,GRAF ZEPPELIN" KOMT! DINSDAG 7 JUNI 1932 GROOTSCH VLIEGFEEST OP WAALHAVEN IN VOORBEREIDING Uitvoerige bijzonderheden over den tocht ONTZAGLIJKE BELANGSTELLING Honderdduizend menschen op Waalhaven verwacht Dc tijden paan wondersnel. Nog maar weinige jaren is het geleden, dat heel de wereld in angstige spanning werd gehou den uren aaneen, wanneer het meest be roemde luchtschip, de „Graf Zeppelin", een reis om de wereld of over den Oceaan ging maken. Van uwr tot uur werd de positie van het luchtschip nagegaan en een zucht van verlichting werd geslaakt, als het be houden op de plaats van bestemming was aangekomen. Thans kan men gevoegelijk zeggen, dat dergelijke tochten de menschheid in haat- geheel „Siberisch koud laten. Men vindt in de bladen een simpel berichtje, dat het luchtschip vertrokken is, en een paar dagen later een nog korter, dat het behouden is aangekomen. Het is een van de doodge woonste zaken van de wereld geworden, die „vanzelf spreken Wat niet gewoon is. Iets andere is het echter, wanneer men de Zeppelin gaat brengen binnen t bereik van het grootc publiek, door een landing mogelijk te maken. Iets dergelijks was tot nu toe in de geschiedenis der Nederland- sclie luchtvaart een ongekend feit. Het is de groote verdienste geweest van de Rot- terdamsche Aeroelub, Ln samenwerking rnet de Nationale I.uchtvaartschool. dat zij ihans de Üuitschc Zeppelin-werf heeft kunnen be- wegpii met de „Graf Zeppelin" naar Neder land te komen en op een tweetal plaatsen (vliegveld Twente en Rotterdam-Waalha ven) te landen Reeds- werden meerdere bij - zonderheden over den tocht bekend. Zeer uitvoerige gegevens werden ons echter gis termiddag verschaft in een pers-conferentie te Rotterdam, en daaruit, bleek wel zeer duidelijk, dat. wanneer ook het weer mede werkt, deze tocht voor de luchtvaart in Nederland een grootsche propaganda zal worden! De voorbereidingen. De voorbereidingen .voor deze, rondvaart over Nederland zijn al reeds meer. dan een jaar oud. Tot nu toe sprongen deze echter steeds af. omdat de Zeppelin toch al te druk bezet was met verschillende tochten, zoodat er voorloopjg wel niéts van zou kun nen komen. Totdat njen voor twee weken bericht ontving, dat de zaak zou doorgaan! In allerijl werd nu een aanvang gemaakt rnet het treffen van de noodige voorberei dingen. Een Alceroeen Comité met een aan tal sub-Comités werd samengesteld om de voorbereidingen zoo goed mogelijk te doen slagen! De plannen namen nu al spoedig een meer definitieve vorm aan. De rondvaart Er werd vastgesteld, dat het luchtschip op Zaterdag 18 Juni des morgens om 2 uur van Friedrichshafen naar Twente zou ver trekken. Op het vliegveld T-wente zal men om 7 uur arriveeren en passagiers innemen Landingstroepen, bestaande uit leden van gymnastiek- en turnverenigingen zullen de behulpzame hand bieden. Daarna volgt de eigenlijke rondvaart over Nederland via Friesland, de afsluitdijk door de Zuiderzee, Noord-IIolland, de Noordzee, misschien ook de- Oostkust van Engeland, daarna over de Zecuwsche eilanden noordwaarts naar Rot terdam-Waalhaven. waar de tweede landing zal plaats vinden. Het luchtschip wordt op Waalhaven om ongeveer kwart voor vijf verwacht en zal daar 1 a 1 y2 uur blijven. Daarna gaat. de'reis weer voort, terug naar Friedrichshafen, waai- men 's nachts hoopt to arriveeren. Het risico van den tocht. 1 Het is begrijpelijk, dat het risico niet. gering is. Eén Zepjielin is nu eenmaal geen taxi, welke men maar even aanroept en dan ter bediening gereed staat. Zoo'n grapje kost heel wat geld, en de kosten van het charte ren van de Zeppelin voor den geheelen tocht bedragen dan ook n.iet minnJer dan R.M. 35000. of ongeveer f 18.500 Dit is zeker geen kJeinigjieid! Daarom werden dan ook eenige vooraanstaande Rotterdammers aan gezocht om mede een deel van het risico (men weet nooithoe het weer zich zal houden!) op zich te nemen. Bovendien word de gelegenheid opengesteld de reis als pas sagier mee te maken. Reeds nu is, aldus deelde mén ons mede, de rondvaart, over Nederland, dus van Twente naar Rotterdam geheel uitverkocht. Daarentegen zijn nog enkele plaatsen beschikbaar voor de reis Friedrichshafen naai- Twente (heenreis) en van Rotterdam naar Friedrichshafen (terug reis). Men heeft goede grond om te ineenen, dat ook deze plaatsen zullen worden bezet. Wie dus mee wil, liaaste zich! Enorme belangstelling verwacht Het spreekt vanzelf, dat het Comité han den vol werk heeft om de landing te Rot terdam tot in de puntjes te regelen. Want naar te verwachten is. zal de belangstelling meer dan enorm zijn. Deskundigen schatten dat er den middag van de landing niet min de,- dan 100.000 menschen naar Waalhaven zullen kooien. Het is met zulk een men- schenmassa natuurlijk zaak alles zoo vlot mogelijk te doen verloopen! Want ook de geringste hapering in de regeling zou ern stige gevolgen met zich kunnen sleepen. Men moet niet vergeten, dat het schouw spel van de grootsche Zeppelin op. slechts een 50-tal meters van zich verwijderd te zien, het publiek tot geweldig.-enthousiasme opdrijft, zoodat op meer dan een plaats in het buitenland zelfs de dikste versperrin gen werden verbroken! Hoe groot de belangstelling van de zijde van het publiek.overigens is, mag wel blij ken uit het feit, dat reeds thans bij het Comité bericht inkwam," dat 36 groote bus sen uit Antwerpen naar Rotterdam zullen komen, en dat zelfs Engelschen de over tocht van Engeland naar hier zullen maken om "t schouwspel in oogenscbouw te nemen. Verder zijn nu reeds vele aanvragen bin nengekomen van industrieele ondernerrun- Een landing van de Zepp. Speciale regelingen. Om aan deze menschenmassa spoedig en vlot het hoofd te kunnen bieden, heeft het Comité zich in verbinding gesteld met ver schillende verkeersondernemingen te Rot terdam, teneinde verzekerd te zijn van een goede regeling, want de verkeerseischen zullen niet gering zijn! Reeds nu staat vast dat de Spido-havendienst op „topkracht" zal werken. Vender is men in verbinding getreden met de Rotterdamsche Electrische Tram, Fop Smit, de Gemeentelijke Veer diensten, en de Nederlandsche Spoorwegen, welke laatste reeds hebben toegezegd extra treinen te zullen laten loopen, zoodat uit alle richtingen de duizenden worden verwacht Verder zal ook de regeling op het terrein tot in de puntjes zijn verzorgd. Er zijn drie rangen, waarvoor de entree resp. bedraagt 2.50, 1.25 en ƒ0.50. De laagste rang be staat alleen uit staanplaatsen. In den voor verkoop zijn de kaarten iets goedkooper. Voor 't overige zij men niet bevreesd: mocht onverhoopt het weer zeer ongunstig zijn, zoodat de ..Zepp' niet kan vertrekken, dan zal dit tijdig in de bladen worden be kend gemaakt, terwijl tevens met de maat schappij een régeling is getroffen, dat in dit geval de tocht wordt uitgesteld tot 25 Juni. Men is dus in alle opzichten „safe"! Een grootsch schouwspel. Alles wordt gedaan om het grootsche schouwspel op Waalhaven tot een onge kende gebeurtenis te maken. Heel de Neder landsche luchtvloot zal in actie komen. Er wordt namelijk voor de komst van den reus een grootsch vliegfeest georganiseerd om de tienduizenden op Waalhaven een prachti- ge.n middag te geven. Dit vliegfeest zal aan vangen 's middags om half vier. Tot kwart voor vijf, het tijdstip van aankomst van het luchtschip, zal oen grootsch programma worden uitgevoerd. De bijzonderheden van dit programma zullen nog nader worden bekend gemaakt, doch "reeds nu kan gere kend worden op de medewerking van de geheel e luchtvloot der R'damsche Aeroelub, van de vliegtuigfabriek Aviolanda. die het zware Hawk-toestel heeft toegezegd, vele toestellen van de K.L.M. en talrijke mili taire vliegtuigen. Kortom, het zal op Waal haven één grootsch schouwspel worden, wanneer deze vloot de Duitsche luchtreus tegemoet gaat vliegen. De landing. Maar het moment van den dag gaat na tuurlijk worden de landing. Hiervoor zijn een groote reeks maatregelen getroffen. Ei zal natuurlijk niet een ankermast worden gebouwd. Dit is ook in het geheel niet noo dig Dr. Eckener achtte een tweehonderdtal manschappen, die bij de landing behulp zaam zijn, voldoende. Aanvankelijk heeft 't in de bedoeling gelegen de Rotterdamsche mariniers voor detzc gelegenheid aan te vjreyon. Hiervan kan echter niets komen, on! 1 deze juist dien dag schietoefeningen in de Harekamp hebben. Daarom is men thans in onderhandeling getreden met de pontonniers in Dordrecht (50 in getal). Ver der heeft men de hulp ingeroepen van 70 Delftsche studenten, die mede in. verband met hun studie groote interesse voor de landing hebben. De overige manschappen zullen afkomstig zijn uit diverse ven gingen op sportgebied te Rotterdam. Dr. Eek en ér meent het met deze manschappen wel af te kunnen. Uitvoerige schriftelijk' instructies zijn reeds ontvangen, zoodat men zich op alles voorbereiden kan. Aanvan kelijk heeft men er nog met rle Zeppelin- werf over gecorrespondeerd een Duitsoh technicus over te laten komen om de lan dingstroepen „af te richten", doch de maatschappij achtte dit volkomen overbo dig, ook toen het Comité aanbood de over komst van dezen deskundige zelf te bekos tigen!! Discipline noodig. Het zal er natuurlijk voornamelijk op aankomen, dat de manschappen goed ge traind worden en dat er een uitnemende discipline, heerscht! Overigens, men is op alle gebeurlijklieden voorbereid. Mocht de eerste landing mislukken, dan maakt de „Zepp" nog een rondje, om even later op nieuw te landen. Tot goed begrip diene nog, dat vóór de lanidinghet schip eerst eenmaal over de lan dingsplaats zal vliegen, om van bovenaf de voorbereidingen te controleeren. Evenals een vliegtuig landt het luchtschip tegen den wind. a AFSCHEIDSCOLLEGE PROF. DR. H. M. VAN NES Onder zeer groote belangstelling gaf gisterenmiddag in het groot auditorium van de Leidsche Universiteit Prof. Dr. H. M. van Nes, hoogleeraar vanwege de Ned. Hero. Kerk, afscheidscollege. Na afloop daarvan kreeg onze fotograaf gelegenheid bovenstaande foto te nemen, ln 't midden de scheidende hoogleeraar en zijn echtgenoote. Geen onnoodig bezoek. Er zijn strenge maatregelen genomen om elke opdringing van de zijde van 't publiek te voorkomen. Bezoek of bezichtiging van 't luchtschip is dan ook onmogelijk en niet toegestaan om de volgende redenen: le. het aanhoudende bezoek gaat altijd gejiaard met het boord brengen van veel vuil; 2e. bij den lichten bouw heel veelvuldig bezoek een sterke slijtage ten gevolge; 3e. wordt de steeds noodzakelijke controle van den gewichtstoestand van 't luchtschip er door bemoeilijkt, waardoor het gevaar ontstaat, dat bij te sterke belasting de buffer van de gondel ingedrukt zou kunnen worden. Daarom worden slechts zeer enkele personen (autoriteiten en hooggeplaatste personen) tot het schip toegelaten. Men zal dan het luchtschip alleen van eenigen afstand (ongeveer 50 a 60 meter) kunnen zien. Doch dit is reeds voldoende om een diepen indruk te wekken van wat het menschclijk vernuft in deze twintigste eeuw heeft weten te bereiken. Naar Waalhaven! Op Zaterdag 18 Juni gelde daarom voor allen het parool: naar Waalhaven. Dit is een zeldzame gelegenheid de „Zepp" ook eens van dichtbij te bezien. Het Comité zorgt voor een prachtmiddag. Het zal worden een schitterende propa ganda voor de luchtvaart, een ongekend grootsch vliegfeest Moge ook het weder dien middag in alle opzichten medewerken, dan kan deze lucht- „show" worden tot een ongekend sohouw- spel, dat velen nimmer zullen vergeten! AMSTERDAM SCHERPE KANTEN Dat het conflict in de soc.-d.em. fractie de verhoudingen zal verscherpen, dunkt onis on wed ersprekel-ij k. Het blijkt reeds uit de aam-wijzing van dien heer Woudenberg tot voorzitter. De heer Woudenberg heeft met alleen voor de meerderheid der fractie indertijd den heer v. d. Bergh bestreden, hij is ook veel meer agitator dan zijn voorganger en een van de weinige sociaal-democraten, die in geen geval van loonsverlaging wilde weten. Het blijkt ook uit de collectieve bedank brief der heeren v. d. Bergh, Oseendiorp en Polak. Zijhebben daarin (het mag nog wel eens herhaald worden) hun bedanken gemoti veerd in de volgende bewoordingen: „Aangezien voor ons is komen vast te staan, dat wij ons raadslid-maatschap niet kunnen blijven vervullen zonder in con flict te zijn, hetzij eenerzijds met de op vattingen van onze Amsterdameche par tij-federatie, hetzij anderzijds met gewetei en belofte, zien wij ons genoodzaakt, ont slag te nemen els lid van den raad Uit den aard der zaak zit Het Volk met deze motiveering wel een beetje in de maag. Het is niet in de laatste plaats dit Dagblad geweest dat de zaken in Amsrer- dam heeft bedorven en de geest der Fede ratie beïnvloed. Het blad vindt cleze verklaring „onnoo dig". De heeren hadden eenvoudig mod-e- deeflimg van hun ontslagname kunnen doen Dat ze dlit niet hebben gedaan' betreurt het fijngevoelige blad, „De mogelijkheid bestaat, dat zij door «leze verklaring den strijd hunner vroe gere fracti-egenooten, die in den raad blij-1 ven en daa.T in zware tijden onze begin selen en de belangen der Ameterdameche arbeidersklasse hebben te verdedigen, zuilen bemoeidiiken." Wij gelooven dit niet. De overige groe pen zouden ook zonder eenige nadere moti ve ering van de zijde der uitgeworpen-en, tooh niet tot een andere conclusie zijn ge komen. Daarvoor is de zaak te klaar en te duidelijk. Dat trouwens in de S.D.A.P. er nog veilen zijn die naast de heeren v. d. Bength c.s. staan, blijkt overduidelijk, ail heeft Het Volk de artikelen van Albarda en Wibaut ook op een onmogelijke plaats en met een onleesbare letter als ingezonden stuk ge plaatst; iels wat met de Kroniek van Henri Polak (waarop we terugkomen, Red.) niet mogelijk was. Het Vólk vindt de daad der drie vroegere raadsleden „niet kameraadschappelijk", j i; Maar-wat men denken moet van de „ka.me-i j; raadschap" der 13 dames en heeren, diej hun collega's laten uitwerpen zonder eenig i protestHet sociaal democratisch hoofd- orgaan zwijgt er van. Zooals trouwens ook i gezwegen wordt over de kameraadscliappe- lijkbeid van de Federatie, die niet om ecnig principieel verschil, maar om verschil van meening in een zuiver takti6che kwestie, drie trouwe en bekwame „kameraden" f- ferde aan den amgst voor de Li-nksohe op positie. Radio Nieuws. 18.30 Hul! Gemengd Nieuws. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Men meldt ons uit Lage Zwaluwe: Op Lan ge weg sloeg de bliksem in de schuur van A. van Meel. Met hulp van inzittenden van een juist passeerende auto kon de brand met em mers water worden gebluscht. Een zekere Bel- jaars liep nog. brandwonden op aan de hand. OP DE HORENS GENOMEN Te Nieuwer-Amstel werd in een weiland een Amsterdamsch bootwerker, die in een sloot wilde visschen, door een stier op de horens genomen en tegen den grond gesmakt. De man werd met eenige gebroken ribben opgenomen. Zes man waren noodig om den stier naar zijn stal terug te brengen. De onfortuinlijke vis- scher werd met een auto naar zjjn woning te Amsterdam overgebracht. DINSDAG, 7 JUNI Conc n KRO: Kunstensemt hau: Populair concc n R B.B.C.-orkesc r s u m AVRO: Moder r g: Om roe por kei WOENSDAG S JUNI Concerten en& Hilversum VARA: Gramofoonrauzlek i Huizen NCRV: Morgenconcert I Hilversum VARA: Amsterd. solisten kwintet I Huizen NCRV: Dameskoor i Huizen NCItV: Harmonlummuziek L Hilversum VARA: Septet I Huizen NCRV: Middagconcert Langenberg: Populair concert i K n i u o o oor u: Strijkorkest Huizen NCRV: Liederenrecital Hulzen NCRV: Viool en piano Daventry: Concert I Huizen NCRV: Concert Huizen NCRV: Concert i Königswusternausen: Concert i Daventry: Orgelconcert VARA: Septet 14.30 I 13.00 1 i NCRV: Mej. We nk: Chr. lec- en NCRV: Dr F. J. Krop: De Lappc 8.00 Hu i z ïit.OO H I 1 v 10.30 H u i z Korst de Looff. 12.00 Huizen NCRV: Politieberichte! 19.30 Huizen NCRV: Politieberichte! 19.45 Hulzen NCRV: Persberichten Volledige programma's ii do Cmroepgids. Duidelijk foto's; best verzorgd Radic blad; 4 gld. per half jaar o 18 ct. per week. Ned. Chi Radio-Vereeniging, Voog lenzang, Ede. Draagt hij ii de omroepkosten. NAAR DEN GRIEKSGHEN ARCHIPEL EN RHODGS door C. VELTENAAR V Toen de leiders den deelnemers na 't einde van de reis vroegen: „En wat vindt gij het meest interessante van heel de reis?" ant woordden sommigen: Korfu, anderen Delpli, maar verre* 'eg cle meestem Olympia. 't Was of alles samenwerk te, om het be zoek aan Olympia onvergetelijk te maken. Niet alleen 'de ontzaggelijke monumenten die uitgegraven, nog in gebroken heerlijk heid schitterden, maar heel de omgeving sprak van de onvergankelijke schoonheid van Hellas. Onder hoog geboomte zagen wij de ge broken zuilen van tempels, de altaren, de zuilenhallen, 'waarvan slechts de funda- ten nog over zijn. Wat een fijne geur waait ons toe en wat een wonderschoon tapijt van bloemen, witte, gèle, paarse, roode anemo nen onder het groenend loof der hooge boomen. Ja. dit. is Olympia. Tusschen de merk waardige monumenten, waar in de grijze oudheid, twee duizend, vijf-en-twintig jaren geleden zich de bloem van Hellas verzamel de. dan vlijen wij ons neer en in mijn on middellijke nabijheid zingt men in't Latijn: Dicite, quandoquidem in molli consedimus [herba. Ét nunc omnis ager. nuc omnis parturit [arbos, Nunc frondent silvae, nunc formosisimus (annus Incipe, Damoeta; tu deinde sequere, [Menajca, Alteris dïcetis; amant alterna Camenae. Dat zijn fraaie verzen en de dichter zal wel nooit hebben gedroomd, dat die twee duizend jaren na zijn geboorte zouden wor den gezongen en dat de schoone zangeres een Hollandsehe zou zijn, een studente, ge zongen te Olympia. Hqldcr stpnden ze mij voor den geest, die fraaie verzen van Vergilus uit zijn derden Herderzang. Wij werden opgeroepen tot een beurtzang, welnu: Zingt dan, nu wij dan toch op 't mollige [grastapijt zijn gezeten. Heel het veld staat in bloei, het bruist nu [in alle de takken Heel het bosdh staat in 't groen, nu is wel het jaar op het schoonste. Toe, Damoetas, begin gij Menalcas moet [moet volgen Zingt nu bij beurte, uw zang; dien [beminnende Muzen. Poëzie en archeologie! Want de Grieksche gids stond daar en rond hem hadden zich de deelnemers geschaard en in hun handen zag ik het roode bookje van Baedeker of de Guide Bleu, de Fransche gids voor Grie kenland. Wij hadden vóór onze reis Baede ker bestudeerd en Pausanias gelezen en 't viel mij niet moeilijk de ligging van de hoofdgebouwen van het Stadion vast te stellen. In zijn prachtig werk „Om de oude We reldzee" had Dr. A. Kuyper een hoofdstuk tum de Hellenen gewijd en nu ik na mijn terugkomst dit hoofdstuk nog eens heb ge lezen, sta ik verbaasd over de juistheid der descriptie van Olympia en de ruinen, die de kunstenaar Kuyper heeft bezocht. Laat mij hem even aan het woord: „In het nud-den van de Altis het groote altaar van Zeus, ovaal in zijn vorm. Rechts van dit groote altaar de tempel van Zeus met dertien zui len overlangs en zes in de breedte, de tem pel, waarin eeuwenlang het prachtige beeld van Phidias, het beeld van goud en ivoor, heeft gestaan. Aan de achterzijde van het groote altaar stond de tempel van Hera en het Metroon, de tempel van de moeder der góden en vlak tegenover het altaar lag eens het Pelopion. Ten oosten was de Altis afge sloten dóór de Echo-galerij, die naar de tra ditie meldt, tien maal de klanken weergaf en op deze Echo-galerij Liep ten noorden 't Stadion en ten Zuiden de renbaan uit. De Altis zelf was door een muur afgesloten en in een uitspringende'hoek van dezen muur lag ten zuiden het Boeletarium. Voorts lag binnen de Altis ten Westen vooreerst het reusachtig Leonidacon, dat voor receptie van de gezantschappen diende en later gouvernementspaleis werd. Dan het Heroön, waar men de ruinen vindt van een groote Byzantijnsche Kerk. En daarop volgde de Palaestra en het Gymnasium, bestemd voor de vooroefeningen der kampspelen". Ik citeer niet verder. De Grieksche gids deelde óns ongeveer het zelfde, mee. Daar lag de Kronosheuvel en aan den voet van dien heuvel de lange reeks van schatkamers waar die Grieksche Staten en Steden hun kwartieren hadden. Vijf en veertig duizend toeschouwers kon het Stadion bevatten. En in den geest zag ik •jt IV Stond in ons blad van 24 MeL dewedloopers en de worsteling der athle- ten en de vuistvechters en de vèrspringers en de slingeraars met de schijven. En ik hoorde de toejuichingen, door de Echo tienmaal herhaald, het alzijdig ap plaus, ik zag het uitreiken van den olijf talc en palmtak en hoorde het blijde feestgeschal van het feestmaal in het Prytanëum Omstreeks zeven uur werd de valreep in gehaald, de laatste passagiers waren aan boord geroeid de gong ging, die ons na dien on vergefelijk en dag opriep tot het diner. Zwaar liet de stoomfluit zich hooren, het sein werd gegeven tot vertrek, de ankers werden gelicht. Wij zouden varen naar Gy- thion en van daar met een veertig auto's naar Sparta en Mistra. Voed rust werd ons niet gegund, na de vermoeiende excursie naar Olympic werden wij dien avond op geroepen in de college-zaal van het deinende s«ïhip. Maar de belangstelling is er en de geestdrift. Onvermoeid blijkt het gezelschap, dat in grooten getale is opgekomen om de lezing te hooren over Sparta door Prof. Cohen. Daar zijn geen stoelen, geen zetels meer, welnu metn staat, of men laat zich ongedwongen neervallen op den grond en men geniet van de boeiende voordracht met lichtbeelden, die de exxcursle van den vol gendag voorbereidt, het college begon kwart over negen. Omstreeks zes uur in den morgen Griek sche tijd, telkens moesten wij onze hor loges vóór zetten en naar de scheepsklok regelen liet de stoomboot het anker vallen in de Baai van Gytihion, Kort daarop werden de passagiers gewekt Juist kwam de zon op in Helleensche prachtenheerüjklheid. Een der matineuze reizigers, die met mij op het dek stond en die Japan had bereisd, zeide mij: „Juist, een zonsopgang als in het Land van de rijzende Zon, Japan". Wit en paarsch en rose waren de kleuren, Eos, de schoone go din van den dageraad of het morgenrood, de dochter van Hyperion, begroette ons. Toen begreep ik Homerus, die van de rozen- vïngerige Eos spreekt Want met hare roze vingeren opende zij de gouden poorten des hemels, den sluier van den nacht heft zij op en rozen strooit zij op de hermelsbaan en op een wagen, saffraan kleurig, zweeft zij door het lucht ruim. Zoo iets schoons had ik nooit gezien. Zij rees boven het booge Taygetusgebergte en wierp haar licht op Gythion, dat aan den voet van het gebergte ligt, de havenstad. Na Korfu, Olympia. thans Sparta en Mistra. Om acht uur gaat de valreep neer, de bootjes komen en onder veel gekakel van de Grieksche bootslui gaat de eerste groep (Groep A) van boord, door de B en C groep gevolgd. „Verheugt u!" „Chairete". van allen 'kant worden wij begroet door de talrijke menigte. De jeugd omringt onze auto's, maar 'de politie leert haar onderdanigheid, j Wij zijn nu in het havenstadje, waai* He- lena haar minnaar volgde, die haar over I den broeden rug der zee zou brengen naar Trove, de overspeelster! Hinc illa-e lacrymae. Vijftig kilometer, bijna 10 uren gaans, ligt Sparta van de haven. Maar de chauffeurs zijn kranige kerels en zij zullen ons wel brengen over den Tayge- tus met zijn ravijnen, zijn spleten, waar de Spartaansohe ouders de mismaakte kinde ren in wierpen. Het begint te regenen, het gaat gieten, het deert ons niet, wij gaan naar Sparta, over de slecht onderhouden wegen, er zijn gaten van 25 tot 75 centi meter, er zijn plassen, die het water opspui ten vliegt de auto en bij een kromming van den weg, komt de chauffeur zijn voor man voor. „Bravo!" wordt er geroepen, men ap plaudisseert, de oogen van mijn buurman, den chauffeur schitteren, hij zint op nieuwe overwinningen. Ik keer mij om, en antwoord op zijn Spartaansch: „Ben jullie gek gewor den". Taygetus, hiet gebergte van herten, beren en everzwijijnen, met diepe, zware kloven, is met een zware bosschage beplant. Tegen dien Taygetus kruipen de auto's op, langs de rots en de klove der mismaakte kindertjes, de Eurotas stroomt langs zijn voet Wij zijn in Sparta. Ik zie een jongen met een oude vrouw, blijkbaar zijn grootmoeder en uit de auto werp ik hem 'n vijftal drachmen toe, hij komt nader, ik zie dat hij rood haar heeft, evenals zijn zusje. Ik dacht dat wij in Griekenland waren, bij de menschen met de fijne ledematen en het zwarte haar en. nu zie ik hier telkens het roode, maar ik denk aan het epitheton van een bekenden Homerischen held, die Xanthus wordt ge noemd, de rossige, de bruine evenals de dichter spreekt van de rosse manen van den leeuw, tegenover Odysseus, die de zwarte wordt genoemd. Het is een armzalig nest, het nieuwge bouwde Sparta, daar is nog een museum, waarin eenige onbeduidende beelden wor den bewaart maar het beeld van Artemis jOrthia, waarvoor de jongens werden gegee- I seld, tem bloede toe, is er niet en de Spar- I taansche minnen, die met haar melk het mierg van kracht brachten in de mannen, Olympia met den Krovics-heuveL ze zijn er niet. De regen heeft opgehouden, d zon bla'. ert op het armzalige stadje, dat dei naam van Sparta draagt Ik neem mee d herinnering aan Helena, maar ook die de bruid van Odysseus, Penelope, de stand vastige. Mistra., vijf kilometer van Sparta op de- bergflank ligt het Byzaptijnsche wonde Mistra, een stad op zich zelf in de 14 en 15 eeuw, een Byzantijnsch Pompei. Witgekall zijn de muren, de gaanderijen, die het ui zicht geven op de wondersohcone vlakt Ik wandel om de zuilengangen van d Byzantijnsche kerk van het Pantanassf klooster. Het is weer nat, de steenem zij glad en glibberig, het sneeuwt Het is d 24ste Maart en het sneeuwt geweldig. W komen onder de sneeuw. Voorzichtig met dj gladde steenen, die onder den voet wej schuifelen. Druipnat bereiken wij het kloo: ter, dat Pantanassa heet Dat was een klii en dan die sneeuw! Maar de geestdrift gebleven en wedijvert met de geestigheii Een taalgeleerde onder ons doet aan taa vergelijking. Pantanassa alles nat! D zusters van het klooster hebben roedelijde met die druipnatte Nederlanders. Vóór d; wij iets koopen, zij verkoopen photo' prentbriefkaarten en ikonen van de Moede maagd, bieden zij ons anisette aan. W drinken allen anisette, ons door de begiji tjes geschonken. Vijfhonderd meter hoog ligt het kaste van des markies de Villehardouin en d Venetiaansche kasteel beheerseht de vlakt De klim is moeilijk, maar wij staan vo« niets. Wij zijn er en ademen in de romai tiek van den Frankisch-Byzantijnschei Turksohen tijd. De kerken, klooster, kape len geven een volledig beeld van de Griel serie houwkunst der 13e tot de 15e eeuw. De Pantanassakerk, drieschepig, bevat de grafsteen van Theodora Tocco, de gemali van den laatsten Byzantijnschen keizer va Constantinopel, die voorheen Despoot va Mistra is geweest. De avond daalt. Wij moeten terug en zo ken onze auto's op, in duizelingwekkenc vaart stormen wij langs ravijnen naar G; theon, de havenstad, bergafwaarts. Wij hoi den soms den adem in. Maar wij zien de licl "in van de auto's die vóór oais zijn en d is volgen. Behouden komen wij aan boord, de lid! ten branden reeds lang. Na hot diner wacl ons nog een lezing, over Kreta. Er zijn bezoekers, mindier dan den vorige avond. De lezing is interessant. Ik zie nc juist dat mijn buurman begint te knikke: Er zijn grenzen van het menschelij kunnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8