DINSDAG 17 MEI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2' BUITENLAND JAPANS MINISTER-PRESIDENT VERMOORD DOOR JONGE MIL1TAIRISTEN NOG ANDERE AANSLAGEN TE TOKIO Vijf jonge offieren drongen Zondagmiddag te half zes te Tokio dc ambtswoning van den minister president Inoekai binnen en scho ten hem neer. Volgens latere berichten was Inoekai juist in gesprok met een bezoeker, toen de offi cieren met revolvers in de hand binnen drongen. Inoekai zeide tot de indringers nog: Schiet niet ik zal uw eischen aanhooren. De jonge mannen losten echter een aantal sdhoten op den 77-jarigen man. Blijkbaar wetende dat Inoekai een pantservest onder zijn kleeding droeg, mikten zij op zijn hoofd. De getroffene viel onmiddellijk op de vloer en is Zondag avond half 12 overleden. De aanvallers begaven zich na het plegen van den aanslag onmiddellijk naar het hoofd bureau van politie, waar zij in arrest wer-. den gesteld. Aan het doodslbed van Inoekai werd een met spoed bijeengeroepen kabinetszitting gehouden. Besloten werd, dat de minister van financiën Takahashi voorloopig de functie van Inoekai zal overnemen. De aanslag op den premier blijkt een on derdeel van een samenzwering te zijn, want tegelijkertijd werden in Tokio op verschei dene groote gebouwen bomaanslagen ge pleegd. Voor zoover bekend hebben deze bomaanslagen weinig schade aangericht. Op verschillende punten dei- stad werd ge schoten, waarbij personen gewond werden. Een groot aantal personen werd gearresteerd Nader wordt gemeld, dat bij de arrestatie van verschillende personen een politiebe ambte weid gedood. Zeven politiebeambten een officier en drie burgers werden gewond. Nadere bijzonderheden. Uit Tokio wordt gemeld: De aanslag op den minister president Inoe kai is gepleegd door een vijftal in militaire uniformen gekleede personen. Toen zij aan de woning van den minister-president kwa men verzochten zij tot Inoekai toegelaten te worden. Vier politie agenten en een be diende die hen wilde tegenhouden kregen bij de schietpartij, welke toen ontstond, schot wonden. Ook een zesde persoon, die wachtte om door Inoekai in audiëntie te worden ont vangen, werd gewond. Toen de aanvallers in de kamer van den premier waren doorgedrongen, grepen twee van hen, gekleed in officiersuniform hem bij dc schouders. De anderen losten daarop eenige schoten, die Inoekai in het hoofd troffen. Een kogel drong bij de neus en een andere bij den rechterslaap in het hoofd. Inoekai stortte onmiddellijk neer. De doctoren die in alerijl werden ontboden verklaarden na hun onderzoek dat de toe stand hopeloos was ep nog voor middernacht is Inoekai overleden. Tot dusver zijn achttien personen, onder Wie vijf marine officieren gearresteerd. De schoondochter van Inoekai deelt nog "de volgende bijzondeiibeden mede: Zij be vond zich buiten het buis, toen de plegers van den aanfilag binnendrongen. Pogingen vam bedienden en ©enige politiebeambten de mannen tegen te houden, waren ver- «eefsóh. Inoeka.i bevond zich. met een ander kabineteiid in zijin kamer. De schoondoch ter sneilde tot hem en verzocht fheim te vluchten. Inoekai weigerde evenwel en •trad op de indringers toe, waarbij hij hun •toeriep: Schiet niet op mij. Ik zal uw ©nebhen aanhooren. Waagt het niet op mij te schieten". De ileider der indringers giing evenwel niet op de voorstellen van I/noekai dn, doch be val vuur te geven. Door talrijke kogels ge troffen. stortte Imnoekad ineen. Naar nog bekend wordt, dboeig Inoekai sinds eenige maanden een stalen v-eet. ten einde zich tegen eventueel© aanslagen te beschermen. Als gevolg hiervan mikten de daders op zijn hoofd. Nishdda. de officier, die bij den aanslag wend gewond, is inmid dels overleden. Hij werd beschouwd als een verrader van de zaak van „De zwarte Draak". Hij was leerling van den priester Inouye. die verband met een aanslag op een minister in een gevangenis zijn straf uitzit iNog een aanslag Een andere aanslag heeft bijna tegelijker tijd plaats gehad. Een man, eveneens in uniform gekleed, drong met geweld in de woning ven den vroegeren officier Niehiida. Deze werd ernstig gewond. De aanslagen op de gebouwen De bomaanslagen op verech,tillende gehou wen werden gepleegd op het bureau van de Servukai-pairtij, waartoe Inoekai behoorde, het hoofdbureau van politie, de woning van baron Makiipo, den minister van justitie, op de Japansche Bank en op de bank Mit- De aanslagen schijnen goed voorbereid te zijn. Do aanvailDers arriveerden voor e/Lk gebouw in een auto. Verder wordt uit Tokio gemeUld: Het dis de politie gelukt nog tijdig een nieuwen aan slag op het 6poor te komen. Onder de trans formatoren van de •eleotriciteüscentrale werd dynamiet gevonden. Naar het schijnt was bet die bedbeliing de centrale in de lucht te laten Vliegen, teneinde de lichtvoorziening onmogelijk te make». Het doel van den aanslag In verband met den aanslag op dien Ja- pamsoben minister-president Inoekai worit uit Tokio gemeld, dat de aanslag op den premier en de tegelijkertijd plaats gehad hebbende bomaanslagen bedoeld zouden zijn eis een demonstratie dier fascisten, die ontevreden zijn over de politiek der regee rt mg iiin Clhiiina en dn Mandsjoarije. Deze aan slagen, die een onderdeel zouden uitmaken van een fa60istisohe campagne, vormen de Climax van eon aantal gedurende den Ja^at- eten tijd plaats gehad hebbende aanslagen, oa. op den vroegeron premier I-Iama- oetsj'i, den oud-mimieter van financiën Inoeje en den bekenden bankier baron Takuma Dan. De diplomatieke medeweiker van de „Daily Telegraph" veronderstelt, dat de aan slag op Inoekai ie uit gegaan van de reac tionaire geheime vereeniiginng „De zwarte Draak", die ook verantwoordelijk is voor den moord op dien bankier Inoeje. De vermoorde premier. Inoekay, die op 77-janigen leeftijd stierf als slachtoffer van een afschuwelijken aan slag, was miuiistcr-pix?sident sinds 13 Dec. van het vorig jaar, toen hij baron Wakat- joeki opvolgde, die iw eigens bitrnenianjdsche moeilijkheden moest aftreden. Hij was in dienstjaren het oudste parlementslid. Ver scheidene malen was hij minister, voor liet eerst in 189S minister van onderwijs. In 1929 werd hij gekozen tot leider van de Sedyukai-parlijwelke functie vacant was gekomen door liet overlijden van baron Taraka. Inoekay word beschouwd als de mach tigste politieke figuur au Japan. Hij was een van de twee leden, die sinds de stioh ting van het Diet heit parlement daar in zitting liebbenL Toen in Maart ji. dertien leden van de geheimzinnige organisatie „I>e Zwarte Draak" weiden terecht gesteld, werd ge meld, dait die heer Inoekay een dergenen was, die op de lijst stond om vermoord te worden. Zijn ambtsvoorganger baron Wa- katsoehi was een der andoren. Het Japansche kabinet heeft Maandag in den loop van. den dag bij den keizer zijn ontslagaanvrage ingediend. Deze heeft het verzoek evenwel nuet ingewilligd en den plaatsv ervangenden premier Takahashi op gedragen voorloopig de staatszaken af ie wikkelen. De keizer heeft zijn raadgevers bijeengeroepen. De keizer schijnt ook een bespreking te hebben gehad met den mi nister van oorlog over de vraag of her wensoheldjk is het standrecht af te kondi gen. Hiervan heeft men voorloopig afge zien. De raad van het leger heeft besloten luitenant-generaal Matsaki minister van oorlog te maken, om het even of het ka binet toestemt im het ontslag van den hul digen minister Araki of niet. Ooik op Araki is een aanslag beraamd- De bewapende man was zijn woning kort na middernacht binnengedrongen. Araki was evenwel in kabinetsraad. De Japansche keizer heeft zijn deelne ming uitgesproken met êe familie van den vermoorden premier. Tegelijkertijd 'heeft het corps diplomatique de Japansche regeering sympathiebetuigin gen overhandigd. In buitenlandsche kringen wordt er de nadruk op gelegd,, dat Inoekay een aanhanger van verzoeningspolitiek is TOKIO, 17 Mei. De Japansche minister van justitie Suzuki heeft de functie van leider der Seiynkai-partij aangenomen. Verwacht, wordt, dat hij ook tot minister-president zal worden benoemd. De 18 personen, die in verband met den aanslag werden gear resteerd, zullen door dien krijgsraad worden berecht. Naar officieel wordt medegedeeld, zijn de gearresteerden niet met verantwoordelijke posten bek!eede leden van leger en vioot, en hebben zij niet veel aanhangers. DE MOORD OP LINDBERGHS KIND DE HEELE KUSTWACHT ZOEKT. Bijzonderheden over de misdadigers. Zes torpedojagers, twee watervliegtuigen en 75 schepen van de kustwacht hebben Zondag de geheele kust tusschen Kaap Cod en Kaap May afgezocht ter opsporing van den schoener, aan boord waarvan men aan neemt, dat zich de vijf moordenaars vai baby van Lindbergh bevinden. Alle posten van de kustwacht hebben een uitvoerige beschrijving van den schoener ontvangen, aan boord waarvan de misdadigers zich moeten bevinden met wie John Curtis en kolonel Lindbergh hebben onderhandeld. Tenzij de schoener, nadat het bericht van het vinden van het lijkje was bekend' ge worden, naar open zee is vertrokken, acht men het onmogelijk, dat de misdadigers kunnen ontkomen. De beide bemiddelaars van Lindbergh, Condon en Curtis hébben de politie de na men. zoomede een nauwkeurig signalement opgegeven van de personen die optraden als onderhandelaars der ontvoerders van het kindje-Lind'bergih. Condon deelide mede, dat het drie mannen en eenige vrouwen betreft De bendeleider spreekt met Duitsch accent, de tweede spreekt Italiaansch en de derde Spaansch. Curtis heeft een der onderhandelaars in 't misdadigers-„album" herkend. Volgens een mededeeling van de politie heeft Lindbergh zelf de leiiding genomen bij de opsporingen van de moordenaars van zijn zoontje. In het Huls van Afgevaardigden heeft de afgevaardigde Douglaes uit Massachusetts een voorstel ingediend' om een belooning van twintie duizend'pond sterling beschik baar te stellen voor de inlichtingen, die lei den tot de arrestatie en veroordeeling van de ontvoerders van id'e baby van Lindbergh. Tekst van den brief. EÏen belangrijk aanknoopingspunt om de daders op het spoor te komen en waaraan de politie groote waarde recht, is de brief, waarin een losprijs wordt geëischt voor het geroofde kinld', welke brief werd gedepo neerd in de kamer van den baby in den nacht van de ontvoering. De politie heeft geweigerd, deroen brief te publiceeren, doch zekere 'bladen gaven gis ter de inhoud ervan weer. Zij veiklaren, dat zij den brief reeds eenigen tijd in hun bezit hebben, doch hem op verzoek van ko lonel Lindbergh nog niet gepubliceerd heb ben. De brief luidt als volgt: „Mijnheer Houd 50.000 dollars gereed, 25.000 in biljetten van 20 dollars, 1500 in biljetten van 10 dollars en 10.000 in biljet van 5 dollars. Maak er twee pakjes van. Wij geven u vier dagen om het geld vrij te maken. Wij waarschuwen u iets hiervan publiek te maken of de politie er van in kennis te stellen. Het kind iwiordt gut (sic) verzorgd. Antwoond in triplo". De brief was niet onderteeleend, doch" be- at.te slechts het symbool der daders, twee irkels met blauwe inkt met nog een der den cirkel, welke rood was gekleurd. Kolonel Lindbergh heeft thans alle brie ven, zes in getal, welke hij van id'e ontvoer ders heeft ontvangen, aan de politie ter hand gesteld. Het openhaar ministerie in het graaf schap Hqnberton, waar de moord werd be dreven, zal de goedkeuring vragen vali gouverneur Moore,, om de „grand jury" te erzoeken, onmiddellijk zekere personen in staat van beschuldiging te stellen, wier na men het in bezit heeft. De deelneming. De „chaplain" van het huis van afge- lardigden, Mongomery, opende de zitting met .een gebed .voor kolonel Lindbergh en diens echtgenoote, waarin Gods recht vaardige straf over de misdadigers wordt afgesmeekt en God wordt gevraagd de natie te zuiveren van zonde en misdaad. Zaterdagmiddag om twaalf uur is het ge heele verkeer te New-York één minuut stop gezet, als teeken van deelneming in het tra gische lot, dat het echtpaar Lindbergh heeft getroffen. Omtrent de confrontatie van kolonel Lind bergh met het lijkje van zijn kind, wordt nog gemeld, dat Lindbergh zorgvuldig de tanden en teenen van het lijkje onderzocht. De vraag van den coroner, of hij over tuigd was, dat hij het lichaam van zijn kind voor zich had, beantwoordde Lind bergh met een beslist „ja". Hierop keerde hij zich snel om en begaf zich naar andere kamer, waar hij eenigen tijd alleen bleef. Voordat hij voor goed afscheid nam van liet grwelijk verminkte lijkje van zijn kind, knipte hij een lokje haar af, dat nog op het hoofdje zat. Ook mevrouw Lindbergh had den wensch uitgesproken om nog het lijkje van haar kind te zien, doch men overreedde haar hiervan af te zien, daar men voor haar ge zondheid vreesde in verband met haar de- licaten toestand. In het rapport over het post-mortem on derzoek wordt verklaard, dat de schedel van het lijkje op twee plaatsen was gebroken. Verondersteld wordt, dat het kind een he- vigen slag op het hoofd ontvangen heeft, met het hoofdje tegen een boom geslagen is, of doodgeschoten. Volgens een niet officieel bericht, was een der beentjes geheel van het lijkje gesneden, terwijl het lichaampje nog op andere wijze was geschonden. Verhuizen de Lindberghs naar Europa? Uit kringen, die met Lindbergh in con tact staan, verluidt, dat het echtpaar Lind bergh thans ernstig overweegt naar Europa te verhuizen. Zij hebben reeds tal van aan biedingen ontvangen. Zoo is hun o.a. een in Zuid-Frankrijk gelegen kasteel als woon plaats aangeboden. Tot dusverre hebben de lieer en mevrouw Lindbergh echter nog geen beslissing genomen. GROOT OPROER TE BOMBAY STRIJD TUSSCHEN HINDOES EN MOHAMMEDANEN Te Bombay hebben Zaterdag tusschen Hindoes en Mohammedanen weer ernstige onlusten plaats gehad. Aanleiding was, dat een Hindoesch win kelier geld weigerde te geven aan een paar Mohammedaansche jongens, die hem een bijdrage vroegen voor de viering van het Mohammedaansch Nieuwjaar. Er ontstond ruzie en van woorden kwam het weldra tot een gevecht, waarbij vuurwapenen werden gebruikt en dooden en gewonden vielen. De onrust verspreidde zich spoedig over de geheele stad en op ''verschillende plaatsen raakten Hindoes en Mohammedanen met elkander slaags. Ongure elementen maakten van de drukte gebruik om te gaan rooven en brandstich ten en ergerlijke tooneelen speelden zich af. Men maakte gebruik van het feit, dat de politie de handen vol had in verband met betoogingen van de Congrespartij om ook in andere wijken onrust te stoken. Zoo werd een raid ondernomen op de zoutziede rijen van Wactala. Een commissie uit de rustige elementen trachtte te vergeefs een verzoening tusschen Hindoes en Mohamme danen tot stand te brengen. Een Hindoe, die den euvelen moed had, ondanks verschillende waarschuwingen zich per fiets tusschen de Mohammedanen te wagen, werd gewoonweg doodgeslagen. Een ander, die wilde trachten de partijen tot elkaar te brengen, onderging bijna het zelfde lot. Nader wordt gemeld: Tot nu toe werden in totaal 45 personen, o.w. vrouwen en kinderen, gedood en meer dan 600 personen min of meer ernstig ge wond. De ziekenhuizen zijn geheel mei gewonden gevuld. Het verkeer is volkomen stilgelegd. Vele telefoon- en telegraaflijnen zijn doorgesneden. De vechtenden hebben geheele huizenblokken in asch gelegd, be stormden tempels en moskeeën, brachten hieraan enorme schade toe en plunderden honderden winkels. Hoewel Britsche troepen en politiebeambten in de betreffende stads wijken zijn gestationneerd, duren de on lusten voort. Te Bendi Basar werden talrijke huizen in brand gestoken. Daarbij hebben zich hart verscheurende scènes afgespeeld. Vrouwen en kinderen kwamen in de vlammen om of werden door hun tegenstanders gestee- nigd of neergestoken op het oogenblik, dat zij dc brandende huizen wilden verlaten. Het noordelijk tleel der stad gelijkt een slag veld. De Hindoes en Mohammedanen be dienden zich van messen, stokken, sabels en flesschen. De politie moest het vuur openen op de vechtenden, waarbij talrijke personen werden gedood. Nadat het Zondag den Bri'tschen troepen was gelukt die orde te herstellen, ontbrand de reeds in de vroege ochtenduren van Maandag nieuwe strijd, welke tot de mid daguren reeds 12 dooden en ongeveer 100 gewonden kostte. In totaal waren er Maandagavond 65 doo den en 650 gewonden. Pantserauto's uit Poona doorkruisen de stad on het 2e batal jon der Green Howards is ter plaatse. Bij de verikiezingen in Victoria (Austra lië) is de arbeidersregeering verslagen door de Vereenigde Australische Partij, die over de absolute meerderheid beschikt. De leider der verslagen arbeidersregeering, minister president Hogan, vertoeft in Engeland. De verkiezing was uitgeschreven in verband met de ingrijpende bezuinigingsplannen der regeering. HET OORLOGSGEVAAR IN HET VERRE OOSTEN. IJdt Looidien wordit gemeld: De Japajnsohe -troepen Iheb'ben iin Noorde lijk Mamdsjoerije Chinees oh e vrij scharen din het gebied van dien Oost©rspoorweig versla gen. De Ohdmeezen worden door Japansche cavalerie achtervolgd. Volgens een mede- dieelimig van den Japanschen opperbevelheb ber moeten de Ghdnoezen iin die richting van de Russisch© grens vluchten. WOLKBREUK IN HET MOEZELDAL. Uit Coblenz wordt gemeld, dat 2den Pink sterdag het Moezeldaj geteisterd is door aen groote wolkbreuk. De neerstortende water massa's vormden geulen, die de diepte van loopgraven hadden. Tot heden is bekend, dat een vrouw met drie kinderen omgekomen zijn; het aantal dooden en gewonden is niet te overzien. GROOT PASSAGIERSSCHIP IN BRAND ANDERE SCHEPEN SNELLEN TE HULP. Waarschijnlijk vele dooden. I-Iet groote Fransche passagiersschip „Georges Philippart", dat ongeveer 600 pas sagiers aan boord heeft, is in de Golf van Aden in brandi geraakt. Het schip was op weg naair Yokohama. De bemanning bestaat uit 300 personen, zoodat zich in totaal ongeveer 960 men- schen aan boord bevonden, toen het vuur uitlbrak. De reederij van het schip, de Mes- sagerie Maritime, heeft tot nu toe nog geen enkel direct bericht aangaande het gebeur de. Men weet slechts dat de Hakone-Maru. evenals drie Engelsche stoomschepen, Mali- sud, Hind en de Otranto, met vollen stoorn koers zetten naar de plaats des onheils, ten einde passagiers en bemanning te redden. Het Russische stoomschip Sowjetskaja heeft de eerste passagiers, waaronder de kapitein, aan boordi genomen. De Georges Philippart heeft een waterver- plaatsing van 21.500 ton. Het schip is 173 Meter lang, 23 M. breed en 10 pt 17 knoo- pen per uur. Naar nog bekend wordt, heeft, het Brit sche stoomschip Otranto 129 en de Mahsud 134 passagiers aan boord genomen. De Ha- kone Maru heeft een ledige reddingsboot aangetroffen, waarvan de opvarenden waar schijniijk in ld© golven om het leven zijn gekomen. De Georges Philippart werd in December 1929 op stapel gezet en is in de maand Februari van dit jaar voor dienst op het buitenland ingelegd. De Mahsud, zoo wordt nog gemeld, is met 263 opvarenden op weg naar Aden. Men vreest dat vele personen om het leven zijn gekomen. BATAVIA, 17 Mei (Aneta). Aan booirt van de Fransche mailboot Georges Philip part, welke in de Golf van Aden in brand geraakte, hadden zich te Singapore een aantal passagiers uit Nederlandsch-Indië ingescheept, o.a. de bekende geneesheer te Batavia Dr. B. v. T r i c h t met echtgenoote, twee kinderen en een gouvernante. Boven dien behoorden tot deze Indische passagiers mevr. J. M a r i s s e n, die met haar baby reist. Mevr. Marissen is echtgenoote van een employé van het Amsterdamsch kan toor voor Indische zaken. De overige Indi sche passagiers zijn de heeren J. E. A. W a h r, gewezen employé van de Ned. Ko loniale Petroleum Mij. te Soengei Gerong. die naar Marseille was vertrokken om zich aldaar in t© schepen op een boot naar Ar gentinië, alwaar hij uitzicht had op een nieuwe betrekking; de heer T. W. C. L e d e boer, administrateur van de onderneming „Soember Sengkaring"; L. V. Ledeboe employé van de onderneming „Dampar' mevr. K a m m e, die met twee dochters reist; en de heer A. G. Boot, agent va; Ned.-Ind. Metaaibvarenfalbriek te Soerahaya, die vergezeld is van zijn dochter. Mev: Kamme is de echtgenoot© van den agent van de Javasche Bank te Bandjermasin. Zij reist haar man vooruit, die later zal volgen. Gemengd Nieuws. DE VERKEERSONGELUKKEN Maandagavond heeft te Utrecht op dien Jut phaassobem w eg een doodedijik verkeersonge val plaats gehad: Een ongeveer 60-jarige schapiperokineciht uiit Hoogeweg stak plotse ling den tnjweg over, aiaraelde, toen hij een motorfiets zag naderen, gwng terug en wei- feldie nogmaals, met het gevolg, dat de berij den- van den motorfiets, diie zeer langzaam reed en signalen gaf een aanrijding niei meer kon voorkomen. De schippersknecht werd tegen den grond geslingerd en op slag Maiaardagmidagl hadi een 20-jarige jonge man uiiit Rotterdam op Melijendal, bij Wasse naar, het ongeluk, dat, terwijl hij van een hoogte af fietste, zijn voorband sprong. Hei juigmensdh sloeg eenige malen over den kop en werd met een hersenschudding apge nomen*. Door den G.G.D. werd hij naar het Academisch ziekenhuis te Ledden vervoeren. Zijn toestand was ernstig. doordat hij moest oitwijtan voor een jongen, hoofdwonde opgenomen. De duo-passagier kwam in een sloot tercht en kreeg een nat pak. Maandagmiddag is op dienizel fd'en weg een tractor met eauhangwagen tegen een boom gebotst. De 28-jarige J. B. uit Rotterdam, die in den aamhangiwagem zat, sloeg over de tractor met aanhangwagen tegen een hoorn vaariijke kwetsuren werd hij naar het Gast huis te Delfib vervoerd. De chauffeur N. W. en. een naast hem zit tende passagier, beiden eveneens uit Rotter dam, kregen enkel© lichte kwetsuren. Eén vierde persoon, due ook meereed, bleef onge deerd. D© tractor is totaal verbrijzeld!. Maandagmiddag is tie Amsterdam op den Amnsteldijlk bij Het Kalfje een auto, afkom stig van een garage uit de Kromme Mdj- dreohtetraat, doordat de bestuurder die maoht over zijn stuur verloor, tegen een boom gere den. De wagen werd grootiendeels vernieler. De dale inzittend© heeien werden allen ge wond. D© bestuurder was er het ergst aan toe. Hij is door don G.G. en GD. naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij ter ver pleging werd opgenomen. De beide andere heeren zijn eveneens naar genoemd zieken huis oveigebnacht, doch zij konden na te zijn verbonden, huiswaarts keeren. i de Watergraafsmeer tte Ams.ierdlam een main door de Gooisehe tram aangereden. Hij werd aan den schou der gewond naar een der ziekenhuizen over gebracht, doch kon later weer naar zijn wo ning tecugfceenen. Op die Nassau kan de bij het Ffad. HendrikpLanitsoen werd een 78-ja rige vrouw door een -wielrijder aangereden. Zij kwam te vallen en werd gewond naar het ziekenhuis vervoerd. In de Kwaken- sitmaat is Zondagavond een motorwagen van de tram iin botsing gekomen met 'n vracht auto en een luxe auto. Hoewel de aanrijding zeer gecompliceerd was, bleven de gevolgen beperkt tot eenige materieel© schada Op den Amstelveenschen Weg bij de Sebiulkel- havcn werd een meisje door een auto aan gereden en gewond Den Chauffeur treift geen sclmiildi. Op de Stadhouderskade bij Parit- zichit is Maandagmorgen ©en 60-jarige mo ttorrijder in botsing gekomen met een lux© auto. De bestuurder van het oxotori-ijwiei werd tegen de straat geslingerd en vrij ern stig gewond. Hij is naar bet Tosselséhade- ziiekenihuis overgebracht, waar hij tier ver pleging is opgenomen. IJselJbrug, toen mej. Hulsebos udt Hasselt met haai- rijwiel de verkeersopstopping wil de passearen. Zij kwam daarbij te vallen en werd door een auto oven-eden. Met een hersenschudding is ze naar het ziekenhuis oveigebnacht. Maandagmiddag passeerde een vrachtauto Udien (N.-Br.). De bestuurder reed met een snelheid van ongeveer 80 K.M. door bocht. Hierdoor verloor hij de macht over het stuur en kwam tegen een stoep van de langs den weg staande huizen terecht. Ver volgens reed hij met zulk een vaart tegen een boom, dat deze geheel ontworteld werd. Hierna sloeg de auto over den kop en kwam omgekeerd' iin de sloot terecht Een tiend knaapje werd udt de auto geworpen en in bewusteloozen toestand met stige hoofdwonde opgenomen. Ook de chauf feur werd ernstig aan het hoofd gewond. Nadat medische hulp was verleend, zijn bedde slachtoffers per auto naar Boxtel over gebracht De autio was totaal veimdieldk Men meldt oms uit 01 diebroek: J.J. Zaterdagavond, omstreeks 9 uur, (had alhier op den Zuiderzeeschen Straatweg nabij Zwaluwenlburg een plaats. Een ithveetal personenauto's kwamen bij het elkander willen p elkaar in aanraking, dat de auto, bestuurd dloor P. Freiid uit An den weg loopend© bermsloot tereoht kwam, terwijl de andere wagen, bestuurd door S. Leeiilburg uit Groningen, en waarin verder P. Renes met echtgenoote en dochter was gezeten, door de botsing zulk een zwenking maakte, dat zij zijwaarts over sloeg en totaal vermeld werd. Van de in zittenden van detzen laatsten wagen kwam vooral de echtgenoote van R., ook deze zelf, alsmede de chauffeur, diverse snij wondenzij werden door den plaatselijken na naar een ziekenhuis te Zwolle D-e inzittenden van die andere auto bekwa men hoegenaamd geen letsel; ook deze wa gen ivas eeniigszlns beschadigd. Naar wij nog vernamen was de chauffeur van deze laatsi-e auto niet in het bezit van een gel dig rijibewijis. De rijks- en gemeemte-politie stelden ©en nauwkeurig onderzoei Pinkstermaandag jl., omstreeks 8 uur des morgens, had alhier op den Zuiderzeeschen Straatweg een auto-ongeluk plaats. Terwijl de melk- vrachtauto, bestuurd door A. v. d. Steege uit Kampen, den dam naar de zui velfabriek dn de Schutten alhier wilde in draaien, kwam 'haar een luxe auto achter op. Deze bemerkte te laat dat de vrachtauto den straatweg wilde veriaten, en was, ten eaode een botsing te voorkomen, genood zaakt zich zijwaarts te bewegen, tengevolge waarvan zij in flinke vaart tegen een der langs den weg staand boomen terec De 'bestuurder van deze luxe auto zeimiier uiit Grondingen; de naast dew feur zittenden D. Bus, eveneens uit Gro ningen, kwam door de botsing met hoofd tegen de voorruit terecht en beliep eenige niiet ernstige snijwonden. Een achter in die auto zittend dochtertje van B. be kwam slechts ©en lichte kwetsuur. D© ver wondingen werden verbonden,, per autobus en spoor naar Groningen kon terugkeeren. - Tjq rij'ks- en geuveente—politie i onderzoek ter plaatse aanwezig. EEN CAFE-RESTAURANT IN DE ASCH GELEGD. Men meldt ons uit Leiden: In den afgeloopen nacht is het bekende café-restaurant „Zomerzorg-" aan den Stations weg alhier, tot den grond toe afgebrand. Om half 4 werd het vuur ontdekt en om 5 stonden nog slechts de zwartberookte mi De wind was van d© belendende perceelen, zoodat deze geen schade, zelfs bijna geen waterschade kregen. Het gebouw behoorde aan de Ned. Spoor wegen. Huurder was de heer Batenburg. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles ii verzekerd. Verschillende autoriteiten o.w. de burge meester van Leiden, Mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen, de gemeente-secretaris Mr. Dr. N. C. van Stryen, en wiethoudier Splinter, waren op het terrein van den brand aanwezig. Drie gewonden. Men meldt ons uit Roermond: Op Tweeden Pinksterdag had in het woon wagenkamp gelegen nabij Roermond, een stige vechtpartij plaats tusschen de bewoners hiervan. Er werd met geweren en revolvers geschoten, terwijl men tevens van hamers messen gebruik maakte. De 21-jarige Lutgens werd door een messteek in den buik levens gevaarlijk gewond. De man is naar het St. Laurentius ziekenhuis te Roermond overge bracht. Ook zekere Kraus en Scheffers liepen gevaarlijke messteken op. De politie, die kele vechtersbazen arresteerde, had groote moeite om de gemoederen in het kamp weder om te kalmeeren. VADER VAN TIEN KINDEREN DOODGESCHOTEN. Men meldt ons uit Maastricht: Gisteravond is de heer J. v. d. Wal uit Obbicht, terwijl hij zonder licht op de fiets reed, door een maréchaussée aangeroepen. Toen de man niet onmiddellijk stil stond, heeft de maréchaussé twee schoten gelost, die van der Wal door het hoofd gingen. De man was op slag dood. Hij was weduwnaar en laat tien kinderen onverzorgd achter. De dorpsbewoners zjjn zeer onder den indruk van het gebeurde. ECONOMIE EN FINANCIEN ONZE UITVOER IN APRIL STEEDS DROEVIGER CIJFERS De maandstatistiek vam den iin-, uit- en doorvoer, opgemaakt door ihet Centraal Bureau voor de Statistiek geeft als gewoon lijk, thans weer de uitvoercijfers van ons land over April. Men bezie deze cijfers en bemerke, ihoe weinig rooskleurig de toestand voor ons lapd uitziet. Do zulvel-export In April voerde ons land uit 1600 ton boter (ruim 300 ton minder dan in. Maart) van 1.538.000, tegen 3473 ton ter waarde van 4.422.000 in April van bet vorige jaar. Er ging 702 ton boter naar Duitschland, 322 ton naar Frankrijk, 297 ton naar België Luxemburg en nog 189 ton naar Groot- Brittannië. De uitvoer van kaas beeft in April be dragen 6397 ton ter waard© van 2.856.000, tegen 6988 ton tor waarde van f 4.463.000 in April 1931. Wij verzonden naar Duitschland 2741 ton, naar België en Luxemburg 1249 ton, maar Frankrijk 896 ton en naar Groot-Brittannië 765 ton kaas. Van de in April uitgevoerde kaas was '69 ton volvette Goudsche, 1149 ton Goud- schie 40 plus en 1677 ton Edammer 40 plus. Ce uityoer van gesuikerde gecondenseerde Weerbericht. 18 MEI Zonsopgang 4.02 u.; Zonsondergang 7.51 u, Maansopgang 6.03 u.; Maansonderg. 2.41 u, Het aunne poitje teert den vorlgen stand tan, Hoogste stand te Haparanda 771.7, Laagste stand te Svdisfjord 756.7. Stand vanmorgen halftwaalf 765.1, WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Matige Z.W. tot Z. wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, warmer. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 12.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 8.21 u, tot 's morgens 3.31 o« WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Wal shut 3.23 3.24 Basel 1.34 1.30 Huningen 1.95 1.93 Rheinweiler -0.49 -0.40 Kehl 3.33 3.47 Maxau 5.22 5.59 ilm 1.55 1.90 4.34 4.83 Lobr 1.93 2.17 Mainz 1.88 1.98 Bingen '<-2.84 2.94 Heden Vorig Caup 3.31 3.47 Ems 1.24 1.33 Coblenz 3.31 3.60 Trier 1.24 1.4S Keulen Ruhrort Wesel 2.26 2.46 Emmerik 3.44 3.53 Dusseldorf 2.95 3.19 Maastricht 1.93 1.93 Venio 11.17 11.68 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 9.40 21.49 Terschelling 6.52 19.05 Harlingen 7.39 20.01 Helder le 2.11 5. Idem 2e 14.32 17.44 IJ muiden 1.04 13.30 EL v. Holland 0.20 12.36 Schevening. 0.30 12.46 Rotterdam 2.08 14.49 18 Mei Hellevoetsl.1.00 13.53 Willemstad 1.52 14.16 Brouwerlh. 0.12 12.85 Zierikzee 0.36 13.10 Wemeldinge 1.01 13.31 Vlisslngen 11.42 23.57 Terneuzen 12.14 Hansweert 0.23 13.00 volle melk bedroeg in April 2899 ton (waar van 887 ton naar Groot-Brittanmië, 675 toni naar Cuba en 397 ton naar Britsch Malakka enz.) teir waard© van 776.000, tegen 3084 ton ter waarde van 1.030.000 in April 1931. Gesuikerde gecondenseerde ondermelka 13.609 ton (waarvan 12.497 ton naar Groot- Brittannië) ter waarde van 1.923.000. tegen 14.359 ton ter waarde vaji 2.804.000. Ongesuikerde gecondenseerde volle melk; 1701 ton (waarvan 576 ton naar Groot-Brit tannië en 185 ton naar Hongkong) ter waar de van 419.000, tegen 2316 ton ter waarde van 719.000, D« Eieren-uitvoer, De uitvoer van eieren bedroeg 9991 ton (waarvan 8211 ton naar Duitsolilond ging en 1462 ton naar Groot-Britamiië) ter waar de van 3.271.000, tegen 9381 ton ter waarde, van. 4.853.000 in April van het vorige jaar. De cijfers voor de eerste vier maanden van dit jaar zijn: 28.767 ton ter waarde van 12.030.000, tegen 29.494 ton ter waarde van 18.749.000 in de eerste yier maanden vam1 het vorige jaar. De aardappelen-export Voor aardappelen gelden de volgende cijfers: Kleiaardappelein: 12.638 ton (waarvan 6586 ton naar België ©n Luxemburg, 3693 ton naar Groot Brittanmië en 2089 ton naar Frankrijk) ter waarde van f 451.000 tegen 10.989 ton ter 'waarde van 643.000 in April 1931; Veenaardappelen: 21.396 ton (waarvan 21.050 ton naar Groot Brittannië) ter waarde van 767.000, tegen 16.690 ton ter waarde van 703.000; Zandaardappelen: 21.808 ton (waarvan' 7486 ton naar België en Luxemburg, 7354 ton naar Groot Brittapnië en 4222 ton naar Duitschland) ter waarde van 683.000 te gen 20.507 ton ter waarde van 794.000; Pootaardappelen: 3772 ton (waarvan 2219Ï ton naar België en Luxemburg, 824 ton naar Duitschland en 550 ton naar Frankrijk) ter rde van 183.000, tegen 5572 ton ter waarde van 326.000. De uitvoer van bloembollen, knolsiergewas m en vaste planten (wortelstokken, knol' n en wortels) bedroeg in April 555 ton ■waarvan 173 ton naar Duitschland. 128 ton naar GrootlBrittannië en 104 ton naar Frank rijk) ter waarde van 234.000 tegen 927 ton ter waarde van 816.000 in April van het vorige jaar. Aan afgesneden bloemen, bladeren, groen takkep enz. van siergewassen heeft ons land in April verzonden 639 ton (waarvan 326 ton naar Groot Brittannië en 201 naar Duitsch land) ter waarde van 544.000, tegen 1079 ton ter waarde van 1.221.000 in April 1931 De uitvoer van groenten bedroeg als volgt: hike Sla: 10.739 ton (waarvan 6375 ton naar Duitschland en 2835 ton naar Groot Brittaiv nië) ter waarde van 2.593.000, tegen 8445 Naln top ter waarde van 2.848.000 in April van hetv orige jaar; Witte en savoye kool: 12.170 ton (waarvan 8464 ton naar Duitschland, 615 ton naar Oostenrijk en 570 ton naar Tsjecho Slowa kije) ter waarde van 344.000 tegen 7835 ton ter waarde van 559.000; Roode kool: 6440 ton (waarvan 5240 ton naar Duitschland en 573 ton naar België en Luxemburg) ter waarde van 193.000 tegen Q199 ton ter waard© van f 439.000; Uien en sjalotten: 2962 ton (waarvan 1623 ton naar Duitschland en 606 ton naar Groot Brittannië) ter waarde van 297.000 tegen 4446 ton ter waarde van 280.000. Peen: 2146 ton (waarvan 959 ton naaf Groot-Brittannië en 813 ton rfaar België en Luxemburg) ter waarde van 114.000 tegen 80.000. Komkommers: 1983 ton (waarvan 672 ton naar Duitschland en 213 ton naar Groot Brit taunië) ter waarde van f 2S8.000, tegen 121| 'pij Yya an l

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2