Qns praatuurtje 'VAN BERK Uw rantsoenen zijn pas compleet Wanneer al uw vee BIERBOSTEL eet. Wie BIERBOSTEL voert, heeft op 't oog De onkosten omlaag, de productie omhoog. LAND- EN TUINBOUW No. 140 NICOTINE EN NICOTINEPRODUCTEN PETROLEUM-EMULSIE ALLE ARIiKE EN VOOR PLANTEN- ZIEKTEBESTRIJDING Levering «net garantie - Laagste prijzen JEECEE-FABRIEK - Dir.: J. C. Manger MAASSLUIS - TELEF. alle uren 176 DONDERT)AO 26 MEI 1032 VOOR TONKINSTOKKEN BAMBOESCHERMMATTEN BAMBOESTOKJES NICOTINE 95/98 NICOTINE POEDERS, naar: C. VAN VEEN Gz., Boskoop In TUINBOUWBENOODIGDHEDCN Tel. 178 Het stikstofbindingbedrijf der Staatsmijnen Een interessante Nederlandsche industrie. Grondstoffen hoog uit de lucht en diep uit den bodem, vereenigd tot een waardevol product voor den cultuurgrond. Een meststof met een toekomst. Of iik het bedrijf eens mocht bezichtigen, vroeg ik in het begin van dit jaar, den Di recteur van de Propaganda-af deeling van het Stikstofbind'ingöbedrijf der Staatsmij nen, toen we elkander eens ontmoetten, ik geloof, dat het m Amsterdam was. „Maar natuurlijk", was het antwoord, „doch wacht dan nog eenige weken, dan is het nieuwe gedeelte gereed." Wij wachtten en begin April werd bericht, dat, hoewel allee nog niet gereed was. een bezoek aan de bedrijven wel kon aangeraden worden. Wij bepaalden een datum en zoo togen wij op een mooien dag, enkele weken geied< n. voor dag en dauw reeds op reis om de dag zoo lang mogelijk te maken. Want we wisten, dat we veel en uitgestrekte gebouwen en inrichtingen zou den moeten bezoeken, enLutterade ligt niet dicht bij. Enfin, de voor &ommlgen zware taak van het vroeg opstaan, was voor ons nu juist niet zoo zwaar, omdat wij wel eens meer het gourl, dat volgens het spreekwoord in den m-ond van de morgenstond voorkomt, hebben waargenomen en bewonderd (meer dan het goud, dat tegenwoordig naar het schijnt, niet meer in de kelders van de bank. doch in de mond van tanidartsslacht- offers wordt opgepot, wat mij altijd een nog slechter geldbelegging toelijkt). Welinu wij 6tonden vroeg op om vroeg in Limburg te kunnen zijn, en genoten van de schoonheid van het landschap geduren de den bijkans vier uren durend en treinrit t Weer was juist dien dag bijzonder jnooi Wij zagen de weilandenmaar laat ons niet afdwalen van het doel, iets te schrijven over ons bezoek aan de mijnbe drijven, waar men, daep uit den bodem en hoog uit de lucht stoffen verzamelt, be werkt, zuivert, afbreekt en weer opbouwt tot andere grondstoffen en deze tenslotte monteert tot voor den land- en tuinbouw réér waardevolle producten. De boeren en tuinders weten heel goed, dat een zeer belangrijke, dus waardevolle 6tof voor de planten is de stikstof. Voor heen kwam deze en kwamen de a ndere voedingsstoffen de cultuungewassen enkel ten goéde in de vorm van organische stof fen, de stalmest. Pas na het midden der vorige eeuw kwam men er toe op aansporing van van Liebig, ook meststoffen aan te wenden, die niet rechtstreeks van organischen, doch voor een groot deed van mineralen oor sprong waren en daarom kunstmeststoffen genoemd werden, hoewel guano, (weet ge het nog: een eetlepel vol bij iederen aard appel in het pootgatl) wel kunstmest ge noemd werd, doch natuurmest was. Voor de 6tikstofbehoefte was men, wat de kunstmest aangaat, aangewezen op Chili salpeter, wet er toe leidde, dat de exploi tanten der kostbare cailichelagen im Chili, hun monopolie wel eens zoo'n gébruik maakten, dat het méér winstgevend was om leverancier dan om afnemer te zijn. Zwavelzure ammoniak kwam ais concur rent, doch zoolang deze alleen gefabriceerd werd uit het afvalwater van de gasfabrie- was de productie vrij beperkt, ook al e vrij kostbare installaties, die noodig .waren. De groots wereldoorlog leerde ons wat het beteekende alleen van één land (Chüi) de hoog noodige 6tikstofbeme6ting te kun nen betrekken. F ovendien begon me.i vrees te koesteren 'dat er voor voldoende oogeten gebrek aan stikstof zou komen. Die vrees werd reed6 tkoesterd in 1898, dus ver voor den groo- yoorspelde, dat in 1930 een ongekende bon- - .Meer dan ooit Is het THANS noodig NAUW- 1 J KEURIG BOEK te HOUDEN. Laat het doen door VEEMARKT lb, ROTTERDAM TELEFOON 57796 •pi Eiken Maandag en Dinsdag van 9—5 i Zonder mis te ontbieden. eenige verplichting ook ten oorlog, door Professor Dr. Crook es, die ger over de wereld zou heereohen, wegens gebrek aan Stikstof voor de plantenvoeding Deze voorspelling is niet uitgekomen, we hebben zelfs het tegenovergestelde over de wereld, namelijk honger door overvloed. Ook overvloed van stikstof, want de idee van Prof. Crookes om de etikstof van de lucht te binden aan bepaalde 6toffen om zoo een stikstof meet te verkrijgen is tot uit voer gebracht, korte jaren na zijn sombere profetie. Wij kunnen volstaan met de fabricage van Norgesalpeter en Kalkstikstof te noe men, waarna Zwavelzure Ammoniak even eens als een product van de luohtstikstof- fabricage op de wereldmarkt kwam. Se dert dien stond men voor de mogelijkheid onbeperkte hoeveelheden stikstofverbindin gen in verschillenden vorm en van verschil lende samenstelling te vervaardigen. Voor al de Badisohe Anilin- und Sodafabrieken, kortweg de B.A.S.F. en de I.G. Farben- industrie A.G genoemd en later als we het w el hebben één- geworden of tot een belan gengemeenschap vereenigd, hebben sedert dien de land- en tuinbouw aan zich ver plicht door in verschillende vorm en samen «telling groot e hoeveelheden stikstof mest stoffen te fabriceeren e.. tegen niet hooge prijs, tenminste in vergelijking met Chili, m den handel te brengen. Maar ook de Nederlandsche industrie wierp zich op de fabricage van lucbtstak- stofmeststoffen. En al6 deze dat doet, dan doet ze bet goed. In de eerste plaats wel, omdat ze concurreeren moet met machtige mededingers, die uit het buitenland komen en 't is wei een schande voor ons, doch daarom niet minder waar wat uit het buitenland komt heeft zelfs bij onze boeren en tuinders, boewei ze erg door het buiten land geplaagd worden, nog steed6 een dwaze voorkeur. De Nederlandsohe industrie kan, vooral wat het binden van luohtstiikstof aangaat, echter wel meedoen. Dat hebben wij gezien, toen we de ter reinen van de Staatsmijn Mauroits te Lutte rade bezochten. Het bedrijf dezer Staatsmijn Mauirite, het Stikstofbindingsbedrijf er nog buiten gela ten, mag, neen moet het mooiste en om vangrijkste mijnbedrijf van Europa en mis schien wel van de geheele wereld genoemd worden. Dat mag nu eens zonder chauvi nistische" opschepperij gezegd worden. Misschien weet men, en zoo niet, dan zeggen wij het nu, dat de steenkool der Staatsmijnen, (men heeft er vier: Maurits, Emma, Willhelmina en Hendrik) bijzonder geschikt is voor de bereiding van cokes. Daarbij komt zg. steenkoolgas vrij, die te waardevol is om de lucht in te laten gaan. Niet alleen dat dit ga6 op het zeer uitge strekte bedrijf wordt aangewend voor brand stof en als stookgas, ook worden de plaat sen in Limburg en het Oosten van Noord- Brabant van gas voorzien. Van Maastricht tot Venilo, en tot Eindhoven en Den Bosch gebruikt men ga6 van de Staatsmijnen. Maar ook nu nog blijft een groot kwan tum over. Er moet iets gezocht worden om dlit surplus nuttig te kunnen gebruiken. Daarvoor heeft men nu de bereiding van stikstofmeststoffen ter hand genomen. Men deed dit op een zoo grootsche en veelom vattende wijze, dat men respect moet heb ban voor hen, die hierin die leiding hadden Naast de eigenlijke mijnbedrijven ie daar een complex reuzengebouwen en inrichtin gen verrezen, dia zelfs bij een vluchtig be zoek. een flinke dag vorderen. Een dag, die je heugen zal, niet zoozeer om de verbruik te spierarbeid, die je '6 avonds ais alles af- geloopen is, pas voelt overdag zie je zoo veel, dat interressant is, dat je geen tijd hebt om op je zelf te letten maar juist dat interessante zal je heugen. Interressant omdat het zoo grootsoh ie, omdat het doelmatig is," omdat bij de meeste perfectie, de zuiverste eenvoud betracht i6. Alles even keurig, adlee tiptop en nergens ook maar eenige overbodige luxe. Dat doet de Hollandsche boer en tuinder, weldadig Dat men practiech is, bewijst ook wel het feit, dat men niet enkel meststoffen met alleen Ainmoniakstikstof vervaardigt, doch ook met salpeter. Iedere boer en tuinder ook voor Overbemesting uitnemend geschikt Inlichtingen en brochures op aanvrage verkrijgbaar bij: Afd. Propaganda, Stikstofbindingsbedrijf, Lutterade (L.) weet, dat beide soorten bun voordeelen en bezwaren hebben. Wat voor het eene gewa6 voor de eene grond heel goed is, past niet voor andere. Hoe doet men dat nu? Hoe kan men toch van de lucht een onderdeel van de luoht nog wel, een vaste stof maken, vraagt menigeen. Dat zuilen we in een tweecle artiiked trachten roo eenvoudig mogelijk mede te deelen. (Slot volgt). BERICHTEN VAN DEN P. D. I. De aardappelziekte (Phytophthora infestans) Het vorig jaar is de aardappelziekte (ver oorzaakt door de zwam Phythophthora in- lestans) ongekend vroeg en in hevige mate opgetreden. Hoewel het geenszins vaststaat dat ook dit jaar de ziekte wederom vroeg zal optreden, moet toch met de mogelijk heid daarvan rekening gehouden worden. Vandaar, dat nu reeds speciaal de aan dacht van verbouwers van vroege aard appelen. maar ook van die van latere soor ten, gevestigd wordt op de maatregelen, die genomen moeten worden om door een tijdige besproeiing van het loof de ziekte tegen te gaan en daardoor schade te voor komen. Deze maatregelen zijn: het aanschaffen van die noodige bestrijdingsmiddeden en het nazien en in gereedheid brengen, zoo noodig ook het aanikoopen van eproehverk tuigen. Als de gebruikelijke en met gunstig resul taat toegepaste bestrijdingsmiddelen wor den genoemd Bourgondische en Bordeaux- sohe pap. Bourgondische pap wordt bereid door samenvoeging van IV2 kg. kopervitriool en kg. watervrije soda (sodex) en oe op lossing daarvan in 100 L. water. Bordeaux- sche pap wordt bereid uit 1 y2 kga koper- vitrioal en 1 kg. ongebluschte of 2 L. droge gebluschte kalk op 1Ö0 L. water. Voor bijzonderheden over de bereiding en de toepassing dezer middelen zij zen naar Mededeeling No. 52 van den Plantenziektenkundigen Dienst: De Aard appelziekte (prijs f 0.15). Gegevens over 6proeimachines zijn opge nomen in Mededeeling No. 33 van den Plantenziektenkunddgen Dienst: Sproeien en Sproeiers (prijs f 0.40). Wat het tijdstip betreft, waarop voor de eerste maal het loof bespoten moet worden, zij medegedeeld, dat door het Koninklijk Meteoreologisch Instituut te de Bilt telken male bekend gemaakt wordt, als in een et maal de weersomstandigheden gunstig (of bijna gunstig) geweest zijn voor het optreden van de aardappelziekte. Men zal goed doen, met deze berichten onmiddellijk rekening te houden, maar het verdient ongetwijfeld ook aanbeveling, dat de aardappeltelers zich er rekenschap van geven dat zij de bespuiting zullen moeten uitvoeren zooveel mogelijk in een droge periode, zoodat het niet altijd mogelijk zal zijn, de uitvoering tot het uiterste uit te stellen. Zeer noodig is het de bespuitingen eenige malen tot aan het eticle van het groei seizoen uit te voeren, daar alleen dan een voldoende bestrijding van de ziekte verkre gen kan worden. Nadere inlichtingen over alles, wat met de bestrijding van de aardappelziekte ver band houdt, worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen en door de bij dezen Dienst werk zame ambtenaren. II. Het selecteeren van aard- aardappelen ten voor den uitvoer van pootaardappelen, waarschijnlijk meer perceelen aardappelen voor de veldkeuring zijn aangegeven en ook het aantal personen, dat zijn gewas zal laten keuren, grooter is, wordt het volgende onder de aandacht van allen, die bij deze keuringen betrokken zijn, gebracht. Bij de teelt van pootaardappelen spelen de ziekten, vooral die van het loof, een zeer be langrijke rol. Daarom is het noodig, dat allen, die zich met deze teelt bezig houden, zich gced op de hoogte stellen van alle ziekteverschijnselen, die aan de planten (en aan de knollen) waargenomen kunnen wor den, zoomede met den aard dezer ziekten en dc wijzen, waarop zij verspreid worden. Een opsomming en een uiteenzetting van deze ziekten kan in een bericht niet worden ge geven. Alle belanghebbenden worden daar ora verwezen naar de uitvoerige beschrijving van de ziektebeelden en van de wijzen, wuarop de selectie moet worden toegepast in Mededeeling No. 6 van den Plantenziekten kundigen Dienst: Aardappelziekten, waar mede rekening moet worden gehouden bij de veldkeuring en hii de selectie. (Prijs 0.30). Raadplegen van den inhoud van boekje wordt ten zeerste aanbevolen. Verder wordt (en dit geldt ook voor de verbouwers, die reeds langer aan de keuring deelnemen) gewezen op de noodzakelijkheid van het zeer vroeg verwijderen van alle zieke planten uit het gewas.. Hierdoor toch voorkomt men verbreiding in het gewas van ziekten als bladrol en topbont. Van de nauwkeurigheid, waarmede deze maatregel wordt toegepast, hangt gr<> tendeels, zoo niet geheel, de waarde van de nateelt af. Vandaar, dat alle verbouwers, die aan de aardappelkeuringen deelnemen, met nadruk er op gewezen worden, dat met de selectie een aanvang moet worden gemaakt, zcodra de eerste verschijnselen van de ziek ten, die met het pootgoed overgaan, aan de planten kunnen worden waargenomen. Na latigheid in deze kan niet anders dan teleur stelling opleveren. Nadere inlichtingen zijn gratis te bekomen bij den Plantenziektenkundigen Dienst en bij de bij deze Dienst werkzame ambtenaren. III. Wormstekigheid bij appel en peer Om de eerste aantasting van appels en peren door de rups (Carpocapsa), welke aan ieder bekende wormstekigheid veroor zaakt, te voorkomen, is het noodig, dat da delijk na den bloei de appel- en pere boomen bespoten worden met een vloeistof, die giftig is voor deze rups. Hiervoor kan men gebruiken Parijsch groen (0.1 is 1 gr. per L. water), of lood- arsenaatpoeder (0.3 is 3 gr. per L. wat. Om bladverbranding te voorkomen is toevoeging van kalk (1 is 10 gr. per L.) gewenscht. Daar de verschillende 9oorten (b.v. goud- reinet, Bellefleur), niet gelijktijdig bloeien, kan men niet alle boomen op hetzelfde tijd stip bespuiten, doch moet men eerst de vroegbloeiende, later de laatbloeiende be handelen. Alleen een bespuiting dadelijk na den bloei geeft goede resultaten. Loodarsenaat kan toegevoegd worden aan californische en aan Bordeauxsche pap; Pa- rijschgroen alleen aan Bord. pap. Door vermenging van deze middelen ver krijgt men een sproeivloeistof, die tegelijker tijd tegen de wormstekigheid en tegen de schurftziekte werkzaam is. Echter is tegen wormstekigheid één be spuiting voldoende, terwijl tegen de schurft ziekte eenige keeren gespoten mooi worden. Bij de latere bespuitingen tegen deze ziekte kan dus toevoeging van vergif aan de pap achterwege blijven, tenzij men vrete- rij aan de bladeren door andere insecten (kevers, rupsen) waarneemt Volledige gegevens over de bestrijding van de wormstekigheid zijn opgenomen in Mede deeling No. 20 van den Plantenziektenkun digen Dienst te Wageningen en bij verschillende plaatsen werkzaam ambtenaren van den Dienst MARKTOVERZICHT Medegedeeld, door het Centraal Bureau Voerartikelen. Er is weinig verandering gekomen in de stemming op de maismarkt Wel werd er een kleine opleving in de vraag geconsta teerd en dientengevolge kon aangekomen mais iets hooger genoteerd worden, doch van groote beteekenis is dit niet. Tot heden konden de partijen die binnenkwamen vrij wel wonden opgenomen; het zal van de vraag afhangen in de komende weken, of alles N.V. BONDA - LEIDEN H.H. LANDBOUWERS en VEEHOUDERS! IJzeren Hooi- of Stroobergen, ijzeren Roeden, gegolfde gegalvaniseerde ijzeren Kap, welke men op vlugge en lichte wijze kan doen rijzen en dolen door veiligheidslieren. ZEER SOLIDE - BILLIJKE PRIJZEN Bewijzen van tevredenheid voorhanden H. HARING, Telefoon 128, BOSKOOP blijft weggaan. Op de zomermaanden ge beurt weinig of niets. Gerst bleef ook vrijwel onveranderd. Ca nada is nog steeds dominee rend. Een par tijtje Russische gerst werd weer aangeboden. De omzet van gerst is echter sterk vermin derd. Roge is wat kalmer geworden tenge volge van regelmatig aanbod van Canada, echter met nog kleine omzetten. Haver blijft vast, maar verlaten. In navolging van de Amerikaansche lijn koeken zijn ook de inlandsche voorslaglijn- koeken iets vaster gestemd. Zaken van eenige beteekenis worden echter niet ge rapporteerd. Cocos- en grond notenkoek even eens zeer kalm gestemd, eveneens met zeer weinig vraag. Meststoffen. Stikstofmeststoffen. Het seizoen is reeds ver gevorderd, maar niettemin blijft er een vrij groote vraag naar stikstof. De zeer lage prijzen veroorloven den bouwboer gemakkelijker dan andere jaren nog een zakje te strooien. Dit geldt natuurlijk aller minst voor de weidestreken, waar de toestan den door de erbarmelijk lage melkprijzen zoo is geworden, dat de middelen tot aan koop van meststof volkomen gaan ontbre ken. Doch waar men tarwe verbouwt, heeft men flink gemest en waar aardappelen en bieten geteeld worden, kan men bij de hui dige stikstofprijzen een hoogere gift allicht rendabel maken. Vandaar dus de aanhou dende vraag, die nog steeds voor üet leeu wenaandeel aan den ammoniak ten goede komt. Vroeger gebruikte men zwavelzure ammoniak feitelijk niet voor overbemesting, althans zeer schaarsch. Dit voorjaar heeft men het gezaaid over de groeiende graan akkers, dat het een lust was, en men schijnt het al even sterk over die hakvruohten aan te wenden. Toch krijgt langzamerhand de salpeteretik stof een betere beurt Kalksalperter was vo rige week beter gevraagd, zoo ook chilisal- peter en kalkammonsal peter. Op de prijzen had dit geen invloed, althans niet in stijgen den zin. Ze werden eerder lager, hetgeen ook te verklaren is, als men bedenkt, dat in dit seizoen de verschillende producenten geen beschermingsclausule gegeven hebben voor de voorraden, die 30 Juni as. overblij ven. En waar het zich laat aanzien, dat een volgend seizoen het prijsniveau eerder lager can hooger zal liggen, tracht men zich van zijn stikstof voorraden tijdig te ontdoen, des noods tegen een 1 ageren prijs en met eenig verlies, Thomasmeel. De BelgischLuxem- burgsche tolunie geeft over de maand Fe bruari 1932 de navolgende cijfers omtrent thomasmeel te zien: Uitvoer naar Frankrijk 57.500 ton. Uitvoev naar Nederland 22.600 ton. Uitvoer naar di verse landen 26.100 ton. Totaal uitvoer 106.200 ton. Invoer uit Frankrijk 10.000 ton. Uitvoeroverschot 96.200 ton. In de overeenkomstige maand van het vo rige jaar was het uitvoeroverschot 105.200 ton. H. D. FLACH Drogisterij - DE LIER Levering voor alle bestrij dingsmiddelen voor den tuin bouw in prima kwaliteit ROOKPOEDER, enz. Vraagt thans mijn prima geprepareerde ZWAVEL, intense verstuiving, geen plakken SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN C. HOUWELING, L. Rottekade 212 TELEFOON 10012 HILLEGERSBERG TUINDERSBENOODIGDHEDEN De markt hier te lande was in de afgeloo- pen week tamelijk rustig. Het is dan ook moeilijk een behoorlijk overzicht van de markt te krijgen. De enkele aankoopen, die geschieden, geven geen voldoende beeld van de opvattingen der koopers, terwijl er in het. buitenland niet veel gekocht wordt De meeste importeurs hebben voor de allereer ste behoefte voldoende inkoopen gedaan. Duitschland heeft vooral in den laatste<n tijd zeer weinig belang bij den uitvoer van thomasmeel. Vandaar dat het zijn prijzen vrij hoog houdt en het welletjes vindt als het daarop niet verkoopt Wij zullen dan ook in de toekomst DuitscH land vrijwel .geheel als leverancier van tho masmeel moeten uitschakelen. Zulks heeft echter geen invloed op de markt in West- Europa Wat Duitschland minder uitvoert, behoeft het ook minder in te voeren. In- plaats van Belgisch/Luxemburgsch of Fransdh thomasmeel naar Duitschland en Ster-merk naar Nederland, komt het eerst genoemde thomasmeel thans rechtstreeks naar Nederland. ï^attenbestrijding In het verslag van den Proeftuin te AaJe- meer vonden we het volgende, dat we al onze lezers ter overdenking aanbieden: Ratten zijn groot-afnemens voor land- en tuinbouwproducten. Ratten zijn goedkooper te bestrijden, dan te onderhouden. Ratten zijn verspreidere van besmettelijke ziekten. Ratten zijn dieven en bevuilen de levens middelen. Ratten zijn er im on6 land meer dan menschen. Ratten zijn vrienden van slordige lieden. Wat doet Gij tegen de Ratten?? N.V. BONDA LEIDEN 9K-[ *t Is een rare wereld. Ja, dat weten we nu zoo langzamerhand 4?{. ll, zult ge zeggen accoord! -.Maar zij wordt met den dag steeds raar- - der (ook een raar woord, enfin, 't is toch dlemaal raar). Daar vliegen me een oud-minister en minister in functie elkaar in het haar. 11 Is geen gezicht, man! Twee excellenties en aanschouwe van heel het Nederlandsche Publiek, aan het kiften. "Dat is peen weldaad aan den noodlijden- 6 joen lanld- en tuiinbouw bewijzen en die het - Mokte en zelf in vroeger jaren in functie - tynde zich door zijn handelwijze als mi- - lister het ongenoegen der boeren op de hals 5/6 laaide, gaat hier niet vrij uit AI zullen we le regeeringspersonen van thans niet vrij pleiten, bijlange niet. Maar dat is het eenig rare niet uit de .laatste dagen. fa worden. Dat hebt ge zeker wel opgemerkt 0 -jFj*n ge de vragen van het Tweede Kamer- tod zijn naam as me momenteel ontscho- len en 'k heb geen tijd om het na te zoeken vragen stelde over de vleeschuitvoer naar H' Frankrijk met het oog op de contingentee- Sög daar. Dat hebben we ook gemerkt toen het bleek, dat veel meer Russische boter naar ons land vervoerd was. dan het con tingent bedroeg. Daarover schrijft het „Weekblad voor Zuivelindustrie enz." o.a.: „In dezen tijd heeft de publieke opinie toch wel het recht om te weten, wie met de Nederlandsche belangen scharrelt en waar- om hij dit doet. En wie zich met dergelijke scharrelarijen bezig houdt dtient toch over voldoende moreelen moed en overtuiging te beschikken om voor het voetlicht te dur ven treden. Wat te elfder ure IN NEDERLAND INGEVOERDE ENORME PARTIJ RUSSISCHE BOTER betreft, bestaat er, naar wij vernemen, nog kans dat deze bevoorrechting van Rusland ten nadeel© van de Nederlandsche zuivel- productie, alsnog achterhaald wordt De partij bestond uit 1500 vaten gezouten boter, 4000 vaten ongezouten boter en 1000 kisten boter, te zamen ongeveer 345.000 k.g. bruto. Voor de afvaart uit Reval schijnt het Nederlandsche contingenteeringsbesluit in Rusland bekend te zijn geweest, waarop men het schip met bestemming voor Rotter dam deed afvaren in de hoop, dat deze zen ding nog beschouwd zou worden als zijnde verladen met bestemming voor Nederland voordat dit besluit was afgekondigd. Het geen naar wij hopen alsnog geweigerd zal worden. Zijn wij wel ingelicht, dan ligt de boter nog in entrepot". Dit laatste is, naar we vernemen, waar. Dit neemt niet weg, dat het soms raar gaat Want ge moet weten, dat deze boter oorspronkelijk heel niet voor Nederland be stemd was. doch voor Engeland of Duitsch land. Toen het Nederlanidsche contringentee ringsbesluit viel werd het sohdp ijlings naar Nederland gedirigeerd. Wat moet er nu mee gebeuren? Dat moeten ze zelf maar uitzoeken. Als ze maar niet op onze markt komt Wij heb ben boter genoeg. Ook genoeg eieren. Maar Maar zoo'n ietsje steviger prijs wordt nu al dadelijk met gejuicii begroet, al is het nog heelemaal niet om te juichen. Maar alleen het feit dat de gewone gang naar beneden, al maar naar beneem, eventjes on derbroken wordt met een kiein stapje om hoog, doet al weldadig aan. Wat die eieren aangaat: ik lees in een Weekbericht: Er wordt regelmatig gekoeld, meest voor DORDRECHT buitenlandsche rekening. Noord-Engeland gaf deze week groote orders, terwijl ook verschillende koopkrachtige Duitsche fir ma's aan de markt zijn. In hoofdzaak wor den de eieren in het buitenland geplaatst met het oog op mogelijke tariefsverhoogin- gen. De productie begint reeds iets af te nemen, deze week ongeveer 5 pet. Toch is de toestand zóó dat het allertreu rigst gesteld is met de veehouders. Velen worden bitter gestemd. Dat bleek ook op de vergadering van de Holl. Mij. v. Landbouw de vorige week gehouden en waarover een blad schreef: de toon welke in deze verga dering kon worden beluisterd, was niet al tijd de gebruikelijke, maar wij moeten er in één adem aan toevoegen, dat de omstandig heden er dan ook naar zijn. Wij vernamen van melkveehouders, die GEEN hebben en met vrouw en kinderen de koeien melken, omdat zij geen arbeidsloon meer kunnen betalen Wij willen niet voortgaan met alles te vermelden, wat ons dien dag ontroerd en geschokt heeft, het is al te erg. maar voor een ieder, die nog niet overtuigd mocht zijn van den nood, waarin onze boerenstand ver keert, zou een bezoek aan deze vergadering alleszins leerzaam zijn geweest. Konden wij de ministers maar eens in zoo'n vergadering krijgen. Ja. dat zou misschien meer uitwerken dan en waarvan het ondoenlijk is om ze altijd weer op te nemen. Bovendien nu ze in zoo grooten getale in gezonden worden, missen ze hun kracht wel eenigermate: Men kan soms ook te veel en vooral te hard schreeuwen, zoodat men on verstaanbaar wordt. Men kan ook een zelfde middel te vaak toepassen, zoodat het geen indruk meer maakt. Maar we hadiden het zoopas over een rare wereld. Moet ge lezen wat volgens de „Eco- nomisch-Statistische berichten" in een Rus sisch blad. de Krasnaja Gazeta van 31 Oct 1.1. moet gestaan hebben. Toen waren vol gens dit blad geldig te St Petersburg. Het zijn officieele prijzen. Boter kostte per kg f 15.36—21.76- kaas per kg f 17.92—18.56; worst per kg f 5.76—6.40; spek per kg f 10.88. Dit zijn de prijzen van de regeerings- goederen, welke in de Staatsmagazijnen worden verkocht. De prijzen op de vrije markt zijn vermoedelijk hooger. De Roebel is hier omgerekend voor een waarde in Ned. geld van f 1.28. En toch voeren ze boter naar Nederland. Ik begrijp er niets meer van. Zooals ik er ook wel eens niets van be greep. dat er onder de Zuid-Hollandsche boeren nog ZOO VELE ZIJN. DIE MINDER WAARDIG VEE KOOPEN. Ook de Rijksveeteeltconsulent Ir. P. Ver hoeven en hij kan het weten, deelt dit oor deel. Op de vergadering der hoofden van 1 andbouwcü rsussen heeft hij het ook nog gezegd. Hij deelde o.m. mede, dat van de 200.000 melkkoeien in het ambtsgebied, waartoe de vergaderende landbouwonder- wijzers behoorden (Z. Holland ten Noorden va" Wa,«nveK. Maas en Lek) slechts 10 a 12000 kooien waren waarvan de molkprodue tie werd recontroleerd. Hij noemt voorbeel den, waai uit blijkt, dat zelfs in normale tijden de winst, die sommige koeien opleve ren, weer geheel te niet gaat door het ver lies dat op de andere dieren van denzelfden eigenaar door dezen geleden wordt. De landbouwonderwijzers moeten onze boeren en hun zoons er vooral op wijzen, dat ze een minder proot aantal koeien moeten houden. De waanvoorstelling, dat hij de grootste boer is, die het grootste aan tal koeien heeft, wordt nog vrij algemeen aangetroffen en leidt tot bestendiging van den bestaanden toestand. Onze boeren moe ten leeren inzien, dat alleen voordeel is te behalen met eerste kwalitieit melkvee. Ook met het oog op de kaasmakerij is het van groot belang, naar veeverbetering te streven. Spr. liet uit nauwkeurige berekeningen zien, dat ondanks de hoogere voederkosten bij melknjk vee. toch bij een melkprijs van 5 cent de winst toeneemt Verder bleek dui delijk, dat het geldelijk rendement (of de opbrengst in geld van de eigen producten) geleidelijk toeneemt met de toeneming van de productie der melkkoeien. Daarom gaf deze deskundige op dit gebied ook den raad: VERBOUW ZELF ZOO VEEL MO GELIJK VOEDER VOOR UW VEE ALS GE PRODUCTIEVEE IIEBT. Dit is precies hetzelfde als wat we al gedurende jaren aaneen hebben gezegd De tijden zijn er niet naar om veel geld uit te geven. Men heeft in veel gevallen niets meer om uit te geven. Do moed gaat er zoo geheel uit Doch we hopen dat er betere tijden zullen aanbreken en dan aan den arbeid om het vee te verbeteren" Hieimee kan nog veel voordeel behaald worden. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9