BINNENLAND. VRIJunü 3 JuNI 193L TWEEDE BLAD PAG. ECONOMISCHE PROBLEMEN DE FINANCIEELE WERELD OORLOG HOE FRANKRIJK DE OORLOG VOERT WAS 19 SEPTEMBER 1931 EEN NEERPENT! II-): De financieele oorlog, die, zooals wij in Ons vorig artikel hebben beschreven, door Frankrijk tegenover de geheele wereld ge voerd wordt, is net als bij een militairen oorlog een aaneenschakeling van successen en van vei'liezen, zonder nog dat er op dit moment gesproken kan worden wie hierin de overwinning kan behalen. Juist, omdat 't 'n volslagen strijd is met afwisselende suc cessen kan er voorloopig nog geen sprake zijn van beëindiging der crisis. Immers als wij leefden in een gewone economische evenwichtsverstoring, dan zouden de op wekkende krachten, die tot een herstel lei den, al lang hun werking hebben gedaan. Maar nu zoo goed als zeker mag worden aangenomen, dat de malaise in de wereld grootendeels het gevolg is van willekeur, zal deze willekeur eerst moeten eindigen alvo rens aan het saneerings-proces kan worden begonnen. Frankrijk voert deze oorlog met zijn in tellect, met zijn goud, met zijn militaire dreiging en met zijn politiek overwicht Hiertegenover bevindt zich een financieel lam geslagen Duitschland, doch tintelend van ingehouden kracht; een Engeland, dat zeer ernstige financieele verliezen heeft ge leden, doch als groot wapen heeft zijn „bull- dog"-natuur; een Italië, dat hoewel finan cieel evenmin sterk, toch toch nèt krachtig genoeg is om zijn rivaal Frankrijk elk mo ment te hinderen; en een verzameling Donau staten, .die, als paupers, bij onrust alles te winnen en niets te verliezen hebben. Ame rika worstelt met interne financieele, eco nomische en moreele verwording, terwijl Rusland ook niet gekregen heeft, wat het wenschte en belaagd wordt door -Japan in het Oosten. Bij deze constellatie moet Frankrijk zor gen, dat het den financieelen oorlog wint en te dien einde deinst het .voor geen enkele maatregel terug. Hoe Frankrijk tewerk ging. Toen Engeland te veel pro-Duitsche ge voelens vertoonde, kwamen de goud-onttrek kingen aan de Bank of Engeland. Er be stond een afspraak tusschen de verschillende circulatie-banken, gesloten in Washington in Augustus 1927, waarbij ook de Banque de France overeen kwam geen goud te koopen, noch van de Bank of England, noch op de open markt, zonder toestemming van de Bank of England. Dit principe, dat geen 'enkele centrale bank goud zou onttrekken aan een centrale bank zonder toestemming Van de circulatie bank, bij wie het goud werd onttrokken, werd als basis aangenomen voor de onderlinge samenwerking. Me"n grondde dit principe op het feit, dat de we derinstelling van den gouden standaard in het belang geschiedde van de internationale I stond in ons blad van 31 MeL stabiliteit der ruilmiddelen, terwijl het vrije goudverkeer in Londen tot doel had aan de commercieele behoeften te voldoen, doch n'et om abnormale goudafvloeiingen te bewerk stelligen, naar aanleiding van politieke aspi raties. Toen Frankrijk goud uit Engeland ging weg trekken vanaf het moment, dat de gouden standaard in Frankrijk werd her steld (Juni 1928) tot en met September 1931, importeerde Frankrijk goud uit Engeland tot een bedrag van 136 millioen, dat voor het grootste gedeelte uit de kelders van de Bank of England kwam verzette men zich hiertegen op grond van de hooger ge noemde bijeenkomst, doch zoowel de Fran- sche regeering als de Banque de France, verklaarden hieraan niet debet te zijn, en dat die goudafvloeiingen het natuurlijke ge volg waren van Frankrijks actieve betalings balans. Het is wel vreemd, zegt Paul Einzig, dat de goudafvloeiingen plaats vonden, wanneer de verhouding tusschen de beide regeeringen minder gunstig was en dat deze terugtrek kingen ophielden, wanneer de toestand iets verbeterde. O.a. kwamen deze onttrekkingen tot stilstand aan het einde van 1929 en hel begin van 1930, als gevolg van wat meer overeenstemming tusschen de Engelsche en Fransche schatkisten, welke overeenstem ming leidde tot het definitief aanvaarden van het Youngplan. De terugtrekking daar entegen werd weer hervat in Mei yan dat jaar, toen onderhandelingen over de conmer cialisatie van een deel der Duitsche herstel betalingen opnieuw wrijving brachten tus schen de Fransche en Engelsche belangen en vanaf dat moment namen de goudafvloeiin gen grooteye afmetingen aan en de eigen aardige houding van Frankrijk kwam daar bij telkens tot uiting, wanneer de Fransche autoriteiten hun groote spijt uitdrukten, dat het zoo liep, maar dat zij machteloos waren tegen de natuurlijke economische stroo- mingen. Hierbij speelden natuurlijk ook factoren een rol die werkelijk verband hielden met zuiver zakelijke feiten. Toen in den winter van 1930 een bankcrisis zich in Frankrijk begon te manifesteeren, moesten de Fran sche banken, ten behoeve van hun liquiditeit zooveel mogelijk hun banksaldi terug trek ken. Maar hoewel de Fransche regeering in staat was geweest om daartoe haar dollar- aldi ter beschikking te stellen, teneinde Engeland die terugtrekking te besparen, deed zij dat niet, omdat de goudvoorraad in- tusschen bij de Bank of England was opge- loopen, hetgeen niet overeenkwam met de enschen van de Fransche machthebbers- Zonder dus de directe oorzaak te zijn van deze hernieuwde aanslagen op het Engel sche gele metaal, zag zij toch met genoegen, dat de verbetering, die gedurende enkele maanden had plaats gehad, te niet werd ge- Om de houdjng van Frankrijk nog verder te accentueeren, vermelden wij, dat het Fransche gouvernement in December 1930 de Britsche financieele autoriteiten langs niet officieelen weg polste of zij genegen i-aren een conferentie te beleggen, teneinde de samenwerking te bespreken, noodig om die Engelsche goudafvloeiingen tegen te gaan. Parijs ging hier hoogst waarschijnlijk toe over, omdat het wist, dat Duitschland zou gaan aandringen op een voorbarige re visie van het Young-plan en ten einde hier tegen een gemeenschappelijk plan te make- moest Frankrijk zich een tijdelijke vriend schap met het Britsche Rijk verschaffen. Er wordt verder gewerkt. Een aantal vergaderingen vonden plaats tusschen de Engelsche en Fransche schat kisten, zoowel in Londen als in Parijs. Op een van deze vergaderingen toonden de Britten een grafische voorstelling, waarin was aangegeven het verband tusschen de afvloeiingen van goud vanuit Londen naar Parijs en de toename van het gele metaal in de officieele balans van de Banqua de France. De bedoeling hiervan was om aan te toonen, dat de Fransche schatkist wel degelijk in de positie was om aan deze be weging een eind te maken, tenminste wan neer zij dat wilde. In antwoord hierop toon den de Franschen op de volgende vergade ring een kaart, waarbij afgeteekend was, dat de afvloeiing van goud uit Londen een n; tuurlijk gevolg was van de fluctuaties in den rentestand der beide financieele centra. „Wanneer Engeland maar", zoo zeiden de Fransche autoriteiten, „de rente in Londen had verhoogd, dan zou het in staat zijn ge weest, om het Fransche geld te behouden". Dit standpunt van Parijs was te begrijpen, want op dat moment had zij ongeveer 100 millioen ponden in Londen uitstaan, zoodat een verschil bijvoorbeeld van 1 in de bankrente een winstje voor Frankrijk zou hebben beteekend van een millioen pond per jaar, doch deze suggestie ontzenuwde niet de Engelsche bewering, dat het geen zuiver economische factoren waren; want het geschiedde dan toch op last van het Fransche gouvernement. Engeland, Amerika en Italië voelden al rij spoedig, waarom het ging; 't werd door Frankrijks agressieve houding hun eigen belang om Duitschland de hand te reiken, zij het niet openlijk. Vandaar, dat Berlijn zich, gesteund voelendedoor de anti,- Fransche Staten, moreel begpn te herstellen en niet meer grif in wilde gaande op 'de Fransche voorstellen. Zelfs dorst de Duit sche regeering op een gegeven moment voor te stellen om met Oostenrijk een tol-unie te sluiten, teneinde op die wij ze,.de-economi sche verhoudingen in het Balkangebied te saneeren en daarbij zelf aan kracht te winnen. De drie gehoemde landen steunden het Duitsche pogen; Frankrijk echter liet zich er niet door uit het veld slaan, veM zamelde al zijn krachten en begon een eco nomisch trommelvuur, waardoor successie- elijk Oostenrijk financieel werd vernietigd via de debacle van de Oesterreichische Kre- ditanstalt für Handel und Gewerbe, daarna Duitschland, krach der Danat-bank, om ten- slotte Hoovers moratorium net zoo lang te saboteeren, tot de psychologische invloed ervan teniet gedaan werd. Frankrijk wilde zoowel Oostenrijk als Duitschland steunen, mits de politieke voorwaarden van Frankrijk zouden worden aanvaard. Noch Oostenrijk, noch Duitschland gaven aan Frankrijks eischen gehoor; zij voelden zich nog tè sterk, of wellicht juist tè zwak (hun zwakheid is achteraf hun kracht ge bleken) om zich geheel onder het juk van Frankrijk te krommen. Deze insubordinatie tegen het machtigste rijk van Europa moest niet al'!een worden gestraft, maar de oor zaken dienden te worden weggenomen om herhalingen in de toekomst te voorkomen. Vandaar, dat de macht achter de schermen moest worden lamgeslagen en wel in de eerste plaats Engeland en zij het ook in mindere mate Amerika. Lavals reis naar Amerika. Lavals reis naar Washington had ten op zichte van Amerika het gewenschte resul taat: als een koning ontvangen met eere- wachten, saluutschoten, plechtige ontvang sten, bracht de Auvergner eenige buitenge- HOFBERICHTEN De Koningin bracht Dinsdag een bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder op Soestdijk en ontving Donderdag op Het Loo in tegen woordigheid van de Prinses, professor Schweitzer en diens PRINSES JULIANA Prinses Juliana heeft het voornemen te kennen gegeven om behoudens bijzondere omstandigheden het automobielfeest, dat op 18 Juni a.s. ten bate van het Nationaal Cri siscomité en het Plaatselijk Caasiscomité in het Vondelpark te Amsterdam zal worden gehouden, met Haar tegenwoordigheid te ver eeren. Zooals men weet wordt dit feest, bestaan de uit een concours voor koetsen erken, een concours d'élegance en een bloemencorso ge organiseerd door de Kom NecL Automobiel club, met medewerking van de Ned, Ver. de Rijwiel- en Automobiel Industrie» woon belangwekkende dagen ln het rijk vap den eertijds zoo machtigen dollar door om te - vertrekken zonder praal! Het Ameri- kaansche volk had zijn sympathie voor Frankrijk geheel verloren, maar Laval ste vende naai- Frankrijk met de overwinning in zijn zak. Amerika had zijn zeggingsschap in Europa aan Frankrijk verkocht Parijs zou de leiding in het Europeesche herstel concert nemen en daarvoor de toezegging ontvangen, dat de financieele oorlogsvoering rf»6t'Amerika tijdelijk zou worden gestopt Een wapenstilstand dus, die op het moment schijnt te zijn beëindigd. Immers het gele metaal stroomt in groote hoeveelheden Amerika'uit. Frankrijk immers rust niet al- Sorens al zijn oogmerken zijn bereikt, dan -wel dat Marianne de vlag zal hebben te fef^jken. De afrekening met Engeland ging vlugger; hqt financieele trommelvuur oogenschijn- njk weer' het gevolg van natuurlijke econo mische oorzaken die Frankrijk tevergeefs trachtte tegen te houden door aan de Bank ol England financieele steun te verleenen, wetende, dat wat het met de eene hand gaf, met de andere dubbel werd teruggehaald werd 19 September 1931 zoo overstelpend, dat Londen niet anders kon doen, dan het goud te laten vallen, het Pond aan den loop der dingen moest overlaten, met gevolg, dat het' Engelsche betaalmiddel, de internatio nale waarde-standaarjl met circa 30 depre- cieerde. Deze daad, want het moet een daad ge noemd worden, dat het land, dat steeds het financieele prestige had hoog gehouden, zijn ruilmiddel moest laten deprecieeren, was voor Frankrijk een onvoorziene omstandig heid, die het aspect van den financieelen wereld-oorlog totaal wijzigde. Steeds in de geschiedenis is het Engeland geweest, dat op eeii gegeven moment aan Frankrijks eer zucht den voet dwars zette. Ook nu is dit wèer het geval. Zoover wij kunnen beoor- deelen, is 19 September 1931 een keerpunt in de geschiedenis der wereld-evolutie, waarvan echter op het moment de conse- kwenties niet zijn te overzien. Franrijk zal niet rusten, alvorens alles is ,'ernietigd, wat zijn- ambitie in den weg •taat; het vreest daarbij den Engelschen tegenstand niet en het zal een economische guerilla-oorlog worden, die ons economische leven nog lange jaren zal teisteren. Hierover spreken wij in ons slotartikel! CONTINGENTEERING VAN TRICOTGOEDEREN INVOER VAN PYAMA'S EN PEIGNOIRS Op de lijst van goederen, vastgesteld in gevolge art 7 lid 2 van het K B. van 28 April, houdende voorschriften tot tijdelijke beperking van den invoer van bovenklee- ding voor mannen en jongens, vrouwen, meisjes en kleine kinderen, geen gebreide en tricotgoederen, voor zoover niet vervaar digd van weefsels met caoutchouc, gomelas tiek of - rubber komen onder de artikelen, welke niet gecontingenteerd zijn o.a. voor: kimono's, peignoirs en pyama's. Gebleken is, dat sommige importeurs in de meening verkeeren, dat deze artikelen, ook indien zij van tricotstof zijn gemaakt, vrij kunnen worden ingevoerd. In verband hiermede verzoekt men ons erop te wijzen, dat deze opvatting onjuist is en dat kimono's, peignoirs en pyama's in dien deze van tricotstoffen zijn, slechts kun nen «worden ingevoerd, indien daarvoor een invoervergunning aanwezig is, DE WINKELSLUITINGSWET OPEN BRIEF VAN DE FIRMA C. JAMIN. De firma C. Jamin te Rotterdam heeft aan de Minister van Economische Zaken en Arbeid en aan de leden van de Eerste en van de Tweede Kamer de volgende Open Brief gericht: Jn verband met de in werking getreden Winkelsluitingswet deelt de Firma C. Jamin U het volgende mede: „Bij de behandeling van het ontwerp werd door Z.Exc. den Minister naar voren gebracht en op dien grond' ook de aanne ming er van verdedigd, dat het publiek zich zou aanpassen. „Gebleken is tot op heden, dat van een aanpassen geen sprake is. „Door de invoering van de Winkelslui tingswet voorzag de firma C. Jamin en met haar de Banketbakkersvereenigingen, als- alsook de Winkeliersvereenigingen en Fa- brikantenvereenigingen in de betreffende artikelen een zeer groote debietsrverminde- ring, vooral tengevolge van de Zondags sluiting, met als gevolg, vermindering van werkgelegenheid „Beide zijn ontstaan, het debiet is snel verminderd, de werkgelegenheid wend door dezen regeerlngsmaatregel ontnomen. „Theoretisch gefantaseer kan dit niet on gedaan maken. Beter inzicht en gehoor ge ven aan deskundige voorlichting, had sulks kunnen voorkomen. „Deze wet werd nóch door de groote meer derheid der betreffende winkeliers, nóch door die van het rechtgeaard personeel er bij werkzaam, gevraagd en gewild. Toch is zij gekomen. „Deze wet beantwoordt volgens inzien an ondergeteekende firma geenszins aan datgene, waaraan zij redelijkerwijs allereerst genomen, beantwoorden moest. „De samenleving is met deze wet niet ge baat en is er tevens niet van gediend. „Zij acht zich gedwongen, deze, hare mee ning, waarin zich die der meerderheid weer spiegelt, weer te geven. ~aat 't niet, dan schaadt 't niet". STEUN AAN VARKENSHOUDERS INDIENING WETSONTWERP ROFFELRUMEX. Waagt de sprong Het cijfer li. dank z(j ook de propaganda vo°r de^ men. dalende.. maar toch is het laatste 'cijfer nog 635 in één jaar. Difs een liedje voor de schippers En voor elke jonge man, Die, als 't water tot zfn neus komt. Zinken maar niet zwemmen kan, Difs een liedje voor de vrouwen En ook voor de meisjes, want Vrouwelijke drenkelingen Staan er dikwijls in de krant. Mannen, vrouwen, jongens, meisjes ln ons weeldrig waterland! Gaat van 't jaar de groote sprong doen, Waagt de sprong, toevan de kant Weet je hoeveel menschenlevens Ieder jaar het water eischt? 'i Is een lange, somber-droeve Drenkeling endoodenlijst. 't Is een lijst, die ieder aanklaagt Die het zwemmen leeren kon, Maar om één of andre reden ,£r toch maar niet aan begon 't Is een schandelijke smartlijst Voor een land als Nederland, Die bewijst: gebrek aan wilskracht. Of aan durf, óf aan verstand 'k Weet het wel: er zijn bezwaren Tegen de natwatersport Maar, dis nu van 't jaar je naam es Op die lijst gevonden wordt Zwemt! al is het op-z'n-hondjes 't Gaat hier niet om een record; Beter dat j' een halve zwemmer Dan een heele zinker ivordt. (Nadruk verboden.) LEO LENS steun aan de varkensteelt reeds bij den Raad van State is en de indiening dus dezer dagen kan worden iverwacht. VAN HET RAADSLIDMAATSCHAP. VERVALLEN VERKLAARD Bij besluit van Ged. Staten van Gelder land zijn wegens handelingen in strijd met art 26 der Gemeentewet ambtshalve van hun raadslidmaatschap vervallen verklaard de heeren J. A- B. Wicherink, B. A. Wol- ters en J. B. W. KAak te Groenlo. De heer J. X B. Wicherink was tevens wethouder en loco-burgemeester. DR. W. RENSSENt Te Arnhem is bericht ontvangen uit Pal- lanza in Italië dat aldaar op een vacantie- reis is overleden dr. W Renssen in den ouderdom van 45 jaar Dr. Renssen was sedert 1916 chirurg aan het Nederduitsch Hervormd Diaconesseu- huis te Arnhem en was bovendien ortho- paedisch chirurg aan de Johannastichting te Arnhem. iXB mafrsbs Cowart, hangehet dan het touw van de ,JLkron", die v hem 050 M. de lucht in voerde. f,Ik zal 't je vertellen, maar hij mag 't niet hoor en." Kroonprins Umberto van Italië en Prinses Marie José t\jdens een bezoek e%n, ukm Dierentuin van Rome

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5