MAANDAG 30 MEI 1932 TWEEDE BLAD PAG. S BINNENLAND. DE CHR. TECHNICI EN DE ECONOMISCHE CRISIS HET FONDS VOOR STAKING EN UITSLUITING DE HOUDING VAN DEN MINISTER Algemeene Vergadering te Utrecht Zaterdag heeft te Utrecht, in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen, de Algemeene Vergadering plaats gehad van de Nederland sche Vereeniging van Chr. Technici, welke bijeenkwam onder presidium van den heer H. de Hoop, van Waalwijk. Nadat deze had laten zingen Psalm 33 11, en gelezen Matth. 6 2534, ging hij voor in gebed, en sprak vervolgens een welkomst en openingswoord, waaraan wij het volgen de ontleenen: Het werk van onze vereeni ging stond dit jaar, zooals te begrijpen is, wel zeer sterk in het teeken van de crisis. Het meest krenkend was in vele gevallen de hooghartigheid van de werkgevers om zon der eenige motiveering of overleg met de vertegenwoordigers van hun personeel de salarisverlagingen en ander© maatregelen te decreteeren. Juist in dezen tijd moest men het gevoelen, dat door samenwerking en Overleg zooveel verbittering kon worden ver meden. Als Christelijke organisatie toch heb ben we ons tot taak gesteld, om den be- drijfsvrede te bevorderen door overleg tus- schen werkgever en werknemer. Als men ons kan aantoonen, dat het belang van het geheele bedrijf, dus ook het belang van het personeel eischt, dat pijnlijke maatregelen moeten worden getroffen, mogen we niet halsstarrig alles afwijzen. Maar het overleg moet ons ook mogelijk maken, toe te zien dat niet alles wordt afgewenteld op het per soneel. Spr. gewaagde verder van de groote zorg, welke de ongekende werkloosheid onder de leden der Vereeniging aan het. bestuur op legt Tegen een abnormaal zworen aanval, als nu plaats heeft, zijn zelfs de best ge situeerde kassen niet bestand. Wij zullen, aldus Spr., een intensieve pro paganda moeten blijven voeren om voor ons doel alle Christelijke technici te organisee- ren. Ik constateer met groote blijdschap, dat ons ledental nu flink over de 700 heen is. Wij hebben het maatschappelijk erf op te eischen voor het recht van onzen Koning, want pas dan, als werkgever en werknemer elkaar vinden, geknield voor het kruis van Christus, zal het met sociaal onrecht zijn gedaan. Moge deze vergadering meewerken, om dit besef bij ons te verlevendigen, dan zul len wij weer met vernieuwde kracht ons ■werk ook in het komende jaar kunnen voort Betten. De jaarverslagen Aan het verslag van den secretaris, den heer G. v. Hoven, van Rotterdam, ontlee nen we, dat het ledental in 1931 steeg van 469 tot 650. Hieihij zijn 2S7 bouwkundigen 238 werktuigkundigen, 51 scheepsbouwkun digen, 31 uit de electro-techniek, 15 uit de verwarmingsitechniek, 4 uit de kunstnijver heid. Nieuwe afdeelingen werden opgerioht te IJsselmondeRidderkerk, Kennemerland, Leeuwarden en Amersfoort. De rekening van den penningmeester, den heer G. J. Heusinkveld, van Utrecht, van 1931. loopend over ruim f12.000 sluit met een nadeelig saldo van f835. De werkloosheidskas, beheerd door dien heer G. v. Hove n, keerde f 13.623 uit en kwam f5365 tekort, waardoor het kapitaal slonk tot f22.246. De verslagen werden goedgekeurd. De be grooting 1932 werd vastgesteld met een eindcijfer van f 11.410. Bij de bespreking van het beleid van het hoofdbestuur vroeg Eindhoven hoe het staat met aansluiting der vereeniging bij het Fonds voor staking en uitsluiting van het C.N.V. Amsterdam betreurde het, dat de Minister niet wilde toegeven, dat er crisis werkloosheid in het bouwvak is, en wilde dat de vereeniging zou trachten den minis ter van zienswijze te doen veranderen. Voorts vroeg deze afdeeling hoe het staat met het zaektefonds en of het bestuur niet zou pogen gedaan te krijgen, dat de ver eeniging door den Metaalbond erkend wordt De Voorzitter zegde toe, dat de aan sluiting bij het Fonds voor staking en uit sluiting spoedig in behandeling zal kunnen komen. Het ziektefonds is mislukt. De Secretaris deelde mee, dat de drie vakcentralen een adres aan den Minister gericht hebben om hem te bewegen te ver klaren, dat in het bouwvak crisiswerkloos heid is; de vereeniging apart moet dus ten dezen niets doen. De erkenning door dên Metaalbond maakt een punt van bespre king in de federatievergadering uit. Uitvoerig werd gediscussieerd over een voorstel-Leiden, dat later ingetrokken wrerd en vervangen door een voorstel-Amsterdam de grensregelingskwestie Het ging erover of de technische over heidsambtenaren bij de vereeniging dan wel in den A.N C.A.B. hoorden, waarbij van hoofdbestuurszijde de zaak zoo gesteld werd dat het ideaal is (evenals ook de heer Ame- Iiink betoogde ter vergadering), dat alle overheidspersoneel in den A.N.C.A.B. zal zijn georganiseerd, maar dat zoolang de. A.N.C.A.B. daar nog niet rijp voor is en nog geen uitstekende vakgroep Technisch perso neel heeft, de technici in de vereeniging kunnen blijven. Een uitspraak werd niet gedaan in deze materie. Het hoofdbestuur had een voorstel inge diend, dat werklooze leden een minimum contributie zouden betalen. De vergadering wilde zulks niet, maar sprak uit, dat het bedrag ad f 900, dat op die wijze zou moeten zijn gevonden, hoofdelijk zou worden om geslagen over de werkende leden. Het hoofd bestuur nam dankbaar kennis van deze solidariteit onder de leden en zal een rege ling ontwerpen om dit uit te voeren. Aangenomen werd het voorstel van het hoofdbesuur om over te gaan tot vorming van een fonds ten doel hebbende uitkeering te verstrekken aan werklooze ledien, die ge durende hun uitkeeringsperiode niet in de gelegenheid zijn de controlelijsten te teeke nen en daarom over de niet geteekende dagen geen uitkeering uit de weikloozen- kas verkrijgen. Den Haag had een paar vraagpunten ge steld. Het hoofdbestuur verklaarde, dat het salaris, genoemd in art 19 Huösh. Regle ment, is het nominaal salaris, dus met in begrip van pensioenaftrek, stortingen, die gedaan moeten worden enz. Den Haag had verder gevraagd hoe het hoofdbestuur dacht over de mogelijkheid om leden, die in het buitenland een betrekking kregen maar Nederlander blijven, en leden, die in de overzeesche bezittingen een betrekking krij gen. desgewenscht als lid der vereeniging te blijven beschouwen. Het hoofdbestuur antwoordde, dat dit theoretisch misschien wel zou kunen, maar practisch niet, en het tot allerlei moeilijkheden zou aanleiding kunen geven. De heer A m e 1 i n k, secretaris van het C.N.V., heeft de vergadering toegesproken. Het eerelid, de heer Beeremans, woonde een groot deel der vergadering bij. Het tweede gedeelte, na vijf uur, werd In den tuin vergaderd, omdat de zaal ont ruimd moest worden. De vergadering was te ongeveer half acht afgeloopen. DE ARTSENIJBEREIDKUNST DE BEZWAREN DER DROGISTEN TEGEN DE WET. Een nieuw adres. Indertijd hebben wij, mede aan de hand van een adres, dat de gezamenlijke drogis tenbonden tot de Tweede Kamer richtten en na eigen onderzoek in enkele artikelen onze bezwaren uiteen gezet tegen de voorgestelde wettelijke regeling van de uitoefening der Artsenijbereidkunst. Het hoofdbezwaar, dat door velen gedeeld wordt en algemeen in de pers weerklank vond, school daarin, dat een 600 apothekers door 'n monopolistische regeling eenzijdig be voorrecht wordt, terwijl een 7000 drogisten met de hunnen economisch in groote ver drukking komen. Voorop staat, dat de afle vering van geneesmiddelen op recept het privaat domein der apothekers blijft; doch het ware dwaasheid om anderen wol vrij heid te geven geneesmiddelen ook ver giften in'groote hoeveelheden af te le veren, doch niet in kleine kwantums en geen verpakte geneesmiddelen. Thans, nu de Memorie van Antwoord ver schenen is en de Minister dus geen neiging vertoont om het wetsontwerp in te trekken, komen de drogistenbonden, onder verwij zing naar hun vroeger adres andermaal in beroep bij de Tweede Kamer om op hun be zwaren te wijzen. Zij vreezen zeer, dat de voornaamste wijzigingen in het Ontwerp, nl. het voorstel om de positieve lijsten ten minste eens in de drie jaren te herzien en het voorstel om bij Algemeenen Maatregel van Bestuur te bepalen, welk© geneesmid delen door de apothekers uitsluitend op re cept zullen mogen worden afgeleverd, doch een copie-recept met een recept gelijkgesteld wordt, aan de bevordering der volksgezond- heid in den weg rullen staan. Men kan zich, zegt het adres, niet ont-1 trekken aan den indruk, dat bij de overtal- rijk© Algemeene Maatregelen van Bestuur,, in het Ontwerp aangekondigd, en na welker vaststelling men eerst in staat zal zijn een oordeel over de werking der wet te vellen, d© belangen der apothekers op den voor grond zullen worden geplaatst, waardoor de geneesmiddelen-verzorging zoowel in de ste- idlen, als op het platteland zeer zal worden bemoeilijkt; terwijl het toch algemeen als een weldaad wordt gevoeld, dat de bevol king zich thans op een gemakkelijke wijze van onschuldige geneesmiddelen kan voor zien. en men algemeen van oordeel is, dat deze weldaad niet verloren mag gaan ten gevolge van wettelijke maatregelen. Om deze en andere redenen dringen de drie bonden op verwerping van het wets ontwerp aan. WERKLOOZENZORG IN APRIL Het overzidht van gegevens in zake werk- Ioozenzorg, verstrekt door het departement van Binnenlandsche Zaken over het tijdvak van 3 tot en met 30 April 1932, toont het volgende: Door bovengenoemde departement Is aan alle gemeenten een vragenlijst gezonden. Van 103 gemeenten met 584.843 inwoners, waaronder Amersfoort met 38.551, Hengelo met 34.32S. Rheden met 24.651, Zutfen met 19.732 inwoners, waren bij het samenstellen van dit overzicht nog geen gegevens ont vangen. Uitgegeven door de gemeenten, van, welke gegevens zijn ontvangen (zonder aftrek van subsidies van staat, c.q. provincie): aan werkloozensteun f 5.251.710 en voor werk verschaffing f 1.605.618. Uitbetaald door werkloozenkassen 11.440.556. Door het Rijk is betaald f 1.870.930. AFTREDEN J. H. SCHAPER Gedep. Staten van Zuid-Holland stellen voor, aan den lieer J. H. Schaper op zijn verzoek, overeenkomstig de verordening op het verleenen van pensioen aan de leden van Gedep. Staten, vastgesteld bij provin ciaal besluit, een pensioen toe te kennen van f 1500 per jaar. De heer Schaper had in het college van Gedep. Staten zitting van 9 April 1926 tot 1 Mei j.l. HULDIGING GENERAAL SNIJDERS Tot het comité, dat zich gevormd heeft om generaal C. J. Snijders ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag te huldigen, zijn alsnog toegetreden de heeren C. A. van W oelderen, burgemeester van Vlissingen en H. F. M. baron vanVoorst tot Voorst majoor van den Generalen Staf. OM ONZEN EXPORTHANDEL EEN COMMUNIQUE VAN HET COMITÉ VOOR ECON. VERWEER. Naar aanleiding van het telegrafisch ant woord van den minister van Economische Zaken aan Dr. Posthuma op het telegram dat het Comité voor Economisch Verweer de vorige week Vrijdag tot dezen minister richtte werd dezer dagen een spoedvergadering ge houden. Het Comité betreurde het zeer, dat dit ministerieel antwoord niet was, zooals het dat gaarne had gewenscht. Eveneens wierd met leedwezen geconsta teerd, dat het Comité nog geen antwoord heeft ontvangen op zijn manifest, dat, ge steund door de geheele georganiseerde in dustrie, den 27en April, meer dan een maand geleden, aan den voorzitter van den Minister raad is overhandigd, bij welke gelegenheid Z.E. de toezegging heeft gedaan, ter zake van de daarin behandelde punten met spoed over leg te zuljen plegen met zijn ambtgenooten. In dit manifest is de noodzakelijkheid uiteenge zet, om, met name ten aanzien van Duitsch- land, onzen export veilig te stellen, zoowel wat de hoeveelheid te exporteeren producten, als wat de betaling daarvan betreft. Bij de regeering is er toen met klem op aangedron gen, mede te deelen of zij er toe wilde over gaan, onzen invoer te gebruiken om onzen export in stand te houden. Het Comité heeft kennis genomen van een ambtelijk bericht in „Handelsberichten", waar in vermeld wordt, dat de Zwitsersche regee- ring overgaat tot invoering van den „com pensatie-handel" ter bescherming van den Zwitserschen export. De import van een groot aantal artikelen wordt daar aldus georgani seerd, dat de inkooporders slechts in die lan den kunnen worden geplaatst, die bereid zijn tot den aankoop en betaling van een even redige hoeveelheid Zwitsersche goederen. In deze maatregelen ziet het Comité een toepas sing van regeeringswege van hetgeen het reeds maandenlang, als het eenig mogelijke principe, den georganiseerden ruilexport, heeft voorgestaan. De omstandigheden voor onzen export worden met den dag ernstiger en wel naarmate het terrein van ongestoorden han del, gevolgd door normale betaling in geld, inkrimpt en andere exportlanden wel maat regelen nemen om zich, van overheidswege geleid, aan de nieuwe orde in het internatio nale handelsverkeer aan te passen. Het gaat hier niet om een of ander artikel, maar om het bestaan van den exporthandel van Neder land in zijn vollen omvang. ROFFELKIJMEW. De Conducteur Op een wagen van lijn negen Staat de grijze conducteur Die me, trots z'n grauwe pakje Wel bekend is om z'n kleur: 't Is één van die trouwe strijders Van de vahvereeniging. Die in durf voor zn principe Voor geen mensch opzijde ging.,, ,f)ag meneer!" GoemögeFranse!" Heerlijk weer, meneer,fZeg dat!" „Zondag was het frisch!" „Ja, heb ]6' Toen je vrije dag gehad?" „Ja meneer! We gaan wel winnen: Iedere drie weken één; t Was ook wel wat dl te gortig, De zesweeksche van voorheen. Vijf en twintig jaar geleden Werd de Zondag niet geteld; Later is die (de zesweeksche) Voor den tramman vastgesteld; En nu zijn we dubbel dankbaar Dat, ondanks de crisistijd, God ons ongedachte zegen Op ons streven heeft bereid; Dat toe iedere drie weken Zondags vrij zijn, is een feest Voor ons, Christelijke tramlui, Die in actie zijn geweest!" Toen ik van de tram naar huis liep Dacht ik me eens even in Wat het voor dien man moest wezen t Zondags vrij! in het gezin; Naar de kerk; geen uniformjas- Geen gereken en geen tasch! 'k Vroeg me af, waarom ik zelf niet Elke Zondag dankbaar was. (Nadruk verbodenLEO LENS, NEDERLAND-EXPRESS De speciale trein met post en passagiers, ïrt aansluiting op het motorschip „Marnix van St. Aldegonde" zal Dinsdagmorgen 31 Mei om 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 1 Juni 8.05 uur te Zevenaar; 8.57 urn- Arnhem; 9.46 Utrecht; 11 uur Den Haag (S.S.); 10.19 Amsterdam (W.R); 10.33 Amsterdam (C.S.) en 11.17 uur te Rotterdam (Maas). De voltooiing van den afsluitdijk van de vroegere Zuiderzee De Haven en Havenstraat te Spakenburg, waarvan de inwoners grootendeéts hun bestaan vonden in visch~ vangst op de thans afgesloten Zuiderse* j. e ven Haag werd het stoffelijk overschot van den remisechef der H. T. M., den heer Stelma, door controleurs naar de. rouwkoets gedragen. laatste strijd, tusschen zeegeweld en waterbouwkunde. En weer. Kebbert HoUandsche durf en volharding ge* trromfeerd. Te Hoofddorp werd een nieuw zwembad geopend komen wil, Als nu 'i warme weer maar. Hij het laatste gat. Deze foto van de Friesche kranen werd genomen op een kraan aan de HoUandsche tijd* Op Schiphol landde onverwachts Markies de la Cierva met zijn beroemd molenwiek-vliegtuig. Het merk waardige toestel, dat op weg is naar Bremen, op 't Amsterdamsche vliegveld. Vlak vóór het groote moment van de afsluiting der Zuiderzee. De laatste meters worden dichtgestort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5