DE PRESIDENTSVERKIEZING TE VERSAILLES WOENSDAG 11 MEI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND ALBERT LEBRUN GEKOZEN MET 0VERGR00TE MEERDERHEID De schaduw van Doumer's dood en do noodzakelijkheid om snol to handelen heb ben voor een goed deel bepaald, dat. er in de Fransche Nationale Vergadering te Ver sailles slechts één stemming nooiig is ge weest om den nieuwen President der Repu bliek te verkiezen. De president van den Senaat Albert Fran cois Lebrun is met overgroote meerderheid als opvolger van Paul Dóumer aangewezen. Lebrun kreeg $43 stemmen, Paul Faure, die secretaris is geweest der socialistische partij, kreeg 114 stemmen, Painlevé kreeg or 12 en de communist Cachin 8. De nieuwe President Albert Francois Lebrun is op 29 Augustus 1871 geboren en is dus ruim 61 jaar. Zijn eerste opleiding ontving hij aan het lyceum te Nancy. Vervolgens bezocht hij de poly technische school en daarna de Ecole Na tionale des Mines, waar hij zijn studio als mijnbouw kundig ingenieur voltooide. Op lateren leeftijd wijdde bij zich aan het on derwijs en was geruimen tijd leeraar aan de Ecole des Ilautes Etudes Commercial?-. In de politiek bracht hij het reeds spoedig tot afgevaardigde in de departementale vertegenwoordiging. Hij maakte deel uit van een der vele Fransche kabinetten en vertegenwoordigde Frankrijk geruimen tijd als gedelegeerde bij den Volkenbond. Eeni ge jaren geleden werd hij senator en volgde verleden jaar Paul Doumer bij diens ver kiezing tot president der republiek op als president van den Senaat. Over Lebrun, die uit een Lotharingseh boerengezin afkomstig is. wordt gezegd, dat hij even onkreukbaar van karakter is art zijn voorganger Doumer. Aan kuiperijen heeft hij nooit gedaan. Van uiterlijk ver toon is hij afkeerig. Een groot redenaar is hij niet, In zijn rede/voeringen, die hli altijd op schrift stelt, is hij zakelijk. Toon Frank- rijk in 1911 epn doel van den Congo aan Duitschland moest afstaan, stortte hij i Kamer tranen. Toch is hij volstrekt geen aansteller en weet hij zich op voorbeeldige wijze te bohcerscbcn. In den Senaat ia hij zeer gezien. Daar hij een man van het be houd is, wordt van zijn Presidium een te genwicht venvacht tegen den linkschen koers van de nieuwe Kamer. In België, waar Lebrun vele persoonlijk vrienden heeft hij is een der voorzitters van het comité d' Entente France-Belge, dat naar nauwe economische en intellec tueel?. samenwerking der beide landen streeft wordt zijn verkiezing met sym pathie begroet. Lebrim's optreden te Genève. waar hij o.a. lid is geweest van de voorbereidendq ontwapeningscommissie-Loudon, heeft hem doen kennen als een groot voorstander van een ontwapeningsconventie voor wederke?- rigen bijstand en als overtuigd aanhanger van de Fransche veiligheidsschool. Toegejuicht door het publiek. Bij het uitgeleide ontving de nieuwe Pre sident geestdriftige toejuichingen van het publiek, terwijl de Marseillaise weerklonk. In een open auto, gesierd met den presi dentsstandaard, reed Lebrun, vergezeld van Tardieu, naar Parijs, waar het nieuwe staatshoofd even na zessen met saluutscho ten en militair eerbetoon werd ontvangen, alsmede door een groote menschenmassa, die den President geestdriftig toejuichte. Lebrun heeft zich eerst naar het F.lysée begeven, teneinde zijn overleden voorgan ger de laatste eer te bewijzen en mevrouw Doumer opnieuw te condoleeren. Hij was daarbij aan een groote ontroering ten prooi. Even later werd opnieuw door de Champs Elysées gereden om het traditioneels bezoek te brengen aan het graf van den onbeken- Te kwart voor twee opende Lebrun, a's voorzitter, de Nationale Vergadering in het slot te Versailles. Na den voorzittersstoel te hebben ingeno men hield Lebrun een korte openingsrede, waarin,bij zeidc: „De president der republiek is dood. Er is een misdaad gepleegd, die Frankrijk in rouw dompelt en de wereld met afschuw vervult De parlementen van vele landen hebben mij verzocht tegenover U uiting te willen geven aan bun deelneming. De voorzitters va.n onze beide Kamers zullen te gelegener tijd uitdrukking geven aan de gevoelens der volksvertegenwoordigers. Thans wil ik slechts mede in Uw naam hulde brengen aan de loyale en voorname persoonlijkheid van Paul Doumer. en tegenover &ijn onde.i de gevolgen van de misdaad gebogen nabe staanden de deelneming van de Nationale Vergadering \iitspreken". Toen Lebrun zijn rede begon, hatdden de aanwezige leden der Nationale Vergadering zich van hun zetels vprheven en het ope ningswoord werd staande aangehoord. De stemming had daarna plaats en had den redde vermelden afloop. De vice-president Radier presideerde toen de zitting, die, na schorsing tijdens de ste.mopname, werd hervat Toen Radier de woonden uitsprak: „De heer Lebrun hoeft de volstrekte meerder heid gekregen. Ik proclameer hem presi dent van de republiek", volgde een donde rend applaus. Het presidium deed vervolgens het pro cesverbaal der zitting vaststellen en sloot de nationale vergadering. *9? p Installatie door Tardieu. Na de zitting 'droeg Tardieu de volmach ten van den Raad van Ministers aan den nieuwen President over. Zich richtend tot. Lebrun, verklaarde hij: Het in rouw gedompelde Frankrijk ziet U met volle vertrouwen hezit nemen van den gevaarlijken eerepost dien een afschuwe lijke misdaad beschikbaar gesteld heeft. Het weet inderdaad, dat U dit vertrouwen in den dienst van het land verdiend hebt, Tardieu gaf een overzicht van de ambten, die Lebrun bekleed heeft en besloot: In naam van den Ministerraad, verzoek ik U de wenschen te aanvaarden, die mijn oude en eerbiedige vriendschap koestert voor het succes van Uw persoon en Uw zending. Antwoord Op de tot hem gerichte toespraak ant- woordde Lebrun. Hij verzekerde, dat hij de hom opgedragen taak moedig en vastbera den uitvoeren wilde. Hij kon hiervoor geen beteren leermeester vinden in leven en sterven dan Paul Doumer. Hij, als zoon van de Oostelijke grensgewesten, wil de eerste dienaar zijn van don Staat en belooft de hem door Dqumcr nagelaten traditie trouw voort te zetten. Als trouwe zoon der Republiek, staat bij hoven den strijd, der partijen, waarin hij slechts het gemeenschappelijke gevoel van den wedijver zien wil. Hij zal trachten het work van den wederopbouw en den voor uitgang onder waarborging van de orde en do veiligheid van den urbeid in het binnen land en van den buitcnlandschen vrede tot een goed einde te brengen, tot dien vrede, waarnaar alle Fransohen loyaal verlangen, omdat zij van meening zijn, dat zij hetp voor altijd met liet bloed van zoo vele hun ner edele zonen bezegeld hebben. De rede werd stormachtig toegejuicht. Tardieu's kabinet neemt ontslag. Nadat de nieuwe president van de Fran sche Republiek, Lebrun, in het Palais Luxembourg zijn werkkamers had betrok ken, overhandigde minister-president Tar dieu hem de onLslagaanvrage van het ge- heele ministerie. De nieuwe president heefi het ontslag verleend. In de ontslag-aanvrage wordt gezegd: Wij hebben de eer U te verzoeken van de traditie te willen afwijken, die wil, dat bij den aanvang van 'n nieuw Presidentschap, de afgetreden ministers in hun ambt beves tigd worden. De wijziging in de meerder heid, zooals zij uit de verkiezingen blijkt, ontneemt, ons de vrijheid van handelen, die een Kabinet behoeft, om aan de moeilijke omstandigheden het hoofd te bieden. Be langrijke internationale onderhandelingen zijn aan den gang, die ieder oogenblik be slissingen kunnen vergen, die voor de toe komst bindend zijn. Wij verzoeken liet definitieve ontslag aan te nemen. Ons ministerie laat bij zijn heen gaan met trots een gezonden toestand acu ter: een rustig en goedgeordend Frankrijk, een gewaarborgde veiligheid, een tegen d' wereldcrisis verdedigde productie, 'n werke loosheid, die twintig maal geringer is dan bij onze buren, een onaangetaste stev' valuta, een evenwichtige begrooting, met 20 milliard verminderde openbare schuld, een vredes- en herstel politiek, die door alle partijen goedgekeurd is. De regeering-Tardieu zal waarschijnlijk de zaken behandelen tot begin Juni, aange zien Lebrun bezwaarlijk reeds stappen voor de vorming eener nieuwe regeering zal kun non doen voor de nieuwe Kamer bijeen is. EEN KABINET CAILLAUX? MET HERRIOT AAN BUITEN- LANDSCHE ZAKEN? ALLES NOG ONZEKER In politieke kringen te Parijs heerscht nog groote onzekerheid omtrent de kómen-de regeeringsmeerderheid an de kamer. Zoowel een concentratie als het kartel zijn mogelijk, hoewel men in parlementair® kringen bijna niet kan gelooven, dat Her- riot het experiment van 1924 zal herhalen-. Maandag hielden de radicaal-socialisten onder leiding van Henriet een korte zitting, waarin de nieuwe situatie werd besproken. De socalistische leiders tonnen eenzelfde terughoudendheid als de radicalen, aange zien ook de socialistische partij pas op haar congres, dat tegen het einde van de maand DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND GESTEGEN, IN DUITSCHLAND VERMINDERD Uit Londen wordt gemeld: Het aantal werkloozen in Engeland be droeg op 2ö April 2. 652.181, dat is 84.848 meer dan op 21 Maart en 132.068 meer dan op hetzelfde tijdstip verleden jaar. Een bericht uit Berlijn daarentegen zegt: Volgens een mededeeling van het rijksbu reau is in -het tijdvak van 16 tot 30 April het aantal werkloozen met 197.000 vermin derd tot 5.737.000 In de eerste helft van April bedroeg de vermindering circa 100.000. CENTRUM EN NAZI'S IN WÜRTTEMBERG Uit Stuttgart, wordt gemeld: De nieuw ge kozen Württemburgsche landlang is bijeen gekomen. De na t ionaal-socialist Mergentha- ier werd met 52 van de 80 stemmen tot voorzitter gekozen, terwijl de centrumsafge vaardigde Andre met 71 stemmen tot vice- voorzitter werd gekozen. DE DOOD VAN ALBERT THOMAS De Volkenbondsraad heeft op voorstel van den gedelegeerde van Zuid-Slavië beslo ten aan mevrouw Thomas aan te bieden dat begrafenis van Albert Thomas op Volke,n- bonclskosten zal geschieden, als laatste uiting van dankbaarheid van de internationale ge meenschap voor den groote doode. Op het Internationale Arbeidsbureau zijn honder den telegrammen van deelneming uit alle landen der wereld binnengekomen, o.a. ook den Nederlandschon minister van Ar beid, Verschuur, van dit. Cort van der Lin den en. van Kupers. POLEN EN DANTZIG De raad van den volkenbond behandelde Dinsdag een aantal kwesties inzake Dantzig in principieele beteekenis. In de rapporten van den rapporteur, den Engelschen onderstaatssecretaris van bui- tenlandsche zaken, Eden, bleek, dat de raad van den volkenbond de -beslissingen, die de volkenbondscommissaris te Dantzig tot dus ver heeft genomen, zonder uitzondering be vestigt. Inzake Gdingen wordt vastgesteld, dat Po len de verplichting heeft, de haven van Dantzig te gebruiken. De hooge commissaris zal thans beide partijen verder over deze zaak hooren. Daarna zal zoo spoedig moge lijk een nieuwe commissie, van deskundigen bestaande uit juristen en economen, bijeen komen. De kwestie van de spoorwegen in Dantzig rerd definitief opgelost. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DE VER, STATEN Owen Young candldaat? Volgens de „New-York Times" zal Owen I. Young candidaat van de democratische partij worden gesteld, indien op de demo cratische conventie, die te Chicago wordt gehouden, Franklin Roosevelt, niet de noo- dige meerderheid van 2/3 zou bereiken. DE INSTORTING TE LYON -Bij het opruimingswerk te Lyon zijn nog vijf lijken onder de puin-hoopen van bet ingestorte buis vandaan gehaald. i elf-jarig meisje, dat, men nog levend aantrof, overleed spoedig na haar redding aan de bekomen verwondingen. PARIJS, 11 Mei. Te Lyon is het oprui- mingswerk van de ingestorte huizen gister deiUgehcelen dag voortgezet Met behulp van dynamiet liet men eenige nog overeind- staande muren in de lucht vliegen. Ook de artillerie moert nog eenmaal met granaten ingrijpen. Het totaal aantal dooden be draagt 32, waarvan tot nog toe pas Veertien lijken geborgen zijn. CAILLAUX zal worden gehouden, een besluit zal nemen. In de „Ere nouvelle" schrijft Herriot, dat hij zich kan voorstellen dat men reeds thans Tiaar bijzonderheden van de taktiek der ra dicalen vraagt. Hij wijst er echter op, dat hij in zes rede voeringen waarvan er geen enkele geïmpro viseerd was, het programma der partij en zijn bedoelingen duidelijk uiteengezet heeft. Hij zal zich daaraan houden. Deze verklaring wordt aldus opgevat, dat voor de -bijeenkomst der executieve commis sie van de radicale partij op 18 Mei geen off-icieele besluiten van de zijde der radica len te verwachten zijn. „La République", iliet blad, dat dikwijls de opvatting vaai den linkervleugel der radicale partij weergeeft-^zinspeelt in een 'hoofdarti kel op een oplossing, waarover de laatste dagen in politieke kringen reeds veel ge sproken is en welke veel kans heeft, verwe zenlijkt te worden. Het blad schrijft, dat na het aftreden van -Tardieu alle blikken op den senaat gericht zullen zijn, welke zich den laatsten tijd zoo bezorgd heeft getoond, om snel op het doel los te gaan, en de open bare financiën veilig te stellen. Een uit se natoren gevormd kabinet schijnt de oplos sing te zijn, die in elk opzicht gewensoht zou zijn. Deze toespeling op de openbare financien wijst duidelijk op een kabinet-Caillaux, waar voor in de radicale kringen veel wordt ge voeld. In een dergelijk kabinet zou Herriot HERRIOT waarschijnlijk minister van buiteniandsche zaken worden. In de Kamer ging gisteren het gerucht, dat Tardieu verklaard zou -hebben, dat geen minister uit het tegenwoordige kabinet in het nieuwe kabinet zitting zal nemen. Deze verklaring wordt echter door den minister van binneulandsohe zaken tegenge sproken. De radicalen stellen hun congres nit PARIJS, 11 Mei. Naar verluidt zijn de ra dicaal-socialisten voornemens hun congres, waarin de beslissing zal vallen over de re- geeringsvorming en de houding hunner par tij tegenover andere partijen uit te stellen van 18 Mei. welke datum als congresdatum was aangekondigd, tot 2 Juni a.s. Dit bericht is nog niet. bevestigd, doch van socialistische zijde verwijt men den radicaal-socialisten, dat zij door een dergelijk uitstel de onzeker heid onnoodig vermeerderen. De socialisten verklaren, dat zij zelfs zonder overleg reeds kunnen mededeelen niet bereid te zijn met de huidige meerderheid of met personen, die tot deze meerderheid behooren, samen te werken. In politieke kringen breekt zich trouwens meer en meer de overtuiging baan dat het congres der socialistische partij zich tegen deelneming aan de regeering zou uit spreken. DE DUITSCHE RIJKSDAG DE SCHULDDELGINGSWET AANGENOMEN RUMOERIGE ZITTING In den Duitsohen Rijksdag is gister de wet tot delging van de schulden in eerste en tweede lezing met de stemmen der na- t ionaal-socialisten, Duitsch-jnationalen en communisten tegen, aangenomen. Paragraaf 8 van deze wet, welke voorziet in de machtiging tot spaarpremie-leenin-gen voor werkverschaffing, werd met 245 tegen 22-4 stemmen aangenomen. In. dit geval bad ook de Duitsche volks partij met dc oppositie tegen gestemd. De derde lezing zal later plaats vimden. Bij de algemeene beschouwingen is liet tot vrij rumoerige tooneelen gekomen, toen het verbod der nationaal-socialistische strijd organisaties werd aangeroerd. De zitting -moest, geschorst worden. De Datianaal-socia- list Göring had daarbij eerst den sociaal-de mocraten. landverraad verweten, waartegen deze heftig protesteerden. Toen minister Groener de rede van Göring beantwoordde en wees op het revolutiege vaar dat er in lag, dat een zoo groote schaar streng georganiseerde jongelieden, die naar daden haken, onvoorwaardelijk aan één man gehoorzamen, riep de nationaal-socia- list Strasser uit, dat de re-de van Groener op grammofoonplaten opgenomen moest worden, teneinde het kabinet gelegenheid te geven, om te beoordeelen, of aan Groener nog lan ger de handhaving van de openbare orde en veiligheid kan worden toevertrouwd. Aan de voorzit terstaf el werden ten-gevolge van het groote lawaai deze woorden zoo verstaan, dat Strasser den minister een ge vaar voor de openbare orde en veiligheid noemde. Vice-president Esser verwees daarop Stras ser uit de zaal, tegen welken maatregel d? nationaal-socialisten zoo te keer gingen, dat de zitting geschorst moest worden. Bij de heropening van de zitting stelde vice-president Esser den juisten tekst van Sti'asser's opmerking vast en trok de uit wijzing in, zoodat deze afgevaardigde slechts tot do orde geroepen werd. Gedurende het verdere verloop van de zitting -heersehte er meer rust. De centrumsafgevaardigde Dr. Bell hield een rede, waarin hij het standpunt van zijn partij ten opzichte van verschillende vraag stukken uiteenzette. Hij verklaarde zich te gen de opheffing van het verbod der storm- afdeelingen en vermaande de oppositie meer zakelijk werk te verrichten, opdat in dezen emstigen tijd het Duitsche volk zich, evenals in Augustus 1914 tot gemeensehap- pelijken arbeid zal aaneen sluiten. De zitting wordt heden voortgezet De nationaal-socialistische rijksdagfractie heeft een voorstel ingediend, ora de nood verordening inzake het verbod der commu nistische vrijdenkers-organisaties uit te brei den ook tot de sociaal-democratische orga nisaties van denzelfden aaixi. Opmerkelijk was in de Rijksdagszitting de welwillendheid van den. nationaal-socialist Strasser jegens den Rijkskanselier Dr Brü- ning. Strasser behandelde op kalme en zake lijke wijze het programma zijner partij voor de werkverschaffing. Hij waardeerde op objectieve wijze hetgeen de socialistisoh ge oriënteerde vakvereenigingen op dit gebied verricht hebben en toonde zich ook zeer wei- villend tegenover Dr. Briinimg. Hij ver klaarde, dat de rijkskanselier dit vraagstuk met den besten wil onderhanden heeft ge nomen, doch de uitvoering van zijn plannen is afgestuit op de veelheid der partijen, waarmede hij rekening moet houden. Een succes kan slechts met behulp van sterke partijen worden verkregen. DE ONTWAPENING MR. VAN LANSCHOT OVER AANVALSKANONNEN EEN ONGEHOORZAME GEFUSILLEERD Naar uit Moskou vernomen wordt, is de oormaligo Poolsche afgevaardigde Woje- dowski, eenige dagen geleden te Moskou ge fusilleerd In Warschau heeft dit doodvon nis een geweldige opschudding teweeg ge bracht Wojedowski werd destijds uit Polen ver bannen wegens zijn felle communistische propaganda. Hij vluchtte toen naar Rusland waar hij door de sovjets be-lart werd met het bestuur van de Poolsche communistische partij, die vanuit Rusland steeds haar in structies kreeg. Thans is Wojedowski gefusileerd, omdat hij weigerde de opdrachten te vervullen, die hem gegeven waren in verband met de lei ding der Poolsche communistische partij. WERVELSTORM IN BENGALEN Uit Calcutta wordt gemeld, dat het My- mensingh-district in Bengalen door een wervel storm is geteisterd, waarbij o.a, een gevangenis gedeeltelijk verwoest is. Verscheidene oppassers zijn daarbij het leven gekomen. Enkele gevangenen maakten van de algemeene verwarring ge bruik om te ontvluchten. Men vreest dat in de naburige dorpen talrijke slachtoffers om het leven zijn gekomen. VERBRAND IN EEN AUTO In de buurt vain Grevenbroich is een per sonenauto bij het inhalen met een vracht auto in botsing gekomen. Daarbij ontplofte de benzinetank, waardoor dc wagen weldra geheel in vlammen gehuld was. Van de drie inzittenden kon alleen de chauffeur mët ernstige brandwonden gered worden. De beide andere inzittenden een heer en een dame, zijn geheel verbrand. HET SCHIP MET GEDEPORTEERDEN Uit de Poolsche havenstad Gdingen wordt gemeld: De „Chaco", het Argentijnsohe schip dat met vijftien „ongewenschte vreemde lingen" uit Zuid-Amerika, onder wie tien Poolsche staatsondordanen, do Euiopeesohe kusten langs vaart om deze personen kwijt te raken, is de haven van Gdingen binnen- geloopen. De Poolsche staatsonderdanen worden aan een geneeskundig onderzoek onderworpen, terwijl ook een onderzoek naar hun natio naliteit zal worden ingesteld, voordat zij aan land mogen gaan. Van de overige gedeporteerden zullen er vier in Memel en één in Engeland aan wal worden gezet. Naar verluidt, zet het schip zonder Dantzig aan te doen, zijn reis naar Memel voort. Gisteravond vond te Essen op de Repu- bhekplafcz een demonstratie plaats van ar beiders in de werkverschaffingen. Bij deze demonstratie sloot zich een optocht aan, waaraan ongeveer 3500 personen deelnamen. Op den Vichhoferplatz kreeg een agent van politie, bij een poging de voorbij gangers te t»?schermen tegen deelnemers aan den op tocht, een messteek in de -borst. Op den Ehrenzellerplatz, waarheen de stoet trok, werd een sectiecommandant en een wacht meester door demonstranten aangevallen en gewond. Hierop rwierd de stoot door de politie ontbonden. Ongeveer om 9 uur in den avond vielen 200 300 personen verscheidene agenten van politie in het stadsdeel Sogoroth aan. Zij werden echter teruggedrongen. Op den hoek van de Matthias- cn de Josephstrasso werden de politieagenten beschoten cn met steeneu bekogeld. De agenten beantwoord den het vuur; hierbij w?.rJca 3 personen gewond. EEN KRACHTIGE REDE NAMENS NEDERLAND Uit Genève wordt aan de Msb. gemeld: De legercommissie van de ontwapenings conferentie heeft gister de vraag besproken, welke zware kanonnen als aanvalswape nen te beschouwen zijn. De militaire deskundigen haJdden hierover een rapport uitgebracht De discussies werden op uitnemende wij ze ingezet door een rede van Mr. van Lan- schot, die als eerste spreker een belangrijke principieele verklaring van de Nederland- sche delegatie aflegde, waarin hij opkwam tegen de neiging van verschillende delega ties, om ook kanonnen met. een kaliber van meer dan 155 m.M. nog buiten de categorie der aanvalswapenen te houden. Mr. van Lanschot achtte hot. boven twij fel, dat kanonnen met een ka liber van mee; dan 250 m.M. aanvalswapenen zijn, daar deze kanonnen ook de zwaarste permaner to verdedigingswerken van een land kunnen vernietigen. De Nederlandsclie delegatie meent echter, dat, ook kanonnen niet een kaliber van tus schen 155 en 250 m.M. als aanvalswapenen te beschouwen zijn, daar deze in den regel voor aanvallen tegen lichte permanente verdedigingswerken worden gebruikt. Mr. van Lanschot gaf toe, dat deze ka nonnen ook wel op het slagveld worden ge bruikt en zouden kunnen dienen om den binnengedrongen vijand uit rijn stellingen weer te verdrijven, maar de Nederlandsche delegatie meent, dat men bij het trekken van de grenslijn niet moet uitgaan van bij zondere toestanden, doch rekening moot houden met het gewone gebruik van wapen en dus alle kanonnen boven 155 i tot de aanvalswapenen moet rekenen, ne- halve die, welke zich in permanente verde digingswerken bevinden. Mr* van Lanschot betoogde, dat het af schaffen van deze kanonnen niet zou neer komen op een verzwakking van de verde diging. Indien de meest offensieve wapens niet langer ter beschikking van een even- tueelen aanvaller zouden staan, zou daar door niet slechts de aanval worden ver zwakt. doch vanzelf ook de verdediging ver sterkt. Het is van veel grooter belang den aan vallen der middelen te ontnemen, die hij voor zijn binnendringen in een vreemd land noodig heeft, dan het land, dat zich verde dlgt, een wapen te laten om den binnenge drongen aanvaller terug te werpen. Het betoog van Mr. van Lanschot werd krachtig ondersteund door de gedelegeer den van Canada en Zwitserland. terwij] de delegaties van China. Duitschland. Hoaca- rije, Italië, Sovjet-Rusland en Turkije alle nog verder willen gaan en alle kanonnen van 100 m.M. en meer als aanvalswapenen wilden beschouwen. Mr. van Lanschot had in zijn rede reeds te kennen gegeven, dat de Nederlandsche delegatie ook met een lager cijfer gaarne genoegen zou nemén. Heden is het woord ean de Fransche de legatie, die het Nederlandsche voorstel stel lig zal bestrijden. Chemische en bacteriologische oorlog. De algemeene commissie van de ontwape ningsconferentie heeft een gemengde com missie voor den chcmischen en bacteriolo- gischen oorlog ingesteld, waarin ook Ne derland is uitgenoodigd zitting te nemen. Chamberlains plannen. De Engelsche ministej van de Schatkist, Neville Chamberlain, heeft gisteravond in een toespraak tot de Engelsche bankiers- vereeniging, den nadruk er op gelegd, dat verdere omvangrijke bezuinigingen op de staatshuishouding noodzakelijk zijn. De be lastingdruk heeft in Engeland de hoogste limiet bereikt. Tevens moet verwacht wor den, dat do inkomsten terugloopen zullen. Een belangrijke vermindering der uitgaven, die noodzakelijk zijn, teneinde den belas tingbetaler een werkelijke verlichting te brengen, kan alleen bereikt worden door een verandering in de politiek, welke ver andering ver moet uitgaan boven datgene wat men tot dusverre heeft overwogen. Wanneer de regeering door de macht der omstandigheden gedwongen zou worden, drastische bezuinigingen door te voeren, hoopt spr. hierbij den steun te zullen krij gen van alle helder denkende en zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijnde burgers. Engeland heeft meer dan eenig ander land liet vertrouwen in zich zelf en In de oogen der wereld teruggevonden. De han delsbalans van April zal beter blijken dan in eenige andere maand sedert dien oorlog. Chamberlain besprak vervolgens nog de conferentie van Lausanne en stelde hierbij in het licht, dat men er ernstig naar moest streven tot een definitieve regeling te ko men der herstelbetalingen en aanverwante problemen. Volgens het dagblad „Star" is Chamber lain voornemens op de begrootingsuitgave DE AARDVERSCHUIVINGEN IN SAVOYE. Dc ernstige aardverschuivingen, die sedert Maandag weer in de Alpen van Savoye voorkomen, hebben reeds onmetelijke scha de aangericht. Te Germany (Opper-Savoye) heefi zich plotseling een modderstroom gevormd, wel ke twee dorpen dreigt te vernietigen. De lava-achtige massa beweegt zich, bij een dikte van 2 Meter en een breedte van S00 Meter langzaam dahvaarts. AJle communi catiemiddelen zijn verbroken. Het meest troosteloos is de toestand in het kleine plaatsje Auressïeux. in de richting waar van zich 2 millioen kubieke meters aarde «a's voortbewegen. Twee huizen zijn reeds verwoest. De diepe scheuren, die over al, als na een aardbeving, ontstaan, heb ben soms een breedte van -40 M. en een diepte van 30 M. Een ooggetuige, wiens huis met den grond gelijk gemaakt is, vertelt, dat aan hetUang- zaam neerkomen van de gronidmassa'è een op den donder gelijkend geraas was vooraf gegaan, welk gedonder gevolgd werd door "in orkaanaehtigen storm. Als ooizaak vqn de catastrophe vindt men slechts de verklaring, dat tot dusverre on- dergrondschc wateren een uitweg hebben gevonden en hierbij de bovenliggende grond lagen hebben meegesleurd. DE KABINETSCRISIS IN OOSTENRIJK Dollfoss kabinetsformateur De vroegere minister van landbouw, Doll- fuss, is door den Oostenrijkschen bondspre sident met de vorming van de nieuwe re geering belast, nadat bondskanselier dr. Burcsch verzocht had, van zulk een op dracht te ™ogen worden vrijgesteld. Weerbericht. PtJItJe geeft den vorlgen stand aan. Hoogste stand te Tohlouse 76S-3. Laagste stand te Helsingfors 739.8. Stand vanmorgen half twaalf 760.7, WEERVERWACHTING (MedegecL door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zui delijke wind, half tot zwaar bewolkt., aan vankelijk eenige regen in het Zuiden, in het Noorden weinig of geen regen, warmer. BU1TENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst te De Bilt) De depressie in het Oosten trok naar Fin land en verliest haar invloed op 'het weer in onze omgeving. De depressie op de oceaan breidde zich vooral naar het Zuiden uit, en deed de barometer bij de Azoren 20 m.M. dalen. Intusschen trok de hooge druk van Spanje naar Zuid-Frankrijk, en zijn de baro meters in Oost-Duitschland regelmatig stij gende. Deze veranderingen in de luchtdruk- verdeeling zullen ons geleidelijk in een streaming van waiime lucht uit het Zuid- Westen brengen, en zullen het buiig weea> type doen eindigen. Met uitzondering van Scandinavië vielen in het geheele waarne mingsgebied nog regenbuien, die meest wei nig, doch plaatselijk grooterc hoeveelheden regen brachten. 12 MEI Zonsopgang 4.12 u.; Zonsondergang 7.42 Maansopgang 9.02 u.; Maansonderg. 1.19 u, TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 9.2 CL VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 8.12 u. tot 's morgens 3.40 iX. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walsbnt 3.19 3.14 Basel 1.38 1.23 Huningen 2.00 1.87 Rheinweiler -0.35 -0.52 Kebl 3.50 3.28 Maxan 5.37 5.28 Wledesheim 0.— 1.70 Mannheim 4.41 4.25 Lobr 2.10 1.7i5 Mainz 1.74 1.5S Bingen 2.70 2.52 Heden Vorig 3.13 3.81? 1.33 1.28 Coblenz 3.17 2.70 Trier 1.77 1.82 Keulen 3.00 2.82 Ruirrort 3.44 1.0S Wesel 1.59 0.92 Emmerik 2.38 Dasseldcnf 2.29 Maastricht 2.05 1.93 Venlo 11.48 11.12 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 2e 20.45 Wem el dingo 7.08 1 Alarmeerende geruchten. Het „Neue Wiener Extrablatt" meldt uit Marburg, dat daar vier officieren zijn ge arresteerd en in een garnizoen geïnterneerd zijn. Naar verluidt, worden zij beschuldigd een complot van officieren te hebbon voor bereid. De alarmeerende geruchten worden nog versterkt door tallooze te Weenen de rondo doende geruchten, die waarschijnlijk zeer sterk zijn overdreven. Het schijnt echter i vast te staan, dat onder de boeren zekere onlusten zijn uitgebroken. De koning be vindt zich in ieder geval in Belgx-ado. DE „AKRON" UIT ZIJN KOERS GESLAGEN Het groote Amerikaansche luchtschip „Akron" is op weg van Lakehurst naar Cali fornië door storm uit zijn koers geslagen. Het ergste werd aanvankelijk gevreesd, doch volgens latere berichten was het lucht schip weer onder controle en bewoog liet zich naar San Antonio in Texas. DE MOORDENAAR GORGOELOF Zijn testament tevoren gemaakt De vrouw van den moordenaar Gorgoelof heeft bij bet verdere verhoor voor den rech ter ven instructie verklaard, da.t haar man. vóór zijn vertrek uit Parijs den wensch te kennen had gegeven, zijn testament te mar ken onder voorgeven, dat een rede nooit zon- deir gevaar is, en men niet kon weten, wat iemand kon overkomen. Het testament heeft Gongoeflof naar Berlijn gestuurd. Door bemiddeling van de Berlijn- salie politie is het reeds in handen der Fran-, sche justitie gekomen. Gorgoelof gedraagt zich in de gevangenis zeer kalm eD gevat. Zondagavond verzooht hij schrijfpapier en verklaarde, dat hij den geheeden nacht wilde schrijven, DOODENDE HAGEL IN INDIE CALCUTTA, 11 Mei. Officieel wordt uit Allabehad gemeld, dat in de omgeving van deze stad gister reusachtige liageleteenen van ongekenden omvang zijn gevallen. Doofl deze steenen werden 13 personen gedood ca ongeveer 120 gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2