KONINKRIJK DER NEDERLANDEN Nederlandsche Staatsleening 1932 groot nominaal f 250.000.000.- 5 pCt. Tweede op Donderdag 2 Juni 1932 6 pCt. Staatsleening 1922B, welke per 1 Juli 1932 geheel wordt afgelost, ZATERDAG 28 MEI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS AFSLUITING KORENBRUGSTEEG Burgemeester cn Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat, m ver band met heit leggen van bu isle klingen het gedeelte van de Korenbrugsteeg, gelegen tueechen de Breestraat en de Botermarkt, op Maandag 30, Dinsdag 31 Mei en Woens dag 1 Juni os., •van de6 v,m. 7 uur tot dee n.tn. 6 uur, voor alile rij verkeer zal zijn af gesloten 'A. VAN DE SANDE BAKHUZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lefiden, 28 Mei 1932. VISCHAKTEN De Burgemeester van Led/den brengt ter kennis van hen, die zich. voor het a.s. eei- zien gesteld .van een viechakte, dat de aan vraagformulieren ter bekoming daarvan heden gratis verkrijgbaar zijn ter gemeente secretarie (Rapenburg 12). Hij geeft den belanghebbenden in overwe ging de akten vroegtijdig aan' te vrager opdat deze nog vóór hét nieuwe diienetjaaa kunnen wonden uitgereikt. Tevens vestigt hij er de aandacht op, dat voor het vissohen met één hengel, geen loop- of sleepüiengel en geen peur zijnde, geen aanvraag behoeft te geschieden. A. VAN DE SANDE BAKHUZEN, Burgemeest er. Lefiden, 28 Mei 1932. GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZE RESSEN TE LEIDEN Ouclers of voogden, die hun kinderen of pu pillen wenschen geplaatst te zien als kwee- kei ing (vereieohte leeftijd: vóór 1 Aug. 14 jaar) gelieven lien daarvoor aan te gev mondeling óp 30 Mei of 3 Juni, des avonds tussöhen 6.30 en 8 uur, Oude Vest 35 (trouw boekje meebrengen s.v.p. of schriftelijk vóór 15 Juni. N-B. Zonder toelatingsexamen kunnen tot de tweede klasse der school worden toege laten diegenen, wellke met gunstig gevolg drie klassen' een-er middelbare school door- loop-en h-ebben' of dn het bezit zijn va-n e-en ul.o.-diploma; tot de -derdié k-laèsé -de bezit ters van het ein ddijyi-oma een er H.B.S. m et vijf- of zesjarigen cursus of van een gym nasium. De DiTëeteur, H. VAN SLOOTEN Jr. Lefiden, 28 Mei 1932. A.-R. KIESVER. „NEDERLAND EN ORANJE" DE JAARVERGADERING. In het gebouw Rehoboth aan het Rapen burg is gisteravond de jaarvergadering ge houden van de A.R. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje". De Voorzitter, de heer T. S. Goslinga sprak, na de opening op de gebruikelijke wijze, een kort openingswoord, waarin hij wees op de droevige tijden waar in wij leven, maar waarin hij ook, naar aanieiding van Psalm 4, wees op de goeder tieren Vader in den hemel. Degene die God heeft leeren kennen, mag met den Psalmist bidden: Verhef Gij het licht van Uw aan schijn over ons en alleen daarin kan troost gevonden worden en daaruit alleen kan kracht worden geput God alleen is de Mach tige, die verandering geven kap op Zijn tijd. yVe kunnen het aan Hem overlaten. Spr. wees er voorts op, dat het ingetreden jaar geen verkiezingen brengt, maar dit brengt voor de kiesvereeniging geen rust Reeds thans moet voorbereid worden de strijd die ons in '33 wacht, .«en strijd die buitengewoon zwaar zal zijn. Onze beginse len moeten gepropageerd en uitgedragen worden, want alleen in de consekwente toe passing van de anti-revolutionaire beginse len is hulp en heil te verwachten. De vice-voorzitter de heer G. de Jong Ezn. feliciteerde den Voorzitter met eenige harte lijke woorden, namens de vergadering als nog met zijn onlangs gevierd zilveren hu welijksfeest. Dc vergadering stemde hier hartelijk mee in. De Voorzitter dankte den iieer de Jong voor zijn woorden en maakte xuct hartelijken dank melding van de veie blijken van behingstelling uit den kring der kiesvereeniging ontvangen. De notulen werden daarna gelezen en goedgekeurd. Ondei de ingekomen stukken bevond zich een motie van de a.r. kiesvereeniging te Steen wijk; waarin afkeuring werd uitge sproken over de cumulatie van pensioenen en functies, waardoor duizenden guldeus aan do s-.harMst worden onttrokken. Beslo ten werd deze motie te behandelen na de jaarverslagen. Do secretaris, mr. F. H. v. d. Tas, bracht daarna het jaarverslag uit Na oen algemeen politiek overzicht, waarin hulde werd gebracht aan de raads leden en speciaal aan wethouder Goslinga, voor hun wérk in den Raad, besprak hei verslag de lo-gevallen der vereeniging, waai bij ook de Statenverkiezingen en Gemeente raadsverkiezingen dc revue passeerden. Dc werkzaamheden van het Partijbureau waivn ze3- uitgebreid. Hulde werd gebracht aan do leden en speciaal aan den secretaris den heer Lambooy. Het ledental der kies- yereeniging bleef stationnaii'. Het verslag werd na eenige bespreking goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Larnbooy bleek, dat de ontvang sten hebben; bedragen f 4535.34, contributie f 1976.25; strijdkgs f 932.S5; saldo 1930 f 499.49. en de uitgaven f 4294.01, zoodat er een batig saido is van f 291.33. Er is echter een schuld van f 1000.—, zoodat er eigenlijk een nadeelig saldo is van ongeveer f 700—, non gevolg van do groote verkiezingson- kosten. Bij monde van den lieer P. van Weeren, bracht de controle-commissie verslag uit van haar bevindingen en stelde voor den pen ningmeester te dechargeeren. Daartoe werd onder dank aan den functionaris beshlen. Bij de bestuursverkiezing werden de heereh TI. van Cittert, G. do Jong Ezn. en C. H. van Ulden herkozen. 1 Daarna twain in behandeling de motie- Sïeenwijk inzake de cumulatie van pen- S Hierover werd een uitvoerige discussie gehouden, waarbij de kwestie van de cumu latie van pensioenen en salarissen van alle kanten werd besproken. Tenslotte werd een motie aangenomen, ingediend door den heer Mazurel, om de partijleiding te verzoeken, te onderzoeken of hij de huidige cumulatie regeling van pensioenen en salarissen niet een juistere regeling is te treffen, dan tot heden is gangbaar geweest cn indien dit indexdaad het geval is bij de bevoegde in stanties op verandering aan te dringen. Nat; dc behandeling van nog enkele zaken werd dc vergadering daarna gesloten met dankgebed door den lieer G, do Jong Ezn. KERKCONCERT ALBERT SCHWEITZER MET SURSUM CORDA. Zoo was dan gisteravond onze groot6che Pieterskerk geheel vol geloopen. Zoowat alle plaatsen waren bezet en ditmaal niet doör een bepaald publ|k, dat bepaalde concer ten bezoekt. Alle la gen der bevolking waren vertegenwoor digd. Wij zagen ei zoo goed de kleine luiden, den eenvoudi- gen werkman, als den man van aan zien; zoowel de onge- leerden en ongelet- t&rden als de die naars van kunst cn i wetenschap; zoowel de schare van opgenoemd en als mannen van nationale en internationale vermaardheid. En hierin stemmen zij allen overeen, dat Zij 'het hoofd buigen voor de gaven van geest en gemoed welke op zoo zeldzame wijze in den persoon van Albert Schweitzer zijn ver- eenigd. Hij zelf is de eerste om te erkennen, dat deze gaven de talenten zijn, door den Heer der talenten hem toevertrouwd. En daardoor valt het ons te lichter, zijn geestes adel onze warme hulde te brengen en voor al om hem dank te zeggen, dat hij. een deel der schuld wil delgen, die de Westorsche menschheid zich tegenover de heidensche volkeren in vreemde wereld deelen, in haar ziel moest voelen branden. Hij doet nu weer zijn .rondreis door Europa om door middel van zijn kunst de gelden in te zamelen, die hem in staat moeten stel len zijn medischen arbed en zijn zendings werk in centraal-Afrika voor te zetten. Deze gedachte riep onze Pietenskerk vol menschen; deze gedachte stemde reeds voor af tot eerbiedig luisteren. Want we weten het: deze theoloog-wijsgeer-medicus-zendeling is tevens muziekhistoricus; schreef wellicht het beste boek, dat het leven en de werken van Joh. Seb. Bach behandelt en is een ,der voortreffelijkste Bachspeléns, een der béste organisten der wereld. Het teekent deze per: soonlijkheid, dat hij als musicus in de eer ste plaats organist is. De organist zit achter zijn speeltafel, alleen met zijn instrument, onzichtbaar voor de menigte. Hem ziet of hoort men niet. Het is alleen de stem van het orgel, die men verneemt. De beheerscher van het instrument is in alle opzichten dienaar. Albert Schweitzer gaf een rijk programma ten beste, naar welks uitvoering de volle kerk met ontroering heeft zitten luisteren. Het begon met de „Toccata und Fuge" in D-moll, een jeugdcompositie van Bach, waarin zich evenwel reeds een geniaal mees terschap openbaart.. Een dergelijk werk komt evenwel,in zijn stralende pracht eerst goed tot zijn recht, wanneer het wordt ge speeld door een meester, die al de gehei rnen van het instrument kent. Schweitzer heeft van het materiaal van het orgel der Pieterskerk verklaard, dat het „wunderbar" was. Dat was ons niet onbekend ondanks do ouderdomsgebreken, welke het mechaniek vertoont. Maar het doet toch goed, dat een man van zijn gezag dat eens vaststelt. Wel licht is het een prikkel te meer, dat het oude prachtige' instrument op den duur nog eens grondig wordt gerestaureerd. Wanneer men naar het orgelspel van Schweitzer luistert, dan gaat men geheel op in de muziek en men vergeet dat er wel eens hinderlijke bij geluiden kunnen zijn. Men is enkel geboeid door het heerlijke materiaal, dat reeds in het eerste nummer zoo schitterend tot zijn recht kwam. We denken slechts aan de prach tige echo-werkingen in de Fuga. Als verdere sölonummers van Bach speelde Schweitzer de „Canzona" in D-moll, een werk uit den eersten imjeestertijd, waarin hij nog sterk onder Italiaansche invloeden staat en zin heeft voor lieflijke melodieën. En eindelijk de Fuge in G-moll, eveneens een werk uit de jeugd. Doch al deze drie jeugdwerken, hoe prachtig zijn zij in hun architectonische structuur. Het zijn témpèls in tonen, sterk gewrocht én fijn uitbloemend van ornament En hoe prachtig werden deze klankenkathedralen voor ons opgericht: hun fundamenteele kracht hun stoute - rijzing, hun welvende majesteit, hun geciseleerd ornament. Men weet dat Bach" vele k-oraalvoorspelen heeft geschreven als inleiding tot betreffen de koralen. Veelal Jioort -men óf dé koralen öf de voorspelen, afzonderlijk. Men sneed daarbij de bedoeling van Bach in twee stuk ken, doordat ze langzamerhand als onafhan kelijke composities werden beschouwd. In werkelijkheid is het zoo, dat het voorspel door Bach bedoeld werd als inleiding, als voorbereiding. Nadat de hoofdgedachte uit sluitend instrumentaal-door 't orgel was be licht, moesten de stemmen der menschen ko men om, zonder instrumentale begeleiding; die gedachte uit te spreken. Ook voor Bach was de stem van den mensch ten slotte het heerlijkste instrument der schepping: „het dichtst bij het hart", zooals Hubert Cuypers altijd zegt. Welnu, Schweitzer heeft de bedoeling van Bach weer in haar zuiverheid tot haar recht willen laten komen en vond in het gemengd koor „Sursum Corda" het middel om zijn wenschen te verwezenlijken. Zoo gaf hij ons eerst de Choralvorspiele voor de koren „Kyrie, Gott Vater", „Christe alles Welt Trost" en „Kyrie, Gott, heilger Geist". Na het voorspel zweeg het orgel en zong het koor capella de desbetref fende teksten. Men heeft nu kunnen erva ren hoe voorspel en koraal een eenheid vor men, die in wezen niet te scheiden is. Hoe anders is de fijne lyriek der voorspe len dan de grandioze Toccata's en Fuga's Al naar de tekst het eischt is er in hel voorspel droom óf mijmer, weemoed of jubel. En tevens heeft men in deze muziek de naklanken van het Gregoriaansch kunnen vernemen. Deze primitieve innigheid herin nert aan de Middeleeuwen. En wel mocht vooral op grond dezer voorspelen, Diepen broek spreken van een laat-Goth.ieker, die „in stille, devote extase de Protestantsche koraal verheerlijkte met de,wonderlijk rijke ranken zijner contrapuntische figuren". In deze voorspelen is Bach de lyricus van het religieus gevoel. In de tweede plaats werden door Schweit zer en „Sursum Corda" gegeven „Choral- vorspiel für Chor: „Vater unser in Himmol- reich", dat geheel een stemming van vrede ademde en in de derde plaats de lieflijke compositie: „Choralvorspiel und Chroal für: „Gottes Sohn ist kommen." Na het voorspel gaf „Sursum Corda" éteeds een nobele tekstverklanking a cappella. De heer Ant. van der Horst had er blijk baar alles o-p gezet, om het overige program ma geheel in overeenstemming te doen zijn met het gehalte der orgel voordrachten. Zoo had hij niet het koor ingestudeerd „Descende in hortum meura" van Anton Fevin (14731515) een Fransch componist van wien we tot dusver niets hoorden. Dit zeer subtiele werk, dat mooi werd voorge dragen, was voor ons een openbaring. I-Iicrin uitte zich het fijne, teere varmgevoe1 de wondere bekoring der laat-Gotihiek. Dit is de muziek, die op de meest volmaakte wijze van het heiligdom waarin zij ten gehoore werd gebracht. Daarop volgde „Siout cervus desi- derat" (Ps. 42) van Palestrina. En eindelijk gaf .Sursum" een mooie vertolking van de machtige 8-stemmige Pseaume 150 van Swee- jinck, wellicht de machtigste vocaal-compo sitie door hem geschreven. Telkens wanneer men dit werk hoort, ontdekt men nieuwe zinvolle schoonheden in de structuur. Dat is de hoofdgedachte, die op de meest verscheiden wijze, steeds jubileerend wordt uitgewerkt en stijgt tot een geweldige cli max. En deze climax werd tenslotte bevestigd door het orgelspel van Schiweitzer, toen hij als slotnummer van het programma de prachtige Vierde Orgelsonate van Mendels sohn speelde op een wijze, die wij niet licht zullen vergeten. Toch was dit niet het laatste nummer. Er wachtte ons nog een toegift. Toen het programma aJf was, bleven honderden in de kérk om nog even Schweitzer te zien. - Bescheiden en vriendelijk groetend schreed de man met" den kunstenaarskop, het intel lect van vele geleerden en -het hart van een apostel naar het koor der kerk, waar de heer Van der Horst nog op zijn post stond voor zijn schare. En daar werd hem toege zongen het koraal uit de bekende cantate van Bach: „Wacht auf ruft uns die Stimme". Bezwaarlijk had men treffender don man kunnen huldigen, die zijn leven in dienst ge steld heeft der zending en die niets anders doet, dan zijn innerlijke stem volgen. Hij beschouwt zich zelf, zijn gaven zijn arbeid slechts als middelen. Hij aanvaardt onze hulde niet voor zioh zelf maar voor zijn doel. Met eenig hartelijke woorden richtte Prof. Schweitzer zich tot het koor en besloot met een „Auf Wiedersehn". „Sursum Corda" mag zich gelukkig prij zen, dat het aan het doel van Prof. Schweit zer zoo succesvol mocht medewerken. ONDEROFFICIERSVEREENIGING „GENERAAL SNIJDERS". De uitslag der onderlinge schietwedstrij den Buks 1932 luidt: Bekerwedstrijd: 1. J. Keerewecr 4 R. I. 4 R. I. en 3de pr. R. Middelkoop 4 R. I. 1925, thans officieel eigenaar); 2. J. Worst 4 R. I. en 3de pr. R. Middelknoop 4 R. I. Personeele wedstrijd: 1. F. v. d. Velden (d.pl. 4R.L); 2. J. Keereweer 4 R. I.; 3. R. Middelkoop 4 R. I. Vrije Baan: 1. F. v. d. Velden (d.pl. 4 R 2. J. Wagenaar 6 R. V. A.; 3. F. Simons 4 R. I. en 4. K. M. Jager 4 R. I. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting De Zijl 9 uur 15^ gr. C., 12 uur 16 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk 12 uur 171/2 gr. C. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN Nu het weer zomèr gaat worden, denkt het Comité als vanzelf aan den autotocht voor de oudjes. Maandag 30 Mei, Dinsdag 31 Mei en Woensdag 1 Juni zal er gelegenheid zijn voor ouden van dagen van zeventig jaar en ouder om zich op te geven voor de auto tocht, uitsluitend des morgens van 1012 uur bij Mej. M. van der Velden, Bureau Voogdijraad, Brcestraat 91. Daar ook dit. jaar gebrekkige kinderen weer zullen mogen meegaan, wordt men verzocht de adressen der kinderen op te geven bij mevrouw Goudsmit—Colien, Noord eind 52, op dezelfde dagen als hiei-boven vermeld, van 10—12 uur. I DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Bovenstaande Vereeniging opent, blijkens achterstaande advertentie, haai- achtste ver- eenigingsjaar. Steeds heeft zij getracht haar leden zoo véél in haar vermogen was, uitstekende con certen aan te bieden en wel legen den ge ringen prijs van 50 cent per concert. Wat het programma voor 1932-'33 aangaat, dit kan zeer zeker den toets der kritiek doorstaan, daar ook thans weer prima krachten zijn geëngageerd. Men kan zich voor een bedrag van mi nimum f 3 reeds nu verzekeren van deze concerten te kunnen genieten, als men slechts een briefkaart zendt aan de opge geven adressen of opgave aldaar doet. Losse kaarten zullen niet meer worden verkocht; alleen op lidmaatschapkaart wordt toegang verleend. Spoedige inteekening zou het bestuur voor zeker aangenaam zijn om alles in goede orde te kunnen behandelen, C. H. JONGERENGROEP. De C. H. Jongerengroep houdt op Dinsdag 31 Mei a.s., des avonds te 8 uur, in gebouw „Prediker" een ledenvergadering, waarin enkele huishoudelijke zaken worden behan deld cn waar voorts de heer M. H. de Reede zijn tweede lezing zal houden over het Socialisme. EXAMENS. Voor het theoretisch gedeelte van het examen voor de aikte Na (Leerai'es Lingerie- en Costuumnaaien) slaagden heden alle can- didaten van de Vakschool voor Meisjes voor Leiden en omstreken, Rapenburg 23, nl. de dames: W. Binnendijk te Hazerswoude, S. Dorrepaal te Koudekerk, G. C. H. Hage te Leiden en G. N. Speelman te J BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J J Faas 22 jMC Bonte 20 OPENING MUZIEKTENT IN OUD-HORTUSZICHT. Maandag 30 Mei a.s. zaJl de nieuwe mu ziektent, welke de heer W. F. van Ingen Schenau, exploitant van „Oud Hortuszicht', mede op verzoek van den Bond van Leid- sche Harmonie- en Fanfarevereenigingen, heeft doen bouwen, officieel door den Bur gemeester, Mr. A. van tier Sande Bakhuij- zen, worden geopend en daarna door de Muziekverecnigingen in gebruik genomen worden. Op dien avond zal door elk der 10 aan gesloten vereenigingen (allo in Leiden ge domicilieerde Harmonie- en Fanfare Ver eenigingen) een nummer worden uitge voerd volgens onderstaand programma: 1. Leidsch Harmonie-Gezelschap „De Post", dir. de heer M. Bolderdijk: „Lustspiel Ouverture", Kela Bela. 2. Muziekgezelschap „P. C. &.L.", dir. de heer M. Bolderdijk: „Soirée's d'Ete", Fantaisie, Doublové. 3. Mueietttvereeniging „6e R. V. A.", dir. de heer M. Bolderdijk: „En Familie", Fan tasie, J, Martin. 4. Harmonie-Kaipel „Trouw en Durf", dir. de heer J. NootManus: „2e Grande Ouverture", Langlois. 5. „Leidsche Chr. Harmonie-Vereniging", dir. de heer H. v. d. Veld: „Goede Ka meraden", Marsch, Ch. de Roy van Zuij- dewijn. 6. Harmoniekiapel „Werkmans Wilskracht" tiir. de heer G. Dik: „Die Schóne Gala- thé", F. v. Suppé. 7. R.-K. Muziek-Vereen. „Perosi', dir. 'flo heer J. Noordanus: „La Fiancée de Lor raine", Alyoe Del Haye. S. Leidsch „Politie Muziekgezelschap", dir de heer M. Bolderdijk: „Le Masque d'Or" Ouverture, F. Popy. 9. Arbeitiers-Muziek-Ver. „Nieuw Leven' dir. de heer L. Schiweitzer: „Guillaume Teil", Fant sur 1' Opera, J. Martin. 10. Muziekgezelschap „Orpheus", dir. de heer P. de Rook: „Wellington March" W. Zehle. De Verschillende 'vereenigingen zullen met muziek naar „Oud Hortuszicht" op trekken langs de volgende wegen: Groep I. Vertrek vanaf Pieterskèrikgracht, Langeibrug, Papegracht, Breestraat, Steen- schuur, Doe®astraat, Witte Singel. Groep II. Vertrek vanaf Kalvermarkt, Hee rengracht, Nieuwe Rijn, Kraaierstraat, Plantsoen, Jan van Houtkakle, Witte Singel. Groep III. Vertrek vanaf Hooigracht, Oude Rijn, Hoogstraat, Aalmarkt, Bloemmarkt. Boommarkt, Kort Rapenburg, Noordplein, Witte Singel. Groep IV. Vanaf Oude- Varkenmarkt, Noord-einde, Witte Singel. Alle groepen zullen ongeveer 8 uur in „Oud Hortuszicht-' aanwezig zijn. AGENDA Woensdag 1 Juni. Ledenvergadering, Dé Leidsche Kunstkring „Voor Allen", in Harmonie, 8 uur nam. De Zondagsdienst der huisartsen f wordt morgen waargenomen door de doctoren Janssens, Nieuwzwaag, Poortman en Veld- huyzen. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst- geest wordt waargenomen door dr. Vare* kamp, telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. uitgegeven krachtens de Leeningwet 1932 en de Tweede Leeningwet 1932, rvsg seeds is geplaatst f 20.550.000—, terwijl bovendien de deelneming ie verzekerd tof een bedrag van f 59.600.000—% KOERS VAN UITGIFTE 100 pCt Schuldbewijzen aan toonder groot f1000.-,f 500.- enflOO^- Aflosbaar A pari, bij oitloting, in ten hoogste 40 jaar, te beginnen 1 Juli 1933. RENTENDE 5 pCL De coupons zijn betaalbaar per 1 Januari en 1 JuIL Dó inschrijving geschiedt: van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, met recht van voorkeur op het niet reeds geplaatste deel, voor houders van obligatiën der bij: de NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, N.V. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. de AMSTERDAMS CHE BANK, N.V. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. de BANK-ASSOCIATIE te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, Wertheim Gompertz 1834 en Credietvereoniging 1853, N.V. de BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS te Amsterdam. DE TWENTSCHE BANK, N.V. te Amsterdam, Rotterdam en, 's-Gravenhage. HELDRING PIERSON te 's-Gravenhage. HOPE Co. te Amsterdam. de INCASSO-BANK, N.V. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. LIPPMAN, ROSENTHAL Co., te Amsterdam. R. MEES ZOONEN te Rotterdam en 's-Gravenhage. ide NEDERLANDSCH-INDISCHE HANDELSBANK, N.V. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, "de NEDERLANDSCH-INDISCHE ESCOMPTO-MAATSOHAPPIJ te Amsterdam, Rotter- 1 dam en 's-Gravenhage. JPIERSON Co, te Amsterdam. ide ROTTERDAMS CHE BANKVEREENIGING, N.V. te Amsterdam, Rotterdam en j 's-Gravenhage. GEBR. TEIXEIRA DE MATTOS te Amsterdam. VERMEER Co. te Amsterdam. De gelegenheid tot inschrijving is eveneens opengesteld bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam. Insohrijvingsbiljetten en prospectussen zijn bij deze kantoren kosteloos verkrijgbaar. De STORTING van het verschuldigde wegens Toegewezen schuldbewijzen moet geschieden iten kantore van inschrijving op: Vrijdag 1 Juli 1932 Voor verdere bijzonderheden raadplege men het Prospectus. 's-GRAVENHAGE, 23 Mei 1932. MAATSCHAPPIJ VOOR TOON KUNST DE JAARVERGADERING. Onder presidium van den voorzitter, den heer A. D. Vijgh, hield gisteravond in een der zaaltjes van het Nutsgebouw de Maat schappij voor Toonkunst haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering, waarvoor, als naar gewoonte, de belangstelling van de zdjlde dier leden niet groot -was. De voorzitter opende de vergadering met een kort welkomstwoord tot de aanwezi gen en stelde daarna den secretaris, derf heer G. W. Groen, in de gelegenheid de notulen tier vorige jaarvergadering te le zen, welke onder dankbetuiging onveran derd werden goedgekeurd. Aan het verslag over den toestand defi Maatschappij over het 97ste maatschappe lijk jaar, eveneens uitgebracht door den heer Groen, ontleenen wij het volgende: In de vorige jaarvergadering werd in da vacature vian den voorzitter (periodieke af treding, direct herkiesMar) voorzien dooi: de herbenoeming van den heer A. D. Vijgh als zoodanig. Op 31 Dec. 1931 was het bestuur samen* gesteld als volgt: A. D. Vijgh, voorzitter; Mr. G. H. E. Nord Thomson, vice-voorzitterj G. W. Groen, secretaris; L. Driessen, pen ningmeester; mej. H. W. van de Sanda Bakhuyeen, bibliothecaresse; Dr. H. W. Bor- gerhoff Mulder; Jhr. ir. A. C von Weiier; M. H. A. Juta; G. R. D. Crommelin. Het bestuur vergaderde 19 maal, waaron der twee buitengewone bestuursvergaderin gen en de jaarlijksche algemeene levenver gadering. Met ingang van 1 April werd. aan mej, Harry van der Harst, op eipen verzoek, eer vol ontslag verleend als directrice van en leeraresse aan de muziekschool, met dank betuiging voor in die hoedanigheden bewe zen groote diensten. Tot het geven van onderwijs in den zang, enz., methodisch spreken werden tijdelijk benoemd mevr. Maartje Offers en mevr. L, Henny-van Rees. Met ingang van 1 Sept. werd benoemd; le. als directeur van dc Muziekschool, 2e, als leeraar in het pianospel en aanverwan te vakken met ingang van 1 Jan. 1933, dó 'heer Richard Boer, hoofd'leeraar aan het Conservatorium te Amsterdam, voorheen Staeditischer Musikdirector te Luzern. Tot leeraar in saxaphone, enz. werd be noemd de heer L. W. Schweitzer, trombo nist bij het Residentie-orkest en leeraar voor trombone en tuba aan het Kon. Con servatorium te Den Haag. De wekelijksche piano-muziekavonden toe oefening in het k prima vista-spel, onder leiding van den heer Franco Mendes, en de samenspel-klasse in het kwartetspel enz., onder leiding van den heer Jac. van den; Burg, hebben wederom succes gehad; er blijft belangstelling voor bestaan. Er haldden vier uitvoeringen der Teerlin gen plaats, twee in de Stadsgehoorzaal en twee in het Nutsgëbouw, welke veel belang stelling ondervonden; ook dit jaar blekeft weer zeer gunstige resultaten te rijn be reikt Het ledental der Maatschappij bedroeg op 31 December 1931: 279, het aantal leerlingen 3 dien datum 313. Aan de leden konldien dit jaar vier gewo- _3 uitvoeringen worden aangeboden, waar mede een groot succes kon worden behaald, De rekening der concerten-uitdeëling sluit met een batig safido ad f 19.41, die der Mu ziekschool met een voordeelig saldo groot f 277.95, bestemd ter verdeeling onder het onderwijzend personeel, terwijl die der an dere afdeelingen grootere of kleinei-e batig© saldi aanwijzen, mede tengevolge van het voorzichtig beheer van het Bestuur. Het nut van de muziek-bibliotheek bleek ook dit jaar wederom zeer groot te zijn, het aantal uitgeleende werken bedroeg 260; dö belangrijkste der 5 afdeelingen telt nu on- geweer 1170 boeken, waaronder belangrijk© schenkingen van wfijilen mevr. Wed. Prof. Dr. I. C. G. Jonker, Ir. G. L. Driessen, mej. A. Prins, mevr. Van der Eist en den heec Franco Mendea Ook niet-leden van de Maatschappij voor Toonkunst kunnen van deze Muziekbiblio theek gebruik maken. Niettegenstaande de alom heerschendo malaise wordt het 98ste maatschappelijk jaar met vertrouwen ingegaan. Het resultaat van de plannen tot samen smelting met de afdeeling Leiden van de maatschappij „tot Bevordering" moet nader worden afgewacht. Het Bestuur brengt hierbij gaarne eerj woord van dank aan den directeur en da mes en heeren leeraren voor de uitnemen de wijze waarop rij zich van hun taak heb ben gekweten. Het jaarverslag werd, onder dankzegging van den voorzitter aan den heer Groen, door de vergadering goedgekeurd en definitief vastgestelldi. De commissie tot nazien van de rekening en verantwoording over het jaar 1931 heeft deze aan de hand van de diverse beschei den van die administivitie acooord bevon den; de voorzitter stelde voor den heer L, Driessen als penningmeester der Maat schappij voor het gevoerde beheer décharge te verleenen. De Voorzitter betuigde den leden dief commissie vriendelijk dank voor de geno men moeite, den heer Driessen, penning meester, tiien heer J. L .F. Buningh, boek houder, voor den accuraten arbeid door hen' in het jaar 1931 verricht De boekhouding houding is een voorbeeld van nauwkeurig heid en netheid. Den heer Driessen werd conform het advies décharge verleend; mej. Van de Sande Bakhuyzen ontving dank voor haar vele bemoeiingen als bibliothe- iresse. Bij het hierna volgend agenda-punt „Pe stuursverkiezing" 'werd de heer G. W. Groeft als secretaris (direct herkiesbaar) herko zen, die zich deae benoeming liet welge vallen, hetgeen door die vergadering met ingenomenheid werd begroet. Na nog eenige mededeelingen van inter nen aard sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank tot de aanwezi- hun tegenwoordigheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6