WOENSDAG 1 JUNI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NATIONALE CONCENTRATIE? Zooals we tn ons vorig overeldht uiteen- eetten, is het heengaan van Brüning en zijn kaibinet het gevolg van de persoonlijke hou ding van Rijkspresident Von Hindenburg. Deze heeft zdoh doör Groener en Brüning valsdh voorgelicht gevoeld ih verband met het S.A.-verbod. Daarna heeft de Rijkspresi dent, in zijn boosheid daarover, Brüning gekrenkt met buiten hem om zijn brief aan gaande het onderzoek naar de Rijksbanier te publiceeren. In deze atmosfeer van vervreemding is Von Hindenburg naar Neudeck vertrokken, waar hij Brüning ondanks diens herhaald verzoek, niet heeft willen ontvangen, terwijl hij, de Rijkspresddent, intussohen aan aller lei beïnvloeding bloot stond. Tenslotte heeft het plan van Brüning en Stegerwald om in Oost-Pruisen 300.000 H.A. grond te onteige nen en daar kleine kolonisten op te plaatr sen, die aanleiding gevormd voor Von Hin denburg om zidh te ontdoen van het kabi net, dat hem persoonlijk onwelgevallig was geworden en dat bovendien tooli ook niet meer den volkswil weerspiegelde. Deze recapitulatie van het gebeurde is niet overbodig, want zij geeft een kijk op de huidige crisis, die noodig is om haar verder verloop te kunnen beoordeelen. Met het wegzenden van Brüning, wiens kabinet in den zittenden Rijksdag in elk geval nog een meerderheid had, heeft Pre- edient Von Hindenburg feitelijk gezegd, dat hij ook dezen Rijksdag kwijt wil. De maatregelen, die hij reeds dadelijk heeft genomen om een rechtsgekleurd over gangskabinet te doen vormen, opdat dit den Rijksdag zal ontbinden en nieuwe verkie zingen voorbereiden, die dan hoogstwaar schijnlijk een nationaal-socialistische regee- tring zullen brengen, wijzen dit nauwkeurig uit Onjuist achten wij de benaming die Von Hindenburg en zijn naaste raadgevers heb- hen gevonden voor het kabinet dat Von Papen moet vormen, ni. „een regeering der nationale concentratie". Wij zijn het met den „Tag" eens, die sohrijft, dat klaarblijkelijk niet bedeeld is een samenvatting van de nationale partijen maar een concentratie van krachten, die in het kader der persoonlijke betrekkingen dien Rijkspreside(nt ter beschik king stonden. Terecht wijst odk de „Vossisdhe Zeitung" erop, dat hier, waar de eene (helft van het .volk reeds onmiddellijk uit de combinatie treedt, niet van een nationale concentratie gesproken kan worden- De rechts gerichte partijen kunnen immers niet alleen „natio naal" genoemd worden. Men zal het door Von Papen tel vormen kabinet voornamelijk moeten zien als een regeering, die het bedje heeft te spreiden Voor de Hitlerianen. Deze komen reeds met hun eisohen voor den dag, die het him op alleilei wijze moeten mogelijk maken hun propaganda op de meest-uitgebreide wijze te voeren, opdat zij daarvan bij de verkiezin gen, welke niet eerder dan in September zul len kunnen plaats hebben, de rijke oogst kunnen binnenhalen. Het zal echter van groote betedkenis zijn hoe het kabinet, dat het persoonlijk vertrou wen van den Rijkspresident zal hebben doch zeer waarschijnlijk niet bet vertrouwen van de gekozen volksvertegenwoordiging, zal re- geeren van het tijdstip af dat de oude Rijks dag is ontbonden tot op dat waarop de nieu we Rijksdag bijeenkomt. De moeilijke finan- cieele kant van het regeerbeleid staat hier op den voorgrond en het is dan ook piet te verwonderen, dat men bij de voorloopige minister-lijst nog niet den naam vindt van den man, die dien moed heeft zich met de leiding van het departement van financiën te belastea Gemakkelijk zal de voorloopige regeering het niet hebben. Maar ook al faalde zij in alle opzichten, dit zou er waarschijnlijk slechts toe medewerken om een steeds groo- ter wordende meerderheid van het Duitsche volk ervan te overtuigen, dat het eerst goed kan worden als Hitler alle macht in han den heeft. Moeten wij miasschiien de benaming „na tionale concentratie", die men op het bureau .van den Rijkspresident voor hert nieuwe ka binet heeft uitgedacht, zóó verstaan, dat het ip elk geval de macht zal hebben te con- centreeren in de handen van de nationa listen? wel tot den rechtervleugel daarvan. Hij be-1 plaats voor het departement van blnnen- I zit de meerderheid der aandeelen in de „Ger- landsche zaken „Unter den Linden" waar mania", Wegens zijn uitgesproken reohtsche waar zich ongeveer 1500 personen verzameld houding werd hij bij de laatste verkiezin- hadden, die hoera's op Hitier uitbrachten, jgen voor den Pruisischen landdag niet meer Bij deze gelegenheid trachtte dr. Goebbels, candidaat gesteld, terwijl hij door het ont- die zich ook onder de betoogers bevond, van slag van den chef-redacteur der „Germania" J zijn auto uit een rede te houden. Ook hier dr Rubin, dien ihii door den conservatief moest de Dolitie van den gummistok gè- dr. Buhla, dien hij door den cooservatief moest de politie van den gummistok gè- katholieken redacteur Emil Ritter verving, bruik maken en arresteerde vier nationaal- conflict met het centrum kwam, voor socialisten en vier vermoedelijk partijlooze personen. Tenslotte kwam het ook in de „Bendler- strasse" tot ernstige botsingen tussohen be toogers en politie. Hier hadden ongeveer 1000 p'ersonen in dichte gelederen een op tocht gevormd. Lijst van vermoedelijke ministers Naar het H.N. bericht uit Berlijn meldt wil klaarblijkelijk de rijkspresident, door aan De politie, die de betoogers uit elkaar VON PAPEN KABINETS- FORMATEUR EEN REGEERING VAN NATIONALE CONCENTRATIE VON NEURATH AAN BUITEN- LANDSCHE ZAKEN Rijkspresident Von Hindenburg ontving gister den heor Von Papen en gaf hem opdracht tot vorming eener regeering van nationale concentratie. Von Papen heeft deze opdracht aan vaard. "L Wie ls Von Papen? Von Papen werd don 29stan October 1879 in Wcrl in Westfaden geboren. Aanvanke lijk koos hij de officiers carrière. Tijdens den oorlog was hij militaire attaché bij het Duit- echo gezantschap te Washington waar hij in opspraak was door hot fatale verlies van een portefeuille met geheime stukken. Na zijn terugroeping in verband daarmee, werd hij eerste luitenant en stafchef van het vierde Turksche leger. Sinds 1921 tot de laatste verkiezingen was hi' afgevaaifligde van den Pruisischen landdag. Hij ls thans o.a. lid van het Duitsch- Fransch studie-comité, destijds door Laval en Brüning ingesteld, yon Papen behoort tot de centrumpartij en Von Papen de opdracht te geven het cen trum bewegen niet in de oppositie te gaan. Wat het toekomstige ministerie betreft, ver luidt dat Von Papen de volgende personen heden zal uitnoodigen in het ministerie zit ting te nemen: Binnenlandsche zaken: Freiherr von Gayl Buitenlandsche zaken: Von Neurath, thans gezant te Londen. Rijiksweer: generaal von Schleicher. Economische zaken: Warmboldt. Arbeid: Gördeler. Landbouw: von Lüninck. Posterijen: Schatzl, Justitie: Dr. JoëL FREIHERR VON GAYL De heer Von Papen zal die in aanmerking komende personen Bieden in den loop van den dag ontvangen, teneinde tot hen de vraag te richten of zij bereid zijn de hun voorgestelde functies te aanvaarden. Een minister van financiën schijnt nog gezocht te worden, wat niet te verwonderen is omdat de nationaal-socialisten geen nieu we belastingen en geen nieuwe noodverordo ningen willen en er toch dekking voor minstens 800 millioen Mark gevonden moet worden. Dit werpt de vraag op of het nieu we kabinet een nieuwe radicale besnoeiing der uitgaven zal wagen en of het wellicht zal overgaan tot inflatie, waartegen Dr. Brüning Zaterdag jl. (nog zoo ernstig gewaarschuwd heeft. DE HOUDING VAN HET CENTRUM Welke houding de centrumsfractie jegens het nieuwe kabinet zal aannemen, zal af hangen van het program en van de samen stelling van dat kabinet Men 'wijst er in centrumskringen met na druk op, dat deelneming van partijleden aan het nieuwe kabinet zonder toestemming van de rijkspartijleiding niet wordt erkend. Brilnlng neemt afscheid Rijkskanselier dr. Brüning heeft bij de leden van dit diplomatieke corps zijn af scheidsbezoeken afgelegd. Naar van nationaal-socialistladhe zijde ernomen wordt hebben de besprekingen tussohen Hindenburg en de nazi-leiders Hitier en Goehring een bevredigend verloop gehad. Hindenburg toonde zich niet onge neigd, de nieuwe regeering een machtiging tot ontbinding van den rijksdag mee te geven. Van zijn kant heeft de aanvoerder der nazis den president te verstaan gegeven, dat de nationaal-socialisten geen kabinet zullen aanvaarden, dat het karakter van een compromis-regeering zou dragen. Overigens heeft Hitier verklaard, dat de nationaal-socialisten ten allen tijd bereid zijn, een nieuwe regeering te vormen, op voorwaarde echter, dat de rijksdag ontbon den wordt en nieuwe verkiezingen worden gehouden. In nationaal-socialistische kringen stelt :en zich de verdere ontwikkeling der din gen blijkbaar aldus voor, dat eerst een re geering zal worden gevormd onder leiding der nationaal-socialisten met deelneming van Duitsch-nationalen en wellioht ook van de Duitsche volkspartij. Deze regeering zou met een regeeringsverklaring voor den rijks dag treden en den rijksdag ontbinden. Die bijeenkomst van den rijksdag zou dan echter zoo lang nog moeten worden uitge steld, dat de nieuwe verkiezingen, die vol gens art. 23 van de grondwet uiterlijk zestig1! dagen na de ontbinding moeten gehouden worden, eenst na den oogst dus ongeveer mi-den'-September gehouden kunnen wor den, zoodat de nieuwie rijksdag die uiterlijk 30 dagen na de verkiezingen moet worden bijeengeroepen, in October pas zijn eerste zitting zou kunnen houden. Do bekende nationaal-socialistische advo caat dr. Frank schrijft, dat de nationaal- socialistische partij thans zoowel aan de rijksregeering als aan alle andere Duitsche regeeringen den eisch moet stellen, onmid dellijk alle uitzonderingsmaatregelen, die tegen het nationaal-socialisme zijn genomen op te heffen. De komende rijksregeering zal tot taak hebben het S.A.-verbod op te heffen en er voor te zorgen dat de vrijheid van meeninga uiting van het nationale Duitsohland ten volle hersteld wordt. Verder zal volledige amnestie voor alle politieke veroordeelden moeten worden afge kondjgd terwijl alle om hun politieke over tuiging ontslagen beambten en ambtenaren volledig moeten worden schadeloos gesteld en weer in diienst moeten worden genomen. Nazi-relletjes. Uit Berlijn werd gisteravond gemeld: Tij- dens een marsch der mariniers, die doorloo pend van groote mensohenmassa's verge zeld waren, kwam het gister op verschil lende plaatsen in Berlijn tot rolletjes, waar de politie herhaaldelijk van den gummistok gebruik moest molten. Voor het palcis van den rijkspresident trachtten natiojiaal-soc. een bctooging voor I Hitier te houden, waarbij zij verscheidene 1 hoera's op het nationaal-socialisme uitbrach 'ten. Twee van de grootste schreeuwers wer don gearrestoerd. I Ook in de straat Alt- Moabit in de nabij heid van de kazerne moest de politie her haaldelijk ingrijpen. Op de Moltke-brug ontstond er zop'n. ge- j drang dat de mariniers zich slechts met moeite een weg over de brug konden banen. iDe politie moest ook hier van den gummi- I «tok gAbndk maken en de brug afzetten, i Een ze.: omvangrijke samenscholing had trachtte te dringen, werd met steeuen beko geld. Drie politiemannen liepen daarbij ver wondingen op. In het nauw gebraoht loste de politie tal van schoten op de demonstranten. Voor zoover tot dusver kan worden vastgesteld, is een persoon door een schot in den linker schouder ernstig gewond. ENGELSCHE WAARDEERING VOOR DEN „GROOTEN KANSELIER" BRÜNING De „Times" houdt zich uitvoerig bezig met het aftreden dier regeering Brüning. 't Blad wijdt warme woorden van erkentelijk heid aan den scheidenden rijkskanselieren schrijft: dir. Brüning heeft zijn ambt gedu rende twee jaren met een vastberadenheid en bekwaamheid gevoerd, welke hem een plaats verschaffen onder de beste staatslie den van Europa. Het blad houdt zich dan bezig met de politiek van noodverox-deningen der afgetre den regeei'img en verklaart: „Het stalen raam" heeft „het uitvallende weefsel" bij eengehouden. Natuurlijk heeft dit niet tot de populari teit van den rijkskanselier bijgedragen, doch het bewijst, dat de rheerderheid van het Duitsche volk zijn vertrouwen gesteld heeft in de vaderlandsliefde van rijkskanselier en rijkspresident. Het blad wijst er verder op, (Jat Brüning de eerste kanselier van de Duitsche repu bliek is, die niet door een motie van wan trouwen van den rijksdag ten val gebracht werd. Bezien in het licht van de conferentie van Lausanne, zou het aftreden van Brüning een ongeluk voor Europa beteekenen, indien daardoor een zuiver uitdagende en nega tieve houding tot Duitschlands politiek ge maakt zou worden. In verband daarmede wijst het blad erop, dat het aantal Franschen, dat een verstan dige regeling wenscht, aan het toenemen is. „Financial News" betreurt het aftreden van Brüning ten zeerste. Brüning was een krachtige figuur, een man onder wiens lei ding Duitschland in staat was, den storm te boven te komen. Met dezen grooten kanselier verdwijnt een bolwerk tegen het radicalisme van links en reohts. Daardoor komen krachten vrij, wier macht nog niét te overzien is. Niettemin drukt het blad de hoop uit, dat Duitschlanid in Genève en Lausanne een te gemoetkomende houding zal toonen. In de kwestie der herstelbetalingen staat Duitschland's houding weliswaar vast, doch een meer parlementaire regeering zal wel licht eerder in st$at zijn, tegenover andere staten een verzoenende houding aan den dag te leggen. Het Seniorenconvent van den Rijksdag heeft in zijn Dinsdagavond gehouden zitting met meerderheid van stemmen den presi dent van den Rijksdag volmacht verleend den Rijksdag direct telegrafisch bijeen te roepen, zoodra een nieuwe regeering zal zijn gevormd. Jen communistische verklaring Ten aanzien van de kwestie der rctgee- rinigsvormlng in Pruisen, verklaarde Pieok, de voorzitter van de communistische Land- dagfractie, dat de commiunieten ieder regle mentair middel zullen aanwenden om de verkiezing rail een nationaal-socialist tol minister-president te verhinderen. Met het oog op eventueele voorstellen tot ontbinding van den Landdag legde Pieck er den nadruk op dat de K.P.D. dp het oogen- blik dergelijke voorstellen zou verwerpen, omdat de nationaal-socialisten eerst gele genheid krijgen in de practijk te bewijzen wat feitelijk aclhter hun beloften staat De K.P.D. is dan voor ontbinding van het Par lement, indien zij daarvoor de tijd gekomen acht Do communisten verwerpen in over eenstemming met de communistische inter nationale de individueele terreur en derhal ve de bloedige botsingen op straat Onder de niet-parlementaire middelen, welke toe te passen zijn tegen het fascisme, noemde spreker het streven naar een ge meenschappelijk front van alle arbeiders, ook die der Christelijke vakveroenigingen, waarop men thans een beroep wil doen en die tenuitvoerlegging van een massa-staking. DE NIEUWE MINISTERS. Wilhelm Freiherr von Gayl, die 53 jaren oud is, stamt uit een oude Pruisi sche officiersfamilie. Na rechten en staats wetenschappen te hebben gestudeerd, was hij eerst werkzaam in Pruisen, waarna hij in het jaar 1909 de leiding op zich nam van de Oostpreussisehe Landsgesellschaft. Hij heeft actief deelgenomen aan den oorlog en werd in ihiet jaar 1916 chef van de afdeeling voor binnenlandsche politiek en binnen land sóh bestuur bij den staf in het Oosten. Na de omwenteling organiseerde hij sinds Januari 1919 de bescherming van Oost- Pruisen. Sinds 1921 is hij lid van den Prui- 6isdhen staatsraad en gevolmachtigde van Oost-Pruisen in den Rijksraad. Hij is lid van de Duitsoh Nationale Volkspartij, doah heeft nimmer partij functies aangenomen en zich evenmin met politieke actie bezig ge houden. Freiherr Konstantin von Neu rath werd den 2en Februari 1873 geboren en trad na zijn rechtsstudie in consulairen dienst. Tijdens de oorlogsjaren was hij ge- zants oh apsraa-d te Gonstantinopel. In het jaar 1917 werd hij benoemd tot kabinetschef van den koning van Wurtemberg. In het jaar 1919 trad hij wederom in diplomatieken dienst. Hij werd aohteroenvolgons gezant te Kopenhagen, van 1922 löt Mei 1930 was hij gezant bij bet Quirinaal te Rome, sindsdien is hij ambassadeur te Ia aden. Luitenant-generaal von Schlei cher, die enkele weken geleden 50 jaar is geworden, begon zijn milwtaire loopbaan bij het oadettencorps en word in den ooi log be noemd bij den general en staf. Na din oor- DE NOODTOESTAND IN AMERIKA HOOVER OVER HET BELASTING- VRAAGSTUK HIJ EISCHT SNEL HANDELEN De Amerikaansche Senaat heeft Dinsdag middag een zeer belangrijke zitting gehou- dion. Met het oog op den noodtoestand van de staatsfinanciën heeft president Hoovei voor het geheel bezette Huis, ook de tribu nes waren stampvol, persoonlijk een ver klaring afgelegd inzake het belastingvraag- stuk. Hij legde een program voor dat drie punten omvat: Sluitend making der begroe ting, dollarstabilisatie en werkloozenwet- geving. President Hoover zeide o.m. Ik voel mij verplicht den Senaat op de hoogte te stellen van den noodtoestand, welke zich in de laatste dagen heeft ontwikkeld. De dalende beweging. in het economische leven dier Vereenigde Staten is in het bijzonder de laatste dagen bespoedigd. Behalve andere motieven heeft het uitstel van het sluitend maken der be- prooting in het buitenland twijfel en vrees veroorzaakt, over de vraag of de regeering dor Vereenigde Staten haar verplichtingen nog zal kunnen nakomen. Het gevolg hiex- van is geweest, dat groote hoeveelheden goud zijn opgevraagd. De dollar is in het buitenland gedeprecieeird. De Vereenigde Staten hebben evenwel genoeg hulpmidde len om de crisis door te komen. Hoover eischte van den Senaat een snel afhandelen. Hij eischte de vorming van welke tot taak zal hebben verdere bezuini gingsmaatregelen te bestudeeren. Met een rechtvaardige verdeeling der lasten van do algemeene verkoopsbelasting (general sales tax) verklaarde Hoover niet accoord te kun nen gaan. Hij stelde daarentegen voor een beperkte verkoopsbelasting van l%%. Hoover erkende de noodzakelijkheid van werkloozenhulp, doch dan slechts door bemiddeling van de reeds bestaande officieele instanties. Hoover was tijdens de voorlezing zijner verklaring zeer nerveus. Toen hij geëindigd had. werd hij door een kort applaus begroet. Hoover ging direct naar het Witte Huis terug. Zijn redevoering heeft slechts weinig indruk gemaakt. In officieele kringen t* Washington wijst men er in het bijzonder op, dat het de eerste maal is geweest, dat Hoover voor den Senaat en niet voor het ge» heele Congres heeft gesproken. Nader wordt gemeld: Behalve de aanneming van de verkoope- belasting, bepleitte Hoover verlaging van de uitgaven met 400 millioen dollar. De commissie heeft tenslotte de verkoop belasting toch venvorpen met 12 tegen 8 stemmen, waar vervolgens inderhaast, ter dekking van de 285 millioen, o.a. een ben zin ebelasting aangenomen werd van een cent per gallon. De Senaat heeft de gas- en electricitelts- belasting voor huiselijk verbruik verworpen EEN ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE AMERIKA NEEMT ERAAN DEEL Het etaated apartement te Washington maakt bekend, dat de rageering dor Ver. Staten etiillzwijgenid het Brifsche voorstel om .deel te nemen aan een economische werel-d- oonifarentde heeft aangenomen. Deze mede- deeliinig geschiedde na een langdurige con ferentie mot Stiimeom en Mills in het Witte Huis. De gedachte een dergelijke conifeirentie te houden, is afkomstig van den F.ngeJsdhen ambassadeur in Washington. De uitnoodd- gungen aan de overige mogendheden zouden worden verzonden door de Engeleche regee ring. Ais plaats der conferentie wordt Londen genoemd. De oonferentie zal de stabili se e r i ng van de wereldprijzen voor grondstoffen moeten behande len. De datum voor het bijeenkomen staat nog niet vast Na rijpelijk overleg heeft de Amerikaansche regeerimg door haar ambas sadeur te Londen Mellon, doen mededeeilen aan de Britedbe regeering, dat zij onder de huidige omstandigheden een spoedige convocatie der conferentie gewensdht acht ERNSTIGE INSTORTING BIJ MARSEILLE. Tot nu toe zes dooden. Naar uit Marseille wordt gemeld, heeft te Gardanne een ernstige ontploffing plaats gehad, wellkie een instorting ten gevolge had. Na urenlange bergingswerkzaamheden gelukte het zes lijken uit het puin te voorschijn te halen Een persoon wordt nog vex-mist, tenvy'l twee menschen ernstig en acht licht werden gewond. Tot de slachtoffers behooren twee Italianen en twee Spanjaarden. DE ONTVLUCHTE KRIJGSGEVANGENE Uit Karlsruhe wordt gemeld: In den toe stand van don ontvluchten krijgsgevangene Oskar Daiubmann is in den loop van den dug wederom verbetering gekomen. Rijks- president von Hindenburg heeft persoonlijk telefonisch geïnformeerd naar zijn gezond heidstoestand, Hindenburg schijnt hem ook een brief, te hebben geschreven. rijen in Be ij eren met den titel van staats secretaris der Rijksposterijen. In 1927 werd hij Rijkspostminister. zoodat hij deze functie thans reeds 6 jaren uitoefent. Sc-haetzel be hoort tot de Beijersahe Volkspartij. Hermann Freiherr von Lu<e- ninclc is pas 39 jaren oud, studeerde rechtswetenschappen cn nam na beëindi ging zijner studies in 1914 actief aan den oorlog deel. Na don oorlog kwam hij in Pruisischon staatsdienst bij het ministerie van Binnenlandsche Zaken. In 1923 trad hij als zoodanig af cn was sindsdien secretaris generaal van de Rijnsche boerenorganisatie. Dr. Karl G o e r d o 1 e r is 47 jaren oud, heeft rechten gestudeerd en was later In het bankbedrijf werkzaam. Na den oorlog word hij loco-burgemeester van Koningsbergen en in 1930 eerste burgemeester van Leipzig. In December 1931 werd hij benoomd tot log!, hij toegetreden tot de Rijtoweer. In het S^'T'fXriïTf SI""8' Jaar 1024 werd hij bevordml tot overste en T.u.l... tfc.!Sf!'I w.rrt ei den 1 Februari 1026 tot afdesllngslel.ler In1 ?.S„™ „'ïï-Si !.SEf„S Jiet Rljksweer-ministerle. Den 1 AprU 1829 Ap,r" 'I76 BOboron, studeerde landbouw- werd hij chef van het nieuw gevoiïnd» mi- wotenechappen, werd later proteeeor aan de nisterle van RUksweereakeu en korten tijd landbouwschool la Hohenhelm en is sinde later wer' hij benoemd tot luitenant- gene- minister geweest voor landbouwaange- raaj legcnheden van Pruisen. Sinds 1922 was hij Dr. Schaetzel ta-58 jaren oud en was na lid vnn dc cliroctlo der IG Farben Industrie, beëindiging zijner juridische studies kor- terwijl hij in October 1931 als Rijksminister ton tijd als advocaat werkzaam. later werd van. Economische Zaken tot het tweede hij ambtenaar bij de Beijersche poeterljon,kabinet Brüning toetrad. In de maand Mei in het jaar 1923 werd !xij lil Je; d potte-IJ*1» trad hij als zoodanig af. DE KABINETSFORMATIE IN FRANKRIJK DE SOCIALISTISCHE EISCHEN Het congres van de socialistische partij heeft met 3862 tegen 154 stemmen de motie aangenomen, opgesteld door een commissie van redactie, dae de voorwaarden bevat waaronder de socialisten bereid zijn met de radicalen samen te werken bij de regeermigsvorminig. Het congres verwacht ruu hst antwoord van de nadloailen op die mottie. De motie hoaidt onder andere de volgende eisohen in: Streven na-ar vrede door samenwerking met andere landen en verplichte arbitrage, groote venmandering van de militaire uit gaven, verbod van handel in oorlogswapenen en nationalisatie van de fabricage ervan, opheffing van de particuliere spoorweg maatschappijen, nationalisatie van partioix- liere verz ekeri ngsmonop oJiee, werkweek van veertig uur, enz. Het slot van de resolutie luidt: „Het con gres is bereid, wanneer de socialistisch radicale partij den wensdh daartoe te ken nen geeft, gedelegeerden te benoemen om het program der eociailisten toe te liohten en het antwoord der radicalen aan het con gres over te brengen. Dit antwoord zal be slissend zijn voor het antwoord der socialis tische partij op het aanbod tot deelneming aan de regeering, haar door de radicale partij gedaan". Waarschijnlijk zal de motie niet door de executieve commissie der radicale partij worden aanvaard, daar deze van het n mum-programma der sociaJiisten niets weten. De executieve commissie der radicale partij is gisteravond om negen uur bijeen gekomen. Men verwacht, dat zij den partijled der Harriot ten volle de vrije hand za-1 laten voor de vorming van een kabinet. Verklaringen van Herriot Op een manifestatie van radicaal-socialis ten heeft Herriot het woord gevoerd. In dezen tijd van engst en ontzetting wil Ik werken voor de groote belangen der menschheidi, want Frankrijk wil zijn welvaart niet bouwen op de ellende van eenig ander volk. Men behoeft van Frankrijk geen enkele egoïstische daad te verwachten. Dat ver zeker ik plechtig. Te vaak 'wordt de Fran- eche opinie miskend in de wereld, waar te onzen opzichte zoo veefl misverstanden be staan. PARIJS, 1 Juni. Het bestuur der radicaal socialistische partij heeft gisteravond laat het gaster opgestelde socialistische minimum program, dat eils voorwaarde was gesteld voor het deelnemen der eooiaildsten aan de regearing. afgewezen, zonder echter de brug gen, waarover weOildidht nog wegen naar sa menwerking met de sociaJiisten leiden, af te breken. De socialistische partij zal heden bijeen komen om de nieiuwe situatie te bespreken In de z.g. Goethe-buurt te Duisburg is het gistermiddag tot ernstige onlusten gekomen, die veroorzaakt zyn door communistische ver spreiders van vlugschriften. Voorafgegaan door kinderen poogden de communisten een levensmiddelenwinkel binnen te dringen. Toen hun dit belet werd, maakten zij van vuur wapenen gebruik. Hierbij werd een 71-jarig arbeider in de borst getroffen, waardoor hij spoedig overleed. Drie belhamels werden ge arresteerd. Ook in het stadsdeel Marxloh poogde een vrij groote menigte een levensmiddelenwinkel binnen te dringen. Toen de politie ingreep, werd zy met steenen bekogeld. Toen uit de menigte geschoten werd, beantwoordde de politie het vuur. Ook in andere deelen van de stad hebben onlusten plaats gevonden. Hier slaagde dte politie er echter spoedig in de rust te her stellen. DE GROOTE SLAG BU CHARBIN. Omtrent de groote slag bij Charbin tus- schen Japansche troepen en Chineesche vrij- scharen onder leiding van generaal Ma Tsjan Sjan worden via Moekden nog de volgende bijzonderheden bekend. Generaal Ma, die thans wordt te -chouwd als een der verbitterdste vijanden van 'de Mand- sjoerijsche republiek, heeft in den loop van de vorige week groote troepenconcentraties in de nabijheid van Charbin doen plaats vinden. lOfschoon Wj een openlijken strijd met de onder bevel van generaal Honjo staande Ja pansche troepen zoo zorgvuldig mogelijk ver meed, is hij er toch in geslaagd de stad door het opblazen van bruggen, het opbreken van spoorwegverbindingen en het vernielen van telegraafdraden bijna volkomen van de buiten wereld te isoleeren. Maandag is generaal Honjo er nu in geslaagd met een leger, samen gesteld uit Japanners en Mandsjoerijsche regeeringetroepen in contact te komen met de Ohineezen en hen met behulp van de modern ste oorlogsmiddelen, zooals eskaders bom- menwerpers en tanks, vernietigend te verslaan DERTIG JAAR VREDE IN ZUID-AFRIKA Botha, De Wet en Steyn herdacht Ter gelegenheid van den dertünsten ver jaardag van den vréde te Ver eenig irag wijst „Die Burger" op den grooten ecoanomischen vooruitgang van de Zuidafrikaansche natie sindsdien. Zui-d-Afrika ka.n vandaag den toets vain vergelijking met andere naties met voldoening doorstaan en In menig opzicht geeft de vergelijking sedert de beëindiging van den wereldoorlog reden tot tevreden heid. De vrede in 1902 te V-ereeniging gesloten, gaf in de toekomst een harde beproerving en een moeilijke wederopbouw der Zuidafri- kaansohe natie. Vandaag herdenkt het Afri- kaaneohe volk feeeetetijk, mannen als Bo tha, De Wet, Steyn enz., die den twijfel en wanhoop verdreven en het volk vertrouwen gaven dn een hoopvolle toekomst. Aoht jaar na den vrede te Vereenig.ing, zegt „Die Bur ger", ontstond de Unie. Dat was de eerste stap naar grooter onafUiankelijkihedd. Op een conferentie met het Brlteche rijk werd Zniid-Afrika grondwettelijk op gelijken voet geplaatst. Vandaag, ofschoon overal wolken dreigen, is Zuid-Afrika's toekomst econo misch en cultureel vol beloften. Zuid- Af rika, bezield van kracht ie sedert 1902 den opwaartschon weg ingeslagen om voort te gaan het land economisch met aJJe ten dienste ©taande middelen tot groot er bloei te brengen, het ouiltureele niveau te verhoo- gen en de poilltileke rechten te handhaven. HANDGEMEEN IN 'T OOSTENRI-JKSCHE PARLEMENT. De Oostenrljiksche Nationale Raad heoft Dinsdag het dobat over de regeeringsverkla ring van het kafoinet-Dollfuss voortgezet, waarbij de bondskanselier in verband met beweringen van socialistische zijde vast stelde, dat ide nieuwe minister van Handel. Dr. Yakourig, zonder twijfel Oostenrijksch staatsburger is. i £-drr-_~craaf Dr. Bauer stelde Weerbericht. Hoogste 6tand te Isafjord 765.8. Laagste stand te Memel 752.3. Stand vanmorgen halftwaalf 757.9. WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige N. tot O. wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, later opklarend, wei nig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In de luchtdruk verder komt weinig ver» andering. De beide depressies in het Oosten en het Z.W. werden dieper en verplaatsen zich zeer langzaam. In het zadelgebied tu©- schen de twee depressies en het gebied van hoogen druk in het Noorden en een in de Middellandsahe Zee, waarvan het laatste zich naar het Z.O. terugtrekt, blijft het weeo1 uiterst onzeker. De hoogste temperaturen komen voor in het Oosten en in Zuid-Zweden en verder in Z.-O. Frankrijk. In Letland komt nog vorst en sneeuw voor. Het laat zich aanzien, dat in de eerstvolgend dagen de. wind uit Noordel. richtingen zal waaien, met opklaringen en vrij koel weer. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf lljB C. 2 JUNI Zonsopgang 3.45 u.; Zonsondergang 8.11 u. Maansopgang 2.13 u.; Maansonderg. 6.48 m VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomert 9 d: Van 's avonds 9.41 u. tot 's morgens 4.14 tL WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshnt 3.39 3.48 Basel 1.4ft 1.67 Huningen 2.1ft 2.2ft KhelnweUer -0.24 -0.08 Kehl 3.13 3.6ft Maxan 6.25 5.37 Wiedeaheim 0.— 1.33 Mannheim 4.33 4.16 Lohr 1.58 1.63 Mainz 1.62 1.55 Bingen 2.54 2.49 Heden Vorig 2.84 9.83 1.16 1.15 2.89 2.84 CoblenV Trier K«ulen Rahrort YVesel Emmerik Dusseldorr 2.27 2.34 Maastricht 2.03 2.00 Venlo 10.82 10.93 2.80 2.86 1.55 1.59 1.46 1.48 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amster Delfzijl 10.13 22.20 Terschelling 7.27 19.37 Harlingen 8.10 20.21 Helder le 2.58 Idem 2e 15.14 18.01 I.lmuiden 1.60 14.14 H.v Holland 1.09 13.24 Schevenlng. 1.19 13.34 Rotterdam 2.55 15.28 lamache töd) Hellevoetsl. Willemstad Brouwerah. Zlerlkzee Wemeldlnge Vllsaingen Terneuzen Hansweert 1.45 14.05 2.40 15.01 0.57 13.17 1.22 13.50 1.46 14.18 0.03 12.27 0.36 12.59 1.C8 13.38 hier tegenover, dat Yakoucig advocaat te Meran is geweest en als zoodanig 't Itali- aansche staatsburgerschap gehad moet heb ben. Hierop verhieven zich eenige afgavaar digden van het Heimatbloc van hun zetels en drongen naar het mildden van de zaal op. De socialisten kwamen hen tegemoet. Er hadden eenige handtastelijkheden plaats, waarop de president de zitting schorste. De zaaldienaars verwijderden daarop alle voorwerpen, iwiaarmddie gegooid zou kunnen worden, zooals inktkokers en stoelen en vervolgens werd de vergadering weer her opend en zette Di*. Bauer zijn rede voort Ten paletee te Boekarest is gisteren, on der presidium van den koning, een minis terraad' gehouden. Na afloop verklaarde minister-presidont Jorga aan de vertegenwoordigers der pers, dat de regeering hnar ontslag had inge diend en dat de koning het ontólag had aan genomen. Naar verluidt, zal de koning den Roe- meensohen gezant te Londen, Titulescu, op- di^acht geven een nieuw kabinet te vormen. Titulescu is telegrafisch naar Roemenië ont boden. Aanleiding tot Idit aftreden is, naar vsr- luidt, 's lands ernstige financie-ele toestand. De regeering kan geen middelen vinden om de aehtex-stallige salarissen te vinden en de beta'lingsverplichtinc:en na te komen. Kans op een buitenlandsche leening bestaat er niet. Een korting van 50 pet. op 'de amb tenaarssalarissen kan slechts door een ster ke partij worden uitgevoerd. GORGOELOP PARIJS, 1 Juni. De goncedheeren-de^kun- digen, die een onderzoek hebben ingesteld naar de geestvermogens van Paul Gorsrcelof, den moordenaar van president Doumer, hebben een rapport uitgebracht waarin Gar- goelof toerekenbaar wordt verklaard. Het rapport zal morgen ter kennis van Gorgoo- lof worden gebraoht. Zijn verdediger zaJ een nieuw onderzoek naar Gorgoelof's geestver mogens u-iechen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2