DONDERDAG 26 MEI 1932 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND ONWAARDIG TOONEEL IN DEN PRUISISCHE LANDDAG VECHTPARTIJ TUSSCHEN NAZI'S EN COMMUNISTEN EENIGE AFGEVAARDIGDEN BLOEDEND GEWOND Overal gebroken voorwerpen in de zaal De Pruisische Landdagzitting werd Woens dagmiddag om kwart over 2 geopend. De ouderdoms-president Litzmann ver klaarde, in de pers te hebben gelezen, dat in de gisteren gehouden openingszitting o.a. geroepen is: „Weg met de keizerlijke gene raals!" Daardoor wordt ook goneraal-veld- maarschalk Hindenburg getroffen. Wanneer spr. wist, wie dit geroepen had, zou hij dien overeenkomstig zijn maatregelen genomen hebben. Vervolgens had de verkiezing van den president cn do vice-presidenten van den landdag plaats. Doordien de nationaal-socialisten zich be reid verklaard hadden, die parlementaire usance te handhaven, had de stemming een vlot verloop. De nationaal socialist Kerr.l werd met 262 van de uitgebrachte 416 stemmen tot voorzitter gekozen, terwijl tot ondervoor zitters gekozen werden de sociaal-democraat Wittmaack, de centrumsafgevaardigde Baumhoff en de Duitsch-nationaal Dr Kries Deze verkiezing werd weldra gevolgd door een woordenwisseling tusschen nationaal- socialisten en communisten, die eindigde in een schandalige vechtpartij De communistische afgev. Pieck had de nat. soc toegeroepen, dat in hun kringen moordenaars zaten, waarbij hij de rechter lijke macht verweet de nationaal-socialisti- sche moordenaars ten hoogste 9 jaar gevan genisstraf te geven en communisten, die propaganda onder de Rijkswcer maakten 10 jaar. Vinnige interrupties volgden daarop tus schen nationaal-socialisten en communis ten. De nationaal-socialisten stormden met dreigende gebaren en opgewonden uitroepen naar de sprekerstribune. De communisten deden hetzelfde, om hun spreker tc beschermen. Bij de woordenwis seling sloegen communisten den nationaal- socialistische afgevaardgde Hinkler in het gezicht Ook werd naar de nazi's met inkt kokers geworpen. Dit was voor de nationaal-socialisten het signaal om op de communisten aan te stor men. Er ontstond een geweldige kloppartij, in den loop waarvan met vuisten op elkaar werd losgeslagen en ook stoelen, glazen en waterkaraften, werden gehanteerd. Heel de nazi-lractie vecht De heele nationaal-socialistische fractie sloeg in weinige-minuten met stoelen, die op de communisten geworpen werden, de communistische fractie de zaal uit. Talrijke afgevaardigden bleven met bloed bedekt liggen en werden uit de zaal gedra gen. De vice-voorzitter Baumhoff, die de lei- opgeheven. Toen tenslotte de zaal leegliep, kwam er een woest geschreeuw van de tribunes. De zaal na den slag De zittingszaal bood na dc kloppartij een beeld van ernstige verwoesting. De zaal ge leek op het tooneel van een veldslag. Zware leeren fauteuils lagen gebroken op den grond. Deelen van de verlichtings-apparaten voor de stenografen lagen 20 meter van de plaatsen der stenografen verwijderd. De gewonden. Betrekkelijk zwaar gewond zijn bij de kloppartij de leiders der soc. dom. landdag- fractie, afgevaardigde Jürgensen, alsmede de communistische afgevaardigden Kraemer (Niederschöneweide), Kuntz en Gohlke. Jürgensen moest, zooals men weet, bewuste loos uit de zaal gedragen worden. Afgevaardigde Kraemer kwam weinige minuten na de vechtpartij met geheel ver bonden hoofd weer in de zittingszaal. Door het verband heen liep het bloed nog over zijn gezicht. Hij riep den nationaal-socialis ten toe: „Twintig voor één! Dat zullen jullie boeten!" In de wandelgangen van het huis ontstond een groote opwinding, welke zich oök van het publiek meester maakte. Het dreigde tot een nieuwe vechtpartij te komen, doch de boden en het overige personeel wisten dit tenslotte te verhinderen. Onder de afgevaardigden bevond zich ge lukkig ook een lid van het centrum, die arts is. Deze legde de eerste noodverbanden aan. De genoemde socialistische afgevaardigde Jürgensen was zoo geducht toegetakeld, dat zijn wonden gehecht moesten worden en hij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Het seniorenconvent overlegt. Na de vechtpartij is het senioren-oom vent bijeengekomen. De zitting werd ook door den Berlijnschen president van politie bijge woond. Voor de deur van de zaal verzamelden zich verscheidene nationaal-socialistische afgevaardigden, die nog steeds zeer opge wonden waren. De opwinding nam nog toe, toen één der afgevaardigden een persoon in burgerklee- ding bemerkle, dien men voor een geheimen agent aanzag. De man werd door de natio naal-socialisten verwij derd. Op verzoek van den leider der fractie ver wijderden de nationaal-socialisten zich ten 6lotte van de deur der zaal, waar het se niorenconvent vergaderde. Het convent heeft nog geen beslissing naar aanleiding van de vechtpartij genomen. De communisten en de nationaal-socialisten moeten zich tegen een inmenging van de politie hebben verklaard, doch de socialisten en de afgevaardigden van het centrum moe ten ie kennen hebben gegeven, dat zij met een eenvoudige verklaring van de betrokke nen geen genegen zullen nemen. De volgende zitting van den landdag zal op 1 Juni plaats hebben. De regeerlngsvorming. Naar nieuwe verkiezingen voor Land dag en Rijksdag in den herfst? Uit Berlijn wordt gemeld: Bij de politieke besprekingen om Pruisen was den laatsten tijd herhaaldelijk ver klaard, dat minister-president Braun niet van plan was verder nog als zaakwaarnc- meud regeeringschcf te blijven fungeeren. Naar wij vernemen was de minister-presi dent voornemens, zijn ambt neer te leggen De overige sociaal-democratische ministers in de Pruisische regeering zouden dit voor beeld vermoedelijk gevolgd hebben, hoewel zij aanvankelijk van een andere opvatting Intusschen zal Braun zich aan de partij discipline onderwerpen cn overeenkomstig het besluit der partij de zakelijke leiding van het kabinet blijven voeren. Verder verluidt in parlementaire kringen dat vermoedelijk op Donderdag, wanneer geen plejiairc zitting wordt gehouden, tus schen de nationaal-socialisten en het Cen trum besprekingen zullen worden gevoerd over de regoeringsformatie. Men zegt dat liet centrum in .Wurttam- berg evenmin als in Pruisen voornemens is aan de nationaal-socialisten de voornaamste portefeuilles in handen te geven. Daaruit volgt, dat de onderhandelingen om de vomiing eencr regeerig tusschen de nationaal-socialisten en het Centrum slechts dan zullen kunnen slagon, indien de natio naal-socialisten aan het centrum de posten van minister-president en minister van bin- nenlandsche zaken zullen overlaten. Of zulk een overeenkomst tot stand zal komen moet worden afgewacht Indien overeenstemming wordt bereikt, dan zal de beslissing in den herfst vallen. Intusschen hangt alles er van af, wat die rijksregeering bereikt op de conferentie van Lausanne en met betrekking tot de werk- looslooshei dsbest rij di n g. Zouden op deze twee punten geen wezen lijke verbeteringen voelbaar worden, dan dient men te rekenen op nieuwe verkiezin gen in den herfst voor den landdag en even tueel ook voor den rijksdag. DE NIEUWE BELGISCHE REGEERING REGEERINGSVERKLARING De regeeringsverklaring van het nieuwe Kabinet Renkin is eerst in het Fransch en daarna in het Nederlanidsch voorgelezen, zoowel in de Kamer als in den Senaat. De loorrang werd dus nog niet gegeven aan dc taal van de meerderheid van de bevol king en van het parlement. De algemeene regeerings-politiek wordt aldus omschreven: De regeering zal de po litiek van verzoening en van financieel her stel van de vorige rcgeering-Renkin voort zetten. Over de taalkwestie ordt gezegd: Het tnalvraagstuk moet voor goed worden geregeld. Morgen reeds sullen wij bij de ka mera amendementen indienen betreffende de wetsontwerpen op het lager en het mid delbaar onderwijs. Wij hebben redenen om te gelooven, dat de nieuwe teksten de rech ten en dc vrijheden, de belangen en zelfs de rechtmatige gevoeligheid van allen eer biedigen; derhalve hopen we, dat zij bij de openbare meening en bij u de algemeene goedkeuring zullen, wegdragen en dat zij aldus de Kamera in de mogelijkheid zullen stellen een stemming te houden, die de ooropgestekle oplossing als een nationale oplossing zal doen voorkomen. hi eenzclfden geest willen wij het vraag stuk van het gebruik der talen in gerechts zaken regelen. De regeeringsverklaring gaat vervolgens in op de buitenlandsche politiek, de malai se, de financieele kwestie, de werkloozen- steun, de schoolkwestie en de koloniën. Over de eerste drie punten wondt niets gezegd dat bijzondere vermelding vereischi. Wat de werkloozensteun betreft, schijnt de regeering besloten te zijn een einde te maken aan de misbruiken elke in het verleenen van steun aan werk- loozen bestaan; althans de verklaring zegt in dit verbanid: De regeering begrijpt den plicht van maatschappelijke solidariteit, die aan de openbare machten voorschrijft hulp to ver leenen aan de door werkloosheid getroffen arbeiders. Ook zal zij haar steun blijven erleenen. Spijtig genoeg dit zal wel nie mand tegenspreken wordt de last, die aldus aan de gemeenschap wordt opgelegd, buitengewoon zwaar, en het is, nu meer dan ooit, onontbeerlijk, dat dé werkloozen- steun uitsluitend verleend wordt aan hen, daarop rechtmatig aanspraak mogen maken. Het is bovendien van het allergrootste heilang, de werkgelegenheid te vermenig vuldigen. Met het oog daarop en onver minderd de politiek der openbare werken, welke reeds idoór het voorgaand kabinet werd gevoerd onderzoekt de regeering met de grootste aandacht het vraagstuk van de arbeidersplaatsing. In verband met de kolonie wondt gezegd: Onze kolonie is zwaar getroffen door de prijsdaling der uitvoerproducten. Haar uit gaven zullen, zooals tot nu toe, streng wor den beperkt, echter zonder het vervullen van onze zonding in Afrika te schaden. Wij zullen onverpoosd uitzien naar middelen die geschikt zijn om de degelijk ingerichte koloniale ondernemingen tc steunen cn om de goede behandeling der inlanders en de eerbiediging van hun rechten te verzekeren. Tijdens de voorlezing van dit document in de Kamer heeft de oppositie af en toe met spottende uitroepingen den premier onderbroken. De regeeringspartijen gaven aan het slot van haar bijval blijk, evenwel zonder veel enthousiasme. Hierna werd het debat op de verklaring geopend. De socialistische oud-minister Dr. C. Huys- mans. zeide, geen vertrouwen te hebben in de voorgestelde regeling van het talen vraagstuk. Het vraagstuk der minderheids- scholen zal z. i. een kwestie van willekeur worden. De Waalsche socialist Mathieu verweet den Waalschen liberalen minister Bovesse, dat hij door Nederlandsche leergangen in de Waalsche scholen mogelijk te maken de Waalsche belangen den rug toekeert. De Walen zullen nooit toelaten, dat: de taal strijd naar het Walenland wordt overge plant. Toen de liberale leider Dcvize het voor de nieuwe regeering opnam, werd hij uit gejouwd door een aantal Walen. Herman de Vos, de Vlaamsch-nationalo afgevaardigde, hield ten slotte, voor eon bijna leeggeloopen Kamer, een scherp requi sitoir tegen de Vlaamsche ministers in dc vorige cn in de nieuwe regeering Hij zei- de. dat ook nu, wat de onderwijstaal op de lagere en middel!>are scholen aangaat, dub belzinnigheid blijft heerschen. Een natio nale oplossing van dit deel der Vlaamsche kwestie komt er niet door. Heden voortzetting van het debat. Indische TENTOONSTELLING WESTBROEKPARK - 's-GRAVENHAGE PRINS HUSSEIN MOHAMMED'S EXOTISCHE SHOW GAAT BRUENINGS KABINET HEEN? EEN BESLISSEND ONDERHOUD MET DEN RIJKSPRSIDENT AANSTAANDE Het Berliner Tageblatt schrijft in zijn ...immer van Donderdagochtend, dat de aanvallen tegen het kabinet-Brüning zich in den jongsten tijd zoozeer versterkt heb ben, dat met de mogelijkheid van een cri- lieke ontwikkeling dient te worden gere kend. l)r. Brüning wil thans den rijkspresi dent na diens terugkeer te Berlijn vragen of hij nog langer dc verantwoordelijke lei ding van de Duitsche politiek in handen moet houden of wel dat dc heer Hindenburg er de voorkeur aan geett, dat thans een an dere combinatie aan het bewind komt. Men heeft voorloopig nog den indruk, vervolgt het Tageblatt, dat de krachten, die voor en achter de coulissen aan het werk zijn om dr. Brüning ten val te brengen, het onder ling nog niet eens zijn, wat gunstig is voor den rijkskanselier. Het staat echter vast, dat het aanstaande onderhoud van den rijkspresident met den rijkskanselier beslis send zal zijn voor het voortbestaan van het kabinet. Kerknieuws. HET KABINET-HERRIOT UITSLUITEND RADICALE MINISTERS? Uit Parijs wordt ons gemeld: Meer en meer spiegelt zich in de Fransche pers de meening af, dat I-Ierriot zal trach ten zijn regeering samen te stellen uitslui tend uit leden der radicaal-socialistische partij, waarbij zich eventueel vertegenwoor- digers der kleine, verwante linksche groe pen zouden kunnen aansluiten. Als toekom stige ministers noemt men de namen van Chautcmps, Daladier, Queuille, Palmade, Martin, Sarraut en Painlevé. PARIJS, 26 Mei. Gisteren .werden in de Kamer tal van fractievergaderingen gehou den. De belangrijkste fractievergadering as ongetwijfeld die van de links-republi keinen, de groep van Tardieu, die besloten heeft alle leden van de tot nog toe onder naam van Democratische Actie bekend staande groep van Rcynaud op te nemen. Een groot aantal leden van deze tot 16 man gekrompen fractie, heeft reeds mede gedeeld naar de links-republikeinen te zul len overgaan, zoodat deze fractie in totaal ongeveer 90 afgevaardigden zal tellen en de sterkste groep in de nieuwe Kamer zal vor men. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat Tar dieu tot president van de Kamer zal worden gekozen. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE HENDERSON MAANT TOT SPOED De langzame voortgang van het werk van de legercommissie, de lucht vaartcommissie en de vlootcommissie, die de opdracht had den gekregen, voor Pinksteren haar arbeid betreffende het aanvallend karakter van de 'erschillende wapenen te voltooien en die nog steeds midden in haar werk zijn, heeft den voorzitter der ontwapenings-conferentie, Henderson, aanleiding gegeven, een aan sporing tot de voorzitters dezer drie tech nische commissies te riohten, om toch voor al te zorgen, dat hun rapporten uiterlijk in het midden van de volgende week zullen gereed zijn. Henderson wees erop, dat het zijn vaste 'oornemens is, de algemeesne commissie, on middellijk nadat de nieuwe Fransche regee ring zal zijn benoemd, weder bijeen te roe pen voor het voortzetten van politieke be spre' '.ïgen. De algemeene commissie zou dan dus nog anderhalve week daarvoor tijd hebben, voor dat de conferentie van Lausanne zal aan vangen. Amerika wil den zomer doorwerken Van Amerikaansche zijde is aan den voor zitter der ontwapeningsconferentie de •ensch te kennen gegeven, de werkzaam heden in de.n zomer niet te onderbreken, totdat practische resultaten zullen zijn be reikt De .Tapansche delegatie heeft zich met dit voorstel vereenigd. Tot nu toe lag het in de bedoeling, de werkzaamheden der conferentie midden Juli te on.lèrbreiken en in verband met de in September te houden volkenbondsverga dering eerst half October de conferentie te hervatten. Van grooten invloed op dezen stap van de zijde der Vereenigde Staten moet de over weging zijn. dat vóór dat de presidentsver kiezingen in den herfst worden gehouden, onvoorwaardelijk practische resultaten ter wapeningsconferentie bereikt moeten zijn. De buitengewoon critische houding van het congres en van de Amerikaansche publieke opinie ten aanzien van het huidige verloop an de besprekingen te Geaiéve maken een onderbreking van de conferentie onmogelijk, terwijl het gevaar bestaat, dat anders door bet congres geen n iep we credieten voor de Amerikaansche delegatie zullen worden ver strekt. JAPANS NIEUWE KABINET GEVORMD Uit Tokio wordt gemeld, dat het nieuwe kabinet gevormd is. Admiraal Saito is daar in minister-president en minister van bui tenlandsche zaken. HET POSTVLIEGTUIG VAN DE „EUROPA" Het postvliegtuig van het s.s. „Europa" heeft onderweg naar Boston blijkbaar in moeilijkheden verkeerd. Te Boston werden nl. noodsignalen van het vliegtuig opgevan gen en daarna werd eenigen tijd niets van het vliegtuig vernomen, zoodat men iets ernstigs vreesde. Het stoomschip zelf trachtte vruchteloos met het vliegtuig in contact te komen en zotte koers naar de plaats waar het vermoe delijk was neergekomen. Later werd echter bekend, dat het vliegtuig met vertraging te Boston was aangekomen. VUUR-RAMP IN BRITSCH-INDIE Uit Peshawar wordt gemeld: Tijdens een hevlgcn zandstorm is in een huis in het district Charsadda brand uitge broken. De storm deed de vlammen terstond overslaan op de omringende gebouwen,waar door in korten tijd een brand ontstond, wel ke ongeveer duizend huizen en winkels in asch legde. Troepen en brandweerlieden waren vele uren bezig om het vuur meester te worden. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Ooltgensplaat, P. de Looze te Waddinxveen. Te Hedel, N. van der Snoek te Veenendaal. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. C. B. B a v i n c k, van Rotterdam, hoopt Zondag 26 Juni a.s., des namiddags intrede te doen als predikant bij de Geref. Kerk van Hoek (Z.), na des morgens beves tigd te zijn door zijn vader, Ds. C. B. Bavinck, em.-pred. van Rotterdam, wonende te Amers foort. Cand. H. A. L. Furnée, van Den Haag, hoopt Zondag 26 Juni a.s. intrede te doen als predikant der Ned. Hervormde Gemeente van Lemelerveld, na bevestiging door Prof. Dr. J. A. Cramer, van Utrecht. Ds. P. K. Keizer werd bij de Geref. Kerk van Vrijhoeve-'s Grevelduin-Capelle door zijn oom Dr. G. Keizer, van Rheden-De Steeg, bevestigd niet met den door ons vernomen en gepubliceerden tekst, maar met Jeremia 15 vs. 19m, de woorden: „en zoo gy het kostelijke van het snoode uittrekt, zult gy als myn mond zyn". Ds. C. W. Keur nam Zondag j.l., we gens vertrék naar Scheveningen, afscheid van de Geref. Kerk van Oudewater met een pre dikatie over Rom. 8 35a. Aan het einde werd de scheidende leeraar toegesproken namens Kerke raad en Gemeente door ouderling A. F. Derksen; als consulent door Ds. P. Warmen- hoven, van Reeuwijk; en namens de Classis Gouda door Ds. J. F. W. Erdmann, van Haastrecht. Toegezongen werd Psalm 121 4. D s. G. Salomons, overgekomen van 's-Gravenzande, is by de Chr. Geref. Kerk Amsterdam-West bevestigd door Ds. A. M. Berkhoff, van Sneek, vroeger te Amster dam, die een predikatie hield over Lukas 12 3. Den bevestigden leeraar werd Psalm 20 1 toegezongen. De intrede is bepaald op hedenavond. Ds. J. L. PIERSOn t De begrafenis van het stoffelijk overschot in Ds. J. L. Pierson a.s. Zaterdagmiddag te Heng elo (Gelderland), zal niet geschieden om 2 uur, doch na afloop van den dienst ia Hervormde kerk aldaar, die 2 uur begint. AANSLUITING TeRyssen is in een Gemeentevergadering van de zelfstandige Geref. Gemeente onder het Kruis, na een uiteenzetting van Ds. J. van Wier, met 195 tegen 8 stemmen en 9 blanco, uitgesproken, dat deze Gemeente zich wenscht aan te sluiten bij de Geref. Gemeenten in Ne derland. Daartoe zal het officieele verzoek aan de Classis Barneveld worden gericht. EVANG. LUTH. SYNODE In de voortgezette zittingen is besloten f 5000 te gelde te maken en het weduwenpen- sioen op f 550 per jaar te bepalen. Gerapporteerd werd, dat er studie is ge maakt van een betere regeling van de pen- len van de emeriti en predikantsweduwen, De predikanten gevoelen de verplichting voor zoover mogelijk zelf voor eigen pensioen en voor het weduwenpensioen te zorgen. Allen, die na 1 Juli 1932 predikant worden, zullen dan verplicht worden deel te nemen aan het op te richten pensioenfonds, terwijl ook voor de reeds dienstdoende predikanten de deel neming, hetzy verplicht of onverplicht, moet worden opengesteld. De inrichting van het pen- sioenfons zal die van het pensioenfonds der Ned. Herv. Kerk zooveel mogelijk nabijkomen, welk laatste fonds waarschijnlijk bereid zal zyn de herverzekering der pensioenen op zich te nemen. Wanneer uit dat fonds f 1000 per jaar wordt uitgekeerd zal het reglementair voorgeschreven pensioen zijn bereikt. De ver zorging der weduwen en weezen zal langs de zelfde lijnen geleid worden. De suppletiekas zal by machte zyn het emeritaatspensioen te brengen op ten minste f2000 of f50 voor elk volbracht dienstjaar in geval van invaliditeits pensioen en het weduwenpensioen op te voeren tot f 800. In de groepsvergaderingen der Kerk vonden deze plannen algemeene instemming. De Synode besloot nu aan de Synodale Com missie op te dragen de voorbereiding van.de stichting van een pensioenfonds in overleg met de Commissie voor de predikantstractementen. De cursus 1931 van het Luth. Seminarium begon met 8 studenten; 2 lieten zich schrap pen; 4 nieuwe hebben zich aangemeld. Door Prof. Mr. J. Loosjes werd meegedeeld, dat hy voor de bibliotheek van het Seminarium heeft kunnen aankoopen de eerste uitgave te Ant werpen van den eersten bul van Karei V te gen Luther van 1520 (die door Luther in origi- nali is verbrand). Besloten werd zich te wenden tot de Regee ring om te verzoeken de Jierdenking van Goedeij. Vrijdag te bevorderen in dien zin, dat de kerkgang voor zoovelen mogelijk zal wor den mogelyk gemaakt. Schoolnieuws. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Het bestuur der Theol.-Faculteitsverecni- ging is voor 1932-'33 als volgt saamgesteld: O. C. Broek Roelofs, praeses; C. D. Tiemens, ab-actis; en Ch. I-I. Swen, fiscus. GEREF. GYMNASIUM TE KAMPEN De algem. vergadering der Vereeniging, waarvan dit Gymnasium uitgaat, is bepaald op Donderdag 16 Juni a.s. te Kampen (hos pitium der Theol. School), waar Dr. C H, Kok een referaat zal houden over: „Onze vaderen en wij". Het verschenen 25ste jaarverslag vermeldt o.m. de wijzigingen in de saamstelling van het college van leeraren en de voltooiing van het wetenschappelijk werk van Dr. W. Na- wijn, waaraan een jarenlange studie was besteed, n.l. den Index Graecitatis op Boisse- vains uitgave van Cossius Di. CHR. H. B. SCHOOL TE LEIDEN Tot leeraar in Teekenen is benoemd de heer W. H. Hulsteijn, thans leeraar aan de Chr. H. B. School te Stadskanaal. HOOFDBENOEMINGEN. Tons el, G. (te openen School), E. vlh Donkersgoed, hoofd te Garderen. Apeldoorn (3de Geref. School), J. J. Kamerling, ond. aldaar. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Nyver dal (1ste Chr. Nat. School), T. M. Berentschot te Apeldoorn. Voor tydelyk. Utrecht (Ned. Herv. Gemeenteschool voor L. en U.L.O., Thorbeckelaan 1, hoofd A. P. Calliber), W. Visch te Delft. Utrecht (Ned. Herv. Gemeenteschool voor L.O., Thorbeckelaan 5, hoofd RL Kruis- hoop), mej. J. Drewes te Enschedé. Den Haag (De Colignyschool, hoofd H. W. Aalders), W. van der Wey, DE ACHTERHOEKSCHE SCHOOLDAG In het stille landelijke Ruurlo werd 'oensdag weer de jaarlijksche Achterhoek- sche Schooldag gehouden, tevens jaarver gadering van den Bond van Schoolbesturen, onderwijzers en voorstanders van het Chr. Onderwijs in Gelderlands Achterhoek cn om geving. Er was groote belangstelling, waardoor de zalen van hotel „Avcnarius" tegen 10 uur bij de opening geheel waren gevuld. De Voorzitter, Ds. G. Renting, van Win terswijk, opende de morgensamenkomst op de gebruikelijke wijze cn heeft daarbij Ds. J. L. Pierson herdacht In het keizerrijk Rome was het een ge woonte, dat een veldheer, die roem had be haald in den strijd, op een zegekar werd rondgereden. Achter op de kar bevond zich echter een slaaf, om te herinneren aan het. Gedenk, o mensoh, dat gij sterveling zijt! Zoo is het hier, zei Spr. Gevoelig worden we herinnerd aan het sterveling-zijn nu naast Dr. J. Th. de Visser ons ontvallen is Ds. J. L. Pierson, die 23 jaren van zijn le ven in den Gelderschen Achterhoek heeft doorgebracht en zich daar gegeven heeft aan de zaak van het Christelijk onderwijs, oor heel het vaderland en zelfs daarbuiten. Groot was hij in zijn werk, groot in zijn strijd. Als man van den paradox, wist hij de dingen zoo te zeggen, dat het tot luisteren drong, al waren we het niet in alles met hem eens. Psalm 90 is op haar plaats hier: de menschen gaan heen, maar God blijft. Laten we dan vasthouden aan Mozes' bede: Het werk onzer hfnden bevestig dat! Na welkom geheeten te hebben aan den heer Eijgenraam, leeraar aan een Chr. In- landsche School te Solo, die een kleine expo sitie hield van Javaansche voorwerpen, braoht de secretaris, de heer N. W. van Diemen de J e 1, van Winterswijk, het jaarverslag uit en de heer A. J. W. Mon- n i k, van Aalten, penningmeester, het finan cieel verslag. In kas was een saldo van f 621.95. Het ledental bedraagt thans, he halve de Scholen, 281 particulieren. Het „Ouderblad" uitgegeven door den Bond, ver scheen 4-maal in een oplaag van 11.000 ex. De arbeid vofldoet goed. Dr. C. Tazelaar, directeur van de Chr. H. B. S. te Amsterdam, sprak hierna over het onderwerp: „Onze houding tegenover de moderne literatuur". In de middagvergadering sprak Prof. Dr. Joh. de Groot, van Groningen, over: „De resultaten van de opgravingen in Palestina", waarbij spr. tot 3 stellingen kwam: le. In Palestina was onder Israël geen hooge cultuur, afgezien van de religieuse vu Muur van den Bij-bel. 2e. In Palestina was tijdens Israël een ge mengde cultuur, die gemengd was met die van de omliggende heidensdhe volken. 3e. De cultuur in het oude testament heeft weinig eigens. Op beide voordraohten volgde een zeer le vendige discussie. PROT.-CHR. KWEEKSCHOLEN. Ter vergadering van den Bond vanProt.- Chr. Kweekscholen, te Utrecht gehouden, bracht de heer L. K. Okma, van Witmar- sum, verslag uit van wat hij in samenwer king met don heer A. L. J. Wijtzes, direc teur der Chr. Kweekschool in Sneek, ge daan heeft in zake de regeling der rechts positie van het Kweekschoolpersoneel. Een door beide heeren opgesteld rapport is door het bestuur overgenomen en aan den Mi nister van Onderwijs gezonden. Met ver schillende opmerkingen uit dit rapport is in het reeds verschenen K. B. rekening ge houden, waarvoor bet Bestuur zeer dank baar is. Van het Bestuur der Vereeniging van Onderwijzend Personeel aan Prot.-Chr. Kweekscholen was bericht ingekomen, dat voor deze vereeniging als redacteur van het gemeenschappelijk orgaan zal optreden de heer S. Stemerding en dat besloten is, dat steeds de Voorzitter der Vereeniging als redacteur zal worden aangewezen. Voorden Bond van Prot-Chr. Kweekscholen treedt Ds. H. G v. d. Brink op als redacteur. Het Bestuur herbenoemt als derde redactielid, tevens eindredacteur, den heer G. Meima te Groningen. Vastgesteld werd de voorloopige agenda voor de in October te houden vergadering. Het Bestuur blijft diligent inzake het Wetsontwerp-Terpstra. EXAMENS PROMOTIES TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Gepromoveerd is tot Doctor in de Technische Wetenschap, op een proefschrift: „De destilla- Wijsbegeerde, op proefschrift: de Nederlandsche letterkunde", Schröder, geb. te Alkmaar. ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Indisch Recht: cand. ex.. mej. A. C. Th. van dei W. J. G. Nieveen te Hengelo: de heeren J. M. C. Bijl te Amsterdam, J. Kruge uit Zuid-Afrika en J. P. Saraan te Rilland- Bath. Geschiedenis: doet. ex.. de heer A. C, J. di Vrankriiker. Natuurkunde, hoofdv. Plantkunde ,nd. ex., de heer F. de Boor. EINDEXAMENS CHR. KWEEKSCHOLEN Als gecommitteerden van R(jki -E. J. Det, oud-dir. gemeentelijk burea,u voor beroeps G. H. J. van der Molen. J< Weerbericht. i Héu DOETINCHEM (Groeu van Prinsterer-Kweek school): W. Cha.rbo, lnsp. te Doetlnchem; G. Beumer, oud-leeraar te Apeldoorn: en S. Reyn- ders, oud-lnsp. der posterijen te Velp, DOKKUM: Th. Boekholt. lnsp. te Groningen; J. Elstrodt, oud-dir. te Rolde; en P. Erlnga. Haag; en P. M. Vis, kolonel te den Haag. GORINCHEM: H. I. do Bie. oud-schoolopz. te den Haag: Ds. N. Bufflnga te Rotterdam; en J. Groenema, oud-fnsp. te Rijswijk (Z.-H.). 's-GRAVENHAGE: B. van Julslngha, school- opz.; E. A. ICeuchenius, oud-schoolopz.; cn P. W. van Schendel. oud-dir. allen te den Hang. GRONINGEN: L. Welling, insp. te Hulzum; mevr. H. A van Rlel-Smeengc, lnsp. to Assen; cn B. T. Wicllnga, oud-dir. to Workum. HAARLEM (Da Costa-Kwcekschool)Dr. I-I. B. F. Westorouen v. Meetoren, lnsp. te Hoorn; A. G. Boes, oud-schoolopz. to Haarlem; en Dr. te Voorburg. MIDDELBURG: A. Smit Jzn.. Insp. te Rotte dam; Mr. H. J. Boswijk, oud-Indisch ambtena te Den Haag: en mevr. Dr. G. M. Kooiman- Middendorp te Middelburg. NIJMEGEN (Ivlokkenberg): W. F. C. van d< Broek, insp. te Zutplien, H. C. Fortanier, g. i pijltje geeft dei Hoogste stand tc Abisko. Laagste stand te München 752J). Stand vanmorgen halftwaalf 757.7. WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst te De Bilt) Meest zwakke N.O. tot N.W. later mogelijk verder krimpende wind, half tot zwaar be wolkt, weinig of geen regen, lichte nacht vorst, overdag iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) In Zuid-Scandinavië waait het krachtig uit N. tot Oost. Verder waaien in het heele waarnemingsgebied slechts zwakke winden, In de depressie-gebieden viel zware regen, Toulouse en Biarritz melden 41 en 30 mM., Stettin en Berlijn 33 en 28 m.M. Over het algemeen steeg over geheel W. Europa de temperatuur. Toch is zij gemiddeld nog on der normaal. De luchtdrukverdeeling en haar veranderingen wijzen op een krimpen van den wind. Waarschijnlijk zal de tem peratuur overdag iets toenemen, terwijl des nachts kans op lichte nachtvorst bestaat. De kans op regen is betrekkelijk klein. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 11.2 C. 27 MEI Zonsopgang 3.51 u.; Zonsondergang 8.04 u, Maansopgang 1.13 u.; Maansonderg. 11.33 u, VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomertijd: Van 's avonds 9.34 u. tot 's morgens 4.20 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshat 0.— 3.42 Basel 1.41 1.51 Hunlngen 2.12 2.12 Rheinweiler -0.27 -0.24 Kehl 3.41 3.43 Maxau 5.23 5.20 Wledesheim 0.— 1.46 Mannheim 4.19 4.1G Lohr 1.45 1.41 Mainz 1.56 1.56 Bingen 2.51 2.48 Heden Vorig Caup 2.87 2.82 Ems 0.— Coblenz 2.77 2.76 Trier 0.88 0.85 Keulen 2.75 2.71 Ruhrort 1.48 1.46 Wesel 1.35 1.35 Emmerik 0.— 9.6! Dusseldorf 2.20 9.16 Maastricht 2.03 2.05 Venlo 11.09 10.1 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 27 Mei XOude Amsterdamsche töd) Delfzijl 4.43 16.46 Hellevoetsl.A39 21.03 Terscheiliug 1.52 14.00 Willemslad 9.32 21.58 Harllngen 2.33 14.45 Broawersh. 7.44 20.15 Helder le 9.46 12.14 Zierikzee 8.i3 20.31 Idem 2e 22.22 Wemeldlnge 8.38 21.01 I.lmulden 8.45 21.20 Vlisslngen 6.59 19,20 H.v. Holland 7.50 20.26 Terneuzen 7.32 19.54 Scheveuiug. 8.00 20.36 Hansweert 8.07 Rotterdam 10.03 22.13 hooi ROTTERDAM (Haringvliet 43. dir. J. Brink man): Dra. W. J. Gosllnga, schoolopz. to Den Haag: Mr. H. W. J. M. do Jong. admin. R-K. Bureau voor Onderwijs te Den Haag; Cn N. J.- Verwcy. oud-lnsp. le Den Haag. ROTTERDAM (Haringvliet 84. Kon. Wilhel- mina-Kwuekschool, dir. S. Stemording): J. N.' Pattlst, insp. te Den Haag; J. van Itoraon, oud Ds. J. P. Stoinz te Goed SNEEK: D. J. Leverman. insp. to Gronlngc Dr. J. Brink P. Eu klaar, vice-pres Groningon. UTRECHT (Maliehaan Winschoten: i 80. Geref Rehoboth- Kweekschool, dir. J. van der Spek): R. van Gaasbeek, insp. te Utrecht; Jhr. D. R. Gevers Deynoot, oud-wethouder te Bilthoven; on W, K. D. Lustig, oud- dir. te Utrecht. UTRECHT (Maliesingel 28, Jan van Nassau Kweekschool, dir. G. J. uit den Bogaard): Mi A J. Fock. insp. te Utrecht: G. R. J. Haantjes Dekker, kap.-lultenant ter zee te Doorn; cn H K. Köster. generaal-majoor te Utrecht. ZETTEN (voor onderwlizeressenJ. A van Hartlngsveldt, insp. te Onunen; Mr. G. P. Has pels, burgemeester te Avereest; cn H. L. Hooft- ZWOLLE (Herv. Kweekschool): P. Wie' EXAMENS-STUURMAN DEN HAYG, 24 Mei. Gesl. voor 3dcn St nan. gr. stoomv., de heeren J. H. van t Hooft, I. W. Fransen en J. Nellestein. EXAMENS-HANDENARBEID wijs in Handen- Hattean; P. F. A. van Toledo, te Apeldoorn; R, A. M. Tummers te Nijmegen. ■s-GRAVENHAGE: voorzitter H. I. do Bie, 's-Gravenhage; leden: H. A. Backer te Roti dam; A. de Jonge, te ^Middelburg; G.-. Kaptein GRONINGEN: voorzitter: P. K. Dam te HL Dertien, te Amsterdam; K Amsterdam; J. HAARLEM: :r: G. C. Dun. Don Helder; Rotterdam; G. J. Ophey, to Eindhoven; A j' G. Schoeron, te Herten; J. I. W. Simmellnk, te Kunst en Letteren. Door Van Mastenbroek. In Pulchri Studio te Den Haag zal de schilder J. H. van Mastenbroek 4 Juni a.& een tentoonstelling openen van een reeks schilderijen, aquarellen en schetsen de Zui derzeewerken betreffende. Deze tentoon, stelling zal worden geopend door ir. V. J. P. de Bloctf van Kuffelcr. dir.-generaal van den Dienst der Zuiderzeewerken, op Zater dag 4 Juni tc 3 uur namiddag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2