MAANDAG 30 MEI 1932 EERSTE BLAD PAG.2 BUITENLAND SPANNING IN DUITSCHLAND BRUENING EN HINDENBURG Het begint in Duitschland steeds meer te spannen om de vraag of de regeering- Brüning zal gehandhaafd blijven. Het ge rucht gaat zelfs, dat heden die beslissing over die vraag zal vallen en dan waar schijnlijk in negatieven zin na een con ferentie tusschen den Rijkskanselier en Rijkspresident Von Hindenburg. De oude Rijkspresident li^eft een opval lend lange Pinkstervacantie doorgebracht op zijn landgoed Neudeck. Daarvan is hij Zondagmorgen vroeg te Berlijn terugge keerd. Een korte conferentie heeft hij nog denzelfden morgen met dr. Brüning gehad en hedenmiddag 12 uur zouden de beide leidende mannen elkander opnieuw ont moeten. Het staat vast, dat het den laatsten tijd niet meer bijzonder vlot tusschen Hinden burg en Brüning. Verschillende oorzaken hebben, tot dit betreurenswaardig feit sa mengewerkt. Daar is allereerst de ontbin ding der Nazi-stormafdeelingen. Men zal zich herinneren, dat eenige dagen na die ontbinding Von Hindenburg, blijkbaar daar toe bewogen door enkele hooge militairen, aan den minister van binnenlandsche zaken en defensie Groener als het ware in het pu bliek heeft gevraagd of dan de Rijksbanier, eveneens een particuliere militaire organi satie, doch opgericht ter verdediging van de republiek, niet eveneens staatsgevaarlijk is en dat Groener toen laatstgenoemde organi satie heeft verdedigd. Groenere ontslag als Rijksweerminister is spoedig daarna aangekondigd. Het heette, dut hij het reeds lang te druk had met zijn dubbele functie, doch algemeen wordt aan genomen, dat de z.g. „generaals-camarilla" bij Von Hindenburg dit ontslag bewerki heeft, zoogezegd omdat Groener niet mee: gewild was door de weermacht. Had dit conflict reeds verkoeling teweeg gebracht tusschen Brüning en Von Hinden burg, het verblijf van laatstgenoemde Neudeck schijnt aan de kans op verdere vlotte samenwerking geen goed te hebben gedaan. Hindcnburgs langdurig verblijf in het Oosten des lands heeft hem ongetwijfeld diep onder den indruk gebracht van klachten der groot-grondbezitters, de ei; naars van hypotheken, de leveranciers de geldschieters in Oost-Pruisen over de i socialiseeringsplannen van Brüning. Daai n.l. het grondbezit steeds dieper schuld komt, doordat de opbrengst van de gronden al jaren blijft beneden de renten die moeten worden opgebracht, heeft regeering besloten deze bezittingen tegen 50 en 60 pet. van de waarde op te koopen en ze dan te verkavelen onder kleine kolonis ten, ter bestrijding van den werkloosheids- nood, waarover Dr. Brüning Zaterdagavond met zooveel duidelijkheid heeft gesproken. Von Hindenburg zou echter onder den in druk gekomen zijn van het misbaar van de betreffende families der groot-grondbezit tere, die natuurlijk definitief zouden getroi- fen worden door dit plan. Men vraagt zich nu af of Dr. Brüning er in slagen zal den Rijkspresident te overtui gen van de noodzakelijkheid .van dezen regeeringsmaatregel. Intusschen is er nog meer, dat het be staan van liet kabinet-Bruning bedreigt. Do verkiezing voor den Oldenburgschen landdag heeft opnieuw bevestigd, dat het Duitsche volk zich in de armen van het nationaal-socialisme werpt en dat de huidi ge regeering minst genomen niet meer den wil van de meerderheid weerspiegelt. En tenslotte maken we melding van een onthulling, die „Der Deutsche", het blad van Stegenvald, dezer dagen bracht, n.l. deze, dat niet-politieke personen, welke ech ter met de nazi's onder één hoedje spelen, met de Franschen aan het onderhandelen zijn over het ton val brengen van Brüning en het uitstel in verband daarmee van de conferentie van Lausanne met het doel de eindschuld van Duitschland op het vaste bedrag van 9 milliard te stellen. HET WERKLOOSHEIDS PROBLEEM Dr. BRÜNING EN RIJKSPRESIDENT VON HINDENBURG Tegenstelling onoverbrugbaar? Rijkspresident v. Hindenburg is Zondag morgen om zeven uur per gewonen trein op het station Friedriohestrasse gearreiveerd Hij begaf zioh direct naar zijn paleis. Om elf uur ontving hij den Rijkskanselier voor een bzespreking over den algemeenen politieken toesttand. Bij deze bespreking was niemand aanwezig. Hedenmiddag om 12 uur zou de bespreking worden voortgezet» Het schijnt ten zeerste de vraag of de te genstellingen tusschiem dm Rijkskanselier en den Rijkspresident overbrugbaar zijn. In welingelichte kringen aohttc mm het waar schijnlijk dat do Rijkskanselier heden zijn ontslag zal aanvragen. RECHTSINGANG TEGEN CURTIS De .grand jury" heeft rechtsingang ver leend tegen den scheepsbouwer J. II. Curtis op grond van de beschuldiging, dat hij de justitie bij het onderzoek in zake het Lind- bergh-drama hinderpalen in den weg heeft gelogd. Ras Hailoe, een der invloedrijkste (hoofden in Abessynië gouverneur van de provincie Gojam, is met zijn zoon gearresteerd, ver moedelijk omdat keizer Ras Tafari van die zijde tegenstand ondervindt bij de modern! peering .van zijn land. DR. BRUENING WIJST OP DE POLITIEKE GEVAREN ER VAN Kolonisatie en vrijwillige arbeidsdienst als bestrijdingsmiddel Rijkskanselier Dr. Brüning heeft Zaterdag een rede gehouden bij het jaarlij ksch ban ket van journalisten, dat voorgezeten werd door Max Blokzijl. De voorzitter en de doyen van het corps diplomatique Mgr. Or- scnigo brachten toasten uit. Daarna sprak Dr- Brüning een redevoering uit. Hij zeidé. dat voor de rijksregeermg dc grootste noodlotsproblemen niet zijn die welke men kan samenvatten in de woorden „ontwapening, reparaties en economische crisis" alsmede het regeeringsysteem, regee- nngscrisis enz. De regeering zou gelukkig zijn als zij geen andere zorgen had dan der gelijke problemen van het oude soort, die tegenwoordig reeds een museumluchtje om zich hebben. Neen, het fundamenteel probleem, is het probleem der werkloosheid. Een nieuwe plaag der menschheid, acuut in de goheele wereld, maar van een angstig drukkend gewicht in Duitschland. Gij keut de cijfers van deze geestelijke, materieele en moreelc ellende. Zes millioen werkeloozen, wier lot een gelijk aantal van hen afhanke lijken treft, dus een vijfde gedeelte van ons volk- Onder deze 6 millioen werkeloozen, twee millioen, dus een derde, beneden de 25 jaar. Werkeloos dus op een leeftijd, waarop physieke kracht en wilsinstincten he krach tigst tot activiteit dringen. Van deze twee millioen is een millioen beneden de 21 jaar. Een millioen jonge menschen dus, die het leven voor zich hebben, zonder een werk plaats te vinden. Menschen, wien zich op het oogenblik, waarop zij den kinderschoenen ontgroeien en in staat worden tot denken en handelen, geen werkplaats biedt en die in hun levensloop, welke hen in hun gerecht vaardigde verwachtingen omhoog moet voe ren. een onoverkomenlijke hindernis ont moeten. Een wreede, in haar oorzaken niet begrepen storing der functie van het mo derne economische organisme doemt hen er toe zich te voelen als overbodige en nutte- looze leden der maatschappij. Is het verwon derlijk, dat in de harten en geesten van dit millioen jeugdigen een radicalisme opkomt? Een radicalisme, dat slechts verbetering ver wacht van den ondergang en het vernielen van al het bestaande en dat daarop zijn hoop opbouwt? In vroegere tijden heeft men bij de snelle toeneming der bevolkingen vrees gevoeld, dat het produceeren tier levensmiddelen geen gelijken tred zou houden met dit aan groeien der menschheid. De ontwikkeling is geheel anders geworden. Niet de voedings middelen zijn het die ontbreken, integen deel. Het ontginnen van steeds grootere stukken nog onbebouwd land, de geweldige voortuitgang der chemie en der techniek zijn een waarborg, dat de menschheid ook bij een snelle toeneming geen armoede be hoeft te lijden. Het is immers bekend, dat de landen, die grondstoffen produceeren. niet weten waar zij met hun graan, hun suiker, hun katoen etc. etc. heen moeten- Zij stik ken in den overvloed daarvan, aangezien in alle landen ontbrekende koop- en con sumptievermogen van andere deelen der wereld ook bij onwaarschijnlijk lage prijzen niet in staat is deze producten op te nemen. Niet het gebrek aan goederen voor dc pri mitieve behoefte is het probleem, waarmede wij allen worstelen. Niet het voedingspro bleem en ook niet het voedingsprobleem met. betrekking tot de werkeloozen i3 het beslis sende, maar even belangrijk is daarnaast het probleem der werkverschaffing en van den afzet van den arbeid. Kolonisatie en vrijwillige ar- VERONGELUKT IN DE APENIJNEN Twee passagiers waren geredden van de „Philippar" Het door Goulette bestuurde Franscho vliegtuig, dat met een mecanicien en tw geredden van de „Georges Philippar" vi Port Said naar Brindisi was gevlogen, en vandaar Woensdag naar Marseille was ver trokken, is naar Reuter meldt, Zaterdag to taal vernield in de Apennijnen gevonden nabij Veroli (omstreeks 100 K.M. ten Oosten \an Rome). Hot toeslel lag 2000 M. hoog het struikgewas. Alle vier inzittenden waren dood. De „Dailv Telegraph" verneemt nader, dat dc twee passagiers aan boord van het vlieg tuig de heer en mevrouw LangWillar wa ren, die, toen de brand op de „Georges Phi- lippar" uitbrak, in zee waren gesprongen en gered werden. De heer Lang—Willar had het vliegtuig geseharterd om zoo spoedig mo gelijk naar Marseille te komen. Hij had n.l. een aantal foto's gemaakt van het branden de sdliiip, die hij aan de bladen wilde geven. Vóór zijn vertrek uit Brindisi had de heer LangWillar naar Parijs getelegrafeerd, dat hij nog denzelfden dag, dus 25 Mei, Marseille hoopte aan te komen. De piloot zou op 3000 Meter hoogte in een rechte lijn naar de Fransche havenplaats vliegen, doch blijkbaar heeft hij door den tegenwind niet de hoogte kunnen bereiken, die noodig was, om de bergtoppen te ontwijken en is hij te gen een berg aangevlogen. Zoodra bleek, dat er iets met het vlieg tuig moest zijn gebeurd, verzocht de Fran sche regeering een onderzoek in te stellen, hetgeen tot het boven gemelde resultaat leidde. De vier lijken lagen tusschen de wrakstukken van het vliegtuig; ook de en veloppe met de fotografieën werd gevonden. Het echtpaar LangWillar laat drie kin deren achter. De heer LangWillar was vriend van Albert Londnes en heeft, zooals bekend, te Port Said nog medegedeeld hoe vermoedelijk het einde is geweest van den grooten reporter. Hij was vertegenwoordiger van een Fransche firma in Buenos Aires en oen bekwaam schrijver. Aan de Parijsche- bladen had hij nog een levendig relaas van de ramp geseind. De vlieger Goulette had een aantal re cords op zijn naam en was een van de be kwaamste Fransche vliegers. De vorige maand vloog hij van Parijs naar Kaapstad in den recordtijd van drie dagen en 18 uur, van Parijs naar Saigon vloog hij in 5 dagen en van Frankrijk naar Madagascar in vier dagen. De eveneens omgekomen monteur Moreau vergezelde hem op bijna alle vluchten. Het is een probleem dat gel kt op de kwa dratuur van de cirkel. De Rijksregeering zal al haar krachten inspannen om uit dit labyrinth een weg naar buiten te vinden. Wij zuilen dc door ons beproefde wegen vol gen en niets onbeproefd laten verlichting te brengen in dezen toestand. Deze wegen en mogelijkheden wil ik hier niet gedetailleerd beschrijven. In het bijzonder komen in aan merking de kolonisatie en de vrijwillige ar beidsdienst. De kolonisatie, vooral in de omgeving van steden en industriecentra moet het den werkloozen mogelijk maken zich een eigen, zij het ook primitief huis te versoliaffen en door hun eigen werk him materieele nood eenigszins te verzachten. Beslissend is daarbij ook weer het feit dat zij zich daarbij weer zullen voelen als actieve leden der maatschappij en hierin een psyohischen steun vinden. De vrijwillige arbeidsdienst, vooral voor de jeugdigen is er op berekend een dergelijk resultaat te bereiken. Hun activiteitssdrang moet een gelegenheid krijgen zich te uiten opdat zij het ondermijnende gevoel verliezen nutteloos te vegeteeren. en langzamerhand het gevoel krijgen zelf aan een hetere toe komst te kunnen werken. Verhoed moet echter -worden dat deze vrijwillige arbeids dienst tot een concurrentie wordt voor dien gewoon werkenden aiibeider of zijn levens standaard verlaagt. Een dedier zal begrijpen dat hier wanneer men moeilijkheden wil voorkomen wier om vang geen fantasie, hoe sterk die ook zij, zich kan voorstellen hier een oplossing moet worden gevonden. Internationale medewerking noodig. Duitschland kan echter dit probleem dat voor ons het beslissende is niet alleen oplos sen zelfs wanneer het mocht gelukken op dit gebied baanbrekend werk te verrichten. Van die ngeesel der werkloosheid die de heele we reld heeft aangetast kan zij slechts door ge meenschappelijke actie worden bevrijd. Dit valt op het gebied der buibenlandsche poli tiek. De economische wereldcrisis door wel ker opheffing of op zijn minst verzachting alleen dc redding komen kan, kon slechts worden opgelost in gemeenschappelijk sa menwerken. De eerste voorwaarde is en dit s reeds herhaaldelijk gezegd, het herstel an het vertrouwen. Dit kan slechts wor den hersteld door de oplossing der bekende politieke problemen die tot dusverre het op leven van dit vertrouwen geremd of onmo gelijk gemaakt hebben. Er zijn wel ongelukkige overwonnenen maar geen gelukkige overwinnaars. Allen zonder uitzondering 'hebben de plicht te wer ken aan het herstel van het vertrouwen. De pers heert hierbij een even belangrijke als verantwoordelijke taak Zij moet niet alleen de pogingen der staatslieden ondersteunen maar ook de staatslieden zelve en de econo mische leiders stimulceren, DE NIEUWE DUITSCHE NOOD VERORDENING VERLAGING DER CRISIS-UITKEERINGEN Van welingelichte zijde te Berlijn wordt omtrent het soc-politieke gedeelte van den inhoud der nieuwe" noodverord. gemeld, dat de voorgenome nieuwe belastingen niet vol doende zijn om de tekorten te dekken. Der halve zullen de uitkeeringen der werkloos heidsverzekering zoodanig verlaagd worden, dat de crisisuitkeering zal worden verlaagd tot de bedragen, die aan uitgetrokken werk loozen worden uitgekeerd. De gemiddelde verlaging bedraagt 23 procent, voor kleine plaatsen en voor ongehuwde steuntrekkers, echter bijna 50 procent. De crisisteun is verminderd met bijna 15 procent Ook de invaliditeitsrente wordt verlaagd, en wel de gemiddelde maande! ij ksch e uitkeeringen van 36.80 mark met 6.50 mark tot 30.30 mark. De weduwenpensioenen van 21.S5 mark worden verlaagd met 5 mark tot 16.85 mark en de wieezenpensioenen van ongeveer 14.75 mark met 4 mark tot 10.75 mark. Al deze kortingen bete:kenen een totale bezuiniging van ongeveer 200 millioen mark. OCEAANVLIEGERS De Poolsehe vlieger Hausner, die Zaterdag te New-York in zijn Bellanca-eendekker ,Rosa Maria" was opgestegen om een Oceaanvlucht te maken, welke hem, naar men thans aanneemt, rechtstreeks naar Polen had moeten voeren, waar zijn ouders /open, is zes uur na zijn vertrek op Bennett Field teruggekeerd. Hij deelde mede, dat hij 'n een zwaren mist was beland en dat zijn nstrumenten hem in den steek hadden ge laten. Bij de landing brak de achter-rem schoen van het toestel, maar niettemin hoopt Hausner Dinsdag een tweede poging te wa gen. Seattle—Tokio De New-Yorksche vlieger Browner, die te Seattle was opgestegen om den Stilten Oceaan naar Tokio over te steken, teneinde een uitgeloofden prijs van 75.000 gulden te winnen is terug moeten keeren daar zijn olieleiding gebroken was. Bij de opstijging bleek zijn vliegtuig ook reeds te zwaar be laden, zoodat hij genoodzaakt was 100 gal lons benzine overboord te gooien. HET HOOVER-MORATORIUM Het onderhoud, dat de Amerikaansche gezant Edge Zaterdag met Tardieu had is in zoover niet volgens de wensclien vao Edge verloopen, dat Tardieu, volgens do „Echo de Paris", met een beroep op de ko mende regeeringsvorming verklaarde het accoord over de rente van 4 pet. voor do uitgestelde schuldbetaling niet te kunnen teekenen, daar hij zulks aan de nieuwe ro- geering wil overlaten. DE OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND DE TOESTAND NOG VERERGERD Nedarland's strijd tegen het water als voorbeeld gesteld. Door zwaren negen is de toestand in de overstroomde gedeelten van Engeland nog hachelijker geworden. Verscheiden dorpen in de Midlands zijn totaal afgesneden en vele bewoners weiden gedwongen hun huizen te verlaten. Uitge strekte streken staan geheel onder water. De schade in Derbyshire wordt alleen reeds op 400.000 pond sterling geraamd. In de stad Derby heeft hiet water in verschillende stra ten een hoogte van twee meter bereikt. Nog steeds houdt het slechte weer aan, en er be staat weinig kans, dat het weer zal omslaan Hert. is best mogelijk, dat de Meimaand van 1932 de vochtigste zal worden sinds een eeuw In Yorkshire zijn meer dan 5000 menschen door overstroomingen verrast. Een groot aantal bewoners van Bentley en Arksey «ten hun woningen ontruimen. Zij kun- sleahts met roeibooten de verbindingen tot stand brengen. In een dorpje bij Don- caster moesten 500 bewoners uit hun huizen luchten en een schuilplaats zoeken in een school, waar zij nu in een 6oort communis tische gemeenschap huizen. De afsluiting van den Zuiderzeedijk geeft de „Daily Telegraph" aanleiding in een hoofdartikel de vraag te stellen, waarom, als in Nederland zulk een strijd tegen het water gewonnen wordt, in Engeland niets gedaan kan worden om de jaarlijksche over stroamingen te voorkomen, die telkenmale uitgestrekte gebieden onder water zetten en duizenden gezinnen uit hun woningen ver drijven, terwijl onschatbare schade wordt aangericht. EINDE DER DICTATUUR IN PORTUGAL? Volgens een te Londen ontvangen bericht uit Portugal, is daar een wetsontwerp gepu bliceerd, dat voorziet in het beëindigen van de dictatuur, die voor zes jaar werd inge steld door generaal Carmona, die dan voor- loopig voor drie jaar als president zou er kend worden. DE VERKIEZINGEN IN OLDENBURG DE VLEESCHKONING SWIFT OVERLEDEN UIT EEN VENSTER GEVALLEN Uit Chicago wordt gemeld: Edward F. SSwift, de leider van de Swift Company, een van de grootste Amerikaan sche maatschappijen, die zich bezighouden met de vervaardiging van geconserveerd leescli, is uit de zesde etage van zijn huis op straat gevallen. Hij was op slag dood. Zijn chauffeur stond beneden met den wa gen te wachten om hem naar zijn bureau te brengen. De man zag het ongeluk gebeuren Omtrent dc oorzaak van het ongeluk kon niets worden vastgesteld. Swift was vele malen millionmaiir. Hij was :n van Amerika's vle&schkoningen. Eenige jaren geleden teekende ttidj voor zijn maat schappij een overeenkomst met Armour Co te Chicago en Vestey Co. te Londen, waar door deze drie maatschappijen 69 van de vleeschmarkt der geheelc wereld konden control eeren. Edward Swift, die den 64-jari- gen leeftijd bereikte, bewoonde een prachtig huis te Chicago en had nog een buitenver blijf te Lake Forest in Illinois. DE MOORDENAAR VAN DOUMER Twee beambten der Fransohie crimineele politie zijn Zaterdag per vliegtuig naar Berlijn vertrokken, teneinde aldaar te za- men met de Duitsohe politie een onderzoek n te stellen met betrekking tot de persoon an Gorgoelof, den moordenaar van presi dent Doumer. Het eigenlijke doel van dit onderzoek wordt voorloopig streng geheim gehouden, doch er verluidt, dat verrassende resultaten mogelijk zijn. In Oldenburg hebben verkiezingen plaats gehad. De samenstelling van den nieuwen landdag zal er op grond van de officdeele berekening als volgt uitzien: (Tusschentij haakjes de vorige aantallen zetels). D.N;V.P. 2 (2), S.P.D. 9 (11), S.A.Pi 0 (0), Comm. 2 (3), Nationale vereeniging 0. Staatspartij 1 (1), Landvolk 1 (1), Nat-soe. Partij 24 (19), Centrum 7 (9); totaal 46 (48). De vermindering van het aantal mandaten staat in verband met den veranderden kies- deeler, die berekend wordt uit bet aantal uitgebrachte stemmen. De Nat.-soc. partij heeft thans dus de absolute meerderheid in den Oldenburgschen landdag veroverd. PRIESTER GERUILD VOOR MEDICIJNEN Uit Hankau wordt medegedeeld: Pater Sandt, die seldert Augustus 1931 door communisten gevangen werd gehou den. is in ruil voor medicamenten ter waar- je van 36.000 gulden vrijgelaten. TREINOVERVAL IN MANDSJOERUE. Vijftien passagiers ontvoerd. De eerste trein, die na heropening van den dienst op een zijlijn van den Oost-Chi- neeschen Spoorweg tusschen Charbin en de Manidsjoerijsche grens reed, is door ban dieten dicht bij de grens overvallen en ge plunderd. Vijftien passagiers werden ont voerd en uit den postwagen werd een be drag van 40.000 dollar, eigendom van den Oost-Chineeschen Spoorweg, gestolen. SOCIALISTISCHE ACTIE IN EGYPTE De politie te Cairo heeft een huiszoeking gedaan in een drukkerij en 100.000 circulai res in beslag genomen, waarin een beroep wierd gedaan op het volk om een socialisti sche partij in Egypte te vormen Voorts wordt in de circulaires de eisch gesteld, dat de ar beiders in het parlement vertegenwoordigers krijgen, terwijl ook wordt gesproken over de rechten der vrouwen. UIT TROPISCH NEDERLAND De koloniale afdeellng der s.d.a.p. Nationalisten en socialisten 1 Mei te Batavia. Onze correspondent te Batavia schrijft ons d.d. 3 Mei: Het zijn alleen de sterke positie van de s.d.a.p. in Nederland, en de persoonlijkheid van enkele socialistische figuren in Indië, die de belangstelling wettigen voor het kolo niale filiaal der Nedcrlandsc.be s.d.a.p., n.l. cLe Indische Sociaal Democratische Partij (I.S.D.P.). Want noch de socialistische ge dachte, noch het aantal socialisten zijn van genoegzaam belang in de koloniale samen leving. Alles is in Indië zóó totaal anders, de verhoudingen verschillen zóó diep van die in Europa, dat een stelsel en een partij welke zich in beginsel richten naar dc stof felijke verhoudingen, hier in de Oost niet ongewijzigd kunnen overgeplant worden. Voor de Oostersche ziel gelden andere waar den dan voor dc Westersche, rust en vrede zijn haar liever dan vooruitgang en strijd, in het algemeen gesproken natuurlijk. Een sterke vakbeweging bestaat hier niet, wel zijn er bondon van Europeesche cultuur- employé's, doch deze staan niet op het standpunt van den klassenstrijd. Het merk waardige is, dat hun leider en vertegen woordiger in den Volksraad een bestuurslid is van de Christelijk sociale partij en lid der Gereformeerde kerk te Batavia. En ook de Indische vakbeweging, hoewel uiteraard door de Indische socialisten gesteund, staat toch weer op een andere basis. De I.S.D.P. is een vereeniging van hoofd zakelijk theoretische socialisten, die in de practijk evenzeer „kapitalist" zijn als de overige Europeanen, en in vier gezin even zeer de „klassenstrijd" bestaat van den rijken toean en dc arme, naar Europeesche maatstaf sober bezoldigde, huisbedienden! Tot nu toe sympathiseerden de nationalis ten zeer sterk met de I.S.D.P., doch na een scheuring in de s.d.a.p. in Holland zal dat wel anders worden. Immers als een echte groote partij hééft de I.S.D.P. een verklaring uitgegeven, waarin zij vaststelt, dat de vor ming der nieuwe partij in Holland geener lei wijziging kan brengen in de onafgebro ken samenwerking tusschen Holland en het koloniale filiaal. De koloniale beginselen van 1930 gelden voor beide partijen. De houding van dc nieuwe partij ten aanzien der koloniale vraagstukken dient te worden afgewacht.' aldus deze verklaring, alvorens de I.S.D.P. daarover definitief oordeelt. Doch zooals de heeren Zentgraaff van het Soerabajaasch Handelsblad en Ritman van het Bataviaasch Nieuwsblad voorspellen, zal dit een verwijdering beteekenen met de nationalisten in de inheemsche beweging, \vier sentiment behoefte heeft aan daveren de beloften en knallende leuzen, welke juist in de nieuwe Hollandsehe socialistische partij te kust en te keur zijn te vinden. De I.S.D.P. wordt nog meer dan zij reeds was, een studiegroep van enkele „salon"-socia- listen. klein in aantal; en de eigenlijke „klassenstrijd", maar heel anders van in houd dan in Holland, al 9pelen hier ook be zitsverhoudingen wel sterk mee, komt hier voor rekening van de felle nationalisten. Dat de Indische Socialistische Partij nu meriek al zeer weinig beteekent, bewees ook de vergadering op 1 Mei te Batavia gehou den, waar een Indiër de noodzaak betoogde van samenwerking tusschen de inheem- schen en de I.S.D.P. en de heer He Dreu, het eenige socialistisdhe Volksraadslid, be weerde, dat de verhouding tusschen de par- J de nationalisten uitmuntend is. Veel geestdrift was er op deze slecht bezochte bijeenkomst ook al niet. Het vertrek van den heer Stokvis verleden jaar beteekent wel een groot verlies voor deze partij, die zelfs een bekwaam man als prof. Van Gel- deren onder haar leden telt, thans leider van de economische afdeeling van Land bouw. Zelfs departementsdirecteuren zijn oorspronkelijk en wellicht nog socialist, echter alleen in principe, maar practisch is elk hier immers kapitalist!! Gemengd Nieuws De KrJJgsraad heeft te Den Bosch uitspraak gedaan in de zaak tegen den luitenant G. J. van D. te Breda, die terecht had gestaan in verband met de gedurende een reeks van ja ren gepleegde malversaties by de militaire ad ministratie te Breda. Hij werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest en ontslag uit den dienst, zonder ontzetting der bevoegdheid om by de gewapende macht te dienen. De eisch was één jaar en vier maanden. Hierna deed de Krygsraad uitspraak in de zaak tegen den wachtmeester K. B., die ook wegens fraude hoeft terecht gestaan. Hy werd veroordeeld tot vijf maanden gevangenis straf voorwaardelijk, met «en proeftijd van drie Jaar. De eisch was vjjf maanden met verlaging van rang. Op den weg van 's-Gravenzande naar Hoek van Holland heeft gistermiddag een ernstig ongeval plaats gehad. De 24-jarige motorrij der W. de B. uit Monster wilde een voor hem uitrijdende auto passeeren. Juist op dat oogenblik kwam een auto uit de tegenoverge stelde richting, welke de motorrijder niet tij dig genoeg opmerkte. Hij reed in volle vaart op deze auto in. De B. werd zwaar gewond naar het Roode Kruisziekenhuis te Den Haag ergebracht, waar hij hedenmorgen aan zijn •rwondingen is overleden. Een duozitter, de heer Van A., eveneens uit Monster, bekwam wonder boven wonder geen letsel. Uit het Sociale Lerea. DE WERKLOOSHEID IN HET WESTLAND De werkloosheid in het Westland, die lan gen tyd vrij groot is geweest, grootcr dan aanvankelijk door de gemeentebesturen was verwacht, begint thans vrij snel te verminde ren, althans wat betreft het aantal werklooze tuinarbeiders. Momenteel is n.l. in deze streek flink werk los gekomen door het druiven- krenten, een werkje dat overigens uitsluitend door vrouwen en meisjes en vak-arbeiders kan worden verricht. Het aantal werkloozen te Naaldwyk daalde hierdoor in een week van 146 tot 69. Het ver minderd aantal werkloozen heeft aan het ge meentebestuur van Monster aanleiding gege ven met ingang van 1 Juni de steunuitkeerin- gen stop te zetten, en hen die dan nog werk loos zijn, langs anderen weg steun te verlee- nen. Het gemeentebestuur van De Lier heeft de steunverleening verminderd met 50 pet. DE STAKING IN HET VEENDISTRICT BARGER OOSTERVEEN OPGEHEVEN De stakende arbeiders in het veendistrict Barger Oosterveen hebben besloten de staking op te heffen en vandaag het werk te hervat ten. De loonsverlaging was door de werkge vers teruggebracht van 10 pCt. tot 9 pCt. en is thans door de arbeiders op advies der hoofd besturen van de arbeidersorganisaties aan vaard. Er wordt thans nog gestaakt by een drietal verveners in het district Schoonebeek en een drietal verveners te Bargercompas- cuum. Men hoopt ook met deze werkgevers tot overeenstemming te komen, in welk geval vandaag In het veenbedrijf het werk zal wor den hervat. BOND VAN TECHNISCHE AMBTENAREN Men mefLdt one uit Den Haag: De Bond van Technische Ambtenaren in overheids- en semi-overhiedsdienst hjeld alhier het eerste gedeelte van zyn jaarvergadering, welke zeer druk was bezocht. In zijn openingswoord schetste de Bondsvoor zitter de bijzonder moeilijke omstandigheden, waaronder dezë vergadering plaats heeft. De Bond staat tegenover al deze moeilijkhe den en bedreigingen ten aanzien van het korps middelbare overheidstechnici sterker dan ooit tevoren. Het ledental is in het afgeloopen jaar van 1341 tot 1510 gestegen en bedraagt thans 1572. De heer J. A. Visser, algemeen secretaris, hield een inleiding over de propaganda. De bondsvoorzitter, de heer H. L. Guyberts, sprak vervolgens over de positie van de tech nische ambtenaren in verband met de crisis. Bijzondere aandacht wydde spr. aan de technische rationalisatie. Hy was van meening, dat de samenleving zich niet voldoende heeft kunnen aanpassen aan de snelle ontwikkeling van de techniek en de to taal nieuwe verhoudingen welke deze met zich bracht. De technische rationalisatie behoeft ech ter op de mate van werkloosheid niet van blij kenden invloed te zijn. i Weerbericht. PUitje geeft den vorlgen i Hoogste stand te Rost 769.3. Laagste stand te Breslau 751.8. Stand vanmorgen halftwaalf 760.9. WEERVERWACHTING (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit Z.-richtingen, tijdelijk opklarend, aanvankelijk nog kans op regen of omveer in het Oosten, in liet Westen weinig of geen regen iets wanner over dag. BUTTENLANDSCH WEERBERICHT Terwijl in het N. de hooge druk zich over het. algemeen handhaaft, is de toestand in onze omgeving uiterst veranderlijk. Dc vorige depressie trok afnemend Westwaarts, maar is nu opgenomen in een groot lage druk ge bied, dat uit het W. nadert. In O.-Duitschland vormde zich een ondiepe depressie, die later sterk toenam en bijzon der zware onweer-regens in Oostenrijk heeft gebracht. Te Weenen 56 m.M. Dit gebied beheerscht vandaag het weer in heel Duitsch land en in ons land. De hooge drukking over Frankrijk schijnt echter O.-waarts te trekken en indien de O.-depressic daardoor meer naar de Oostzee trekt, zal het meer onder den invloed van de Westelijke depressie komen, en kan de temperatuur weer gaan stijgen. Thans is het op de Brit- sche eilanden en in Frankrijk nog vrij koud, met betrekkelijk weinig regen. Tn Zweden, Finland en Polen is het. echter warm en droog. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 16.0 C. 31 MEI Zonsopgang 3.47 u,; Zonsondergang 8.05 Maansopgang 1.49 u.j Maansonderg. 4.20 u. Zomert ij dï Van 's avonds 9.39 u. tot 's morgens 4.16 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walehut 3.57 3.32 Basel 1.70 3.38 Huningen 2.37 2.00 Rheinweilcr -0.00 -0.35 Kehl 3.48 3.40 Maxau 5.14 5.18 Wiedesheim 1.36 1.38 Mannheim 3.06 4.20 Lobr 1.56 1.49 Mainz 1.57 1.60 Bingen 2.49 2.56 Heden Vorig Canp i i k 2.84 2.94 Ems 1.18 1.20 Coblenz 4 2.89 Trier j i 1.02 1.14 Keulen j i 2.89 Kuhrort 1.61 1.50 Wesel 1.46 1.37 Emmerik t 2.67 2.58 DusseidorE 2.35 2.27 Maastricht 2.02 Venlo 11;08 10.83 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 31 Mei (Oude Amstordamache tb'd) 1.41 20.48 Hellevoetsl. Delfzijl Terschelling 5.52 38.07 Harlingen 6.34 18.55 Helder le 1.34 Idem 2e iJmniden 0.21 12.53 EL v. Holland 12.02—.— Schevening. 0.12 Rotterdam 1.22 14.09 Willemstad 1.07 Brouwersh. 11.51 Zierikzee 12.21 Wemeldinge 0.08 Vlissingen ,11.10 Verder wydde spr. eenige beschouwingen aan het werkverruimingsvraagstuk en achtte de beperking van de uitvoering van openbare wer ken in lijnrechten strijd met de zienswijze der Regeering om zooveel mogelijk de Nederland- sche industrie te steunen. Tenslotte stelde spr. de volgende resolutie voor: ,„De Bond van Technische Ambtenaren enz., draagt het hoofdbestuur op met kracht te ijveren voor de totstandkoming van die maat regelen, welke bevorderlijk zyn of kunnen zijn om tot productieve werkverruiming tc ko men". Faillissementen Ultgeaprokcn t J. G. Loman, Harderwijk. Rechter-cc A. Hoevers, Den Haag, Jacob Catestraat r;9. Opgegeven: H. van Dongen. Arnhem. W. van Iddoklnge. Vclp gem. Rlieden. H. van der Loo, Harskamp gem. Ede. tigd en kantoorhoudende i ÏO22. heeft een verzoeksch; an betaling ingediend. Dew J. W. Spyr-r. advocaat en procm dam. Raadhuisstraat 4. Verhoo Juni. des middags te 2% uur In •t Paleis van Justitie aan de Prinscngraciüi

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2