JHruiur jCriiterije (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. Transpireerende N.Ï. HOUTHANDEL v.H.j. VAN SCHIJNDEL C? - ABONNEMENT: Per kwartaal &25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.2r Voor het Buitenland bij Weke* lijksche zending K— Bil dagelijksche zending a 7.—» Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vé cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3669 ZATERDAG 28 MEI 1932 DVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels.. van l5 regels Rlke regel meer 2.30 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordl berekend 0.10 12e Jaargang üit nummer bestaat uit VIER bladen Het geloof aan Gods bestuur in dezen tijd IV. (Slot.) Er is niet alleen rechtvaardige, maar ook liefdevolle leiding Gods. Als wij nu maar van die liefde Gods geen waandenkbeeld vormen. Het be duidt niet, dat God ons alles geeft wat wij wenschen, als ware God verplicht Zijn gasten aan te brengen wat zij be steld hadden. God is er niet ten dienste van ons, maar wij zijn geschapen ten dienste van Hem. Als God ons trouwens alles gaf wat wij wenschten, dan be wees Hij ons daarin juist geen liefde. Liefde en toegeeflijkheid, dat is twee. Maar in dit opzicht heeft God liefde voor ons en is liefde de grondslag van Zijn bestuur met ons leven en ook met de wereld, dat Hij ten doel heeft die wereld steeds weer aan Zijn onmisbaar heid te herinneren, steeds weer ertoe te dwingen met Hem rekening te houden. Het is, als wil Hij het aan de wereld telkens weer doen gevoelen, dat de af goden, waar zij zoo gaarne voor neer knielt, onmachtig zijn wezenlijk geluk te schenken. Als die wereld dat nu no; niet weet, dan ligt dat waarlijk niet aan GodGod roept het der wereld toe Wendt u tot Mij en wordt behouden, alle gij einden der aarde! Dat de we reld, juist onzer dagen, ernaar luister de! Het zou haar redding zijn Maar iets anders beoogt diezelfde God ook niet met ons leven. Op de we gen van den voorspoed ontmoeten wij Hem minder dan op die van den tegen spoed. Hij plaagt niet uit lust tot pla gen, maar Hij wil ons door den diep gang opvoeren tot de hoogte van Zijn gemeenschap. Zeker, daarmee blijft de diepgang evenzeer tegen onzer, zin en daarmee blijft het kruis even pijnlijk. Maar als wij erdoor tot God gebracht zijn, dan moeten wij achteraf erkennen: ik zou nooit tot dien diepen levensernst zijn gekomen en ik zou nooit zoo hebben lee- ren verlangen naar de vertroosting Gods en ik zou nooit zulk een lust in de eeuwige dingen hebben gehad, als ik die donkerheid niet had doorgemaakt, als ik dat kruis niet had gedragen, als ik die beproeving gemist had. Het is nu eenmaal waar, dat wij door vele verdrukkingen moeten ingaan in het koninkrijk Gods, en het is nu een maal waar, dat de rechtvaardige nau welijks, d. i. met groote moeite, zalig .Wordt. Houden wij dat vast om het nooit meer los te latenGods bestuur is geen grillige willekeur en is allerminst een wreede tyrannie, maar het heeft één be doeling: ons te brengen in de heerlijk heid: Gij zult mij leiden door Uwen raad en daarna opnemen in heerlijk heid. En wee ons, als we ons tegen deze bedoeling Gods verzetten! En heil ons, als we ons aan dien raad Gods vertrou wend overgeven! Zoo is het raadsel van het Gods bestuur niet voor ons denken opgelost; dat is onmogelijk. Maar zoo is dat raad sel wel voor ons geloof opgelost. Als we maar niet vergeten, dat het doel van ons leven niet is het geluk aan deze zijde, maar b^rlykheic aan gindsche zijde. Vergeten we dat en menigmaal vergeten we datdan komt de twijfel terstond weer terug en krijgen we weer moeite met ons geloof aan het Gods bestuur maar dan hebben wij die moei te eerst zelf gemaakt doordat wij het uiteindelijk doel van dat Godsbestuur zochten binnen den engen kring van deze tijdelijke wereld en van dit tijde lijke leven. En daar ligt het doel van Gods bestuur niet. Dat ligt in de eeuwigheid. Oris geloof heeft daarvoor een stevi- gen grond in de verschijning van Jezus Christus. Hij is het levend bewijs, dat de kruisweg hemelweg is. Hij is de waarborg, dat ook voor ons de kruisweg hemelweg wezen kan. Hem prediken wij als den eeni'gen Redder, die de wereld en die ook ons persoonlijk door den kruisweg heen kan helpen. In Zijn persoon is het gansche pijnigende vraagstuk van het Gods bestuur omgezet in een machtige open baring. In Hem zien wij tezamenkruis en kroon, gerechtigheid en liefde, ver gelding en genade, ondergang en hemel vaart. Wie daarom moeite heeft om het geloof aqn het bestuur van God in zijn leven vast te houden, die blijve heel dicht bij Jezus. Dan komt de rust. Want dan komt de zekerheid, dat het leven toch een zin heeft, al is het ons niet mogelijk dien zin te kennendat is niet erg: Eén geeft er zin aan. Neen, het leven is geen redelooze worp dob- belsteenen; de Almachtige voltooit er Zijn raad in. Neen, de wereld is geen redeloos spel van noodlot of toevalde Eeuwige stuwt haar henen naar Zijn einddoel. Dat wij bij de aanschouwing \an de wereld en bij het doormaken van ons lever, menigmaal verbijsterd raken, dat is begrijpelijk; maar dat Hij er niet verbijsterd bij wordt, dat is onze groote rust. Zoo zijn wij ook geen radelooze men- schen, die eigen bange klachten en eigen angstige vragen teruggeëchood krijgen. Daar is Eén, die ons begrijpt en bij Wien wij kunnen uitklagen en stil wor den. Nu zijn wij en nu is de wereld niet langer reddeloos. Zij is dat wel en wij zijn dat evenzeer, als er geen God is. Als wij onszelf redden moeten, dan wordt het enkel afgrondelijke verloren heid. Als menschen deze wereld moeten redden, dan wordt zij ééne ruïne. Maar als God ons redden wil, dan zijn wy ge red. En als op Gods uur de ellende van deze wereld wijken zal, dan is zij weg. Hij bepaalt de zwaarte, maar ook den duur van het kruis. Dat dan de wereld, dat dan de menschen 4iun redding alleen van God verwachten! Maar dan moeten wy fier neen zeg gen tegen elke goddelooze leer, die in deze bewogen dagen onder onchristelijk pn christelijk mom rondgaat. Elke pre diking van de zelfzucht en van den haat en van de omwenteling moet in denken de en in geloovende menschen verklaar de tegenstanders ontmoeten. Wie waar lijk rekenen wil met een Godsbestuur, die rekene er ook mee, dat dat Gods bestuur alleen dan een zegen bevatten kan, als de wereld en als wy zelf Gods wegen gaan. Niet de wegen der zonde, hoe aanlokkelijk ook, maar de wegen Gods voeren tot het heil. Een wereld en een mensch, die op die wegen Gods niet gaan wil, die behoeft niet meer te twijfelen, die kan volkomen zeker zyn maar dan volkomen zeker van zijn restloozen tydelyken en eeuwigen on- DE DIJK DICHT De laatste grijper keileem in de laatste dijkopening VAN ZUIDERZEE TOT IJSELMEER EEN HISTORISCHE DAG SPELLINGVEREENVOUDIGING HONDERDEN ONDERWIJSMANNEN ZIJN ER VOORSTANDERS VAN Vergadering van de Vereeniging tot vereenvoudiging van Onze Spelling Heden wordt te Nijmegen de algemeene vergadering gehóuden van de Vereeniging tot vereenvoudiging van onze Spelling. Na opening der vergadering wordt Prof. J Dr. P. G e r I a c h R oyen als nieuw lid Zoo eindigt ook dit woord van bezin ning en van vertroosting en van bemoe diging, zooals elke evangelieprediking eindigt, met den oproep, dat wy zullen sterven aan ons eigen-ik en leven zullen voor God. Zoodat we niet meer zeggen ik wil, ik wensch, ik kanmaar zoodat we bidden en dat gebed is tevens onze levenswet en onze levensleuze: Leer mij, o Heer! den weg door U bepaald, Dan zal ik dien ten einde toe bewaren. Dr. A. H. EDELKOORT. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau P. A. F. For- mijne, wethouder der gemeente Wadenoyei is toegekend de aan de Orde van Oranj Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan T. Kuipers, te Harlingen. WERKVERSCHAFFING. Bij Kon. besluit is M. de Vries, referen daris bij het Dep. van Binnenl. Zaken, tij delijk belast met de functie van hoofdinspec teur voor de werkverschaffing. BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemees ter der gemeente Rossum A. F. van Goelst Meijer. P. T. Bij Kon. besluit is aan den commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst H. Bijl, belast met de functie van directeur te Akkrum, op verzoek, eervol ontslag ver leend. Het weer is gunstig. De tegenslag is over wonnen. Daar worden de laatste massa's keileem door de onbarmhartige grijpers, die noch met historie, noch met wenschen van menschen rekenen, in de laatste dijkope- Gerlach Royen als nieuw lid vau mnK gestort en dan is de Zuiderzee niet ',ct Hoofdbestuur geinstalleerd. De altreden meer} ze is IJselmeer geworden; afgesloten ,.e 'e°en van ï'et ff- Pi'of. Dr. C. G. N. de u| - - - 1 Vooys en Dr, J. J. B. Elzinga werden her kozen. Daarna houdt prof. De Vooys zijn rede, getiteld „Tei*ugblik en vooruitzichten". Spr. wijst er op, dat eeri terugblik op het jongste verleden van de vereenvoudifeingsbeweging pessimisten somber zou kunnen stemmen. Iri tegenstelling met de welwillende houding \art de vorige Minister van Onderwijs heeft de tegenwoordige Minister ons teleurgesteld. De halfslachtige concessie waarmee hij een einde hoopte te maken aan de zoogenaamde speflinganarchie, heeft niet tot de ge- wcnschte orde geleid en de verwarring veel eer vergroot. Doordat hij geen nieuwe offi- cieele regeling aanvaardt, maar slechts spreekt van niet-aan-te-rekenen fouten bij eindexamens, kunnen conservatieve stede lijke autoriteiten hepalen dat bij het onder wijs zulke fouten wél moeten gelden. Een tweede teleurstelling is, dat een leerde van naam, professor Van Ginneken, wiens taalkundig verleden ons het recht gaf hem als medestander te beschouwen, vrij plotseling bekeerd bleek tot lofredenaar van De Vries en Te Winkel en van de regeling- Terpstra. Ook de krachtige actie die wij van de Zuid-Nederlandsche zustervereeniging verwacht hadden, bleef tot nu toe uit. Deze drievoudige teleurstelling behoeft echter, welbeschouwd, geen ontmoediging te wekken. Het mislukte, weifelachtige ingrijpen van den Minister heeft reeds een tegen-actie ten gevolge gehad. Zoowel de Unie van Christe lijke Onderwijzers als de Canisiusfederatie R.K. onderwijzers hebben bij dezen Mi nister aangedrongen op erkenning van de voudigde spelling en toelating bij het onderwijs. De tegenwerking van groote ge meenten als Den Haag en Rotterdam zal de Minister zelf wel overtuigd hebben, dat de weg tot een nieuwe orde alleen gebaand kan 'orden door een bewindsman die in dit raagstuk een krachtige houding toont. De 'aanval van Van Ginneken, diè een carricafuur bestreed, kon door een vernie tigende critiek van vele zijden onschadelijk gemaakt worden; geen deskundig taalge leerde heeft met de Grondbeginselen van Van Ginneken instemming betuigd. De voor standers van spellingvereenvoudiging heb ben in deze onberaden uitvallen aanleiding gevonden tot hernieuwde propaganda. Aan dc levensvastbaarHeid van de Zuid-Neder- landsche vereeniging behoeven wij niet te twijfelen; die zal blijken zoodra de leiders Meer activiteit ontwikkelen. Op grond van deze overwegingen- zijn de vooruitzichten volstrekt niet ongunstig. Een definitieve op lossing van het spellingvraagstuk, die alleen langs de weg van Jief onderwijs tot stand kan komen, behoeven wij van de tegenwoor dige Regeering niet te verwachten. Hoofd zaak is voorloopig dat de kern van over tuigde voorstanders die de vereenvoudigde spelling toepassen, niet alleen stand ge houden heeft, maar voortdurend aangegroeid is. Daaronder zijii nu reeds 25 hoogleeraren, meer dan 100 leeraren in het Nederlandsch ele honderden onderwijzers. Opmerkelijk is ook het Sterk toenemend gebruik in de jeugdbeweging. Te weinig bekend is ook, dat ongeveer het gehëefe georganiseerde onder wijs, lager, middelbaar en gymnasiaal, zoo wel openbaar als bijzonder, zich bij de „Ver eniging tot vereenvoudiging van onze Spel ling" aangesloten heeft, en dus eendrachtig de sinds dertig jaar welomlijnde spelling- •egeling steunt. Bij de ruim twintig organi saties sloot zich onlangs ook de Centrale Ouderraad aan. Algemeen begint men in deskundige kringen, te begrijpen, dat alleen op de grondslag van een aan de practijk getoetste en door bevoegde beoordeelaars aannemelijk bevonden vereenvoudiging een lieuwe eenheid van duurzameh aard ge- -estigd kan worden. door de dijk van den Oever naar Zurig van de Noordzee, die haar eeuwenlang van vloed water en visch \oorzag. Het is een plechtig oogenblik. Bij geheim schrijven zijn, behalve autoriteiten een der tigtal journalisten uitgenoodigd en alien voelen, dat er thans iets geweldigs beurd. De vrije, vaak dartele en onstuimige, ja zelfs verraderlijke Zuiderzee ligt bekneld tusschen de provinciale zeeweringen en de dijk, door mensclienwijsheid en moderne techniek, welke van weemoed geen weet heeft, dwars door het water gelegd. Eerst geeft Dr. H. Col ij n, voorzitter van de Zuiderzeeraad, uiting aan de gevoelens, welke in hem opkomen. Hier is iets grootsch verricht; het is een geweldig gebeuren; een historisch oogenblik. Dan spreekt Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeier, directeur-generaal van de Zui derzeewerken. Hij zegt terwijl de grijpers doorgaan met storten om de bereikte hoogte te verkrijgen, o. m.: Nog enkele grepen van de machtige keileemkranen en de afsluiting van de Zuiderzee zal zijn tot stand gebracht. Daarmede zal een werk zijn voltooid, waar voor wij tevergeefs naar een voorbeeld heb ben gezocht en waarvan aard en omvang tot nu toe in de techniek vreemd waren. Wie hieraan heeft mogen medewerken, was dit een voorrecht, terwijl het hem een groote voldoening is nu hij de taak met suc ces beëindigd mag zien. Dan herdenkt hij Dr. C. Lely, de ontwra- per; hij dankt Dr. Colijn, die als minister in 1925 doorzette en Ir. Bongaerts, die ais mi nister krachtig meehielp. Hij vergeet ook hen niet, die waardevolle adviezen hebben gegeven en hij is dankbaar voor het aandeel dat hij en zijn staf van toegewijde mede werkers in de totstandkoming van dit werk hadden; alsook, wat de M. U. Z. gedaan heeft, de aannemersfirma, welke uitvoer d e, wat de technici voorbereidden. Ten slotte dankte de directeur-generaal, die 25 jaar_ aan defr technische planne.. mocht meewerken, den Minister van Water staat voor diens aanwezigheid, en verzoekt hem officieel te verklaren, dat de Zuider zee afgesloten is. Minister Revmer neemt daarop het woord en zegt o. m. Het gewichtige oogenblik is thans aange broken, waarop wij sinds jaren beurtelings met beklemming en hoop hebben gewacht Met beklemming, omdat wij nimmer vol maakt zeker kunnen zijn van hetgeen bij de uitvoering van een zoo groot en schier on gekend werk als dit ons te wachten staat, omdat wij ons telkens met ecnige angst kunnen afvragen of de natuur het ten slotte niet van de menschelijke kracht zou blijken te winnenomdat somwijlen twijfel is gerezen of wij met de hulpmiddelen van de moderne techniek wel in staat zouden zijn onze taak tot een goed einde te brengen. Maar we staan thans voor de eindstreep. En dat spoediger, dan iemand durfde hopen. De wereld ziet vol verbazing dit machtige werk aan, dat met stoere voortvarendheid en schitterende energie is voortgezet, zoodat thans een nieuwe periode begint. Na dank gebracht te hebben aan verschil lende medewerkers verzocht de Minister den heer T e 1 d e r s, voorzitter van de raad van bestuur der Maatschappij tot Uitvoering van de Zuiderzeewerken, om de volledige, offi- cieele afsluiting tot stand te brengen. Toen dit geschied was, begonnen alle stoomfluiten van heel de vloot der Zuider zeewerken te loeien, vlaggen werden go- heschen en door heel Noord-Holland schier dreunde-het als een overwinningsgalm: De Nederlandsche ingenieurs hebben weer een groote zegepraal op de zee behaald:"de Zui derzee werd IJselmeer. Zoo kwam heden. Zaterdag 2S Mei 1932, de afsluiting der Zuiderzee tot stand. ROFFELRIJM EN Gedicht GEEN DUITSCHE TEGEMOET KOMING OPCENTEN OP INDISCHE INVOERRECHTEN MEMORIE VAN ANTWOORD. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer inzake het wetsontwerp tot ver- hoogen van de tijdelijke opcenten op de in voerrechten in Ned.-Indië ontleenen wij het volgende Het door verscheidene leden geopperd be zwaar. dat door den voorgestelden maatregel de levensstandaard in het bijzonder die van de Inlandsche bevolking;, steeds meer zal wor den gedrukt, geeft den minister van koloniën Ik wou dat ik de dichter was Van zoo een schoon gedicht Als van Noord-Hollands oostkust tot De Friesche westkust ligt! Daar klopt het hart van Nederland, Van Nederlands genie; Daar bruist de branding op de schans Van durf en energie! 't Is alles zoo eenvoudig op Het kaartje in de krant; 't Is maar een streep met teékeninkt: Tot hiertoe wordt het land! 't Is maar een breede blauwdruk van De Lelysche idee: We maken een zoetwatermeer Van onze Zuiderzee; We polderen wat polders in, En winnen bunders grond; We winnen met ivat kosten zoo De kost voor onze mond 't Is allemaal zoo doodgewoon Als ik het zoo bezie, Maar 't is een kapitale som Van ingenieursgenie Vandaag is dan de Zuiderzee Geen zéé meer, maar meer méér: Komt, leggen we voor één minuut De strijdbijl erbij neer. Hoewel ik, boven 't IJselmeer, De Zuiderzee meer min. Zet ik hier graag een ode op De dijkendichters in: Gij hebt gedroomd, gedacht, gedaan, Gedamd, gedijkt, gedicht, Gij hebt geduldig en gedwee Uw toekomsttaak verricht; Wat gij gedaan hebt voor ons land In taaie xvaterstrijd, Pleit voor uw wetenschap, uw wil En onafhankelijkheid! Wij allen, wij zijn trotsch op U; Wij voelen ons heel rijk Met zulke watenvorstelaars, O dichters van de dijk! (Nadruk verboden.) LEO LENS. DE NOOD IN DE HARING- VISSCHERIJ Gister is een deputatie van het hoofdbe stuur van de Reedersvereeniging voor Mo NederlaiTdsche Haringvisseherij in audiëntie ontvangen bij den Minister van Economische Zaken en Arbeid. Naar wij vernemen hepft deze audiëntie geen resultaat opgeleverd. MR. J. T. LINTHORST HOMANt Cp het buiten „Overcinge" te Havelte is gisteren na een langdurige ongesteldheid, op 58-jarigen lèeftijd overleden mr. J. T. Lint horst Homan, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe. De teraardebestelling zal a.s. Dinsdagmiddag te Havelte geschieden. Jan Tymen Linthorst Homan werd Jen 2den October 1873 te Assen geboren. Na het Gymnasium aldaar te hebben doorloopen, zette hij zijn studiën voort aan de Acade mie te Groningen, waar hy in 1897 pro moveerde tot meester ui de rechten. Daarna vestigde hij zich in zyn geboorte plaats als advocaat en procureur. Hier is hy toen op velerlei f ebied werkzaam geweest. Hij werd reeds spoedig lid van den gemeenteraad en was voorts o.m. lid van den raad van beroep voor de personeele be lasting en secretaris van het Drentsch Land- bouwgenootschap. In 1904 werd hy benoemd tot lid van de Provinciale Staten van Drenthe, terwijl hij by Kon. besluit van 18 September 1917 met ingang van 1 October van dat jaar als op volger van zyn vader werd benoemd tot Cornr misaris der Koningin in dat gewest. Ook in deze functie heeft hij zeer veel voor de pro vincie gedaan. Opgericht werd door hem de vereeniging tot opbouw van Drenthe, het Landschap Drenthe, terwijl de verschillende nooden der provincie zyn volle aandacht had den. Terstond na zijn ambtsaanvaarding vatte hy den aanleg van kanalen en wegen en ook landonteinning en bebossching krachtig i. Daarnaast deed hy veel voor de bevorde ring van den landbouw, hetgeen reeds blijkt uit het bovenverme'de feit van zyn voorzit terschap van het Drentsch Landbouwgenoot- schap en eveneens tot uiting kwam in zyn bei.oeming tot voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité. Ook voor het vreemdelin- genbezoek aan Drenthe heeft hij geijverd. Tydens den oorlog was Mr. Linthorst Ho man in 's-Gravenhage werkzaam als voorzitter der commissie voor voeding van mensch en dier, als uitvoerend lid voor de commissie voor het handelsverkeer met het buitenland (inter departementale commissie) en voorzitter van het Landbouw-exportbureau. Mr. Linthorst Homan in den Nederlandschen Leeuw, Grootofficier :r Oranje Nassau-orde, Commandeur der Huisorde van Oranje. Verleden jaar is Mr. Linthorst Homan wegens gezondheidsredenen met ingang van 1 November als Commi: Koningin afgetreden. Hij werd toen als zoodanig opgevolgd door Mr. Dr. R. H. Baron Steenwyk. Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) an de Zuiderzee. (Blz. 2) van Herriot te v Het rapport over de aanvalswapenen ter zee toont een groot gebrek aan overeenstem ming. De kleine mogendheden verzetten zich in de luchtvaartcommissie tegen de uitetel- tactiek der groote. De onrust in Duitschland duurt voort. Moordaanslag op het station te Zwolle. Voor de Rechtbank te Arnhem is bevesti ging geëischt van het vonnis van 13 jaar gevangenisstraf tegen de verdachten van de moord op de veldwachter te Kerkdriel. (Blz. 9) De Tweede Kamer zet de behandeling van het godslasteringontwerp voort. In de maand Juni zal te Den Haag een congres voor kleuterzorg worden gehouden. Ons ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.: Overdenking. Hoe lange? Letterkundige kroniek. A. Wapenaar bespreekt Wilraa's Kruisboom en Carry van Bruggen's Eva. Open vensters, door Gré van Ast. (Slot) Technische Schoonheid. (Geïllustreerd) Openhartige Brief. Jeugdrubriek. Nieuws over de Tweede prijsvraag. Kleuterkrantje, met oorspr. bijdragen van W. G. van de Hulst en P. van Renssen. BIJ GEBREK AAN EETLUST, oprispen, slechte maag, trage spijsvertering, darm verstopping, opgeblazenheid, stofwisselings kwalen, netelroos jeuk, bevrijdt het natuur lijke „Franz-Josef'-bitterwater hc* lichaam de opgehoopte afvalstofvergifteu. ALEXANDER DE GROOTE WIE VAN DE DRIE? „De verwildering van dezen tijd kan niet met lapmiddelen worden opgeknapt, doch er is een Alexander noodig. om den Gordiaanschen knoop door te hakken en het is de taak der revolutionaire socialis ten er voor te zorgen, dat deze Ale> under uit hun gelederen naar voren komt' En zij spot met zijn denkbeeld om werk- loozen en boeren hij Den Haag te legeren en dagelijks te laten demonstreeren. Want zoo vraagt zij: „Wat dan echter verder? Ja, „de ver dere houding" zal „te hepalen" zijn „op grond van de verkregen uitwerking". Met andere woorden: de geweldige zwannl- zwaaier heeft nog altijd geen llauw benul van een plan. Heel goed en heel duidelijk. Maar kan helzelfde niet B'iraaRii worden aan het raadslid Lilhrs, die sprekend voor i. Bidd.. d„ n-i 1,01 Kenieentepetaoneel rei. dut er sedert ltlis ItLiTjÏÏ! aa? Tl dre d™lonslratiM Feon behoefte doch dat thans zijn indruk was: ONZE DELEGATIE HUISTOE! Naar het „Vad." meldt is de Nederland sohe delegatie, bestaande uit den admini strateur van financiën, den heer R i e s, dc» directeur-generaal van handel en nijverheid, den heer H i r s c h f e 1 d, en den hoofdamb tenaar bij de directie van den landbouw-, den heer Bonthuis, met den middagtrein naar Nederland teruggekeerd. Men zal zich herinneren, dat Minister Verschuur reeds Woensdag in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat volgens de tegemoet te komen door verbetering voorloopige berichten de onderhandelingen afzetmogelijkheden in Ned.-Indië. Het slechts een matig resultaat beloofden. |leg, dat te dien aanzien met de Indische aanleiding er nogmaals op te wijzen, dat de Nederlandsche industrie, is, evenzeer nog in groote massa der consumenten voor haar nood- I onderzoek. De minister is zich volkomen be- zakelijk levensonderhoud niet in de eerste vast. dat deze aangelegenheden i ais gewie nlaats van het gebruik van buitenlandscho ''«l" t".T c'^ "a hl^v, aït d. "'oua: goederen afhankelijk is. he' bovenstaande blukt, dat de minister de Wat betreft de door de bovenbedoelde leden er eventueel gaarne toe zal medewerken om, geduchte, ernstige gevolgen van den voorge- j ™l«», *">ks moqelpk mocht blulen tusschen stelden maatregel voor de Nederlandsche in- Nedertand en Ned.-lndie een nauweren ecn- dustrie en in het bijzonder voor de textiel- normschcn band te legcen Het tehoeft naar niiverheid, wordt opgemerkt, dat de achter- «J? m«ning echter geen betoog, dat te dezer uitgang vin den Nederlandsehen uitvoer naar ?ake bezwaarlijk ?en vergelijking met Enge- Nederlandsch-Indië zich reeds heeft ingezet Und. d°™""»>s kolomen kan ge- ten tijde, dat van eenige tariefsverhooging wory.en- daar te lande nog geen sprake was. Tie kwestie van de Jnpansche concurrentie De minister zou het toejuichen, indien het vormt uiteraard een onderdeel van het boven- ,o v mogelijk zou blijken de Nederlandsche indus- TW vraa«?tuk' Dat de oplossing der moei- U en Uw orngeving door een geregelde be- trie die zeer zeker in ernstige mate wordt lyklheden zou kunnen worden gevonden in een handeling met Purolpoeder. Zij houdt ze benadeeld door de in het buiteiland tot rege- verhooging van invoerrechten voor Japansche droog en voorkomt het stukloopen der voeten ling van den invoer genomen maatrecelin. Reederen meent de minister voorshands te| In bussen van to et. 60 ct. en 1 Rld. oksels en voeten t'erliezeai hun onaangenaam karakter voor Alleen bij Apothekers en Drogisten dat tegenover de methoden die dit Ge meentebestuur volgt, de tactiek, die de Bonden van gemeentepersonecl tot nu toe hebben gevolgd, grondige wijziging zal hebben te ondergaan. (Daverende b ij- val) Welke deze wijziging zal zijn. zul len, de besturen nog hebben onder oogen te zien. En wat zegt zij van het dreigement van oud-wethouder De Zeeuw, die déze opruien de taal sprak: Als de slagen komen hoopt spr. dat het leed zal worden omgezet in revolutionair elan en wij zullen dan niet de laatsten zijn om den brand te doen oplaaien zegt Deze voorspelling is juist geblieken. De geering wordt gepleegd, is nog niet ge- Duitsche regeering heeft zich voorshandseindigd. op geen enkel principieel punt voor tegê- De wenscheiijkheid en mogelijkheid, om in moetkoming aan de Nederlandsche verlan- Ned.-Indië over te gaan tot contingenteering gens vatbaar getoond. Ivan ingevoerde goederen ten behoeve van de NASSAUHAVEN B0ERENo..E

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1