f BINNENLAND. i der Farijsche dierenparken heeft men een vijver en een rotspartij aangelegd voor de beren, die zich hier heel wat Ten behoeve van het voetgangersverkeer wordt naast de oude brug te Maastricht, waarvan geierjn nun element gevoelen, dan in een enge kooi, achter de tralies en met een badkuip als zwemgelegenheid. Even de herstellingswerken in vollen gang zijn, een noodbrug gebouwd goseeren en dan maar. wachtenof die mensehen achter het muurtje niets te missen hebben 1 ZATERDAG 21 MEI 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 meling, te Vlaardingen; A. van Wijnen, te Gouda; sub b de heeren: S. van Zwanenberg te Nijmegen; F. J. M. Smits van Oijen te Eindhoven; M. C. de Korver te Gorinchem; F. Meewis te Weert; P. J. van der Stoel te Leiden; sub c de heeren: D. Admiraal te 's-Graven- hage; J. C. Mensing, te Aalsmeer; G. Voort te Katwijk aan Zee; P. Vis te Wateringen; aangewezen als voorzitter der mm missie, bedoeld- sub a: den heer dr. F. E. Posthuma, te 's-Gravenhage; sub b: den heer S. van Zwanenberg, te Nijmegen; sub c: den heer J. G Mensing, te Aals meer. Uitgifte certificaten. Belast zijn met het uitgeven van certifi caten, voor: a. zuivel- en melkproducten, de heer dr. F. E. Posthuma. te 's-Gravenhage; b. vleesch en vlceschwaren, de heer S. van Zwanenberg, te Nijmegen; c. snijbloemen, de heer J. C Mensing, te Aalsmeer. DE AARDBEVING 'IN DE MINAHASSA Ineta-Kolland i ïeldt: Blijkens mededeeling van het Departement van Koloniën seinde de assistent-Resident van Gorontalo aan den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië als volgt: Eindresultaat opname drie dooden, vijf zwaar gewonden, twee lichtgewonden. Inge stort één passerloods, twee steenen huizen, 242 bamboe-woningen, vele woningen, passerlood- sen, scholen beschadigd, alle verspreid over onderaf deeling Gorontalo; getaxeerde schade 12.600. In onderling hulpbetoon opbouw begonnen, plaatselijke herstelmiddelen Gorontalo voldoen de. Nagekomen berichten uit Kotaboean onder- afdeeling Bol. Mongondow vermelden 12 licht, één zwaargewonde. Door aardsohuivingen Ma- nimporokgebergte op 17 dezer hevige bandjirs vier rivieren nabij Ratahan, eenige schade we gen, bruggen, rijstpelmolens, geen persoonlijke ongelukken. In Mepalves onderling hulpbetoon wordt allerwege hard gewerkt, centrum Kak as wordt geholpen door naburige negorijen en leerlingen ambachtsschool; verstrekking eenig materiaal, rijst etc. 17 dezer aangevangen. DE UITVOER NAAR BELGIE INSTELLING VAN COMMISSIES Uitgifte der certificaten De Minister van Economische Zaken heeft, gezien het Kon. besluit tot regeling i den uitvoer naar België en Luxemburg goedgevonden; het bedoelde tijdvak vast te stellen, voor zooveel betreft: boter, .van 1 Januari 1931 tot 1 Januari 1932; rundvleesch en levende runderen, van 1 Jan. 1930 tot 1 Januari 1931; varkensvleesch en levende varkens, van 1 Januari 1929 tot 1 Juli 1931; jbloemen, van 1 Januari 1931 tot 1 Jan. 1932. Instelling commissies. tfe Minister heeft ingesteld: a. een commissie voor den uitvoer naar België en Luxemburg van zuivel- en melk producten; b. een commissie voor den uitvoer naar België en Luxemburg van vleesch yleeschwaren; c. een commissie voor den uitvoer naar België en Luxemburg van snijbloemen; henoemd tot leden van de commissie, be- Üoeld: sub a de heeren: J. J. C. Ament, te Roer mond; G. J. Blink, te Noordwijk; J. A. Geluk, te 's-Gravenhage! dr. F. E. Posthu ma te 's-Gravenhage; J. NL Wagenaar Hum PONDcNVERLIES NED. BANK MEMORIE VAN ANTWOORD. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot dek king van het verlies van de Nederlandsche Bank geleden in het boekjaar 1931/31 Maart 1932, schrijft de minister van financiën: Tegenover de tot uiting gebrachte critiek op het aanhouden eener buitenlandsche wissel portefeuille, wenscht de minister zich aan te sluiten bij het gevoelen dier leden, die het niet billijk achtten der Bankdirectie te dezer zake een verwijt te maken. Dat de goudwissel- politiek grootere risico's kan medebrengen dan destijds werden voorzien, is in 1931, toen En geland den gouden standaard losliet, inder daad gebleken, doch zulks kan bezwaarlijk leiden tot een veroordeeling van de beslissing, welke, in vol vertrouwen op het blijvend her stel van den gouden standaard en in het bij zonder op de herwonnen positie van het pond sterling als het leidend internationaal devies door de directie der Nederlandsche Bank in 1925 werd genomen. Naar aanleiding van de door vele leden ge uite grief, dat het beleid van financiers, die gerekend mochten worden aan de spits te staan van ons nationale bankbedrijf, in een belangrijk onderdeel ernstig zou gefaald heb ben, meent de minister er op te moeten wij zen, dat nagenoeg in alle landen het prijs geven door Engeland van den gouden stan daard als een onverwachte slag werd onder vonden en dat de beste internationale finan ciers dopr die gebeurtenis werden verrast. De Nederlandsche regeering heeft het stand punt van De Nederlandsche Bank en de aan spraken op compensatie, welke deze meent te kunnen doen gelden, onder de aandacht van de Engelsche regeering gebracht. Déze actie heeft tot dusver niet tot het gewenschte resultaat mogen leiden. Ten aanzien van de octrooi-vernieuwing en de daarbij te treffen voorzeningen, moge de Igedachtenwisseling tot later worden uitge steld. Het voornaamste motief voor het ontwerp is geweest de wenschelijkheid, de groote winst derving, welke 't pondenverlies gedurende den eersten tyd onvermijdelijk tengevolge moest hebben, geleidelijk en doelmatig te verdeelen over de verschillende jaren en over de ver schillende deelgerechtigden. MAATSCHAPPIJ ZANDBERGEN Naar wij vernemen heeft het bestuur der Maatschappij Zandbergen te Amersfoort met ingang van Mei 1933 tot directeur dezer in stelling benoemd, den heer D. Q. R. Mulock Houwer, thans adjunct-directeur van het ob servatiehuis voor jongens te Amsterdam. VROUWEPOLDER AAN ZEE (W.)_ Men schrijft ons: Mooi Walcheren, de tuin van Zeelac/d, eeuwenlang door de groote wereld gemed«in, wordt den laatsten tijd aJ meer uit ziijn isolement verlost. De breede, royaie verkeerswegen door Zuid-Bevedend, de steeds beter functdoanee- rende pontverbmddng met Breekens, Brugge en de Belgische badplaatsen, sinds koFten tijd de ultra-snelle KX.M.-route Rotterdam —HaamstedeVlissingen, zijn hieraan "niet geheel onschuldig. Toch beeft Walcheren tot nu toe zijn, lan- delijk-ruetig karakter behouden, en bef zaJ dat behouden, zoolang de oer-degedijke be- vohking zich met hand en tand tegen elke rustverstorende exploitatie verzet. Het vreemdelingenbezoek bepaalt zich bijna uitsluitend tot de wijdvermaarde*, we- kelijkecbe marktdag in de deftige Iioofd- stad. Des Donderdags moet ge Middelburg zien, des namiddeg6 lusschen 12 en 5. Dan is het stille middeleeuwsche stadje in. een drukke, bedrijvige metropool herschapen. Dan dringen zich duizenden vreemdelingen door de nauwe, bochtige straten. En ge kunt zooveel Engelsche cry's op vangen en zóóveel „tea-ende" lady's be wonderen, dat ge u voortdurend in het hartje van Londen gaat wanen, wanneer nriet van tijd tot tijd een paar echte Zeeuw- 6ohe boerinnen met haar lachende oogen u uit dien droom kwamen verlossen. De Engeledhen, dde eiken Donderdag de groote care de luxe van de Belgische' bad plaatsen vulilen zij kennen Waicltieren en weten, boewei ietwat eenxijdigj, dit origineele hoekje van het kleine landje over de zee te waardeeren. Maar Nederlanders, Hollanders -en IfiWie- zen kent gij dit deel van uw vadenlao4? Misschien hebt ge veel gereisd in uw le ven, binnen- en buitenlands, maar nog ïïóóit één voet gezet op Zeeuwscihe bodem tin is Walcheren voor u een woord, dat al Uieel weinig zegt, niet veel meer dan een aard rijkskundig begrip! Ik vind dat jammer voor u. Want ge hebt «i daardoor van heel wat exquis genot .be roofd. Walcheren is een eiland, waar ieder, Vlie ook maar iets voelt voor landschap en historie (natuur en cultuur), zijn hart kian ophalen. Een maand va cautie bier doorgebracht, ie meer dan nuttig besteed. Met een schat van mooie herinneringen keert ge straks naar uw woonplaats en werkkring terug. Bovenal twee bekwame doctoren, het klimaat en de stilte, hebben een wonder aan u verriobt. Ge voelt u een nieuw mensch. Ge hebt uw verloren rust her* vonden. Mag ik u dan eens naar een plekje op. Walcheren brengen, dat zich wel zeer bizon* der leent voor een langdurig va cautie- verblijf. Kent u Vrouwepolder aan Zee? Daar zult u ongetwijfeld vinden, wat u in uw va ca-ntie begeert. Een bont geschakeerd landschap, dat zich boven bet overig gedeelte van Walcheren verheft en door een hooge. woeste duinenrij tegen de 6om6 zeer onstuimig-woedende zee wordt beschermd. Achter die duinenrij een eigenaarddg-ge- vormde, glooiende strand-vlakte, altijd breed, zelfs bij vloed, en nimmer eentonig door de wijde uitzichten op de blinkende kusten van Schouwen, het lachend groen van Noord-Beveland en het typisdh verval len profiel vam Veere. Tot voorbij Domburg strekt deze strand/* vlakte zich uit. De duinen worden 41 breeder en woester. Dichte kreupel bosechen en rijkbegroeide vroonen vormen den overgang naar rui- schende korenvelden, %n statige boeren hoeven. Onze Lieve Vrouwepold-er was eertijds beroemd om zijn wonderdadig Mariabeeld. Jaarlijks trokken duizenden pelgrims er heen. Thaais is het 'n klein vergeten dorpje geworden, zonder pretenties. Maar gelijk Walcheren in den laatsten tijd 6teed6 meer natuurvrienden trekt, zoo zal ook Vrouwepolder langzamerhand uit zijn eenzame ligging worden verlost. Het hlijve ecQiter vpor u een ongerept stukje natuur, waar ge vinden kunt in uw vacantie wat ge behoeft en begeert (voor niet te veel geld!) „Schoonheid en Rust". Zie de advertentie en vraagt inl. V. V. V, Middelburg. EEN BEKEND ROTTERDAMMER OVERLEDEN 2-'—In den ouderdom van 62 jaar is te Wassenaar overleden de heer A. F. J. D ij k g r a a f, directeur van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Met groote energie heeft hij zich aan deze veel omvattende taak gegeven, maar wijdde zich tevens aan tal van vraagstuk ken. waarbij vooral do weermacht zijn bijzot dere belangstelling had. Zijn heengaan laat in vele kringen 'n plaats ledig BARON VAN WIJNBERGEN WEER IN DE KAMER Het Tweede Kamerlid de heer A. baron van Wijnbergen was na langdurige af wezigheid wegens ziekte, weder in de verga dering der Kamer tegenwoordig. 'ANTWOORDEN VAN MINISTERS DB TOESTAND IN HET MIJNBEDRIJF Op vragen van den heer Drop inz. den toestand in het mijnbedrijf heeft de Minis ter geantwoord, dat de Regeering bereid is, om nu de omstandigheden voor de mijn industrie in de laatste maanden zooveel slechter zijn geworden, aan den wensch van hen, die er rechtstreeks door worden ge troffen, tot het houden van een bespreking xnet de Regeering te voldoen, al kan hier van bezwaarlijk een oplossing van de moei lijkheden worden verwacht. De noodige stappen voor de te houden be spreking worden gedaan. VIJF MINUTEN VELUWSCHE LUCHT INADEMEN. IS NOG BETER DAN EEN KOP BOUILLON Juist, en daarom vergeet ge naturulijk geen van allen in den a.s. zomer eenige uren, dagen of weken te gaan doorbrengen op, in en om den Prinses Julianatoren bij Apel doorn. Daar frischt men, na maandenlang verblijf in de zwoele stadsfeer, eens echt op. En met nieuwe moed en kracht keert ge straks weer huiswaartsl De Prinses Julianatoren zelve bezit volop attracties. Ge zult er u geen oogenblik ver velen. Hebt ge genoten van het prachtige uitzicht, dan wacht u o.m. elders de origi- gineele dwaaltuin, ook wel labyrinth of doolhof genoemd. Deze dwaaltuin bij den Prinses Julianatoren is een zeldzaamheid in Nederland: voor het opkomend geslacht zelfs een nieuwigheid en allerzotst vermaak, want de dwalingen zijn vele! Boven op den toren kan men dikwijls de zwervingen zien van de dolende en dwalende menschen. Voor gezelschappen is deze attractie de niet onaangenaamste. Daarom allen opgetrokken naar de Veluwe. Naar het land van geur en fleur, zonnenschijn en leven. De Veluwe wacht u. Komt, en brengt eenige allerpret tigste uren van aangename ontspanning door aan den voet van den beroemden Prinses Julianatoren. Vraagt speciale- en uitzonderingstarieven voor scholen en Vereenigingen! (Adv.) De Rijkswerkverschaffing heeft de normalisatie van de Schipbeei. bij Markelo onderhanden Twee mannen, wier namen m het Lindbergh-mysteri< telkens genoemd worden Links: Dr. John Condon, di> als bemiddelaar met de onl voerders werkzaam zou zij jeweest. Rechts: Harry Fle ■icher, die thans door d politie wordt gezocht De „Abraham Rydberg", een der 20 zeilschepen die een snelheidslijedstrijd houden van Australië naar Londen, bij het passeeren van Gravesend. De reis duurde 4 maanden JSa een arbeid van 20 jaren is de 96 M. hooge U. L. yrouweloren te Amersfoort gereed gekomen. Het herstel lingswerk kostte acht ton. De gerestaureerde klokkenkamer

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5