DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA MAANDAG 30 MEI 1932 DERDE BLAD PAG. 9 CHRISTELIJKE KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN Zeven en dertigste Algemeene Vergadering IN GEBOUW VOOR K. EN W. TE UTRECHT Tweede dag. Zaterdagmorgen werd de vergadering van 'de Ned. Vereen, van Ghr. Kantoor- en Han delsbedienden voortgezet. Deze tweede zit ting werd geopend met gemeenschappelijk gezang en gebed. Onmiddellijk werd overgegaan tot de be handeling der ingekomen voorstellen. Allereerst was aan de orde een voorstel van de afd. Eindhoven, inzake de nieuwe interpretatie van art. 25, 3e alinea der werk- loozenkas. Uit de toelichting van Eindhoven blijkt, dat deze afd. de nieuwe interpretatie niet in het belang van de leden, noch billijk en rechtvaardig acht Alhoewel verzwarend voor de weukloozen kas, werd er op aangedrongen, dat de oude interpretatie blijft en het artikel zoodanig gewijzigd wordt, dat tweeërlei uitlegging niet meer mogelijk is. - Het hoofldbestuui prae-ad viseerde dit voor 6el niet te aanvaarden aangezien de uitvoe ring daarvan veel gold zal kosten. Na bree- de bespreking werd diit prae-advies door de vergadering goedgekeurd. Een tweede voorstel van de afd. Eind hoven werd staande de vergadering inge trokken. Een diepgaande discussie werd gevoerd over een belangrijk voorstel van de afd. den Haag. Dit vooistel hield in om perso nen. die op zg. „arbeidscontract' werkzaam zijn bij instelling of semi-instellingen van de overheid, die vóór 1 Januari 1932 lid dei vereeniging waren als lid te handhaven en hen die om deze reden werden afgevoerd, opnieuw in tc schrijven met behoud van volle rechten, tot den tijd, dat voor hen zoo danige regeling is getroffen, dat zij met be houd van volle rechten speciaal aangaande de uitkeering, bij werkloosheid, door een andere christelijke vakorganisatie kunnen iworden overgenomen. Over dit voorstel ontspon zich een lang durigc discussie, waarhij de afd. den Haag in een drietal instanties haar voorstel ver dedigde. Na een breedvoerig prae-advies van het Hoofdbestuur werd het vooistel ten slotte verworpen. Door de afd. Hilversum werd in een voor stel aangedrongen op het plegen van over leg bij verkiezingen, tusschen het C.N.V. en alle protestantsch christelijke politieke partijen. De Voorzitter wijst op de bezwaren, die eoowel aan verwerping als aanneming van dit voorstel kleven, waarna dat voorstel wordt ingetrokken. Nog een tweetal voorstellen betreffende de werkloozenkas weirden in behandeling gegeven. De afdeelingcn ALblasserda/n, Nw Lekkerland en Hengelo, hadden n.l. vooi gesteld het reglement der werkloozenkas zoodanig te wijzigen, resp. aan te vullen, dat uitkeering bij gedeeltelijke werkloos heid mogelijk wordt, terwijl liet Hoofdbe stuur voorstelde art. 23, eerste lid, van liet Reglement, als volgt te lezen: „Recht op uitkeering is eerst aanwezig, nadat een lid tijdens zijn lidmaatschap ten minste twaalf maanden in loonsdiienst is irerkzaam geweest, en zijn bijldrage slechts regelmatig en volledig heeft betaald". Hiet Hoofdbestuur aarzelde ten opzichte yam eerstgenoemd voorstel oen absoluut „voor" of „tegen' te doen hooren. Er zijn argumenten, zoowel vooj- als tegen aan te voeren. Na breede bespreking werd tenslotte een motie van de afd. Utrecht aangenomen, waardoor het Hoofdbestuur machtiging ont ving de desbetreffende materie nader te onderzoeken, eventueel af te wikkelen. Daarna werd nog een voorstel van het Hoofdbestuur aanvaard, om art. 43 van het Huishoudelijk Reglement in dien zin te wijzigen, dat do leden verplicht zijn, zich aan te geven in de contributie-klasse, waar toe zij overeenkomstig hun „inkomen uit dienstbetrekking" als kantoor- en handels bediende behooren. In bespreking werd tenslotte gegeven een Voorstel van het Hoofdbestuur, waarin mach tiging gevraagd werd tot aanstelling van een vijfden bezoldigden bestuurder. In de toelichting van het Hoofdbestuur werd vermeld, dat. hoewel de uitbreiding van het ledental en de toeneming van het werk hiertoe nu reeds alle aanleiding geven het desondanks niet in het voornemen ligt van deze machtiging o verwij ld gebruik te maken. De bedoeling van het voorstel is om, indien tengevolge van den voortgaanden groei van het ledental en de uitzetting van het vereenigingswerk uitbreiding van het corps bezoldigde bestuurders noodzakelijk wordt, het Hoofdbestuur in de gelegenheid te stellen tot het neancn van dezen maat regel, zonder dat spectiaal daarvoor een al- Jremeene vergadering behoeft to worden be- egd. Uver dit voorstel volgde een ernstige t>c-. spreking, waarin vooral de financieele zijde Van deze aangelegenheid naar voren werd gebracht. Besloten werd alleen wanneer de nood zaak daartoe blijkt, tot aanstelling van een vijfden bezoldigden bestuurder over te gaan ha gepleegd óverleg met de afdeelingcn. Door de afdieeling Rotterdam werd de vol- mde motie ingediend en door die vergade ring aanvaard: „De vergadering enz. constateerde, dat 't Werktijdenbesluit voor kantoren nog steeds met is ingevoerd en ernstige misstanden daardoor blijven bestaan, spreekt daarover haar groote teleurstelling uit en dringt bij den Minister aan ©p vcrverwijLdc invoering van genoemd besluit". Medegedeeld werd nog. dat de dielegatie Üer vereeniging in de Federatie herkozen is. Toespraak A. Stapelkamp De heer A. Stapelkamp, secretaris Van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland, sprak de vergadering op har telijke wijze toe. Spr. wijst op die groote taak, dio de Christelijke Vakbeweging zich ïpgedragen ziet, niet alleen als geheel,doch Wk als „deelen". Spr. wees op den grond, Waarop onze aiboid staat in tegenstelling met den grond, waarop het gebouw der Moderne Vakbeweging is opgetrokken. Spr. fepoorde tenslotte aan tot trouwen ai-beid. Na rondvraag, gemeenschappelijk gezang m dankgebed door den heer H. J. Vermeu len, werd deze in alle opzichten goed ge daagde vergadering gesloten. Hierna verzamelden de aanwezigen zich m een gemeeuscha^pelijken maaltijd on der leilding van den heer J. Nauta. Geestige tafelspeeches werden gehouden oor de heeren H. v. Cittert, die den Voorzittcr huldigde; F. P. Fuykschot, kb© één van de dames werkzaam op liet Bureau der Vereeniging gelukwenschte met haar verjaardag en haar met een bureau klokje vereerde; de heer R. Hagoort, die het pleit \oerde voor een vakgroep journa listen. LAWAAI IN DEN NIEUWEN LANDDAG UITINGEN VAN FELLE HAAT HET POLITIEKE DILETTANTISME (Vatn onzen Duitsdhen correspondent) Dat het Duitsöhe volk voor het parlemen taire regeeringssysteem vooralsnog niet rijp moet tot vervelens toe herhaald worden, om den verbluften toeschouwer op de prop volle tribunes duidelijk te maken, wat hier eigenlijk gaande is. Rijkskanselier Dr. Brü- ning beeft dat allang ingezien en regeert sedert jaar en dag zonder parlement. en dan laat hij den Rijksdag een paar dagen vergaderen, om de goedkeuring van zijn noodverordeningen door te zetten en dan stuurt hij de strijd.lustige volksvertegen woordigers weer voor eenige maanden naar huis. Hij weet, dat ze tot product.! even ar beid immers toch niet in staat zijn! Met de vele Landdagen, die men in Duitschland nog steeds rijk is, zieit het er niet veel beter uit. Zij komen bijeen, liggen met elkander overhoop, maken de staten, die zij zoogenaamd vertegenwoordigen, voer de buitenwereld belachelijk en gaan mei vaeantie op kosten van den vrijwel faillie ten staaL Pruisen, de machtigste van alle Duitscho staten, wilde tot eiken prijs een nieuwen Landdag 'hebben en heeft zijn zin gekregen. Twee dagen achtereen heb ik in de Piliu Altoreohtstrasse mijn tijd zoek gebracht, heb ik diet hopeloos geharrewar van verwarde breinen gevolgd, heb ik scheldwoorden mo gen slikken, die voor de Berlijnsohe Wed ding niet onderdoen, heb ik vechtpartijen beleefd, die aan een bokswedstrijd in hei Sportpalast doen denken en vraag mij ten sdotte af: wat heeft dit alles voor doel? Twee dagen in den Pruisischen Landdag zijn voor een onbevooroordeeldcn toesohou- wer voldoende, om zich een duidelijk beelo te vormen van de Duitsöhe volkspsyche, vam de weerzinwekkende tweeslachtigheid, waaronder deze naitie te lijden heeft, van den Duitsoher als productief vakman en denzelfden Duitscher als politiek dilettant. Begin met den eersten den besten Duit- sdher, dien ge hier of daar in Berlijn tegen het lijf loopt, een gesprek over kunst, lite ratuur, sport, techniek, stedenbouw, mecha niek, wetonsdhap, kerkelijke aangelegenhe den, wijsbegeerte, muzieken ge staat verbaasd over zijn veelzijdige begaafdheid. Hij koestert ook als leek en eenvoudig man voor letterlijk alles belangstelling, luistert gaarne naar uw uiteenzettingen en plaatst er zijn zienswijze ter vergelijking naast. Begaat ge echter de onvergeeflijke fout, met hem een thema van politieken aard aan te raken, dan zit ge binnen vijf minuten met hem in de haren. Hij krijgt een bloedrooden kop, slaat met zijn vuist op de tafel en wil u in dreigenden toon duidelijk maken, dat zijn zienswijze de eenig juiste is, onver schillig of hij van links of van rechts is. DE VREDE TE VEREENIGING WERD 31 ME11902 GESLOTEN De kwestie zat diep. Weet gij het nog, hoe ge elke morgen voor de sigarenwinkel het laatste oorloos nieuws opzocht? Want met de Boeren in Zuid-Afrika leefde heel ons volk mee Vrij willigere boden zich aan om aan de zijde der boeren te strijden; het Vlaggelied der Trans\alers werd ons nationaal gezang. Ge hebt in de Kerk, na de godsdienstoefening. Paul Kruger de hand gedrukt, en ge hebt lang nagedacht over het diepzinnige woord van Krugcrs vriend, Ds. L. v. d. Valk. die in edjn beeldrijke taal de situatie zoo juist PAUL KRUGER, President van Transvaal. teekende: de kwestie zit diep, ja zeer diep, mijn hoorders! De kwestie zat diep in den grond: h e t roud! En het was de auri sacra fames, de ervloekte gouddorst der Engelsche macht hebbers, welke de vreedzame boerenbevol king eerst verdreef, toen bedroog en einde lijk trachtte uit te moorden: vrouwen en kinderen inclui9. Toen kreeg Engeland ten onzent, Ja over heel de wereld de naam: het perfide Albion, en al doet de tijd veel vergeten en verge nog altijd trilt er verontwaardiging in ons. als we bedenken, welk een wreede slachting in Zuid-Afrika is aangericht, om dat de Boeren hun oud-HoIlandsche aard eenmaal niet konden verloochenen en de vrijheiid boven Engelsche overheerschiug erkozen. Niet ineens kwam de oorlogstoestand. De Zijn politieke kienswij™ taugt een SSiêk TJ. karakter. Het historisch oogenblik van den gloriei sen intocht der 162 Hitler-mam Landdag liet ik mij niet ontnemen. Dat wilde ik even zien. Door een geweldig scherpe controle van agenten en beambten drong ik door tot de wandelgangen cn liep er al dadelijk den thans met groote meer derheid tot president benoemden nationaal- socialist Kerrl-Reine tegen het lijf. Ik liet me aan hem voorstellen en stelde vast, dat hij allerminst den indruk van een „Kerl" maakt. Hij is van gemiddelde grootte, heeft vrij onbeduidend gelaat en bet is mij niet recht duidelijk, waarom de nationaal- socialisten juist hem voor deze veeleisohen de positie candidaat gesteld, hebben. Met 262 van de 416 uitgebrachte 6temmen werd Kerrl president van den nieuwen Landdag en al dadelijk viel hij met een tactlooze opmerking door de mand: „Ik aanvaard het presidium, nadat het Pruisische volk met v oorbeeldige eensgezindheid het groepje van zes mannen tot de sterkste fractie van den Landdag heeft gepromoveerd!" Hij begon dus zijn werk met een loflied op den voor uitgang van zijn eigen partij! De felste tegenstanders zijner partij, de communisten, prikkelde hij tot razernij met de opmerking: „Jullde hebt ons vaak ge noeg de gelegenheid geschonken de kwali teiten van jullie stemgeluid vast te stellen. Het komt er ten slotte op aan, dat met zooveel stemgeluid ook het vereischte ver stand gepaard gaat." Is het daar een won der, dat do strijdlustige mannen van Mos kou dezen nieuwen president met hoonge lach begroeten? Tijdens de eerste zitting sloeg ik den tij- delijken president, den 83-jarigen generaal Von Litzmarm, een vurig nationaal-socia- ldst, gade, die bij zijn verschijnen door de fractie zijner partij met „Heil Hitier" wera begroet. de tribunes en loges tot stlkkens ol zaten en ook de meeste fracties haar plaats hadden ingenomen, leidde Kube de nationaal-socialistische fractie binnen. Achter hem stapten Dr. Goebbels en prins August Wilhelm van Pruisen de zaal bin nen. Enkele afgevaardigden hadden 't voor juist gehouden, een bruin hemd, een bruine pantalon en hooge bruine laareen aan te trekken, onder meer de jonge graaf Hell- dorff, die pas kort geleden wegens anti semitische kloppartijen aan den Kurfürsten- dam in Moabit terecht moest staan en ver oordeeld werd. Op de map, die de papieren oor deze eerste zitting bevat, hadden de nazi's, kinderachtig genoeg, een groot ha kenkruis geplakt. Zij gedroegen zich overi gens bij deze korte zitting correct, namen van de hatelijke interrupties der comrhu nisten geen notitie en bleven eendrachtig in de zaal staan, toen aan het einde door de Moskovieten de Internationale gezongen werd. Twee dagen achtereen konden zij echter deze zelfibeheersching niet volhouden. Dat ware te veel gevergd van het parlementair uithoud ingsvermogen der Hittor-mannen. Dezen tweeden dag kwam de felle haat tot uiting, welke ieder productief werk van dit parlement volmaakt onmogelijk maakt. De nationaal-socialist Freisler verlangde, dat de Landdag zich zou menigen in een rechtzaak te Elberfeld, waar drie nazi's wegens mooi-d en doodslag terecht staan en waarschijnlijk tot meerdere jaren gevange nisstraf veroordeeld zullen worden. De so cialist Heilmarm wees er op, dat de .Land dag zich niet in con rechtzaak kan mengen tijdens de behandeling en voordat het oor deel is geveld. De fractieleider Kube ant woordde hierop, dat men dit juist wel wilde doen, om de Pruisische rechtspraak in het openbaar aan kritiek te onderwerpen. Vol gens hem verdienen 90 pet der Duitsche rechters, wegens schending van het recht, plaats te nemen op de bank der beklaag den! Hierop trad de communist Pieck naar en deelde mee, dat 50 pet. dezer rech tersnationaal-socialisten zijn en brulde Kube toe: „In uw fractie zitten tallooze moordenaars!" Deze beschuldiging was het sein tot den aanval. De nationaal-socialisten bestormden het podium en de regeer! ngs- banken. De pas benoemde vice-voorzitter Baumhoff, lid van het Kath. centrum, ver- liet zijn zetel en liet hiermede den vecht- meden. Onttrokken zich meer dan eens aan de Engelsche invloed en de Engelsche tak- tiek, die er steeds op uit was tc stoken tusschen kleurlingen en blanken, om zoo motieven te vinden voor annexatie. Vandaar in 1836 de groote Trek en de stichting van cle Oranje-Vrij staat; ook de vestiging in Natal en de strijd met den berechten Zoeloekoning Dingaan. Doch Egeland gunde de Boeren geen rust: het annexeerde Natal. Weer een „trék" dus: gedeeltelijk naai 'de Oranje Vrijstaat, gedeeltelijk naar Transvaal. Maar Oranje Vrijstaat werd in gelijfd en Transvaal zou gevolgd zijn, als de vrijheidsdrang der Boeren hen niet ge drongen had de onvermoeide paaraen tö bestijgen, de „kopjes" te verdedigen en do „mausere" met wiskundige sekuriteit laten knallen. De Vrijheidsoorlog van 18S0 werd mot succes gevoerd; „the grand old man" Engeland, de vroom-liberato Gladstone deed de Boeren recht en zij ademden in volle vrijheid. Het gele gevaar Onder leiding van Paul Kruger nam de welvaart en de ontwikkeling regelmatig toe. De eerste vooral, toen in lS^i rijke goudvelden ontdekt wei-den in Witwater- rand. Doch dit bleek ook het gele gevaar, want sindsdien had Engeland geen rust en zijn vertegenwoordiger in Zuid-Afrika, do beruchte Cecil Rhodes deinsde voor geen enkel middel terug om de rijkdom naar zich en zijn land toe te halen. Hoeveel kwaad deze invloedrijke en val- sehe man aan Zuid-Afrika berokkend heeft, is niet te zeggen. Hij spon onver moeid aan het net van zijn verraadplan nen; verspreide de meest perfide leugens over de Boeren; stookte uitlanders tegen de regeering op cn fabriceerde allerlei klach- 1TARTHINUS STEIJN, President van Oraje-Vrijstaat. ten tegen de Boeren: de Engelschen had den eenvoudig geen leven onder een zoo bekrompen regiem en daarom moest de Engelsche regeering haar onderdanen be schermen tegen de Zuid-Afrikaansche bar- Zijn helperen rotgenoot Jameson kon daar op niet wachten en trachtte door verraad en bedrog de macht in handen te krijgen; doch de Boeren verijdelden zijn booze plannen. Intusschen. het werd duidelijk, dat Enge land de oorlog wilde en opzettelijk zocht. En toen Kruger, de eenvoudige, alle Engel sche diplomaten te glad af was en hun plan nen doorgrondde, wierp men eindelijk het .sker af en in 1899. in volle vrede, brach ten de Engelscihen een groote legermacht op de been bij de grenzen der Boerenrepu-1 bliekfen. was, verklaarden zl] Gods leiding eerbiedigend. Dat was zoowel een geloofs- als een hoopsdaad. Het laatste, omdat men niet an ders kon; het eerste, oaidat men trouwde, dat God machtig was met v gen te verlossen, ja, dat Hij verlossing kan geven ondanks nederlaag en nederwerping. Het laatste bleek het geval te zijn. Welke schoone overwinningen ito Wet en Joubert, Botha en Cronjé ook behaalden en hoeveel Hollandsche helden er vielen naast Boeren van Zuid-Afrika; ten slotte putte Engeland met steeds versche troepen d Boeren uit; terwijl het in de concentrate kampen zijn wraak op weerloozon koelde Want Kitchener, die op Sehotlands noord kust later zoo geheimzinnig om het lev kwam, zette alles op alles. Na drie jaar van harde, vaak moordende strijd, waarin de Boerenstrategie wonderen deed, moesten de Boeren het opgeven. En Paul Kruger, op N'ederlandsche grond in veiligheid gebracht, deed vergeefsche po gingen om interventie te verkrijgen, volken waren op de hand der Boeren: de diplomatie achtte ingrijpen niet verstandig. En op 31 Mei 1902 werd de vrede getee- kend; een eervolle vrede voor de Afrika ners; een vrede, welke in zich droeg d< kiemen van nieuwe onafhankelijkheid. Want de strijd was niet tevergeefs streden. Gods wegen waren weer hoogei dan onze wegen. Langs andere, niet door mensehen, zelfs niet door wijze en v menschen als Kruger en Steyn, Joubert en de Wet bedacht, paf Hij toch aan de Boe ren wat zij begeerden. Wij idealiseren de Afrikaners niet. Zij zijn en waren zondige menschen met per soonlijke en nationale zonden. Maar hun „zaaksgerechtigheid" mochten zij handha ven voor Gods aangezicht En daarom hoorde God het geroep. Er is veel bloed vergoten; er is nameloos veel ellende geleden: doch na dertig jaar zeggen wij: God hielp en God zal verder helpen. Hij beschuamt de hope niet vierkleur waait nog over Transvaal. Veul stormen het jij doorëstaan, ,Maar ons bleef jou getrou En nou die storm is oërgaan. Wijk ons niet meer van jou! LORD KITCHENER, Toen konden Kruger en Steyn niet lan-1 de Engelsche legeraanvoerder, die eindelijk ger lijdzaam afwachten; zij stelden Enge- de vrede van Vereeniging wist tot stand te land een ultimatum en toen het antwoord! brengen. dustigen Ihet veld vrij. De communisten schaarden zidh om Piedk, de nazi-afgevaar digde Hinkler wilde gaan spreken, maar liep een oorvijg op van den communis! Frenken en er ontstond een vechtpartij, zoo als we die nog nooit in den Rijksdag of den Landdag hebben beleefd. Groote inkt kokers suizen door dc lucht, de lampen van de tafels der stenografen worden losgerukt en als strijdmiddel benut, groote leeren stoelen worden uit de regeeringsbanken gestoept en uit elkaar geslagen. De vesting der communisten wordt be stormd en men ziet, dat deze tegen 102 mannen der stormafdeeling niet zijn opge wassen. Het duurt sleahts een paar minu- en dan is Moskou door Münohen ver slagen. De nationaal-socialistische fractie behaalt de overwinning en viert ze met het zingen van 't HorstWessel-lied. Op de tri bunes wordt dapper meegezongen. Even later komt de communist Kramer met ver bonden hoofd en nog bloedende^ de zaal eer binnen en brult met gebalde vuist tot e overwinnaars: „Twintig tegen één! Daar zullen jullie voor moeten boeten!" Ik spoed mij naar beneden, om te infor- meeren, wie er nog meer gewond zijn en verneem, dat de sociaal-democraat Jür- gensen, die niets met de zaak uitstaande had, zwaar gewond naar het dichtstbij lig gende ziekenhuis getransporteerd moest worden. Ook de communisten Kramer, Kuntz en Golke liepen verwondingen op. Ik wandel de tihans verlaten zaal binnen en zie hier stukgeslagen zetels, kapotte lam pen en glasscherven liggen. Het lijkt op een vergaderzaal tijdens de algemeene verkie zingen. Ik vraag leden van verschillende fracties, hoe zij over zulke walgelijke ta- freelen denken maar niemand wil schuld bekennen. De communisten zoowel als de nationaal-socialisten wensohen geen ingrij pen van de politie en justitie, hopen dus, dat ze er zonder meer van afkomen. Dat wenschen echter de socialisten niet Zij eisdhen een grondig onderzoek en het vast stellen van de schuldigen. Volgens hen heb ben de nationaal-socialisten geprovoceerd en de communisten het eerst geslagen. Beide fracties zijn dus gelijk schuldig aan een tooneel, dat de gansche wereld doet zien. ■hoe diep men in Duitsdhland op het gebied der politiek is gezonken! Kunst en Letteren. Door Jan Zwart. Door den heer Jan Zwart zal een serie orgelvoordrachten gegeven worden op het orgel van bovengenoemde kerk, aanvan gend Woensdagavond 1 Juni en vervolgens om de 14 dagen, 15, 29 Juni, 13—27 Juli, 10 en 24 Augustus. De Maatschappij t b. d. Toonkunst afd. Rotterdam en Omstreken zal in het seizoen 1932/'33 twee uitvoeringen geven onder lei ding van den heer Otto Glastra van Loon, in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, te weten op Vrijdag 9 Dcc. 1932: Nelson-Messe van Haydn en Stabut Mater van Cornelius met als solisten de dames Jo Vincent en Theodora Verstcegh en rle heeren Louis van Tulder en Thorn. Denijs en op Vrijdag 28 April 1933: Das Unaufhör- liche van Hindemith, waarvoor tot heden nog geen solisten geëngageerd zijn. Aan beiden uitvoeringen zal den dag te voren een vóór-uitvoering NIEUW ROOMSCH Herman de Man publiceerde een nieuwe roman: „De kleine wereld"; Anton Duinkerken: „Katholiek Verzet" tegen H. Marsman, Dirk Coster, Meuno, ter Braak, André Gide, Marcel Proust, Oswald Speng- ler. Jan Walch, Anthonie Donker, Jan H. Eekhout; van Gerard Knuvelder is een die: „De Mythe Nederland", beschouwingen over het nationaal en koloniaal vraagstuk. OPWAARTSCHE WEGEN Jaargang XI, le kwartaal Eenige belangrijke studies vonden in de laatste dirie afleveringen van „Opw. Wegen" een plaats: J. Haantjes over „De heilige Proletariër"; W. A. P. Smit over „Menno ter Braak en zijn eerste roman"; H. van der- Leek over „Het ingekimde land". Haantjes begint een Afrikaansclre kro niek te schrijven en behandelt daarin de belangrijkste in 1931, ook door ons bespro ken boeken. Jan. H. Eekhout geelt een der gelijke kroniek over Vlaanderen. ROOMSCHE SCHRIJFSTERS In cle „Vlaamsche Bijdragen" (uitgave „Davidsfonds", Leuven) publiceerde Prof. Persijn een omvangrijke studie over Alher- tine StecnhoffSmulders en Marie Koenen. Wij achten deze beschouwingen van waar de. Zij laten rechten wedervaren aan ver dienstelijke kunstenaressen tegenover laat dunkende critici als Carol Scharten. Ze be palen de literaire waarde zonder aanzien 'es persoons. dat wil dus zeggen, dat ook s aanmerkingen niet worden gespaard. Marie Koenen's „Stormenland" bijv. wordt flink onder handen genomen. Persijn schrijft prettig en bevattelijk. Hij geeft uitvoerige parafrase's der besproken boeken cn voel citaten. Voor wie zich inte resseeren voor Albert SteenhofSmulders en Marie Koenen zij zijn werk ten zeerste aanbevolen. HET WASSENDE WATER Heiman de Man, dat in Duitschland reeds in moer dan 10.000 exemplaren werd verspreid, zal than9 in Engelsche vertaling verschijnen. Bewerker is Dr. Renier. VOOR WIE SCHRIJFT MEN KRITIEK? Kritiek wordt vóór alles geschreven ten behoeve van het publiek. Dat wil na tuurlijk niet zeggen, dat de auteurs van degelijke, grondige kritiek niet heel wat leeren kunnen, al zijn er dan ook kunste naars, die beweren, door de kritiek nooit begrepen te zijn en er dus nooit iets van geleerd te hebben. Wil men de auteur een meening. aanmer king of raad doen toekomen, welnu, dan kan dat persoonlijk even goed, ja veel beter dan door middel van de pers. De kritiek hepft tot eerste tank het publiek voor tc lichten over de kwaliteiten van een werk als literatuur en lectuur. Wanneer we dan in een recensie lezen: „De auteur kent onze meening reeds, we zullen die hier (in dit blad nl.) kortheidshalve niet herhalen" dan is dit oen averechtach kortheidshalve. „DER WEG ZURüCK" het vervolg van Remarque's „lm Westen nichts neues" zal eveneens worden verfilmd Met de bewerking is heiast de Engelsche toöneelsdhrijver R. C. Cheriff. Gemengd Nieuws. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN De bestuurder H. uit Bussum, die met zijn zandwagen tegen een hek op de Bollelaan te Naarden is gereden en ernstig werd gewond, is in de Majella-stichting te Bussum overle- Te Helmond is het zoontje van J. K. door 'n auto overreden werd, aan de gevo gestorven. Te Zevenhuizen (Z. H.) stak het 4-jarig zoontje van A. v. d. L. plotseling den weg over. Een passeerende auto overreed en dood de he{ kind. ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN Zondagmorgen heeft op den weg tusschen Borculo en Eibergen een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een particuliere auto, bestuurd door Len- kert, uit Den Haag, reed by een bocht van der weg tusschen Borculo en Eibergen in eer sloot. De auto, die van een drie meter hoogen dyk in de sloot was terecht gekomen, ernstig beschadigd. De heer en mevrouw Lammers, de beide inzittenden, werden 8tig gewond en zyn naar het ziekenhuis te Eibergen vervoerd. De bestuurder Lenkert wa3 licht gewond zoodat overbrenging naar ziekenhuis niet noodzakleijk bleek te zijn. Te Amsterdam reed Zondagavond om streeks half twaalf een luxe-auto met vier inzittenden in den Kalfjeslaan, komende van den Amstelveenschen weg, toen de chauffeur door de lichten van een van de Amsteldyk komende auto eenigszins verblind werd. De man remde onmiddellijk, doch zag toen plot seling een wielrijder vlak voor den wagen. Hierop remde hij met Vollen kracht, waardoor de auto, die een vrij groote snelheid had, slipte en tegen een boom opvloog, waardoor de wagen een heelen slag om maakte. De auto Radio Nieuws. zu.oo H u 20.05 Lo 20.20 La 20.20 H I H.O.V. i K.Viool-recéUl i b er g: ^Klein i b o r g: Omroeporkest NCRV: ConcertriLO.V NCRV: GramofooamiMie sum VARA: Gramofoonm 18.30 Hulzen NCRV: Vrageni 21.00 Huizen NCRV: J. M. I making Zuiderzeo irtje 19.40 Hul! 10.00 HuVz 10.15 Hl 1 v 12.01 H I 1 v 12 15 H u 1 z 12120 Divi 13.20 Lo n d 19.30 H I I v e 1 19.00 Hllvei muxlek 19.00 Huizei 1 NCRV: Politieberichten 1 NCRV: Persberichten 1 NCRV. Persberichten sum VARA: Persberichten DINSDAG 31 MEI KRO: Morgenconcert sum AVRO: Gi-amofoonmuzlek sum AVRO: Kamerorkest KRO: Gramofoonmuzlek sum AVRO: Gramofoonmuziek u m AVRO: Pianorecital KRO: Kro-orkest ry: Orkest au: Omroeporkest i u m AVRO: Kovacs La Joe sum AVRO: Kovacs LaJos 1 u m AVRO: Franschc kamer* KRO: Gramofooamusiefc MKRO: 3 u m AVRO: Groningech pro- AVRO: Kinderuur mevr. KRO. Politieberichten werd half vernield. De vier inzittenden, twee dames en twee heeren, werden gewond naar het Onze lieve Vrouwengasthuis vervoerd. Na te zyn verbonden, konden allen echter huiswaarts keeren. Zondagmorgen is het zevenjarig zoontje van J. Oudshoorn uit Nieuwland door een luxe auto, afkomstig uit Gorinchem, overre den. Met een dij beenbreuk en ernstige kwetsuren aan het hoofd is het knaapje naar het ziekenhuis te Gorinchem vervoerd. Te Amsterdam is een luxe wagen van R., door het springen van een band in een sloot terecht gekomen langs den Haarlemmer weg tusschen de molen en den Hoofdweg. De brandweer heeft den wagen op het droge ge bracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet DOODELIJKE VAL Zaterdagmorgen ongeveer half 12 is te Hen- ïlo (O.) de 51-jarige W. S. K., terwjjl hij be- g was met schilderwerk aan zyn woning, ge lepen aan den Dennenboschweg, van de ladder gevallen en dood opgenomen. BIJ HET SPEL OVERREDEN EN GEDOOD Te Amsterdam is in de Zeeburgerstraat een 7-jarig jongetje, dat daar op straat speelde, door een auto gegrepen en overreden. Met een schedelbreuk werd het kind naar het Ons Lieve Vrouwe-gasthuis vervoerd, waar het een paar ïr later is overleden. DOODELIJKE VAL UIT (HET RAAM Te Groningen is Zondagmorgen het zeven jarige dochtertje van L. N. by het spelen uit aam van de derde verdieping van een huis gevallen. In het R.K. Ziekenhuis is het kind in haar verwondingen overleden. OP DE HOORNS GENOMEN De landbouwer Van Vliet te Krimpen a. d. l>k die Zaterdagmorgen bezig was met het behandelen van een zieke koe, werd door dit dier op de hoorns genomen en liep daardoor ernstige verwondingen op. Geneeskundige hulp moest dadelyk worden ingeroepen. Men meldt ons uit Krimpen aan de Lek. Dezer dagen werd het paard van de wed. d. Woude, toen haar zoon het uit de weide wilde gaan halen, dood in de sloot gevonden. Het cadaver werd onder politietoezicht begra ven. Een twaalftal nieuwsgierige kinderen ar riveerden daar met een schouw. Toen op een moment dezen allemaal aan een kant waren gaan zitten, kantelde de schouw, met het ge volg dat het twaalftal te water geraakte. Een viertal mannen begaf zich direct te water en slaagden erin allen op het droge te brengen. Een huismoeder werd verrast, dat er vier kin deren van haar by waren. En dat 's morgens acht uur! KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA door G. TH. ROTMAN 11. Met vereende krachten werd t bootje eer naar den vliet gesleept. „Weet je wat dc kwestie is" zei dc kapitein, toen ze er weer in zaten, 't bootje was van achteren raar belast; de neus stak te veel om hoog en daardoor gingen we de lucht in. Nou moet jullie '11s een beetje vooruit komen staan, dan probeeren we 't nog eensl" 12. Zoo gezegd, zoo gedaan. De raketten werden opnieuw geladen, tante Ophelia en do twee jongens hoger, zoo ver mogelijk naar voren, en... boem! Eton knal en hel bootje, dat nu weer veel te veel met z'n neus omlaag lag, schoot als een duikereendje de diepte in. Alleen de kapitein z'n pet bleef nog hoven; niets was er v.-retor meer te zien dan luchtbellen, kringen en golven. (Wordt Woensdag vervolgd)"

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9