MAANDAG 30 MEI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 CTs'tj Hoold-ei i Kiesp/j^l MIJNHARDT5 POEDERS Doos <*5ct. Persruk 8 ct. JTi B.jUwdrog.st. ^jjjg STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS DRANKWET. Burgemeester en Weihouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat H. A. van Santen, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof B voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik in perceel Rijnstraat no. 1, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Mei 1932. AFSLUITING SCHEEPVAARTVERKEER OUDE RIJN NABIJ DE SCHRIJVERSBRUG Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat, in ver band met het leggen van zinkers en elec- trische kabels, dc Óude Rijn nabij do Schrij- versbrug op Woensdag 1 Juni a.s. van des v.m. 6 uur tot. des n.m. 6 uur, voor het scheepvaartverkeer zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN' STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Mei 1932. Tijdelijk werd van 1 April tot 1 Septem ber met de directie der muziekschool belast mej. C. M. C. van Gulik, leeraresse in het pianospel, die zich op verdienstelijke wijze van haar taak lieeft gekweten. NIEUWE PROVINCIALE VEREENIGING. llier ter stede is opgericht een Vereeni ging van Noord-Brabanders en Limburger, voor Leiden en omstreken, met het doel de saamhoorigheid van deze gewestgenooten en het gezellig onderling verkeer te bevorderen. Een 00-tal leden zijn reeds toegetreden. Op de ledenvergadering van 25 Mei j.l werden de statuten en het huishoudelijk reglement vastgesteld en werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren: J. H. M. \an Lieshout, voorzitter; M. M. van de Ven, 2c voorzitter; J. M. H. Horikx, secretaris; H. C. J. van Noort, 2e secretaris; C. L. Regli, penningmeester; T. Brouwers en M. Hen driks, leden. Het secretariaat is gevestigd Oude Vest 277, alhier. Do vereeniging houdt maandelijks een clubavond, waarvan de eerste is vastgesteld op Woensdag 8 Juni a.s., in dc „Harmonie"* Breestraat. alhier. JAARVERSLAG MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Nog dient te worden vermeld, dat in het afgeloopen jaar aan twee leerlingen het di ploma van de Muziekschool kon worden uitgereikt resp. zang en piano, aan één leer ling het getuigschrift van met vrucht geno- Vn piano-onderwijs. LEIDSCHE SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTERKWARTIER". Propaganda-feestavoncl Tn de geheel bezette Stadsgehoorzaal heeft Zaterdagavond de Leidsche Speeltuiniveree- Ti i ging „Het Oosterkwartier" een propagan da-feestavond gehouden, welke uitnemend is geslaagd. De voorzitter, de heer De Ren, sprak een kort openingswoord, waarin hij als. zijn wensch uitsprak dat deze avond goede re sultaten voor de propaganda mocht afwer pen en waarin hij het tdöel van het speel tuinwerk in 't kort uiteenzette. Daarna werd het woord gevoerd door den heer K West, alhier. Bid van het hoofdbestuur van de Nederiandsche Unie van Speeltuin-Orga nisaties (N.U.S.O.), die wees op het doel van dc Unie, de lichamelijke en geestelijke opvoeding van de jeugd. De Unie telt reeds 90 afdeelingen met ongeveer 15.000 leden. Ze bevordert niet alleen het z.g.n. zomer- werk (het speeltuinwerk), maar ook het z.g.n. winterwerk, in den geest zooals dat ook door het Leidsche Volkshuis wordt ver richt. Spr. wekte tensflotte op lildl te worden van „Oosterkwartier". Daarna werd het goed verzorgde program ma afgewerkt Dc MoncLaccordeonclub .Bra vo" speelde eenige aardige nummertjes en oogstte daarmee v eel succes, terwijl ook het harmonica-duo „Correct" hartelijk werd toegejuicht. De tooneelclulb ..Het" voerde oen tweetal aardige blijspelletjes uit, waar om braaf is gelachen. Tusschentijkte had nog een verloting pflaats, waarbij de. drie prij zen. een springmatras. een rookstoel en een bedsprei, resp. vielen op de nummers 177, 110 en 201. Het was al met al een gezellige en vroolijke avond. K. VAN K. RIJNLAND Nieuwe inschrijving. 25 Mei. J. Arons (f). Leiden, Haarlemmerstraat 173. Hoofdz. Am sterdam, Kinkerstraat 316-318. Schoenhandel. Opheffing. 27 Mei. Berk en Warmerdam. Sassenheim, Teylingerlaan 49. Bloembollenex port. Vereff. G. v. d. Berk, Sassenheim. Wijziging. 26 Mei. N.V. „Leidsche Ijzerhan del voorheen firma J. C. Bernard, opgericht 1836", Leiden Vischmarkt 2225. N. pres. comm.: mej. L. B. M. Bernard (voorheen com- mis8aresse). Den Hartog en Woudenberg. Sassenheim, Zandslootkade 14. Kweeken van en handel in bloembollen enz. Door uittreding van den ven- noot H. van Woudenberg, te Amsterdam, dd. 25 Mei 1932, is de vennootschap onder firma ontbonden en wordt het bedrijf voortgezet door den overblijvpnden vennoot C. den Hartog te Sassenheim, als eenig eigenaar onder den naam: firma den Hartog en Woudenberg. I'roc. .T. J. v. d. Bosch, Sassenheim. Prot. Vereen, voor Ziekenhuisverpleging en Ziekenzorg. Zoeterwoude, Meining E 13. Uittr. 2e penningm. E. Hulsbosch, Zoeterwoude L'ittr. bestuursl. L. Westhuis. N. bestuursl. J. v. d. Ruit en J. Hulsbos Bz.f Zoeterwoude. STEDELIJKE WERKINRICHTING In de afgeloopen week zijn in de Stede lijke Werkinrichting opgenomen: Maandag 31, Dinsdag. 37. Woensdag 39, Donderdag 37, Vrijdag 37 èn Zaterdag 34 volwassen perso- WATERTEMPERTUREN. Zweminrichting De Zijl: 9 uur 17 gr. C., 12 uur 17V>> gr. C. Zweminrichting Ilooge Rijndijk: 12 uu 18 Va Bi". C. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: P. Sloos. 23 J. en A va Tnnsoron 20 j. M I, van Beuusekom 30 j. en riir. Oudshoorn 22 J. J van der Voord 28 on E Neuteboom 25 J. P .T de Hand 20 j. e K M Jansen 25 J. J Vluif 24 en J Krul Z2 J W F Stoute 26 j. en J de Tombe 27 J. BEVALLEN": C M KleUn—Arnoldus z. van EokeOnvlee z. J M MoensLedcboer OVERLEDEN: E van Steenbergende Watt „De Kerk heeft de jeugd noodig" Zaterdagavond te ruim S uur opende de oorzitter der H. J. O., de heer W. A. Smit, de vergadering in de bijna geheel gevulde zaal van „Staalwijk." In het bijzonder heette hij welkom Dr. W. J. de Wilde, van Den Haag, Ds. Kuilman, en de vertegenwoordigers van Jeugdcommis 'e en Adviescommissie der H. J. O. Nadat de heer Smit in gebed was voorge gaan en door alle aanwezigen Gez. 205 :1 en 3 was gezongen, sprak Dr. De Wilde over het onderwerp: De Kerk heeft dje Jeugd noodig". Allereerst behandelde spr. INSTITUUT KERN HET JAARVERSLAG In de Zaterdagmiddag in het Instituut Kern gehouden vergadering heeft prof. dr. J. Ph. Vogel het jaarverslag van het Insti tuut uitgebracht. Het volgende is er aan ontleend: Terwijl wij in vorige jaarverslagen steeds konden gewag maken van vermeerdering van leden-aantal en toeneming van jaar- lijksch inkomen, moeten wij tot onzen spijt constateeren, dat gedurende liet afgeloopen vereenigingsjaar zioh in dien gestagen voor uitgang een kentering heeft voorgedaan. In het afgeloopen jaar heeft de vereeniging „Instituut Kern" 15 donateurs en 37 gewone gezonden stuk uit één onzer Chr. weekbladen leden verioren> terwijl nog twee donateurs A A A" p"hun contributie hebben verminderd, neer komend' op een derving van eert bedrag van f840 aan contributies. Hiertegenover staat dat 33 personen en instellingen als gewone leden tot de vereeniging toetraden. Deze contributie dezer nieuwe leden bedraagt f 185, een achteruitgang in totaal dus van een bedrag van f655 aan contributie. Dub bel welkom was de subsidie van f500 dJit jaar verleend! uit het Universiteitsfonids.dat ook in vroegere jaren het Instituut Kern krachtig heeft gesteund. In den zomer van het vorig jaar kregen wij van het gemeentebestuur de beschik king over twee pandjes in de Dienderspoort Oorspronkelijk hebben deze pandjes dienst gedaan als woningen voof de „dienaren met den zwaaide' (Frans van Mieris, beschrij ving der stad Leyden. 1770). Van dit aan bod van het gemeentebestuur is een dank baar gebruik gemaakt. Van de boekerij van het Instituut wordt, in toenemende mate, gebruik gemaakt, se dert de titels onzer boeken en tijdschriften opgenomen zijn in den catalogus der Uni versiteitsbibliotheek. Belangrijke boekgeschenken vallen ook ditmaal weder te vermelden. Van Z.M. den Koning van Siam ontving het Instituut een exemplaar van het Tipitaka, uitgegeven ter herinnering aan wijlen Z.M. koning Rama VI. Z.E. Chao Pliya Abai Raja, exminister can Justitie te Bangkok voegde hierbij een exemplaar van den Paramattha-manjusa, een commentaar op den Visuddhimagga. De regeering van Z.M. den Nizem van Hyde- rabad-Deccan vereerde ons een exemplaar van bet op kosten van die regeering uitge geven werk Ajanta van G. Yazdani. Miss Alice Getty zond ons haar bekend werk The Gods of Northern Buddhisme. Hef ver slag maakt verder melding van een groot aantal geschonken boekwerken. Onze verzameling afgiets-eOs iis wederom (belangrijk uitgebreid door eenige naar ori- gin-eeden uit Moflienjo-Paro, waaronder een aantal beschreven zegels, op ons verzoek gezonden door den Directeur-Genenaad van de ardlieological Survey of India. Van. den- zeilifden ambtenaar ontvingen wij zeven be langrijke stukken, waarvan de origitoeeüien zich im de musea, van Peshawar en Taeciüa bevinden. Binnenkort verwachten wij nog 14 afgietsels van reliefs uit Bhaahort (reeds 15 Maart uit Patna verzonden), waardoor ook de nationale kunst van Centraal Indië vertegenwoordigd zaïl zijn. Onze collectie af gietsels van Indisch beeldhouwwerk zou gemakkelijk kunnen aangroeien tot een werkelijk representatieve verzameling, waar in men de beste stukken der verschillende scholen vereemgd zou vinden en die dus groote waarde zou bezitten voor de studie der Indische plastiek. Een dergelijke ver- zameliiing bestaat nergens elders. Maar op het oogenbliik ontbreken de miiiddelen, om onze ootliLectiie verder uit te breiden. Het verslag maakt vervolgens meiding van een groot aantal geschenken, die het Instituut in het afgeloopen jaar heeft ont vangen, waaronder verscheidene brieven van prof. Kern. Nadat in ds maand April van het vorig jaar het vierde deel van de Annual Biblio graphy of Indian Ardhaelogy verschenen was, is het in den loop vain deze moanid ge- volgd doocr een vijfde deel, waarin de publi caties van het jaar 1930 zijn behandeld. Ook in het afgeloopen jaar zijn wederom vanwege het Instituut Kern cursussen in levende Oostensdhe talen gegeven, zoowel te Amsterdam als te Leiden. Deze cursussen betroffen de volgende talen-: te Amsterdam Javaansdh met 7 toehoorders en Maledsdh met 4 toehoorders. Te Leiden werden Ja- vaansch (1), Armeensdh (1), Perzisch (2), en Eindi (4) gegeven voor het aantal toe hoorders achter iedere taal genoemd. On danks het minimale getal der personen, die deze leergangen hebben gevolgd, kan toch niet. woiden betwijfeld dat zij in een be hoefte vooraten. In het vorige jaarverslag is reeds het een en ander gezegd over het zeer belangrijke musicologisch en folkloristisch onderzoek in Britsch Indië ondernomen door dr. A. A. Bake. In 1930 is onder voorzitterschap van G. Vissering een comité gevormd, het welk er in geslaagd is een som van 8000.— •oor het bedoelde onderzoek bijeen te bren gen. In het begin van 1931 is dr. Bake naar Britsch Indië teruggekeerd en heeft daar zeer belangrijk materiaal verzameld, voor namelijk in Bengalen. De maanden Augus tus, September en October heeft hij in Nepal kunnen doorbrengen. Dat de regeering van Nepal hem de slechts bij uitzondering verleende vergunning heeft gegeven dit voor vreemdelingen gesloten land te bezoeken, is te danken aan professor Sylvain Lóvi, die aan Bake een onderzoek betreffende de mu dras daar te lande wenschte op te dragen. Deze opdracht heeft Bake naar wensch 'ervuld, niet in de -laatste plaats ten ge- rolge van de medewerking die hij gedurende zijn verblijf te Matmandu van de zijde der autoriteiten heeft ondervonden. Begin November heeft dr. Bake zijn arbeid in Bengalen hervat. Daar echter het bedrag voor zijn onderzoek door het NederlandsCh Gomité bijeengebracht, thans nagenoeg is uitgeput, doet zich het probleem voor, op welke wijze hij 'kan worden in staat gesteld om zijn arbeid voort te zetten. Dat het niet gemakkelijk is in de gegeven tijdsomstan digheden dit probleem op te lossen, behoeft geen betoog. De groote waarde van dr. Bake's onderzoekingen wordt door de meest be voegde vertegenwoordigers der indologie ten volle erkend. Dit blijkt o.m. uit een motie aangenomen door de Indische sectie van het lSde Internationale Congres van Oriëntalis ten en door de plenaire vergadering bekrach tigd. Een andere wetenschappelijke onderne ming, in ons laatste jaarverslag aangekon digd, is in het tlians afgeloopen ver- eenigingsjaar zeer aanmerkelijk gevor- der. Het betreft de samenstelling van een oudheidkundigen atlas van Grooter Lndië (<L w. z. Voor-Indië, Achter-Indië, en Indonesië). Op Dinsdag 5 Mei van het vorig jaar had spr. het voorrecht, dit plan in een persoonlijk onderhoud te zijnen hui ze aan Dr. IJzerman «voor te Heggen. Deze bleek onmiddellijk bereid om ons plan te steunen en liet was ongetwijfeld ivoor een niet gering kléel aan zijn voorspraak te danken, dat achtereenvolgens de besturen van het Kon. Instituut van taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië en van het Kon. Aardrijkskundig Genootschap be sloten elk een subsidie van f 500 te verlee nen. Bovendien bereikte ons op 5 Dec. langs telegrafisehen weg het welkom 'bericht dat het Kon. Bataviaasch Genootschap gedu rende twee jaren een subsidie van f 1250 beschikbaar had gesteld. Deze belangrijke waarin werd gezegd, dat de jongeren tegen woordig geen kennis meer nemen van het wezen der Kerk, en de daarbij behoorende. factoren. Zij willen 'n practisch Christendom zonder meer. In dat geval zou alle verantwoorde- li jkheidsgevoei voor de Kerk verdwenen zijn. Spr. acht juist het tegendeel bewezen door de felle critiek der jongeren: zij zoe ken daarin toch contact? Het komt er echter maar opaan, hoe zij critiseeren: enkel af brekend en afstootend of eerst liefdevol on derzoekend, tan,daarna met volle kracht en toewijding mee te helpen de gebreken weg te nemen! Het omgekeerde der stelling is ook waar: De Jeugd heeft de Kerk noodig. Zij wil van de draagster van het Woord Gods steun en leiding ontvangen. Ondanks alle tekortko mingen moet en wil zij haar blijven zien als het groote huisgezin der geloovigen. Zij moet niet allereerst vragen: «wat doet, maar wat is de Kerk voor mij? Dan heeft zij niet te maken met den soms teleurstel lenden practisctoen kant, maar houdt zij on danks de werkelijkheid het ideaal hoog. Trouwens: vormt zij niet zelf mee de Kerk? Critiek op deze is dus critiek op zichzelf. De jongeren moeten levende, biddende leden zijn, bruikbare middelen om te komen tot het doel: den dienst van God en Zijn eer. Hóerop volgde een korte gedaohtenwisse- ling, waarna door orgel en piano een Aria in Bach werd gespeeld. Vervolgens sprak de beer Smit over het streven der H. J. O. Allereerst ging hij de motieven na, die tot de oprichting geleid hebben, nl. een niet voldoende interesse van de officieele zijde der Kerk voor de belan gen der Jeugddienstbezoekers. Deze willen, behalve de maandelijksche Jeugddienst, zoo graag meer contact voelen, voorlichting in moeilijke vraagstukken ontvangen van hun Kerk. Anderzijds beoogt de H. J. O. een eenheid te brengen. Zij wil zijn een georganiseerd lichaam van Jeugddienstbezoekers, waar mee de Kerk niet allen rekening moet, docih ook wenscht te houden. Dezen vinter heeft zij een kern gevormd, die slechts op uitbreiding wacht, om haar plan nen te kunnen verwezenlijken. Reeds is op haar initiatief opgerioht de Leidsche Chr. Jeugd-CentraJe; nu wil zij, als vele jeugd dienst -bezoekers achter haar staan, een soort arbeidsbeurs voor Chr. werk vormen. Daar zou hulp gevraagd en aangeboden kunnen worden op evangelisatiegebied, hetzij orga nisatorisch, hetzij daadwerkelijk door straat prediking, colportage enz. Kortom: aJs hulp der predikanten, en dus der Kerk. Tot dit ales moet zij zich echter verdiepen, het leven van haar leden moet zijn een per soonlijk verkeer met God. De initialen der organisatie moeten zóó gelezen worden: Hoe Jezus Ontvangen. Als dat uitgangspunt goed begrepen en doorvoeld is, komt vanzelf de daad naar -buiten. Dan wordt het devies: Helpt Jezus Ontdekken. Een krachtig ge- loofs- en gebedsleven is de voorwaarde om zendelingen voor Gods Koninkrijk te kunnen zijn. In de pauze was gelegenheid zich als lid der H. J. O. op te geven. Na dit korte antiem'aJl wenden twee viool- stukken voorgedragen, nl. Bourrée van Han del en La Verginella van BertonL Vervolgens werd na een korte toelichting het spreekkoor: „Wat willen wij?" gegeven. Hierin zetten 'n communist, socialist, fascist, en r.k. Graalmeisje hun meening uiteen over den tegemwoordigen tijd en de middelen die h, i. de wereld kunnen redden. Een christen voelt echter, dat dit alles het niet is, wat verlossing kan brengen. Op zijn klacht van eenzaamheid komt er toch een kleine groep medearbeiders. Al is zij niet talrijk, er is ook een Jeugd van dezen tijd die de Wereld voor Ghristus wil winnen. Tenslotte zong een koortje jnog „Avond rust" van. Gathi van Rennes, en een lied uit den bundel van Van Woepsel Kooy: Jezus, ga ons voor. Daarna werd de goed geslaag de avond met gebed door den voorzitter ge sloten. Nog wordt medegedeeld, dat belangstel lenden uitgenoodigd worden. Donderdag 9 Juni a.s. 's avonds te 8 uur naar „Poelgeest" te komen, waar Dr. W. Th. Boisevain zal spreken over Kerkelijke vraagstukken als Liturgie e.a. Tevens wordt dan nader over 'iet werkprogram der H. J. O. gesproken. Wie zich alsnog als lid dezer organisatie ril opgeven, kan dit doen aan het secreta riaat Vree wijkstraat 8. LEIDSCHE ZWEEFVLIEGCLUB EERSTE ALGEM. OPRICHTERS VERG. Zaterdagavond hield de L. Z. V. C. haar eerste ledenvergadering in haar bestaan, hierbij bleek 't groote enthousiasme, 1: welk haar leden bezielt. Om half acht open de de tijdelijke voorzitter, de heer L. A. de Lange de vergadering, waarna werd over gegaan op punt twee van de Agenda: Be stuursverkiezing. De heer De Lange werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen. Voorts werden gekozen tot secretaris de heer A. Hermans, Wilhelminapark 31, Oegstgeest, de heer W. van Koppenhagen Jr. tot penning meester en de heeren H. H. Veltman en M. J. H. van den Berk tot commissarissen. Er werd besloten een krachtige propagan. da te voeren voor de aweefvliegsport, waar toe een propaganda-connmissie werd inge steld. Wat het bouwen van een eigen toestel betref, die zal zoo spoedig mogelijk ter hand worden genomen in de herfst, waar bij op krachtige steun van de propaganda- commissie wordt gerekend. Op het grooto nut van zulk een handenarbeid behoeven we niet te wijzen. Ook gaven zich reeds enkele leden op, voor het Zweefkamp deze zomer te houden in Egmond aan Zee. De L.Z.V.C. vangt haar oefeningen te Noordwij keihout 15 Juni voor de leden aai> ONTSLAG AANGEVRAAGD De heer Chr. J. Grijssels, administrateur van het Acad. Ziekenhuis alhier heeft eer vol ontslag aangevraagd uit deze betrekking MET DE FIETS GEVALLEN Gistermiddag is op den Morsohweg de 43-jarige A. W. met zijn rijwiel gevallen waarbij hij het linkerbeen heeft gebroken. Hij is door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht steun stelde ons in staat den arbeid in ver band met den oudheidkundigen atlas begin April aan te mangen. Dr. C. L. Fabri, sedert vier jaren eerst als assistent, later als conservator aan het In stituut Kern verbonden, ontving in Septem ber een aanbod van Sir Au rel Stein om dezen bij te staan bij het oudheidkundig onderzoek dat hij gedurende dc winter maanden in den Punjab en Perzisch Belu- chistan dacht te ondernemen. Dr. Fabri meende terecht een dergelijk aanbod niet van dc hand te mogen wijeen, mits hij het redht op zijn betrekking aan het Instituut gedurende één jaar zou mogen behouden. Op grond van de belangrijke diensten door Dr. Fabri met groote toewijding aan ons Instituut bewezen, heeft het bestuur ge meend hem dit voorrecht niet te mogen weigeren. Tijdens zijn afwezigheid is het conservatorschap waargenomen door een Duitsch geleende. Dr. Hermann Goetz uit Berlijn, wel bekend door zijn geschriften over Indische schilderkunst. REMONSTRANTSCHE BROEDERSCHAPSDAGEN IN ALGEMEENE VERGADERING Zaterdag en Zondag zijn alhier de jaar- lijksche Remonstrantsche Broederschapsda- gen gehouden. Zaterdagmiddag had in de foyer van de Stadsgehoorzaal de ontvangst van ongeveer 250 gasten plaats. Des avonds werd in de Remonstrantsche Kerk een bij eenkomst gehouden. Prof. Dr. Heering open de daar de bijeenkomst met. een toespraak, waarin hij releveerde de geschiedenis van het Leidsche Remonstrantsche leven en voorts er op wees dat de interlocatiegeest in onze dagen zooveel mogelijk moet aange wakkerd worden. Prof. Dir. L J. van Hoik hield vervolgens een rede over „Het mystieke element in ihet Christendom". Mej. A. Rito man zong gewijde muziek en ook door de medewerking van de heeren v. d. Ven en Plaisir uit Den Haag werd stemming en wijding aan den' dienst gegeven. Zondagmorgen hield Ds. Tjalsma een predi katie over: het profetische element in het Christendom naar aanleiding van Num. 11 29. Zondagmiddag werd een 'boottocht gehou den over de Kager- en Brasemermeeren waarbij ge-pauseerd werd in het vriendelijk kerkje van Oude Wetering. Dr. L. W. van Wijngaarden sprak daar een welkomstwoord, terwijl Ds N. Blokker uit Utrecht een gees tige rede Meld van het godsdienstig leven van voorheen in de oude dorpsgemeente. De leden van de V.C.J.B. voerden eenige dansen uit. In Leiden teruggekeerd heeft Ds. A. J. Günther een slotwoord gesproken. Vandaag is de jaarlijksche algemeene ver gadering van de Remonstrantsche Broeder schap gehouden, onder leiding van Ds. Gün ther uit Zwammerdam. In de morgenverga dering werden eenige practische punten be sproken, terwijl des middags Dr. C. E. Hooy- kaas refereerde over de nieuwe ordening van het godsdienstonderwijs .Tot slot werd in de Turk een maaltijd gehouden. UIT EEN DRAAIMOLEN GEVALLEN Gisterenmiddag is Id'e 7-jarige G. C. in de theetuin Oud Hortuszicht uit een draaimo len gevallen. De jongen kreeg een enkelfrac tuur en is door den E.H.D. naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. Uit den Omtrek ALKEMADE BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J P Verlaanvan der Geest A. M. Verhaar—Vermeö z. -—MC van BroekZwetsloot d. M H Schakenbosch— VaGEHUWD: R J Broekhuizen en Th. M van der Meer. ALPHEN AAN DEN RIJN ALPHENSCH ZWEMBAD Blijkens het programma van den Ned. ZwembonJd) is het programma voor de 2e klasse C, waarin A Z.C. (Alptoen) dit seizoen voor het eerst zal uitkomen als volgt 8 Juni A.Z.C.—S.Z.C. I, Schiedam; 16 Juni R.Z.C. I RotterdamA.Z.C. I; 21 Juni G.Z-C. I, Gouda A.Z.G I; 29 Juni S.Z.C. I, Schiedam—A.Z.C I; 6 Juli A.Z.C. I—R.Z.C. I. Rotterdam; 13 Juli AZ.C. I—G.Z.C. I, Gouda- GESLAAGD De heer G. Stuurman, opzicliter-teekenaar bij de afdeeling Gemeentewerken alhier, is op het te Arnhem gehouden examen ge slaagd' voor iw.egentechniker. IN 1932. Het aantal werkloozen brefdt zich neg steeds uit en het aantal nadert nu reeds dicht de 800. Naar we vernemen1 wordt thans ruim f3000 per week uit de gemeentekas aan steun uitgekeerd, waarvan pl. f 1000 komt voor rekening van het Rijk. ZOMERCONCERTEN De Jaarlijksche zomerconoerten hoopt dé Chr. Muziekvereen. „Arti et Religioni" voor dit seizoen te openen op Dinsdag 7 Juni a.s. PINKSTERCOLLECTE Het mooie 'bedrag van f 438.35 heeft in cfe Geiref. Kerken Raadhuis- en De Ruitenstraat opgebracht de Pinkstercollecte voor de Zen ding. GEREF. JEUGDCENTRALE Prettig en leerzaam zijn de vergaderingen van de Geref. Jeugdcentra!» in het voorbije seizoen geweest. Ook de laatste Vrijdag j.l. in „Concordiia" gehouden had een aange naam verloop. De voorzitter de heer T. P. Bos opende zooals gebruikelijk en de secretaris, de heer M. Oudihoff las de notulen. Over art. 5 der Dordtscihe Leerregels sprak de heer A. de Groot. Ter afwisseling zongen de meisjes der Meisjes vereen. „Wees een Zegen" onder leiding van Mej. A. van Es op keurige wijze enkele versjes. Na de pauze volgde een aangename bespreking op «de in leiding van den heer De Groot. Hierna nam de voorzitter als leider der vergaderingen afscheid en werd daarbij hartelijk toege sproken door een der bestuursleden. Deze vergadering idlie méde werd bijgewoond doo,- Ds. Bosch en Ds. Mulder werd door den heer De Groot met gebed beëindigd. POSTBESTELLINGEN De directeur van het post-, telegraaf- en te lefoonkantoor te Alphen a. d. Ryn maakt bei kend, dat met ingang van 20 Juni a.s. de on derstaande buitenbestellingen worden inge krompen als volgt: 1. De middagbestelling in de Hoorn eindigt by dc perceelen, genummerd 75 en 228. 2. In de avondbestelling te Oudshoorn worden de Heerenweg en de Ridderbuurt niet besteld. 8. De avondbestelling te Woubrugge eindigt !n de Noordoostzyde by het perceel genummerd A 35, in de Noordwestzij de by nr. B 159, in de Zuidoostzyde by nr. A 159 en in de Zuidwnst- zyde by nr. B 9. 4. De avondbestelling te Zevenhoven eindigt in het Noordeinde by het perceel, genummerd 72 en in het Zuideinde bij nr. 175, AUTORIT OUDEN VAN DAGEN 1932 De commissie welke dit jaar bovengenoemde rit wederom zal organiseeren, maakt bekend, 'at na ontvangen volledige medewerking van i. en W. voor het houden van een bloemendag besloten heeft, dezen te doen plaats hebben op Woensdag 4 Juni a.s., om daardoor te trachten de benoodigde gelden byeen te brengen en de ouden van dagen een genoeglyken dag te berei den; daarom vertrouwt de commissie dat nie mand de hun ten verkoop aangeboden bloem pjes zal weigeren te koopen. 10 ets. is de prys. Een hooger bedrag wordt evenwel ook gaarne aangenomen. ermaasVo: JC van de OVERLEDENA D de Jag in 't Riet, echtgenoot van Ooi BOSKOOP ZWEMCURSUSSEN Evenals vorige jaren, zullen er in de bad- en zweminrichting wederom zwemcursussen gehouden worden, voor dames en heeren om het zwemmen te leeren, alsmede voor het be halen van het diploma A of B van den Ned. bond tot redden van drenkelingen, reddend zwenunen. LOTERIJWET Door de politie te dezer plaatse is proces verbaal opgemaakt tegen een inwoner dezer gemeente wegens het ia voosraad hebben van buitenlandscbe loten. Een hoeveelheid dezer loten werd in beslag genomen. V EEN ZWEVENDE AUTO Aan den Goudschen ryweg, had een bestuur- ?r van een luxe auto, de onvoorzichtigheid, toen hy voor eem andere auto moest uithalen, te veel in den kant van den weg te ryden, met gevolg, dat de auto geheel wegzakte en boven de sloot bleef hangen. Door een kraanwagert van de firma Kok is de auto weder op den beganen weg gebracht. CERTIFICAAT le KLASSE Door de Keuringscommissie van de vereeni ging voor Boskoopsche culturen (pomologische vereeniging) is aan de firma C. Boeks en Zn. uitgereikt een certificaat le klasse voor de ter keuring aangeboden nieuwe Japansche Azalia, welke nieuwigheid, de naam heeft ge kregen van „Finkstreassure'. BAD- EN ZWEMINRICHTING Gedurende de afgeloopen week, werden aan de Bad- en Zweminrichting te dezer plaatse, 48 heeren, 64 dames en 26 .volksboden, geno- HAZERSWOUDE BESTEDING KROOSWERKEN. Bij de door B. en. W. dezer gemeente ge houden besteding van krooswerken werd toegewezen: Perceel 1 Oostvaart aan J. Lourier voor f 18, perc. 2 Schoutenvaart aan G. van Tol voor f 20, perc. 3 Gemeenewegsvaart aan G. van Tol voor f 28, perc. 4 N.-Z. Dorpsvaart aan P. den Hertog voor f 25, perc. 5 Z.-Z. aan G. van Tol voor f 25, perc. 6 vaart bij het Spookverlaat aan G. van Tol voor f 5, perc. 7 Oost Boomvaart aan A. van Gortkum voor f 51, perc., 8 Lodewij'ksvaart aan J. Brugman voor f 41, perc. 9 Westbovenvaart aan A. van Gorkum voor f 26, perc. 10 Roemervaart aan J. Lourier voor f 16, perc. 11 Voorwegvaart aan J. Brugman voor f 24 perc. 12 Westeindervaart aan D. van der Kley voor t 20. BADIO-COMrri In cle plaats van wijlen de weck 'A. MaaskantWindhorst is in Ihet Radio-Co mité benoemd mej. N. Windhorst. Door het Comité is een vijfde toestel (bij een zieken patiënt geplaatst. ONZE BRANDWEER In tegenwoordigheid van B. en W. dezer gemeente had de beproeving der brand- bluschmiddelen plaats, waarbij veje belang stellenden tegenwoordig waren, niet het minst van de jonge garde, die terdege met de krachtige stralen kennis maakten. Het bleek, dat alles in uitstekende orde verkeert, en opnieuw werd ihet bewijs geleverd, dat do motorspuit aan de gestelde eischen ten volle voldoet, zoodat we bij eventueel voorkomend brandgevaar een spuit hebben die er kan zijn. BEVALLEN: N van Aalst—Zekveld z. S K J M Neelen- KATWIJK AAN ZEE NED. HERV. KERK Tot koster van de Nieuwe Kerk is, ïnplaats van den heer Schuitemaker, die ontslag heeft aangevraagd tegen 1 Juli, door kerk voogden benoemd de heer J. van der Plas. KLEINE MEISJESVEREEN.: „WEES EEN ZEGEN" De goederen, die vervaardigd zijn voor het Zendingsziekenhuis te Djoentikebon (West- Java), zijn voor belangstellenden te bezichti gen morgen 45 en van 89 in de consisto rie van de Nieuwe Kerk. NOORDZEE- EN ZONNEBAD Het „Noordzee- en Zonnebad" dat geëxploi teerd wordt door den heer Koldeweijn is heden voor het publiek opengesteld. De toe gang erheen is veel verbeterd door een hou ten plankier, wat door de gebruikers op prijs zal gesteld worden. CONCERT Onder veel belangstelling gaf ons Chr. Mu ziekgezelschap U. N. I. zijn 2e zomerconcsrt op de Boulevard. Door enikele jeugdige pad vinders werd tuaschen de verschillende num mers een collecte gehouden, waarvan de op brengst is .voor het Crisis-Comité. ONTVREEMDING Door den heer H. de J., wonende Slujsweg, is aangifte gedaan dat te zijnen nadeele een heerenrijwiel werd ontvreemd, dat op zijn erf geplaatst werd. Door de politie wordt onderzoek gedaan. LTSSE RAADSAGENDA De Raad dezer Gemeente zal vergaderen pp Donderdag, den 2 Juni 1932, cLes avonds om 8 uur. Agenda: 1. Straatverlichting langs den Heereweg; 2. Heffing invordering van op centen op de Gemeentefondsbelasting 1932— 1933 3. Vaststelling van een Algemeene Sa larisverordening voor het gemeente-perso neel; 4. Voorstel tot verlaging van de loonen en wedden van het gemeentepersoneel; 5 Ruiling van grond tusschen de gemeente en den heer Van Houten, langs de nieuw aan te leggen straat over het perceel Kruseman. Schoolgeldreclames 1931—1932. AGENDA Woensdag 1 Juni. Ledenvergadering, I)e Leidsche Kunstkring „Voor Allen", in de Harmonie, S uur nam. Dienst der apotheken. De avond-, nacht en Zonülag.sdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Mei tot en mot Zondag 5 Juni a.s. waargenomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 59-4. OPENLUCHT-CONCERT Dinsdag a.s. des avonds 8.15 uur hoopt da plaatselijke harmonie „Trou moet Blijckeri' concert te geven in de muziektent aan de Veldhorststraat. WERKLOOSHEID Ingeschreven werkloozen bij de Gem. Arbeidt beurs over de week van 23 tot 29 Mei 1932; landarbeiders 218, schilders 8, kistenmakers 5, machinisten 1, chauffeurs 3, fabrieksarbeiders 2, metselaars 10, timmerlieden 23, loodgieters 3, smeden 2, behangers-stoffeerders 1, mach, houtbewerkers 2, opperlieden 5, rij wiel mon-* teurs 1, kantoorbedienden 1, schippers 10, win'-» keijuffrouwen 1. Totaal 296. De vermindering is een gevolg van het wegblijven van jeugdige landarbeiders. UITSLAG AANBESTEDING Voor de verbouwing van magazijn enz. aan de gasfabriek onzer gemeente, is door de na-» volgende aannemers als volgt ingeschreven; S. Barnhoorn f 2249, Gebr. Koolenaar f 2240; H. Marseille f 2227; Daudey en Co. f 2149; A, Beugelsdijk f 1735; D. Vergunst f 1627; Gebr» Ransdorp f 1385. De gunning wordt later bekend gemaakt. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWDD Ch. Jansen en Z LasliH G M J C Meulblok en A Koztln. - -Vonk z. - j Hollander—Lcu NOORDWIJK d. E van der Kraan—van Wijnen 7- Vlieland—van der MeU z. E J van Schle- Lossooü z. M van LeeuwenJvan Harbendci d. G M van Went—Arta z. OVERLEDEN; M Dekker 49 j„ geh. met 2 Tissing. SASSENHEIM GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: 1 Klaviersleutel, 1 band vart regenjas, 1 zwarte vulpen, 1 stukje wittej kant, 1 kinderschoen, 1 wit schort, 1 reis< deken. Verloren: 1 doos met lampenkap. 1 wit metalen vulpotlood, 1 pak inh. badgoed, 1 achterbord van vrachtauto, 1 portemonnai© met inhoud, 1 belastingmcrk 19311932, 1, damestaschje met inhoud. Inlichtingen bij de politie alhier^ VOETBALWEDSTRIJDEN Zaterdagmiddag speelden twee clubs vats Ter Leede alhier nederlaagwedstrijden tegen: Quick Boys van Katwijk aan Zee, waarvan de uitslag is als volgt: Quick Boys II—Ter Leede I (6—3) Quick Boys III—Ter Leede II Z—1 VISSCHEN ZONDER ACTE Door de Rijkspolitie werd tegen een drietal Hagenaars proces-verbaal opgemaakt wegens het visschen zonder acte in de Leidsche Vaart.. Het kruisnet met toebehooren werd in beslag genomen. MUZIEK VEREENIGING AMBROSIUS De plaatselijke Muziekvereeniging Ambro* sius behaalde op het concours te Delft eeit tweede prijs in de) derde afdeeling met 284 punten. BLOEMPJESVERKOOP De bloempjesverkoop, die Zaterdag alhieï gehouden werd ten bate van de Vereeniging „Hulp in Nood", bracht f 112 op, INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN Ingekomen: M-j. H J. M-n,-. r.. uk. i,i.i;ui 60 v. Llsse; Mevr. E. Kaptein. Hoofdstr. 272, v, Woubrugge; Mej. H. Karsch, Wllhelminaloun 10. v. Renkum; P. de Haan, SPwstr.wcg 2. v. Voor» hout; Mej. C. G. Voorn. Hoofds Voorhout: Mej. P. C. J. v. d. Zwet. straat 12. v. Leiden. Vertrokken: Mej. A. M. Lagerberg. v. FL Schoutensttr. 1 nr. Volsen: Mej. K. Wolters, v. Hoofdstraat 232 nr. Haarlemmermeer, BURGERLIJKE S ONDERTROUWD: Laurent Geertruidn Egbertha Pol Moolenaar e»" ""Af WASSENAAR CHR. MANNENKOOR Het Chr. Wassen. Mannenkoor herdacht zijn 10-jarig bestaan, by welke gelegenheid tevens het vaandel der vereeniging werd onthuld. Ds. Lanigman, de eere-voorzitter, opende op ge bruikelijke wyze de vergadering en sprak een openingswoord. Na deze rede werd door het mannenkoor ge zongen Ps. 150 1, waarop de onthulling van het vaandel plaats vond met een rede van den eere-vooriztter. Hierna werd door het koor de zangersmarsch ten gehoore gebracht, welko met zeer veel elan gezongen werd. Verschil lende zustervereenigingen bracht haar felici taties aan de jubileerende vereeniging over. Het dames zangkoor „Euphonia" bood tevens een stoffelyk bly'k van sympathie aan in den vorm van een zilveren lauwertak. De Chr. Zangvereen. „Zingt den Heer" en de Chr. mondorgelclub D.V.S. beiden te Wassenaar boden eert herinneringsmedaille aan, terwijl door'de muziekvereeniging „Excelsior" een prachtige bouquet bloemen werd aangeboden en tevens toegezegd werd nog een medaille te zullen aanbieden. Ook van de mondorgelclub „Concordia" van Katwijk aan Zee, de Chr. Zangvereen. „Emimanuëi" van Leiderdorp en de Chr. reciteervereen. U.V.K. uit Leiden mocht de jubileerende vereeniging prachtige herinneringsmedailles in ontvangst nemen. Voor al deze blijken van sympathie werden de onderscheidene vereenigingen door Ds. Lang- hartelyk dank gezegd. Het verdere van dezen avond werd gevuld door het zingen van j een tweetal liederen door het mannenkoor enikele voordrachten door de Recitecrver- eeniging U.V.K. uit Leiden. Ds. Langman ging daarna voor in dankgebed. TEGEN EEN BOOM GEBOTST Op dc Rijksstraatweg reed de heer B. uit Amsterdam hij het uitwijken voor een mo torrijder. die van richtin gveranderde, tegen een boom aan met z'n auto. Een in de auto zittende medepassagier kwam door de schok tegen een der ruiten terecht, waardooë •hij een hersenschudding opliep. Dr. B. de la F. alhier verleende de eerste hulp. De inzit tende S. werd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6