llirttiur £rihsdjr Courant PRIJSVERLAGING LEESGELD NIEUWE LEIDSCHE COURANT In elk Christelijk gezin het Christelijk dagblad ZUIDERZEE BESTAAT NIET MEER ABONNEMENT: Per kwartaal 2.35 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.18 Postabonnement per kwartaal2.85 Voor het Buitenland bij Wekelijk- sche zending6. Bij dagelij ksche zending7— Alles bij vooruitbetalinb Losse nummere 5 cent met Zondagsblad 5% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken NO. 3670 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 30 MEI 1932 ADVERTENTIEN 'an 1 tot 5 regels...M..M..MH«MM L17VS 0.22 y? ,L30 van 1—5 regels Elke regel meerm 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend - 0.10 12e Jaargang Het is ons aangenaam mede te kunnen deelen aan de lezers en de toekomstige lezers van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, dat de abonnementsprijs met ingang van 1 Juli aanstaande wordt gebracht op ff 2.35 per kwartaal op plaatsen waar per agent bezorgd wordt, of ff 0.1 8 per weekof ff 2.80 per kwartaal voor de post-abonné's. Wij hopen, dat deze sterke verlaging tot gevolg heeft, dat er een algemeene drang komt ons te helpen in ons streven: Nieuwe lezers op te geven aan onze agenten of aan het BUREAU BREESTRAAT 123, LEIDEN Oil nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. KETTERJAGERIJ Een openhartige mededeeling in de roode pers, dienend om het partijbestuur tegen over een aanval uit de moderne, d.w.z. sociaal-democratische vakbeweging te ver dedigen, geeft heel wat te denken. Het schijnt nog voor te komen, clat 6ociaal-democraten lid zijn van oen „neu trale" vakorganisatie. En dit was voor een leider in de roode vakbeweging oorzaak om ihet partijbestuur een slappe houding toe te schrijven. Hoe kunt gij dat doen stuift de redactie van de roode pers op? „Het mangelt u blijkbaar aan voldoende kennis van zaken". En dan komt de niededeelins: Op verzoek van het Partijbestuur heeft het bestuuur van het N.V.V., oa raad pleging der vakbonden, een lijst van neutraal-georganiseerde partij genooten overgelegd. Aan al deze personen is door het Partijbestuur een schrijven gericht, waarin het opheldering vraagt omtrent hun gedragslijn. Als de antwoorden hier op zijn binnengekomen, zal het Partijbe stuur zijn houding voor de uiteenloopen- de gevallen nader vaststellen. Van slap heid is geen sprake. Wel van het onwen- schelijke, om zulke verwijten uit te spre ken zonder voldoenden grondslag. De betekenis Is helder. Op verzoete van het partijbestuur heeft de vakbeweging een zwarte lijst aangelegd: die en die is wèl sociaal-democraat, doch geen lid van de roo de vakbeweging. Dientengevolge kwamen cr meer of min der personen onder censuur te staan: ze kregen van het partijbestuur een brief, waarin ze ter verantwoording geroepen worden over zoo snood gedrag. Straks, als de antwoorden binnen zijn, zal het partijbestuur overwegen, welke discipli naire .straffen verder genomen zullen wor den, maar nu reeds staat vast: „van slap heid is geen sprake'. Ziezoo, nu weten wij Het. De roode ketter- jagerij is'in volle gang; de inkwisitie speurt en zoekt naar dwalende schapen en de Vargas ziet wachtensmoede naar de be rechting uit. Ziedaar de geestelijke ert persoonlijke vrijheid in de S. D. A. P. En zulke ketter jagers hebben de mond vol grimmige critiek over predikanten en pastoors, die Christen ouders vermanen om him kinderen niet naar de openbare school te zenden en die Christenarbeiders waarschuwen voor de roode vakbeweging! EEN JUIST PRINCIPE In Friesland, waar de crisis in de veeteelt noodzakelijkerwijze het scherpst wordt ge voeld, aangezien de welvaart dezer pfovin- a goeddeels van dit middel van bestaan af hankelijk is, werd door do Vereeniging „Friesch Grondbezit" in Maart van dit jaar een commissie opgericht, om te trachten de zich in moeilijkheden bevindende pachters te helpen. Deze hulp bestaat in bemiddeling tus schen pachter en verhuurder inzake reduc tie op tie te betalen pachtsom. Naar de voorzitter van „Friesch Grondbe zit" de heer B. Ph. van Harinxma thoe Sloo- ten meedeelt in het „Handelsblad" werden reeds 130 gevallen behandeld. In vele daar van wist de commissie door haar tusschen- komst te bewerken, dat de verpachters over gingen tot 't géven van een belangrijke reductie, zoodat deze gevallen tot genoegen der pachters werden geregeld. De heer Van Harinxma vestigt echter de aandacht op een groote moeilijkheid, nl. het .geval, dat de verhuurder geen grootgrondbe zitter of kapitalist is, wien verminderenig der huur slechts luttel deert, doch iemand, Üie van de betreffende huur moet leven of De dijk verbindt Noord- Holland met Friesland Een dag van vreugde maar ook van weemoed Het gelaat van ons land verandert snel. Wie straks gehoor geeft aan het verzoek van belanghebbenden hindert niet, wie heeft bij slot van rekening geen belang en zijn vacantic gaat doorbrengen in eigen land, mag wel zorgen over een goede kaart te beschikken. Welke provincie men ook kiest, overal zijn nieuwe wegen aangelegd, en het proces werkt nog steeds door. En nu zal de kaart voortaan een weg aanwijzen van Den Oever, het noord-ooste lijke punt van Wieringen naar Zurig aan Frieslands westkust Natuurlijk zal het heel wat jaren duren, eer de trein over dezen dijk ratelt, of zelfs eer de auto de nieuwe veelal kaarsrechte baan neemt, maar Zater dag zijn toch de eerste wandelaars ge trokken over het laatst gedichte stuk van den heirweg, wedke eens vooral een eind heeft gemaakt aan de glorie der Zuiderzee, Wandelen was het echter niet precies. Met bloote beenen zeulden deze jagers op primeurs, waarbij natuurlijk ook een enkele vrouw was, van de eene keileenikluit op de andere. Maai' dc glorie van de Zuiderzee is toch uit Er wordt om gejuicht, maar ook om getreurd. In al de visschersplaatsen van het IJsselmeer, hetwelk voortaan de naam zal zijn van het in boeien geslagen binnenwater, hadden de schepen de vlaggen halfstoks geheschen. Een dierbare doode werd her dacht. Echter ar.n den dijk, daar joelde en krioelde een vroolijke drom. Zeven eeuwen heeft de Zuiderzee een be langrijke rol gespeeld in de historie van ons land. Zij heeft duizenden visschers eer*, vaak sober, bestaan geschonken en dezen waren er tevreden mee en begeerden geen anderen werkkring. Zij heeft de binnenvaarders ge legenheid gegeven zeemanskunst zich eigen te maken, en dat was noodig, want de Zui- zelf op hooge lasten (hypotheekrente) zit Dit is een kwestie, diie van belang blijft ook straks, als 'het crsisis-pachtontwerp Ebels—Oud wet zal zijn geworden. Men gevoelt, het is heel gemakkelijk, pachters te ontslaan van de verplichting hun huur te betalen, maar in bepaalde ge vallen kan daarmee, ten bate van den een, het bestaan van den ander worden ver nietigd. Hier zal wijs beleid en tactisch overleg noodig zijn. En voor alle dingen bij dege nen, die de moeilijke taak zullen hebben, in deze zaken uitspraak te doen: de wil tot be grijpen en de meest volslagen afwezigheid van alle neiging om eigen vooropgezette meeninkje tot geldigheid te brengen. Het principe der vereeniging „Friesch Grondbezit" is volgens dan heer Harinxma, dat de ongunst der tijden door verpachters en pachters gezamenlijk dient te worden ge dragen. Misschien is het aan do toepassing van dit juiste principe te danken, dat vele verpachters in Friesland zelfs zonder eeni- ge inmenging van de crisiscommissie aan zienlijke kortingen op den huursom (tot 40 50 pCt toe) hebben toegestaan. Wij zijn er van overtuigd, dat onder be ding van Gods hulp, Nederland deze gewel dige crisis kan te boven komen, indien maar niet het eene lid in grof egoisme, meenende dat aan z ij n mandarijnen huisje niet mag worden geraakt, weigert met het andere lid mee te dragen en zoo noodig mee te lijden. Solidariteit in geest, ook in offers, ook in lijden, dat is eendracht en kracht. ,,d' Eendrachtigheyt die is de moeder van de krachten, En 't grootst gewelt dat oyt wij bij malkander brachten. Geen wapen doet so veel, geen oorlogstuvg so sterek, S'is 't alder-swachste volck het sterekste Bolleworck". derzee was bij tijden verraderlijk en had ook haar gedeelten, die den naam van schippersgraf met eere droegen. Zij wa tijd door bereid het water van IJssel Vecht en uit de polders door te geven aan haar grootere zuster, de Noordzee. Zelfs is er een tijd geweest, dat de zwaarbeladen Oostinjovaarders de Zuiderzee binnenvielen, om. wat nu bijna slapende stadjes zijn, tot luister en heerlijkheid te brengen, en om Amsterdam het* noodige te' bieden in haar streven omhoog. En eindelijk, zoowaar is er eenmaal een zeeslag geleverd, zoo tegen den Hollandschen rand van deze binnenzee aan. Sic transitDe heerlijkheid van de Zuiderzee is geëindigd. De nieuwe zakelijk heid heeft het gewonnen. Wi; verheugen ons nu de „twaalfde" provincie zich aan den horizon opdoet voor ons oog, en wij hopen, dat God zegen wil schenken op dit in zorge lijke tijden tot een mijlpaal gebrachte werk, maar wij gevoelen ook iets van weemoed. Men zal straks zoeken taar iets en het piet vinden. Precies als men behoefte heeft aan een pelgrimage naar zijn geboortedorp, of zelfs naar de straat, waarin eenmaal het geboortehuis stond, en alles zoo veranderd terugvindt, dan heeft men wèl gezocht maar niét gevonden. Wij zijn blij dit historisch mament hebben mogen bijwonen. Het gelaat van ons land verandert. Het legt af. wat in de zake lijkheidseeuw franje is of wel onnuttige ruimte en het maakt aanstalten, om grond aan het water te ontwoekeren voor onze zidh in millioenen uitbreidende bevolking, in de hoop, dat deze grond straks brood zal bieden aan den eter. De Directie van de Zuiderzee-werken dacht zich niet te vergissen wanneer zij de slui ting van den dijk ging stellen op Zaterdag 28 Mei, des middags één uur. Men was wat voorzichtig geworden. Wind en weder dienende, moet bij waterbouw werken altijd het voorbehoud zijn. Eenige dagen tevoren had de noordwestelijke wind zoo en-entjes met zijn staart gekwispeld en het gat ten ongerieve van de uitvoerders vergroot Maar nu zou het dan toch wel gaan. Niet te veel ruchtbaarheid werd ditmaal aan de zaak gegeven. Alleen technische auto riteiten zouden worden udtgenoodigd, waar bij natuurlijk de Zuiderzee-raad. Een dertig tal dagbladmenschen had een vertrouwelijke uitnoodiging ontvangen. Maar natuurlijk was alles, wat verbonden is aan de M. U. Z. (Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzee werken) waakzaam en ook present en dat is samieai een heel leger. En hierbij hadden zich gesohaard familieleden en buurtbewo ners, plus dat slag menschen die rui ken als er iets bijzonders aan de hand is en ook altijd een gaatje weten om door te slui pen Zoo was het een levendig aspect, hetwelk Zuiderzee, want vandaag laten wij ons nog niet vangen door een woord, bood.. Aller lei slag vaartuigen, van dekschuit tot netjes opgetuigde directie-boot, van sleepboot tot passagiersjacht kroelde daar door elkaar. De vlaggen waren in top, en als het schip er zich voor leende, was het nog gepavoi- seerd ook. Voor de autoriteiten lag er een niet meer gebruikte veerboot van den dienst op Stavoren. Het met zeil overspannen dek leende zich schitterend voor de ontvangst ran de al maar aanzwellende groep. De Directie der Zuiderzeewerken had ons roomriddags van Anna Paulowna per auto bus doen halen. Wielingen, al een paar jaar verbon dien aan het vaste land, maakte ook nu weer op mij den indruk veel weg te heb ben van een Twéntsch-Saksisdh landschap. Dat karakter zal straks wel in de verdruk king komen. Aan Den Oever frischte Ir. van Gils nog eens weer ons geheugen op en lrij vertelde ons ook veel nieuwe dingen. Het program van den dag werd uiteengezet en, kon het anders, een blik geworpen op de historie. Vóór 45 jaar was het eerste rapport ver schenen van wijlen Ir. Lely, den lateren minister, over de Zuidierzee^demping. Met het leven van Ir. Levy Sr. is de geheele his torie van dit reuzewerk samengeweven. Als minister d:ende hij in 1916 zijn ontwerp in, hetwelk de Staten-Generaal aanvaardde. Te vermelden waard is, dat zijn zoon thans directeur-uitvoerder is van de M. U. Z. Dat. Lely, te weten wijlen de minister, de in dag herhaaldelijk in zijn nagedachtenis is gehuldigd, spreekt haast voor zichzelf. In 1920 is dan begonnen met de verbin ding tusschon Holland en Wieringen; dit werk was 31 Juli 1924 afgeloopen. Voorjaar 1927 werd een aanvang gemaakt met den dijk tusschen Friesland en Wieringen. De totale duur van dit werk is dus ruim vijf jaar. Het laatste gat, dat opengelaten was, droeg den naam van De Vliete-r. Het is nu dit gat, dat Zaterdag is gesloten geworden. De kosten van dit werk zijn 127 millioen gulden geweest. De sluiting. Thans voerde de auto ons den breeden van een betonnen oppervlak voorzienen dijk op. Dit afgewerkt gedeelte is ongeveer een uur lang. De dijk is ongeveer 85 M. breed De voet onder water 130 M. of daaromtrent. Deze breedte èn natuurlijk de kostbare samensteling is van dien aard, dat men de vaarste noordwesterstormen meent te kun- afwachten. Op het afgewerkte stuk dijk was het één r al beweging. Bij den aanlegsteiger werd auto verwisseld voor boot. Alle directie- en waterstaatsbooten hadden hun taak te ver vullen. En toen ging het op Den Vlieter af. Vlak bij het gat, nog ongeveer 6 M. breed, posteer den de booten zich. Film- en fotomenschen kregen een goede beurt. Alles was buiten gewoon goed in scène gezet. Het weer bedierf niets. Het zonnetje goot wat warmte over de toch nog kille wind en de laatste golven slingerden zich traag door het gat 't Was bijna vloed en als het straks eb zou zijn, ie dijk een stuk hooger oprijzen uit het water. Aan beide, zijden van het gat lag een groote dekschuit vol keileem. Op den inhoud van elk ervan deed een kraan door zijn reuzen- knijper-s telkens opnieuw eert aanval en steeds weer werd de glibberige massa in het gat geplonsd. Soms raakten de knijpers in hun haast om de Zuiderzee nu toch vóór uuir aan zijn eind te helpen, bijna in elkaar verward. De zes meteropening werd al kleiner. Tot 12.35 een stopsein gegeven werd. Op de ponton begon de plechtigheid. Dr. II. Colijn, voorzitter van den Zuiderzee-raad nam het woord, en na hem do andere auto riteiten, men heeft het Zaterdag al kunnen lezen, ear om 12.5S wordt aan dc kraan machinisten geseind, dat het laatste woord n de knijpers. De kettingen ratelen, de tanden zetten zich vast in de klei, feilloos stort de bak zich leeg boven het laatste stroompje, dat daar nóg sijpelt, en onr 1.01, °8 Mei 1932 is de verbinding tus- chen Holland en Friesland tot stand gebracht En nu gillen alle sirenen en alle fluiten als Oudejaarsavond in de Rotterdamsche havens. En alle vlaggen worden gezwaaid en alle menschen jubelen en zoowaar boven ons hoofd maken een paar marine-vliegfui- gen sierlijke buigingen. En ieder voelt zich compagnon van zijn tijdelijken buurman, wijl hier tot stand is gebracht een natio naal werk, dat Neerlairds roem op het gebred .van waterbedwingen, Mn em zal moeten uitdragen over de wereld. Hulde aan onze ingenieurs, hulde onze ambtenaren en werklieden, welke daar ver van de bewoonde wereld, eenige jaren lang hun stoeren arbeid hebben verricht De toekomst? Wij w-ten.het niet De dijk zal afgemaakt worden, zij moet tegen den winter gereed zijn, maar hoe het gaan zal met de an dere inpoldering van het oude Zuiderzee- vak is wel heel moeilijk te zeggen. De economische omstandigheden raden buitengewoon groote voorzichtigheid aan. Het geld zal in de eerstvolgende jaren niet voor het oprapen zijn. Komt er weer schot in dan is allereerst de Noord Oostelijke Pol der, onder Friesland en tegen Overijsel aan aan de beurt. Het IJsedmeer zal langzaam aan den smaak van zijn water zien veranderen. Het zoetwater uit IJssel en uit de boezems, welke erin uitloozen, zal waarsohijnlijk over tien jaar het brakke overwonnen hebben. Wat dat precies worden zal voor do vis- scherij, moet ook nog afgewacht Er ver andert. zoo ontzaglijk veel. De visschers zul len niet meer met den vollen wind in die zeilen de Waddenzee in kunnen stuiven. Zij moeten aan de sluizen, óf bij Kornwerder- zand óf bij Den Oever netjes hun beurt af wachten, om uit de groote kom te komen. Gevangenen vair den vooruitgang, van de overwinnig der techniek, als wij allen zoo vaak zijn! De Zuiderzeewerken zullen dezen zomer ook bezoekers trekken. Hier is een stuk nationaal werk te zien. HET VERLOOP DER WERKEN IN DATA Wat de kosten betreft, is de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee een groote te genvaller; wat het verloop der werk zaamheden betreft, ging alles zeer voorspoe dig. Uit het volgende, chronologische over zicht, kan dat blijken. Op li Juni 191S werd de wet tot afslui ting afgekondigd: de dijk zou loopen van Wieringen naar Piaam in Friesland, doch dit werd later: Zurig. Even later, op 4 Juli werd de Commïssie- Lorentz ingesteld, die in 1926 rapporteerde over hoogwaterstanden als waarschijnlijk gevolg van de droogmaking. Op 20 Dec. werd het Zuiderzeefonds ingesteld en op 1 Mei 1919 de Dienst der Zuiderzeewerken. In 1922 ging de commissie-Loviuk op nieuw een onderzoek naar de baten der droogmaking instellen; zij bracht in 1924 rapport uit. Daarop volgde 27 Mei 1925 de indiening van wetsontwerpen om het werk te bespoedigen, opdat in 1933 de afsluitdijk gereed kon zijn. In 1925 ging men aan de Visschers den ken: op 29 Juni kwam de Steunwet tot stand. In 1926 ging de Commissie-Vissering de uitgifte der Zuiderzeegronden bestudee- ren; en in 1927 stelde de commissie-Lovink een onderzoek in naar landbouwtechnische aangelegenheden. Op 24 Mei 1928 volgde do wet tot indeeling bij Medemblik. Barsitrger- horn en Winkel; Wieringen bad reeds een portie. Thans iets over de Uitvoeringswerkzaamheden. Op 29 Juni 1920 te 12.05 uur werd in het profiel van den beteugelingsdam door de kleine geul in het Amsteldiep de eerste bak grond gestort, waarmede de werkzaamlre- Voornaamste Nieuws. Spanning in Duitschland. Zullen Brüning en Hindenburg het eens worden? Brüning spreekt over het werkloosheids probleem. (Blz. 3) Begrafenis van Ds. J. L. Pierson te Hen gelo (Gld.). Zaterdag is de Utrechtsche Singelloop ge houden. (blz. 5) Jaarvergadering van de Bond van Chr. Technici. (Blz. 9) Jaarvergadering van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. Dinsdag is het dertig jaar geleden, dat de Vrede van Vereeniging een einde maakte aan de Boerenoorlog. (blz. 10) Dr. H. Colijn en Prof. J. R. Slotemaker de Bruine spreken te Overschie. den tot afsluiting van de Zuiderzee (eerst den dijk tusschen Noord-Holland en Wierin gen door het Amsteldiep) werden begonnen: op 31 Juli 1924 des avonds te S u. had do sluiting van den dijk door het Amsteldiep plaats. De Maatschappij tot Uitvoering der Zui derzeewerken (M.U.Z.) werd opgericht op 27 Juli 1926 en met deze werd een overeen komst gesloterr betreffende de uitvoering van de werken tot afsluiting van de Zuider zee en indijking van de Wieringermeer. In het volgend jaar begon men met de sluisputten droog te maken, en in 1928 kwam het eerste stuk dijk bij Kornwerder- zand gereed. De proefpolder bij Andijk was toen reeds droog. In 1927 werd aangevangen met den bouw van den ongeveer IS K.M. langen dijk Wie ringenMedemblik tot afsluiting van dc Wieringermeer. Op 27 Juli 1929 was de dijk WieringenMedemblik voltooid en kon met het droogmalen worden begonnen. De beide gemalen bij Medemblik en den Oever wer den op 10 Februari 1930 in werking gesteld en in Augustus van datzelfde jaar was do Wieringermeer „droog". Op 7 September 1930 werd het eerste koolzaad in den Wie- ringerm eerpol der gezaaid. Sucoessievelijk kwamen in 19*29 en vol gende jaren groote dijkvakken gereed, alles bij elkaar 30 K.M.; ten slotte bleef alleen de Vlieter bij Wieringen open en dit gat ging Zaterdag dicht. De eerste Directeur-Generaal van de Zur- derzeewerken was dr. ir. H. Wortnran, op gevolgd door den tegenwoordigen directeur- generaal Ir. V. J. P. de Blocrj van Ivuffeler. Gedurende den laatsten tijd berustte dc dagelijksche leiding van de uitvoering der weiken tot sluiting van de Vlieter in^hon In ;r. J. C. N. Ringeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1