MET EEN SPRONG... ...OMHOOG Fournituren en Wol VRIJDAG 3 JUNI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. (F is de prijs van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT naar omlaag gegaan en hiermee is aan degenen die nog geen abonné zijn en die het volgens hun levensbeginsel toch behooren te zijn, het laatste argument om hun houding goed te praten, uit handen geslagen. Ze ontvangen thans een welverzorgd, actueel, in alle opzichten uitstekend geredigeerd dagblad, dat voor geen enkel ander behoeft onder te doen voor 18 cent per week of f 2.35 per kwartaal. Nieuwe abonné's ontvangen het blad tot 1 Juli gratis. Laten onze lezers deze gelegenheid aangrijpen, en opnieuw ons helpen om ons blad te brengen, daar waar het hoort Het lezerstal moet met een sprong STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN 'N KWESTIE VAN GRONDOVERDRACHT. Blijkens een adres van de N. V. „Het Mo torhuis", is het deze vennootschap niet dui delijk, waarom bij raadsbesluit van 25 Ja nuari 1932 van den heer Dr. V. C. M- Lees berg de grond van het perceel sectie M. No. 4184, nabij den Hoogen Rijndijk, tegen be taling van f 10.— per M2. werd overgenomen, terwijl niet is ingegaan Op een harerzijds ge dane aanbieding, om de gedeelten van de per- ceelen sectie M, Nis 1059 en 4183, welke m€t het van den heer Leesberg overgenomene een gedeelte van de geprojecteerde zijstraat van den Hoogen Rijndijk vormen, om niet en met een bijdrage in de kosten van straataanleg aan de gemeente over te doen. De vennootschap biedt thans alsnog haar voor bedoelde zijstraat benoodigden grond om niet, zonder verdere kosten voor haar. aan de gemeente aan, onder beding, dat de zijstraat binnen redelijken tijd wordt aange- De vennootschap gaat er blijkbaar van uit, dat beide gevallen gelijk zijn; zij zijn echter naar hun aard geheel verschillend en kunnen bezwaarlijk met elkaar vergeleken worden aldus B. en W. Aanvankelijk werd door de vennootschap é'en plan ingediend voor den bouw van een garage ca. op het terrein aan den Hoogen Rijndijk, volgens welk plan de bouw zich zou uitstrekken tot aan de geprojecteerde zij straat. Krachtens de Verordening op het Bouwen en' Sloopen moest, om dit plan tot uit voering te kunnen brengen, de voor straat bestemde grond langs het bouwterrein aan de gemeente worden afgestaan, terwijl ingevolge de Verordening op het aanleggen van straten aan de overneming in eigendom moest voorat- -aan storting- van de door de gemeente te bepalen kosten van straataanleg op dien grond. De aanbieding van den grond aan de gemeente geschiedde dus uitsluitend in het be lang van de vennootschap; immers ,in overeen stemming met het juiste beginsel der beide verordeningen, dat de kosten van den aan- le<* van straten moeten worden gebracht ten laste van de gronden, welke door dien aan leg bouwrijp worden, kon zonder grondover- dracht en betaling van de bestratingskosten de bouwvergunning niet worden verleend. Hoewel de dezerzijds gevorderde bestra tingskosten, aldus B. en W., slechts een bij drage in de totale kostèn vertegenwoordigden en wij ons dus bereid verklaarden een gedeel te voor rekening van de gemeente te nemen, niettegenstaande de gemeente zelve aan deze straat voorshands geen behoefte heeft, wilde de vennootschap het gevraagde bedrag niet be talen en bleef de transactie met de vennoot schap, voor zooveel- de geprojecteerde zy siraat betreft, achterwege. Daarna diende de vennoootschap een plan in voor den bouw van een garage c.a., volgens hetwelk de gebouwen op zoodanigen afstand van de geprojecteerde zijstraat kwamen te liggen, dat deze niet geacht konden worden aan de zijstraat te worden opgericht. Een strook van pl.m. 25 Meter breedte langs de zijstraat bleef n.l. onbebouwd en werd ge reserveerd voor latere uitbreiding of anders- De vergunning voor dezen bouw kon uiter aard worden verleend, zonder dat overdracht van voor de zijstraat bestemden grond behoef de plaats te vinden. Wederom werden toen' met de vennootschap onderhandelingen gevoerd over den afstand van meerbedoelden voor straat bestemden grond; het is duidelijk, dat ook in dit geval de straataanleg en mits dien de overdracht van den grond in het be lang van de N.V. zou zijn geweest hetgeen vooral in het oog springt, indien men in aan merking neemt, dat door den straataanleg bedoelde strook, die ook als bouwterrein kan worden gebezigd, bouwrij'p zou worden. Ook toen kwam de grondoverdracht niet tot stand, omdat de door de N. V. aangeboden liijdrage in de bestratingskosten niet voldoen de kon worden geacht. De positie van de gemeente ten opzichte van den grond van den heer Leesberg was een geheel andere. Het was de gemeente, die de zen grond noodig had, n.l. voor het leggen van kabels ten behoeve van het onderstation der lichtfabrieken. Niet de heer Leesberg had de medewerking van de gemeente noodig, zooals het geval was met „Het Motorhuis", maar om gekeerd behoefde de gemeente de medewer king van den heer Leesberg, die zelfstandig de voorwaarden van overdracht kon bepalen, terwijl de gemeente slechts had te beoordee- len, of deze aanvaardbaar waren. Resumeerende kan dus worden geconsta teerd, dat de door „Het IMotorhuis" gemaakte vergelijking onjuist is en dat derhalve geen verschil in behandeling van gelijksoortige za ken aanwezig is. Tevens volgt uit het boven staande, dat het verzoek van „Het Motorhuis", om den door haar bedoelden grond om niet over te nemen, zonder verdere kosten haar en onder beding, dat de zij'straat bin nen redelijken tijd wordt aangelegd, niet inwilliging vatbaar is. Jn overeenstemming met het advies der Commissie van Fabricage geven (B. en W. den Raad mitsdien in overweging B. en W. te machtigen de N. V. „Het Motorhuis" te ant woorden dat op hare aanbieding niet kan worden ingegaan. EXPORT HOLLANDSCHE HARING Aan den Minister vaar Eoonoaniisdhe Zaken en Arbeid is door de Kamer vain Koophandel alhier het volgend aclre» verzonden: Zooals Uwe Exc. bekend ae. wondt de export van Holfcandeohe haring door allerlei maatregelen van het buitenland steeds meer onmogelijk gemaakt, waardoor in de export bedrijven. de haringreedenj en tol ven nevenbedrijven een groot e ontwrichting dreigt in te treden en deze voor eelt belang rijk deel zelfs dreigen ten onder te gaan. De toestand ds geleidelijk zoo cnitiek ge worden, dat een desastmeuze veoihoogimg in Du'iitedhlamd van het invoerrecht van 3 M. op 6 of 9 M„ zooafle in het voornomen schijnt te liggen, nauwelijks beroering brengt. Nu het bedrijf slag op slag krijgt, loopt men groot gevaar zich gelaten bij den toestand neer te leggen. De momenteel te bedingen prijzen, de stagnatie in den export door van invoerrechten, con tinge ntee- ring, deviezenmaatregelen, zullen evenwél tot onmiddellijk waarneembaar resultaat hebben, dat de reedere dit jaar niet hun geheel e vloot ter haringvangst zullen uit rusten. Ernstiger is evenwel, dat, ads dit jaar wederom ernstige verliezen worden geleden, de ondergang van véle bedrijven ïvermijdolijk schijnt. De volks wel vaart in de betrokken plaat sen zal daardoor blijvende en niet of uiterst moeilijk te herstellen schade lijden, in welk verband inzonderheid ook aan een omvang rijke werkloosheid moet worden gedacht Naar de stellige meaning der Kamer is eteuiïvenleening daarom dringend nood zakelijk. Daarbij denkt de Kaïmer eenerzijds direct hulp biedende maatregelen en anderzijds aan steunmaatregelen welke het voortbestaan op den duuir moeten mogelijk maken. Alls diirecten steun acht de Kamer wen- sdheOdjik een naidesr te regelen toeslag op ©llken ter haringvangst uit te zenden logger, zulks uitgaande van de gedachte dat anders aan werkloozenuitkeering aMicht nog meer zal moeten worden betaald. De Kamer veroorlooft zich de airbij Uwe Exc. te te willen nemen, opdat de loggere nog dit jaar in genoegzaam aan tal zullen kunnen worden uitgerust. Wat de definitieve steunmaatregelen be treft. die het bedrijf moeten schragen, acht ood zakelijk, dat er ten spoedigste een regeling komt tusschei Duitschlanjd en Nederland, waardoor niet alleen een behoorlijke afname wordt ver zekerd, maar waarbij ook gegarandeerd wordt dat de geleverde goederen warden be taald. Wat door de Kamer in haar adres van 24 Mei jJ. aan den Ministerraad, in het algemeen is gezegd, kan niet het minst op deze branche worden toegepast. De liquidi teit en de soliditeit ook der haring-export bedrijven, wordt door de deviezenmaatrege len zeen- ernstig aangetast. De bedragen, wellke in Duiitschland en andere landen worden vastgehouden, zijn zóó groot, dat zelfs de kapitaalkrachtigste ondei mieit langer kunnen vollhoude Met groote voldoening heeft de Kamer den ook kennis genomen van de Memorie van Antwoord op Wetsontwerp 305 inzake het Internationaal Betalingsverkeer en zij veroorlooft zacih de hoop uit te spreken, dat allereerst ten aanzien van DuitscMamd een regeling worde getroffen die de Nederland- he belangen in voldoende mate bewilligt. De Kamer veroorlooft zich echter te dezei inzien met vereohuldigden eerbied op te merken, dat Duiitschland wél voüledag aan Rusland betaalt, maar niet aan Nederland n da.t terwijl Rusland eeistna jaren orediet an DuitechUand wal betalen en Nederland de Duiteohe utt de M. V. A. dat beperkende bepalingen kunnen worden getroffen „tegenover landen waar de wijze waarop een de vieze nraroteoe neerimg wordt toegepast, zulks noodzakelijk maakt' Wat verdere steunmaatregelen va' nitieven aard betreft, acht de Kamer het mogelijk den binnenlandschen afzet van haring en versóhe zeevjech nog zeer belang- nj'k op te voeren. Overleg met belangheb benden is daartoe echter een eerste ver- eischte. Indien de Regeering hierbij het ini tiatief zou nemen en haar moreelen steun zou toezeggen, dan zou naar de meening der Kamer ten deze nog zeer veel te berei ken zijn. watertemperaturen. Zweminrichting „De Zijl"; 9 uur 17 gr. C, 12 uur 17% gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk": 12 uur 19 gr. C nationaal jongeren verbond Gisterenavond hield de Afdeeling van Bo vengenoemd Verbond in een der bovenzalen van Café-Restaurant „De Harmonie" zijn derden Kameravond, waarin als spreker op trad de heer P. C. Labrijn, lid van den Ouderen Raad van Advies van het Natio naal Jongeren Verbond, die een keurig refe raat hield over „Ethische Motieven voor Landsverdediging en tegen eenzijdige Ont wapening". Na afloop van de lezing was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan slechts door een der aanwezigen werd gebruik gemaakt, die een vijftal vra gen had genoteerd. Tot groote voldoening der vergadering werden deze vragen door den spr. beantwoord, waarbij zijn weder legging door uitspraken van Troelstra, van de Wocstijne, mevr. Roland Holst c.a, kon den worden gestaafd. Het was een leerzame avond, waarop de Jongeren met .veel .vol doening kunnen terugzien. BURGERLIJKE STAND CHR. GEM. ZANGVEREENIGING „HALLELUJA" Men schrijft ons: Tilly Leening heeft met haar Koor Woens dagavond in het Rijksasyl voor Psychopa- then, een Concert gegeven dat ons buiten gewoon heeft voldaan. Op het programma kwamen voor werken van Bach, Bonset, Pijlman, Nico Hoogerwerf, Alb. Becker, F. Iiartog en Philip Loots, 't Is natuurlijk zeer moeilijk voor een gemengd koor om zich in een zaal te doen hooren, waarvan de ac- coustiek nu juist «iet ideaal is en waar bovendien een zwoele dampkring beerschte. Ondanks deze tegenwerkende factoren heeft liet koor zich schitterend gehouden. Natuurlijk waren er hier en daar kleine foutjes. Vooral in het eerste koorgedeelte van Pijlman's Soli Deo Gloria, waren de sopranen heel even weg, hetgeen niet ver hinderde dat 't geheel keurig werd uitge voerd. Aangrijpend waren de sopraan-solo's in dit werk van Mejuffrouw van Schooten- Stouten, die over eene mooie natuurstem beschikt. Eenvoudig, tevens aangrijpend ivas zij vooral bij het zingen van Psalm 28 7: „De Heere is mijn sterkte en mijn Schild, op Hem heeft mijn hart vertrouwd, dies springt mijn hart van vreugde en ik zal Hem nog loven met gezang". Alhoewel de prijzennummers van het Concours te Zand voort, Hymne van Nico Hoogerwerf en De Winter van Philip Loots, met veel brio en mooi stemmateriaal werd gezongen, was en bleef voor ons het glans punt van den avond het aandoenlijke, in nige gebed van de sopraan. Voor de diri&ente was het geheel een zeer verdiend succes, trouwens een vereeniging met een leidster van haair kwaliteit moet tot succes komen. Door een der leden, de heer Zitman, werd het concert afgewisseld door eenige ge dichten van Wertheim en Van Heyst voor te dragen. Geen hoogdravende letterkunde, maar werk dat stof tot nadenken achterlaat Na afloop sprak van de aanwezige dok toren, de heeren Dr. Scholtens en Dr. Wier- sma, de geneesheer-directeur een kernach tig woord, waarin hij ook verklaarde dat „Halleluja" voor de inrichting geen onbe kende was, dat de verwachtingen hoog ge spannen waren geweest en dat daaraan bui tengewoon goed was voldaan. Hij hoopte dan ook op een tot weerziens, hetgeen door den voorzitter van „Halleluja" in een slot woord werd toegezegd. Ds. J. W. Groot Enzerink, die de geeste lijke vader van dit concert was, mag met voldoening op zijn welwillende tusschen- komst terug zien. En de patiënten? Meer dan voldaan Ij ZILVEREN JUBILEUM D. O. S. De Chr. gymnastiek- en echermvereenaging D.O.S. hoopt volgend jaar April haar 25-jarig bestaan te herdenken. De F.C.-vergaderiing heeft hiervoor een feestplein ontworpen, dat bereids door het hoofdbestuur is goedgekeurd. Deze plannen zijn verdeeld in een winter- en zomer- progrenxma. Voor het winterprogramma is vastgesteld: een fakkeloptocht, gelenkdag, opvoering van een eportrevue en wedstrijden voor vor- e-e nagingen. Als zomerprogramma: atMetiiek'wedstrij den, zwemwedstrijden, feestavond en een Als gevolg ven de véle voorbereidende werkzaamheden hieraan verbonden besloot het hoofdbestuur op voorstel van de F.C. volgend jaar de onderlinge wedstrijden van haar programma te schrappen. Het secretariaat der vereeniging is Garen- markt 13. GEREF. KERK HERSTELD VERBAND Naar wij vernemen is- het gebouw aan den Stillen Rijn, waar de Geref. Kerk in Hersteld Verband haar bijeenkomsten hield, in andere handen overgegaan. Genoemde kerk was daardoor genoodzaakt naar een andere lokaliteit om t.e zien. Zij heeft die gevonden in het Fedenatlehuiie, aan het Gerecht no. 10. Zondag 5 Juni zuilen aldaar de eerste diensten worden gehouden, op de gewone uren. VERDUISTERING. [Bij de politie werd door J. v. d. H. aangifte gedaan van verduistering van een hand wagen door D. O. wonende te Leiden. De politie stelt een onderzoek in. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN werkloozen-sportclub Gisteravond vergaderde het bestuur van de Chr. Besturenbond uit de werklooze jeugd. De voorzitter, de heer W Oome, opende deze vergadering met gebed en zette daarna uit een, dat het bestuur gemeend heeft naast het ontspannings-lokaal voor de werkloozen nog iets anders in 't leven te moeten roepen om vooral de werklooze jeugd bezig te houden. Daarbij is gedacht aan die vorming van een sportclub, waaraan allen, die Christelijk ge organiseerd zijn kunnen deelnemen. De sec retaris gaf hierna een overzicht van het voorloopig rooster, waarop voorkomen ver schillende takken van sport, zooals zwem men, voetballen, springen, kogelstooten, loo- pen enz. De contributie zal 5 cent per week bedragen. Negentien personen gaven zich als lid op. Belangstellenden kunnen zich aan melden bij den heer W. Geerlof, Hoorn 432. De vergadering werd met dankgebed ge sloten. de martha-stichting. Bestaat dit jaar vijftig jaar Daar het vijftigjarig bestaan van de Mar» tha-Stichting te Alphen aan den Rijn aanstaande is, werd een voorloopig comité gevormd, dat plannen zal maken en in over leg treden met het bestuur. De oorsprong der Martha-Stichting Voor onverzorgde kindieren ligt in de Evangeli satie-arbeid van den heer C. Geel, evangelist van de N.E.P.V. in de achterbuurten, speciaal den Duivelshoek (een verbastering van Dui- venhoek) te Amsterdam Een drietal kinderen uit een zeer vuil ge zin, woonachtig in een krot en mishandeld door de oudere werd aan zpn ontferming aan bevolen en met medewerking der politie af gestaan. De vraag, waarheen met deze kin deren? werd beantwoord door opname van dit drietal in het huis van den jongen evan gelist J. Smit te Nieuwveen, die dit huis la ter opengesteld heeft voor barmhartigheids- werk. Deze plaatsing geschiedde 12 Oct. 1882. Hier ligt de niet-bedoelde geboorte van de Martha-Stichting. Een ingezonden stuk in het Christelijk Volksblad onder den titel „Zijn deze niet verwaarloosd?" bezorgde den heer Geel wat geld voor dit drietal en meerdere aanvrage tot opname van kinderen. Vooral toen de snelgroeiende weesinrichting te Neerbosch besloot zich tot volle weezen te beperken, werd het moeilijk aanvragen te weigeren en werd het huis te Nieuwveen spoedig te klein. Het is nu tijd HP* voor Handwerken doch spaart Uw geld het goedkoopste is GETEEKENDE JURKJES Kant en klaar in mooie pastel kleuren, maat 45 cM. C7Y2 Ct. m 5 ct stijging p maat GETEEKENDE KINDERSCHORTJES in verschillende kleuren Maat 45 cAI., slechts QO Ct m. 4 ct. stijging p. maat stijging p. n GETEEKENDE KINDER^ NACHTSZAKJES met alleraardigste voor- CC Ct. stellingen slechts GROOTE NACHTZAKKEN OC Ct. diverse dessins 97 ct. Enorme keuze GETEEKEN DE KLEEDJES vanaf GETEEKENDE ONTBIJT- LAKENS vanaf GARNITUREN KUSSENS, THEEMUTSEN ENZ. ENZ. 6 87 DE GROOTST DENKBARE KEUZE IN D.M.C.-artlkelen in alle kwaliteiten en KLEUREN STEEDS VOORHANDEN BABY-WOL in rose, zalm, 0*7 Ct. wit, liohtbl. enz. p. 50 gr. BABY- en CAMISOL-WOL £C Ct. p. knot van 100 gram, reel. ONZE GEKLEURDE KATOEN is mooier, glansrijker, in meer dan 40 gegarandeer de Indanthren Kleuren voorhanden en...... kost p. knot v. 100 gram slechts Per doos van 5 Knotten slechts 30c'- 1.40 HAARL.STRAAT hoek Donkerst. 2-4-6 Vraagt onze prachtvolle Ongebleekte Breikatoen, OC Ct. twee knotten voor Toen een 25-tal jongens en meisjes bijeen waren, wilde de heer Smit zijn werk niet voortzetten zonder bestuur en zoo kwam in Januari 1883 een kring heeren bijeen, onder leiding van den heer Geel, welke besloten tot oprichting van een vereeniging: „Martha- Stichting voor onverzorgde kinderen", op welker statuten 30 April 1883 de Koninklijke goedkeuring verkregen werd. De heer Geel werd'voorzitter Ds. J. G. Smitt te Amster dam, vice-voorzitter, terwijl verder o.a. zit ting namen de heeren N. D. Kexnink te Al phen a, d. Rijn en A. C Boot te Amsterdam, Niet lang daarna besloot men uit te zien naar een geschikter plaats van vestiging, omdat het huis van den heer Smit te Nieuw veen niet kon gekocht worden en de plaats geen gelegenheid bood tot opleiding vari jon gens. Na allerlei ongeschikte aanbiedingen vond men een geschikt ruim huis, hetwelk stond in de Julianastraat tegenover het jon genshuis van thans maar aan de Rijnzijde, waar plaats zou wezen voor 80 kinderen. Nog in 1883 werd hierheen met 30 kinderen verhuis en de heer J Smit werd directeur van de nu gevestigde Martha-Sti shting. Over deze zegenrijke stichting, die voor 2700 jongens en meisjes een zegen heeft wie len zijn en voor velen ddt ds geweest en waar op 1 Mei j.l. stonden ingerhreven 412 kin deren, nl. 248 jongens en 161 meisjes, waar van 305 voogdijkinderen ep. 107 vrije pupil len, die een ruime plaats neeft in ons plaat selijk leven en onder vroegere en tegenwoor dige leiding zoo is uitgebreid, hopen we na der uitvoerig terug te komen. BOSKOOP. GRAND Door onbekende orozaak is brand uitgebro. ken in de schoenmakerswerkplaats van den heer M. Gok, aan de Nieuwstraat. Door de omwonenden werden dadelijk po gingen in het werk gesteld, om door middel van emmers water de brand te blusschen, wat hen na groote krachtsinspanning gelukte, waarbij de sloot grenzende aan de werkplaats goede diensten bewees. l>e werkplaatss is echter geheel uitgebrand, doch het huis en de inboedel hebben betrekke lijk weinig geleden. De motorspuit welke vrij spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. Naar wij vernemen dekt verzekering de schade. In aansluiting op het bovenstaande, zouden wy nog kunnen vermelden, dat de brandweer, eerder ter plaatse had kunnen zyn, wanneer er een goedwerkend alarmtoestel ter beschikking van de brandweer stond. Nu gaat alles te slachtig. ZONDAGSDIENST DOKTOREN In de plaats van dr. A. S. Kater, zal door dr. JHamburger, voor iZodnag 5 Juni, de Zon dagsdienst worden waargenomen. KATWIJK AAN DEN RIJN COLLECTE NED. HERV. KERK De extira moanidelijkeche collecte voor de KATWIJK AAN ZEE niet op prijs gesteld bezoek Door de politie werd een viertel zigeuine- rjininen buiten de gemeente geleid, daar op baar aanwezigheid ailiiier geen prijs wordt geeteHcL geslaagd Voor het examen steno-typen slaagde mej. M. de Best, voor maohimeechrijven de heer J. van Rijn. Deze examens werden afgeno men vanwege de Aflg. 6tenografenbond. Bei de geslaagden zijn opgeleid" door de Pont- school. Steenschuur 14, Leiden, assistentie Door de politie is assisen/tie verleend (en huize vam J. S. aan de Weal Mailefijtstraat, daar deze in dronkenschap de huisgenooten maehanddde. KOUDEKERK V.U.PLAN-1937 Alhier werd, in vereeniging met Ha-zere- woude-Rijndijk een afdeeliug opgericht van het vrouwen comité „V.U.pOan 1937", dat zich ten doel stélt door plaatsing van busjee g. ven te verza-mölen voor de versterking der Medische- en Wis- en Natuurkumddge facul teit der Vrije Universiteit. Het plaatselijk comité bestaat uit de dames mevr. Van der Meulen. mevr. Haepere en mevr. C. Batelaan TWEE diploma's De heer P. van Kempen, alhier, behaalde cp de voktentoonstl'ling te Amsterdam twee diploma's voor zijn inzending wittebrood, i-oor DER BEVOLKING. VERTROKKEN: naar Hazerswoude. A en K RotJneveld naar Leiden, D Slegtenhorst 's-Gravenhage. H Vetters en gezin Alphen a d Rfln. J T van Tuj)l en gezin Hazerswoude LISSE gemeenteraad. De Raad onzer gemeente kwam Donderdag avond om 8 uur in openbare zitting bijeen. Voorzitter de Burgemeester; secretaris J. C. de Haan. De Voorzitter opende de vergadering en las de gebedsformule. De notulen werden vastgesteld. Punt 1. Straatverlichting langs de Ileere- weg. Omtrent dit punt is naar het oordeel van eenige leden het prae-advies van B W. niet duidelijk genoeg. Men verlangt nauwkeuriger omschrijving. Na eenige toelichting door den Burge meester wordt op voorstel van den heer Romeijn een bedrag van f 1600 beschikbaar gehouden voor dit doel, onder voorwaarde dat ook de gemeente Sassenheim meedoet. Dit voorstel wordt aangenomen met 11 tegen 1 stem (de heer J. P. Segers). Punt 2. Heffing opcenten op de gemeente fondsbelasting. De Burgemeester geeft bij dit punt een korte toelichting. De heer Noorland vraagt of het niet beter zou zijn deze heffing op de vermogensbelas ting te doen drukken. De heer O. C. H. Schrama vraagt de werk loozen met een regeling buiten deze hef fing te doen vallen. De heer C. Schrama is bang dat deze hef fing bij de lage inkomens niet bet gewensch- te bedrag zal opleveren. De Burgemeester zegt dat dit volgens den inspecteur wel het gewenschte resultaat zal geven, en dat dit als eenig gegeven als maatstaf moet dienen. Ten slotte wordt bet voorstel met alge- meene stemmen aangenomen. Punt 3. Vaststelling van een algemeene salarisverordening voor het gem.-personeel. Volgens deze verordening wordt het ge meente-personeel verdeeld in 4 groepen, nl. werklieden, ambtenaren, bedrijven en politie Voor groep I bedraagt het salaris van f 27 tot f 36 per week, terwijl voor onge» schoolde krachten een evenredige aftrek wordt toeegepast; voor de ambtenaren loopt het jaarsalaris van f 800 tot f 3600; voor de bedrijven van f 200 tot f 3600 en van de po litie van f 1700 tot f 2650. Op al deze sala rissen wordt voor eigen of ongehuwde kin deren heneden 15 jaar een kindertoelage verleend als volgt: voor het 3de kind f 0.50 per week, voor het 4de kind f 0.75 per week, voor ieder volgend kind f 1.pep week. Bij de bespreking blijkt dat het genoemde ontwerp eigenlijk niemand bevredigt maar met eenige welwillendheid kan het als een compromis worden aanvaard. Na nog enkele ophelderingen over sommige artikelen wordt deze verordening met algemeene stemmen aangenomen. Punt 4. Voorstel tot verlaging van de loo- nen en wedden van het gemeentepersoneel. Door B. en W. is aan den Raad het bier- volgend voorstel aangeboden: De slechte economische toestand in het algemeen, doch van de gemeente in het bij zonder, maakt het noodzakelijk om de wed den en loonen, van het personeel in dienst dezer gemeente te verlagen. Het komt ons onvruchtbaar voor aan de hand van indexcijfers of anderszins uitvoe rig te betoogen, dat een verlaging gerecht vaardigd is. Een dergelijke beschouwing zou voor- en tegenstanders ontmoeten en heen draaien om het feit, dat de geweldige verlaging van het welvaartspeil in de we reld het voor alle rangen en standen nood zakelijk maakt zich daaraan aan te passen, wil de economische ontwrichting niet nog sterker doorwerken en een herstel in den weg staan. Door de Commissie voor Sociale aange legenheden zijn de organisaties van Oveir- h-eidepetreoneeivoor zoover de werklieden en ambtenaren dezer gemeente daarbij zijn aangesloten, over een veriagang van de loo nen en wedden gehoord. Als gemeenschap pelijk resultaat wordt ons geadvds daarop een verlaging van 6 toe te pas sen, ingaande 1 Juli 1932. Niet dan noode konden genoemde organi saties zich met deze belangrijke verlaging vereenigen, doch de toezegging, dat, behou dens zeer onvoorziene omstandigheden, de loonen en wedden van het gemeenteperso neel bij de behandieling van de gemeentebe- grooting voor 1933 niet wederom een punt van bespreking zouden zijn,- deed hen daar toe besluiten. Na rijp beraad wil ook ons College zich met dit advies vereenigen en stellen wij uwen raad voor met ingang van 1 Ju ld 193f op de loonen en wedden van het personeel dezer gemeente een korting toe tepassen van 6%, waartoe wij u het bijgaande ont werp-besluit ter vaststelling aanbieden. Bij de stemming over. dit voorstel stemde de heer Voorland tegen en wenecht dit even te motiveeren. Spreker is erkentelijk voor de wijze van het naar voren brengen van de economiechen toestond. Toch is hem de hap in de loonen te groot. De salarissen zijn langzaam gestegen en daarom wil spreker ook de verlaging Langzaam aan toepassen. Hij stelt voor van de eerste f 1000 der loo nen en wedden slechts 3% te heffen en van de rest de volgende procent. Dit voorstel kan eohter geen steun vinden en na stem ming wordt het voorstel van B. en W. met 1 stem tegen, aangenomen. Punt 5. Ruiling van grond tus6chen de gemeente cn den heer van Houten, langs de nieuw aan te leggen straat over het perceel Kruseman, wordt verdaagd tot een volgen die vergadering. In de rondvraag spreekt dé heer Pijn akker nog over de verordening om het hout aan den openbaren weg laag te houden, daar er gevaar voor de veiligheid is; in dien zulks niet wordt nagekomen. Verder niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter deze vergadering. openstelling postkantoor. De Directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor t.e Lisse maakt bekend, dat met ingang van 6 Juni 1932 het kantoor voor den Post- en Telegraafdienst zal ge opend zijn van 8—13 en 14—19 uur. NOORDWIJK cokesprijzen Mot ingang van 1 Juni zijn de cokesprij- zen van de gemeentelijke gasfabriek ver laagd en opnieuw vastgesteld voor geklopte cokes op 70 cent per II.L. en Voor parel cokes op 55 cent per H.L. (loketprijzen). postdienst Naar wij vernemen zal als gevolg van voorgenomen bezuinigingsmaatregelen bij den postdienst, met ingang van 13 Juni as. de tweede bestelling te Noordwijk Binnen en te Noondwijk aan Zee worden opgeheven rijwielrek Door B. en W. is aan het Ned. publiciteits bureau te Rijswijk toestemming verleend tot het plaatsen ran een rijwiel-rek voor het postkantoor te Noordwijk Binnen, waarvan de kosten bestreden worden door het daarop aanbrengen van een bescheiden reclame. stad en landschap van z.-holland Het Instituut Stad en Landschap van Zuid Holland is voornemens een algemeene ver gadering te houden op Zaterdag 18 Juni in Noordwijk. De deelnemers aan deze verga dering zullen, naar wij vernemen, officiéél door het gemeentebestuur op het raadhui» ontvangen worden. de werkloosheid Het aantal werkloozen bedraagt thans n0£ 413. In normale tijden was er in dezen tij< van het jaar geen enkele werklooze. Dit in wel een droevig beeld van dén tijd. rijkspostspaarbank. 'Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende wijkkantoren werd ge durende de maand Mei bij den Rijkspost spaarbank ingelegd een bedrag van f 18369.9; en terugbetaald een bedrag van f 5969.— Het laatste door het kantoor uitgegevei boekje draagt het nummer 6754. postcheque en girodienst. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende wijkkantoren werd ge durende de afgeloopcn maand bij den posf cheque en girodienst gestort f 237.954.17 ei uitbetaald f 44139.91. liet aantal stortingei bedroeg 1603, het aantal uitbetalingen 431 ■V; NOORDWIJK-BINNEN muzikale rondgang. Het fanfarecorps „Excelsior" alhier be haalde op het concours to Delft een le prij 111 de le afdeeling. Een groot aandeel in di succes hoeft zeer zeker wel de zoo hoogs bekwame en eminente directeur, de hee Corn, de Haan te Leiclen. Het corps zei deelt ook deze meening en hield gistei avond uit waardeering voor zijn direcieu een muzikale rondgang door het dorp. Dez keer dirigeerde de directeur zijn corps nie zelf doch maakte met zijn familieleden ii een auto achter het corps de rondgang doo het dorp' mede. Ook van de zijde der bui gerij was er zeer veel belangstelling. E heerechte een gezellige drukte iu het dorp Dat Excelsior op den ingeslagen weg mog voortgaan, 'OEGSTGEEST oud-gemeente-ontvanger lubbe overleden Gisteravond ie alhier overiéden de oud gemeente-ontvanger van Oegetgeeet, de hee G. Lubbe. De overledene bereikte den leeftij- vam 72 jaar. In Maart j.l. heeft de héér Lubbe efsohei genomen vam 'zijn werkkring, bij welke g-e legenibeiid wij een uitvoerige levensbeeahri vjng hebben opgenomen. ÏN DE SLOOT. Sé Heer D. R. alhier reed aan den Ab1 S.noehveg bij het uithalen te ver in den ben] tan den tveg, waardoor de auto wegzakt en m de sloot terecht kwam. Persoonlijk ongelukken hadden niet plaats. Door Va' den Ameele is de auto uit de sloot gehaalc SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERINf De L.E.M.V.O.G.'kwestie. De Voorzitter opent de vergadering ei wijidt. eenige waardeerende woorden aan d. nagedachtenis van den heer G. Lubbe, oud gemeente-ontvanger, waarin hij wijst op d belangrijke prestaties van den overleden in het belang onzer gemeente. Hij stelt dei Raad voor bij de begrafenis een krans ti zenden, hetwelk bij acclamatie wordt aan genomen. De Notulen worden' behoudens eenige re dactioneele wijzigingen vastgesteld. De heer Paardekooper wil naar aanlei ding van de notulen iets zeggen, doch d Voorzitter verzoekt hem te wachten tot d< Rondvraag. Ingekomen stukken. 1. Mededeeling van id'en heer Rubenkamp dat hjj ontslag neemt als lid van den Raad 2. Verzoek van de woningbouwvereenigin- om een voorschot uit de gemeentekas voo den bouw van 31 eengezinswoningen als a/ ,Hn biidra8e in de exploitatiereken in: aid f 169 per jaar voor vijf woningen voo groote gezinnen. 3. Verzoek vari A. Kooloos om aankooi 'an grond aan den Hoogen Morechweg. 4. Bezwaarschrift van F. H. Swaak tegc; zijn aanslag in het vergunningsrecht 6. Verzoek van het bestuur der Ned. R.-K Politiebond „St. Michaël", om subsidie voo de pol itie vakschool te 's-Hertogenboscl voor 1933. 7. Afwijzende beschikking op het verao»! aan.G. Borst alhier een bijdrage ad f 451 uit s Rijks kas te verléenen in de kostei van een te bouwen grootgezinswoning. 8. Verslag der N.V. Leidsche Duinwater maatschappij over 1931. 9. Afschrift van het besluit van den voor zitter van het Centraal stembureau, waar'n in de door het bedanken van den heer H W. Rubenkaimp opengevallen -plaats in dei Raad benoemici is verklaard de lieer J. H Kuyken. V). Mededeeling van den voorzitter var het Centraal Stembureau dat de heer J. H Kuyken zijn benoeming tot lid van dei Raad aanneemt. 11. Schrijven van Notaris Markusse, be treffende intrekking van de bekende be schikbaaretelling van f 15.000. Deze 11 stukken gaan alle vlug onder dei hamer door, daar ze óf voor kennisgevin; worden aangenomen, óf naar B. en IV. wor den geretourneerd om advies. Stuk 6 za behandeld worden bij de begrooting. Bi stuk 7 noemt de Voorzitter op verzoek vai een der leden nog eens de argumenten di< tot afwijzing hebben geleid. Stuk II zal behandeld worden bij punt van de agenda. De voorz. wijst de heeren Thomas, dei Oude en Kortman aan als commissie vooi het onderzoek der geloofsbrieven van he nieuw aangewezen raadslid J. M. Kuypers Na uitgebracht rapport der commissie ac hoe wordt tot toelating besloten. Thans komt ter tafel dé hoofdschotel var deze vergadering, n.l. Rapport van de com missie ad hoe, betreffende de bekende kwes tie Rübenkamp, waarbij liet hoofdzakclijl gaat om een schrijven van 19 Maart 1932 gericht door den te Leiden resideerende no taris H. M. Markusse aan den Burgemees ter. Reeds de enorme belangstelling van hei publiek bij den aanvang der vergadering waardoor de pers letterlijk en figuurlijl zelfs eenigszins „in het gedrang" kwan: toonde, dat er iets „sensationeels" op ti was. Dc Voorzitter doet voorlezing van een in gekomen schrijven van den raadsman van

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6