ENCI-CEMENT SCHOOL- EN KERKMEUBELEN N.V. HOUTHANDEL v/h Firma J. G. ALBLAS BETON- V.H. VAN WANING C<>. ROTTERDAM GEWAPEND BETON J. C HENRI VAN INGEN N.V. CENTRALE GLASHANDEL H.H. Architecten HEERENHUIZEN MEUBELEN Mooie HEERENHUIZEN ZELFBEWONING ol GELDBELEGGING Co's BOUWMATERIALENHANDEL BESCHERMT ALLE GEBOUWEN TEGEN HITTE - KOUDE - VOCHT - LAWAAI GRATIS DESKUNDIO ADVIES N.V. Producten Grondstoffen Hmij. AMSTERDAM: Sarphatikade l - Tel. 34824-36824 ROTTERDAM: Stationsweg 37b - Telef. 11890 BOUWBLAD No. 156 (Verschijnt eiken "Maandag1 DINSDAG 17 MEI 1932 0K)o SKI GSVÖBOSQJB Li N.V. Betonbuizenfabriek „DE VALK" NIEUWPOORT-LANGERAK TELEFOON 18 GROOTSTE fabriek in Nederland. Prijzen beneden elke concurrentie. VRAAGT PRIJS \\/oningbouw Beetslaan, Rijswijk (Z.-H.) ag, voltooiden een fraai complex "beneden- en bovenhuizen Reeds tijdens den bouw veel huurders Wederom hebben de heeren Gebrs. v. 'd. Loo een fraai complex beneden- en bo venhuizen te Rijswijk (Z. H.) voltooid. De panden zijn geleden aan de Broekslootkade en Beetslaan aldaar en men behoeft waar lijk geen deskundige te zijn om te consta- teerén, dat het geheel zeer gunstig afsteekt bij hetgeen in den omtrek gebouwd is. Insi ders weten verder dat de heeren v. d. Loo op het gebied van den woningbouw zeker een naam te verliezen hebben, zoodat men ook nu weer overtuigd kan zijn dat uitslui tend prima materialen zijn gebruikt, terwijl de afwerking enkel geschoolde vaklieden zijn hier werkzaam in een woord subliem genoemd kan worden. Gedachtig aan Irot spreekwoord: Goede wijn behoeft geen krans, zou er dus alle re den zijn om niet verder bij dezen bouw te blijven stilstaan. Zoowel in Rijswijk als in Den Haag weet men in vele kringen dat de huizen van v. d. Loo zich zelf verkoo- pen of verhuren en dit is toch wel de groot ste lof die men een Bouwbureau kan toe zwaaien. Wanneer men verder weet dat het eerste gedeelte het complex werd met het oog op een eventueelen strengen winter in twee periodes gebouwd reeds tijdens den bouw op een enkele bovenwoning na geheel haar bestemming had gekregen, en dat ook het tweede gedeelte nu reeds weer meerdere koopers en huurders telt, dan hebben we met het vorenstaande heusch niet overdreven. Toch is er alle aanleiding nog iets over den bouw zelf te zeggen. We hebben hier n.l. op een zeer groot benedenhuis, twee bovenwoningen, een bouwwijze die in de Residentie erg in den smaak viel en gezien het groot aantal gegadigden, in Rijswijk eveneens. Treedt men de fraaie teak-houten deur binnen, dan bereikt men via de gang, die achter de trappen van de bovenhuizen door loopt. de hall, waarop de deuren van de kameT en suite uitkomen. Ruime kamers, stalen ramen, veel glas in lood, ruime toe treding van licht en lucht. Bezijden een ruime, frissche keuken. Aan de andere zijde van de gang drie slaapkamers, toilet en badkamer. Het is een verheugend teeken des tijds dat ook te Rijswijk badkamers in de woningen worden gebouwd. De kasten, waarover bij den huidigen nieuwbouw zoo wordt geklaagd, zijn hier groot te noemen; de huisvrouwen zullen dit zeer weten te waardeeren. Een groote voor- en achtertuin volmaakt het geheel. De bovenwoningen bevatten op de eerste etage kamer en suite, keuken en toilet, op de 2e etage 4 slaapkamers, toilet en badka mer en twee balcons. Onnoodig te zeggen dat de huizen van alle moderne gemakken is voorzien, als aanleg van electriciteit, gas en water, stop contacten enz. enz. Het .was ons werkelijk een genoegen op dezen jongsten bouw van de heeren Gebrs. v. d. Loo de aandacht te mogen vestigen. Wederom hebben zij een steentje bij geel ra gen voor een alleszins te verantwoorden woningbouw. BOUWMEESTER. Houth. v/h N.V. J. VAN SCHIJNDEL 6 Co. Hoofdkantoor: Oost-Admiraliteitskade 47 Rotterdam Opslagplaatsen, Zagerij en Schaverij: ANNO 1853 NassauhavenBoerengat Het huis en zijn inrichting Mode en doelmatigheid. Wij waillen enkele algiemeene beschouwin gen wijden aam de nieuwere denkbeelden omtrent heit huis en zijn inrichting, aam de tegenwoordige mode op dit gebied. De vereenvoudiging van de huisinrichting is niet alleen noodig geworden door de econo mische omstandighedendie tot versobering noodzaken, maar ook dioor de inderdaad ge wijzigde denkbeelden omtmenit hetgeen nuttig en nooddg is om goed en gemakkelijk te vemen, bevrijd van een massa rompslomp, die nriet alleen dm aanschaffing, maar vooral in onderhoud duur is en inderdaad heel goed gemist kan worden. Men is overgestapt van een min of meer romantische periode in een meer rationeel®. De eerste vond haar uitdrukking in gebou wen en stijl of wat men daarvoor hield, wamt men kan werkelijk soms niet eens den ryaam schrijven van het z.g. voartbeeld; maa» met de gebouwen is het wel geheel en met die meubelen zoo goed als afgëloopem. Toen kwamen de meer decoratief opgevatte wer ken als b.v. het Scheepvaarthuis in Amster dam en de meubelen van de Klerk en P. Kramer en de imitaties daarvan, maar deze zijn ook vrijwel van de markt verdwe nen, door werkstukken onder Ameriikaam- sche en Duits ohe invloeden samengesteld verdreven. Wal ls rationeel? Men kan het vertlailem door redelijk, doch Wat is redelijk? Redelijk is iets als het reden van bestaan heeft om zich zelfs wil, als het i>n reden van bestaan voldoende kan moti- veeren. De vraag van de 20e eeuw is eenvoudig: „Waarom?" En daarop moeit een logisch ant woord gegeven kunnen worden. Men eisoht voor alles, beantwoording aan het doel en een grondige kennis en toepas sing van materiaal, terwijl de tegenwoordige tijd dwingt tot zuinigheid. Of is het b.v. geen onzin duur electrisch licht te betalen en de Werking van de lampen te verzwakken door volants en dergelijken? En zoo zoo er dozij nen voorbeelden te vinden. Toen men eenmaal had uitgemaakt, dat licht en lucht gezond en dus broodnoodig waren, wilde men een en ander ook zooveel mogelijk in de huizen toelaten, vandaar bieede lage ramen, het bouwen van de ka mers om een centraal lucht- en lichtpunt, bet supprtmeenen van alcoven enz. Waai cmze oogen spoedig vermoeid worden door heit drukke ornament en het ontbreken van rustige, stille vlakken, moesten de wanden in lichte, niet te schelle kleuren worden op gelost. Waar men een gerechtvaardigde vrees voor stof enz. heeft, kwam het er op aan al lerlei onmoedige profielen, die bovendien nog onrustig werkten, en tijd en arbeid voor schoonhouden vroegen, weg te laten. Een maal overeengekomen een maximum licht Én de vertrekken toe te laten, bleek het ver duisteren van de lichtopeningen, door allerlei gordijnen uit dien booze en zoo kwam men Wan het een op het andere. Natuurlijk beredeneert niet elkeen uit het groote puibliek zóó zijn verlangens, maar de nieuwe stijl van wonen en daardoor van meubelen hangt om zoo te zeggen in de èucht, men vangt aan met te twijfelen aan de zg. stemmingsvolle i/mterieurs met zware gordijnen, men wil door het wegnemen van b.v: bovenkasten van buffetten zijn meube len moderndseeren en jongelui van tegen woordig beginnen met zich niet meer dan het noodige, maar dan in betere uitvoering, aan te schaffen, met de bedoeling dit meubi lair naar behoefte uit te breiden, hebben de zg. element-meubelen, uit verschillende eenheden, ge- op vaste maten en waarvan de on derdeelen, deuren, zijden, koppen, als deze er nog aan voorkomen, regels enz, bij een groote partij tegelijk onder de machine kun nen worden gelegd en die ook economisch voordeeldg kunnen zijn, zeker sucoes. De ar chitect Rietveld b.v. heeft ontworpen kasten 90 x 30 x 30 c.M. waarvan alleen de afsluiting verschillend is, zooals verticaal met 1 deur, horizontaal met 1 klep, met 2 glazen schuifdeurtjes of 2 houten deurtjes of met 4 laden. Direct toegegeven, dat deze werkstukken meer van kisten dian meube len, zooals wij doe kennen, weg hebben, maar met alle gebreken van het begin is dit werk toch wel te apprecieeren. Ook Franz Schuster, Willem Pe- naat en andere ontwerpers werken op dit gebied en waar hun meubels toch ook wed verkocht zullen worden, is het voor die fa brikanten wel van belang daarmede reke ning te houden. Hier is de mogelijkheid goede en bruiik bare meubelen tegen minimum prijzen te le veren, mits het publiek wil medewerken. Misschien is het nog wat vroeg daarvoor, het kan zijin; de doorgaans goed ontworpen mo dellen zijn lang niet altijd de meest verkoop bare. Om de massa als geheel in een andere richting te sbuwen dit zal voorloopig nog wed ondoenlijk blijken kunnen in plaats van enkelingen groepjes en straks groepen gevormd worden, wanneer er maar propa ganda voor het nieuwe werk wordt gemaakt Overigens, dengenen, die deze meubelen niet wil, moet ook iets betere worden aange boden dan de stij'limitataes of het z.g. mo derne, dat wed goedkoop wordt genoemd, maar het is het niet, zoodat een eerlijk leve rancier, aldus lezen we in Interieur, die met voldoening wil verkoopen, moet aanraden: „Koop minder, maar diuurder". Waar die hoofdvorm van de kamers, ten minste bij nieuwbouw, bepaald is en in ver houding tot de geringe hoogte dus meer ge rekt, voelt men wel, dat de meubelen even eens in de horizontale lijn moeten worden gehouden, waartoe men reeds van te voren uiit een oogpunt van doelmatigheid geneigd moert zijn, omdat het lasitig is als de gebrui ker zoo hoog moet reiken of een stoel of trapje moet gebruiken. Waar uitslaande deu ren, die bij lage, breede meubelen eveneens breed van verhouding zullen zijn, bij het openen niet meer in die kamer zullen uitste ken, prefereert men natuurlijk sohuifdeu ren, dikwijls van spiegelglas en op kogels of rails loopend. Buffet en tafelbladen mot ten gemakkeijk in het onderhoud zijn en het aflakken met cellulose lakken en dergelijke preparaten is dus een voordeel. In de afwer king van de meubelen is ook wel eemlge af wisseling te brengen, niet alleen door het toepassen van beitsen in andere kleuren dan het min of meer afgekeken bruin, mits voor al kleurecht, al of niet met gebruik van een poriën vuiler, waardoor een tweekleurig ef fect wordt verkregen, maar ook door een WADDINXVEEN TELEFOON No. 6 Opslagplaats ROTTERDAM aan den ZWAANSHALS Ho. 203-205 - Telef. Ho. 40891 N.V. KON. ROTTERDAMSCHE IJZER MAATSCHAPPIJ TELEF. 21094 (3 lijnen) FILIAAL ENSCHEDE EN BIJKOMENDE WERKEN met overleg gekozen deal van de meubelen niet glad af te weaken, doch zooails de archi tect Rietveld het heeft gedaan: de bla den op de fraisbaink te doen voorzien van smalle korte groefjes, vlak achter en naast elkaar, alsof ze er met een guds of een visch bek ingestoken waren. Op het gebied van stoffeerwerk is ook nog wel iets te doen. Wij denken hier b.v. aan die toepassing van losse kussens als de Vi spring, de Schlaraffia of Artifort, aan mot- vrije velours, aan het vervangen van jute singels door metalen banden en wat dies meer zij. De eigenlijke hudsimrichters kunnen todh, al moeten zij met bestaande zitmeubelen b-v. werken, veel doen om een modern cachet aan de woning te geven, wanneer zij zorgen, dait de ramen niet te veel worden afgedekt, de meubelen worden opgesteld in gezellige arrangementen, b.v. om een lage tafel of bij een boekenkast, maar dn elk geval zoo, dat er voldoende afstand en circulatieruimte its. Verder diient men linoleum met sterk sprekende patronen te weren, voor heldere a^vrndveirlidhbimg met lampen zonder volants en dergelijk fraais te zorgen, indirect licht is in elk gieval wel beter, effen gordijnen, of in elk geval met een niet te opdringerig pa troon, vooral echter kleurecht (Suniwdiho) on in frissche, vroolijke kleuren. Over de wanden hebben wij reeds het onze gezegd. Heeft men een voorkeur voor Perzische ta pijten, het is geen halsmisdaad deze te bezi gen, al voldoen de grootere blokmotieven van meerdere tapijten of de stireng geome trische motieven van de Marrokaamsche ta pijtjes meer bij de strakke meubelvormen. Wanneer men op een en ander let bij de inrichting van het huis, zijn wij overtuigd, dait het geheel een frisschen, levendagen in druk zal geven en den bewoner na volbrach ten dagtaak ook inderdaad een en verademing zal geven. £)e kosten van het levensonderhoud Blijkens het driemaandelijksch overzicht van den stand der kosten van het levens onderhoud bij arbeidersgezinnen en gezin nen van meer-gegoeden- te .Amsterdam, uit gegeven door het Bureau van Statistiek dier Gemeente, waren de indexcijfers der kosten van het levensonderhoud over Maart j.l. be rekend op de basis van het peil der prijzen gedurende de periode 1923—'24 is 100: voor arbeidersgezinnen 79.9 (tegen 82.2 in December j.l. en 87.4 in Maart 1931) en voor gezinnen van meergegoeden 81.8 (tegen 84.8 in December j.l., 89.9 in Maarl 1931). Sedert het vorige kwartaal is er dus een daling van 2.8 pet. voor arbeidersgezinnen en van 3.5 pCt, voor de geziDnen van meerge goeden. v De meeste onderdeelen van het budget zijn in deze verlaging betrokken en wel alle onderdeelen van de voeding (behalve aard appelen bij beide groepen van gezinnen, groenten en visch bij de gezinnen van meer gegoeden, die duurder waren dan in Decem ber j.l.) en bovendien kleeding, schoeisel, brandstof, wasch- en schoonmaak-artikelen, huisraad en, voor de beter gesitueerden, huishuur. Tor vermetLdnng is voorall de daling van don post eieren, waa/rvan de prijzen "in de betreffende maand buitengeuxxm laag wa ren en dde op de berekeningen voor de beter gesitueerden een girooteren invloed had dan voor de arbeiders. Bij vleesoh betrof de da ling voor de arbeidersgezinnen versch in- landsdh rundvleesch, kalfs- en varkens- vleesdh, voor de meergegoeden varkens- vileesch; bij vetKiem, natuurboter, rund vet, spek en daarenboven, voor de arbeiderege zinnen, de uitgewogen soorten kunstboter. De daiiing van brandstoffen is te uij ten aan prijsverlaging van eierkolen en tevens aan die van petroleum, welke laatste in den loop van December j.l, was ingetreden, doch ten gevolge daarvan in de berekening over ge noemde maand nog niet voor haar voile® omvang kon worden meegeteld. Voor zoover den post hmu betreft, moet er op worden gewezen, dat ten behoeve van de Maart-index cijfers de Wo- ningdiienst wederom, evenals vexruge jaren, den onderzoek heeft ingesteld naar den stand der huren van een bepaald aantal ar- beidere en middenstandswoningen, zoowel ouden ais nieuwen bouw, gelegen in ver scheidene stadsgedeelten, waarvan de uit komsten als representatief kunnen worden beschouwd voor het peil der huren in de geheele stad. Dit enderzoek betrof 2019 wo ningen, waarvan 2315 arbeiderswoningen (1850 oude en 465 nieuwe bouw) en 304 mid denstandswoningen (178 oude en 126 nieuwe bouw). Uit de verkregen cijfers bleek, dat voor de oude arbeiders woningen sedert het begin van het vorige jaar een verdere stij- giaig heeft plaats gehad, terwijl de nieuwe in 't algemeen onveranderd zijn gebleven. Op de arbeiderswoningen werd aldus een stijging berekend van 12.4 pet. sedert de periode 1923'24, tegen 11.5 pet. in Maart 1931. Voor de middenstandswoningen werd zoowel voor oude als voor nieuwe een daling dier huurprijzen waargenomen, waar door deze in Maart 1932 ongeveer op het peil van de periode 1923'24 waren terugge komen (eigenlijk 0.1 pet. daar beneden), ter wijl in Maart 1931 nog een stijging van 3.6 pot. sedert 1923'24 te vermelden viel. Aan dit laatste feit is het mede te wijten, dat de totale daling voor het geheele burget voor de gezinnen van meergegoeden grooter is dan voor de arbeidersgezinnen. Op de basis van de prijzen vóór den oor log 100 waren de indexcijfers over Maart 1932: voor arbeidersgezinnen 141.1 (tegen 145.2 in December j.l. en 154.3 in Maart 1931) voor gezinnen van meergegoeden 144.4 (tegen 149.7 in December j.l. en 158.7 in Maart 1931. Het verleenen van cessie Interessante bespreking N.A.B. In de Huishoudelijke Vergadering van den Nederlandschen Aannemersbond gehou den te Amsterdam is een interessante kwes tie door de afdeeling Rotterdam aangesne den. Deze afdeeling deelde n.l. mede. dat zij van meening is, dat in den toestand ten aanzien van de cessie verandering dient te komen, omdat cessie zoo gemakkelijk te ver knjgen is; zij vraagt of het Hoofdbestuur geen maatregelen zou kunnen nemen om de cessie te beperken. In de moordende concurrentie van den laatsten tijd komt het menigvuldig voor dat menschen met een gering kapitaaltje naar groote werken dingen, werken die belang rijk boven hun financieele draagkracht lig gen. Bij overheids-lichamen is het al ge woonte geworden dat cessie word beteekend door de afschaffing van de borgstelling worden de termijnen van uitbetaling steeds ongunstiger en komt het meermalen voor dat 1/3 van de aannemingsom en meer noo dig is voor de financiering van een werk. Het komt mij voor dat dit kwaad door de afschaffing van de borgstelling ontzaglijk is toegenomen, en voor de aannemers zelf en voor de leveranciers is het verleenen van cessie de weg die naar den afgrond leidt, de Bankinstellingen hebben in huidi ge malaise veel geld en zijn tuk om wat hoogere renten te kunnen maken. Mocht deze toestand lang bestendigd blijven en op een dergelijke wijze blijven werken kan het niet anders dan op een débacle voor hem zelf en anderen uitloopen, daar sommigen beneden den kostprijs een werk aannemen om het met het ander te stoppen. Om een meer gezonden toestand te verkrij gen, komt het mij voor. dat het verstrek ken van cessie op de termijnen belangrijk diende te worden beperkt, indien mogelijk te worden afgeschaft, ter verkrijging dat een ieder naar gelang van zijn draag kracht en financieele positie van te voren kan nagaan of hij voor dit of dat werk in aanmerking komt". De Juridische Adviseur deelt mede, dat de aannemer, evenals een ander, het recht tot cedeeren zijner vordering heeft Om dat door een wetswijziging te doen veranderen, lijkt mij niet mogelijk en ik acht het uitge sloten, aldus de spreker, dat de Regeering er toe te bewegen zal zijn, daartoe over te gaan. Een andere mogelijkheid welke voor den Borud bestaat is deze. dat men ten op zichte hiervan een Bindend Besluit neemt, doch dat lijkt mij voor vele leden ook weer een bezwaar en een gevaar voor den Bond De afdeeling Rotterdam zegt, dat zij met deze toelichting niet voldaan is. De vraag is. of in overleg en in samenwerking mei andere Bonden geen wetswijziging tot stand zou kunnen worden aangebracht. Het verdere debat leverde geen nieuwe gezichtspunten. JJit de Groningsche steenindustrie Er is overeenstemming verkregen omtrent de loonen en verdere arbeidsvoorwaarden voor het tijdvak 1 April 193231 Maart 1033 tusschen de steenfaórikanton in Oostelijk Groningen en de Veerikolo.i en (Winschoten Oude Pekela, Hcilig-rlrc, Scheemda, Mun tendam, Veendam, WiMervank en Emmer Compascuum). Met een tweetal firma s worden de be sprekingen over de afsl rling an een col lectief contract nog voortgezet. De steenfabrikanten In Voord-Groinineen hebben thans de eerst voort,estel. Ie loonsver laging van 10 pet. teruggebracht op 7 pet. TE HUUR EN TE KOOP MODERNE RUIME BENEDENWONINGEN a d. Beetslaan. te RIJSWIJK Z.-H. Nog slechts 3 stuks van de 16 in aanbouw zijnde pracht Beneden- en Bovenhuizen. Benedenhuizen 50.per maand: 5 kamers, keuken, badkamer met vaste wasohtafel. Groote tuin. Bovenwoningen 40.— en 45.per maand: 6 kamers, keuken, bad kamer met vaste waschtafel. Keuiïg afgewerkt, betegelde keukens, vestibules, stalen ramen, etc. Inlichtingen: Herm. CosteTstraat 328, Tel. 336795 en Woningbureau* te Rijswijk TE KOOP HEERENHUIZEN Molensingel-Vijverlaan Schiebroek Kamer en suite, keuken, vestibule, groote kelder, 3 slaapkamers, bad kamer en zolder. KOOPPRIJS; 12.500, 14.000 A. BLONK, Plaslaan 58, Schiebroek Het weven van tapijten Wat tegenwoordig onder den naam van Samarkand in tapijten van Centraaiaziati- schen oorsprong in den handel te vinden is, is grof van knoop, dik, uit ruwe wolgaren, in teekening en motieven en onduidelijk, in elk geval nauwelijks een schaduw van het tapijt, dat het Weensch-Oostersche werk van 1892 als „Samarkanjd"-tapijt aangeeft Het origineel moet zich volgens C. W. Koch in Interieur, in het kunstnijverheids- museum te Boedapest bevinden. Op een rustige kleur op kleur Haken- Kreuzfonds in mooie terra cotta figuren lig gen vijf vuurspuwende, door wolken omge ven. drakenfiguren, die zonder me«er aan de oudé Chineesche kunst herinneren. Ook in den rand vindt men bijna overal Chineesche motieven. Zijden tapijten worden in de Perzische plaatsen Sultanabad, Kirman en Tabris hoofdzakelijk naar patronen van oude bid kleedjes in massa gemaakt De kwaliteit van deze zijden tapijten is buitengewoon verschillend en strekt zich uit van de fijnste, buitengewoon dichtgeknoopte exemplaren, tot de grove tapijten uit korte of afval zijde. De grootte is in doorsnee 1 x 2 M. of klei ner. Het gladde dubbele wolgaren tapijt, ook wel Schotsch- of Tapis Beige-tapijt ge naamd, wordt op machinale weefstoelen ge maakt. De ketting van meestal uit getwijnd kam- earen. de inslag uit Cardé-garen. De Jacqard-machine maakt het patroon uit ketting en inslag. Het gewone Schotsche tapijt was meeetal slechts tweekleurig en arm van patroon. Een beetje meer afwisseling in de dessins bracht de Schot Morton uit Kilmarnock in de Schotsch® tapijten, doordat hij deze drie kleurig, dus met kettingen bestaande uit drie verschillend gekleurde draden in het weefgetouw bracht en derhalve meer sr«* len en meer verschillend gekleurde inslag draden gebruikte. De op die wijze vervaardigde Schotsche tapijten zijn zwaander en rijker van pa troon en duurzamer dan de oorspronkelijke eenvoudige Tapis Beige tapijten. Een grooter afzet van deze Sohotsche ta pijten was echter slechts in die landen mo gelijk, waar men de vloeren nog geheel met tapijt placht te beleggen, zooals in Ameri ka. Engeland en Holland; maar zelfs in die landen had het oude Schotsche tapijt het zwaar te verantwoorden in concurrentie met de dikkere, vastere Brussels-, Wilton-, Axminster- en Tapestry-tapijten, die ook sterker en practischer zijn en die dan ook een verscheidenheid en een rijkdom aan dessins en kleuren boden, die het eenvou dige Schotsche tapijt geheel verdrongen heeft. In Duitschland werd jaren geleden een daarmee overeenkomend tapijt gemaakt en onder den naam Germania in den handel gebracht Men was daarbij echter van het goede Schotsche principe, om voor ketting en in slag slechts goede, zuiver© wol te gebrui ken, helaas afgeweken. D\ ketting van dat tapijt bestond meestal uit geverfd en getwijnd katoen of linnen, dat ter bevordering van het patroon meestal tweekleurig op de boom werd aangebracht Het patroon zelf werd door de inslag te voorschijn gebracht, waarbij dikwijls 5 of 6 kleuren gebruikt werden, zoodat soms nog heel aardige teekeningen en kleurschakee- ringen ontstonden. Alleen liet het materiaal te wenschen over. want voor de „Germania"- tapijten werd meestal kunstwol gebruikt. De Germania-tapijten werden meestal af gepast als bedkleedjes en karpetten tot 12 vierk. Meter oppervlakte gefabriceerd en waren tengevolge van het gebruikte mate riaal zeer goedkoop. VESTIGT 1) TT UILLEQEQSBERQ Inlichtingen bebouwing aan den TerbregscheweJ te Hillegersberg bi) Vlietslraat 8 b Rotterdam Telefoon 11748 Dir. W. J. LENGKEEK Oppert 85 Rotterdam - Tel. 50030 Het aangewezen adres voor Bouwvakken en Industrie. UW ADRES ▼oor Uw DRUKWERKEN Drukkerij LIBERTAS coram siiisu ids - Rotterdam Talatoon 22490 (4 lijnen) Wordt ook één der MELOENSTRAAT Uw EIGEN HUIS Op EIGEN GROND De meest zekere belegging van dezen tijd! Inlichtingen: BOUW-BUREAU: M. P. WERNER ROZENSTRAAT 55 - TEL. 339682 SCHIEDAMSCH TIMMERBEDRIJF E. SWTDERSKI KORTE HAVEN 18 L. SINGELSTR. 23 TELEFOON 69588 - SCHIEDAM Speciaal adres voor TEAKHOUTEN DEUREN EN PUIEN Wenscht U een mooie, solide en doelmatige SCHOOLBANK VOOR ZEER BILLIJKEN PRIJS! Mijn schoolbank Ned. Octrooi No. 25549 voldoet, naax het oordeel van deskundigen, aan die wenschen A. G. J. MAK, School en Kerk- meubelen, Zuidhoek 86-88, R'dam TELEFOON 10199 N.V. FABRIEKEN „WADDINXVEEN" "/H. A. KEMRKES C CO. TEL.17 WADDINXVEEN VOOR DE TEGENWOORDIGE WONING LEVERING OOOR OEN HANDEL - TOONKAMERS CRABETHSTRAAT57 GOUDA 1.0. HET STATION Ti KOOR, gelegen Franooi» Hav.rschmidtlaar. Na. 42 tol 48 te SCHIEDAM, met ruim uitzicht Bij Julianapark en Sterreboach. BevatL 2 Kamer» en lulte. Keuken. Zijkamer, frissche groote Kelder. Ie verdieping 2 Slaapkamers, groote Zijkamer Badkamer, vil! Kasten, overdekt Bslcon, Zolder mei Slaapkamer gToote Voor- en Achtertuin. Koopprijs Hoekpand 1 16.800. Tusschenpander 13.600 niichtlngert H. v. d. KRAAN Vondellaan 50 - SCHIEDAM TF KIIIIP s.d. R0ZENLAAN37a t.m. 55b ILItUUl HILLEGERSBERG PANDEN arite.ïïr:: 2 vrije Bovenhuizen Indeelint reap. 3 kamers. 2 slaapkamers keuken, badkamer, eroote vooi en achter tuin. Bovenhuizen 2 kamers en suite. i slaapkamers badkamer zolder over be- geheele hult. Te bevragen L. D. SUNDERMEYER IJsclubstraat 68. Telefoon 13866 MAASTRICHT NEDERLANDSCH FABRIKAAT I V.rlegenw. voor R'DAM on OMSTREKEN: AEL3RECHTSKA0E 147b TELEFOON 30404-30233 IZDHEN HEELSUM BIJARNHEM,TEL 339

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11