NOOD IN DE RIJNVAART Kerknieuws. Radio Nieuws. VRIJDAG 13 MEI 1932 HET ONTSTAAN Kood in de bietenboa vz Regeering kom tehulp! Nood in de tarwehouw Regeering kom tehulp! Nood in de veehouderij Regeering kom tehulp! Nood in db pluimveeteelt Regeering kom tehulp 1 Nood In de tuinbouw Regeering kom tehulaT Nood in de visschery Regeering kom t#ulp! Men kan bet Max Savelaar nazeggen m zyn Verhaal van Saidja's vader: Ik heb u gezegd. lezer, dat mijn verhaal eentonig is nood in de Rijnvaart Regeering kom tehulp! toch zullen wij over dezen nood in de Rijn vaart iets moeten zeggen, omdat daarover tot heden nog zoo heel weinig gezegd is, terwijl toch een catastrophale toestand is ingetre den, die niet lang meer kan voortduren of het gaat mis. Over het wenschelijke en mogelijke van eventueele Regeeringshulp willen we Aan in een tweede artikel nog iets zeggen. Nederland en in het bijzonder Rotterdam dan ken hun voornaamste beteekenis aan het feit, dat de Rijn en de Maas hier hun uitmonding hebben. Vooral de Rijn is van oudsher een uit stekende vaarweg geweest en gelet op het feit, dat het vervoer te water over langeren afstand steeds goedkooper is gebleken dan bet vervoer te land is het niet te verwonderen, dat het Duitsche achterland veel scheep \arttransport tot zich trok. In 1927 bedroegen de totale goe derentransporten op den Rijn ruim 76 millioen 1930 was dit totaal nog boven de 70 millioen tons. De totale Rijnvloot bestaat uit 12.000 sleep- schepen, waarvan er meer dan 6000 varen on der Nederlandsche vlag. Beziet men de verhou ding tusscben de schepen, die reederybezit zijn en die welke het eigendom zijn van particu liere schippers, dan blijkt, dat van de totale tonnage 2.517,818 ton of 68.9 pet. particulier bezit is en 1.138,799 ton of 31.1 pet. reederij- bezit. Het particulier bezit is verdeeld over Nederlandsche particuliere Rijnschippers, die in 99 van de 100 gevallen hun eigen schip heb niet meer voor wie dit schip de eenige brond van inkomsten is. De Rijnschipper liet nooit veel van zich spreken. Hij voer naar Straatsburg en kwam in Rotterdam terug, pikte een vrachtje naar Koblenz en verzeilde ook wel eens in Ham burg, hij was „gedomicilieerd"' in een van de Hollandsche watersteden, betaalde daar z'n be lasting en had de vaderlandsche driekleur ach ter op de kast, maar liet zich verder maar heel weinig zien anders dan in gezelschap van z'n Keeshond op het dek van de „kast", die rustig getrokken werd door een sleepboot. Dat is nu alles anders geworden.... Wie bet Westnieuwland te Rotterdam pas seert en het Damrak te Amsterdam, ziet daar drommen van schippers in hun typische blauwe truien en platte petten, die wachten en wach ten, terwijl hun schuit renteloos op stroom ligt met vele andere in eindelooze rijen. Wij behoeven niet te zeggen, dat de crisis er de schuld van is, het zou banaal zijn. Reeds eind 1929 is er vermindering in de vaart gekomen, in 1930 was de vermindering 6 pet, -van het totale vervoer, terwijl door af bouw van op stapel staande schepen de scheeps ite nog met 5 pet. toenam en de overbodige rve dus op 11 pet. was te stellen. Over 1931 zijn de cijfers nog niet bekend, maar men mag da achteruitgang of beter: het verschil van werkgelegenheid en versohepingsmogelijkheid wel stellen op 25 pet. en voor dit jaar is het .cijfer nog weer veel hooger, omdat het vervoer ongeveer de helft is ingeschrompeld. Wy moeten dus ook voor dit bedrijf consta- 3Ü tee ren en dat is voor geen tegenspraak vat- j,9ibaar, dat er crisisnood is. 1.l| Maar er is in de Rijnvaart méér. Tengevolge van het overwoekeren van het aanbod over de vraag is de vrachtprijs sterk gedaald, terwijl de lasten ongeveer gelijk ble- Maakten de schippers in de jaren 1924 een huurprijs van 214 tot 4 ct. per ton -— z(j verhuurden zich bijna steeds met hun schip voor een bepaalden reis of voor een half of heel jaar in 1930 en 1931 zakte deze vrachtprijs in tot 1 ct. per ton per dag, waarhij het meest- 21.09 al nog niet eens mogeliik was om te verhuren. Wij zeiden, dat de lasten hetzelfde bleven: 3e hypotheek (eerste en tweede) vraagt rente en aflossing, het onderhoud moet als het goed is op tijd verricht worden, verzekering en per soneel moeten betaald, en ook het schippers- gèzin moet eten. Nu waren er reeds economische misstanden In de Rijnvaart, die, gezien in het licht der his- vlï torie verklaarbaar zijn, maar daarom nog niet te rechtvaardigen. De zetschipper, die met kard zwoegen f 6000 bij elkaar had gespaard, kon grif van de scheepshypotheekbank een H «erste hypotheek krijgen voor een aanzienlijk teu- ï100^ bedrag, wanneer hij een eigen schip wilde 3i koopen en kwam hij dan bij den scheepsbouwer die er wat in zag om hem een veel grooter en dus duurder schip te verkoopen, dan lukte dat meestalook, omdat de scheepsbouwer een ruime tweede hypotheek verleende. Het schip liep dan wel met een gouden kiel van stapel, maar in de goede jaren was dat geen bezwaar: de schipper, wien men zeker geen hiiheid na kan geven, voer en voer en elk reisje bracht kern een njeuwe duit voor aflossing, zoodat de i« Dtoden kie al spoedig een zilveren was en het niet lang meer duurde of een alleszins redelijk eigen bezit was tegenover de hypotheek vast gelegd. Toch moet voorop gesteld, dat het onjuist as om in den goeden tyd al te ruime hypo theken vooral tweede hypotheken te ver strekken, die feitelijk niet te verantwoorden ofttjwaren. Overigens mag men de scheepsbouwers hier wk weer niet al te hard om vallen omdat het msrleenen van deze hypotheken een concurren- tiefactor was geworden. Maar nu kwam de cri sis: de schuit kwam stil te liggen, vaak weken lang en bijgevolg stonden de inkomsten stil. Maar de schipper wilde, kost wat kost, va ten: altjjd was hij zijn verplichtingen prompt Jie. ®af>ekomen Rijnschippers staan van ouds dit kekend als uitstekende debiteuren en hij trilde dat blijven doen. Kon hij daarom de volle vrachtprijs niet krijgen, dan maar wat minder. Een schipper kan nog varen als een reederij- schip reeds verlies zou geven en dus zag men gabeuren, dat de reederijvloot werd opgelegd terwijl de particuliere schippers tegen verlaag- Jin prijs aan het werk bleven. Steeds nog meer daalde echter het vervoer an toen onstonden ergerlijke misstanden. De 'rijgt zijn vrachtje van den seheeps- de tusschenpersoon tusschen de Iransportmaatschappiien en de schippers, die *P zijn beurt weer runners in dienst heeft. Toen nu het vervoer minder werd, probeerde ®'ke schipper op zichzelf om de relatie met een hem goedgezinde scheepsbevrachter of runner te versterken. Er ontstond een wedstrijd in het •aaknoopen van zakenrelaties en natuurlijk deed rich een zwerm van parasieten op, die *■«1 van de angst van den schipper voor het NS dagelyksch brood wilden profiteeren om zoete winstjes te halen. Crisishyena's zwierven om het slachtveld van de Rijnvaart, die „commisseis" opstreken van den schipper, om hem aan een wit voetje by den scheepsbevrachter te helpen. Daarbij kwam, dat de scheepsbevrachters zelf door de handelsfirma's tegen elkaar opge jaagd werden om tegen steeds lager noteerin gen vrachten af te sluiten. De schipper moest dus om de clandisie te krijgen allerlei extra uitgaven doen en als hij dan een reis kreeg, was de vracht zoo laag, dat ten slotte met ver lies gevaren werd. Ergerlijke toestanden zyn ontstaan: men eischte van den schipper, die voor f 50 zes weken moest varen en daar nog alle onkosten van moest betalen, dat hy op ruime schaal de kroeg tracteerde om zich ook zelfs zulk reis niet te zien ontgaan; de gebruikelijke pro visie van 5 pet. voor den scheepsbevrachter liep op tot 10 en 15 pet., de schippers werden tegen elkaar uitgespeeld om de „firma" aan een „mooie zaak" te helpen (immers lage vrach ten) en het slot was, dat vele brave huisvaders die er jaren lang een eer in stelden niemand een cent tekort te doen, ten slotte geen raad Er wordt den laatsten tijd nogal eens lijk gevischt op den Rijn, een lijk van een gebruinde schipper, met de traditioneele blau we trui, een schipper, die een jaar geleden nog trotsch was op „zijn" schuit. Of men haalde bij Lobith een man van boord die niet vertrouwd meer is op het water, omdat zijn eerlyke hersens verward zijn geraakt in de begrippen rente en aflossing gecombineerd met een niet-rendabele vrachtprijs Men ziet: het verhaal eentonig als dat van de roof van Saidja's-vaders-buffels krijgt toch nog een passend slot. Dit slot is niet verwerkt in het jaarverslag van Scheepshypotheekbanken en in dat van de handelsfirma's, die dank zij de lagere vrachten toch nog op redelijke basis konden werken. ALG. SYNODALE COMMISSIE NED. HERV. KERK Acïitste Zitting. Pres. opent met gebed. Na voorlezing der notulen wordt de agenda aangevuld. Een schrijven van het Nationaal Petitionnement inzake vrouwen kiesrecht wordt voor kennisgeving aange nomen. Het verslag der Hervormde legerpredi- kanten over het jaar 1931 zal bij de Synode worden overgebracht. Op een schrijven met bezwaren van lid maten der gemeente Brakel tegen den Ker- keraad aldaar zal worden geantwoord, zich te wenden tot het betrokken Classikaal Be stuur. Van het Ministerie van Financiën is ont- angen een afschrift van het Kon. Besluit betreffende Rijkstractementen van Hasselt en Neerbosch-Hees. In Hasselt is één predi kantsplaats opgeheven en het Rijkstracte ment bij de andere predikantsplaats ge voegd. In Neerbosch-Hees geldt het do 2e predikantsplaats, die nog geen Rijkstrakte ment had. De Synodale commissie Kerk en Zen ding heeft een gunstig advies gezonden be treffende de voorgestelde reglementswijzi ging tot het toelaten van zendelingen tot hef predikambt Dit stuk zal bij de Synode worden overgebracht Van de commissie van voordracht voor de benoeming van kerkelijke hoogleeraren is ingekomen een voordracht voor de benoe ming van een opvolger van Prof. Dr. H M. van Nes te Leiden, die den 70-jarigen leef tijd heeft bereikt De uitspraak in hooger beroep van het Prov. Kerkbestu- van Friesland inzake een kerkeraad in die provincie heeft kracht van gewijsde gekregen daar aan de reglementaire voorwaarden voor cassatie niet is voldaan. t een gemeente in Z. Holland is een schrijven ingekomen van lidmaten betref fende de doopsbepalingen door den Kerke raad aldaar vastgesteld; en van een lidmaat dier gemeente betreffende de vervallenver klaring van zijn lidmaatschap. Deze stuk ken zullen met andere, op deze zaak betrek king hebbende, bij de Synode worden over gebracht, die deze zaak, waarop haar aan dacht wordt gevestigd, zal hebben te befhan- Mr. Tijssens rapporteert namens de com missie voor de staten van kosten van ver schillende besturen, en de afschriften van besluiten, uitspraken en beslissingen van verschillende berturen, die aanleiding geven tot enkel opmerkingen. Van het classikaal bestuur van Brielle zijn inlichtingen ontvangen betreffende de ker kelijke kwestie in een gemeente van zijn res sort, eveneens van den consulent dier ge meente. Nadere inlichtingen zullen worden afgewacht, ec verdere stappen worden ge daan. Het Ned. Chr Persbureau doet opnieuw een verzoek om steun, dat bij de Synode zal worden ingediend. Van den Pensioenraad is ingekomen het jaarverslag over 1931 alsmede een voorstel tot wijziging van twee artkelen van het Re glement op Let Pensioenfonds, bericht over het periodiek aftreden van den heer D. Boer als lid van den Pensioenraad en een voor dracht V--r Secretaris van dezen raad. Een ander zal aan de Synode worden medege deeld. Van den Pensioenraad is ook ingekomen een schrijven betreffende de invoering van de kas tot aanvulling van het Rijksemeri- taatspensioen, die over het algemeen boven verwachting gunstig is ontvangen en inge voerd, met een verzoek om advies, steun en bemiddeling. Dit schrijven zal aan de Synode worden overgelegd met het advies de wei gerachtige ringen en predikanten door tus- sdhenkomst der Prov. kerkbesturen aan de betrokken Cl. Besturen een schrijven te rich ten met het doel, hen uitdrukkelijk aan hun verplichtingen te herinneren. Morgen kunnen de zaken teneinde worden gebracht. NED. HERV. KERKVOOGDIJEN Te Arnhem werd de algemeene ver gadering der Vereen, van Kerkvoogdyen in de Ned. Hervormde Kerk geopend door den heer J. H. Bakker, voorzitter, die een rede hield met den titel: „In den opgang", waarin hij wees op de goede verstandhouding met de Algem. Sy node en de Federatie van Diaconieën. Hoewel het contact met den Bond van Predikanten ver broken werd, achtte spr. dit toch gewenscht in verband met het Reglement op de Predikants traktementen. Ten aanzien van de Provinciale organisaties, mag gezegd worden dat de Ver- eeniging in den opgang is. In het Hoofdbestuur werden herkozen de heeren Mr. M. F. van Meer en W. Vink. Het jaarverslag en de rekening en verant woording werden zonder uitvoerige discussie goedgekeurd. Meegedeeld is, dat Mr. A. de Jong is aangewezen als secretaris van het Be stuur, terwyl aan den heer L. A. Snoep, die gedurende het afgcloopen jaar de secretaris werkzaamheden had verricht, dank werd ge bracht. Daarna kwam aan de orde het praeadvies door het bestuur uitgebracht naar aanleiding van het advies van het Hoofdbestuur van den Bond van Predikanten over het voeren van procedures door predikanten tegen zoogenaam de weigerachtige Gemeenten. Hierbij gaf Mr. G. Vixseboxse een uitvoerige toelichting. Spr. meende, dat de tot nu toe gevolgde weg moest worden verlaten en die van arbitrage worden ingeslagen, vooral ook omdat in het algemeen de burgerlijke rechter van de kerkelijke orga nisatie niet, of onvoldoende, op de hoogte is. Vervolgens kwam in behandeling het pen sioenreglement, dat is ingeleid door Mr. A. de Jong, die daarbij besprak, het nieuwe Regle ment op de kas tot aanvulling van het Rijks- emeritaatspensioen. Spr. berekende, dat de pensioenpremie jaarlijks een bijdrage zal vor deren van f 40f 70, die feitelijk door den pre dikant betaald moet worden. Maar ook kan de Kerkvoogdij, die voor haar predikant zorgt, de pensioenpremie aan den Pensioenraad be- De Voorzitter gaf hierna nog een toelich ting op de betrekking tot den Raad van Be heer. Hij wees er op, dat er schijnbaar een or ganisatorisch verband bestaat tusschen de Vereeniging en den Raad van Beheer, omdat de Vereeniging in dezen Raad twee leden be noemt. Om de situatie te doen leeren kenner, heeft het Hoofdbestuur de door de Vereeniging benoemde leden om overleg gevraagd. Deze weigerden hierop te antwoorden, wat formeel hun recht was. Spr. achtte het nu gewenscht om voor hot vervolg geen leden meer in den Raad te benoemen. Besloten werd nader met de Synodale Commissie over deze zaak over leg te plegen en naar bevind van zaken te han- Hierna werd de vergadering verdaagd. OUDERLINGENCONFERENTIE Te Zutphen werd Woensdag jl. onder voorzitterschap van den heer W. F. H. van der Wart, van Ermelo, de 13de Conferentie van Ouderlingen der Geref. Kerken in Gelder land gehouden. Na het zingen van Psalm 113 1 en gebed, las de voorzitter Matth. 24 32 tot aan het einde, om vervolgens reet een kort woord de aanwezige ouderlingen (98) op te wekken tot trouw aan het ambt. De secretaris, de heer P. Peereboom, van Apeldoorn, bracht een kort verslag uit over de 12de Conferentie. Er is een batig saldo van f 43.70% in kas, aldus deelde de penningmeester, de heer J. Boks, van Zutphen, mede. Tot lid van het Comité van Uitvoering, werd de heer J. Boks, te Zutphen, herkozen. Als plaats voor de volgende Conferentie werd Arnhem aangewezen. De heer J. van der Waals, van Nykerk, leidde in: „Wat de Ouderlingen voor het huis bezoek behoeven". In een doorwrocht referaat deed de spreker gevoelen datgene, wat hy, die „ambtelijk her- delijk bezoek in opdracht van den Herder der kudde" doet. moet bezitten, om te eindigen met de woorden: „Uit zichzelf is niemand hier toe bekwaam; onze bekwaamheid is alleen uit God". Na de pauze sprak Ds. Th. Dolleman, van Aal ten, over: „Kerii en Huwelyk in dezen tyd". Dit teere onderwerp werd door den spreker op zulk een wyze besproken, dat alle aanwe zigen er door gezegend werden. Aan het slot van zyn betoog wees Spr. op de groote gevaren, die het huwelijk in dezen tyd bedreigen, en wees hij er alle ambtsdra gers op, dat zij hier een ernstige en schoone taak hebben te vervullen. Na elk referaat namen een tiental perso nen aan de bespreking erover deel. KERKGEBOUWEN Te Ommen had gistermiddag de plechtige ingebruikneming plaats van het nieuwe kerk gebouw der Geref. Kerk. De samenkomst werd geopend door den heer J. van den Berg, voorzitter der Bouwcommis sie, die daarna in korte trekken de historie van den kerkbouw teekende. Na deze toespraak droeg hij het kerkgebouw met het nieuwe orgel over aan den Kerkeraad. Ds. W. de Graaf, predikant te Ommen, hield daarna een korte toespraak waarin hij wei het vele en vaak lastige werk door de Bouw commissie verricht. Deze heeft zich echter op uitnemende wyze van haar taak gekweten, waarvoor hy den dank van den Kerkeraad uit sprak. Met den wensch, dat het nieuwe kerk gebouw dienstbaar gesteld mocht worden aar de stichting van Christus' Kerk en de uitbrei ding van Zyn rijk door de zuivere prediking van het Evangelie, aanvaardde hij het ge- Na Psalmgezang verkregen verschillende afgevaardigden het woord: Ds. K. Bakker, van Lutten, als vertegenwoordiger der Classis Om men; Ds. J. H. Meuleman, van Den Ham, na mens de genabuurde Kerken, de heer C. E. W. Nering Bögel, Burgemeester van Ommen; de heer K. Gerrits, van Smilde; en de heer B. W. Plooy, architect te Amersfoort, die de bouw plannen ontwierp. In een korte pauze deed de heer R. Kamp, organist te Zwolle, adviseur inzake orgelbouw, het orgel hooren, waarna een korte dienst des Woords werd gehouden. Ds. de Graaf had tot tekst Psalm 84 2 en sprak over: „De lieflijk heid van 's Heeren huis". Met het zingen van Psalm 72 11 en den gewonen zegen 1 deze bediening des Woords besloten. Nog zy vermeld, dat aanneemster van hoofdbouw was: firma B. Eshuis en Zonen, te Vriézenveen, terwijl het orgel is geleverd door de firma M. Spiering, te Dordrecht. Opzichter by den bouw was de heer B. van der Mik. ZENDING ONDER DE JODEN Zendeling C. K a .n pi e ij e rNaar de „Ned." verneemt, is de toestand van den heer C. Kammeyer, te Amsterdam, zendeling onder Israël, zeer ernstig. Sedert enkele maanden reeds lijdt hij aan een ernstige hartkwaal. De patiënt gaat zienderoogen achteruit en het ergste moet gevreesd worden. ZENDING Zendeling Jac. Bijkerk en mevrouw zijn voor de derde maal naar Oost~Nieuw-Gujnea afgereisd. Met hen wordt de reis gemaakt door mej. M. van Dijk, a.s. eohtgenoote van zendeling F. C. Kamma, die reeds in October 1.1. naar Guinea vertrok. De heer N. E. B r e e m a n, hulpprediker by de Indische Kerk te Tepa (Molukken), wordt met verlof hier te lande verwacht. Even zoo de heer en mevrouw Bosman van het Zendingsziekenhuis te Poerwakarta (Java). Zendeling F. J. F. van Hasselt en mevrouw zijn na 37-jarigen arbeid op Nieuw- Guinea, voor goed in ons land teruggekeerd. De heer Van Hasselt zal hier zijn taalkundi gen arbeid voortzetten. Dr. Alb. K r u.y t en mevrouw J. Kruyt- Moulijn hopen, na 41-jarigen arbeid in Posso (Celebes), volgend jaar voorgoed naar ons land terug te keeren. D s. J. M. S. B a 1 J o n te Malang hoopt dit jaar te repatrieeren en zich weder bij de Ned. Herv. Kerk beroepbaar te stellen. Hy was sinds 1918 in de Zending werkzaam. De heer I. S. K y n e, directeur van <Jen Normaalleergang der Utrechtsche Zendings- vereeniging te Mici (Nieuw-Guinea), is met verlof aangekomen. TEKORT IN KAS. Bij de Ned. Herv. Kerk der gemeente Hoogland bij Amersfoort is, volgens de N. R.C., een tekort in de kas ontdekt, dat tus schen 2 en 3000 gulden bedraagt. Er wordt een onderzoek ingesteld. ACHT GEWONDEN BIJ EEN AUTO ONGEVAL. Tusschen Groe en Schoonloo (Dr.) sloeg een autobus door slippen om. Acht van de inzittende achttien arbeiders in de werk verschaffing werden gewond. Ze moesten zich onder geneeskundige behandeling stel len. BIGGEN VOOR EEN FORNUIS. Te Montfoort verkocht J. Kijzer aan een veehouder een fornuis voor 3 biggen. EEN ZWEMSCHOOL AFGEBRAND. Te Bussum is de Gemeentelijke Zwem school aan den Huizerweg geheel afgebrand Zij was nog niet in gebruik genomen. De oorzaak van den brand is vermoedelijk te zoeken in het met vuur spelen van jongens. Verzekering dekt de schade. DOODELIJK AUTO ONGELUK. Te Eindhoven is het 3-jarig zoontje van v. d. B. in de Hopstraat door een vrnchthuto overreden en gedood. De vader was oogge tuige van het ongeluk, dat veroorzaakt werd, doordat het kind plotseling den weg overstak, zoodat den bestuurder geen schuld treft KERKINBRAKEN. Den laatsten tijd komen in de omstreken van Amsterdam tal van kerkinbraken voor, zoowel ten zuiden als ten noorden van de hoofdstad. Het schijnt dat deze inbraken het werk van een en dezelfde bende zijn, (lie met succes opereert en do politie tot dusver heeft weten te verschalken. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Door plotseling onvoorzichtig overstaken, geraakte het 7-jarig zoontje van G. L. te Aalsmeer onder een auto. Met een ernstige hoofdwonde en inwendige kneuzingen werd het knaapje naar de ouderlijke woning overge bracht. Den bestuurder van de auto trof geen schuld. Te Haarlemmermeer is op den Spaarndam- merweg een motorist tengevolge van het springen van een achterband met zijn motor rijwiel komen te vallen, waarbij de man over den weg werd geslingerd en beide bee- nen brak. Per atuo werd hij, nadat de beenen voorloopig gespalkt waren, naar zyn woning overgebracht. Het motorrijwiel werd grooten- deels vernield. DE PERKEN TE BUITEN Teleurgesteld student valt een professor aan Het is nog niet zoo lang grieden dat In de pers de aandacht gevestigd word op de zeden verwildering der Studenten aan de Technische Hoogeschool te Delft. Thans vernemen we een geval dat wel alle perken te buiten gaat. Dezer dagen had nl. de werktuigkundig-stu- denrt. R. examen gedaan bij Prof. A. Toen den student door den professor werd medegedeeld dat het resultaat negatief was, ging hy z'n hoogleeraar op een dusdanige wijze te liif, dat deze zioh onder geneeskundige behandeling moest stellen. De Senaat heeft besloten den student voor twee jaar het volgen derc olleges te ont zeggen. Boeken en Geschriften. UB \*An"kOL. Mei 'eirtmg IX* LEV EX. Vertaald en n «JoorXEL- een woord ter ln- H. Gunning J.Hzn L'ltg. van de fa. La Rlvière en Voor- Vioeve te Zwolle. Dr. Biengle la een paar Jaar predikant ge nest In Amerika. Daarna bood hU zlcli voor in evangellantledlenat In het L«ge^ des Hells m. De geschoolde theoloog ging toen naar Engeland, om daar de Kadettenschool te bezoe- cen. Op den tweeden dag van *l)n verblijf al- laar. werd hU naar een donkeren kelder ge. tuurd. om de vuile schoenen van *Un .nede- kadetten te poetaen. En dat alles aced b'J. n et KRO: KJnderuurtja Kerkdlenitas u m VPRO: Morgenwijding GAAT GE MET PINKSTEREN RIJDEN? ZIE HIER DAN DRIE AUTOTOCHTEN DOOR MOOI-NE DE RL AND! De komende Pinksterdagen zijn bij uit stek geschikt voor automobilisteun, om eens een zwerftocht door Nederland te maken, waartoe wij onderstaand enkele routes ge ven, welke men op bijgaand kaartje vindt uitgestippeld. Een en ander is bewerkt door den A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land. Route A (Midden-Nederland) is zeer ge schikt voor een Pinksterweekend. Na een bezoek aan het Westland gaat het door een alleraardigst polderlandschap naar Gorin- chem; vervolgens door de Langstraat, waar de lintbebouwing wel op haar ergst is. Ook men over Breda rijden. Door eon onbe kend landschap, 'ie Peel, naar Limburg. Ook kan men Middelburg en Maastricht aandoen; de laatste omweg is zéér de moeite •aard, evenals het gebied direct ten zuiden an Nijmegen. Puur de Betuwe (vruChtt)OQ> mcnhloei), langs Arnhem en Zevenaar den Achterhoek in, daarna door prachtige dee- len van Overijssel, door het Textielindustrie gebied, langs Ootmnrsum en Ommen naar Zwolle om vervolgens over do Veluwe. langs net idyllische L'ddelermeer en het Gooi (oude autowegi >ia Amsterdam Weer i Residentie te bereiken. Route B (door het Noord-Oosten), voert door do bloeiende Betuwe, langs dc Veluwo- zoom naar het Overijsselsche heuvelgebied. Over de eenzame Drentscho heide langs het Zuidlaardermeer naar Groningen en Leeuwarden. Speciaal Zuid Friesland is prachtig, de weg langs de Zuiderzeekust oert dcor p aats' i als Lemmer, Kuinre, die evenals b.v. Elburg bezienswaardigheden zijn, waarvoor wij in het buitenland uren zouden rijden! De weg zelf is van talrijke hekken voorzien; wil men ongestoord rij den. dan is de route over Heerenveen ver kieslijker. Langs Giethoorn, dwars over de Veluwe en tenslotte door de Geldcrsche val lei terug. Route C (het Noord-Westen in) volgt den duinrand langs de Noordzeekust, waarvan de gedeelten ten zuiden van Haarlem wel bekend zijn. Doch ook boven het Noordzee- kanaa! is veel moois te tien. Vanaf Alk maar (interessante stad!) door een polder landschap naar Wieringen. waar men den Zuidcrzi-eafsluitdijk bereikt, die over een afstand van 5 k.m. berijdbaar ia. (Entree f 1.— voor auto. per persoon extra 10 ct. ten bate van het Nat. Crisis Comité). Langs de kust op Hoorn aun, on dan dim Heemster in, waar nu de vruchtboomon in bloei staan. Van Purrnerend kon men tot voor kort over F.dain en Volendam naar de hoofdstad tijden: wie op het QUWnbilk Wh lenduin wil bezoeken. Is verplicht, over Mon nikemlam te rijden. Men kan ook langs de 7aan terugrijden, waar talrijke moderne fabrieken de oude molens ervangen heb ben. Langs de Vecht naar Utrecht »*n zoo langs den Ouden Rijn naar Den Haag te rug. Men kan de indeeling in trajecten natuur lijk naar willekeur veranderen, roo i* Route C, gecombineerd met A en B. een bijzonder aardige weekend-tocht roor de bewoners de oostelyke provincies. 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3