43 1.28 RIVIEREN Heden Vorig Walshat Haningen Rheinweiler -0.27 -0.46 Kehl 3.4") 3.33 6.14 4.98 Wledeahelm 1.79 1.63 Mannheim 4.04 3.84 Lohr 1.97 1.90 Mainz 1.64 1.49 Bingen 2.66 2.44 Vei Canp Ems Coblenz Trier K>-alen Ruhrort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht De bU Maastricht 2.81 2.80 1.29 1.33 2.78 2.75 1.07 1.10 2.75 2.71 1.44 1.42 1.27 1.31 2.62 2.57 2.19 2.25 2.04 2.09 10 11.00 10.90 Venlo Is gesloten. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 9 Jnnl (Oude Amsterdamsche ttJd) Delfzijl 2.22 14.25 Hellevoetsi 6.07 Terschelling 11.41 Harllngen Helder ie a.48 Idem 2e 19.35 I.)muiden 6.07 18.32 H.v Holland 5.52 17.53 Schevening. 5.32 18.03 Rotterdam 7.30 19.35 Willemstad 7.07 19.27 0.05 12.18 Brouwersh. 5.19 17.45 Zierikzee 5.54 18.06 Wemeldingt 6. i7 18.36 Vlixaingen 4.29 16.43 Temeuzen 5.01 17.18 Hansweert 5.44 17.55 Uit Oost-Indie EEN NAVOLGENSWAARDIG VOORBEELD Men meldt ons uit Boskoop: Een tiental werklooze tuinbouwarbeiders hebben het plan opgevat, en zyn daar reeds mede begonnen, om by kleine kweekers, die de kosten van een knecht onmogelijk kunnen betalen tuinwerk te verrichten, wat in hoofd zaak bestaat in het schoonhouden, het onkruid vrymaken van die tuinen, zooals schoffelen en vuilrapen. Dit werk wordt geheel gratis door hen verricht. Die tien verstaan wat naastenliefde is en geven een voorbeeld, hoe de crisis kan opge lost worden. EEN AFGRIJSELIJK ONGEVAL. Men meldt ons uit Den Bosch: Hedenmorgen omstreeks 7 uur is alhier een ernstig ongeval gebeurd. De 41-jarige C. Bouman, afkomstig uit Stolwijkersluis, bij Gouidia, was nabij Den Bosch op een vrachtauto geklomen, die geladen was met manden biggen en op weg was naar de Bossche veemarkt. De wagen was zoo hoog geladen, dat de man die boven op de manden zat met zijD hoofd in aanraking kwam met dwarslig gers van het viaduct der Nederlandsche Spoorwegen nabij de markt De chauffeur, die niet wist dat de man op den wagen zat, reed gewoon door en werd er op de markt opmerkzaam op ge maakt dat er bloed van zijn wagen liep. Bij onderzoek bleek dat B. boven op de n.anden met een Érnstig verminkt hoofd lag Per politiebrancard is do ongelukkige ih stervenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. COMMUNISTISCHE BALDADIGHEDEN Men meldt ons uit Boskoop: In den afgeloopen nacht hebben eenige com munistische elementen in deze gemeente huis gehouden. Byna geen huis, of het was beplakt met pamfletten, zelfs de kerken, alsmede de deuren en muren van ons raadhuis waren beplakt. In den vroegen morgen werden dp oarrtlet.ten zooveel m- gelijk verwijderd. DE ONGESTELDHEID VAN DEN G. G. BATAVIA, 7 Juni. (Aneta). De mogelijk heid dat de gouverneur-generaal in verband met een infectie aan zijn voet Op 15 dezer de zitting van den Volksraad niet openen kan is niet uitgesloten. Z.Exc. verricht zyn dagelijk- sche werkzaamheden, doch moet zyn voet voortdurend op een rustbank houden. De audiëntie op 14 Juni gaat door. DE MOORD OP EEN KOPPELAARSTER. SOERABAYA, 7 Juni. Het door de politie ingestelde onderzoek inzake den moord op de beruchte koppelaarster, mevr. Weib- traub, heeft geen resultaten opgeleverd. De inlandsche buurman van de vermoorde, die onlangs in verband met deze kwestie werd aangehouden, moest weer op vrije voeten worden gesteld. DE GOUVERNEUR-GENERAAL NAAR SOERABAYA EN OOST JAVA. SOERABAYA, 7 Juni. (Aneta). De Gou verneur-Generaal van Nod.-Indië heeft het voornemen in September a.s. een bezoek te brengen aan Soerabaya en Oost-Java. In verband hiermede verzocht Zijne Exc. om opgave van onderwerpen welke zullen bunnen worden behandeld op een groote conferentie met de residenten en de regen* ten, welke alsdan zal worden gehouden. HERZIENING KIESSTELSEL BATAVIA, 7 Juni. (Aneta). Het Volks raadslid, mr. F r u i n, voorzitter der Vad. Club, heeft aan de regeering gevraagd vóór 15 Juni te willen mededeelen hoever het over leg tusschen de Ned.-Indische regeering en het opperbestuur ten aanzien van de herziening van het huidige kiesstelsel gevorderd is. DOOR EEN INLANDER AANGEVALLEN BATAVIA, 6 Juni (Aneta). Op den Pas'sar te Meester Comelis werden den Europ. groenteleverancier H. Muller uit Bandoeng door een inlander, in verband met een be talingskwestie, meerdere steken in buik, arm en hoofd toegebracht De heer Muller strompelde honderd meter verder naar de politiesectie, waar hij ineenzakte. Hij werd naar de Centrale Burgerlijke Ziekeninrich- ting overgebracht. De dader is gearres teerd. De toestand van den heer Muller is redelijk. ERNSTIG AUTO-ONGELUK DJOKJAKARTA, 6 Juni (Aneta). Zater dagmiddag is nabij de suikerfabriek Beran in de residentie Semarang, een auto op een brug aan een tegenligger gehankt, waar door de auto dwars door de leuning in een acht meter diep ravijn stortte. De inzitten den, mej. D. G. Nicmvenbuys uit Bandoeng en de chauffeur werden gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2