lüeuiur £rihsrt)e (tfourattl NDISCÜE TENTOONSTELLING Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Prinses Juliana in de Wieringermeer ABO W NEMEN T: Per kwarfaai 3.25 (BpschikkinRsko3ten 0.15.) Per week n 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending m 8^— Bil daRelijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3667 DONDERDAG 26 MEI 1932 ADVZRTENTIEN Van 1 tot 5 regelstWM 'Ike regel meer 0-22 V: r.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2^0 Elke regel meer0-45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. de ruilprofessoren Juist vier jaren geleden werd de kwestie der ruilprofessoren behandeld. De bedoeling van dit instituut was en is zeker loffelijk: de intellectueele toenadering van Nederland en België te bevorderen. Wat in België heel sterk gevoeld wordt in sommige kringen (vooral wetenschappelijke en literaire) is het stremmen van de invoer van Nederlandsche bladen en boeken, ten gevolge van het lage frankenpeil? August Vermeylen klaagde daar indertijd erg over tegen Cannegieter: „Het ve.rschil in koers tussohen gulden en frank heeft ons, Vlamingen, afgesneden van de Hollandsche cultuur. De Hollandsche kranten zijn ons te duur, wij kunnen geen Hollandsche boeken meer aanschaffen, geen Hollandsche sprekers meer laten komen, ons geen bezoek naar Holland veroorloven. Dit is een zaak van veel gewicht" Juist waar dit een zaak van veel gewicht is, zou door het instituut der ruilprofesso ren, vooral indien dit op wat ruimer schaal mocht worden toegepast, veel kunnen wor den vergoed. Nu hebben wij er indertijd bij herhaling op gewezen, dat het met de uitvoering van het intellectueel accoord wel eens verkeerd zou kunnen loopen. Wij sloten ons aan bij de waarschuwingen, welke Dietsche Bond en Algemeen Ned. Verbond dienaangaande lieten hooren. Het Hoofdbestuur van laatstgenoemde organisatie richtte zich tot de Tweede Kamer met een motie, waarin zij uitsprak de vrees, dat in het Verdrag, gelijk het er lag, niet voldoende waarborgen aanwezig waren „yqbr 'een gezonde uitwisseling van gedachten- tusschen de twee hoofddeelen van den Nederlandschén stam, waar liet de mogelijkheid openlaat de wetenschappelijke krachten; van Nederland mee dienstbaar te maken aan het verfranschingsstelsel, dat tot groote cültureele schade van onze taal- genooten en dus ook van de Nederlanders zelf, in het Vlaamsche gedeelte van België heerscht" De goede raad, die vief Jaar geleden aan de Regeéring gegeven werd, werd in de wind geslagen en we zien het thans gebeu ren, dat een Nederlandsch professor naar België trekt en daar n.b. in het Fransch zijn colleges werkelijk dienstbaar gaat maken ;,aan het verfranschingsstelsel." Te Luik heeft Prof. Salverda de Grave lezingen gehouden over de Fransche invloed in Nederland en zich daarbij niet beperkt tot het constateeren en verklaren van we tenschappelijke feiten, doch zich ook ver gelijkingen veroorloofd tusschen de Fran sche en Nederlandsche taal en -sprekers. De laatste moeten het natuurlijk glansrijk afleggen: De Franschman spreekt altijd klaar en duidelijk; de Hollander is dikwijls al tevreden als hij zich zélf verstaat. Bij de Franschman is alles precies; bij ons zijn er .vaak „des nuances qui tournent en nuages." Het is tragisch: Op hetzelfde oogenblik, dat de Vlaamsche kamerleden eindelijk de moed hebben gegrepen een daad te stellen en tegen allerlei compromisssen inzake het Vlaamsche talenvraagstuk onverbiddelijk „neen!" te zeggen, het zelfs in dit moeilijk tijdsgewricht durven laten aankomen op een regeeringscrisis, trekt er een Neder landsch geleerde naar Vlaanderen om daar de Walen en franskiljons in hun strijd tegen het Vlaamsch dus Nederlandsch te steunen, door de lof van het Fransch en de Fran sche geest te bezingen Is het wonder, dat die Vlamingen daar over ontsticht zijn? „We weten wel schrijft een Vlaamsch dagblad de geleerden die uitgewisseld worden zijn geen propagandisten en komen geen meetings geven. Maar zij zijn toch de vaandeldragers van hun volk, de geestelijke ambassadeurs die, zoo ze geen stoffelijke belangen moeten behartigen, het intellectu eel goed, de kuituur van hun land en volk in den vreemde moeten hoog houden. Hier werd een zending opgedragen, zwaar Van verantwoordelijkheid. Ze zijn de besten van hun land: zij moeten hun land van de beste zijde doen kennen en niet wijzen op zijn gebreken, die dan nog voor velen inge beeld zijn." Inderdaad èn spreker én onderwerp zijn een misgreep geweest. Wanneer het op déze wijze voortgaat met de toepassing van het intellectueel accoord niet België, dan be werkt onze regecring daarmee alleen, dat de antipathie, zoo niet erger, van het be wuste Vlaanderen tegen ons land en onze geleerden zoo sterk zal worden, dat irf plaats van intellectueele toenadering tus schen Nederlanders en Vlaanderen steeds grooter verwijdering zal plaats vinden. DE ONTWIKKELING VAN HET NIEUWE LAND NIEUWE SCHEEPSBOUW De N. V. Soheepsbouwwerf Gebr. Pot te Bolnes heeft opdracht ontvangen om voor buitenlandsche reeders een motorvracht- kustboot te bouwen van ongeveer 200 ton dead weight. een gedenksteen ingemetseld Gistermiddag heeft Prinses Juliana in ge zelschap van baron Baud en baronesse Bentinck, een bezoek gebracht aan den Wieringermeerpolder om in de in aanbouw zijnde Nederlandsch Hervormde Kerk in Slootdorp een gedenksteen aan te brengen. De Prinses werd ontvangen door de hee- ren Prof. Slotemaker de Bruine, als voor zitter van het Zuiderzeefonds der Ned. Herv Kerk en Ir. A. Roebroek, lid der Wieringer- meerdirectie. Kinderen van Slootdorp en eenige schipperskinderen zongen het Wil helmus. Na de officeele begroeting begaf de Prin ses zich naar de Ned. Herv. Kerk, waar de plechtigheid van de plaatsing van den ge denksteen geschiedde. Hier heeft Prof. dr. Slotemaker de Bruine de volgende woorden tot Prinses Juliana gesproken: Het zij mij allereerst veroorloofd. Uw Ko ninklijke Hoogheid onze warme, erkentelijk heid uit te spreker* voor het feit. dat U wel heeft willen besluiten aan 't eerste gebouw van de Ned. Herv. Kerk in het nieuwe Zui- derzee-gebied een gedenksteen té willen aanbrengen. Als ik dit zeg, spreek ik uit naam van allen, die vanwege deze kerk op dit oogenblik U omringen: de Algemeene Synodale Commissie en de Commissie van wege de Synode voor de geestelijke belan gen in het Zuiderzeegebied, het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland, het Clas sicaal Bestuur van Hoorn, den consulent der nieuwe gemeente. Daarnaast het bestuur van het Zuiderzeefonds, en de classicale commissies, die vanwege dat bestuur zijn gevormd. Bovendien de Federatie van Dia conieën en de stichting Huizen van Wel dadigheid en Barmhartigheid. Toen de drooglegging der Zuiderzee met energie ter hand genomen werd, heeft de Vereeniging van Kerkvoogdijen aanstonds zich herinnerd, dat het nieuwe terrein wat de Ned. Herv. Kerk aangaat, niet „een land zondier tempel" zou mogen wezen. Zij heeft het initiatief genomen tot de stichting van een organisatie, die de gelden verzamelen zou, noodig voor het oprichten van kerke lijke gebouwen. Deze organisatie, het Zuiderzeefonds, be leeft heden de blijde dag, dat zij dit eerste kerkgebouw als weldra voltooid U, Konink lijke Hoogheid, mag toonen. De Federatie van Diaconieën heeft zich aanstonds herinnerd, dat op het terrein van ziekenverpleging in het nieuwe grondge bied voor de kerk een taak zou kunnen lig gen; en als eerste uitwerking van die over tuiging heeft de Federatie in nauwe samen werking met de stichting Huizen van Wel dadigheid een gelijken blijden dag, nu zij Uw Kon. Hoogheid het Wijkgebouw mag toonen. Wij zijn er als deel van ons Nederland sche volk dankbaar voor, dat. Uw bezoek aan den Wieringermeerpolder tevens daar aan door Uw Kon. Hoogheid wordt dienst-i baar gemaakt, dat Zij zich van velerhande kerkelijke en sociale voorbereidingen in dezen polder wil doen op de hoogte stellen en deze door eigen aanschouwingen wil leeren kennen. Maar als toebehoorende tot de Kerk. die ook U onder haar leden tellen mag. zijn wij in gansch bijzonderen zin dankbaar voor het feit, dat U.K.H. nu onze eerste gebou wen hun voltooiing naderen, door het plaat sen van een gedenksteen van Uw hooge be langstelling in ons streven wil getuigenis afleggen. Straks, als de Kerk voltooid is, gaan wij haar met Woord en lied en gebed tot den dienst des Evangelies wijden. Thans moge ik U.K.H. verzoeken, wel te willen overgaan tot plaatsing van den steen, die jaar in jaar uit de herinnering zal be waren aan deze blijde dag en het begin moge zijn van een.tijd vol rijken zegen Gods over het werk. dat hier is ondernomen. De architect van het nieuwe kerkgebouw, de heer Hoogeveen, lichtte de Prinses voor, die daarop den gedenksteen in den muur metselde. Het opschrift van de steen luidt: „Den 25en Mei 1932 werd in tegenwoordig heid van vele genoodigden deze gedenksteen geplaatst door Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, Louise, Emma, Maria, Wil li elmina, Prinses der Nederlanden". Prinses Juliana, aan wie een bouquet ro zen werd aangeboden, toekende de oorkonde en met het zingen van „Mijn schild en mijn betrouwen" was de plechtigheid geëindigd. Prinses Juliana opent de waterleiding van de Wieringermeer en kijkt lachend naar een 30 meter hoog spuitende fontein. Rechts jr. J. van Oldenborgh, directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf. Verdere bezoeken Teruggekeerd op de Brink heeft Prinses Juliana daarna door het opensluiten van een afsluiter de waterleiding van het dorp in bedrijf gesteld. Onder luid gejuich dor massa begon tegelijkertijd een fontein, de eerste in het nieuwe laud, te spuiten. Achtereenvolgens bracht de Prinses daar na een bezoek aan verschillende gebouwen. In de Kerkstraat, hoek Schoolstraat, werd onder leiding van den heer G. Ch. Dun, in specteur van het Lager Onderwijs, de in aanbouw zijnde school bezichtigd. Bij de eveneens in aanböuw zijnde Gere formeerde Kerk, welke eveneens bezichtigd erd, verwelkomde ds. H. H. Schoemaker uit. Kampen de Prinses. Vervolgens werd terwijl de klokjes van de In aanbouw zijnde R IL kerk aan de an dere zijde van do Brink luidden naav deze kerk gewandeld. Hier begroetten Pas toor P. Braak en de architect van het nieu we kerkgebouw, de heer van Zanten uit Haarlem, de Prinses, die met veel belang stelling kennis nam van de teekeningen van het bouwweik en het kerkgebouw, voor zoo- rer dit reeds gereed is, bezichtigde. Ten slotte bezichtigde de Prinses eenige woningen op de Brink, het magazijn van het Witte en Wit-Gele Kruis en het gebouw Maatschappelijk Werk. Hier bood mei. Olsder Prinses Juliana een bouquet oranje anjers aan en werd de thee gebruikt. Voor haar vertrek wcnschte Prinses Juliana ook de Ned. Herv. Kerk van bin nen te zien en daarna wandelde zij naar de pont in de Den Oeverschevaart op eenige honderden meters afstand, waar haar auto reeds was overgezet Alleen vergezeld door ir. De Blocq van Kuffeler heeft H. K. H. Prinses Juliana, die tot kwart voor vijf in Slootdorp was geble ven, een bezoek aan den afsluitdijk ge bracht om de sluitingswerkzaamheden bij De Vlieter in oogenschouw te nemen. Op deze belangrijke dag voor Slootdorp is tegelijkertijd ook het electrisch bedrijf in dienst gesteld. Alle woningen hebben aan sluiting op het net van de P.E.N., welk be drijf. ook electrische kookinrichtingen met bijbehoorende pannen, enz. tegen lagen prijs aan de bewoners, die geen gas hebben, in huur geeft. Vermelden wij tenslotte, dat nu de ker ken spoedig gereed zullen komen, een ein de zal komen aan de samenwerking van ds. K. O. Finkcnsiepcr, den jongen predikant der Ned. Herv .Kerk, die eerst onder Zuiderzee-arbeiders heeft gewerkt en tot dusver nog in de barakken bij de arbeiders woont, den candidaat cler Geref. Kerken J. Wielinga en pastoor P. Braak, die elk op een ander tijdstip voorgingen in eenzelfde lokaal, door de Directie der Wieringermeer voor dit doel beschikbaar gesteld. Zij zullen binnenkort ieder in hun eigen kerkgebouw voorgaan! De nieuwo bewoners Over de wijze van vestiging in den polder heeft de heer mr. Kamp,, commies van de Wieringermeerdirectie te Alkmaar, Woensdag bij ons bezoek uitvoerig ingelicht. WESTBROEKPARK 'S-GRAVENHAGE Geopend vanaf 1 O uur v.m. Entree f 0.60 Kinderen half geld. 's Avonds na 6 uur f 0.30 Voornaamste Nieuws. ALG. NED. CHR. AMBTENAARSBOND BONDSDAG TE HILVERSUM LEZING VAN DEN HEER AMELINK. In Hilversum vergaderde gister de Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond. Nadat 's middags te ruim één uur de meer dan 360 afgevaar digden en deelnemers in het Palace hotel welkom geheeten waren door den voor zitter van de afdeeling Utrecht, de heer Van Norren, gingen de deelnemers in een achttal autobussen het Gooi door om kennis te maken en te genieten van denne- bosschen en heidevlakten. Het eerste plan om allen het nieuwe raadhuis te doen be zichtigen kon niet doorgaan wegens het groote aantal deelnemers. In twee groepen ging men nu het Gooi rond, waarbij de eene helft kon genieten van de moderne bouwkunst, zooals die prachtig uitkomt i: het Hilversumsche raadhuis, een heerlijk schepprngsprodoict van den architect Dudok De andere gToep reed naar Bussum, waar in de nieuw Gereformeerde kerk een orgel concert werd genoten, uitgevoerd door de organisten Stroo en Stegenga. Na afloop werd vol enthousiasme het Bondslied ge zongen. Als buitengewone verrassing trof de-ze troep het dat men voor het paleis in Soestdijk juist H. M. de Koningin-Moeder zag uitrijden. Spontaan werd het Wilhel mus aangeheven, waarvoor H. M. vriendelijk dankte. Toen men tegen zessen weer in het Palace Hotel te Hilversum was teruggekeerd ginfe men spoedig ter tafel, waar mede aanzaten de burgemeester en de wethouders van du gemeente Hilversum. Onder uitnemende leiding van den tafel president, de heer A. van Driel, werden velv speechen gehouden door afgevaardigden en gasten. Allereerst voerde het woord Burgemees ter Laraboo y, die zei wel vaak een diner te hebben meegemaakt, maar zelden zoo een gezellig als hier bij den Chr. Amb tenaarsbond. Hij bracht hulde aan de buiten gewoon aardige wijze van leiding van den tafelpresident en niet minder aan het or- ganisatorisch talent van de Hilversumsche afdeeling, die deze dagen uitgestippeld heeft wat betreft plannen en vergaderingen. Als derde deel van zijn speech koos de Burge meester de Amsterdammers, die tijdens de tafel een groot woord durfden hebben. Op geestige wijze werd ,,de Amsterdamscihe ta fel" behandeld. Waarop natuurlijk van Amsterdamsche kant protest volgde. Ook de Rotterdaimsche afdeeling sprak, evenals enkele andere afgevaardigden. Aan het eind der meer dan gezellige tafel wer den door den tafelpresident nog woorden van dank gesproken tot de actieve afdeeling Hilversum, die de organisatie van deze da gen op zich heeft genomen, speciaal haat- voorzitter, den heer Van Norren. Nadat de bondsmaaltijd was afgeloopen, had men eenige minuten de tijd om zich te verpoozen in de heerlijke tuin, waarna om half negen officieel de algemeene vergadering met het zingen van Psalm 43 vers 3 en 4 Prinses Juliana, bij de nieuwe Herv. kerk te Slootdorp, waar een gedenksteen werd inge metseld. De Prir*se> ent de oorkonde; links Prof. Dr. J. R. Slotemaker dc Bruine. De sollicitanten zijn door de landbouw- huishoudkundige mej. H. Olsder bezocht. Eerst hierna werd tot toelating besloten Mej. Olsder zal de nieuwe gezinnen in hun nieuwe woonplaats ontvangen, de woningen aanwijzen en de vrouwen van voorlichting dienen. De arbeidersgezinnen worden onderge bracht in eensgezinshuizen, alle met woon kamer en keuken, woonkamer-keuken oi woonkamer met aangrenzende nis-keuken, een tweede kamer en op de bovenverdieping drie slaapkamers, waarvan de huurprijs arieert van 2.80 tot 3.80 per week. De mannen, landarbeiders, komen in dienst van de onder de Wieringermeer-Dircctie staan de Landbouw Cultuur Maatschappij en heb ben dus vast werk. Zij kunnen, wanneer zij iels meer per week voor hun woning beta len, deze na eenigen tijd in eigendom krij gen en volgens de Landarbeiderswet kunnen zij beschikken over een eigen stukje grond. De middenstandswoningen, die met bad kamer en vaste waschtafels wat grooter van opzet zijn, kosten 30 tot 34 per maand. Woensdag was het dorp in feesttooi; langs den weg van Kolhorn naar Slootdorp en in het dorp zeil woei vaii vele plaatsen hei rood-wit-blauw. De visschers vlaggen halfstok. Het duurt nog slechts enkele dagen voor dat de Zuiderzeo zal zijn afgesloten. De Zui derzee zal hebben opgehouden te bestaan en daarvoor is het IJselmeer in de plaats gekomen. Geen visch zal meer met de strou- mingen uit de Noordzee naar de Zuiderzee komen en binnen afzienbare tijd zal er nog slechts zont water zijn. Hiermede zal tevens een einde gekomen zijn aan de eeuwenoude Zuiderzee-vissclierij De Zuiderzeevisschers betreuren dit en om aan te toonen, wat er omgaat in bun ge moed hebben zij besloten naar wij uit Volendam vernemen heden van alle vis- schersvaartuigen, zoowel in de havens als op zee, de nationale vlag halfstok te laten "•■aaien. werd geopend. Hierna werd een openings rede door den Bondsvoorzitter, den heer A. van Driel gehouden, waarin hij 1 den van eerbiedige nagedachtenis bracht aan de overleden zuster Heidema en Dr. J. Th. de Visser. Hierna ging Spr. nader in op de donkere tijdsomstandigheden, waarin de rijke zege ningen van God in het materieele even op gehouden werden. En dat is niet alleen het geval bij de zgn. kapitalistische landen, maar ook bij het communisme. Alles onder gaat een groote afbraak en geweldige ka pitalen zijn vernield. Nu viert het nationa lisme in plaats van egoïsme hoogtij, en het remt maar al te zeer de hegeerde interna tionale samenwerking. Toch is Twente nog een bewijs wat Chris telijke samenwerking vermag tegen de ma nie tot chaos. Meer dan ooit moet de Chr. vakbeweging worden het schild der z ken. Het geloof alleen overwint de wereld, ziooals wij het gezien hebben bij mannen als Kuyper en Talma. Het is een moeilijke, maar principieel sterke taak, die de Chr. vakbe weging vervult. Zij wint aan invloed. In 1931 was de stijging 10 pet. In deze tijd is de Bond geneigd tot e misch overleg en zelfs tot salarisverlaging, door den noodtoestand der gemeenten. Als wij blijven bij onze principieele taak kan dat niet anders zijn dan 'n zegen voor ons volk en onszelf. Hierna sprak de heer H. Am el ink, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Gene raai, over het onderwerp: Het werk van Genèvu Aan deze rede, die met groote belangstel ling werd aangehoord, is het volgende ont leend: Dankbare nagedachtenis werd eerst ge bracht aan den voorvechter van sociale sa menwerking Albert Tihomas. Hierna ko mend bij zijn eigenlijke onderwerp, ging Spr. in op den arbeid van den Volkenbond. Krachtens het bepaalde in het vredesver drag van Versailles is in 't leven geroepen een permanente internationale organisatie van den arbeid. Na de bepalingen van het Verdrag te heb ben gememoreerd, komt Spr. tot de con clusie, dat de beteekenis voor het sociale leven van deze internationale organisatie van den arbeid van den Volkenhond met zijn beide organen conferentie en bureau voornamelijk daarin ligt: le. Dat vertegenwoordigers der regeerin gen, werkgevers en werknemers, elkaar re gelmatig ontmoeten voor het hespreken van allerlei sociale vragen. 2e. Dat uitgegaan wordt van de gedach ten, dat internationale wetgeving noodzake lijk is, dat daarbij dus het eene volk het andere niet in den weg mag staan. 3e. Dat richtlijnen worden aangegeven ii zake het nemen van allerlei sociale maat regelen door de verschillende landen, welke maatregelen, in ontwerp-verdragen vastge legd, de regeeringen moreel verplicht zijn te ratificeeren. -4e. Dat daardoor een zedelijke druk kan worden uitgeoefend op in dit opzicht ach terlijke landen. 5e. Dat de gedachte van de eenheid der volken over de landsgrenzen heen door deze internationale organisatie versterkt wordt Zoo wordt een sfeer geschapen, die de 9ociale wetgeving ten goede komt VERKIEZING EERSTE KAMER DE CHR. HIST. LIJST. In de groepsvergadering der C. H. Sta tenleden van Groningen, Drente en Over- ijsel en Gelderland is, naar de N e d. meldt, besloten voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer met één lijst uit te komen in de betrokken provincies en daarop tien namen te plaatsen. De lijst is als volgt sa mengesteld: 1- Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk (Wijhe); 2. J. W. J. baron de Vos v. Steen- wijk (Diepenlieim); 3. Mr. Dr. G. Kolff (Geldermalsen); 4. Mr. Dr. C. O. P. baron Creutz (Bennekom); 5. Prof. Dr. -J. dc Zwaan (Leiden); 6. J. Knoppers (Meppel); 7. J. M. Krijger Jr. (Vriezeveen); S. .1 C Wolthuis (Vroomshoop)9. H. A. Rohaaro (Hoogeveen); 10. Mr. G. Vixseboxse (Almelo) Baron van Wassenaar van Catwijk, die 18 jaar lid der Eerste Kamer was, en thans 75 jaar oud is, komt dus niet meer in aan merking. Gemengd Nieuws VAN TTF.N METER HOOGTE GEVALLEN. Bij het verrichten van hijsch-werkzaam heden op een fabriek in de Gieterstraat te Amsterdam is een 21-jarige arbeider, doordat het hijsehtouw plotseling brak, van een hoogte van tien meter naar beneden gestort cn op de binnenp'aats van de fabriek neergekomen. Met een gapende hoofdwonde is de man naar het Wilhelminagasthuis overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. Z*jn kameraad, die op den beganen grond stond, kon zich nog tijdig uit de voeten maken. IN DE SLOOT GEVALLEN EN VERDRONKEN. Men me'dt ons uit Hillegom: Hedenmorgen is de blokhuiswachter N. G. Vahrman nabij het station Hillegom bij het scheppen van water voorover in een sloot gevallen en verdronken. Hij was 52 jaar oud vader van negen kinderen. (bit 1) Prinses Juliana in de Wieringermeerpolder (bit 2) Een bloedige slag in den Pruisischen Land dag tusschen nazi's en communisten. Is de val van het kabinet-Brüning nabij? De regeeringsverklaring van het nieuwe Belgische kabinet. De kabinetsvorming in Frankrijk. Uitslui tend radicale ministers? In Japan is het kabinet-Saito tot stand gekomen. Groote brand in Britsch-Indië. (bit 9) De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot dekking van het pondenverlies der Neder landsche Bank met 21 tegen 10 stemmen aangenomen. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot tijdelijke steunverleening aan de melk veehouderij met 53 tegen 12 stemmen aan genomen. Het bijblad LAND- EN TUINBOUW be vat o.m.: Praatuurtje. Het stikstofbindingsbedrijf der Staats mijnen. Berichten over de P. D. Onze potplanten in de kamer Onze tuin. Dc groote bloemen-, groenten- en fruit- tentoonstelling te Utrecht U.B.T.OJ. |Een koele luchtstroom, in het warme iaar- 3 getijde zoo weldadig 1 aandoet, heeft vaak I een verkoudheid ten I gevolge. Neemt dan I Aspfrin-Tabletten. Let op oranje band en Bayerki MISLUKTE INBRAAK. Gisternacht omstreeks 4 uur hebben dieven zich toegang verschaft in het kantoor van de Boerenleenbank, Kerkstraat 54 te Ouderkerk a. d. Amstel. Na eerst achter het gebouw ge probeerd te hebben de ramen te openen, welke echter met luiken en ijzeren balken vast zaten, hebben zy uit de aan de straat zynde een groot stuk gesneden. ;n transparant verwyderd te hebban, zyn zij door dit gat op het kantoor gekomen. Daar er geen los geld aanwezig was, hebben en geprobeerd de brandkast te for- Toen dit niet gelukte, zyn zij naar boven gegaan naar de slaapkamer van den directeur, den heer Miermans. Op het gerucht was de lieer Miermans wak ker geworden en heeft hij met een stok van slaapkamer af op de ramen van zyn buren geklopt, totdat deze wakker werden. De dieven hebben daarop overhaast de vlucht genomen. Zy konden niets meenemen. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. BEIDE VOETEN AFGEREDEN. Te Buchten-Born sprong een 20-jarig arbei der, die werkzaam was by de werken voor het Julianakanaal op een in beweging zijnde locomotief. De jongeman kwam daarbij echter te vallen en geraakte onder de machine, met het noodlottig gevolg, dat hem beide voeten werden afgereden. Enkele uren later is de ongelukkige in het ziekenhuis overleden. MOLESTATIES IN TWENTE. In verband met de molestaties door sta kende werkloozen in Twente, waarvan vsij dezer dagen melding maakten, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken aan B. en Hengelo (O.) per telegram laten weten arbeiders, die Zaterdag voor een weck den arbeid bij de Rykswerkverschaffing had den neergelegd en deswege waren uitgesloten, ingaande Vrydag a.s. weer aan het werk mogen gaan, mits zij individueel een schrif telijke verklaring inleveren, dat zy zich niet meer aan wangedrag zullen schuldig maken. ERNSTIGE BOTSING TE APELDOORN. Gistermorgen omstreeks 5 uur had in de Hoofdstraat te_ Apeldoorn op het kruispunt Deventerstraat-Korenstraat een ernstige bot sing plaats tusschen een zware tractor van de firuia J. Hoekstra uit Boertange met varkens geladen, bestemd voor Oss, en een vrachtauto met hout geladen van de firma Naber uit Apeldoorn. De tractor werd aangereden door de vrachtauto. Beide voertuigen reden in elkaar gestrengeld de sigarenwinkel van de firma Ploegman binnen. De tractor rammeide de voorgevel van den winkel, waar groote chade werd aangericht. Met groote moeite werden de auto's uit elkaar gehaald. De bestuurders klaagden over pyn in de borst. De botsing, die den tractor tot een hoop jzer vervormde, werd ver in den omtrek ge hoord. De woning van de firma Ploegman was dusdanig beschadigd, dat het huls dreigde in te storten en geschoord moest worden. Bloedarme, Zenuwachtige Volwassenen en Kinderen die zich lusteloos en slap gevoelen, die overwerkt zijn, prikkelbaar, moede, vroeg tijdig uitgeput, gebruiken met uitstekend gevolg als bloedvormings- en versterkingsmiddel DR HOMMEL's Haematogen Vraag het oordeel ,'an Uw doktcrl (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1