flintier ^rihsdjr (üeurant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. SUPERIEUR! (Beschikklngskosten 0.15.) Per week Bij dagelijksche zending Allee bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ADVEBTENTIEN Van 1 tot 5 regels van 1—5 regels Elke regel meer 1 L17Vt 0-Z2Vt 0.45 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3660 WOENSDAG 18 MEI 1932 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.1' 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen KAMERLID-VAKBONDBESTUUR- DER Het feit, dat de roomsch-katholieke bond van overheidspersoneel „St. Paulus" hel kamerlidmaatschap niet vereenigbaar acht te met de functie van dagelij ksch bestuur der in deze vakbeweging, zoodat zijn voor zitter welhaast als kamerlid zal bedanken, beeft vele pennen in actie gezet. Van liberale zijde heeft men de gelegen heid aangegrepen om in scherpe bewoordin gen deze combinatie af te keuren; en Prof. V. d. Grinten heeft zich daarbij in de Tij d tot op zekere hoogte aangesloten, want de combinatie stelt z.i. „uiteraard herhaalde lijk" voor „pijnlijke" situaties en „moeilijke' gewetensconflicten. De vakverbondsbestuur der zou „zich wellicht als kamerlid genoopt moe ten zien in het algemeen belang mede te werken aan een beslissing, die hij ver plicht zou zijn als mandataris van een te bestrijden." Van andere rechtsohe zijde kwam tegen deze 6telling op en werd er vooral nadruk op gelegd, dat het bijna geheel van den persoon en zijn karakter afhangt of de combinatie slagen, dan. wel een fiasco Worden zal. In 't generaal gesproken is dat ook onze opinie. Een algemeen verbod is o.L onge- wenscht en ware wellicht ook onuitvoer baar. Want het geven van een juiste defi nitie, wie nu eigenlijk onder dat verbod zou yallen, kon wel eens zeer moeilijk zijn. Dat de combinatie vaak groote bezwaren oplevert, is echter niet voor tegenspraak vatbaar. Men dient daarbij echter wél te onderscheiden. Vrijgestelden van het gemeentepersoneel hebben in de gemeenteraden; bestuurders van vakbonden van overheidspersoneel heb ben in de Kamers een bijna onmogelijke taak te vervullen. Maai' de bezwaren, welke men tegen hun optreden in besturende en vertegenwoordigende colleges terecht kan aanvoeren, gelden in minder sterke mate t«gen bestuurders of vrijgestelden van Orga nisaties in de vrije bedrijven. De roode pers ontkent natuurlijk aile be zwaren, als het „socialistische vakbonds mannen" geldt, wijl zij gemakshalve het socialistische arbeidersbelang gelijk stelt met het algemeen belang en triumfantelijk constateert de roode redactie: Aan zulk een kamerlid-vakbondsbe stuurder blijven, indien hij zijn vak- bondseischen goed doordenkt en aan het algemeen' arbeidersbelang toetst, pijnlijke situaties en moeilijke gewetensconflicten Eohter blijkt ook hierbij weer, dat in de roode pers alles mogelijk is. Want terwijl op de eene pagina het bovenstaande geschre yen wordt, kan men op de andere de volgen de vermakelijke polemiek lezen. Mej. de Jong, het roode kamerlid, dat vóór de Vleeschcontingenteeringswet stamde en dus „de boeren voor den gek hield", schrijft: Het is het recht en heel vaak de plicht van de redactie een onderschrift te plaat sen, onder ingezonden stukken. Het is echter niet behoorlijk indien de redactie zich daarbij zoo ver laat voeren om de eerlijke overtuiging van de in zendster aan te tasten, door te veronder stellen, dat mijn functie in den Bond in de Kleedingindustrie, en de contingen- teering van'de confectie mij „parten heb ben gespeeld" bij het stemmen voor de vleeschcontingenteering. Tegen deze methode van bestrijding protesteer is zeer ernstig, uw conclusie is door niets gerecht yaardigd. Daarop antwoord de redactie dan weer: De eerlijke overtuiging van de inzend ster hebben wij volstrekt niet aangetast. Er is niet oneervols in onze onderstelling dat. haar gunstige opvatting omtrent con- tingenteering voor haar eigen vak ons Kamerlid vriendelijker gestemd heeft ten aanzien van de contingenteering in het algemeen. Ah zoo! Dat lijkt toch wel iets op een pijnlijk gewetensconflict Dat heeft er wel iets van, dat zelfs de combinatie vrijgestelde van een bond in het vrije bedrijf en kamer lid bezwaren met zich brengt We geven toe: deze cumulatie van func ties kan verdedigd worden, en veel hangt van den persoon af; maar dat „St Paulus", die nooit de combinatie vrijgestelde-kamer- lid wilde en nu ook geen kamerlid als bondsbestuurder wenscht, niet zoo misse greep deed, zal zelfs de roode pers toe moe ten stemmen. Vrijgestelde of vakbondsbestuurder van bverheidspersonee) èn kamerlid, het leidt tot moeilijke gewetensconflicten! NED. HERV. GEREF. J.V. RECTIFICATIE In ons verslag van den gehouden Bonds dag lieten wij Prof. Visscher voorstel len de beslissing over het voorstel Delft in zake het Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel, Uit te stellen tot de volgende vergadering. Dit was een vergissing. Bedoeld voorstel was van £ro^ Dr. J. Seyerejjn. DE RIJKSMIDDELEN OVER APRIL De opbrengst 6 ton boven de raming gebleven. Toch aller- wege teruggang. De inkomsten teruggeloopcn met 3.5 millioen vergeleken bij April 1931. Over de maand April 1932 hebben de Rijksmiddelen opgebracht f 35.450.188, tegen f 39.072.414.in dezelfde maand van het vorige jaar. Hoewel deze cijfers op zichzelf bezien een vrij sterke teruggang aanwijzen is het anderzijds niet onbevredigend te achten, dat het opbrengetcijfer over de maand April 1932 toch nog ongeveer 6 ton boven 1/12 van de raming blijft. Over de eerste vier maanden van dit jaar hebben de Rijksmiddelen opgebracht f 139.557.005 (v. j. f 154.856.237), zoodat 1/3 van de ramjng ad f 139.402.857 zelfs nog met iy2 ton wordt overechreden. Wanneer men bovendien bedenkt dat de teruggang van f 15 mdillioen vergeleken bij 1931 voor ongeveer f 7 millioen te wijten is aan de personeel© en grondbelasting (in verband met de nieuwe wet), dan zou men bijna ge neigd zijn te denken dat het grootste leed Toch is dit verre van daar. Dat komsten toch niet verder teruggeloopen zijn, is grootendeels te danken aan de kunst en vliegmiddelen, die de Regeering heeft toegepast 'om de inkomsten te verhoogen. En waar zelfs deze niet aan de gestelde verwachtingen voldoen, da r moet de eigen lijke teruggang in de onderscheiden bron nen van inkomsten wel zeer 6terk zijn. Wat de verschillende posten zelve betreft zij opgemerkt, dat de grond- en personeels belasting thans tot zeer geringe bedragen zijn teruggeloopen, n.L onderscheidenlijk tot 6 ton en f 10.000. Na hetgeen wij hier over reeds eerder sohreven, behoeft hierop dit verband niet verder te worden in gegaan. De inkomsten-belasting begint in steeds meerdere mate de cri6is te weerspiegelen. De opbrengst liep terug van f 10,6 millioen in April 1931 tot f 9,2 millioen than6. Hetzelfde wordt opgemerkt in de op brengst van de vermogensbelasting, die daalde van f 1,8 tot f 1,5 millioen, alzoo een achteruitgang van 3 ton. Over de crisds in het bedrijfsleven behoeft geen enkel woord gezegd. Eiken dag ver kondigen de bladen van alle kanten de steeds droeviger toestand, vaarin we ver zeild raken. De 6troom van dividendpas- seeringen blijft voortduren, en de bedrijven die een gering dividend nog kunnen uit- keeren, zijn zeer weinige. De dividend- en tantièmebelasting vertoont daarvan den in vloed. Tegenover verleden jaar is deze post zelfs gehalveerd. De opbrengst over April 1932 bedraagt f 626.243 (v. j. f 1.148.971) waarmede dit cijfer ruim 6 ton onder de raniing blijft. De opbrengst van deze bron van inkomsten bedraagt over de eerste 4 maanden van 1932 f 2.441.329 (v. j. f 3.306.360 raming f 5.000.000). Het statfetiekrechf toont al evenzeer de mvloed der sombere tijden met een achter uitgang van f 277.777 tot f 184.563, dus on geveer 33%. Bijna alle overige posten vertoonen even eens verminderende opbreng6tcijfere. Men ga het rijtje even na om te zien, hoe er aller minst reden is om optimistisch te zijn voor de toekomst.. Accijns op geslacht ld. op gedistilleerd Idem op bier Idem op tabak Belasting op zilveren en gouden werken Zegelrecht Reg.reohten Successierechten Domeinen, enz. Opbr. April 1932 April 1931 f 512.280 f 734.586 f 2.797.740 f 3.220.863 f 828.459 f 1.213.829 f 2.313.051 f 2.446.255 66.328 f 79.912 f 1.272.843 f 1.821.206 f 974.310 f 1.308.942 f 3.126.944 f 3.959.458 f 222.731 f 219.156 f 246.200 f 329.570 Al deze posten blijven ook beneden 1/12 van de raming, behalve de zegelrechten, die er ongeveer 2 ton boven blijven. Men zou kunnen vragen, hoe het dan toch nog mogelijk is, dat de totaalopbrengst over April 1932 boven 1/12 van de totale reining blijft. Dit is zuiver en uitsluitend te wijten aan de verbeterde opbrengsten van de rech ten op den invoer, die stegen van f 5.366.096 tot f6.023.705, van het accijns op zout dat erberterde van f 188.276 tot f209.766. en van de accijns op suiker, welk cijfer klom van f3.911.874 tot f4.565.335. De opbrengst van de rechten op den in voer kan niet anders dan teleurstellend zijn. Immers bedraagt de vooruitgang slechts 6 ton vergeleken bij verleden jaar, terwijl gerekend was op een vermeerdering minstens f2 milli-en per maand. In feite i6 er dus een zeer belangrijke achter uitgang te constateeren. Dit komt ook tot uitdrukking in de cijfers over de eerste 4 maanden van het jaar. De opbrengst der in voerrechten beliep namelijk f25.968.290, ter- ijl 4/12 bedraagt f28.3 millioen. Temeer waar de zomer voor de deur staat zou het geen verwondering behoeven te wek ken, wanneer een verdere teruggang viel te constateeren. Constateerende kan het due eenerziids tot bevrediging stemmen, dat de totaal-opbrengsten gelijk bleven aan de ra ming, tooh dient anderzijds me thet oog op de ontwikkeling der naaste toekomst, de grootst mogelijke reserve in acht genomen orden, aangezien het uiterlijke totaal cijfer in wezen eed verontrustends in zich Tenslotte nog enkele andere cijfers. De inkomsten ten bate van het wegen fonds beliepen over April 1932 f 4.083.732 (v. f4.058.008). De inkomsten ten bate van het leening- fonds 1914 beliepen f5.750.679 (vorig jaar f6.517.338), en die ten bate van het gemeente fonds f 9.794.215. NEDERL. VERKEERSCOMITE Er heeft zich een Nederlandsch Verkeers- comité gevormd, dat er op wijzen wil, dat het auto-verkeer onevenredig wordt bevoor deeld door kostbare wegverbeteringen enz., ten koste van de belastingbetalers en het overig verkeer. Het comité wil ook aan. andere wijzen van verkeer de haar toeko mende plaats verzekerd zien en daardoor mede orde scheppen in den verkeerschaos. In het comité hebben voorloopig zitting genomen vier vertegenwoordigers van de binnenscheepvaart, drie vertegenwoordigers an de spoorwegen en één vertegenwoordi gen yan de locaalspoor- en tramwegen. PONDENVERLIES NEDERLANDSCHE BANK VOORLOOPIG VERSLAG CREDEETBEHOEFTE DEE KLEINE ZAKEN Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot dekking van het verlies van de Nederlandsche Bank geleden in het boekjaar 1 April 1931/31 Maart 1932, wordt door ons het volgende ontleend: Verscheidene leden oefenden critiek uit op de in de laatste jaren gevolgde politiek der banikdirectie, in de eerste plaats wat betreft het aanhouden eener portefeuille van buiten- landsche wissels en in de tweede plaats ten aanzien van de credietverleening. Sommige leden achtten het niet billijk, der bankdirectie een verwijt te maken vqp de door haar gevolgde goudwisselpolitiek. De vorige president der bank heeft, zoo merkten zy op. die politiek steeds in woord en geschrift met klem van argumenten verdedigd. Aan open baarheid wat betreft de hierbij betrokken be dragen heeft het bovendien nimmer ontbroken, zoomin in de jaarverslagen als in de weke- lijksche staten, terwijl de balansen telkenmale duidelijk aantoonden, hoe groote winsten er jaarlijks werden gemaakt, en in hoe sterke mate de staat daarvan, door zijn aandeel in de overwinst, profijt trok. Andere leden merkten op, dat terwyl milli- ;nen guldens verloren zjjn gegaan bij het verstrekken van steun aan groote zaken, de Ned. Bank zich placht, indien de eigenaren van kleine zaken zich tot haar om steun wend den, afzijdig te houden en de hulpverleening over te laten aan particuliere bankinstellingen, zeer ten nadeele vooral der kleinere industrieën Mitsdien bepleitten deze leden Staatsbemoeiing op dit stuk, hetgeen li.i. zou kunnen worden bereikt door de oprichting eener Rijksinstel ling, die de regeling der behoeften aan crediet ten doel zou hebben. Zy achtten daarvoor thans het oogenblik gunstig. Verscheidene leden noemden het een mis stand, dat de belooning der directeuren is vast- dd op een minimum van f 60.000, de tan tièmes daarin begrepen. Zij waren van oor deel, dat daardoor twee ongelijksoortige groot heden, n.l. salaris en tantièmes, verkeerdelijk worden dooreengemengd. Voorts wezen zy er op, dat in sommige jaren een directeur een inkomen uit de bank trok van meer dan f 100.000. Een zoodanige renumeratie, goeddeels genoten ten koste het winstdeel van den staat, is h.i. niet even redig met de maatschappelijke beteekenis var bankdirecteur en vormt een pynlyke tegen stelling met de karige beloofiing, welke tal van anderen voor den door hen verrichten arbeid ontvangen, voornamelijk zy, die gewich- tigen intellectueelen arbeid presteeren. Vry algemeen werd het ongewenscht geacht, dat gelijk het geval is de directeuren der Nederlandsche Bank commissariaten be- kleeden van financieele instellingen, die min meer afhankelijk zyn van de circulatiebank. Uit het gebeurde in September j.l. hadden verschillende leden de conclusie getrokken, dat octrooivernieuwing niet meer in aanmer king behoort te komen, wjjl h.i. afdoende be- ezen mocht heeten, dat een sociale taak als e eener circulatiebank geen geschikt object eer is voor winstbejag. Andere leden, die deze slotsom verwierpen, aren wèl van meening, dat bij vernieuwing m het octrooi èn het toezicht der regeering verbeterd èn een zekere mate van medezeg genschap aan haar moet worden ingeruimd. Doch by hen rees mede de vraag, of aan de thans op dit stuk bestaande bepalingen wel voldoende recht is wedervaren. Wat betreft het wetsontwerp en de daarin getroffen regeling, verklaarden verscheidene leden vooralsnog niet te kunnen inzien, dat het algemeen belang de aanneming daarvan vorderde. VEREEN. EN STICHTINGEN VAN BARMHARTIGHEID VERGADERING VAN DE GEREF. BOND De Gereformeerde Bond van vereenigingen en stichtingen van Barmhartigheid hield te Utrecht zijn alg. veradering onder voorzitter schap van Prof. Dr. A. G. Honig, die in plaats van den voorz. Prof. L. Lindeboom, die wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn, den voorzitterszetel bezette. De jaarver slagen werden goedgekeurd. De penning meester werd gedéchargeerd. Mr. Stadig had zich als bestuurslid niet herkiesbaar ge steld. In zijn plaats werd gekozen de heer Joh. T. de Lange te Ermelo. In de vacature- Ir. Joh. Krap werd benoemd de heer K. van Rijsse Jr. te Velp. De vergadering ging ac- coord met de conclusies van het rapport der commissie inzake de opleiding van het per soneel in de stichtingen, die niet vallen onder de wettelijk erkende opleidingsinsti tuten. De rapporten der examencommissie, het maandblad Refajah, van het infor matiebureau en van de comm. inzake op leiding tot Geref. wijkverpleegster, werden goedgekeurd. Het bestuursvoorstel inzake nadere regelingen omtrent de examens in theologisdhe vakken zal nader onder zocht worden. Ingevolge een bestuursvoor- jaf de vergadering vrijheid aan het mo- deramen om eenige medewerkers te benoe- voor den rubriek in „Refajah" getiteld „De verzorging der kranken in de Geref. Stichtingen (of Tehuizen) en tot uitbreiding i.n het maandblad, zoo nood'g. Mededeeling werd gedaan omtrent de te houden conferentie ter bevordering van meer intensieve samenwerking tusschen ge- neesheeren en predikanten. Deze vergade ring is bepaald op 2S Sept. a.s. in het Jaar beursgebouw te Utrecht. De bedoeling is, als dan alle Geref. medici en theologen uit te noodigen tot bijwoning dezer vergadering. De hoofdgedachte der bespreking zal zijn: Hoe moet onze Chr. verzorging zijn en waar in kan verbetering en verandering worden aangebracht. Tevens komt dan de actueele vraag naar voren: Hoe kunnen Theoloog en Medicus in deze Chr. verzorging onzer kran ken het best samenwerken? De referenten zijn verdeeld in twee groepen: a. zij die de zaak van de principieele. en b. zij die haar van de practische zijde zullen behandelen. Voor a. zal D. V. optreden Prof. Dr. H. Bouwman te Kampen als Theoloog. Dr. J. R. Kok, te Utrecht, als medicus. Voor b. zal optreden: Prof. Dr. Michael te Groningen als medicus, Ds. R. Bartlema te Zeist als theo NATIONALE VEREEN. „PRO REGE' Ds. T. J. Kaqen ALGEMEENE VERGADERING TE UTRECHT Gistermorgen werd te Utredht in het Mili tair Tehuis de algemeene vergadering van „Pro Rege" geopend door den voorzitter, Ds. T. J. Hagen, van Delft, door te laten zin gen Psalm 89 8, voor te lezen een gedeelte van Jesaja Daarna sprak de voorzitter een openings rede uit'over: „De banier des Heiligen Gees- Spr. staat stil bij den strijd tusschen God en satan, en hoe nauwer de aansluiting is tusschen de geloo- vigen en hun God, des te verwoeder gaat satan hen volgen. Dat heeft Is raël ondervonden En dat ondervindt de gemeente des Heeren alle eeuwen door. Maar dan geeft God deze heerlijke belof te: Als de vijand zal komei. komen zelfs als een stroom, dan zal de Geest des Hee ren de banier tegen hem oprichten. Spr. gaat vervolgens na, welke middelen satan heeft, om de Kerk te bestrijden, door welke geesten hij strijd voert in hart huis, in volk en land, in leger en vloot, op maatschappelijk en politiek terrein te- God en Zijn Woord. Als een stroom ko men zij over uw kinderen, over uw kerk, over land en volk, om al wat heilig verwoesten. En niet minder komt de vijand van binnen als een stroom. Dat alles zou alle gebéd en geloofsleven verderven, indien de Heilige Geest niet over Zijn volk de wacht hield. De Geest des Heeren zal de banier op richten. Wie in eigen kradht het Pro Rege- werk wil doen, land en volk wil redden, zich zelf voor de zonde wil bewaren, komt teleur gesteld uit Maar de Heilige Geest richt in hart en in al onzen strijd de banier des Konings op. Hij organiseert een leger tegen den vijand. Tegen de boosheden in de lucht zendt Hij Zijn engelen. Tegenover de den afgrond zendt Hij den geest der liefde, der genade, der gebeden des vredes. Hij doet ook in ons eigen hart het geloof komen, Christus een gestalte krijgen; Hij leert ons bidden en liefhebben; Hij maakt ons sterk en richt in ons de banier des Heeren op. De Heilige Geest richt tegen over de banieren des Satans de banier des Konings op; tegen dt revolutie de banier van het Evangelie; tegen de roode vaan dc kruisbanier. Mogen al onze Pro-Regianen door een waar geloof zich onder de leiding van dien Geest stellen; hun hart voor Zijn werking open stellen; het nieuwe leven door Zijn kracht in zich laten tintelen. Dan is onze overwinning zeker. Satan verliest het Het Evangelie overwint De banier des Geestes is onwankelbaar. Ook al kunnen er zware tij den voor Gods volk aanbreken, al werden de fundamenten der aarde bewogen, wanneer wij het met God wagen verliezen wij het nooit. Nadat staande 'n couplet van 't Lutherlied Kolonel Beltman, en de afgevaardigden van verschillende organisaties hartelijk welkom. Nadat een telegram van hulde aan H. M. de Koningin wordt verzonden, worden een paar coupletten van het Wilhelmus gezon gen. Hierop deelde de voorz. mee, dat de ver- eeniging een bloemstuk zond aan Kolonel J. M. van Stein Callenfels, te Bennekom, secr. penningmeester van den Ned. Militairen Bond, ter gelegenheid van diens tachtigsten verjaardag en richtte voorts een vriendelijk woord tot het bestuurslid, Adjudant B. de Jager te Utrecht, die in zijn zilveren bruids dagen is. Het bruidspaar werd Psalm 134 Hierna kwamen de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester die be reids in druk verschenen, aan de orde. Zon der discussie werden ze goedgekeurd, waar na de penningmeester, sergeant E. Jansen van Den Haag, met een woord van bijzonde ren dank werd gedechargeerd. Ds. A. Klinkenberg. Herst. Liith. Pred. te Amsterdam, vroeg maatregelen van de zijde van het hoofdbestuur opdat er in Noord- Holland leve komen in het Provinciaal ver band. Na eenige discussie werd de begroo ting vastgesteld met een eindcijfer "van f 4053.S5. De afgetreden leden van het hoofdbestuur de heeren C. Oranje te Deventer. E. Jansen te Den Haag. N. A. Schuman te Buitenvel- dert, werden met groote meerderheid her kozen. Gekozen werden in het bestuur in de plaats van den heer Mante. die zich niet herkiesbaar stelde le luit. Veluwenkamp te Breda, en in de nog bestaande vacature de heer Blauw, Tzummarum. De wenschelijkheid werd uitgesproken, dat de onderscheidene provinciale verbanden in het hoofdbestuur zullen vertegenwoordigd zijn. Nada. de voorz. voorlezing had gedaan van een telegram van gelukwensch van den Ned. Bond van J. V. op G. G. en hij aan de afd. Utrecht had dankgezegd voor de vrien delijke ontvangst der algemeene vergadering werd de rondvraag gehouden, waaraan deel namen Amsterdam, Noord Brabant, (welke op. een radio-avond aandrong) de militaire afd. Groningen, Breda, Soesterberg, Amers foort, Nunspeet, Den Haag, Ds. G. Venema (hoofdbestuur) en Ds. W. L. Korfker (hoofd bestuur). Te ruim een uur werd de morgen vergade- Lng gesloten. MIDDAGVERGADERING Ds. Gispen over zijn reis naar Curacao In de middag verg sprak Ds. J. Gispen uit Groningen over zijn ervaringen op Cu- loog. De contributie voor de aangesloten ver eenigingen werd weer vastgesteld als het vorige jaar. Na rondvraag werd de vergadering door ;Ds. P. Bos te Haren (Gron.) gesloten. racao. Er gingen voor enkele jaren nog al wat jonge Geref. menschen als militaire politie naai Curacao. Toen kwam de vraag naar voren: hoe is daar him kerkelijke po sitie te regelen. De Generale Synode van Arnhem over woog deze zaak en gaf hare Deputaten voor de geestelijke verzorging der Militairen en de kerk van Den Haag W. opdracht om in deze op te treden. Er werd toen besloten eerst iemand naar C te zenden om de toe standen daar op godsdienstig en kerkelijk gebied te onderzoeken. Die gelukkige werd ik. Waarom weet ik niet. maar Vrijdag voor Pinksteren '31 verliet ik het vaderland om voor het eerst van mijn leven de zee te gaan bevaren. Mijn aankomst op Curacao werd met groot verlangen tegemoetgezien. Hartelijk verwei komd door enkele broeders en zusters, door den vloot-predikant en enkele heeren van de C.P.I.M. Een vreemdeling moet even wennen aan het klimaat Warm, maar een frissche zee wind maakt de hitte dragelijk. De natuur niet bijzonder mooi. Gebrek aan regen oor zaak van weinig plantengroei en onmoge lijkheid van eenige loonende cultuur. Drieërlei militairen: I. Militaire Politie, uitgebreid na den overval van Urbina. Daaronder verschillende belijders van den Christus. Betrekkelijk zware dienst waar door organisatieleven haast onmogelijk. 2. Detachement Mariniers. 3. Een oorlogsschip, in mijn tijd De Banckcrt, nu de Van Nes. Weinige christelijken daaronder aangetrof fen. Wel diep onder den indruk van de zeer groote verleiding op zedelijk gebied. De niet Militairen meestal werkzaam bij de C.P.I.M. Eigen terrein, de Isla, met vele gebouwen en huizen. Keurig ingericht. Al lerlei sport en gezelligheid. Groot beletsel voor geestelijk leven het drie ploegenstel- sel en het gebonden leven der zeelui. Dezen 12 vrije dagen in een jaar, om de twee we ken een vrije nacht Het kerkelijke leven allerdroevigst Ver- eenigde Protestantsche Gemeente, waarvan bijzonder weinig kracht ten goede uitgaat Weinig band tussohen predikanten en le den. Voor een Geref. belijder letterlijk niets in die kerk te vinden. De bevolking overwegend Roomsch. De Roomsche kerk een grooten invloed op heel het maatschappelijk leven. Alles werkt mede om de daar levende Nederlanders van God en Zijn dienst af te voeren. Klimaat, weinig natuurschoon, geen kerkelijk leven naar Gods Woord, verlei ding van bioscoop, dancing enz. Hoog tijd. dat de belijders van des Hee ren Naam zich over de West ontfermen. Alles ontbreekt er byna op kerkelijk en geestelijk terrein. Laten we onze broeders en zusters daar niet vergeten in onze gebeden. Hebt ge er familie of kennissen schrijft dan veel. Even dor als de natuur is op Curacao ook het geestelijke. Dat bovenal was mijn ervaring. Opwekkende rede van Ds. A. de Bruyn Ds. A. de Bruyn van Hooge Zwaluw hield een opwekkende rede. Spr bepaalde zijn gehoor achtereenvol gens bij drie punten en wel: le als militairen staan wij pal tegen ver leiding door holle phrasen en blijven 111] trouw aan onze driekleur. 2e als vaderlanders staan wij pal tegen revolutie en ondermijning van het gezag en blijven wij trouw aan Oranje. 3e als christenen staan wij pal tegen on geloof en bijgeloof en blijven u-ij trouw aan kruisvlag. De vergadering wordt hierna gesloten. NED. LUTHERSCHE JONGELINGS- BOND Op 15 en 16 Mei j.l. zijn te Gouda de jaar- lij ksch e Bondssamenkcmsten -en het Ned. Luth. Jongelingsverbond gehouden. Zater dagavond heeft allereerst een begroetings- samenkomet plaats gehad, voorafgegaan |m Iofficieele ontvangst ten stadhuize, LEKKERE KOFFIE EEN KOFFIE MET ZOO'N SMAAK, ZOON GEUR MOET VAN „VAN NELLE" ZIJN Voornaamste Nieuws. door t vvaarbij de groote stoet jongelingen harte lijk werd toegesproken en onder begeleiding van een muziekkorps een tweetalcouplet ten van het aloude Lutherlied der overheid werd toegezongen. Daarna ging het in groo te optocht naar de vroegere kazerne, al waar in de groote zaal van 't veemarkt restaurant hert eerste samenzijn plaats vond. Het groote gastvrijheid is door de burgerij logies aangeboden en verleend. Op Zondag 15 en Maandag 16 Mei zijn hierna de ver schillende samenkomsten gehouden, waarin o.m. als sprekers optraden Ds Simon, van Gouda, en Ds Manger, van Tiel. Tot be sluit van de dagen heeft men op Tweede Pinksterdag nog een excursie gemaakt naai de Reeuwijksche plassen, terwijl natuurlijk ook de Goudsohe Glazen een beurt gehad hebben. De vergaderingen zijn alle., zeer vlot ver- loopen, en een groote eendrachtszin werd aan den dag gelegd. Het is voor de kleine Goudsche vereeniging, döe als regelings commissie optrad, een geweldig werk ge weest om alles zoo keurig in orde te bren gen en te houden. Ongetwijfeld zal men nog met vreugde aan dit samenzijn terug denken. BOND VAN CHR. GEREF. MEISJESVEREEN. AFDEELING ZUID-HOLLAND. Op Tweede Pinksterdag werd te Rotter dam in de groote vergaderzaal van de Chr. Geref. Kerk (Centrum) de oprichtings vergadering van bovengenoemde af- deeling gehouden. Te kwart over twee opende Mej. F. van Holden, van Rotterdam, deze vergadering Na psalmgezang en gebed las zij Ps. 83 In haar welkomstwoord uitte zij haar dank baarheid over de goede opkomst, die alk* /erwachting te boven ging, en wenschtc Gods zegen op den arbeid toe. Geconstateerd (blz. 1) De opbrengst der rijksmiddelen bleef over April jl. 4.6 millioen onder die van April '31; over de eerste vier maanden van 1932 werd 155.000 meer ontvangen dan geraamd was. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het Wetsontwerp tot dek king van het pondenverlies der NederL Bank. Algemeene Vergadering van de Nationale Vereeniging Pro Rege. Vergadering van de Geref. Bond van Ver* eenigingen en Stichtingen van Barmhartig heid. (blz. 2) Volgens de laatste berichten zijn er mis schien 100 menschen door de ramp van da „Georges Philippar" omgekomen. De moord op Inoekai Soezoeki zijn ver moedelijke opvolger. Rusland bezorgd over de ontwikkeling van het nationaal-socialisme in Japan. Kabinetscrisis in België. De onlusten te Bombay. Curtis, Lindbergh's vertrouwensman, blijkt een gewetenloos bedrieger te zijn, die slechts voorgaf contact met de ontvoerders te heb ben. De ramp in het Moezeldal. De aardbeving op Celebes. (blz. S) Vergadering van de Chr. Geref. predikan ten vereeniging. Jaarvergadering van het Verband van Evangelisatiecommissies der Geref. Kerken. Jaarvergadering van de Bond van Vereen, voor Chr. Bewaarschoolonderwijs. Dreigende onlusten in de Drentsche venen. Uitspraak van het Haagsche Hof in dó Gorkumsche moordzaak. (blz. 5) Het bezoek van Emir Fei6al aan ons land. (Blz. Tj> Het jubileum van de Chr. Gymnastiek" Vereen. Sparta, te Meppel. Turndag van het Geldersch-Overijselsch gewest van het Chr. Gymnastiek Verbond. 'blz. 9) Jaarvergadering van de Vereen, van Chr. Onderwijzers te Zwolle. werd, dat 12 vereenigingen waren vertegen woordigd. la» Mei. H. de Jong. van Rotterdam, de notulen voor van de Commis sie die de voorbereidende maatregelen had getroffen om tot de oprichting van de Al- deeling Zuid-Holland te komen. Door Mej. T. Dorsman, van Middelhar- nis, werd het concept-reglement voorgele zen, waarna 8 vereen, de verklaring afleg den lid van de Afdeeüng te worden. De Presidente bracht nu artikel na artikel van het reglement onder den hamer. Met enkele wijzigingen van organisatorischen aard werd het reglement vastgesteld. Na dezen vermoeienden arbeid werd de thee geserveerd. Onmiddellijk werd door de nieuwe Afdee üng aangevangen met het kiezen van een eigen bestuur. Tot presidente werd gekozen Mej. M. Bestebreurtje. van Rotterdam. Voorts werden tot bestuursleden gekozen de dames T. Dorsman, van Middelharnis, E. Kool. van Dordrecht. M. Kronemeijer, van 's-Graven- hage. en M. van Loon, van Gouda. Alle ge kozenen aanvaardden de benoeming, waar na Mej. F. van Helden ze hartelijk verwel komde en de hamer overhandigde aan Mej. M. Bestebreurtje. Deze liet zingen Ps. 150 1 gaf daarna het woord aan Mej. T. Dors- a n, van Middelharnis, om haar referaat te leveren over: „Het nut van een a f- e e I i n g". Op duidelijke en boeiende wijze gaf spreekster haar gedachten weer. Na een pauze, waarin men van de koffie tafel druk gebruik maakte, kwam Mej J. Verhagc, van Rotterdam, aan het woord om te refereeren over: „Geloof, hoop en liefde". ..as een ernstig en praktisch woord, dat op de hoorders indruk maakte. Op aan gename wijze werd met de referente van gedachten gewisseld. In een kort slotwoord bracht de presidente dank aan d.» ongeveer honderd aanwezigen, 111 t bijzonder aan I»> S. v. d. Molen, van Rotterdam, en aan (ion Voorzitter van de Afdeeüng Z.-H. van den Jongelingsbond. Ds. v. d. Molen beëindigde deze goed geslaagde vergadering met dankgebed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1