sm&ss&s WOENSDAG 1 JUNI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN DE VOORNAAMSTE SCHOTELS De Leidsche Hout en het publiek Gedurende den tijd, dat do „Leidsche Hout" voor het publiek is opengesteld, is het noodtg gebleken maatregelen te treffen tegen beschadiging en vernieling van dit park en zijn beplanting. Daartoe is o.m. wijziging en aanvulling van de verorde ning op de Straatpolitie noodig. De Leidsche Hout is een voor het publiek openstaand park en dientengevolge zijn de bepalingen dezer verordening ook op den Hout van toepassing. Intusschen is 't wen schelijk gebleken eenige bepalingen in het leven to roepen, welke in bijzonder voor den Hout zullen gelden. Deze bepalingen op welker vaststelling ook het bestuur van de Stichting „Fonds voor Aanleg, Onderhoud en Beheer van Wandelparken" prijs stelt, zijn in een ontwerpverordening ingevoegd gedacht als een nieuwe afdoelmg na art. 6o. Ten einde niet met a, b, c-artikelen of bis- en ter-artikelen te moeten werken, wordt een vernummering van de artt. 6671 der ver ordening voorgesteld, waartegen geen be zwaar kan bestaan. Art. 55 van deze verordening keert zich tegen liet op het gras of in de perken loopen en liet bloemen plukken, doch spreekt al leen van „de plantsoenen" en de taluds langs de singelgraehtcn. Het kan twijfel achtig worden geacht, of een uitgestrekt park als de Leidsche Hout wel onder het begrip „plantsoen" is te rangschikken, een vraag, welke ook ten aanzien van het Van der Werffpark zou kunnen worden gesteld; het is dus in elk geval wenschelijk het woord „parken" in de bepaling op te nemen. Bovendien is de uitdrukking „bloemen pluk ken" te beperkt: het snijden of afrukken van takken, hetwelk in den Hout meerma len werd geconstateerd, wordt er o:i. niet door omvat. Tenslotte is thans verboden het zich op het gras of in de perken te bevin den. Het is de vraag, of men de plaatsen, waar in een park als de Leidsohe Hout be planting, vaak vrij hoog opgaande beplan ting, aanwezig is, wel onder het begrip „per ken" kan brengen. In verband met een en ander wordt een wijziging voorgesteld, waarin met deze be zwaren rekening wordt gehou'den. Art 55 wordt gesplitst in twee artikelen. Het eerste genummerd 55, vedbiedt het loopen door de beplantingen, hetwelk voor parken ruimer is omschreven dan voor de plantsoenen en taluds; het tweede, genummerd 55bis, keert zich tegen de vernieling van de beplantin gen en geeft ook een uitgebreider omschrij ving van de verboden handelingen dan het bestaande art 55. Het nieuw voorgestelde art 66 legt vast, 'dat het verbod om zich buiten de paden te bevinden in den Leddschen Hout niet geldt voor de speciaal daartoe aangewezen speel velden. In art 67 -worden van de toepassing van art 55bis uitgezonderd zij, die in den Leidschen Hout met toestemming van het bestuur der Stichting bloemen plukken, tak ken snijden, enz. In art 56 der verordening, veibiedende het laten grazen van vee in de plantsoenen en op de singeltaluds en het drijven of leiden van vee door de plantsoenen en over de ta luds, zijn eveneens opgenomen de parken. Een nieuw art 6S sluit den Leidschen Hout geheel af voor vee, terwijl een art. 69, even zeer in het belang van de beplantingen, ver biedt, het los laten loopen van honden in den Hout. Art 70 beoogt het tegengaan van spelen, bijv. het voetbalspel, welke schadelijk vqor het park kunnen zijn, ook al geschieden op de speelvlakte, of hinderlijk voor de be zoekers, terwijl art. 71 het venten in den Hout vedbiedt, een maatregel van ordie, wel ke geen nadere toelichting behoeft Aanleg van straten bij den Rijns- burgerweg. In verband met den bouw van een bijzon dere school ten noordoosten van den Rijns- burgerweg, aan de Adriaan Pauwstraat, is het noodig tot aanleg van deze straat en van een verbindingsstraat met de Paulus Buijsstraat, evenwijdig met den Rijnsburger weg, over te gaan. Door dezen aanleg zal tevens een gedeelte gemeentelijk bouwter rein bouwrijp worden gemaakt. Wat de Adriaan Pauwstraat betreft, is ontworpen een rijweg ter breedte van 7.50 M. met aan weerszij dten een tegeltrottoir van 3 M. en een beplante strook van 2.85 M. breedte. Het thans aan te leggen gedeelte van de andere straat zal bestaan uit een gedeelte rijweg, breed 4 M., en een trottoir van 3 M. breedte. Overigens omvat het plan in hoofdzaak den aanleg van rioleeringen, het plaatsen .van kolken, het maken van afscheidingen enz., terwijl tevens zal moeten worden over gegaan tot vernieuwing van het in gemeen tegrond gelegen riool achter de aan den Rijnsburgerweg, tusschen de Adriaan Pauw- fctraat en de Paulus Buijsstraat, gelegen perceelen. Voorts komt het ons gewonscht voor ten behoeve van de uit de wijk ten noorden van den Rijnsburgerweg afkomstige kinderen, welke de in den aanhef bedoelde school zullen bezoeken, een voetpad aan te leggen tusschen de Adriaan Pauwstraat en den van Slingelèndtweg, waardoor dezo kin deren de school kunnen bereiken, zonder van den drukken Rijnsburgerweg to behoe ven gebruik to maken. Dit voetpad, tevens open tc stellen voor wielrijders, is ontwor pen op een breedte van 2 M. en zal een ver harding verkrijgen van sintels op een zand' bed, opgesloten tusschen grondplanken. B. en W. achten het wenschelijk den on derhavigen straataanleg te doen geschieden bij wijze van werkverschaffing met Rijks subsidie, op overeenkomstige wijze als is besloten ten aanzien van den aanleg van cte Houtlaan. Ten einde het aan loonen uit te geven gedeelte der kosten van het werk nog eenigszius te verhoogen, ware in plaats van het oorspronkelijk gedachte klinkerdek op de rijwegen aan te brengen een gewalste puinfundeering, welke d«an te zijner tijd var, een gesloten deklaag kan worden voorzien. De kosten van den ontworpen straataan leg worden geraamd op pl.m. f 17.200, die van het maken van het bovengenoemde voetpad op pl.m. f 1000; in totaal zal der- halvo een bedrag van f 18.200 noodig zijn. In dit bedrag is, naar raming, een gedeelte, groot pl.m. f 8650, aan arbeidsloonen begre pen, waarvan, indien de Minister van Bin- nenlnndsche Zaken tot het verstrekken van een Rijksbijdrage besluit, een bedrag van pl.m. f 4325 door het Rijk zal worden ge dragen. Een aanvrage daartoe is reeds tot r noemden bewindsman gericht. Verplaatsing polltleposthuls. In het voorstel d.d. 14 Augustus 1931 tot wijziging van de tusschen de gemeente Lei den en de Sociëteit „Amicitia" bij akte van 4 Mei 1918 aangegane overeenkomst, in zake de uitgifte in erfpaoht van een gedeelte grond nabij de Rijnsburgcrbrug, merkten wij op. dat het politie posthuis aan de Oostzijde van de Steenstraat di,ent te verdwijnen. In «4wa«hl.ms van het vinden van een en de-re geschikte plaats kan schreven B. en W tntdfl» voorl(K!Pi? nog blijvïn staan] totdat het nieuwe sociëteitsgebouw in ge- bniik wordt genomen. 8 Dit pand nadert zijn voltooiing, zoodat do thl?.8?. gé van .*!et bestaande politiehuis thans urgent is. Als terrein voor den bouw nieuu' P°sthui5 komt B. en W. zeer gedeel,e van den tuin, be- hoorende bij het voormalig Academisoh Zie- afn andere (West-)zijde van de Steenstraat, naast en in aansluiting aan de Rijnsbiingerbrug. Het ontwonpen nieuwe post- v°ldoet' wat «rootte en inrichting be- tieit, aan voor een goede functionneering van den politiedienst noodzakelijk te stellen eischen, terwijl het een aesthetisch goed ver zorgd aanzien zal verkrijgen, passend in de omgeving ter plaatse. Het plan omvat tevens het sloopen van den bestaanden tuinmuur langs de Steenstraat, die den tuin van het oude Academisch Zekenhuis van den weg af scheidt, en het maken van een nieuwen tuin muur met hek in het verlengde van den n,?s!. !-Hen ge^'cl van gebouw tot den Westelijken gevel van het te bouwen post huis en daarop aansluitend. Voorts is in het plan begrepen het maken van een walmuur in het "eirtengde van den Noordelijken gevel van het posthuis tot de Rijnsburgerbrug en het bestraten van het aan den openbaren weg te verhelen terrein- gedeelte, gelegen ten Oosten van de nieuwe tuinafscheiding. De met de uitvoering gemoeide kosten wor den geraamd op f 8800.—, voor zooveel betreft •het te stichten politie-posthuis met inbegrip van verwarmings- en verlichtings-installatie, Jampen, gordijnen en vloerbedekking, doch zonder meubilair en op f2900.— voor zoo veel de bijkomende werken aangaat, derhal ve totaal op f 11.700. Wanneer het boven aangegeven materieel zal zijn aangeschaft, zal de dienst de be schikking hebben in het geheel over 14 au to s. Aangezien daarvoor geen berging aan wezig is, zal tevens tot de inrichting van een garage, welke met het oog op toekom stige uitbreidingen gelegenheid tot stalling zal moeten bieden aan 20 wagens, dienen te worden overgegaan. Op het terrein van het bedrijf aan de Noorderstraat ontbreekt do noodige ruimte voor een dergelijke ga rage. Daarom is deze ontworpen op een aan •de gemeente toeibehoorende oppervlakte grond aan de Noorderstraat, onmiddellijk grenzende aan het terrein van het bedrijf. Do op deze oppervlakte staamdie twee bui zen, Noorderstraat 14 en 16, zullen daartoe moeten worden afgebroken. De garage zal eon oppervlakte hebben van ongeveer 410 M2. en is geheel geprojecteerd in brandvrije uitvoering, immers zij zal voorzien zijn van wanden van ijzeren vak werk met baksteenvulling, een ijveren be kapping met afdekking van terracottapla ten en ijzeren deuren. De kosten van dezen bouw c.a. worden geraamd op f21.000 De vraag kan worden gesteld, of niet het tegenwoordige stalgebodw, dat bij opheffing van die paardentractie niet meer als zooda nig noodig is. op eenvoudige wijze zou kun nen worden ingericht tot autogarage. Deze vraag moet ontkennend worden beantwoord Het gebouw is heel uitnemend geschikt voor een ander doel, n.l. het onderbrengen van de ontsmettingsinriohting. Gelijk bekend, vindt het ontsmetten van goederen thans plaats in een perceel aan •die Lange Vrouwenkerksteeg door middel van een van het Rijk in bruikleen ontvan gen desmfectie-oventje. Zooals na/dier an het rapport van den Directeur wordt betoogd, voldoet deze inrichting allerminst aan de daaraan uit hygiënisch oogpunt te stellen eischen. Verbetering in dien toestand is dan ook dringend vereischt Gelet op het belang njke aantal jaarlijks te ontsmetten goede ren en voorts met het oog op het eventueel uitbreken van besmettelijke ziekten op groote schaal, is 'die aanwezigheid van een behoorlijke ontsmettingsinrichting urgent te achten. Voor dit doel nu kan het huidige stal gebouw op betrekkelijk eenvoudige wijze worden gesoliikt gemaakt De kosten van dit werk kunnen worden voor de verbouwing, l okaJt voor ontsmettingsinstallatie en 1 2500 voor de verwarming, in totaal der halve op f20.000. Het is de bedoeling in de kosten van de nieuwe ontsraettingsinrioh- ting een bijdrage uit 's Rijks kas overeen- komstig art 20 der Besmettelijke-Ziekten- ■wiet aan te vragen. De totale kosten van de voorgestelde ver beteringen zijn deihaiven op =t f 119.400 te ramen (alsnog te verminderen met Rijks richting) kosten van de ontsmettingsia- VERBETERING MORSCHWEG-OVERWEG Bij besluit van 20 April 1931 stelde de Raad de noodige gelden beschikbaar voor de venbreeding en verbetering van den Morechweg In verband hiermede zal tevens moeten worden overgegaan tot verbreeding dZn,!P?^nveg0v,;rgang in «^noemden weg, welke thans, gelet op het reeds zeer drukke verkeer ter plaatse, hetwelk in de hTÏ'uÏT^v001' dp in ftehmikstelling van de Rijnzichtbrug. nog belangrijk zal toe nemen, veel te smal is. Met de Noderland- ache Spoorwegen is thans nopens deze ver oreeding overeenstemming verkregen en ZL°£ ^€n VO€t' dat de noodige werken m*? d0«S^nveg(\n op kosten van de ge meente zullen worden uitgevoerd l°' ,"rtbrHng za'.in '"•"«"ait b«taan m verbreeding van den overweg tot 12 M het aanbrengen op den verbreeden overweg niemv® b^trating van koperslag H«.mde vernieuwing En verdubbeling van de afsluitboomen en het bouwen van een nieuw posthuis aan de Noordzijde van den vervanging van het thS" tj-1 J «elegen gebouwtje, ten LS". ^aaekening van de kusten, welke ito?.d,r gemeente zullen kt>m»n, zlin ".larSf '1 mlnde™« «bracht van h! niflofi kosten, overeenkomende met de uitgaven aan den overweg, welke le ?hP»n°0Tfgen z,ouden m<»'en doen, doch die thans tengevolge van de verbreeding komen te ven-alten. Aldus bedraagt de raming vei hetgeen de gemeente voor dit werk zafheb- ben te betalen (met inbegrip van 10 net voor directie en toezicht) f 13.477.50. ^ORGANISATIE GEMEENTEL! Tgr REINIGINGS- EN ONTSMETTINGSDIENST Sedert de instelling in 1914 van den Gein Roinigmgs- en Ontsmettingsdienst als zelf- dMenlghïfn l'jde werkzaamheden van ïifibelangrijken tak van dienst geleide- dek^ark.Jermcerd?rd- De uitbreiding van de stad, de toeneming van het verkeer en hetgeen in den loop der jaren op het gebied d-a^vea,betering is gedaan (bijv. de as falteering van verschillende wegen) hebben de aan dezen dienst te stelten eisch^S en achterlijk, toZSiVtS- '"8" zei'r oneconomisch ie gewor- t," n,e' mcer mr< huidige begrinDen an higiene in overeenstemminc kin v™ Reelds eenige tijd geleden, onder de vo- ripe directie van den dienst, was de vraag al is gerezen, in hoeverre de ook nu nog gebezigde paardentractie zou moeten mtrdengestendigd, dan wel, ot tot Invoering van autotractie zou moeten worden over gegaan. B. en W. hebben toen gemeend over döt gewichtige vraagstuk het advies te moo- ten inwinnen van een op dat gebied des kundig persoon, waartoe zi] zich wendden tot den heer A. M. Noppen, Directeur der Stadsreiniging te Amsterdam. Nog voordat toe rijn a I its uitgebracht had trad eohter d« tegenwoordige Directeur van den in functie. Deze heelt terstond een onderzoek betreltende de inrichting yaw den dienst ingesteld en daaromtrent ren iut- voerig rapport bij B. en W. ingediend, waa in ingrijpende voorstellen tot reorganisatie van den dienst zijn vervat Uit den aard der zaak is ook het transport-vraagstuk daarbij ondar het oog gezien Onder deze omstandigheden en waar nei rapport van den Directeur naar de meemng w B. en W. een degelijke basis voor'de te hoeite aan een speciaal deskundigAd™® nopens het transportvraagstuk teitehjk ko men te vervallen. Hoezeer B. en W. ook waardeering hebben voor het werk van den adviseur, den heer Nojipen, meenen zi] tóch, zich thans te moeten richten naar het gron dige rapport van don Directeur van onzen 61 In"dagrapport, zijn de tegenwoordige wer- king en organisatiê van den ReinigmgSr en Ontsmettingsdienst, alsmede de welke ter reorganisatie thans noodig zijn, uitvoerig uiteengezet Het ook uit geldelijk oogpunt belangrijk ste onderdeel van de reorganisatie betreft het ophalen van huishoudelijk afval. Dit geschiedt thans afgezien van de smalle stegen, waar met handkarren gewerkt woi dt geheel door middel van paard'enwagens. Zooals uit zijn rapport blijkt, komt de di recteur tot de conclusie, dat vervanging van deze verouderde wagens door autotractie al le aanbeveling verdient Daartoe is ontwor pen een tvpe zgn. roltrommelauto, doch met afzonderlijke laadbak voor grof vuil, waarbij stofverspreiding zooveel mogelijk worat voorkomen en de aflading van den wagen mechanisch geschiedt en welk materiaal, doordat de belading aan de achterzijde plaats heeft, ook in smalte straten kan wor den gebruikt. Het gebruik van deze auto s heeft groote voordcelen, zoowel uit hy giënisch oogpunt, als in economisah opzicht, in het bijzonder door de grootere capaciteit en snelheid. Weliswaar is het stelsel in hy giënisch opzicht eerst volkomen, wanneer ook uniforme, behoorlijk gesloten vuilnis emmers worden gebezigd, doch ook zonder deze, waarmede een uitgave van f 50.000 zou zijn gemoeid een uitgave, diie onder de bestaande omstandigheden vooralsnog achterwege zal moeten worden gelaten- zal reeds een aanmerkelijke verbetering worden verkregen. Aangesohaft zullen moeten worden van deze auto's, waarvan er n.l. des Zaterdags 6 en de overige dagen 5 in gebruik zulten zijn. terwijl er één als reserve noodig is. De kosten hiervan bedragen f7.600.per stuk, derhalve dn totaal f 53.200. Voor de stegen zal tevens, ter vervanging van de ophaling per handkar, noodig zijn de aansahaffing van 3 smalte autowagentjes met een inhoud van \\'i 2 M3. Een daar van zal als reserve-wagen moeten dienst doen. Deze wagen kan tevens voorloopig wond'en gebruikt voor het vervoeren van straatvuil en van den inhou'd) van de riool- kolken. De kosten voor deze drie wagens be dragen 3 X f 3.500.f 10.500. Wat de overige onderdeelen van den Rei nigingsdienst betreft zal in de eerste plaats moeten worden beschikt over een tweeden auto-sproeiwagen. Met den spoeiwagen, die de dienst thans •bezit, zal men niet kunnen blijven volstaan; in den zomer is de behoefte aan sproeien veel grooter, dan met één wagen kan wor den bevredigd, terwijl bij den bestaanden toestand1 het minste defect aan den wagen ten gevolge heeft, dat in het geheel niet ge sproeid kan woeden. Overigens zal, zooals in het rapport van den Directeur nader is aan gegeven, de aan te schaffep sproeiwagen ook voor andere doeleinden dan alleen het sproeien van straten worden gebruikt De kosten voor deae aansahaffing zullen bedra gen 3= f8.000. Het inzamelen van bedrijfsafval uit fa brieken en werkplaatsen geschiedt thans ge deeltelijk per schuit, gedeeltelijk met paai^ denwagens. Het is wenschelijk deze werk zaamheid ^n het vervolg zooveel mogelijk met autotractie te verrichten en, anders dan tot dusverre, geheel afgezonderd te houden van den ophaaldiienst van huishoudelijk af val. Daartoe ware aan te koopen een Ford wagen met kipbaren bak, waarvan de kosr ten zijn geraamd op f4.000. Vervolgens is het noodig voor het opvis- schen van drijvend vuil in de grachten en wateren, hetwelk thans per roeiboot ge schiedt, een meer doelmatige werkwijze in te voeren. Daartoe dient een motorschuit van 7 k 8 ton te worden aangeschaft, waar door het afmattende en. gelet op de dikwijls groote af te leggen afstanden, tijdroovendle roeien kan vervallen. De kosten van deze sahuit zullen bedragen f 1.500.— DE OMSLAG VAN RIJNLAND AANVRAAG TOT VERLAGING Aan Dijkgraaf. Hoogheemraden en Hoofd ingeland van Rijnland is het volgende adres verzonden: De vergadering van stemgerechtigde inge landen van den Oud-Groénendijkschen- Barrepolder, gehouden op Donderdag Mei j.l., overwegende de catastrophe in het veehoudersbedrijf, waardoor het veten bijna niet mogelijk zal zijn aan hunne verplichtin gen tegenover het Hoogheemraadschap te voldoen, heeft ons opgedragen er bij Uw col lege ten sterkste op aan te dringen zooda nige maatregelen te nemen, dat eene ver laging van den omslag er het gevolg van zal kunnen zijnN Aan ai!le polderbesturen in Rijnland zijn van dit adres afschriften toegezonden met verzoek om adhaesie. CHRISTELIJK ONDERWIJS Blijkens een advertentie in ons nummer van gisteren is weer de gelegenheid geopend voor de aangifte van nieuwe leerlingen voor de Ohr. Schoten aan de Hooglandsche Kerk- graoht, uitgaande van de Gcref. Schoolver- eeniging voor de op 1 September a.s. begin nende cursussen. De uitnemende schoten aan de Hooglandsche Kerkgracht, die zich hoe langer hoe meer in een prachtige reputatie •mogen verheugen, zetten hun deuren dus weer voor de christelijke jeugd open. Do ouders kunnen in de advertentie alle bijzon derheden vinden. VERZET TEGEN DE POLITIE. Op de Kaasmarkt is gisteravond aange houden D. L., die weigerde zijn naam op te geven aan de politie toen deao hem wegens ^voetballen - wilde -vorl>oli DE MEI-VERGADERING DER 3-0CT0BERVEREENIGING HET PLAN VAN DE FEESTVIERING „ALLES ELEOTRISOH" Gisteravond is in de Burchtzaal de Mei- vergadering gehouden van de 3-October-ver- eeniging, waarin besproken werd het plan voor de aanstaande herdenking van Leidens Ontzet. De Voorzitter, de heer W. van der Laan deelde in zijn openingswoord mede, dat bij het bestuur van de 3-October-ver- eeniging het plan is gerezen, om de optocht dit jaar vast tc knoopen aan hei zilveren jubileum van de Leidsche Lichtfabrieken. Dit plan werd toegelicht door dr. Hal- bertsma, een vertegenwoordiger van de Philipsfabrieken, die als zijn meening te kennen gaf, dat de inslag van de optocht moet zijn: alles electrisch. Onderwerpen voor deze optocht kunnen zijn: De Leidsche flesch, de nieuwe groote Leidsche magneet, een praalwagen omgeven door geleerden uit alle landen, met welke beide onderwerpen de stoet kan worden geopend. Daarna kan dan het jubileum der Gemeentelijke Elec- triciteitsfabriekcn worden uitgebeeld. Volt, Ampère en Olim kunnen eendrachtig op trekken, gevolgd door Watt en y2 Watt en een aantal meteropnemers in uniform Daarna kan volgen een praalwagen met „Electra" omstuwd door meisjes, die uitbeel den de gemeenten in de omgeving, die dooi de Leidsche Centrale van electriciteit wor den voorzien. Voorts kan een groep samen gesteld worden van electrisch materiaal en electrische apparaten. Een derde gedeelte van den optocht kan bestaan uit een voor stelling van het „vroeger en nu", zooals b.v. de zon en de hoogtezon, de maan en de straatlantaarn, de kaars en de electrische kroon, houtvuur en electrische verwarming, het braadspit en het electrisch koken, het wasschen vroeger en nu, de spoortrein vroe ger en nu, enz. Het slot zou kunnen worden gevormd door een escadrille electrische fietsen. Het plan is nog zeer voorloopig en kan nog op allerlei wijze veranderd worden. De Vorzitter dankte den heer Hal- tyertsma voor zijn uiteenzetting en gaf het plan in bespreking. De heer L o e b miste in het plan een uit beelding van de electriciteit in de industrie. Daaraan zou kunnen voortgeknoopt worden de dure electricitcitstarieven (gelach). De heer v. Appel meende dat in het vorig jaar reeds is besloten om thans een historische optocht te houden. De Voorzitter antwoordde, dat van zulk een besluit geen sprake is. Bovendien: het bestuur is niet gehouden aan een verga- deringsbesluit. Het thans ingediende plan lykt spr. overigens ook veel aantrekkelijker. De heer v. Appel kan zich hier dan wpI bij neerleggen. Het plan werd daarna met een luid ap plaus goedgekeurd. De Voorzitter deelde nog mede dat bij het bestuur dit jaar de vraag is gerezen ol in verband met de tijdsomstandigheden wel moest worden feestgevierd, maar tenslotte heeft men er toch toe besloten. Aanvankelijk had men gedacht'n kinderoptocht te houden, maar op het laatste oogenblik werd van de zijde van de Leidsche installateurs-vereeni- ging bovengenoemd plan geopperd, dat na eenige beraadslaging bij het bestuur alge meen instemming kon verwerven. Er is ook nog een plan ingediend met het onderwerp „Vrede'. Het kwam het bestuur niet wenscht voor daar op in te gaan. Nadat het plan was goedgekeurd het was eerst behandeld omdat dr. Halbertsma de vergadering spoedig moest verlaten werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Als leden van de kascommissie werden be noemd de heeren N. G F. van Ginikel, J. Mol- kenboer en H. W. Tieleman. Hierna was aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur op den 3-Octoberdag krachten te kort komt. Daarom is het noodig het bestuur met twee leden uit te breiden. Gekozen wer den de heeren L. E. Nieuwenhuizen-Segaar en G. Driessen. Daarna werd de verdere feestviering voor den 3-Octoberdag besproken. Aan het ge bruikelijke programma zal worden toege voegd de elfdorpen-tocht, die men om de tien jaar pleegt te houden. Dit heeft tot ge volgd, dat de kinderwedstrijden zulten ko men te vervallen. Na een onbelangrijke rondvraag werd de vergadering daarna gesloten. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. De dienst heeft in de afgeloopcn maanu f 18.758.60 aan den Rijksontvanger, bene vens f 402.20 aan den Gemeente-Ontvanger afgedragen. Het aantal aangeslotenen nam, in 't bij zonder door overname van den gemeentelij ken schoolgeld-ophaaldienst, toe met 203, en steeg tot 4853. PLOTSELINGE DOOD. Gistermiddag te 2 uur is de 00-jarige koet sier D. v. A., toen hij uit de Valkensteeg kwam, plotseling op straat overleden. De dokter van den E. H. D. constateerde een hartverlamming. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting Hooge Rijndijk 12 u. 18 gr. G Zweminrichting de Zijl 12 uur 16 gr. G BEKNELD GERAAKT. Gisteravond te 6 uur is de 7-jarige D. G, wonende in de van Lennepstraat, in de Weddesteeg bekneld geraakt tusschen een muur en een vrachtauto bestuurd door J. R. B. alhier. Door den E. H. D. Is de jongen naar het Academisch Ziekenhuis gebracht waar operatief imoest worden ingegegrepen, daar de jongen een ernstige hoofdwonde had bekomen. Op heden is zijn toestand re delijk wel. K. VAN K. RIJNLAND Wijziging: 31 Mei. N.V. American Petro leum Company (f). Leiden. Zijlsingel 33. hoofdz.: 's-Gravenhage, Benoordenhoutsche- weg 7. Uittr. Reh. fil. Leiden: W. J. Creygh- ton, Leiden. N. Beh. fil. Leiden: J. H. L. J. de Lange, Oegstgeest. Wijziging: 31 Mei. B. Erades. Leiden, Morschstraat 34 en 36. groenten, fruit en bloemen. Vest. fil. Leiden, Stationsweg, (ki osk N.Z.H.T.M.). Wijziging: 31 Mel. H. Vos, Leiden, Steen straat 11, winkel in groenten, fruit enz. Vest. fil.: Leiden Stationsweg (kiosk N.Z.H.T.M.) Wijziging: 31 Mei. Cafc „Galjaard", Leiden, Heerensingel 12, cafébedrijf met vergunning. Uittr. Gevolm.: C. Haneveld, Leiden, dd. 1 Mei 1932, CHR.-HIST. JONGERENGROEP REDE VAN DEN HEER DE REEDE Gisteravond hield de Chr. Hist. Jongeren groep in gebouw Prediker een ledenvergade ring, die, den tijd van het jaar in aanmer king genomen, zeer goed bezocht was. De voorzitter, de heer D. Hendriks, sprak een kort openingsw oord, waarin hij erop wees, hoe de christelijke actie op alle terrein des tevens snel vooruit gaat. Spr. wekte op om in de zomermaanden de actie niet te laten verflauwen maar moedig voort te gaan de beginselen uit te dragen. Na behandeling van enkele huishoudelijke zaken verkreeg het gemeenteraadslid de heer M. H. de Reede gelegenheid tot het houden van zijn tweede lezing over „De Utopisten". Spr. releveerde in 't kort zijn eerste lezing om verder aan te toonen, dat het'socialisme een verschijnsel is, dat zich in alle tijden heeft doen opmerken; men zocht naar een gemeenschappelijk streven, zelfs al bij de Grieken. Dgze verschijnselen hebben zich ge openbaard tot in de middeleeuwen, toen do hervorming kwam en men meer rekening gmg houden met den godsdienst. Op uitvoerige wijze behandelde spr. één der eerste Utopisten den Franschman Saint S.mon, wienst leven en streven hij nader uiteenzette en aantoonde hoe deze alles ver wachtte van de Staatsmacht Als tweede persoon besprak de heer De lte .de de figuur van een Fourier, eveneens eer. Franschman, die tot inzicht kwam, dat do handel de pest voor dc maatschappij was omdat deze inging tegen de wet van de saambinding. Ate derde en laatste persoon bepaalde spr. zijn luisteraars bij den Engelschman Robert Owen, een persoon, die zich reeds op jeug digen leeftijd een plaats zag ingeruimd in de industrie. Naast het belang van de zaak stond bij deze het belang van de arbeiders op den voorgrond. Hij maakte van zijn fa brieken modelinrichtingen. Door een groote fout, die hij maakte is hij echter gevallen; hij n.l. maakte propaganda voor een zeer algemeen christendom, een christendom bo ven geloofsverdeeldheid. Vele personen, die hem tot nog toe financieel gesteund hadden, onttrokken zich nu van steun waardoor hij zijn idealen in rook zag opgaan. Na nog even in 't kort do figuur van Marx besproken te hebben, waarbij spr. duidelijk diens verkeerde materialistische opvattingen hekelde, besloot spr. zijn rede met tos te zeggen een volgende maal de socialistische verschijnselen te zulten behandelen. Op deze lezing volgde een aangename ge dacl te..wjsseling, waarna nog geso- weid over de aansluiting van de gr -jp hij do Leidsche Chr. Jeugdcentrale. Na eenige discussie werd tot toetreding besloten. DE LEIDSCHE SPAARBANK Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Mei 1932) ingelegd f 367.202.60 en terugbetaald f 404.321.29 79 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 117 boekjes werden ge heel uitbetaald. Het tegoed der 18.616 inleggers, inclusief 1.400 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Mei i 7.637.907,37. In 4.788 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f 12.940,50 ontvangen. UITGESTELD. In verband met de uitstedigheid van Dr C. E. Kroon is de huldiging van den heer B. A. Hartevelt ter gelegenheid van zijn 2b- jarig jubileum als bibliotheekbeambte bij de Universiteitsbibliotheek tot nader datum uitgesteld. WEGGELOOPEN. Te Den Haag zijn aangehouden de minder jarige meisjes C. A. N. en E. L., die wegge- loopen waren uit het gesticht voor Chr. Jeugdhulp aan het Utrechtsch Jaagpad al hier. OVER DE GRENS GEZET. Door de politie zijn over de Duitsche grens I geleid-de vreemdelingen I. P. en H. P., meis jes die zonder middel van bestaan hier ver toefden. GEVONDEN VOORWERPEN Huissleutels, handschoenen, lipssleutel, damesceintuur, portemonnaie m. inh., bril, klndertaschje m. inh., etui m. portretten, rozenkrans, zilv. dames-vuljiotl., staalboek behangselpapier, overal, pakje tabak, rijvv.- bel.plaatje, idem in etui, hangslot, vulpen houder, double ring m. steen, defect zilv. horloge, damestaschje v. A. v. Iterson, da- mestaschje v. J. v. den Berg, roode muts, dames-parapluie, zaag, paardenzweep, por tefeuille v. J. Oosthoek, broche (graftombe) damestaschje m. inh., speldbroche, paar tennisschoenen, fluit m. ketting, pak dames ondergoed, padvindersriem, paar gymn.- schoenen, portretbroohe, alpini-muts, zak- schaartje. bruin lederen kinderregenmantel doublé armband, autonummerpl. H 97418, blauwe muts, Eruin lederen kinderscKoen- tje, manchester kinderjasje, paar gele broekspijpen, gouden broohe, zilv. broche met haar, schroefdop v. e. autowiel, zilv. armb.-horloge, rol singelband, gabardine regenjas, Levensverzekering-polis ten name van I. J. J. Werk, damestaschje inh. Bad- goed, pakje inh. blauw laken, bandikbiljet a f 10, pakje thee, damesmantel, moerom- slag, zandschop, damesmof, blaasbal, kuspen uitlaatpijp, ledige damestasch, vetspuit. eenig bandpapier, zakmesje, eenig wasoh- ?;oed, dictaatcahier v. Chr. M. Brand, stof- as m. hamer en kam, pakje inh. paar nieu we bruine kinderschoentjes. Gevonden in de Electr. Tram: parapluio, vaandel en 10-rittenkaait N.Z.H.T.M. Gevonden in een autobus van Stadsver keer: portemonnaie m. inh., ledige porte monnaie, damestaschje m. inh., kindertasch je m. inh., led. damestasch, handschoen, paar handschoenen, parapluie, muziekstukje Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen ten politiebureele alhier eiken werk dag, behalve Donderdag en Vrijdag, tus schen 1 en 3 uur n.m. BURGERLIJKE STAND iiulr.de Jong wd. 60 J. s Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN VERLEGGING VOETBALTERREIN? Onze lezers herinneren zich wel dat we voor eenigen tijd een wensch te kennm gaven dat het voetbalterrein van A.V.V. zoo mogelijk zou worden verlegd. Dezer da gen vernamen we en dat verheugt ons dat het bestuur van A.V V. onderhande lingen vert met den landbouwer De W. ti-efteniw perceel weiland achter de Chr. H.B.S. Ook in het uitbreidingsplan zijn deze gedeelten aangewezen voor sport e. d., maar tot die terreinen is geen toe gangsweg, on derhalve heeft A.V.V. arn B- en W. het verzoek gericht een toegangs weg aan te leggen van den Buitenweg af, dus over pomeentcterrein naar het weiland van landbouwer De W. SPORTCLUB. Donderdag as. hoopt de Chr. Besturen» bond te vergaderen met de werklooze jeugd, om te komen tot oprichting van een Sport club. Het bij elkaar zijn van onze iongemen» schen ook op dit terrein moet hun volte belangstelling hebben en daarom allen naar de vergadering van den Chr. Besturenbond, RIJWIEL VERMIST. Bij een verkooping in de Hooftstraat liet gister P. zijn rijwiel ongeveer 20 min. oq- beheend staan, doch hij kwam tot de on aangename ontdekking daarna dat het rij wiel verdwenen was. AANRIJDING. Dinsdag werd L. W. v. d. M. alhier op de Alphenscho Brug met zijn bakfiets aange reden door een achterop komende auto, be stuurd door J. V. uit Zeist, met gevolg dat zijn fiets beschadigd werd. Daar men het over de schadevergoeding niet eens kou worden is aangifte bij de politie gedaan. BOTSING. In de Van Mandersloostraat vond een botsing plaats tusschen een Leidsche,vracht- •j!lsueJBi(os uao U9 'A\ nuuij ap uba ojns perswagen, doordat de autobestuurder niet voldoende uithaalde. De slijperswagen werd beschaidigd. ONBEHEERD RIJWIEL. Door C. J. M. uit de Bloemhofstraat'werd bij de politie aangifte gedaan van de ont vreemding van zijn rijwiel, dat hij even onbeheerd had laten staan langs den Wcsti kanaalweg. BOSKOOP AUTO-ONGEVAL Aan het kruispunt DorpstraatKoninginne weg, heeft een botsing plaats gehad tusschen een vracht- en een luxe auto, met gevolg dat laatste voertuig terdege werd beschadigd. Door de politie wordt omtrent de schuldv"ag een onderzoek ingesteld. KATWIJK AAN ZEE COLLECTE CRISIS-COMITE De collecte, door de padvinders gehouden tjf- dens de muziekuitvoering van U.N.I, ten bate van het plaatselijk crisis-comité, heeft opge bracht f 60.08. CRISIS-BAZAR Het bestuur voor de van 2629 Juli te hou den crisis-bazar is als volgt samengesteld: eere-presidente mevr. Woldringb—van der Hoop, presidente mevr. CleveringaDuinoord, secretaresse mevr. IJssel de Schepper, Prin ses Julianalaan, penningmeesteresse mevr. de Bruyn Boulevard. DE OUDE KERK In het Weeshuis kwam het vereenigings- fonds voor vrijwillige .bijdragen ten bate van de Oude Kerk in ledenvergadering bijeen. Be sloten1 werd om met alle gepaste middelen de actie tot versterking van het fonds voort te zetten. By de bestuursverkiezing werden ge kozen; Dr. P. Bras, voorzitter, C. Bloot, secre taris, W. Haasnoot, penningmeester, J. Hou- waard, L. Kruyt, ,C. v. d. Rhee, P. van Rijn. De Uude Kerk die er nu echt oud uit zag, doordat van de witte kleur niet veel was over gebleven, wordt door de Fa. J. Arnoldus, stucadoors alhier, opnieuw gewit. Voor de zee varenden zal die kerk op tientallen kilome ters afstand te zien zyn, vooral by zonneschijn. De kleurverandering is minder naar den zin van de (kunstschilders, die meer het vroegere antieke aanzien preferee ren. CRISIS-BAZAR Tot eere-presidente van de crisis-bazar, te houden in Juli, is benoemd Mevr. Woldringh van der Hoop. De bestuursfuncties zyn als volgt verdeeld: Mevr. Cleveringa, Presidente; Mevr. IJssel de Schepper, secretaresse, Mevr. de Bruyn, Penningmeesteresse. Een veertig tal dames heeft zich beschikbaar gesteld om by de ingezetenen giften of werkstukken in te zamelen, waartoe op aller medewerking wordt gerekend. KOUDEKERK DE WERKLOOSHEID De werkeloosheid in deze gemeente heeft de afgeloopen winter een gunstig verloop gehad. Had men met den aa .zomer nog op meer der werkgelegenheid gehoopt, helaas blijkt dit echter ijdele hoop en allerwege vermeer dert het getal werkloozen gestadig. Deze week nu weer is de steenfabriek van den heer van Beers, die tot dusver nog op ongeveer halve kracht werkte, geheel stop gezet, terwijl da ovens zijn gedoofd en dus voorloopig van oen hervatting van de steen fabricatie geen sprake zal zijn. Het gemeentebestuur stelt alle pogingen in het werk om zooveel mogelijk werkge legenheid te zoeken en dank zij de mede werking van het polderbestuur JJn thans onder toezicht van de Heide Maatschappij 'n aantal werkloozen te werk gesteld aan het dichtmaken van een molenboezem van den Bruinraadsohen Polder die door andere be- irialing is vervangen. LEIDERDORP „RONDOM HET WOORD." De Geref. Mannenvereenlging „Rondom het Woord" vergadert op Donderdag 2 Juni a.s. om half acht in het catechisatielokaal. De agenda vermeldt een inleiding (gewij zigd) over Nederlandsche Geloofsbel. art. I. „Dat er een eenig God is" en voorts de be spreking van den Bondsdag. NOORDWIJKERHOUT Het door de Chr. Muziekvereeniging „De Harpe Davids' aangekondigde concert is schitterend geslaagd. Er was veel belang stelling en het applaus dat na elk stuk weer klonk bewees dat men het gegevene op prijs stelde. Naar wij vernemen is het volgends concert gesteld op zoo mogelijk 13 Juni e.k, ST. JEANNE D' ARC Aan den heer C. de Haan te Lelden is ontslag verleend als directeur der R. K. Mu ziek vereeaiiging St. Jeanne d'Arc alibi er. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN Alhier bestaan plannen, al reeds In een vergevorderd stadium, om als op coovele an dere plaatsen een autotocht te organiseeren voor ouden van dagen. Verschillende vereeniglngen hebben al toezegging gedaan om deze mooie zaak te steunen, aangezien door B. en W. dezer ge meente geen toestemming tot collecte-eren of anderszins is gegeven zulks ook al met het oog op de slechte tijden die men ook in Cj bollenstreek meemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6