MAANDAG 9 MEI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 EEN LINKSCHE MEERDERHEID IN FRANKRIJK DE RADICALEN VAN HERRIOT DE STERKSTE PARTIJ HET KARTEL TERUG OF HERRIOT AAN HET HOOFD VAN EEN BURGERLIJKE CONCENTRATIE'? De herstemmingen in Frankrijk hebben een onbestreden linksehe meerderheid ge bracht, waarin de partij van Herriot (de radi socialisten) de sterkste groep vormt en ook verreweg het meest toegenomen. Behalve de radicaal-socialisten, die wij Nederland het best met de vrijzinnig demo craten kunnen vergelijken, zijn ook de w kelijke socialisten in hun verschillende groe peeringen vooruitgegaan, wat zij wel te dan ken zullen hebben aan het stembusaccoord, waarbij overeengekomen werd, dat de link sehe partijen onderling hun cajididaten zou den terugtrekken voor de linksehe candi- daten, die de gunstigste kansen hadden. Tesamen beschikken de linksehe groepen de radicalen onder Herriot en Daladier, d< socialisten onder Blum en Faure en de so cialietisohe republikeinen en Fransdhe socia listen onder Painlevé en Demonzie nu over 321 van de 615 zetels. Wanneer er niet een zeer recente parle mentaire geschiedenis in Frankrijk was, be hoefde men niet te vragen hoe de nieuwe regeering er na dezen uitslag zou uitzien. Het stembus-kartel tusschen radicalen en socialisten zou eenvoudig in een parlemen tair kartel worden omgezet en we zouden een ministerie zien ontstaan waarin Herriot de eerste viool zou spelen en dat, met of zonder socialistische ministers op de socia listen zou steunen. Wat hetzelfde beteeke- nen zou als dat het een socialistische poli tiek zou voeren, gedeeltelijk in de buitenland sehe aangelegenheden, maar tamelijk volledig in do binnenlandsche. Zóó eenvoudig staan de zaken evenwel niet, nadat Frankrijk in de periode 192a 1926 zulke treurige ervaringen heeft opge daan met de kartel-politiek. Tardieu heeft daar in zijn laatste radio- verkiezingsrede op gewezen door te herin neren aan do waardevermindering der va luta., de stijging der schuld en den achteruit gang van Frankrijk's internationale autori teit. Alleen'over dit laatste punt zou zijn te dis cussieeren, want we hebben een sterk ver moeden, dat Tardieu Frankrijk's internatio nale autoriteit anders ziet dan zijn linksehe tegenstanders, inzonderheid de socialisten. Niet alleen Tardieu maar ook Herriot zelf as zich bewust van de gevaren van heretcl van het parclmentaire kartel. Hij heeft tij dens den verkiezingsstrijd deji weg naar een samenwerking met de burgerlijke groepen rechts van zijn radicale partij dan ook steeds opengehouden. Nog vlak voor de eindbeslissing heeft hij in de bladen, in antwoord op dj anti-kartel- listische alarmkreet vaji Tardieu geantwoord dat de radicaal-socialistische partij liaar volledige onafhankelijkheid en vrij heid van handelen wil handhaven. Hij was in strijd gekomen mot de socialisten en zal ze misschien ook verder bestrijden. Hij kon de rol niet vergeten, die de socialisten tij dens den wereldoorlog in den gemecnschap- pelijken strijd voor Frankrijk hebben ge speeld. Het ging er, volgens Herriot, op het oogenblik slechts om het kartel der rechter zijde uiteen te drijven. Wat daarna zou kunnen gebeuren, zei de hij aldus te zien: do herstemmingen zullen do overwinning der radicaal-socialisten ten gunste van een waarlijk rcpublikcinsche meerderheid ver sterken. Herriot heeft alzoo een slag om den arm gehouden. De herstemmingen hebben hem de overwinning inderdaad gebracht. Het rechtsche kartel is machteloos geworden. Maar Herriot kan nog altijd twee kanten uit om een „waarlijk republikeinsche meer derheid" te krijgen. En van de zijde van Tardieu zal vermoedelijk wel niets ongedaan gelaten worden om Herriot't groep onder den invloed van Blum weg te trekken. Hoe de onderhandelingen over de Kabinets formatie uitvallen, Herriot is in ieder geval de man van de naaste toekomst. Met een goed-gedisciplineerde partij als de radicaal-socialistische achter zich, kan bij een regeermgsperiode van groote beteekenis inluiden. Ook al staat Herriot op het standpunt van (Versailles en al wil hij niet ontwapenen zon der dat aan Frankrijk „veiligheid" is gewaar hor^d, men mag van hem verwachten, dat hij met meer oprechtheid naar de verzoe ning en het wegnemen van het moordend wantrouwen in het internationale leven zal koersen dan dit de laatste jaren is gedaan En wat de binnenlandschc politiek be treft, zal hij uit de periode 19241926 wel zooveel geleerd hebben, dat het niet meer tot uitersten zal komen. DE MOORD OP PRESIDENT DOUMER DE DADER BOLSJEWIST HEEFT HIJ HELPERS? IJet Fransche ministerie van Binnenland- sche Zaken publiceert een rapport inzake het resultaat van het officieele onderzoek naar het verleden van Gorgoelof, den moor denaar van president Doumer. Tardieu verklaarde, dat men op Gorgoe lof een lidmaatschapskaart der Communis tische Partij heeft gevonden, welke hem te Praag is uitgeschreven. In de verklaring van het ministerie wordt met bijzonderen nadruk genezen op een brochure welke Gorgoelof te Parijs heeft la ten drukken en dat op den omslag het jong-bolsjewistisch embleem twee zeisen met daarboven een stang en een doodskop, draagt De organisaties, aldus het communiqué, die zich van dit embleem be dienen en aangesloten zijn bij de Derde In ternationale hebben tot leden dikwijls per sonen cïie als uitdagingsagenten optreden. Het resultaat van het tot nu toe gevoerde onderzoek doet de vraag rijzen of Gorgoe lof misschien sledhts zwakzinnigheid voor- Minister president Tardieu voegde aan deze officieele verklaring nog toe: In de ge- heele aangelegenheid is een duister punt, namelijk een lidmaatschapskaart van de Communistische Partij, welke Gorgoelof te Praag werd uitgeschreven. De z.g. „groene ■>artij". waarvan de moordenaar zich lid •ïoemt, is misschien de rechtervleugel vi bolsjewisten, Gorgoelof beschikte bovendien groote bedragen aan contanten. Men moet zioh afvragen hoe hij aan dit geld is gekomen. De neo-bolsjewistische beweging, waartoe Gorgoelof te Praag toetrad, zou feitelijk een onderdeel uitmaken van de Komintern. In band met zijn slechte reputatie hadden de autoriteiten te Praag Gorgoelof verboden eigen partij te stichten. Te meer daar bleek, dat hij de beschikking had over een lidmaat sdhapskaart der Communistische Partij. Naar uit Praag wordt gemeeld, heeft Gor goelof in nauwe relatie gestaan tot den Ge- poe agent Uschakow. Gorgoelof zou zelfs een een geheim gehouden reis naar Rusland hebben gemaakt om onder zijn bekenden propaganda hebben gemaakt voor een terug keer naar de Sovjet Unie. Aan de andere zijde evenwel heeft de moordenaar moeite gedaan toe te treden tot de Al-Russische mi litaire organisatie. In de Santegevangenis hebben de psyohia ♦ers reeds het onderzoek aangevangen den geestestoestand van Gorgoelof. Helpers? Terwijl Gorgoelof verklaart dat hij geheel zelfstandig heeft gehandeld, heeft zich thans *en vrouwelijke getuige aangemeld, wier verklaring een geheel ander beeld geeft Mme de ViJmarin, die aan den 6tand Farrère stond en slechts op ongeveer 3 pas afstand van den moordenaar verwijderd was, heeft voor de rechter van instructie ■erklaard. dat Gorgoelof zich voor zijn wan daad zeer rustig met. een man en een vrouw heeft onderhouden. Toen de president dc zaal binnentrad, heeft de vrouw zachtjes ïzegd: Daar is hij. Daarna heeft Gorgoelof rich omgedraaid de menigte terzijde geduwd, en zijn 6choten ïlost De man met wien hij zich te voren had onderhouden, heeft zachtjes gezegd: „Hij heeft zijn doel niet gemist", waarna hij met de vrouw tusschen de menigte is vertdwe- nen. De dichter Farrère. De dichter Claude Farrére, die, zooals erd aangenomen een liohte armwonde had opgeloopen, is Zaterdag nog eens onderzocht Hierbij is komen vast te staan dat hij behal ve de schotwonde in den arm nog een twee- DE FRANSCHE VERKIEZINGEN In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur werd het volgende totaalresultaat van de eerste en tweede verkiezingen bekend. Dit resultant betreft 602 van de 605 kieskringen. Dc getallen tusschen haakjes geven het aantal zetels in de vorige kamer aan. Onafhankelijke» 5 (8); Rep. dom. Unie (groep Murin) 70 (90); Links republikeinen (Tardieu) 72 (101); Onafhankelijk republi keinen 2N (20); Volksdemocraten Kath. Volkspartij 10 (10); Radieaal linkscli cn onafh. rad. (incl. groep Franklin Bouillon) 61 (90); Radicaal socialisten 156 (109): Soc. republikeinen en Fransche socialisten (Pnin- levé-de Monzi'-) 30 (32): Socialisten 129 (112): Communis*»»» 23 (15). Onder de niet-herkozen afgevaardigden bevindt zich Hcnnessy, sociaal republikein Bouilleux-Lafont, de vice-president der linksrepublikeinen. Volgens dezen uitslag hebben dus de link sehe kamergroepen de absolute meerderheid veroverd. De Elzas kiest voor autonomie. In Straatsburg Zuid en in Zahern rijn de autonomisten Moura en Dahlet met de stem men van alle volksrechtpartijen gekozen. De in 1928 ter bestrijding van het El®assi- sche centrum opgerichte anti-autonomisti sche partij der katholieken had al haar can- didaten teruggetrokken. In het district Colmar behaalde de auto nomist Rosse de overwinning met 1150 stemmen. Zijn tegencandidaat Risch, die ge steund werd door de radicalen, socialisten en democraten behaalde 8870 stemmen. In Straatsburg Oosten, het landsdistrict, werden twee candidaten van de vaderland- sclie beweging gekozen, de socialist Weil en dc democraat Frey Rappoldsweiler. In Witterley werd een politieke buitenstaan der. de fabrikant Burrus, gekozen met 7600 stemmen tegen den bissohoppelijken vica ris-generaal Kolb uit Straatsburg met 4030 stemmen. De Elzas wordt nu in de Kamer vertegen woordigd door 11 autonomisten, 4 anti-auto- nomisten en 1 onafhankelijke. Een beschouwing over den uitslag. PART.TS, 9 Mei. De uit 602 van de 605 dis tricten bekende uitslagen van de Kamerver kiezingen beteeken en een overwinning vain de linkerzijde zooals zelfs de grootste opti misten niet hadder» venvacht. Deze overwin ning overtreft die van 1924, toen de linksehe meerderheid in de Kamer over ongeveer 308 stemmen beschikte. Volgens het tot nog toe bekende resultaat dat nog slechts een onbeteekenende wijziging kan ondergaan, zal een uitgesproken kartel- regeering zeer goed mogelijk zijn. De link sehe groepen in de nieuwe Kamer beschik ken immers over ten minste 357 van de 605 Voor de toekomst houdt men rekening met twee mogelijkheden. In de eerste plaats zou den de radicaal-socialisten toch nog een kar tel kunnen vormen, wat echter na de verkla ring van Herriot zeer onwaarschijnlijk ge noemd mag worden. De tweede mogelijkheid is de vorming van een concentratie der linksehe centrumpar tijen. welke con centra tic zou kunnen loopen tot de meerendeels Katholieke Volksdemo- craten en waarvan de groep-Marn en de onafh ankelij ken uitgesloten zouden zijn. De socialisten en de radicaal-socialisten zullen in dc komende dagen hun bonding bepalen. Na de verkiezing van den nieuwen Fram- schen president zal de ï-egeerlng-Tardieu haar ontslag aanbieden, wat echter slechts een formeel karakter zal dragen zooals tra ditie is bij de verkiezing van eer» nieuwen president. de in den schouder heeft bekomen. Aange zien Farrèi*e over hevige pijn klaagde heeft men Zondag den kogel verwijderd De toe- stand van den dichter is bevredigend, De doode ln het Elysee. Het rijverkeer voor het Elysee is, naar uit Parijs wordt gemeld, stilgelegd. Stil gaan vele mannen en vrouwen daar voorbij. het hoofd ontblootend en het teeken d?s kruises makend. De Nótre Dame er», het Panthéon dragen rouwtooi. Dinsdag en Woensdag zal het volk 1 de baar van den dooden president trekken. Donderdag zal de rouwstoet tweemaal de stad Parijs doortrekken, eerst op den rech ter-, daarna op den linkeroever der Seine. Tardieu zal voor het Panthéon de rouw- rede uitspreken. Daarna zullen de troepen voor de kist defileeren. De Presidentsverkiezing. Te Versailles wordt inderhaast alles roer) gemaakt voor de Presidentskeuze op Dinsdag. Gemeld wordt, dat behalve Lebrun, PainJevé als candidaat wordt genoemd. Lebrun is minister van oorlog en koloniën geweest, Painlevé was president van den ministerraad en minister van oorlog. Lebrun, de voorzitter van den Senaat, stelt zich be schikbaar. Van Painlevé weet men het nog niet ALBERT THOMAS OVERLEDEN HARTVERLAMMING IN EEN RESTAURANT Opnieuw is e>em Fransohman van naaj beteekenis plotseling gestorven. Albert Thomas, directeur van het Inter nationaal Arbeidsbureau, waarvan hij de energieke drijfkracht was, is Zaterdag te gen middernacht in de toiletten van een restaurant bij hot station Saint Lazare te Parijs aan hartverlamming overleden. Tegen elf uur trad de heer Thomas de ge legenheid binnen en bestelde een glas rum. Nadat hij eenige teugjes had gedronken be gaf hij zich naar de toiletten. Door zijn lang durige afwezigheid ongerust geworden, waar schuwde de kellner den eigenaar die den hem onbekenden gast op den steenen vloer and liggen. De politie zorgde voor de over brenging van den bewustelooze naar het zie kenhuis, waar de artsen slechts den dood konden constateeren. Thomas is slechts 53 jaar oud geworden. Reeds jong deed hij zidh als zeer begaafd kennen, waarom zijn vader een bakker te Champignv sur Mame, zioh groote opoffe ringen voor zijn opleiding getroostte. Hij ont ving ook studiebeurzen en maakte studierei zen naar Rusland en Duitscbland, waar hij arbeidsvraagstukken bestudeerde. Socialist van overtuiging, werd 'hij door Jean Jaurés uitgekozen om een deel van „1' Histoire So- cialiste" te schrijven. Ook werd hij verbon den aan het socialistische blad „l'Humanité'" en hij leidde de Revue Syndicaliste. Ln d< Kamer gekomen in 1910 was hij daar wel dra een vooraanstaand figuur. Na het uitbreken van den oorlog kreeg hij de leiding van de vervaardiging van oorlogs materiaal en werd weldra onderminister in het departement artillerie en munitie. In 1917 trad hij op verzoek van zijn partij af als onder minister doch hij vatte het als lid van de permanente oorlogscom missie weer op en bleef daarin tot het einde van den oorlog. In 1916 en 1917 was hij in Rusland steunde daar de revolutie onder Kerenski en hielp de ineenstorting van het Russische front vertragen. Eenige maanden was hij ook ge zant te St Petereburg. Rusland bleef ook na den oorlog zijn groote belangstelling houden. Zijn beteekenis voor het internationale leven ligt. vooral in zijn ijverige propaganda voor de Volkenbondsgedachte. In zijn eigen land stichtte hij de Volkembondsvereeniging In 1920 werd hij directeur van de afdeeling „Ailbeid" van den Volkenbond. Meer dan tien jaar lang heeft hij in die functie voor treffelijk werk verridht, waarin hij zioh. on danks zijn socialistische overtuiging, een an met objectieven blik toonde. Thomas was voor de herstemming te Parijs. Men schrijft zijn dood toe aan zijn over groots bedrijvigheid. Nagenoeg altijd was hij op reis en aan het bespreken van de be langen van de internationale arbeidsorgani- Men zal zicih herinneren dat hij ongeveer drie jaren geleden ook Nederlandsch Indië heeft bezocht, waarna hij zich eens met grooten lof voor het Nederlandsche koloni satiewerk heeft uitgelaten. De onderdirecteur van Ihet Internationaal Arbeidsbureau i. een Engelschman, die wel licht de opengevallen plaats zal innemen. INSTORTINGSRAMP TE LYON Waarschijnlijk 50 a 60 dooden DE PUINHOOP IN VLAMMEN Te Lyon zijn Zondagmorgen twee woon huizen ingestort, waardoor tal van menschen bedolven weiden. Door de instorting sprong de gasleiding, waarop de puinhoop in vlam men opging. Slechts ongeveer 10 bewoners konden zidh' tijdig in veiligheid brengen, zoodat ongeveer 35 menschen onder het puin bedolven werden. Dc burgemeest r van Lyon, de békende po liticus Herriot e<n de andere plaatselijke autoriteiten waren spoedig op het terrein ran de ramp, waar de geheele brandweer koortsachtig aan het werk toog om, zoo mo gelijk, nog ingeslotenen te redden. Zondag middag was echter nog niet een slachtoffer gevomlen. Terwijl de opruimingswerkzaamheden aan den gang waren bad opnieuw een aard verschuiving plaats, waardoor bijna nog 50 personen bedolven werden. Een brandweer officier liep hierbij ernstige kwetsuren op. De eigenaar van een der huizen verklaar de dat hij zich juist op enkele meters ervan bevond, toen hij plotseling een rookwolk zag opstijgen. Eenige seconden later heeft hij een vreeselijk gekraak gehoord, terwijl hij de slachtoffers om hulp hoorde roepen. Hij is direct naar do plaats des onheils ge- loopen. De verhooging. waarop de bride hui zen waren gebouwd, is letterlijk in twee stukken gesplit&L. Later ordt gemeld: Het -uur dat na de ramp uitbrak, kon eenige uren later worden gebluscht. De ge heele omgeving is afgezet door gendarme rie en politie. Hondu-den menschen zijn in de omgeving waar zij bericht afwachten over verwanten of bekenden die zioh onder het puin bevinden. De werkzaamheden zijn in den loop van den middag ondertbroken aangezien men eerst dc omliggende huizen moest stutten, teneinde verdere rampen te voorkomen. Zondagavond kon het werk nog niet her vat worden. De veronderstelling dat de onder het puin bedolvenen nog sledits als lijken kun nen worden geborgen, neemt in waarschijn- heid toe. Het aantal bedolvenen. dat oor- spronkelijk met 35 was aangegeven, wordt thans door de politie op 50 a 60 geschat. Uit het puin wordt geen geluid vernomen De politie en gendarmerie hebben zeer groote moeite de afzetting te handhaven, daar het publiek steeds opnieuw tracht door te breken om zelf behulpzaam te zijn bij het zoeken naar familieleden of bekenden. Herriot, die zelf ternauwernood aan den dood ontsnapte, werd door een brandweer officier er op attent gemaakt dat er groot gevaar aan venbonden is lhet« terrein der ramp te naderen. Herriot antwoordde: „Indien er gevaar voor mij bestaat, bestaat dat ook voor anderen. Ik blijf dus". Land- en Tuinbouw. VEEHANDEL IN FRIESLAND. Goede vraag. Naar wij vernemen heerscht thans in Friesland een betrekkelijk levendige vee handel. Voornamelijk wordt Stamboekvee gevraagd, hoewel ook andere goede exem plaren wel gekocht worden. De vraag komt vooral van Fransche zijde, die voor haar fokkerij het oog geslagen hebben op het Friesche vee. Vooral wordt jongvee ge vraagd, waarvoor heel goede prijzen be steed worden. DE KALIPRIJZEN De dagelijksche besturen van de drie" cen trale landbouworganisaties, t.w. de Chr. Boe ren- en Tuindersbond in Nederland, de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, en het Kon. Ned. Landbouwcomité, hebben met de verte- genwoordigerp van de verkooporganisatie der Kaliproducenten te Berlijn en Mulhouse, en de directie van de Vereenigde Kali Maatschappij een conferentie te Amsterdam gehouden. Van de zyde der landbouworganisaties werd gewezen op den hoogst ernstigen toestand, waarin de land- en tuinbouw in Nederland verkeert. Aangedrongen werd op een belangrijke ver laging van den prys der kalizouten. Indien de prijs niet wordt verlaagd en de prijsverlaging daarenboven niet belangrijk zou zijn, zou het kaliverbruik, dat in Nederland zeer intensief is, en dat thans reeds belangrijk is terugge- loopen, zonder eenigen twijfel in nog groo ve mate verminderen. Van de zijde van de verkooporganisaties der kaliproducten werd verklaard, dat men ten volle overtuigd was van de moeilijkheden waar in de Nederlandsche land- en tuinbouw ver keert, dat weliswaar ook de „Kaliwerke" speciaal in Duitschland met ernstige financi- eele moeilijkheden hebben te kampen, dat mer. desniettemin bereid was bij de vaststelling van den prijs der kalizouten, met de moeilijkheden van den Nederlandsch en land. en tuinbouw ten volle rekening te houden, en dat men tot dit dpeel onverwijld fet de „Kali-Werke" in over leg zou treden. EXTRA-VRACHTTREIN OP TWEEDEN PINKSTERDAG Door de Ned. Spoorwegen zal op den 2den Pinksterdag een extra trein worden inge legd naar Emmerik en Bontheim, ten be hoeve van de verzending der groenten, Door de Wee tl. Stoomtram Mij. zullen de wagens dien dag vanaf Loosduinen uit het West- land worden vervoerd. Uit Oost-lndie WRAAKNEMING SOEKABAIJA, 7 Mei (Aneta). Een ontsla- m dessa-onderwijzer die wraak wilde nemen een loerah stichtte de brand waardoor 50.000 balen ompas van de suikerfabriek 'santren gelegen in de residentie Kediri, werden verbrand. Veryolgens werd hij op heeterdaad betrapt bij 't in bnand steken van voorraden op drie verschillende plaatsen. ZWARE AARDSCHOK MENADO, 7 Mei (Aneta). Gistermiddag st reeks twee uur werd hier een vry zware aardschok gevoeld, welke ongeveer een mi nuut duurde. De richting van de aardbeving was Noord-iZuid. Uit bet Sociale Levea. Omtrent het conflict in het Drentschc 'eenbedrijf wordt gemeld, dat in liet district Roswinkel vanmorgen het werk is hervat. Zaterdagavond is besloten tot aanvaarding van 10 pet loonsverlaging, zooals door de erkigevens was voorgesteld. Te Emmer Erfscheiderveen duurt de sta king voort Hier heeft zich sabotage voor gedaan op een der veenderijen, waar met i menschen werd gewerkt De burge meester heeft hierin aanleiding gevonden tot het uitvaaixiigen van verordeningen in gevolge art. 219 der Gemeentewet. Aan ieder wordt de verplichting opgelegd zich aan iederen lieamibte der marecJiaussee of poli tie op eerste aanvraag bekend te maken onder opgave van redenen van aanwezig heid ter plaatse. Ieder is gehouden ten op zichte van het verkeer te gehoorzamen aan de bevelen van politie-beambten. In de twee de verordening wordt het verblijf binnen de gemeente ontzegd aan alle niet-inwoners der gemeente, die in dezen tijd aansporen rechtstreeks of zijdelings tot wanorde in t openbaar of tot daden, die stoornis der openbare orde tengevolge kunnen hebben. Personen, die zich daaraan schuldig ma ken, kunnen na aanzegging door de politie over de gemeentegrens worden gezet Deze verordeningen zijn Zaterdagmiddag en he denmorgen in werking getreden. Tevens is de politie te Emmer Erfschei derveen versterkt met een aantal manschap pen der marechaussee. In het district Barger Oosterveen, waar de staking evemlns nog voortduurt, heeft zich geen ongeregeldheid voorgedaan. OPHEFFING VAN DE STAKING BIJ DE DOKMAATSCHAPPIJ. Naar wij vernemen heeft de staking bij de Nederlandsche Dok-Mij. te Amsterdam, waardoor het bedrijf enkele weken heefl stilgelegen, vandaag een einde genomen. In een Zaterdagmiddag gehouden stakersverga dering hebben de besturen van de vijf werk nemersorganisaties bij het conflict betrok ken, mededeelingen gedaan over de resul taten der onderhandelingen, die neerkomen op de inwilliging van het grootste deel der eischen. In dit verband werd geadviseerd de staking te eindigen. Het geheele perso neel heeft vanmorgen het work hervat Der tig van 351 dokwerkers en ververs hebben echter geweigerd het werk te hervatten. DE STAKING IN HET GRONINGSCH LANDBOUWBEDRIJF Aan de N. Prov. Gr. Crt. wordt gemeld, dat Zaterdagmorgen te Nieuwbeerta en Beerta een 75-tal stakers weer aan 't werk zijn gegaan. Te Drieborg is de staking nog algemeen. Toch laat het zich aanzien dal het niet lang meer zal duren. DE WERKLOOSHEID IN FEBRUARI Hieronder volgen de Indexcijfers der werk loosheid, zooals deze berekend zjjn door ht Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cl fers, weergevende het percentage werkloos. 'dsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt worden. Indien geen •klooshc hoofdzaak bereker gesubsidieerde werkloozet werkloozenki Beroepsgroepen. Aardewerklndustr 184.000. w.o. 183.000 ledei Ind.cijfers der werk 32.6 40.6 Steenkoler Met - :rie. scheepsb. 35. Textielnijverheid w.o tab.- en sigsrentnd. Landbouwbedr, veenderij- Visscherü Handelreizigers Verkeerswezen Handels- en kantoorbed. Overige groepen (Tot excl. dlam.-ind. S3.7 43.3 21.3 26.7 22. 25.2 20.1 23.5 16.5 26. 27.6 18.7 39.1 trie) ;(28.9> (18.7) Onvolledige op gr ExcL Havenarbci Gemengd Nieuws. DE MOORD OP PRESIDENT DOUMER In opdracht van H.M. de Koningin-Moeder heeft de Kamerheer van Dienst, Jhr. de Pesters een bezoek gebracht ten huize van den gezant van Frankrijk, teneinde H.M.'s deelneming te betuigen in het overlijden ten gevolge van op hem gepleegden aanslag de President der Fransche Republiek. f 75.000 IN EEN POLDERKAS Groote ontstemming onder de Ingelanden. twee weiken geleden overleed i heer v. d. M. M., ontvanger- griffier van den polder ,3reede Watering bewesten Iereeke", welks kantoor gevestigd is te Goes. Reeds spoedig na dit overlijden liepen er geruchten, dat het met de kas van den polder niet in orde zou zijn. Er waren redenen voor het bestuur om te besluiten tot het doen instellen van een accountants onderzoek. En hoewel dit onderzoek nog niet ten einde is, kan toch reeds worden gemeld, dat er alleen over 1931 een tekort zal zijn, dat niet ver van de f 75.000 af zal liggen. Momenteel wordt onderzocht, of er ook over vorige jaren is gefraudeerd en zoo i, hoeveel. Deze gebeurtenis heeft in Zuid-Beveland groote opschudding gebracht. Ged. Staten zullen wel nader bepalen, hoe het tekort zal moeten worden aangezuiverd (de borg stelling is bij lange na niet voldoende), de ingelanden zullen het hetzij in eens hetzij in gedeelten hebben bij te pas sen en dat in dezen tijd, waarin de grond bezittere en -gebruikers het toch al zoo moeilijk hebben. Geen wonder dan ook, dat er onder de ingelanden groote ontstemming bestaat te gen het bestuur, welks controle ontzaglijk veel te wenschen over moet hebben gelaten. Deze ontstemming zal zich wel uiten in de vergadering van ingelanden, waarin deze zaak aan de orde zal komen. De overlede ne schijnt het onbeperkt vertrouwen van het bestuur te hebben genoten, waarvan nij op schandelijke wijze misbruik heeft ge maakt. Het is verder de vraag of ook Ged. Staten niet in hun plicht te kort zijn geschoten. Waarom, zoo hoort men vragen, oefent dit College niet een veel scherper toezicht uit op de meerendeels financieel ondeskundige polderbesturen of waarom eischt het niet geregelde accountantscontrole? Een fraude lanpdurigen termijn als hier zou dan onmogelijk zijn. BR£ NDSTICHTING TE OUD-BEIJERLAND. De dader gearresteerd. Vanmorgen omstreeks kwart oven* vier brak brand uit in hotel „De Oude Hoorn", eigenaar de heer Carbain, te Oud-Beijer- land. Aanvankelijk liet de brand zich ern stig aanzien, maar door het spoedig aan wezig zijn en het krachtdadig optreden van de brandweer, kon de branid beperkt blij- m tot het geitouw. Omtrent do oorzaak kan worden medege deeld, dat de kelner van het hotel reeds gisteravond teékenen gaf niet geheel nor maal te zijn, daar hij verschillende huis houdelijke artikelen kort en klein heeft ge slagen. De politie, die te hulp geroepen moest worden en dc heele nacht toezicht op hem heeft gehouden, kon niet verhin deren, dat hij brand stichtte door miiddel an zijn eigen bed. De dader, die een Duitscher is, is direct gearresteerd. ERNSTIG ONGELUK OP DEN WAGENINGSCHEN BERG. Zondagavond omstreeks 11 uur kwam P Maas, uit Santpoort, per vrachtauto den Wageningschen Beig te Wageningen afrij den. Bij het hotel Do Wereld moest hij ach ter een electrische tram omrijden, waarhij iiij teveel gas gaf en te ver doorschoot, zoo dat hij op het trottoir aan de overzijde van de straat belandde. Daar bevond zich het lid van den Gemeenteraad de heer P A9- sink, die door de auto werd omvergereden, rdoor hij een been brak. Een jonden en een meisje uit Renkum, die bij Maas inde cabine zaten, werden door de schok eruit geslingerd en vrij ernstig gewond. De jon gen liep een hersenschudding op. Alle drie gekwetsten werden naar Ziekenzorg ge bracht. De politie heeft Maas voorloopig aangehouden. Weerbericht. Het dunne PtJltJ® geeft den vorlgen Hoogste stand te La Coruna 765. Laagste stand te Memel 748.3. Stand vanmorgen halftwaalf 750.2. WEERVERWACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Matige tot zwakke wind uit Z. richtingen, betrokken met kans op regen, vooral in het N.O., later opklarend en iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Sinds Zaterdag is de hooge druk op IJs land gedaald, terwijl over Spanje en Zuid- Frankrijk de druk toeneemt. Het overschot der depressie op de Noordzee ligt over het Kanaal en brengt hier te lande regen, maar daarnaast is wel eenige stijging van tempe ratuur te wachten. De depressie in O.-Duitsch land breidde zich uit en veroorzaakte afkoe ling bij N.W. vind, terwijl over de O.-zijde hooge temperatuur bij Z.O. wind voorkomen. In N.-Scandinavië kwam weer matige vorst voor. OP IJsland stijgt de temperatuur. Voor O.-Duitschland valt veel regen, dé meeste stations op de Britsche eilanden en in N.-Frankrijk hadden matige hoeveelheden. Alleen in het Kanaal waaien krachtige winden. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 8.2 C. 10 MEI Zonsopgang 4.15 u.; Zonsondergang 7.39 u. Maansopgang 6.42 u.; Maansonderg. 0.13 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 8.09 u. tot 's morgens 3.43 WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshut 3.02 2.73 Basel i t 1.31 0. Hnnlngen 1.93 1.68 Rheinweiler -0.48 -0.85 Kehl 3.23 2.7.5 Maxan 5.14 4.51 Wiedesheim 1.97 1.13 Mannheim 3.94 3.26 Lobr 1.61 1.56 Mainz 1.34 1.00 m 2.25 2.01 Heden Vorig. Caap 2.48 2.24 Ems 1.27 1.29 Coblenz 0.— 0. Trier 1.23 1.29 Keulen 2.27 2.26 Rahrort 1.02 0.70 Wesel 0.85 0.30 Emmerik 2.13 2A3 Dasseldorf 1.69 L70 Maastricht 1.87 1.81 Venlo 11.12 11.15 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Harilngen 11.53 Helder le 6.35 9.30 Idem 2e 18.59 22.04 iJmulden 5.39 18.03 EL v. Holland 4.49 17.19 Ternenzen Schevening. 4.59 17.29 Hansweert Rotterdam 6.52 19.07 Brouwersh. 4.47 17.13 Zierikzeo 5.23 17.40 Wemeldlnge 5.45 18.07 VIlsslDgen 3.54 16.13 Faillissementen (Opgegeven door v. d. Graaf en Co/s afd. Handelsinformaties), Uitgesproken t BOTTERDAM. NV Confectiefabriek A Hartog n Co H'darri, Boompjes 84. R.-c.: mr D M Paré M Dasberg, winkelier, Sumatraweg 16. R'danl als voren; cur.: mr A Wolfsbergen. W J Bartelse, Koopman-winkelier. R'dam, 'laggemansstraat 22a. R.-c.: als voren; cur.; ïr J A v Everdingen. NV. Machinefabriek van Bodegraven en do ong. gevestigd te Rotterdam. WaaldUk 12. R.-C ls voren; cur.: mr J J HtJmans van den Berglu A v Gelder, Schiebroek, Potgleterstr 2. R.-c.: ls voren; cur.: mr W J Jongeneel. Joh S D A Admiraal, reiziger. R'dain. de Vlie- L A tr. Obreenstraat C H Drless als vor R.-< UTRECHT. J H G v Voorthulzen. R.-c.: mr jr.: mr A L Th Kooli G H Tempelman. Bat r S Knoppers. Amersioort. als T L v Kleef, winkelier. Utrecht R.c. als vo« on; cur.: mr J A Paling. N.V Bllkfabriek „Zeist". Woudenbergschestr.- -eg 19. Zeist. R.-c.: mr F J Dorhout Mees; cur ir J H Vuystingh. jj Jansen. Rott. rdam. M C Mulder. Rotterdam. P M Valat jr, ie Rotterdam. L J Hobbel. Schi 11 Blom, Gouda.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2