Jliruuif £riïtód\t GTourant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken 12e Jaargang EERSTE BLAD. BINNENLAND. N.V. HOUTHANDEL j. VAN SCHIJNDEL CO (Bftschlkkingskoaten 0.15.) Bureau: Breestraat 123Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3658 1DVSBTENT1EN Van 1 tot S w»p»uT. Elk® regel i um 032V, Bij dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent ZATERDAG 14 MEI 1932 Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 130 Elke regel meer 9.45 Bij contract belangrijke korting. Voor bet bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 Dit nummer bestaat uit VIER bladen Wegens het PINKSTERFEEST zal MAANDAG GEEN nummer van ons blad verschijnen. PINKSTEREN WORDT VERVULD MET DEN GEEST De eerste, maar tevens oppervlakkige indruk moet wel zijn, dat Pinksterzegen weinig geschikt is als onderwerp voor een artikel op deze plaats in ons blad. Het Pinksterfeest moge gereede aanlei ding zijn om een stichtelijke meditatie te schrijven èn te lezen; het is minder geëigend voor de rubriek, waar over vragen van de dag gehandeld wordt en waar politiek en polemiek nog al eens tot scherpe uitvallen leiden. Toch is deze opvatting slechts bewijs van kortzichtigheid en geestelijke een zijdigheid; al is de verklaring gemak kelijk té vinden. Immers, zoodra we met anderen van meening verschillen, loo- pen we zoo groot gevaar te vergeten, dat alleen de eere Gods en de liefde tot den naaste richtsnoer van al ons han delen moet zijn; we blijven dan ver be neden de maat, welke Gods Woord ons aanlegt en beneden het ideaal, waar naar we hebben te streven. Dit echter verandert niets aan de eisch, dat we immer vervuld behooren te zijn met den Geest en dat we diens leiding hebben te aanvaarden, zullen we met een rein en goed geweten de waar heid dienen en de leugen tegenstaan. Want welke waarde zou onze dagelijk sche arbeid en onze actie in godsdienstig en maatschappelijk leven hebben, indien de Geest deze niet reinigt en heiligt en wèl doet gedijen? De vrijzinnige richting en de dooper- sche mij ding komen daarin met elkaar overeen, dat zij den Geest buiten het maatschappelijk gebeuren pogen te slui ten; onder voorwendsel of ernstig mo tief, dat de Waarheid Gods te heilig is om ze te mengen in 't onheilig gedoe van het dagelijksch leven. Doch zoo mag het onder ons niet zijn. Ook de apostel Paulus durfde combina ties aan, welke bij oppervlakkige be schouwing weinig schuchterheid in het heilige verraden. Want de vermaning „wordt vol des Geestes" volgt in één en hetzelfde vers op de waarschuwing: wordt niet vol (dronken) van- wijn, waarin overdaad is. Ongetwijfeld dacht de Apostel bij het neerschrijven van deze vermaning aan de lastering, waartegen Petrus zich op de Pinksterdag moest verweren, toen de Joden de discipelen toeriepen: Ze zijn vol zoeten wijns. Ook Petrus stelde daartegenover, dat ze vol des Geestes waren en niet dronken. De beschuldiging was lasterlijk en God-onteerendde tegenstelling echter, mits met heilige schuchterheid gesteld, geoorloofd. Want, begeert het vleesch niet immer tegen den Geest; is het vol zijn van wijn, waarin overdaad is, niet het grofste materialisme en dus de meest consekwente antipode tegenover een leven, waarin de Geest heerscht, ge heel en volkomen; zoo, dat men met Paulus zeggen kan: Ik leef niet meer, maar Christus leeft in mij. O zeker, de gedachte gaat ons te hoog en ze is tevens diep beschamend, dat een onheilig mensch vol zal zijn van den heiligen Geest; maar het christelijk ideaal is toch en mag toch niet anders zijn! We voelen dat onmiddellijk, als we ons heel eenvoudig tegenover onze le vensroeping stellen. Hebben we niet in en bij alles God noodigkunnen we ook maar iets tot stand brengen zonder Hem en de leiding van zijn Geest? Indien zulks ooit tastbaar was in de menscliengemeenschap, dan is het we' nu. Het materialisme heerscht schier onbeperkt Om het stoffelijk bestaan draait heel de wereldpolitiek. Hoe ban ger de nood wordt, hoe meer de vraag gaat overheerschenWat zullen wij eten en wat zullen wij drinken? En daarbij correspondeert de straf ook geheel op de zonde. Want bij over productie en toenemende rationalisatie (dat wil zeggen: weinig onkosten en veel profijt) wordt gebrek en armoede geleden. Heeft dan de aarde geen voedsel voor ons allen? Meer dan genoeg; de wijs heid der menschen, dat te veel eters zich zouden, werpen op de stoffelijke goederen is dwaasheid geworden: de vraag is niet, hoe zullen we meer pro- duceeren om in aller behoeften te voor zien; maar wel: op welke wijze zullen we de productie beperken? Het graan wordt verbrandde koffie- boonen in zee geworpen; de theeplan tages opzettelijk verkleind; de eieren- productie beperkt; het slachtvee ver minderd. We hebben te veel en daarom lijden er zoo velen gebrek: het is het fiasco van het materialisme. De Pinkstergeest wordt te weinig gevonden. De internationale politiek illustreert het duidelijk. Het eene land gaat voor met alleen op eigen nationalistische be langen te letten en daardoor wordt het andere genoodzaakt om te volgenmaar het slotresultaat zal zijn, dat elk volk verstikt achter de muren, welke het aanvankelijk schenen te beschermen. We kunnen niet anders, we moeten mee en toch, we voelen het aanhet ma terialisme, het eigenbelang tot grond wet van het volksleven gemaakt, voert naar verarming. Alles breekt ten slotte bij de handen afwe werken en zien geen vruchtwe vergaderen schatten in goud en geld en de werkloosheid verslindt ze in veel sneller tempo, dan ze eerst verworven werden. En in bange vertwijfeling zien we vaak slechts een uitweg, n.l. deze, dat de harde werkelijkheid, de economische noodzaak eindelijk regeeringen en vol ken er toe brengen zal om laat ons 't zóó zeggen een meer ethische poli tiek te voeren; het enge, zelfzuchtige standpunt te verlaten en het hoogere te zoeken. Dat hoogere is er, Pinksteren predikt het ons en spreekt van andere dingen, dan een noodgedwongen verlaten van het pad, waar de weivaart niet te vin den is. Pinksteren zet de schepping in volle bloei; zooals de Geest Gods eenmaal broedde op de wateren, de aarde vrucht baar makendzoo wekt diezelfde Geest elk jaar in de natuur het frissche, jonge leven tot volkomen schoonheid en straks tot honderdvoudige vrucht. Maar dit is slechts flauwe .afschadu wing van de kracht des Geestes in liet hart des menschen. Dat hart is van nature aan het Stof gebonden, aardsch cn materialistisch, begeerig naar de volle wijnbeker, waarin overdaad en dus zonde is; maar door Christus is de Geest uitgestort in de harten dergenen, die Paschen en Hemelvaart leerden vieren. Tegen onze wil komt dat grootte heil niet over ons; we moeten het zoeken; maar dat zoeken is Pinksteren. Lichtzinnigheid en afval, vol worder. van wijn, waarin overdaad is, zijn er altijd geweest. Het zijn niet de speciale zonden van onze tijd. De groote verzoe king van deze dagen is, dat het mate- rieele en stoffelijke ons zoo trekt naar omlaag en dat zelfs in de opwakende godsdienstige beweging de mensch van alles het middelpunt blijkt te zijn: de mensch en zijn begeerten: lage of hoo gere, materieele of cultureele. En de straf correspondeert daarop met pijnlijke juistheid, naar de rechts regel, die de hoogste Wetgever stélde. En deze ban wordt slechts verbroken als er weer biddend gevraagd wordt naar den Geest, die het hart vervult, het leven verheft en ook het stoffelijke heiligt tot het doel, waartoe God het ge geven heeft. BELASTING EN BEROEPS AANGIFTE EEN AANVULLEND WETSONTWERP. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, houdende aanvulling van de artt. en 80 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 en van de artt 23 en 29 der Wet op dc Vermogensbelasting 1892. Het komt zoo luidt de memono van toelichting herhaaldelijk voor, dat per sonen die uit hoofde van hun stand, beroep of ambt wettelijk tot geheimhouding ver plicht zijn met betrekking toi bepaalde za ken, van die zaken op voor derden begrij pelijke wijze melding maken in hun finan- cieele administratie. Wordt aan zoo iemand door den belastingdienst gevraagd zijn aan gifte van inkomen of vermogen, dan wel nadere beweringen dienaangaande, te sta ven door het overleggen van boéccèA cn an dere bescheiden, dan doet de belastingplich tige veelal een beroep op zijn wettelijke ver plichting tot geheimhouding. De belanghebbenden zullen hc-t échter in de hand hebben hun beroepsgeheim in re delijke mate te doen eerbiedigen, do- r de inderdaad geheime zaken, afgescheiden van hun van financieel belang zijnde aanteke ningen te administreeren. Zoo zal de nieuwe regeling een prikkel bevatten lot hot split sen van geldelijke en geheime adroinis.ra- tie, in tegenstelling met de bestaande rege ling, die. ongewild, een prikkel w tegenge stelden zin inhoudti DE INDISCHE TENTOONSTELLING 1932 EEN GROOTSCH GEHEEL SCHATTEN VAN KUNST EN WETENSCHAP BIJEEN OPENING DOOR PRINSES JULIANA Tn het Westbroekpark te Scheveningen zullen de gebouwen van de Nederlandsche Afdeeling te Parijs herrijzen, grootscher nog dan in Parijs en de zalen van de trotsche gebouwen zullen opnieuw worden gevuld met de verzamelingen van kunst en weten schap, die een duidelijk beeld geven van de ontwikkeling van Indië. Toen we gistermorgen onder het voortref felijk geleide van Ir. v. Hoytema en den heer Moojen op het terrein en in de gebou wen een kijkje namen, was het wordings proces ver voortgeschreden, maar elk niet- ingewijde vroeg zich af hoe alles al wordt met man en macht gewerkt heden op zijn plaats zal kunnen staan. En toch zal dat zoo zijn, want hedenmiddag is de schit terende tentoonstelling door H. K. H. Prin ses Juliana geopend. Hier past groote bewondering voor wat in drie maanden tijds is tot stand gebracht. Het uitwendige. Wanneer men het terrein vanuit den Nieu wen Duinweg betreedt over de breede brug met aan de zijde een reeks demonische figu ren, staat men voor de gespleten poort, af gietsel van een rijk Balineesch bouwwerk. Op het voorplein, dat geheel in Balïschen stijl is ommuurd, bevindt zich een gesloten poort en een origineel woonhuis uit de Karo Bataklanden m Noord-Sumatra. Die gesloten poort zou in werkelijkheid open zijn en toegang geven tot de tempel hoven, die daarachter zijn gelegen. Buiten dezen voorhof opent zich voor on zen blik het anderhalf H.A. groote expositie terrein, geheel omsloten door gebouwen van ongewone,- Oostersche vormen. Onmiddellijk aan onze linkerhand ontwaren wij het kwis tig besneden, rijk gekleurde, geheel door in landers gebouwde adat-huis uit de Padang- sche Bovenlanden (Sumatra), waarvan het idjoek-dak zich met een sierlijke noklijn te gen de blauwe lucht.af teekent. De rijst schuur staat er tegenover. In dit Padang- huis vvopden weefwerken en andere orïgi- neele Indische kunstvoorwerpen te koop aangeboden. Hier bevindt zich ook een alleraardigste klokketoren. Recht tegenover dit zeldzame voorbeeld v&n Inhëemsche woningbouwkunst ia eep theater opgericht, in den vorm van een (met hèt oog óp het klimaat gesloten) pendopo, waar eiken avond Indische films of andera oorstellihgen zullen worden gegeven. De ingang van di' gebouw bevindt zich aan dé korte zijde, tegenover het Indisch Restau rant. Richten wij op het pVin onze blik naar het Zuiden, dan ontwaren wij in zijn volie rustige pracht, het monumentale 95 IVL lange Hoofdgebouw, nat het plein zijde geheel afsluit. Er tegenover slaan de gordoes, de wakers- Het bouwwerk is samen gesteld uit Baliscpe motjeven in geelroode baksteen en grijze natuursteen. Het dak ver toont weer de elegante lijn van den mouang- kabauwschen stijl. De gebouwen links en rechts zijn in de zelfde bouwwijze opgetrokken als het hoofd gebouw. Het eene bevat een aantal stands van handelsfirma's en andere particulieren, die koopers hopen te vinden voor hun arti kelen, die hetzij uit Indië afkomstig zijn of naar Indië wordenuitgevoerd. Het andere gebouw is het EUropeesch restaurant On middellijk daarnaast is een Inlandsche aan legsteiger gebouwd, waar Madoereesche prauwen (booten) gereed liggea Met deze vaartuigen kan men watertochtjes maken over de schilderachtige vijvers. Het inwendige. Wie de tentoonstelling te Parijs bezocht heeft, zal zich herinneren, dat het hoofd gebouw een rijke verzameling bevaite van c-nltureelen, oecönomischen en archeologi- schen 'aard. Terecht wekte deze enorme col lectie de bewondering van iederen bezoeker. Vrijwel geheel dezelfde verzameling vult ook thans weer de ruime zalen van het her bouwde paviljoen. In de eerste plaats de kostbare stukken die H. M. de Koningin welwillend ter be schikking heeft gesteld. In de rijke en toch rustige eerepal komen deze voorwerpen, schitterende voorbeelden van Oostersche kunstnijverheid, uitnemend tot hun recht. Ook bevinden zich in deze eerehal de tal rijke inzendingen van particulieren die zon der aarzelen hun verzamelingen voor dit doel afstonden. De bejde zijvleugels zijn gevuld door de Afdeeling Handelsmuseum der Koninklijke Vereeniging, Koloniaal Instituut te Amster dam, de achterzaal bevat de volkenkundige collectie van datzelfde instituut Men vindt er afgietsels van twee en twintig reliefs van de Boroboedoer, voorts groote beelden uit het Hindoe tijdperk, kostbare doeken, belang rijke gegevens over de oeconomische en staatkundige ontwikkeling van Oost- en VVest-Indië, over tropische hygiëne, over on derwijs en zending, enz. Diorama's van de verschillende cultures, Indische landschap pen enz., houden den bezoeker vast Die zijn in één woord schitterend mooi. Het doel. Het doel van de tentoonstelling is: de ken nis van Indië aan te kweeken, de liefde tropisch Nederland op te wekken en de eenheidsgedachte Indië-Holland te propa geeren, dat is het ideëele doel dat men met deze expositie hoopt te bereiken. Een panorama van 600 M2. Ten slotte dient vermeld te worden een attractie, die in Pariis niet aanwezig was, namelijk: het openluchtpanorama van don kunstschilder Eland. Het 600 M2 groote en 10 M. hooge natuurbeeld stelt voor de Ha- raukloof bij Pajakoenhoe o_p Sumatra. Men krijgt er een oavergeteljjken indruk van dit Van 10—10. De-verzameling is geopend van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur, het tentoonstel lingsterrein is ook later op den avond ge opend. In de middaguren ontvangt het gezellige fniandsche restaurant alle bezoekers die prijs stellen op een echt Indische rijsttafel, gastvrij binnen zijn muren. Entréeprijs. De entréeprijs bedraagt f 0.60, een dag kaart f 1, Vrijdags en op enkele bijzondere dagen is ook de entréeprijs f 1. Kinderen betalen f 0.30, schoolkinderen in groepen slechts f 0.10, wanneer de Directrice van het Gemeentelijk Schoolmuseum vooraf tijdig verwittigd is. Op de tentoonstelling zal een bijpost-, te legraaf- en telefoonkantoor met volledige dienstuitvoering worden gevestigd. Voor dit hijkantoor, dat alle werkdagen van 10 lot uur geopend zal zijn, wordt een vertrek i~ gericht in het offirieele paviljoen, onmiddel lijk naast den hoofdingang. Tevens zal in dezelfde ruimte met ingang van 1 Juni gelegenheid bestaan tot het voe ren van radio-telefoongesprekken met Indië. Op Dinsdagen en Vrijdagen zal een belang rijk gereduceerd tarief gelden, n.l. voor Java en Madoera f 21 en voor Noord-Sumatra f 24 voor-een gewoon gesprek van drie minuten. Speciaal poststempel. Op het bijkantoor zal gebruik worden ge maakt van een stempel met het inschrift: 's-Gravenhage, Indische tentoonstelling. HET RAPPORT-WELTER INGRIJPENDE BEZUINIGINGEN. Naar de „Rsb." verneemt, zal de hezuini- gingscommissie-Welter in Laar binnenkort te publiceeren rapport o. m. voorstellen om den arbeidstijd der Rijksambtenaren not een uur per dag te verlengen. In verband hiermede zou ongeveer een zesde deel van de ambtenaren kunnen al- vloejen, hetgeen de commissie zich voor deel voorstelt te hereiken door het toekennen van vervroegd pensioen op i»0 jarigen leef tijd en voor zoover het daarna nog over- cGjnplete gedeelte betreft door op wachtgeld- stelling. ECHT DOET HET DRASTISCH! KORTING VAN 20 pet. De gemeenteraad van Echt heeft in afwij king van het voorstel van Gedep. Staten met 6 tegen 4 stemmen besloten, het salaris van burgemeester, secretaris en ontvanger met 20 pet te verlagen. DE VLAMOVENSTEEN-INDUSTRIE DE PRODUCTIE-BEPERKING In een gisterenavond in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht gehouden vergadering van vlamovensteenfahrikanten hebben de zen zich contractueel verbonden hun fa brieken gedurende het tijdvak 1 Juni 1932— 31 Mei 1933 voorloopig minstens zes maan den stop te zetten. ROERMOND'S ZEVENDE EEUWFEEST De bij gelegenheid van het 700-jarig be staan van Roermond als stad te houden tentoonstelling zal omvatten: standen inge richt door den middenstand, de kunstnijver heid speciaal Roormondsche. plaatselijke grootindustrie, demonstratie op land- en tuinbouwgebied. Tevens zal er een afdee ling voor vermakelijkheden aan verbonden worden. JAARWEDDEN BURGEMEESTERS EN SECRETARISSEN DE KORTING IN ZEELAND Ged. Staten van Zeeland deelen in het Provinciaal Blad mede. dat met ingang van 1 April op de jaarwedden van burgemees ters, secretarissen en ontvangers voor den tjjd van 3 jaar een tijdelijke korting moet worden toegepast van 2y£ pet. van de eerste f 2000 en 5 pet. van het meerdere der jaar- lijksche bezoldiging voor hen die gehuwd zijn geweest, en 2i/2 pet. tot f 1000 en dan verder 5 pet voor hen. die niet gehuwd zijn „n dit ook nooit zijn geweest. De tijdelijke korting en eventüeele pensioenaftrek mogen echter niét meer dan 8pet. bedragen. UIT DEN EINDHOVENSCHEN RAAD NOG IETS IN HET VAT? In de vergadering van den Eindhoven- schen gemeenteraad inzake de begrooting 1932 heeft de wethouder van financiën zijn foorstel tot verhooging der tarieven voor gas en ëlectriciteit ingetrokken, op grond hiervan, dat de burgemeester doze week een niet onbelangrijk voordeel voor de gemeente heeft weten te verwerven, waarover thans echter nog niets naders kan worden mede gedeeld. DE SPOORWEGPLANNEN B. en W. van Rotterdam stellen den Raad voor in beginsel de spoorwegplannen in overleg tusschen de Ned. Spoorwegen en Rotterdam gemaakt, goed te keuren. Het gaat hier om plannen .waarvan de uitvoering 120 millioen gulden zouden kos ten. Zij omvatten den bouw van een nieuw D.P.-station, een nieuw reizigersstation op den Linker-Maasoever, splitsing van het goederen- en reizigersverkeer en den bouw van een spoorbrug over de Maas ter hoogte van den Stormpolder, die het Zuiderstation met de lijn naar Gouda zal verbinden. De spoorwegen zouden een kleine 90 millioen gulden voor hun rekening nemen; andere belanghebbenden 34 millioen gulden. KAASUITVOER NAAR DUITSCHLAND EXPORTBELEMMERINGEN. De Nederlandsche vereeniging van Kaas handelaren, gevestigd te Gouda, heeft aan den Minister van Economische Zaken een schrijven gericht, in verband met de plan nen, welke bij de Regeering bestaan ten aanzien van dc melkveehouderij en zuivel bereiding. Adr. vestigt in dit schrijven er de aandacht op, dat een der belangrijkste ooi zaken van den noodtoestand in die bedrij ven is de belemmering, welke allerwegen aan onzen kaasexport in den weg wordt ge legd en wel speciaal thans aan onzen uit voer naar Duitschland. Adr. verzoekt daarom den minister in 't belang van de zuivelproducenten en dienten gevolge ook van den handel, alle pogingen in t werk te stellen de exportmogelijkheden van het product kaas zoo sterk mogelijk te bevorderen. KOLONEL VAN STEIN CALLENFELS De kolonel der infanterie b. d. J. M. van Stein Callenfels, thans wonende „Huize Welkom" te Beanekom, vierde 12 dezer zijn tachtigste verjaardag. In alle bescheiden heid, zonder eenige ophef, werkt deze vrien delijke grijsaard al vele jaren voor onze militairen. Hij is lid van het Hoofdbestuur van de Ned. Mil. Bond, welke tracht m zijn Tehuizen de vaderlandsche jongelingschap te behoeden voor de verleiding en ze te ste ken tegen de verkeerde invloeden, welke bij leger en vloot zoo vaak heerschen. Hoeveel de tachtigjarige in deze gedaan heelt, valt moeilijk te schatten. Met isroote dankbaarheid gedenken vele oud-militairen zijp be.'.i: cclooze arbeid. Voornaamste Nieuws- (blx. 1) De Indische Tentoonstelling 1932 in het Westbroekpark te Scheveningen. (blz. 2) Het aftreden van Groener als Rijksweer- minister. Het schandaal in den Duitschen Rijksdag. De Oceaanvlucht van Reicher is mislukt Het vliegtuig is in zee gevallen, de vlieger gered. Ex-koning Alfonso is te Marseille gemo lesteerd. BEZOEK VAN EMIR FEISAL Emir Feisal, de tweede zoon van den Ko ning van den Hedjaz, die thans ic Londen vertoeft zal Maandag a.s. per vliegtuig naar ons land komen en op het vlligvèld Schip hol landen. Emir Feisa! met zijn gevolg zal korten tijd in ons land vertoeven en zijn in trek nemen in Hotel des Indes te Don Haag. Emir Feisal heeft voor zes jaar ook een be zoek aan ons land gebracht GEREF. JEUGDBEWEGING De Ringen en Kringen Assen, Borger en Smilde der Geref. J.V. en M.V. houden op 25 Mei a.s. een groote openluchtmeeting op de prachtig gelegen uitspanning „Bellevue' onmiddellijk aan het Asserbosch. Bij ongun stig weer in de groote zaal of in de Zuider singelkerk te Assen. Als sprekers hopen op te treden: Mr. J. A. de Wilde, Tweede Kamerlid, te Den Haag, met het onderwerp „Recht en macht"; Ds. Herm. Knoop, van Delfshaven, onderwerp „Verwerkelij king van het Ideaal"; Ds. D. v. Dijk, van Groningen, onderwerp „Weest niet bezorgd". Medewerking verleent het Gereformeerd Muziekkorps van Beilen, ..WEDERKEERIGHE1D" DUITSCHE TEGEMOETKOMINGEN? De vertegenwoordiger in ons land van een machinefabriek te Duisburg (Westf.) had aan de directie van de fabriek melding ge maakt van de uitlating van dr. Posthuma de „wederkeerigheidseisch", aldus het „Handelsblad". De vertegenwoordiger ontving een ant woord, waarin hem werd verzocht, aan de clientèle mede te deelen, dat tusschen de Duitsche machine-industrie en de Duitsche regeering besprekingen worden gevoerd, met het doel tegemoet te komen aan gerecht- aardigde buitenlandscho wenschen met be trekking tot den invoer van producten van landbouw en zuivelindustrie. INSTALLATIE MR. A. N. FABIUS Gistermorgen had in de zaal voor civiele zaken in het Paleis van Justitie te Utrecht de plechtige installatie plaats van mr. A. N. Fa bi us, als officier van Justitie van de rechtbank te Utrecht Nadat de president den te Den Haag be noemden officier van Justitie mr. J. L. N y- s i n g h had herdacht, werd mr. Fabius door den griffier binnengeleid, waarna de subs. dficier van Justitie zijn requisitoir uitsprak ter installatie van den nieuwen officier van Justitie. De griffier las vervolgens de acte van bo r-ediging voor. Mr. Fabius sprak aan het slot een dankwoord, waarna de zitting werd gesloten. (blz. 3) Begrafenis Prof. Lengkeek. Oude Pinkstergebruiken. (blz. August Vermeylen III. (blz. 10) Uitstel door de N.V. Maildienst der Hol- land-Amerika Lijn van aflossing op 1 Juli 1932 en 1933 der obligatiën 1927 verzocht De N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissin- gen in 1931. Vrijwel gelijkluidende resultaten als in 1930. De reserven der Duitsche rijksepoorwegen. Financieel Weekoverzicht; Bitter weinig lichtpunten. Autó-ongeluk in de buurt van Bussum: Amsterdamsch bankier om het leven geko- De gearresteerde accountant R. Heyne ia weer op vrije voeten gesteld. (blz. 11) Nood in de Rijnvaart II. IJmuïden in nood, II (Slot)." Naar de Grieksche archipel en Rhodos, III, door Dr. C. Veltenaar. Het Zondagsblad van heden bevat ojn.: Overdenking: Mijn Geest op alle vleesch. Pinksteren en de literatuur, door A. Wapenaar. Veni Creatorvers door Willem de Mérode. Open vensters, vervolgverhaal door Gré van Ast. De Opstandigen, door G. Sevenama-— Themmen. Openhartige brief. Herinneringen van een predikant, door Ds. G. B. Westenburg. Mei, door Jan H. de Groot. Jeugdrubriek: De lang verwachte tweede prijsvraag! Kleuterkrantje. UIT HET SOCIALE LEVEN HET VIJFDE CONGRES VAN HET INTER NATIONAAL CHRISTELIJK VAKVERBOND TE ANTWERPEN. (I.C.V.) Op 52. 23 en 2« Juni a te Ant werpen het vUfde congres van het InternlttiX S«nd?he8v:!°n ~V*kVerKbond vinden De V 1 ?Jnv een bespreking over de eco nomische wereldcrisis. Prof. Dr. Brauer van de va^heV^ntJ® K,?Ulen', v^oeger onder-voorzitter Sf«Ss lir.iXïchri«-1»* v.kv„re,<,M, "e„k"- N.iit. (Am.t.rd.m), vïor.ftler teiUke Kantoor- en Handelsbedienden penning meester van de Internationale Federatie van iv ^Bedlenden- °rgantsatles, zal epre- 4er ratfona/hfeeHn^ aP°Ktlek het «fdperlc r*«onaUseering* de heer Pauwels (Brus- ChristelükrvTkJetrtbond.V®"--h-----Inl*rn*tlon?f» "emeen Christelijk i-ver ..BestrUding d Chrl.t.lBk, B,dl.na...r,.„i.!ji.r dien nog een Inleiding houden ovir De ecoSSl nsUontl^ffiln,,"1 °P -1 Junl *en Inter- .tukken voorafgaan w««r°orp een^t* on^**-' Pen zullen worden behandeld, die meer in hlë DREIGENDE WERKLOOSHEID BIJ DE SCHELPENSCHIPPERS Men meldt ons uit Harlingen rnnrZ'.T dJre,«tnd« werkloosheid waar- hoognoodige voor hun gaezlnnen kan worden verdiend. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN: OOSTZEEDIJK No. 228, R'OAM ZAOERU EN SCHAVER1J JJASSAUH.'VEN BOERENGAI

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1