VRIJDAG k.0 I«icl li/32 EERSTE BLAD PAG. 2 GRUWELEN IN LIBERIA De staat onder Volkenbondsvoogdij? De bijzondere commissie van den Volken bond is Donderdag te Genève bijeengeko men. teneinde het rapport te behandelen van de deskundigen, die door Groot Brittannië de Ver. Staten en Frankrijk naar de neger- republiek Liberia zijn gezonden, teneinde een onderzoek in te stellen naar de toestan den aldaar. De vertegenwoordiger van de negerrepu bliek gaf in de zitting der commissie van beden toe, dat er verschrikkelijke wreedhe den hadden plaats gevonden. Deze bar- baarschheden waren begaan door de grens troepen van Liberia, die 44 dorpen in brand hadden gestoken, SI mannen, 49 vrouwen en 19 kindeivn zijn vennoord, terwijl bij het in brand steken der dorpen nog tal van an dere personen levend werden verbrand. In hun rapport deelen de deskundigen nog mede, dat ruim 12000 menschen de wilder nis in gevlucht zijn, waar zij zonder behoor lijke voedselvoorziening en zonder onderdak blijven, aangezien zij de autoriteiten vree zen. Naar verluidt, wordt venvacht, dat de vol kenbondsraad in verband met dit rapport voorstellen zal indienen, strekkende tot het benoemen van een specialen commissaris met toestemming der Ver. Staten, die het be stuur in Liberia zou overnemen en de repu bliek onder protectie zou plaatsen van den volkenbond. Liberia is in de 19e eeuw door vrijgelaten slaven uit Amerika gesticht. Dc vroeger slaven hebben in dit „vrije land" nooit anders gedaan, dan hun rasge- nooten, die tevoren geen slaven waren, te onderdrukken en ze hekben hun daartegen over geen spoor van beschaving gebracht De gruwelen, die thans bekend worden overtref fen echter alles. Liberia behoorde tot de ge allieerde landen, die in den wereldoorlog aan de zijde van Frankrijk en Engeland streden tegen de Centrale mogendheden, behoort dus tot dc onder:-ekenaars van het Vredesver drag van Versailles en is lid van den Vol kenbond. DE RAMP VAN DE PHILIPPAR HET EERSTE OFF1CIEELE RAPPORT De vermisten vermoedelijk dood De „Messageries Maritimes" hebben het eer ste officieele rapport van kapitein Vick van de „Georees Philippar" gepubliceerd. De ka pitein meldt daarin dat hem op 16 Mei des nachts om 2 uur werd meegedeeld, dat een passagier brand in zijn hut had gemeld. De kapitein begaf zich terstond naar de plaats van den brand en moest vaststellen, dat het vuur zeer snel om zich heen greep, hoewel alle hlusschingsmaatregelen genomen waren Hij liet daai -n het schip stoppen en S.O.S. seinen uitzenden. Het radiostation, het re- servestulmn cn dc electrische generator op het bovendek - raakten bijna gelijktijdig in brand. De pa-sagiers van dit dek, die door het vuur verrast worden en niet meer uit hun hutten kontien komen, zijn gestikt. Enkele passagiers, die in zee sprongen, konden wor den gered. De kapitein meldt verder dat hij 2 red dingbooten en 4 kleine booten kon uitzetten. De nassagiers hielden zich kalm en de offi cieren en de bemanning gedroegen zich be wonderenswaardig. Ongeveer 690 personen konden worden gered; zij werden door de „Sovjotskaja Neft", de „Contractor" en de „Malisud" aan boord genomen. Een der geredde Engelschen bevestigt, dat er geen paniek aan boord van de „Georges Philippar" heeft geheerscht; de bemanning van het, schip heeft zich voorbeeldig gedra gen. Zij zorgde ervoor dat de vrouwen en kinderen ihet eerst werden gered. Naar de meening van dezen ooggetuige is het verlies aan menschenlevens in hoofd zaak toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de slapende passagiers niet spoedig ge noeg werden gewekt, met het gevolg, dat zij bij hun ontwaken in hun hutten als in een val gevangen zaten, hermetisch van de bui tenwereld afgesloten door de waterdichte deuren. Uit Aden wordt nog gemeld: Er wordt weinig hoop gekoesterd, dat één van de 70 passagiers, die nog als vermist verondersteld worden nog in leven is, daar vele sohepen, die de omgeving van 't ramptooneel afzoeken, bijna zeker een boot of vlot., met overleven den moesten gezien hebben, als er nog schip breukelingen rondzwalkten. De „Georges Philippar" staat nog in brand en drijft snel Noordwaarts. Vijftig vermisten? Volgens een mededeeling van gisteravond van het Londensdhe bureau van de Message ries Maritimes zouden 717 menschen gered zijn en ongeveer 50 vermist werden. Uit Aden wordt gemeld, dat de Nederland sche Dr. van Tricht, die aan boord van de „André Lebon" met zijn vrouw aankwam, vertelde, dat zij, gewekt door rook aan boord van de „Georges Philippar", naar de naast gelegen hut ijlden, waar hun 2 kinderen en hun kinderjuffrouw sliepen. De hut was echter in vlammen gehuld en dc ouders zugen hun kinderen nooit weer. Zij werden zelf in een toestand van diepe ver slagenheid gered. In een onderhoud vertelde Dr. Van Tricht bet volgende: Zoodra ik zag, dat er iets niet in orde was en dat het geheele schip met rook gevuld was, haalde ik mijn vrouw uit de hut naar het dek en snelde daarna naar de hut van mijn kinderen, die ik reeds met vlammen omringd zag. Mijn vrouw begaf zich in de eerste reddingboot, daar bevel was gegeven, om alle vrouwen en. kinderen te laten voor gaan. In de boot, waarin mijn vrouw plaats nam, ging Dr. van Tricht voort, bevonden zich slechts vier leden der bemanning, terwijl de boot voor het overige gevuld was met tach tig passagiers. Reeds tevoren was melding gemaakt van 'een brand, weliswaar van kleinen omvang, welke was uitgebroken te Shanghai, maar de ambtenaren trokken dit bericht in het be lachelijke. hoewel het onder de passagiers algemeen bekend was. Het Russische stoomschip deed al het mo gelijke, om den overlevenden zooveel moge lijk comfort te verschaffen. Een vader, een moeder met haar baby en een grootvader, alle leden van een familie, sprongen in het water maar allen werden na drie uur gered. De kinderen van Dr. van Tricht, een jonge ïje van tien jaar cn een meisje van twee en leen half jaar, zijn, zooals bekend verbrand. HERRIOTS VERKLARINGEN VERPLETTERENDE INDRUK TE LONDEN De diplomatieke medewerker van de „Daily Herald" meldt, dat de door Herriot afgelegde verklaring over de schadevergoeding en de veiligheid in diplomatieke kringen te Londen een verpletterenden indruk heeft gemaakt. Wanneer deze verklaringen werkelijk het standpunt van de nieuwe Fransche regeering vormen, dan zal de conferentie te Lausanne hoogstens een verlenging van het moratorium met eenige maanden kunnen brengen. Het gevolg zal zijn, dat in de eerstvolgende twee maanden Duitschland gedwongen zal zyn „transfer-moratorium" voor zyn particu liere schulden af te kondigen. Dit is het grootste gevaar, dat Europa op het oogenblik bedreigt. Daar sinds het begin van het Hoover-moratorium niets tot verbete ring van den toestand is gedaan, nadert thans snel de tweede groote crisis, zoodat de des kundigen het ergste voor de maand Juli Wanneer het waar is, dat Herriot geen ver mindering van de Duitsche schadevergoedings betalingen wil aanvaarden zonder een gelijke vermindering der oorlogsschulden, dan is dit zelfs een veel scherpere houding, dan Tardieu en Laval hebben ingenomen. Door te voren een toezegging van Amerika te eischen, stelt Her een onmogelijke voorwaarde. Dat weet hij zelf. Hij weet ook, dat onder deze omstandig heden Lausanne een mislukking moet worden. DE MOORD OP BABY LINDBERGH ARBEIDERS-ONLUSTEN TE KIEW GEREGELD GEVECHT MET MILITAIREN Zestien leiders gefusilleerd. WARSCHAU, 20 Mei. Naar de Poolsche bladen melden, is het te Kiew in verband met een staking van eenige duizenden ar beiders, die werkzaam zijn in de militaire depóts, en sinds eenigen tijd geen loon meer hebben ontvangen, tot bloedige bot singen gekomen tusschen militairen en sta kers. De arbeiders jnoesten me mtlitaire machtsmiddelen worden gedwongen den ar beid te hervatten. Daarna bestormden zij wapendepót, waar zij zich van geweren voorzagen. Het is tot een geregeld gevecht gekomen. Eerst nadat twee regimenten tor versterking waren gerequireerd, kon de te genstand der arbeiders worden gebroken. Zestien leiders werden direct gefusileerd. Ongeveer 600 arbeiders werden gearresteerd. De leider der Gepeoe te Kiew, Menadzo, heeft in verband met deze gebeurtenis zelf moord gepleegd. DE KABINETSVORMING IN JAPAN HET LEGER KOMT VOOR HET PLATTE LAND OP. De Japansche minister van binnenlandsche zaken Susuki heeft de besprekingen met den minister van oorlog Araki, die het leger ver tegenwoordigt, over de samenstelling en het programma van het nieuwe Japansche kabi net voortgezet. Kaai- verluidt, is reeds in zoo verre overeenstemming bereikt, dat de vor ming van een kabinet Susuki tegen het einde in deze week kan worden verwacht. Het leger dringt erop aan, dat de conser vatieve party van minder geschikte elemen ten gezuiverd wordt en dat aan de boeren en kleinhandelaars hulp zal worden verleend, ter wijl Susuki voor een zoo uitgebreide hervor ming niet onmiddellijk kan instaan. Van ouds heeft het Japansche leger een verachting voor allen rijkdom en officieren zoowel als soldaten worden hoofdzakelijk ge- recruteerd in de plattelandsdistricten. Zjj heb- ben dus natuurlijk sympathie voor de arme boeren, die worden uitgezogen door een belas tingsysteem, waarvan de opbrengsten ton bate komen van de grootindustrieelen en groot handelaars. Het leger is dus van meening, da1 het wegnemen van, datgene wat het beschouwt als een misbruik van het partyen-systeem en een verbetering van de levensomstandig heden op het platte land essentieele kwesties zyn, als men ten. minste erger wil voorkomen. De politici echter kunnen van hun kant niet al te vérgaande verbintenissen aangaan, daar hun macht grootendeels afhankelijk is van het systeem, dat ten nauwste verbonden is met de belangen der grootindustreelen. DE NAZI'S IN PRUISEN Een toespraak van Hitier Adolf Hitler heeft gisteren de nationaal- socialistische fractie van den nieuwen Prui- sischen Landdag in het Ihotel Prinz Albrecht toegesproken. Hij sprak een uur lang over de groote poli tieke richtlijnen van den grooten strijd der fractie in Pruisen. De nazi-leider liet de actueele kwesties der binnen- en buitenlandsche politiek de re vue passeeren. De nationaal-socialistische beweging, zei- de hij, die thans Duitschland is, en de toe komst' der natie in handen houdt, weet wat zij te doen heeft, vooral ten aanzien van Pruisen, dat eens, gedurende vele eeuwen, de drager is geweest der Duitsche gedachte der Duitsche historie en de stichter was van het Duitsche rijk. De nationaal-socialistische beweging heeft niet 13 jaar lang gestreden, om nu de poli tiek van Ihet Duitschland van heden, middels :n of andere coalitie, voort te zetten. Zij is zich bewust van haar verantwoorde lijkheid jegens haar dertien millioen kiezens, die willen, dat het anders wordt Wij strijden niet, om ministerposten te bezetten, noch om koste wat 't wil aan een regeering deel te nemen. Wij hebben thans in Pruisen de sterkste positie, ooit door een partij ingenomen. Er kan in Pruisen geen regeering zijn, die wij niet willen. De hoop onzer tegenstanders, dat de zenuwen ons de baas zullen worden is waanzinnig. Onder stormachtig gejuich verliet de nazi leider daarop de fractie-zitting, waarna de finitief het bestuur en de verschillende com missies werden samengesteld. Kube over de „dringende taak" De leider der nationaal-socialistische frac tie van den Pruisischen landdag, afgevaar digde, Kube, wijdt in den Nat Soz. „Preussi schen Presse dienst" een beschouwing aan de „dringendste taak" van den nieuwen Prui siscben landdag: „Uiterst belangrijke kwesties heeft dit parlement tot een oplossing te brengen. De eerste is niet, zooals van zekere zijde be weerd wordt, de regeling der Pruisische fi nanciën, doch de regeling wan het Duitsche recht in Piniisen en de zuivering van het bestuur van de politie en van het onderwijs van ongeschikte elementen. DE ONLUSTEN TE BOMBAY Te Bqpbay zijn gisteravond opnieuw on lusten uitgebroken zijn er toch aanwijzingen dat de bloedige gevechten, welke thans reeds zes dagen aanhouden en tot dusver aan 111 personen het leven hebben gekost, terwijl er 1100 gewend werden, spoedig ge- '•iuuigd zulen zjjn. CURTIS EN DEKEN PEACOCK Uit New-York wordt gemeld: De reeder Curtis is overgebracht naar de gevangenis van Flemington in New-Jersey, aangezien hij niet in staat is, een cautie te storten van 10.000 dollar. Hij wordt er van beschuldigd, de politie autoriteiten gehinderd te hebben en misleid te hebben bij het achtervolgen van misdadi gers. De hoogse straf hiervoor is drie jaar gevangenisstraf en 1000 dollar boete. De losgeld-aangelegenheid wordt steeds verwarder. Naar de politie mededeelt, is thans gebleken, dat deken dr. Peacock cr indertijd bij Lindbergh op heeft aangedron gen, een losgeld van 25000 dollar, dat dooi de ontvoerders geëischt was. ter beschik king te stellen. Peacock schijnt ervan overtuigd te zijn geweest, dat Curtis inderdaad contact had gekregen met de ontvoerders. Aangezien Peacock echter geen positieve beuijzen had wees Lindbergh zijn voorstel van de hand. Merkwaardigerwijze heeft Peacock geen gevolg gegeven aan den oproep, van de politie, om van New-Jersey naar New-York te komen, teneinde getuigenverklaringen af te leggen. Hij heeft medegedeeld het de eerste dagen te druk te hebben. Lindbergh heeft bevestigd, dat deken Peacock het uitbetalen van een belangrijk bedrag te Norfolk geëischt heeft. Volgens een verklaring van den chef van de politie Schwarzkopf heeft men geen reden te ver onderstellen, dat de reeder Curtis ook be trokken is bij den roof van het kind. Hij heeft zijn alibi voor het tijdstip, waarop de roof geschiedde, kunnen leveren. Naar de correspondent van de „Daily Te legraph" uit New-York mededeelt, is op het landgoed van Lindbergh een speciaal ge rechtshof ingesteld. Curtis zal voor dit hof moeten verschijnen Waar is het losgeld Naar dé* correspondent van de „Daily Herald" meldt, heeft de politie te New-York beslag gelegd op eenige bankbiljetten, die een deel vormen van het door dr. Condon betaalde losgeld. De bankbiljetten waren afkomstig van eon vrouw, die de politie tot dusver echter niet heeft kunnen opsporen. Een ander gedeelte der bankbiljetten werd in Frankrijk en Zwitserland gevonden maar hier kon men geen inlichtingen ver strekken over die personen, die ze hebben afgegeven. Hoe Curtis in verdenking kwam Omtrent de Curtis-affaire verneemt de „Manchester-Guardian" nog nader uit New- York, dat een particuliere detective van Lindbergh argwaan kreeg ten opzichte van Curtis. De detective slaagde erin, in relatie te komen met een vriend van Curtis, een dranksmokkelaar, die den detective mede deelde, dat hij aan Curtis indertijd een groote som gelds had gegeven met de be doeling, dat Curtis de politieautoriteiten van Norfolk voor hem zou omkoopen. Cur tis had beloofd dit te doen maar was, vol gens den dranksmokkelaar zijn belofte niet nagekomen. Hij wilde zich daarom op Cur tis wreken en stelde den detective van de bedriegelijke handelwijze van Curtis in de Lindbergh-affaire op de hoogte. De dranksmokkelaar werd daarom gecon fronteerd met Curtis, die de bekende ver klaringen aflegde. Harry Fleisher Evening Journal publiceert verdere bij zonderheden over liet onderzoek in zake de opsporing van de ontvoerders van Lind berghs kind. Het bewijs is geleverd, dat Fleisher onder een valschen naam twee dagen voor den roof van de baby in een hotel te Englewood in New-Jersey in do nabijheid van het landgoed van Lindbergh is aangekomen. De eigenaar van het hotel heeft, toen hem foto's werden getoond van Fleisher, deze herkend. De eigenaar heeft verder gezegd, dat hij gehoord heeft, dat Fleisher met de personen, die hem verge zelden, over een baby gesproken heeft. Volgens telegrammen uit Mexico-City, heeft het zoeken naar Fleisher geen resul taat opgeleverd. De politie gelooft, dat Fleisher in het binnenland ontkomen is. De bemiddelaar Condon Naar de correspondent van de „Daily Herald" uit New-York meldt, zou dr. John Condon, professor aan de Fordham-Univer siteit, gisteren opnieuw voor de arrondisse mentsrechtbank van The Bronx moeten verschijnen, om nadere bijzonderheden over de ontvoerders mede te deelen. Condon ver klaarde gisteren, dat de bekentenis van Curtis hem geenszins verrast heeft. Ik wist dat alles al lang, zeide hij. Een speciiale politiewacht is te zijner be schikking gesteld, daar men vreest, dat door den gang, waartoe de ontvoerders be- hooren, een moordaanslag op hem gepleegd zal worden. Omtrent den persoon van dr. Condon deelt de correspondent van de „Daily Ex press" nog mede. dat hij reeds een bejaard man is. Hij heeft eenigszins excentriek manieren en maakt, wanneer hij spreekt, theatrale gebaren. „Jafsei", zooals dr. Condon thans in Ame rika genoemd wordt sinds hij de voor do ontvoerders bestemde advertenies in de bladen onderteekende, vertoont zich alleen in gezelschap van detectieven op straat en een groote menigte volgt hem sti?ecls, wan neer hij zijn woning verlaat. „Jafsie" heeft de reporters reeds herhaal delijk van hun stuk gebracht door zijn duistere taal en zijn bijzondere voorliefde voor alles wat dramatisch is. Op een goe den keer verscheen hij op het balcon van zijn woning met de Amerikaanschc vlag, terwijl hij de verwonderde menigte toe schreeuwde, dat hij de onderhandelingen met do ontvoerders uit liefde voor zijn land voerde, HET TUNNEL-ONGELUK IN CHILI De bedolven arbeiders nog in leven? Volgens een bericht uit Santiago moeten de bij de instorting van de tunnel bij Las Raicas bedolven 42 arbeiders nog in leven zijn. GYLYS GOUVERNEUR VAN MEMEL Uit Kowno wordt gemeld: De president heeft den Litauschen consul-generaal in Lon den, Glycys. tot gouverneur van het Memel- gebied benoemd. Gemeld wordt, dat het directorium Simai- tis dezer dagen zal aftreden. DE KABINETSCRISIS IN OOSTENRIJK Nadat de pogingen van dr. Dolfuss in Oos tenrijk lot het vormen van een concentratie- regecring van alle burgerlijke partijen zijn mislukt, heeft de bondspresident dr. Dollfuss opnieuw belast met de vorming van een ka binet De opdracht, die hij ditmaal heeft gekre gen. geldt de vorming van een boven de partijen staand ministerie. Dr. Dolfuss gelooft, binnen korten tijd een volledige ministerlijst te kunnen gereed heb ben. Deze lijst zal waarschijnlijk deels uit parlementsleden, deels uit niet in het parle ment zitting hebbende persoonlijkheden be staan. DE BOSCHBRANDEN IN CANADA In Ontario en Quebec is men den ontzetten- den boschbrand blijkbaar meester, doch in Nieuw Schotland blijft de toestand ernstig. Duizend blusschers zijn daar onafgebroken op verschillende punten in de weer om het voortrazend vuur onder bedwang te krijgen. De schade wordt reeds op meer dan 1 mil lioen dollars geschat Ook boschbranden in Duitschland Gedurende vier dagen heeft in do bos- schen tusschen Lauohammer en Grünewalde een geweldigé brand gewoed, welke vermoe delijk is aangestoken. Men schat het geteisterde gebied op een oppervlakte van 1000 morgen. DE AFSCHAFFING VAN DEN IERSCHEN EED Door de Dail aangenomen i verwerping van amendementen van de Oppositie, heeft de ïersche Dail met 77 tegen stemmen de wet tot afschaffing van den eed van trouw in derde lezing aangenomen. Het ontwerp gaat nu naar den Senaat DUBLIN, 20 Met. De Labour Partij stem de gesloten voor tfe regeering. De Valera legde er in zijn slotrede den nadruk op, dat de inwerkingtreding van de wet geenszins een scheiding beteekent van Ierland van het Britsche Wereldrijk. MOSKOU, via Kowno, 20 Mei Volgens een bericht van het telegraaf agentschap der Sovjet-Unie heeft in de stad Liaujang, ten Oosen van Moekden, een Mandsjoerijschc cavalerie-divisie gemuit. De soldaten ver moordden hun officieren en trokken zich in de bergen terug. De toestand bij Moekden is zeer gespannen. Uit Oost-lndie DE AARDBEVING IN DE MINAHASSA OVERZICHT DER VERWOESTING De Soepoetan gaat ook werken! MENADO, 19 Mei. (Aneta). Dinsdag j.l. zijn hier de rivieren de Paulus cn de Poela in de omgeving van de hoofdplaats Rata- han onverwachts aan 't bandjirren gegaan. Omtrent de aard'bevingsramp kan nog ge meld worden, dat te Ratatotok het strand op verschillende plaatsen is gespleten en dat uit de openingen water opspoot. Een gedeelte van een klappertuin is verzakt en op de plaats van dezen tuin spoelt thans de zee. In de negorij Boejat Bolangmon- gondou vertoont de bodem overal scheurin gen, waaruit op verschillende plaatsen wanne bronnen opborrelen. Dinsdagnacht om twee uur werd een vuurgloed waargenomen boven den krater van de Soepoetan. Gisterochtend om half zeven werd wederom een lichte aardschok gevoeld. BATAVIA, 19 Mei. (Aneta). Het Observa torium meldt, dat het niet is uitgesloten, dat de vulkaan Soepoetan thans inwerking is, maar dat de beving daarmede niets uit heeft te staan. Aneta-Holland meldt: Blijkens mededeeling van 't Departement van Koloniën seinde de dienstdoende Presi dent van Menado den Gouverneur-Generaal op 16 dezer als voornaamste nieuws het volgende: Ook in Garontal© Zaterdagavond helftige aardschok; vier bamboehuizen ingestort, alsmede een man gedood, geen gewonden. In landschap Balmongondow op hoogvlakte zes en twintig huizen ingestort, negen en zeventig scheefgezakt, een vrouw gewond, onderneming Morjas muur fabriek inge stort, twee droogschuren onbruikbaar. In Minahassa Kakas zwaarst getroffen; van zwaargewonden overleed een persoon, aan tal dooden totaal zes, geen twintig, zooals eerder geseind. Alleen te Kakas 592 huizen verwodst, schade honderdduizend. Protes tantsche kerk moet afgebroken. Bevolking Kakas en omstreken in grooten getale rus tig naar woonsteden teruggekeerd, maat regelen noodhu is vesting on nood ig, momen teel nog geen voedselgebrek. Berichten over Minahassa vallen mee. In Amderang totaal 101 huizen beschadigd; schade ongeveer negenduizend, groote brug Raniapo ontzet Motaling zes huizen zwaar, twee en twintig licht beschadigd, een gewonde. Totaal schade district Amoerang aan particuliere huizen ongeveer twaalf duizend. Kema lichte schade, geen gewonden, over district Tonsea voorzoover bekend 47 huizen inge stort, 33 scheef gezakt; 5 lichf gewonden. Dis trict Manado, behalve hoofdplaats weinig sohade; verschillende gebouwen hoofdplaats Manado belangrijke schade; havenpieren boulevard en wegen gescheurd, geen per soonlijke ongelukken. District Rntahan totaal 55 woningen verwoest, verbinding Ratahan Amoerang verbroken. District Kawangkoa 46 huizen ingestort. Van geïsoleerde plaatsen nog geen be richt. evenmin van Donggala, Poso en San- gike. Naar schatting in Minahassa ruim 600 woningen geheel, 400 gedeeltelijk ver woest; schade totaal ongeveer 2 ton. schade kerkgebouwen, openbare gebouwen niet medegerekend. Telefonische, verbinding ner gens verboken. Steun-Comité onder leiding res. Menado bereids gevormd. Dit heeft steun gevraagd R' -"-yefonds. GEREF. JEUGDC0NGRES TE DRIEBERGEN JEUGD EN KERKBESEF DE OMGANG TUSSCHEN JONGENS EN MEISJES Van Dinsdag 17 tot Donderdag 19 Mei j.l werd in „Ons Boschhuis" te Driebergen, het gebouw van den Bond voor Gcref. Jeugd organisatie, het jaarlijksch congres gehou den, uitgaande van de drie Geref. Jeugd bonden. Bij afwezigheid van Prof. Dr. G. Ch. A a 1 d e r s, van Hilversum, die vorige congres sen heeft gepresideerd, stelde de voorzitter van de Contact-Commissie, de heer J. C. F r a n c k e n, van Utrecht, die zelf niet voortdurend aanwezig kon zijn, na opening van het congres voor, de leiding der ver gaderingen in handen te geven van den heer M. G r a s h o f f, van 's-Gravenhagc, secretaris van den Bond voor Geref. Jeugd organisatie. Dit werd door de vergadering goedgekeurd. De heer Grashoff sprak na gebed een woord van welkom tot de deelnemers en deelneemsters uit alle oorden van het land, in het bijzonder tot den eersten referent Dr. C. Bouma, van 's-Gravenhagc, dio vervolgens het onderwerp inleidde Jeugd en Kerkbesef. Spr. begon met de vraag te stellen of kerkbesef wel noodig is, daar dit zich mei alleen richt op de onzichtbare kerk, maar ook de de zichtbare kerk als instituut Moet in naam van samenwerking en eenheid het versterken van het kerkelijk besef niet juist worden tegengegaan? Spr. antwoordde hierop, dat het kweeken van kerkbesef al lereerst geboden is door wat Gods Woord zegt van de Kerk als het lichaam van Christus. Maar in de twee-de plaats kan het zuiver houden van kerkbegrippen voor Kerk en religie volgens Spr. ten zegen strekken. En ten derde is kerkbesef wenschelijk om de waarachtige eenheid der Kerk te bevor deren. Deze eenheid wordt niet bevorderd door het wegdoezelen van verschillen. Heden is dat. kerkelijk besef zinkend. Aan de versteviging ervan moeten medewerken het gezin, de kerk en de vereeniging. Het gezin zal zichzelf moeten reformeeren, Ce Kerk zal in haar prediking met de jeugd moeten rekening houden en de geschiede nis der Kerk moet onderwezen worden, vooral in <le jeugdorganisatie. Spr. eindigde met de opmerking, dat al leen de Geest des Heeren de dorre veilden kan herscheppen in bloeiende gaarden, tot zegen voor Kerk, jeugd en wereld. Voor de discussie gaf zich ©en groot aan tal personen op. In bespreking kwamen o. m.: de oorzaken van het ontbreken van kerkelijk besef; de fouten in het gezinsleven; het werk van de Kerk aan de jeugd; het z.g.n. „naloopen" van predikanten; saamwerken met andere kerken; het aanwenden der middelen, die tot versterking van het kerkbesef kunnen leiden; de pluriformiteit der Kerk; de plaats van het Verbond in de prediking; bearbeiding van de jeugd, die niet bij Geref jeugvereenigingen is aangesloten. De inleider voerde tenslotte in den bree- de over deze punten het woord, waarna Prof. Dr. J. Waterink, van Amsterdam, gelegenheid kreeg om te spreken over hot onderwerp: De omgang tusschen Jongens cn meisjes. Wat den omgang tusschen jongens en meisjes betreft, aldus Spr. i6 er eenerzijds veel te groote vrijheid, ongebondenheid zelfs, en anderzijds wordt, vooral in de groote stad, het contact tusschen jongens en meis jes die op elkander aangewezen zijn, hoe langer hoe moeilijker. Mede door dit laatste zijn de cijfers van de gemengde huwelijken tot onrustbarende hoogte geklommen. Maar het eigenlijke probleem ligt in het feit, dat de zelftucht uit de mode is geraakt. Alge meen is er een neergang der ethische op vattingen, omdat de moderne cultuur eerst de band aan Gods Woord heeft losgelaten en daarna is gaan lijden aan ouderdoms kwalen. Verder heeft-ook de Christelijke ethiek misschien wel te weinig de verhouding van man en vrouw in het algemeen en het sexu- eele in het bijzonder doordacht. In dezen moet meer klaarheid komen. Vervolgens behandelde Spr. de vraag,hoe wij t. o. v. de punten, die betrekking heb ben op de verhouding tusschen jongens en meisjes, de ontwikkeling hebben te zien van de jonge menschen in de puberteits jaren. Hij staat stil bij het verschil tusschen erotiek en sexualiteit; bespreekt de drieër lei houding: a. Jongen-jongen, b. meisje meisje. c. jongen-meisje, meisje-jongen; om tenslotte te behandelen de practische vra gen omtrent den omgang tusschen jongens en meisjes. Wij aanvaarden, aldus Spr., niet de tegen stelling tusschen algeheele gebondenheid of totale vrijheid. Het ideaal is, dat zij met elkaar in contact kunnen treden op een wijze, die in overeenstemming is met de Scheppingsordinantie. De jeugdorganisaties hebben hier een prachtige taak. Te weinig wordt daar over -deze dingen nog openhar tig gesproken. Vooral in groote steden is het moeilijk het contact tusschen jongens en meisjes m het leven te roepen. Noodig zal zijn, dat dit een organisch karakter draagt, doordien 't familieleven in Gcref. kringen deze contac ten bevordert en doordien onze Geref. jon geren het vanzelfsprekend gaan achten, ook eens gemeenschappelijk te vergaderen en dan op zulk een wijze, dat er ook moge lijkheid is van ongedwongen onderlingen omgang. Spr. eindigt met een en ander te zeggen over den omgang van jongens en meisjes tijdens de verloving. Hun moet worden ge leerd. dat de tastelijke werkelijkheid nooit gelukkig maakt De vrede en het geluk komt daar, waar het betere is dan de na tuurlijk waargenomen werkelijkheid, waar het Licht Gods over het leven is, en waar het Licht Gods ook over den omgang tus schen jongens en meisjes schijnt Ook hierop werden tal van vragen ge steld. Zoo b.v.: Zijn de geestelijke en zede lijke gevaren voor de jeugd in de stad groo- ter dan op het platteland? Heeft beoefening der sport een gunstigen invloed op den ze delijken weerstand van jongemenschen? Hoe denkt de inl. over de sexueele voorlich ting, over co-instructie en co-educatie? Wel ke invloed op het moreele leven wordt ge oefend door mode en volksgewoonten? Js het houden van vergaderingen met het doel van speciale voorlichting aan te bevelen? Welke onderwerpen moeten in gecombi neerde vergaderingen worden besproken? De vragen werden alle door Prol Wate rink beantwoord. Donderdagvoormiddag weiden huishou delijke zaken behandeld. Besloten werd aan de Contact-Commissie voor te stellen het eerstvolgend congres z. m. weer in de Pink- sterweek te houden, indien n.l. de datum der Kamerverkiezingen geen beletsel zal opleveren. Als onderwerpen werden o.m. ge noemd: De verhouding tusschen jeugdfap weging en Overheid (subsidiekwestie); Go reformeerd gezin en Gereformeerde jeugd- arbeid. Na een slotwoord van den voorzitter werd het Congres door Ds. P. C h. v a n der Vliet, van Utrecht, met dankgebed ge sloten. Weerbericht tfiWiiiaisMfiw: Het aunno PUltje geeft den vorigen stand aan. Hoogste stand te Weenen 767.8. Laagste stand te Blackford 752.6. Stand vanmorgen halftwaalf 762.5. WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst te De Bilt) Zwakke tot matige Z.W. tot Z. of Z.O. wind, meest half tot zXvaar bewolkt, waar schijnlijk enkele regen- of onweersbuien, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Over het heele gebied is de barometer ge daald, met uitzondering, misschien van het W. van Spanje gelegen deel van de oceaan waar zich uit het Z.W. een gebied van hooge druk ontwikkelt Indien dit zich met de hooge druk over Z.-Duitschland vereenigde, zou dit een invoer van onze streken van kouderen W. wind beteekenen, doch voor- loopig ligt nog over Spanje een ondiepe depressie, die zich wellicht verder over Frank rijk zal ontwikkelen, en in onze omgeving de luchttoevoer uit Z. of Z.O. doen aanhou den. Zoodat nog warmte is te verwachten, met toenemende kans op regen of onweer* TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 19.2 C, 21 MEI Zonsopgang 3.58 u.; Zonsondergang 7.55 u. Maansopgang 10.40 u.; Maansonderg. 3.57. u, Van 's avonds 8.25 u. tot 's morgens 3.27 U, WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshnt 4 &30 3.30 Canp 3.01 3.26 Basel 1.35 1.38 Ems 4 1.28 Hunlngen 1.98 2.02 Coblenz 3.00 3.U Rhelnwetler -0.40 -0.38 Trier 0.99 0.93 Kehl 3.33 3.34 Keulen 3.25 3.28 Maxao 4 5.15 5.19 Ruhrort 4 4 2.20 2.14 Wiedesheim 1.67 1.92 Weael 2.17 2.11 Mannheim 4.23 4.29 Emmerik 3.30 3.29 Lohr 1.63 1.63 Dusseldorf 2.76 2.72 Mainz 0.— 1.73 Maastricht 1.96 2.03 Bingen 0.— 2.63 Venlo 4 4 11.09 11.22 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 21 Mei Delfzijl i 4 12.02 Hellevoetsl. 3.23 15.49 Terschelling 9.13 21.39 Willemstad 4.09 16.35 Harlingen 10.07 22.39 Brouwersh. 2.35 15.01 Helder le 4.00 7.59 Zlerikzee 3.09 15.40 Idem 2e 1&34 20.21 Wemeldlnge 3.29 16.01 IJmuiden 3.22 15.51 Vllsslngen 1.27 >3.56 EL v.Holland 2.33 14.56 Terneuzen 2.01 1433 Schevening. 2.43 15.06 Hansweert 2.59 15.34 Rotterdam 4.33 17.12 DE NOODTOESTAND IN LAND EN TUINBOUW Het bestuur van de R.-K. Ned. Boeren- en Tuindersbond heeft besloten een buitenge wone algemeene vergadering zijner leden bijeen te roepen in verband met den nood toestand waarin de land- en tuinbouw ver keert. Deze vergadering wordt gehouden op Woensdag 25 Mei a.s., des v.m. te 11 uur in het Concertgebouw te 's-Hertogenbosch. Als eenig punt van de agenda wordt be handeld: De noodtoestand van de land- en tuinbouw, welk onderwerp zal worden inge leid door de heer M. den Ruyter, secretaris van de aartsdiocecanen R.-K. Boeren- Tuindensbond te Arnhem. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL ROTTERDAMSCHE C.J.M. V-ELFT ALLEN Zaterdag 21 Mei vangen de voetbalcompeti- ties der Rotterdamsche C.J.M.V. aan. De vol gende wedstrijden zullen alsdan gehouden worden: V.V.O. I—Eendracht I O.DJv. II—D.I.O. Woensdag 25 Mei zal gespeeld worden door S.C.I. I tegen Z.W. II en Donderdag 26 Mei door Eendracht IH tegen T.T.B. DE C.N.V.B.-COMPETITIE. Het programma voor morgen; Utrecht: le klasse: DotoDesto. Twente: Excelsior IIEnt. Boys II Sportclub I—D-E.S. II Sparta III—Excelsior III, 4 5m. Zwolle; D.O.S.Quick. H.V.V.—Be Quick. Amsterdam: Z.C.F.C. I—VI en V. D.V.V. IA.T.L. Presto I—C.V.V.W. L Drente: U. D. I.Be Quick. H. S. C.—D. O. S. DE R.C.V.B.-COMPETITIE Klasse II: Sto rm vogels—V.V.S. B.V.A.G.W.A. Reserve le Klasse: D.V.V. II—T.T.B. K.D.O. II—Excelsior II. O.D.K.Z.O. Reserve 2e Klasse: Oranje Wit II—WI.A. II. S.S.S.-V.V.S. IL

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2