pimm gnhsrtje (üoarant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ONZE STRIÜD IS UWE STRIÜD VACANTIE-ADRESSEN ABONNEMENTi per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) per week - 0-25 Voor het Buitenland bij Wekelijk- sche zending6.— Bij dagelijksche zending7— Alles bij vooruitbetalinb Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breest'iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3677 DINSDAG 7 JUNI 1932 ADVEBTENTIEN VaD 1 tol 5 rebels ir.gez Mede<leelingeo van 1—5 regels 2-30 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 12e Jaargang om in het Christelijk volksleven de plsats te veroveren die ons toekomt, draagt in zich de kleur en gloed van het beginsel, volgens hetwelk elk levensterrein wordt opgeë scht voor de eere van Gods Naam. En daarom kan deze strijd geen enkel Christen koud laten. Daarom ook doen wij sieeds metgrooie vrijmoedigheid een beroep op den steun van onze lezers, die niet louter door een commercieele band, maar door den liefde band van hetzelfde levensprincipe, aan ons verbonden zijn. Wij doen een beroep op hen, zooals wij en anderen dat doen voor de Christelijke school, de Christelijke omroep, den Christelijk socialen s'rijd. Nu ons blad belangrijk In prijs is verlaagd, zoodat het leesgeld nog maar 18 cent per week of f 2.35 per kwartaal bedraagt, doen wij dat opnieuw met grooien aandrang. Help ons weer en grijp deze gelegenheid aan om ons blad te brengen in het Christelijk gezin. Wij geven U nog een steuntje in den rug door het blad voor nieuwe abonne's gratis te geven lot 1 Juli. Wij vanonzen kantzuilen al ons best doen om de NIEUWE LEIDSCHE COURANT zoo aantrekkelijk mogelijk te maken- Het is voor ons een sterkend besel, dat wij niet alleen staan, maar dat onze strijd ook Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. V TERRORISME Bemoedigend in veel opzichten is de dub bele erkenning, waartoe de roode vakbewe ging in de laatste weken gekomen is. In de eerste plaats deze, dat zij over 't algemeen geen actie kan voeren, wanneer de roomsch- katholieke en -de Christelijke organisaties geen medewerking verleenen. Vooral in streken, waar de S. D. A. P. zich laat op jagen door dfe nog-meer-revolutionairen,- is dat van groot belang. In de tweede plaats komt er bij het feit, dat de confessioneele vakbonden, .djei wat ledenwerving betreft in de groote sleden ver bij de roode beweging ten achter bleven, in de laatste jaren al meer „op halen"; terwijl hun „overwinst" op 't plat teland het tekort in de steden zeer ver overtreft De tijd is er geweest en de tijd zal nog wel eens komen, dat wij de zegen, welke hierin ligt tastbaar zullen ervaren en dank baar genieten. Doch ditvordert ook van ons, dat de sympathie van heel ons Christenvolk uit ga naar die groepen, welke door de haat der rooden getroffen worden. Want, terwijl men in eigen kring aan georganiseerde ket- terjagerij doet, pleegt men terrorisme te genover andersdenkenden. In het stukadoorsbedrijf sloten de Con fessioneele bonden een nieuw contract met de patroons, doch de moderne bond dreef naar staking. Hij meent, dat hij in dit be drijf nog wel alleen beslissen kan. En toen toch de nieuwe overeenkomst doorgevoerd werd, moesten de roomsch-kath. en Christe lijke arbeiders het ontgelden. In Haarlem, Rotterdam en Hillegersberg werden de werkwilligen en de hunnen geterroriseerd, mishandeld, gewond en geplaagd. Men kan nog dagelijks van relletjes lezen. Zóó denkt men daar over de persoonlijke Vrijheid. Er is echter nog meer. Uit een circulaire, welke het hoofdbestuur van de roode bond aan de afdeelingsbesturen zond, blijkt duide lijk, waar de schoen eigenlijk wringt. Het Hoofdbestuur schrijft nl.: Buiten de aanleidende oorzaken van dit conflict (het afweren van verslechte ringen) heeft deze strijd echter nog een verder strekkende beteekenis. In meer dere bedrijven is de invloed der katholieke en christelijke vakbeweging van dien aard, dat. indien zij aan een strijd haar medewerking niet wenschten te verlee nen, de strijd voor onze menschen prac tised onmogelijk wordt Als voorbeeld wijzen wij b.v. op de textielarbeiders, meubelmakers, havenarbeiders enz. Het gaat hier dus over de vraag of onze hond, die in het bedrijf altijd overwegende invloed heeft gehad, ook on der het juk der katholieke en christelij ke organisaties door moet gaan. Om nu te voorkomen, dat men „de hee- ren van de R.K.B. en N.C.B. naar ie oogen zal hebben te zien" moet „het ce- pleegde verraad" „naar behooren worden „uitgebuit"; want men moet bedenken, „dat deze organisaties van ons groot? vijan den zijn en ons meer last veroorzaken dan de werkgevers zelf"' Dit alles verklaart wel zeer duidelijk het schandelijke terrorisme, het bewijst even eens dat het de roode vakbeweging niet uit sluitend te doen is om de sociale positie van SPAAR DE ROEDE NIET In de gevangenis te Leeuwarden worden de grootste misdadigers opgesloten: de „le venslangen" en zij, die tot meer dan vijf jaren zijn veroordeeld. En Minister Donner heeft er geen bezwaar tegen, dat hier de lijfstraffelijke rechtspleging wordt toegepast, wanneer de opgeslotenen herhaaldelijk em-1 stige last veroorzaken of de bewakers be dreigen. Wel verzachtte hij de straf door het aantal geeselslagen van 50 op 25 terug te brengen en dus nog lager te gaan dan de veertig min één, waarvan Paul us spreekt. Echter, de vrijzinnige pers vindt deze hou ding verschrikkelijk en van een man als minister Donner, die „toch wel met zijn tijd meegaat", had men het allerminst verwacht Deze teleurstelling is misplaatst óf een vergissing. Want men kan en moet weten, dat deze minister niet de vrijzinnige opvat ting deelt, dat straf louter opvoedingsmiddel is. Zij is ook vergelding, boetedoening, straf voor bedreven kwaad. En juist dit geval, het toedienen van gee selslagen, bewijst, waartoe men komt indien men de straf alleen dienstbaar wil maken aan de „verbetering". Dan moet men den misdadiger zoo zachtzinnig mogelijk behan delen, verzorgen en koesteren; de bewakers zijn de ondergeschikte dienaars der rijks- commensaals; deze mogen anderen martelen, dooden, verminken en de oppassers terroris seeren; zij zelf moeten met fluweelen hand schoenen nejegend worden. Want anders worden zij bitter tegen de menschheid en de maatschappij. Zóó te spreken getuigt echter van weinig kennis van het menschenhart; de Schrift leert het ons anders met de vermaning: spaar de roede niét En ook zij, die de straf alleen als opvoedingsmiddel beschouwen, mogen dat wel eens bedenken. De roede kan wonderen doen: indien de jeugdige straatschender, de dierenbeul, de kwelgeest van mismaakten en gebrekkigen op het politiebureau meer kennis mee maakte, dan zou dat hèm en de maatschappij ten goede komen. Natuurlijk pleiten wij niet voor gewelde narijen cn lompe bejegening; het wraakele- ment moet bij de straf angstvallig gemeden worden; maar de vergelding behoort er bij en die kan tot berouw en beterschap voeren. Het ongeloof kan decreteeren, dat wij met Gods gerechtigheid niets te maken hebben; de praktijk leert het ons wel aiders en hoe men zich ook verzet: het dwaze Gods blijkt telkens wijzer dan de menschen. DE EERSTE KAMER VERKIEZINGEN De Chr. Hist. Statenclub van Zuid-Holland heeft, naar de Nederl. meldt, de volgende candidatenlijst voor de verkiezing van leden van de Eerste Kamer vastgesteld: 1. mr. A. v. d. Hoeven, te Rotterdam: 2. jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. te Wasse naar; 3. H. van Boeijen, te Voorburg: 4. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, te Was senaar; 5. J. M. Krijger, te Vriezen veen; 6. prof. dr. J. de Zwaan, te Leiden; 7. B. van Eesteren, te Den Haag; 8. mr. dr. J. van Bruggen, te Dordrecht. De candidaten der S.DA.P. Naar het „Volk" meldt, kwam de Partij raad der S.D.A.P. gisteren bijeen, tpr be spreking van de aanstaande verkiezingen voor de Eerste Kamer. Na eenige discussie zijn de candidaten- lijsten aldus vastgesteld: Voor groep II (Groningen. Drente. Over ijssel. Gelderland): I. mr. M. Mendels (af tredend); 2. E. Rugge (aftredend); 3. L. M. Hermans (aftredend); 4. J. H. A. Schaper; 5. mevr. Saunders-Blauwboer; 6. Bartels; J. H. Anema. Voor groep IV (Zuid-Holland): 1. A. B. de Zeeuw (aftredend); 2. F. L. Üssendorp (af tredend); 3. P. Danz (aftredend); 4. G. F. Lindeijer; 5. L. v. d. Wal; 6. A. Kievit; 7. L. A. Donker; 8. I. G. Kecsing. De Partijraad hield zich bezig met hel verzoek van den Vrijzinnig Democratischen Bond de verkiezing van den vrijzinnig democratischen candidaat in groep IV te helpen bevorderen. Het partijbestuur kreeg machtiging de zaak met de sociaal-demo cratische fractie in de Provinciale .staten van Zuid-Holland te regelen. De Voorzitter doelde mede. dat de Partll raad voor den volgenden Zaterdag opnieuw zal worden bijeengeroepen ter bespreking van de actie, die tegenover de crisispolitiek der regeering-Ruvs zal moeten worden out wikkeld; mede in verhand met de interpe! latie, die door den heer Kupers in de Twee de Kamer is aangevraagd. EERSTE KAMER De voorzitter der Eerste Kamer is voor nemens aan de Centrale Afdeeling voor te stellen in de afdeelingen te doen onderzoe ken Vrijdag 10 Juni des v.m. 11 uur het z.g. Clearing-ontwerp. Onze Senaat maakt wel spoed met de crisisontwerpen. En nu niet onnoodig lang praten erover, dan komt aan veler ongeduld een einde. VOOR TUBERCULOSELIJDERS ECONOMISCHE RAAD VOORLOOPIG VERSLAG Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer konden verscheiden leden zich met de instelling vai een Economischen Raad zeer wel vereenigen. Sommigen leden was 't nog niet duidelijk welke in de toekomst de positie zal zijn van de colleges, die de regeering thans over eco nomische vraagstukken van advies dienen. Andere leden hadden uit de Memorie van Antwoord over dit ontwerp aan de Tweede Kamer ervaren, dat de commissie voor de Herziening der Handelsverdragen, verhonden aan het Dep. van Buitcnl. Zaken, zal blij ven bestaan, doch dat het Dep van Econ. Zaken op het gebied der handelstractate» niet „terugtreedt". Zij betreurden een z<>o danige taakverdeeling. H.i. behoort de am gelegenheid van het sluiten en herzien van handelsverdragen in haar vollen omvang te worden overgelaten aan den Economischen Raad, of althans aan een subcommissie. De werkwijze, door de rcgecring te dezer zake ontworpen, achtten zij geheel in 6tnjd met het streven, dat aan de indiening vnn het onderhavige wetsontwerp me>ie ten grondslag ligt. n.l. het brengen van eenheid iri de overheidsbemoeiing ten opzichte van het economische leven. De ervaringen, onlangs bij de onderhan delingen met het Duitsche Rijk opgeda-in mogen een aansporing te meer vormen, an dat oorspronkelijk doel, beoogd met de stich ting van een economischen voorlichtings dienst en van een Econ. Raad, ressorteeren- de onder één departement, niet uit het oog te verliezen Ofschoon derhalve hun verwachtingen omtrent den Econ. Raad niet hoog gespan nen waren, meenden zij toch hun modewer king niet te mogen onthouden aan een po ging tot het bevorderen van meerdere con centratie in de bestaande colleges van advies ROFFELR1JMEN. De Vereeniging tot Christelijk Hulpbetoon aan Tuberculoselijders werd in het laatste verslagjaar zwaar getroffen door het over lijden van den heer G. J. Hagenbeek, te Rotterdam, vele jaren lid der controle-com missie; terwijl bij het afdrukken melding moest gemaakt worden van het plotseling overlijden van het medebestuurslid Dr. G. A. de Bruvne, te leiderdorp, den popu- lairen Christenarts, wiens heei>gaan in wij den kring zoo oprecht betreurd wordt en die zoo uitnemend en met zoo heel veel liefde de steunactie leidde voor het Suppletiefonds van „Sonncvanck". Immers, ook deze stich ting voelt de druk der tijden: het Suppletie fonds is uitgeput en een bedrag van mins tens f25.000 moet binnenkort bijeengebracht worden, zal het zegenrijke werk goede voort gang kunnen hebben. En nu Dr. de Bruyne deze actie niet meer leiden kan. zal het vrijwillige initiatief zich zelf moeten overtreffen. Wat het werk op de Stichting betreft, ci- teeren we uit het jaarverslag van den Ge- noesheer-directeur: In het jaar 1931 werden behandeld 155 mannelijke en 136 vrouwelijke patiënten totaal 291 patiënten met 43514 verpleegda- gen. Hieronder zijn begrepen 10265 verpleeg- dagen van patiënten, door de Raden van Arbeid uitgezonden. Van de 88 mannen zijn 76 klinisch gene zen en verbeterd: van de 77 vrouwen 50. Gelijk gebleven, achteruitgegaan of overle den zijn 12 mannen en 27 vrquwen. Alle patiënten waren bij ankomst natuur lijk invalide; van de 165 invaliden konden er 95 als valide in de maatschappij terug- keeren. Het jaarverslag van Dr. G. K. Schoep geeft voorts allerlei mededeelingcn over in terne aangelegenheden der Stichting. Er blijkt uit, dat ook hier „geleden en ge lachen" wordt; maar ook. dat er gebeden en gedankt wordt; gebeden voor en met el kaar; gedankt, voor veel genoten zegen. BINNENLAND. DE HAGELSLAG BOVEN DE HOEKSCHE WAARD In verband met de door den hagelslag aan de tuinen en landerijen toegebrachte schade is op initiatief van de burgemeester van Oud-Beijerland een vergadering gehou den, waarbij o.a. tegenwoordig waren de heeren J. A. van Riel, Rijkslandbouwcon-u- lent te Dordrecht en K. Wiersma, Rijks- tuinbouwconsulent te Rotterdam. Bij de be spreking bleek dat een zeer groot gedeelte, liggende onder Oud-Beijerland, Mijnshce renland, Heinenoord en Klaaswaal getroffen is door den hagelslag. Getracht zal word' financieele hulp te verkrijgen voor de g troffenen. Bij deze gelegenheid is een commissie s mengesteld om de aangebrachte schade te taxeeren. Voor den tuinbouw treden als taxateurs op de heeren J. v. Pols te Rhoon, Schipper Klz. te Oud-Beijerland en OPEN DE POORT! ook andere motieven werken, welke de vak- Mijnsheeren]0nd en M. Verheul te Oud- actie denaturoeren, jBeijerl&üd. Weet Christelijk Nederland wel, of al thans heeft het zich wel eens goed inee dacht, dat er nog streken In onze Oost zijn. waar geen kans is de Christelijke bescha ving te brengen? En dat onder een Chris telijk bestuur in 1932? vraagt de r.k. Resi dentiebode. Het geval van Bali is berucht. Dezer da gen vestigde het „Handelsblad" er nog eens de aandacht op, echter in geheel anderen zin. Het blad hoopte n.l dat zoowel missie als zending op Bali zullen blijven geweerd, „want Bali is een gesloten eenheid van nog zeldzame gaafheid en hooge beschaving. Het behoeft waarlijk niet, door een vreemd ele ment. cultureel te worden opgeheven; men late het gerust aan zijn eigen ontwikkeling Dat „vreemd element", waardoor het volk in Bali niet cultureel behoeft te worden opgeheven, is het Christendom! We behoeven wel niet te zeggen, dat der gelijk .argument" voor geen christen gel den kan, die het gebod heeft meegekre gen: gaat heen en onderwijst ale volkeren. Nu het liberale blad nog eens weei kras aan dat gesloten Bali herinnert, moge het geweten van ons Christenvolk opsprin gen en opening eischen. Overigens, ieder rhristen begrijpt, dat het „argument" van dat „vreemde element" hetwelk de cultuur ginds zou verstoren, dwaasheid is. Het christendom verstoort niet, maar veredelt. Voor zoover de Balische cultuur werkelijk verdient geëerbiedigd to worden, zal het christendom die niet werken, maar zeker nog op hooger plan breneen. Heel de gesr' nlenis der Katholie ke Kerk is daar om ie bewijzen dat hot christendom de beschaving der volken eer biedigt en aanpast Daarom: In naam van het christendom doe open de poortL- DE PERSOONLIJKE BELIJDENIS DWINGT EERBIED AF Een en andermaal is er reeds op gewezen, dat heel de linkerzijde in de Tweede Kamer, except de twee communisten, de wet-Donner op waardige wijze heeft bestreden. Wat dit feitelijk beteekent kan men leeren uit een artikel van Mr. Marchant in de Vrijz. Democraat. Hij gaat accoord met de opvat ting van Dr. Van Ravesteijn, dat het com munisme in de groote Europeesche volken buiten Rusland niet wil gedijen. „Dit komt chrijft hij. ook daarvan, dat de overgroote meerderheid van een beschaafd volk. ja, dat zelfs zij. die voor zich een bepaalde gods dienstige overtuiging missen, zich afkeeren van de systematische actie tot uitroeiing van alle godsdienstig leven. Zij keeren zich daarvan af om die actie zelf en wegens de volstrekte onhoudbaarheid van de tot het uiterste gedreven consekwenties." Tegen misbruik van den godsdienst mag men strijden; „Maar wanneer de actie zich gaat richten tegen het godsdienstig leven en geen middel wordt ontzien om het doel, de finale uitroeiing te bereiken, wordt het afschuwelijk. Wij hebben de beide vertegenwoordigers van de Communistische Partij Holland. Nederlandsche agenten van Moskou, over dit onderwerp moeten aanhooren in de Tweede Kamer. F.en vertoon van schijnge leerdheid was het, een grenzenlooze aanma tiging, een volslagen gemis aan menschen- kennis, een volstrekt onvermogen om zich te plaatsen in het geestelijk leven van anderen. Wie nog had ondersteld, dat de actie te gen den godsdienst werd gevoerd uit poli- tiek-sociale overwegingen en plaats had ge laten voor dp mogelijkheid, dat men althans bij andere leiders nog dwaling kon aanne men te goeder trouw hem werd ondubbel zinnig die wakn ontnomen: de anderen zijn naar het oordeel van dpze beide heeren al- tegader bedriegers, die door dit tweetal aan den schandpaal worden genageld. De Minister van Justitie had de verdedi ging van zijn wetsvoorstel besloten met een in diepen ernst uitgesproken persoonlijke belijdenis van zijn geloof. Voor twijfel aan de eerlijkheid zijnei overtuiging bleef bij geen redelijk mensch, die het had aange hoord, de geringste plaats. En daar werd tegen dezen zelfden respectabelen man een opgewonden scheldpartij want dat was 'n wezen. uitgeschreeuwd, die vreese- lijk was om aan te hooren". Het doet waarlijk goed als politieke tegen standers zóó schrijven. Moed der wanhoop schooi van 6 leerlingen, die deze a Je moet haast onderwijzer zijn Om goed te kunnen snappen Waarom de democraten in Ons land direct zoo happen Als 't Onder wijs-departement Bezuiniging wil plegen; Direct grijpt de vrijzinnigheid De kromgebogen degen, Om voor de openbare school Het schoolkrijt in te schrijden, Teneinde de bizondere Alog weer eens te bestrijden. Vrijzinnig-democraten en Gewone socialisten Verzekeren oris broederlijk Ons recht niet te betwisten, Maar, dat de openbare school Verroodend ligt te kwijnen, Begint ze steeds meer onze fout En onze schuld te schijnen. Daar waar de christelijke deugd Zoo goed wordt onderwezen, Schijnt ,,'t leugentje om bestwil" nog In hooge eer te wezen: In 't blaadje van het Comité Der Terpstra-weg .'-campagne, Daar is de leugen tafelkleed, De waarheid rafelfranje; Wij zijn het, die het onderwijs Zoo onbetaalbaar maken, Daar wij de dwergschoolbouwerij Steeds weigeren te staken Dat zegt „men", die drie van de vier Opvoedingscentra stalen, Die, schaapjes-bokjes bij elkaar, De veertig nog niet halen!! Medunkt, het blijft een vrome wensch Dat d'overkantsche heeren Erkennen, dat juist zij het zijn Die van ons profiteeren. (Biz. 1) Candidatenlijsten voor de Eerste Kamer verkiezingen. Het laatste jaarverslag van „Sonncvanck". (Blz. 2) De Rijksdagverkiezingen zijn op 31 Juli vastgesteld. De overwinning van Hitler in Mecklen- burg-Schwerin. Thomas naar Dublin. De Valera Vrijdag naar Londen, ter bespreking van de Eagelsch- Iersche geschillen. Chili's socialistische revolutie is door een contra-beweging gevolgd, waarop de revolu tionaire regeering weer afgetreden is. Doodclijk auto-ongeluk te Numansdorp. Bij Zwolle sloeg een auto uit Sassenheim iermaal over den kop en verwondde twee inzittenden ernstig. (blz. 3.) C. H. Scholten, em.-predikant der Opgericht is de Nederlandsche Christelijke School vereeniging ter propaganda van Chr. Schoolonderwijs. (Blz. 5) Steun aan de Melkveehouderij. (Blz. 8 (Nadruk verboden.) LEO LENS. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE BETREKKINGEN BROCHURE VAN Prof. H. BURGER Naar wij vernemen zal binnenkort van de hand van Prof. H. Burger een brochure schijnen, getiteld: De Nederlandsch-Belgische betrekkingen. PLATTELANDERSBOND EN ..HET GROENE FRONT" EEN FUSIE OP KOMST. In een te Utrecht gehouden gecombineer de vergadering van de hoofdbesturen var den Plattelandershond en de Nationale B>-e ren en Tuinderspartij „Het Groene Front' is besloten, behoudens goedkeuring der al gemeene vergaderingen, tot fusie. Als naam der dan één geworden organisaties is geko zen ..Nationale Boeren-, Tuinders- en Mid denstandspartij (Plattelandershond en Na tionale Boeren- en Tuinderspartij „Het Groe ne Front"). Door „Het Groene Front" werd per tela gram aan H. M. de Koningin verzocht, om aan de regepring opdracht te geven binn-n tweemaal 24 uur krachtige maatregelen te nemen om weer d'*n export van onze pp ducten naar het buitenland te bevorderen en eveneens binnen dien tij-d de o1" steunmaatregelen, die in voorbereiding zijn te doen in werking treden. SCHOONHOVEN'S NIEUWE BURGEMEESTER De heer A. 3f. A'ieuwenhuisen, thans gemeentesecretaris van M< as-luis, tvcrA benoemd tot Burgemetitcz van Srhoonb »n 'S-GRAVENHAGE GEMEENTERAAD Een waarschuwing, die niet in den wind mag worden geslagen, is in de raadsverga dering van gisteren gegeven aan alle orga nisaties en lichamen, die gemeentelijk sub sidie ontvangen. Naar aanleiding van een vraag van Prof. d. Bilt over een bepaald subsidie deed ethouder Drees n 1. een mededeeline van de strekking was, dat voor 1933 de ge meentelijke subsidies op vermindering groo te kans hebben. Geheel onverwacht mig zulk een maatregel niet ziin. de tijdige waarschuwing valt ongetwijfeld te watr- Waardeeren doen we ook het protest, dat anti-rev. en katholieken deden hooren tegen verkapte subsidie aan een te Scheve- ningen te openen jeugdherberg. De bezwa ren van Mr. de Jong tegen het zwerven zijn inderdaad zeer ernstig. Z.h.s. heeft de Raad zich vereenigd met het voorstel van B en W. om een her'ie ning van het uitbreidingsplan voor Laak wijk te doen plaats hebben, ten einde aan bezwaren tegen het voorgeschreven woning type, eengezinshuizen, aandacht te schen ken Op deze indirecte wijze zal kunnen worden tegemoet gekomen aan de bezwaren op dit punt van enke.p in hun verwachtin gen en speculaties teleurgestelde bouwon dernemers. Het einde van de korte raadsvergadering dreigde uit te loopen op een incidert tus- schen den heer Duvmaer v. Twist en den burgemeester. Bij het voorstel betreffende de financieele regeling van de teruehet» ling van vermakelijkheidahehstinp gehevn op entrée's van de Indi«rhe tentoonstelling een zuiver boekhoudkundige hnnde'inv dus. nadat op 4 Januari j.ï. tot deze terug bet iing b"c' was wide de heer Duv ..I-er x- iwiai aan spreken over een ma- Voornaamste Nieuws. terieefe kwestie niet betrokking tot de hef fing van genoemde belasting. De burgemeester achtte zulks huiten de orde. De heer Duvmaer v. Twist was ech ter van tegenovergestelde gevoelen en wond zich over het feit, dat de burgemeester hem niet wilde laten doorspreken, maar een in terpellatie aanraadde, zoo op, dat hij zich het woord „schandn'ig" liet ontvallen Hij moest dat natuurlijk terugnemen en deed dat ook. Daarna wilde hij echter ook nog uitgemaakt zien of de Raad van oordeel vas. dat hij inderdaad huiten de orde was. De Raad stak zijn meening niet onder stoe len of banken en gelukkig was de heer Duv maer v Twist zoo verstandig om het er toen maar bij te laten, maar stemdp even later in zijn eentje tegen het begrootingsvoorstel B. en W. Uit de Antirev. Partij. ANTIREV. JONGERENACTIE Het Bestuur der landelijke organisatie van Antirevolutionaire Jongerenstudieclubs heeft hes'oten op den D.V. in het najaar te houden derden Toogdag in behandeling te nemen het vraagstuk van den parlementairen regeerings vorm in zijn waarde voor dezen tyd. De be doeling is daarbjj speciaal aandacht te geven de aanvallen, die het parlementaire sy steem te verduren heeft, eenerzyds van de zyde van communisme en fascisme, anderzijds de zyde van hen, die gedreven door z.g. democratische neigingen 't parlementaire stel- stel vermoorden. Het ligt in het voornemen deze behandeling te doen geschieden op de wijze, die op den vorigen Toogdag zulk een succes is gebleken hy het referaat van den heer Jan9e, Kerkelijke of Burgerlijke Politiek, waarvan zelfs een tweede druk noodig bleek. Gemengd Nieuws De trap eens paards Te Reeuwyk kreeg het 4-jarig zoontje van S. J. Nederend een trap van het paard en daardoor een kaakfractuur. Het kind is naar het ziekenhuis te Gouda overgebracht. EEN POND SPEK VOOR ééN CENT Door een veehouder te Zevenhoven werd een varken (beer) gemest. De boer kon slechts één cent icr pond krijgen van den koopman. Nu de vacantiet\jd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het v a c a n- t i e-a dres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik. dan is het niet zeker, dat men aan bot n-euwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1