B.N.A. contra N.I.V.A. METALEN VITRINES J. G. H. HAEFKENS TF Knnpad ROZENLAAN 37alm. 55b BESCHERMT ALLE GEBOUWEN TEGEN HITTE - KOUDE - VOCHT - LAWAA' GRATIS OESKUNDIG ADVIES N.V. Producten- Grondstoffen Hmij. AMSTERDAM: Sarphatikade i - Tel. 34824-36824 ROTTERDAM: Stationsweg 37b - Telel 11690 BOUWBLAD No. 7/5.9 (Verschijnt eiken Maandag MAANDAG 6 JUNI 1932 N.V. Betonbuizenfabriek „DE VALK" NIEUWPOORT-LANGERAK TELEFOON 18 GROOTSTE fabriek in Nederland. Prijzen beneden elke concurrentie. VRAAGT PRIJS Kweekschool met den Bijbel te Rotterdam Architectuur: A. H. VAN DER KRAAN, Rotterdam Aannemers: W. C. v. d. BOSCH, Dordrecht. In het Rotterdamsche spraakgebruik zou aan dit opschrift nog toegevoegd moeten worden „Haringvliet 48", ter onderscheiding niet de Kweekschool Koningin Wilhelmina, Haringvliet 84, of wel ,4e school van Van Wijlen" als de tweede de school van Ste- merding wordt genoemd. Reeds ettelijke jaren zou het in gebruik zijnde heerenhuis aan den Haringvliet door een nieuw schoolgebouw worden vervangen en reeds eerder is het Bestuur er aan toe geweest om grond te koopen en een op dracht voor een ontwerp uit te geven. Door de tijdsomstandigheden moest ech ter de uitvoering worden uitgesteld en de grond, die aan den Heemraadssingel was •legen, werd' voor woningbouw verkocht Men bleef de aandacht echter gevestigd houden op het Westelijk stadsgedeelte, te meer, nu sedert enkele jaren de van Wijlen 6ohool als „leerschool" was aangewezen. Na heel wat onderhandelingen met auto riteiten is het Bestuur ten slotte geslaagd met een perceel grond op 't einde van den Esseinburgsingel en Beukelsweg. Daar waar deze beide samenkomen op het Aelbrechts- plein is thans het nieuwe gebouw verrezen. De ingang is aan de pleinzijde gelegen, èn hier is het gebouw grootendeels slechts twee verdiepingen hoog. De beide vleugels aan don Beukelsweg en de Essenburgsingel hebben drie lokalen boven elkaar. Het geheel vormt een aangename afslui ting van het bouwblok en de aansluitingen met de bestaande bebouwing zijn goed ver zorgd. De gevels zijn geheel van een mooie roode handvormsteen gemetseld en alleen de af dekkingen van de borstweringen, de raam- lateien en enkele versierende of construc- tief-belangrijke deelen zijn in een lichte zandsteen uitgevoerd. De gevels van de beide vleugels zijn een voudig gehouden en maken daardoor een rustigen indruk. Van de pleinzijde gezien is de massagroe- peering bewegelijk, eigenlijk wel wat „dse Cuten zuviel". Het middendeel is. zooals gezegd', twee .verdiepingen hoog en bij de aansluiting aan de rechtervleugel is een dominant gemaakt, die op zichzelf een goedle overgang vormt ,van het lagere middengedeelte naar de hoo- gere vleugel. Minder juist is, dat deze domineerende partij nu boven de portiersruimte en een paar ondergeschikte ruimten op de verdie pingen is aangebracht. Een der voorname architectonische prin cipes is. dat de belangrijke elementen in de plattegrond ook in de opbouw als zoodanig behooren te spreken. Het opofferen van dit beginsel moet zich in een bouwwerk wreken en ook hier is de architect er niet aan ontkomen om de in dit verhoogde gedeelte gelegen ruimten te schikken naar wat hem in de gevel-archi tectuur gewensdht leek. De ingang ligt aan de rechterzijde van den pleingevel en leidt door een fraai ijzeren hek in een hoogen afsluitmuur via een be scheiden open voorruimte naar de portiek, waarachter onmiddellijk die portierskamer Zijwaarts is de toegang tot het gebouw met vestibule, daarachter gelegen il en trappenhuis. De portiek is voor dit, toch monumentale gebouw wel wat „kleinisch" en niet in over eenstemming met die monumentaliteit, ter wijl de portiersloge gunstig to.v. de toe gang, doch minder gunstig t.o.v. van de hal en gang gelegen is. Van ecnig overzicht over deze laatste ruimten vanuit de portiersloge kan geen sprake zijn. Wellicht is deze eisoh echter niet gesteld. Hal en trappenhuis liggen gunstig voor de distributie der leerlingen over het ge bouw. Rechts van de hal een ruim gymnastiek lokaal, waarvan de bergruimten in de schuine overblijvende hoeken gunstig zijn ondergebracht Links van de hal de gang, die toegang geeft tot de aan de pleinzijde gelegen loka len en nog even ombuigt in den linkervleu gel. In de gang ruime, naar achter uitge bouwde, uitstekend ingerichte garderobe nissen en toiletruimten. Op de eerste verdieping een soortgelijke inrichting. Boven het gymnastieklokaal is een ruime aula gelegen en daarboven een tweede gymnastieklokaal. Door het lager opbouwen van het mid dengedeelte was het noodig om een gang op te bouwen, die rechter- en linkervleugel van de tweede verdieping verbindt,, wat een niet bepaald economische oplossing kan ge noemd worden. Een ruim plat langs deze gang aan de voorzijde is echter een aangename compen- De vloeren van hal, vestibule en gangen zijn afgedekt met dubbel hardgebakken tegels van een bruinige kleur. Boven de holle hoeken langs de wanden zwarte plint tegels en vervolgens blauw gevlamde tegels in de hal en langs de trappen en dito gele iin de gangen. Deze beide soorten wandtegels zijn op zichzelf goed, doch de combinatie met de bruine tegels van den vloer is weinig ge lukkig, evenals met de Napoleon-marmeren afldekkingsplaten van de trapbalustrade. Ook de plotselinge overgang van de blauwe hal op cle gele gangmuurbekleeddng is niet De muurkleuren in de lokalen in een com binatie van tinten uitgevoerd, kunnen ons ook niet overal bekoren, al zijn sommige wel geslaagd. Aardig is de gedachte om in de hal een keurig uitgevoerde vitrine neer te zetten, die wel bedoeld zal zijn om hier mooie en tevens leerrijke modellen te étaleeren. De hal boven heeft een dergelijke vitrine met aan weerszijden een aardige bank. De lokalen zijn prettig van verhouding en verlichting, met vloeren van kurklinoleum boven de riftvloeren in de begane-grond- lokalen. Het gymnastieklokaal beneden heeft een hooge lambri van een mooi-bruin board en dat op de tweede verdieping van licht na- tarel triplex. 't Trappenhuis wordt verlicht door ramen die met glas-in-lood, met hier en daar wat brandwerk, in mooie tinten zijn bezet Ten slotte zij meegedeeld, dat een binnen plaats een flinke fietsenbergplaats bevat, die bereikbaar is door een poort vanaf de Essenburgsingel. De gevels aan deze binnenplaats zijn rus tig en keurig verzorgd en zeker niet het minst geslaagde deel van dit architecto nisch en constructief over het algemeen goed verzorgde gebouw. Volledigheidshalve willen wij de firma's die betrokken zijn bij de nieuwe Kweéksohool hieronder vermelden: IV. <£- C. v. d. Bosch, Dordrecht: Aannemers. Mindeno's Fabriek van Koperwerken en Etalage's N.V., Rotterdam: Glazen vitrines. Jan Kolk, Werktuigkundig bureau „Dekaem", Rotterdam: Centrale Verwarmingsinstallatie. Gebr. van Ameijden, Dordrecht: Stucadoors. H. J. Kelder Azn., Rotterdam: Stoffeering enz. B. D. den Hollander, Rotterdam: School banken en Schoolborden. Groeneveld, v. d. Poll Co.'t Electrotech- nische Fabriek N.V., Rotterdam: Electrische installatie. G. H. Haefkens, Dordrecht: Schilder. Al deze medewerkers hebben ieder voor zich met zorg hun werk uitgevoerd. Verschil lende dezer hebben wij reeds meer in ons blad genoemd; allen kunnen op een goede reputatie bogen. Do voltooiing van het Handelsgebouw Candida te Amsterdam, een ontwerp van arch. F. A. WamersN. 1. V. A. heeft heel wat stof doen opwaaien. Zoo werd door het bestuur van den B(ond) N(ederlandsche) A(rchitecten) een adres aan B. en W. van Amsterdam verzonden, waarin wordt gewe zen op de groote hoogte van dit bouwwerk, de onorganische wijze waarop het zich bij de bestaande bebouwing aansluit, waardoor ernstige schade werd toegebracht aan het stadsschoon. Naar aanleiding van dit adres heeft het bestuur van het N(ederlandsch) I(nstituut) v(an) A(rchitecten) zich eveneens met een adres tot voornoemd college gericht, waarin wordt opgemerkt dat de normale bouw hoogte-overschrijding in de stadskern wel degelijk beschouwd dlient te worden als het noodzakelijk gevolg eener zich intensief ont wikkelde handels- en industriestad. Mogen ook in den aanvang fle eerste hooge gebou wen het stadsbeeld plaatselijk disharmo nisch beinvloeden, geleidelijk zal door goed geleide en ordelijke ontwikkeling de hoog bouw in het stadscentrum organisch gebon den worden. Het zou getuigen van conser vatisme, indien een intensieve bebouwing van de binnenstad door beperking van bouwhoogten zou worden belemmerd. Het bestuur meent dan ook ten sterkste te moeten ontraden te dien aanzien nadere be perkende bepalingen in het leven te roepen als blijkbaar bedoeld door het bestuur van den B. N. A. Meening van Prof. Wattjes In „Het Bouwbedrijf 'merkt Prof. Ir. J. G. Wattjes op dat het adres van den B. N. A. minstens zeer gezocht is, Amsterdam toch is geen doode stad, doch een levende. Hoezeer het ook te hopen is, dat enkele oude gedeelten hun intiem karakter van grach- tenstad behouden zoo is het anderzijds noodzakelijk na de demping gelukkig noodzakelijk dat het karakter van N. Z. Voorburgwal en van Spuistraat geheel en al veranderen. (Het gebouw Candlida staat op de N. Z. Voorburgwal). Het hooge huis Candida valt dan ook in het geheel niet sHouth. '/h N.V. J. VAN SCHIJNDEL S Co. "00l[dkaln,0;r: o.st-Admir»iiwtok,d. 47 - Rottum a Opslagplaatsen, Zagerij en Schaverq: ANNO 1853 NassauhavenBoerengat CA Toen nu 5 jaren geleden aan Dr. H. P. Berlage, de opdracht werd gegeven, in samenwerking met het bruggenbureau van Gemeentewerken, de nieuwe brug over de Amstel te ontwerpen, heeft hij zicih na be studeering van het vooraf op het bureau ge maakte plan, op het standpunt geplaatst, aan den algemeenen opzet daarvan niets te veranderen. .Juist bij den bouw van een brug moet de ingenieur aan den oorsprong der constructie staan. Het gevolg was dan ook een ideale sa menwerking tussohen ingenieur en architect Het plan der brug bestaat uit vijf tra veeën, waarvan telkens twee vaste horizon tale overspanningen van ijzer en beton, aan de beide landzijden elkaar opvolgen, terwijl de middentravée, de doorvaart voor groote schepen, door een enkele klop van ijzer en hout, wordt gevormd. Het onsym metrische van dit geval, in afwijking van de meeste kloppenbruggen, trok den bouw meester, zooals hij vertelt in „Architecture. dadelijk aan. Bovendien moet, vanwege den geringen afstand, die Sdhollen-brug met de Amstel- brug worden verihonden; hetgeen een ver hoogd straatgedeelte tusschen de beide brug- [)e Berlagebrug over den Amstel gen van ongeveer 3 M. Amstelpeil ten ge volge had. Dit bracht Dr. B e r 1 a g e op het denk beeld, de ruimten onder dat „terras" voor boothuizen te bestemmen en ook aan de Amstelzijde een dergelijk terras te bouwen. Dit laatste zou zijn beëindiging vinden in een Amstelpaviljoen, waaraan de ligging met het vrije uitzicht over den Amstel naar de stad, als een bijzonder bevoorrechte moet worden beschouwd. De nieuwe Amstelbrug zal op deze wijze een centrum worden voor de watersport en bovendien als bassin een architectonische afsluiting vormen van de eigenlijke stad. waarbuiten de landelijke omgeving begint De reeds genoemde onsymmetrische aan leg gaf gelegenheid, ter zijde van het draai punt der klop, den kelder te bouwen, tot opstelling der electrische installatie, waar van een torentje is verbonden met een ver blijf voor den brugwachter, die vanuit zijn hoog gelegen vertrekje de geheele omgeving kan overzien. Het naar de etadszijde gekeer de gevelvlak boven het venster R&f gelegen heid tot het aanbrengen eener symbolische versiering, voorstellende den genius van Amsterdam, die uit het water is opgerezen. FIRMA W. C. VAN DEN BOSCH Aannemers v. BOUW-, GEWAPEND BETON- en ONDERHOUDSWERKEN ELECTRISCHE TIMMERFABRIEK Weeskinderendijk 49 - DORDRECHT - Tel. 5703 en 5655 N.V. VAN MINDENO'S Fabriek van Koperwerken en Etalages I BOTTERDAM HARTMANSSTRAAT 3335 - Telef. 11983 Complete Winkelinstallaties Betimmeringen N.V. HOUTHANDEL v/h Firma J. G. ALBLAS WADDINXVEEN TELEFOON No. 6 Opslagplaats ROTTERDAM aan den ZWAANSHALS Ho. 203-205 - Telef. No. 40891 N.V. AANNEMING MIJ. v.h. ft J. HIDDE NIJLAND AMSTERDAM BOUWDE DE BERLAGEBRUG BRUGGENBOUW - INDUSTRIE- en WATERBOUW Over enkele onderdeelen nog 't volgende: Daar het de bedoeling is later de Amstel- laan over de brug door te trekken tot Wa tergraafsmeer, is nu reeds een tramlijn op de brug gelegd. De trammasten, die een afzonderlijken vorm hebben gekregen zijn tevens lan taarndragers, terwijl telkens tusschen een paar dezer masten voor de bijzondere ver lichting, nog twee lantaarns zijn geplaatst Het valt te betreuren dat bij de opening der brug, het terras aan de Weesperzijde nog niet is gebouwd en vooral dat de bouw van het paviljoen, vanwege de economische crisis, moeist worden uigesteld. Het is dus niet vast testellen, wai de brug in haar geheel zal zijn voltooid, maar wel dat het nog ontbrekende terras er in 1933 zal zijn. Nog enkele technische bijzonderheden van de hand van Ir. C. B i e m o n il, HQpfd afd. Bruggen Publ. Werken te Amsterdam, in „Architecture", mogen hier volgen: De brugbreedte werd bepaald op 15 M. voor den rijweg en 4 M. voor de beide trot toirs. De nuttige breedte bedraagt in het geheel 23 M. De hoogte in het midden werd bepaald op 3.40 M A. P., even hoog als de midden-overspanning van de Hooge Sluis en voldoende voor het overgroote deel der passeerende schepen Alle onderdeelen van het ontwerp zijn met de grootste zorgvuldigheid behandeld: gestreefd werd naar technisch juiste, eco nomische en solide constructie. J. M. de Groot Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 Juli 1932, in vasten dienst benoemd tot bouwkundig ambtenaar der eerste klasse bij den Rijksgebouwendienst -T Je Groot, (er standplaats Hille^uu, Prof. Wattjes en arch. Warners in het geweer. uit het karakter der N. Z. Voorburgwal, dat alles behalve van architectonische eenheid doortrokken is. Dit gebouw is zeer geslaagd als een har monische ontwikkeling van de waarlijk na tionale elementen in het functionalisme en i de Amsterdamsche architectuur. Het gebouw is een hoopvol teeken voor 3t zuiverend elkaar naderen van de twee tegengestelde architectuur-tendenzen in ons land. Verweer van arch. Warners. Architect F. A. Warners de bouwmees ter van het werk, zond aan de B. N. A. de volgende opmerkingen. Het adres, op 2 April geubliceerd, doet aan een „1 Aril"-grap denken, daar het be stuur van den B. N. A. thans, nu het kalf verdronken is, aanstoot neemt aan de hoog boven de huizenrij opschietende zijgevels van het Gebouw Candida, terwijl de teeke- ningen van dit gebouw met de belendenden en de vermelding van het aantal verdie pingen in „Architecture" van 29 Nov. 1930 zijn gepubliceerd. Bij deze publicatie zweeg de B. N. A. in alle talen, hoewel toen met den bouw nog geen aanvang was gemaakt. Behoefte aan hoogbouw vindt haar nood zakelijke oorzaak in de toenemende verbree ding der verkeerswegen van de binnenstad, waardoor de beschikbare bouwgrond ver mindert Gelukkig heeft de vooruitziende geest van B. en W. tijdig de noodzakelijkheid tot overschrijding der bouwhoogte geschapen. Het getuigt van conservatisme en ver keerd begrepen stadsbelang, de nog teere plant van den hoogbouw reeds weder in haar groei te willen belemmeren, hoewel men natuurlijk goed zal doen den hoogbouw in zekere banen te leiden. Het is te hopen, eindigt architect W a r- ners, dat het college van B. en W. blijk zal geven, het stadsbelang zuiver te voelen en begrijpen zal, dat Amsterdam geen pitto- resque stadje met knusse huisjes moet we zen, doch zich moet aanpassen aan de mo derne eischen op elk gebied, ook op het go- bied van hoogbouw. Electro Techn. Bureau „BOHAMEE" Taborstr.-al 33 - Rotterdam TeleL 11678—52678 Agenten *oor de ongeëvenaar de „CARLEY"-UURWERKEN voor Noord- u Zuid-Holland Vraagt offerte Carley's electrische klok Waar alles tegenwoordig op de minuut geregeld is, wordt veel meer dan vroeger behoefte gevoeld aan een absoluut betrouw bare klok, die op de minuut af de juiste tijd aanwijst en aan blijft wijzen. Daar hapert bij de kamerklokken wel eens het een en ander aan, wat vaak aanleiding geeft tot veel onaangenaamheden. Ook op kantoren en fabrieken, in restau rants en waar al niet, is een klok, die de juiste tijd aanwijst en waar men op rekenen kan, een eerste vereischte. Nu is er een Hollandsche fabriek van elec trische uurwerken, die een absoluut be trouwbare electrische klok heeft vervaardigd Electrishce klokken waren er wel, buiten- landsch fabrikaat, doch er kleefden nog gebreken aan. Het komt ons voor dat de Nederlandsche electrische klok, de Carley's klok, vele dezer bezwaren heeft weggenomen en daarom aller aandacht verdient. De klok loopt steeds precies gelijk. Zij kan op ieder lichtnet aangesloten worden, (opwinden is niet noodig), en kost dan aan stroom onge veer 50 cent Mocht om de een of andere reden de electrische leiding buiten gebruik zijn, (reparatie, defect doorslaan van een „stop",) dan blijft de klok toch nog 20 uur loopen, door een aangebrachte „gangreser ve", die later automatisch weer aangevuld De slijtage is, door de zeer eenvoudige constructie, tot een minimum beperkt Ze loopt absoluut geruischloos, wat b.v. voor scholen en kantoren, leeszalen enz. een groot voordeel is. Deze Carley's klok lijkt ons een klok die reclame voor zichzelf zal maken. We vermelden nog, dat voor Noord- en Zuid-Holland de alleenverkoop berust bij N.V. „Bohamee" te Rotterdam, Taborstr. 33 Een nieuwe schoolbank De School- en Kerkmeubelenfabriek A, G. J. Mak te Rotterdam brengt een nieuwe schoolbank aan de markt Dezer dagen zijn wij in de gelegenheid geweest dit nieuwe product te zien. De ontwerper, de heer A. G. J. Mak, ver telde ons het volgende: De tijdsomstandigheden dwingen ieder tot de grootst mogelijke bezuiniging. De school besturen willen graag een soliede bank, doah de prijs mag niet hoog zijn. Een groot ge deelte van den bank-prijs werd bepaald door de transportkosten, omdat de bank in zijn geheel vervoerd moest woden. Dit heeft mij op de gedachte gebracht om een model te Firma VALCKX VAN KOUTEREN Kerk- en Concertorgel fabriek ROTTERDAM Aelbrechtskade 90a, 91, 92 TELEFOON 32722 construeeren, dat uitneembaar was en waar door de vervoerprijs belangrijk zou dalen. Verder mocht deze nieuwe methode niets af doen aan het product, doch veeleer moest er naar gestreefd worden, de duurzaamheid te verhoogen. Met alle bescheidenheid kan ik zeggen, dat mijn nieuwste ontwerp beide eigenschap pen ten volle heeft. De bank kon geheel uit elkaar genomen vervoerd worden. Ook voor den verkoop is dit bijzonder gemakkelijk, daar een kielt, model op reis mede genomen kan worden. Het krimpen van het hout is voor ons al tijd een lastig punt geweest Banken die bij aflevering goed in orde waren, bleken later door het krimpen er niet beter op geworden te zijn. En het is juist deze eigenschap van hei hout, die wij uitgebuit hebben, daar onze banik door het krimpen steviger in elkaar grijpt, waardoor de duurzaamheid verhoogt en het ongerief verminderd wordt. Wij mogen ons vehheugen in levendige belangstelling van de zijde der achitecten, die alle ons product roemen. Onderscheiding Huib Luns, hoogleeraar aan de Techni sche Hoogeschool te Delft, is benoemd tot officier in de Kroonorde van België. Voorgevelrooilijn De Burgemeester van 's-Gravenhage heeft bekend gemaakt dat een teekening, waarop staat aangegeven de voorgevelrooilijn, ont worpen langs de Zuidwestzijde van 't Noord westelijk gedeelte van de Lekstraat, tot en met 2 Juli 1932 op de Gemeente-secretarie, Afdeeling S. en B. (kamer 32), voor een ieder ter inzage zal liggen en dat belang hebbenden eventueele bezwaren tegen be doelde voorgevelrooilijn gedurende dien termijn bij B. en W. kunnen indienen. Betonvlechten De raad van Amersfoort verleende een crediet van f 5000 voor het houden van een cursus voor betonvlechters. op dat zij, die uit hun vak zijn geraak», een ander beroep zullen kunnen leeren. De jaarlijksche excursie van het Nederland sche Instituut voor Volkshuisvesting en Stadsbouw zal dit jaar op 10 September naar Nijmegen worden gehouden. Ned. Aannemersbond De Jaarlijksche Algemeene Ledenvergade ring van de Nederlan«1sche Aannemersbond wordt gehouden op Woensdagmiddag 13 en Donderdagmorgen 14 Juli a.s. in het ge bouw der A. M. V. J. te Amsterdam. Innen dekoration De Mei-aflevering van Innen dekoration is hoofdzakelijk gewijd aan het werk van den architect PaulLaszlote Stuttgart en aan dat van den Weenschen architect Karl Dirnhuher Het behandelde werk van den eersten architect omvat een uitwendige verbouwing van een bestaand woonhuis te Frankfurt aar. Main. Op meer dan kwistige wijze zijn de .vanden van de hal tot aan de zoldering en ook het plafond zelf bedekt met fraai gevlamde olijfhout Een en ander doet echter zeer onrustig aan. Dr. R i e z 1 e r schrijft nog over de on» wikkelingsgescbieilenis van de Duitsche meubelkunst uit de laa ste dertig i INGENIEURS-BUREAU „D E K A E M" JAN KOLK Ingenieur - Fabrikant ROTTERDAM - TELEF. 15728 TENTRALE VERWARMING H. J. KELDER Azn BEHANGER - STOFFEERDER 1ste Middellandstr. 11a-Tel31613 ROTTERDAM HET STUCAD00RSWERK van de Kweekschool is uitgevoerd door GEBRS. VAN AMEIJDEN Timorstraat 13 - Tel. 4073 - Dordrecht Fa B. D. D Josephstraat 68a R'DAM Telef. 33821 BETIMMERINGEN SCHOOLBANKEN JACOB CATSSTR. 99, DORDRECHT SPECIAAL ADRES IN NIEUWBOUW SCHILDEREN N.V. Groeneveld, Van der Poll Co'8 Electro-Technische Fabriek Amsterdam Filiaal Rotterdam TeleL 10662 Westzeedijk 15 Uitvoerder der complete Electrische In stallatie in de Kweekschool aan den Beukelsweg - G. VAN LEEUWEN H ZONEN LEIDERDORP KERKORGELBOUWERS OPGERICHT 1903 - TEL. LEID tN No. 1790 TE HUUR SCHEVENINGEN KAPELWEG 2, bij Nieuwe Parklaan, Vq VILLA, bevattende: 6 kamers, bad kamer, keuken, bijkeuke tuin met loods. HUUR 1500.per jaar. Adres: Voor schoterlaan 50, Rotterdam, Telefoon 53451. HET HUIS IS 00K TE KOOR Wenscht U een mooie, solide en doelmatige SCHOOLBANK VOOR ZEER BILLIJKEN PRIJS! Mijn schoolbank Ned. Octrooi No. 25549 voldoet, naar het oordeel van deskundigen, aan die wenschen A. G. J. MAK, School en Kerk- meubelen, Zuidhoek 86-88, R'dam TELEFOON 10199 ILHUUI HILLEGERSBERG PANDEN L. D. SUNDERMEYER iJsdubstraat 68 Telefoon 13866

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7