Handwerken Plusette: schilder- borduur-systeem Hoewel de Plusette-arbeid dooi' de Firma, welke deze manier van stof- versieren in den handel brengt, een Bchilder-bordunr-systecan wordt ge noemd, zooals wij hierboven ook ver meldden, is Plusetttc-arbeid feitelijk noch schilderen, noch borduren, doch geheel iets anders. De patronen, waarmede men een stof versieren wil, worden zoodanig bewerkt met een plak middel en losse wol-, zijde, of andere draadjes of pluisjes, tot zij als het ware op de stof een relief vormen, als- ef het patroon inderdaad opgewerkt is. .Wij willen van deze wijze van stof- versieren hieronder oen korte beschrij ving geven, omdat het een aardige, niet ingewikkelde bezigheid is, waarmede men prettig enkele verloren oogenblik- ken kan vullen. Bovendien heeft men nóg twee voordcelen: allereerst dat men er niet veel geld aan ten koste behoeft te leggen, en ten tweede, dat men er na eenige oefening werkelijk 4»eel bevredigende resultaten mee kan bereiken. Het brengen van de teckcning op de te toewerken stof kan op verschillende manieren geschieden. Het beste is hier voor carbonpapier te gebruiken, en door middel daaxwan het patroon een voudig over te trekken. Dit carbon papier is in lichte en donkere kleuren verkrijgbaar, zoodat op donkere stoffen een licht gekleurde teekening kan wor den gemaakt. Is het patroon duidelijk' en volledig aangebracht, dan moet de stof stevig worden gespannen, hetgeen geschieden moet op een spanraani of een borduurhoepel. Is de lap grooter dan het span raam dan gebruikt men de bekende houten w&scliknippcn, tér voorkoming van punaise-gaten. IIoo strakker de stof is gespannen, des te gemakkelijker de bewerking. Als kleefstof welke vervolgens moet worden aangebracht, gebruikt men een daartoe speciaal in den handel ge bracht middel, dat Mixtion heet. De Mixtion moet warm worden gébruikt, waardoor ze gemakkelijker is uit te smeren. Om ze gedurende het gebruik op temperatuur te houden zet men het fleschje in een kroes kokend water en houdt dit water warm op een spiritus- lichtje of iets dergelijks. Men denkc er vooral om, niet in de Mixtjpn te roeren! Het besmeren van de stof geschiedt met daartoe ook speciaal vcrkrijgbai'e penseeltjes. De gesmeerde Mixtion houdt een half uur de vereischte kleef- kracht, dus kan men gedurende dden tijd insmeren, zonder dat deze zal dro gen. Het smeren moet zoo geschieden, dat de stof niet meer zichtbaar is, ech ter ook vooral niet te dik. Elk onderdeel van een patroon, dat een aparte kleur vereischt, wordt af zonderlijk ingesmeerd en bewerkt. Na het insmeren strooit men eenige Plu sette in de uitgezochte kleur op de stof, en begint met een speciaal daar voor vervaardigd klopstok je de stof te bekloppen, echter niet op het be- smeeivlc en bestrooide deel, dooh in de omgeving Door langdurig kloppen zal de Plusette in de stof dringen, en l»et patroon dus steeds meer relief gaan krijgen. Men moet zoo ongeveer 5 of 10 minuten aaneen dit kloppen voort zetten. Na een etmaal is een op deze wijze bewerkte 6tof in zooverre droog, dat men met een zachte borstel alle over tollige, niet gehechte Plusette kan vciwijderen. Daar de Mixton een spe ciaal voor dit soort arbeid vervaar digd plakmiddel is, heeft ze de eigen schap, dat ze niet 'hard wordt en aan Ons wekelijksch knippatroon de stoffen de soepelheid ontneemt. Bo vendien is ze niet met water te ver mengen, dus kan een goed bewerkte stof gerust gewasschen of gestoomd worden, als men het' sleclzts niet al te forsch aanpakt. Wat de stoffen aangaat, welke voor Plusette-arbeid geschikt zijn, noemen we crêpo de Chine, waschzijde, pope- line en andere zijden stoffen. Ook geglansd zomerlaken kan men ervoor gebruiken, maar dan moet men met de Mixtion niet te veel smeren: het penseel met Mixtion op de stof leggen en het penseel weer wegtrekken, meer niet, en dit steeds weer hei-halen. Flu weel moet precies not zoo behandeld woixlen, terwijl satinet en,andere glim mende stoffen daarentegen juist iets dikker dan gewoon moeten worden in gesmeerd. Plusette-arbeid Is een heel gezellig werk. Een speciaal Patronenboek is verkrijgbaar, waaruit men aardige ideeën kan opdoen. Men neane er zelf eens een proef mee! De mode van den dag Van oude planken een nieuw schip... ©it is een ouderwetsche zegswijze: ivan oude planken een nieuw schip Snaken!, en veel meisjes en dames, die handig met schaar en nuald zijn, zullen diirect weten, wat wij ermee bedoelen. Ook de tegenwoordige mode veroorlooft ons weer, deze oude zegs wijze in practijk te brengen, en een verouderde jurk te modemiseeren. Dc veranderingen eraan zijn bovendien niet zoo groot. De wijde mouwen wor den eruit getornd en bewaard, die komen later misschien wel weer eens te pas. Is de taille wat te laag, óók geen bezwaar, we kunnen het onder gedeelte van de blouse wat innemen, waardoor het geheel don indruk van de hooge taille maakt We maken dan een z.g.n. overgooicr met blouse, een zeer moderne en jeugdige dracht. Zoo we willen kunnen wc uit do oude mouwen ook nog een loshangend of nauw sluitend manteltje tooveren, waarvoor wc slechts een lapje zijde in harmonieerende kleuren noodig heb ben. Wat de hoedjes betreft zullen er dezen zomer tallooze modelletjes wezen, die alle even modern zullen zijn. Zoo schuin mogelijk op één oor, decre teert Madame Mode, maar het be zwaar daarvan is, dat ze zoo moeilijk 'n windstootje kunnen verdragen. Een miniatuur voiletje, dat zelfs nog een gedeelte van don neus vrij laat, kan hier goede diensten bewijzen. Het geeft wat meer stevigheid aan liet hoedje. Voor moeders, die nu het weer zoo mooi wordt, de zomer komt immers zoo langzaam aan in het land! ééns een aardig jurkje willen maken voor hun meö'ske, geven wij ditmaal iets, dat wel heel aaédiig zal worden ge vonden. Smook werk van bont katoen of wol is altijd nog een heel geliefde garneering! Men kan het patroon verkrijgen bij (ie Afdeeling Knippatronen van de Uit- govers-Maatschappij „Dc Mijlpaal", Postbox 175, Amsterdam. Giro 41632. .Wij verzoeken onze lezeressen vrien delijk, bij bestelling de bovenwijdte op te willen geven, en het nummer 7086. Voor stille oogenblikken Wat anderen dachten... Het hart heeft zijn redenen, die de rede niet kent De eigenlijke waarde van den rijk dom is om ruim te worden weg gegeven. Zoo gij wilt vasten, doe het, maar geef dan uw maaltijd aaan ten arme. Een leven zonder feesten is als een lange weg zonder pleister- plaats. De naaister en het hondje Tc Berlijn woont een naaister, zoo la zen wij dezer dagen in een buitcn- laiulsch tijdschrift, die een hondje hield, waar zij erg verzot op was. Zoo zelfs, dat ze zich door haar lieveling in het gezicht liet likken, een liefheb berij, waar op hun beurt de jonge hondjes weer verzot zijn. Op een goeden morgen was haar rech ter oog ontstoken. Verschillende dok ters, die haar daarvoor achtereenvol gens behandelden, zochten tovergeofe naar de oorzaak dezer ontsteking, en konden haar ook niet genezen. Ten einde raad ging men er toe over het zieke oog op te offeren, teneinde liet gezonde oog te bewaren. Het werd uitgenomen, en bij onderzoek bleek nu, dat een parasiet, de Taenia E c h i- nococcus, die vaak op honden voor komt, in liet oog was gedrongen. Het hondje had dus door zijn liefkozingen op zijn meesteres de kiem overge bracht van een oogziekte, welke haar duur te staan is gekomen. 2 Wat O zullen wij heden eten Menu's voor heel de week ZONDAG: Vermicellisoep met stukjes varkensnier. Rollade, bloemkool gekookte aardappelen. VaniUe-rijst met geslagen room. MAANDAGHaché van rollade-resten, abrikozenvla. DINSDAGGebakken kalfslever, ge stoofde andijvie, gekookte aardappe len, Creamcrackers met koude, ge mengde compóte. WOENSDAG: Gebakken makreel, to matensalade, gebakken aardappels, chocoladegriesmeelpudding. DONDERDAG: Carbonade, worteltjes, gekookte aardappelenrijst met bessensap. "VRIJDAGDoorregen varkenslappen biuine boonen, komkommers met tomatengekookte aardappelen, custard-vla. ZATERDAG: Sjriegel-eieren met ham, spinazie, gekookte aardappelen, koude rabgrber. De weg naar het hart Menu's, recepten enz. Haring, en hoe ze te gebruiken Een vorige week beloofden we, op deze plaats eenige manieren te geven, om haring klaar te maken. Wij vonden deze in het boekje „Eef meer haring", dat enkele jaren geleden ter propa ganda werd uitgegeven door de Ree- dersvereeniging voor de Nederland- sche Haringvisschcrij. Men zal er waarschijnlijk menig reeds bekend recept bij aantreffen, doch ter bevor dering van dc goede zagk op zoo ruim mogelijke schaal geven wij ze hier vol ledig weer. flaring kan op verschillende manieren worden gegeten, 'f zij alleen^ 't zij met andere spijzen toebereid. De meeste haring wordt wel alleen ge geten in licht gezouten of ontzouten toestand, dan wel gemarineerd, dus in het zuur. Wil men den haring ontzout eten, dan wordt hij één of meer uren, naar gelang hij zout is, —- in water geweekt. Is het zout er voldoende uitgetrokken, dan snijdt men de haring aan de buik zijde open, verwijdert de ingewanden, trekt het vel vanaf den hop eraf, wascht hem goed af ,tn laat hem uit lekken. Wil men er filets van maken, dan kan dit op de volgende manieren geschie den. Men neme in iedere hand een punt van dc staart, draait den haring eenmaal om en trekt hem tot aan den kop in tweeën. Daarna haalt men de graat er uit. Vervolgens legt men den haring op een schaaltje, met wat sla er om heen. Een andere manier om filets Ie maken is: de huid en het vlecsch rondom den kop los snijden, den haring langs de rugzijde tot op den middengraat open snijden. Daarna maakt men dc eerste filet los, ivaarna de andere van dc graat wordt ontdaan. Beide helften moeten gezuiverd worden van de buik graten waarna men den haring even eens met wat sla opmaakt. Maakt men er geen filets van, dan snijdt men den haring in mootjes. olie 4 lepels azijn of citroensap, 2 bleten. Bereiding: De haringen weeken, schoon maken en van graten ontdoen, gare aardappelen, gekookte biet, rauwe ap pelen, sla, ui, hard gekookte eieren, alles fijn hakken of snijden, vermengen met slaolie en azijn en daarna gar- neeren met fijne biet, ui, enz., of met sla en mayonnaise saus. Gemarineerde Haring De haring, welke in October en later aan den wal wordt gebracht leent zich het best voor marineering. De gezouten haring wordt opengesneden van ingewanden kop en staart ont daan, en daarna 24 tot 36 uur in meer malen te ververschen water gelegd, om het zout eruit te laten trekken. Voor het inmaken van 12 haringen heeft men noodig: 1 liter wijnazijn, 2 Spaansche pepers, 4 laurierbladen, 1 citroen, 1 ui, wat mosterdzaad. Over t algemeen koopt tnen deze ingrediënten gereedgemaakt bij een drogist, onder den naam van Haringkruiden. Na de haring goed te hebben ontzout wascht men ze nog eens in schoon wa ter na, laat ze aflekken en droogt ze daarna stuk voor stuk met een doek af. Intusschen kookt men den azijn en laat dezen weer geheel koud worden. Ver volgens snijdt men een ui en een citroen in schijfjes. Men schikt dc haringen in een glazen of steenen pot. legt de kruiden, schijfjes ui en citroen ertusschen en voegt er zooveel azijn bij, dat de haringen en de kruiden geheel onder den azijn staan. Men bindt ten slotte den pot diclU met een stuk voch tig gemaakt perkament-papier en zet hem op een koele plaats weg. Wan neer de haring te zuur uitvalt moet men de azijn naar smaak verdunnen. Haring-sla BenoodUfd: 4 gezouten haringen, 5 zure appelen, I Icropje sla, 1 struikje krulandijvie, 2 hardgekookte eieren, enkele gekookte, doch koude aardappe len, 1 tii, 2 d 3 augurkjes, 3 lepels sla Rolmops Voor 12 haringen gebruikt men de zelfde ingrediënten als voor te marl- neeren haring. De haring wordt op dezelfde wijze schoongémaakt en ge weekt. Verder wordt de haring in twee helften gespleten en de graat eruit ver wijderd. In iedere helft wordt een augurkje gelegd; daarna wordt zoo'n helft opgerold en met een draad of puntig stokje dichtgemaakt. (Bewa ren als boven.) Gekookte, gestoofde en gebakken haring Versche, niet gezouten haring kan ook gekookt, gestoofd of gebakken wor den. Deze versche haring wordt hoofd zakelijk in tie maanden October en November aangevoerd. Gekookte haring Men ontdoet de haring van zijn schub ben, snijdt den kop eraf en haalt tege lijk de ingewanden eruit. Na den ha ring goed schoongemaakt en afge- wassehen te hebben, wordt hij onge veer S minuten in kokend water en een weinig zout gekookt. De haring Is goed, wanneer de vin gemakkelijk los laat. Al naar suiaak kan men wat azijn in het water doen. De haring wordt ge geten met botersaus of haringsaus. Gestoofde haring Dc gekookte haring wordt van de graat ontdaan en in een vuurvast schoteltje gelegd, met bijvoeging van citroensap en boter. Een laag aarda.pprl-pnré met melk vermengd wordt erop gelegd. Daai-na wordt de schotel bestrooid met paneermeel, wat geraspte kaas en ivat boter. Vervolgens de schotel in den oren lirht bruin laten worden. Gebakken haring De haring wordt op dezelfde wijze schoongemaakt als noodig voor hel koken. Eventueele hom of kuit kan er naar believen weer ivurdcn ingelegd, dan we! afzonderlijk worden gebakken. Na de haring te hebben gekerfd, moet men se met peper en zout bestrooien, dit in luien trekken, ze even door de melk halen en dichtgeslagen bakken, aan beide zijden, in een pan met hecte olie. Wil men haring als bokking bakken, dan wordt hij, na goed schoongemaakt te zijn, aan de rugzijde opengesneden, de graat eruit gehaaldbestrooid met peper en zout, weer dichtgeslagen, en na een kwartier opengeslagen gebak ken in heete olie in een gewone koeke- pan, het eerst aan denzinnen- en daarna aan den buitenkant. Hom en kuit kunnen in den haring, dan wel afzonderlijk gebakken. Al naar den smaak kan gebakken haring met enkele druppels citroen of azijn worden Hoe bewaart men ge zouten haring? Wanneer men een vaatje van 12, 24 of meer stuks haring bij zijn leverancier bestelt lette men er vooral goed op, dat de haring vast aangedrukt onder de pekel blijft, hetgeen men het eenvou digst bereikt door het deksel op de ha ring te leggen, met een steen ver zwaard. Loopt de pekel eraf, dan wordt de haring droog en onsmakelijk. In geval van onvoldoende pekel kan men deze aanmaken, door zooveel zout zóó lang, door roeren, in koud water op te lossen, dal een haring aan de op pervlakte blijft drijven. Mantelcostuumpjes 'Aan het mantelcostuumpje ruimt de mode d'it seizoen wel een zeer groote plaats in. Vooral nu we aan het begin van den zomer staan en ook voor de vakantiereisjes, is het wel een ideale dracht. Voor den voormiddag cn de reis wordt doorgaans de voorkeur gegeven aan de soepele diagonaal-stof, waarbij we veel de "kleur marine-blauw aantref fen. Het manteltje is kort en nauw sluitend, met of zonder ceintuur, m^ar altijd met een twee-rij knoopsluiting gegarneerd. De mouwen zijn nauw, de revers kort en breed en het rokje is eveneens nauw en daarbij iets korter dan het vorige seizoen. Hoe meer we den zomer naderen, hoe grooter de wedstrijd wordt tusschen jersey en andere kleurige wolstoffen. Het mantelcostuumpje voor den na middag is iets eleganter. Het is ver vaardigd uit zeer fijne stof, in matte tinten. Het rakje heeft een paar vou wen, soms ook tusschenzetsels, en de lengte van het manteltje is zeer ver schillend. Voor garneering is een ruim gebruik gemaakt van knoopjes, zon der welke wij vrouwen nu eenmaal niet schijnen to kunnen leven. De cein tuur uit lak- of wildleer is hoogstens vijf cM. breed. De hooge taille, iets boven do nor» male taille-lijn geldt ook voor het manteleostuum. Als het straks nog wanner wordt, zullen we ook het man telpakje zien uit zwart-witte of ma rine-blauw bedrukte zijde. Het zal als regel geen kraag hebben, echter zal er een groote kleurige sjaal bij worden ren, diie het geheel tot iets aar- en sportiefs maakt. Handige maniertjes Kalkspattcn op ruiten kan men heel gemakkelijk verwijderen met gewone ela-olie. De ruit moet worden ingewre ven met een in sla-olie gedrenkt lap je, dan een uurtje laten intrekken, en vervolgens met lauw water afwas- gchen. Zout is een uitstekend reinigingsmid del voor karpetten en loopers. Luch tig gestrooid cn daarna afgeschuierd lieeft het oen reinigende en vertris» ficlicnde werking. Het hinderlijke en gevaarlijke weg glijden van deurmatjes, die op lino leum liggen, kan worden voorkomen, door in den opstaanden kant van den drempel, den zijkant dus, twee héél kleine oogjes te schroeven, en aan de beide hoeken van de mat een haak je te naaien. De Kitchenkook brandt op eigen ^as. Een eenvoudig apparaat vormt benzine om tot gas. De Kitchenkook is dut overal te plaatsen. Kookt sneller, bakt beter en verbruikt minder dan eenig ander kook- toestel. Geen roet, geen walm, geen rook. Vraagt proapectus met attestenboek van tevreden gebruikers en adressen weder- verkoopers aan: MEYER Co. - Engros - AMERSFOORT 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10