Jlicuiur £riïtsrijr (inumnt Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken abonnement: Per kwartaal 3.23 (Beschik klngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijghaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 9 MEI 1932 advertentien Van 1 tot 5 regels.~~..~..~~~~~ 1 iA7Vi Elke reeel meer0.221/. Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer...HMM. No. 3653 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. LOF DER LEES-LUST „Waar een goed boek en een goed mensch elkaar vinden, daar laven en sterken zich geest en hart, geloof en deugd". BERNARD ARENS. De Boekenweek is begonnen. D. w. z. de week, waarin de boek drukkers en -verkoopers meer dan an ders, zich inspannen om het publiek tot lezen en dus ook tot koopen van boeken aan te moedigen, te dringen. In 't buitenland werd dergelijke grootscheepsche propaganda voor het boek reeds eerder toegepast. En waar om ook niet? Wel is het boek niet alleen handels object, maar het vertegenwoordigt toch in de handelswereld van onze tijd een niet te verwaarloozen factor. Evenals aan andere, producten van nijverheid, techniek, kunst en arbeidsleven worden aan de voortbrenging ervan energie en moeite ten koste gelegd. En het is bil lijk, dat deze worden gehonoreerd. Het goede boek verdient verspreiding omdat zijn maker en verzorger recht heeft op waardeering, ook zulke, die wordt uitgedrukt door financieel'e be looning. Het goede boek verdient ver spreiding niet minder omdat het een taak, een roeping heeft tegenover het publiek. Wetzel heeft het boek genoemd een levensboom, een paradij sstroom, die de menschelijke geest bewatert en vrucht baar maakt. Door het boek staan wij in verbin ding met de geslachten, die gingenmet de gansche wereld, gelijk ze thans is, met de diepten der ziel en de wonderen van natuur en techniek, niet het minst met "de goddelijke en eeuwige werkelijk heden. Het boek leert, onderwijst, leidt m in alle mogelijke kennis en wetenschap en vormt voor verreweg het overgroote deel der menschheia na de schooljaren de eenige weg tot verdere intellectueele en geestelijke zelfontwikkeling. Het boek is njet alleen de hóógeschool onzer dagen, maar een middelbare school te vens, een school in 't algemeen, waarop men gaan kan, zoolang het leven duurt en die tot onze dienst staat, wanneer het ons uitkomt. Het is opmerkelijk, dat kinderen gaarne lezen, schoolbibliotheken verheu gen zich meestal in drukke clandisie. Ook de rijpere jeugd staat om haar boeken-verslinden bekend, al moet hier helaas vaak een ziekelijke neiging tot verkeerde lectuur worden geconstateerd. Maar onder de volwassenen zijn er duizenden bij duizenden die geen boe ken lezen en waarschijnlijk zal de radio, die de rustige oogenblikken waar in het gezin om de leestafel vereenigd zit, heeft verminderd, dit aantal wel hebben doen toenemen. Velen beschouwen het geld, dat men voor boeken uitgeeft, als weggegooid, zij leenen, als zij een enkele maal lust hebben, 'van kennissen of uit de biblio theken. Er is dus inderdaad reden voor, om van tijd tot tijd meer opzettelijk propa ganda voor het boek te maken. Want, gelijk de Voorzitter van de Commissie voor de Boekenweek opmerkt, daardoor kan worden bevorderd dat de vernieti gende elementen, welke in deze tijden van oppervlakkigheid en genotzucht het rijk des geestes trachten te overweldi gen, eenigermate worden bedwongen. Lezen moet men veel. Maar men ltieze alléén goede lectuur. En die goede lectuur verwerke men op de rechte wijze, dat is zóó, dat het ons innerlijk leven rijker maakt. Wij spreken de wensch uit, dat de actie, door de Vereeniging tot bevorde ring van de belangen des Boekhandels, gevoerd tot meerdere bekendheid van het boek, moge slagen. Zij geeft zich veel moeiteallerwegen richten de boekverkoopers verzorgde uitstallingen in; in vele plaatsen richt de boekhandel lezingen, prijsvragen, enz. in; de boekenweek werd ingeleid door een radiotoespraak van de Burge meester van Utrecht; op de scholen, in de bladen wordt gesproken over het nut van lezen, enz. Het cultureele leven moet, als het eenigszins kan, ook in dezen moeilijken tijd op dezelfde hoogte worden gehou den. Daarom wijden ook wij geen artikel aah de Boekenweek. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Baarn (vac.-A. Adriani), E. H. Blaauwendraad te Vlissingen. OUD-GEREF. GEMEENTEN Aangenomen: Naar Utrecht (als voor ganger), J. van 't Hoog te Kinderdijk. candidaten tot den h. dienst Door het Prov. Kerkbestuur van Utrecht zijn na examinatie toegelaten tot de Evan geliebediening in de Ned. Hervormde Kerk, de he eren: P. W. B. Haseloop, H. Colleniusstraal Sa te Groningen, Theol, cand. aan de Rijks universiteit aldaar; H. L. Lieve te Brielle (Vierpolder), Theol. cand. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; Joh. P. van Mu 11 em, Oostmaasstraat 98 te Rotterdam, Theol. cand. aan de Rijks universiteit te Leiden; Ds. S. P. Vermeer (na colloquium doc- tum), voorheen predikant bij de Geref. Kerk in Hersteld Verband te Amsterdam-Zuid. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. G. J. van Dingstee, overge komen uit Leiden, werd Zondag door Ds. A. Dönszelmann, van Meppel, bevestigd als pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te Almkerk, met een predikatie over Hand. 13:4: „Uitge zonden zijnde van den Heiligen Geest". Behal ve de bevestiger nam aan de handoplegging de consulent, Ds. C. Hooykaas, van Uitwijk, deel. Met als tekst Psalm 121 1 en 2 verbond de nieuwe predikant zich des middags aan zijn Gemeente. Persoonlijke woorden richtte hij daarna tot zijn Gemeente, den Kerkeraad, Kerkvoogden en Notabelen, organist, koster, vereenigingen, zijn moeder en familieleden, Hartelijk werd hij toegesproken door den con sulent; ouderling J. Prinsen namens den Iver- keraad; Ds. D. J. Lazonder, van Werkendam, namens den Ring Woudrichem; den bevesti ger, die 5 maanden geleden afscheid nam van deze Gemeente; Burgemeester H. Blok en Ds. A. de Bruin te Hooge-Zwaluwe namens een Studentenvereeniging. Tot slot liet de consu lent toezingen Gezang 91 3. Beide keeren was het kerkgebouw vol. Ook was Ds. de Leeuw, van Sleeuwijk, aanwezig. Dr. G. P. van Itterzon, overgeko men van Alblasserdam, werd gisteravond be vestigd tot predikant der Ned. Herv. Gemeente van Den Haag. De bevestiging geschiedde in de Groote Kerk en door Dr. W. J. de Wilde, van Den Haag, die tot tekst had Matth. 14 vs. 1421 en naar aanleiding daarvan drie vragen stelde: Tot wie wordt ge gezonden? Wie zijt gij? Wie is uw Zender? Na de beves tiging zong de Gemeente haar nieuwen leeraar toe Psalm 20 1. herdenking Te Schiedam is gistermorgen in de Evang. Luthersche Kerk haa.r 175-jarig be staan herdacht, bij welke gelegenheid Ds. V. W. F. B. Schmidt een predikatie hield over 1 Sam. 712. Deze bijzondere dienst waarbij het versierde kerkgebouw geheel gevuld was, werd ook bijgewoond door de vroegere predikanten van Schiedam: Prof. Dr. Joh. W. Pont en Ds. J. J. L. Duyvendak, emeritus-predikant, beiden van Bussum. alg. synodale commissie ned. herv. kerk Vierde zitting. Ingekomen is een ver zoek van een predikant in Friesland om ver nietiging eener uitspraak in hooger beroep van het Provinciaal Kerkbestuur in die pro- Het Moderamen zal een Synodus contracta uitloten voor een hooger beroep van een pre dikant van een uitspraak van het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland. Deze Synodus con tracta wordt gesteld op 8 Juni, den dag na de vergadering der Synode vor de benoeming van een hoogleeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Universiteit te Leiden in de plaats van Prof. Dr. H. M. van Nes. De vergadering houdt zich bezig met de be handeling der rapporten van de provinciale correspondenten betreffende de aanvragen om toelagen uit de Generale Kas. Er zijn 72 aan vragen van verschillende Gemeenten, diverse aanvragen van den Centralen Kerkeraad van Heerlen voor de Mijnstreek. Het totaal der aanvragen overtreft de beschikbare gelden. Verschillende aanvragen moeten voor afwij zing worden voorgedragen. Ook is er, evenals vorige jaren, een aanvrage aan dit fonds voor het Opvoedingsgesticht „Valkenheide" te Maarsbergen. „EVANGELISCHE KIRCHENBUND" Onze Duitsche correspondent schrijft ons: Op 25 Mei a.s. kan de „Evangelische Kirchen- bund" op een tien-jarig bestaan terugblikken. Na een langdurige splitsing, welke het Protes tantisme in Duitschland in zijn ontwikkeling telkens weer verlamde en belemmerde, was de oprichting van dezen Bond, die overal veel bij val vond, een kerkelijke en nationale gebeur tenis van groot belang. Andere pogingen tol onderlinge samenwerking waren reeds vóór den oorlog door de verschillende „Landeskir- chen" beproefd, maar de wil tot eenheid en samenwerking kwam pas na de ineenstorting van het keizerrijk tot uiting. Langdurige be sprekingen en moeilijke onderhandelingen ble ken noodig, voordat men tot een vruchtbaar resultaat kon komen. In den herfst van 1921 kwam men tot een algemeene vergadering in Stuttgart bijeen, werden de notulen met algemeene stemmen aangenomen en in de Lutherstad Wittenberg kwamen op den Hemelvaartdag van datzelfde jaar de gevolmachtigden van 88 Duitsche „Landeskirchen" samen, om het bondgenoot schap te onderteekenen. De zelfstandigheid van iedere „Landeskirche" bleef natuurlijk voort bestaan, maar men besloot, de gemeenschap pelijke belangen van het Protestantisme tegen over den Staat te behartigen en zijn aandacht ook te schenken aan alle Duitsche Protestan ten, die in het buitenland woonachtig zijn. Eind Mei hoopt de Evangelische Kerkelijke Commissie haar voorjaarsvergadering in Wit tenberg te houden. In de Slotkerk, waar den 25sten Mei 1922 aan het graf der reformatoren het bondgenootschap plechtig werd gesloten, hoopt men dit jaar het tien-jarig bestaan feestelijk te herdenken. De kerkelijke voorzit ter uit Wurtenberg, Dr. Wurm, zai den dienst leiden. Over het gansche rijk hoopt men ter zelfder tijd in alle kerkelijke bijeenkomsten dit heuglijk feit te herdenken en op de be- teekenis van den „Evangelische Kirchenbund" de aandacht te vestigen. BANGE TEEKENEN Dr. Y. P. de Jong schrijft in de Amerikaan- sche „Wachter", dat hij in de „Michigan Lord's Day Leader" een tot ernstig nadenken stem mend stukje las van den volgenden inhoud: Een Normal College in de Midden-Staten stelde kortgeleden een onderzoek in om zich op de hoogte te stellen hoeveel Bijbelkennis de studenten bezitten. Het getal studenten dat „getest" (onderzocht) werd, bedroeg niet min der dan 1S00. Allen hadden hun diploma van de' High School. De uitslag was als volgt: Zestien procent wist niet waar Christus was geboren en welke naam Zijne moeder had. Zeventig procent wist niet wat de Bergrede is Vijf en zestig procent wist niet wat de Gol den Rule is. Twaalf procent kende niet de eerste zinsne den van het „Onze Vader". Zestig procent wist niet wat Christus ge zegd heeft met het oog op het liefhebben van den naaste. Vijf en dertig procent meent, dat het boek van Johannes dicht bij dat van de Openbaring gevonden wordt. Twaalf procent meent dat Pilatus den Bijbel geschreven heeft. Negen procent dacht, dat Samaria de naam is van een van de Bijbelschrijvers. Tw&alf procent noemde Petrus een van de koningen. Achttien procent noemde de Schriftgeleerden slechte menschen. Vijf en twintig procent noemde de opstan ding het bouwen van den tempel. Dertig procent meende dat Gethsemané een stad in Egypte is. Tachtig procent had geen kennis van den barmhartigen Samaritaan. Dr. de Jong schrijft nu verder: Achttienhon derd studenten, gegradueerd van een High School, met zoo weinig kennis van den inhoud der Heilige Schrift, is het niet om te weenen? Waar gaan wij heen? Zulke harten, hoe kan het anders, zullen vruchtbare akkers blijken te zijn voor het zaad van ongeloof en revolutie. En dat zaad wordt vooral in onzen tijd met zeer kwistige hand gezaaid. En het wapen tegen de ontzettende invloe den van onkunde en revolutie? De Heilige Schrift. Ken uw Bijbel! blijve en worde steeds meer het wachtwoord van een ieder, die zich Christen noemt. Gods Woord moet steeds meer komen te staan in het centrum van ons leven, en het leven in Huis en School en Kerk steeds meer gaan beheerschen. De Bijbel moet gekend wor den, en de kennis moet steeds meer de be- heerschende factor worden in het leven, pinksterconferentie Te Rotterdam wordt van 10—12 Mei in de Zuiderkerk een Pinksterconferentie gehouden tot opwekking en verdieping van het geestelijk leven, waar als sprekers zul len optreden: Dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel; Ds. A. R. Rutgers; Ds. J. Enter; Ds. P. G. De Vey Mestdagh; J. A. Monsma; K. Rozendal en Lt-Kol. P. H. Schuurman. Het middag-onderwerp is: „Nieuwe menschen" en het avond-onder werp: „Woorden des eeuwigen levens". We verwijzen nog naar de advertentie in ons blad van Zaterdag j.l. ZENDING Z e n d i ri g s d a g. De Classicale Zendings dag van de Classis Utrecht der Chr. Geref. Kerk zal worden gehouden D.V. op 27 Juli a.s. Schoolnieuws. theol. schooldag te apeldoorn De Theologische Schooldag der Chr. Geref. Kerk zal op 19 Mei a.s. te Apeldoorn worden gehouden, onder leiding van Prof. J. J. van der Schuit, Apeldoorn. Ds. T. A. Bakker, van IJmuiden, zal spreken over het „Reveil" en Ds. m. Holtrop, van Franeker, over: „Bidt om den vrede van Jeruzalem". De morgenvergade ring vangt aan om half elf; de middagverga dering om half drie. theol. school te kampen. T (h e o 1. Schooldag. De Theologische Schooldag der Geref. Kerken zal dit jaar op Donderdag 23 Juni a,s. te Kampen worden gehouden. Des avonds te voren zal men sa menkomen tot een ure des gebeds in de. Burgwalkerk, waarin hoopt voor te gaan Ds. F.. Schouten, van Amersfoort. Na afloop zullen de bezoekers van buiten worden pnt- vangen in de aula der Theol. School. De vergaderingen Donderdag 23 Juni zul len in de Burgwalkerk worden gehouden en onder leiding staan van Prof. Dr. h. Bouwman. Het openingswoord zal worden gesproken door den Rector der School, Prof. Dr. S. Greydanus. Daarna zal de heer J. Schouten, van Rotterdam, spreken over „Do Kerk en het sociale leven", met gel» genheid tot gedaohteniwisseliing. hoofdbenoemingen Mij d r ech t—Den Hoef (U.), H. Ke- miëns, hoofd te Marken. En tot tijdelijk hoofd: mej. C. Korstanj'e te Mijdrecht. Gorinchem (Lingewijk)m. Barreveld, hoofd te Waverveen. onderwijzersbenoemingen Terneuzen (Jozinastraat 12, hoofd P. Lankamp), mej. A. Strookman te Rotterdam. Aangenomen. Ooltgensplaat (Chr. Nat. School, hoofd A Klein), mej. S. Lips te Rotterdam. Aangenomen. chr. landbouwonderwijzers. Do jaarlijksche algemeene vergadering van de Ned. Vereen, vau Chr. Land- en Tuinbouwonderwijoers zal Dinsdag 17 Mei a.s. 's morgens om halfelf in hotel Geyten- beek te Zwolle, onder leiding van den heer G. j. Witteveen van Zwijndrecht, worden gehouden. De agenda vermeldt o.m. een in leiding van den voorzitter over „Moeilijk heden bij liet Chr. Land- en Tui nbouwon derwijs". chr. landbouwonderwijs. Te Musseik a naai zal de opening der Chr. Lagere Landbouwschool niet op 13. maar op Donderdag 12 Mei a.s. plaats heb- EFFATHA te voorburg Op de jaarvergadering, Donderdag 12 Mei a.s. te Voorburg te houden, 10.30 uur voorm., in de school „Hoekenburg", Hoekenburglaan 45, hoopt Ds. D. A. van den Bosch, Herv. pre dikant te Den Haag, de opwekkende slotrede te houden. EEN CHR. KWEEKSCHOOL TE STADSKANAAL Onder praesidium van Burgemeester P. Berg meyer, werd Zaterdagmiddag jl. in „Een dracht" te Stadskanaal, de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging tot Stichting Instandhouding van een Chr. Kweekschool te Stadskanaal. Na opening op de gewone wijze werden de notulen gelezen en vastgesteld. Het financieels verslag vermeldde een klein batig saldo. Het jaarverslag, uitgebracht door den heer N. Heiner, deelde mede, dat de voorzitter audiëntie heeft gehad met den Minister Onderwijs. Verschillende plannen voor het krijgen van een Kweekschool werden in het afgeloopen jaar onder de oogen gezien. In aansluiting met dit verslag werd mede gedeeld door den Voorzitter, dat contact voor samenwerking met Coevorden en Emmen gezocht en verkregen en men op een gehouden Conferentie te Emmen aanvankelijk tot over eenstemming is gekomen voor een nieuw plan, dat nog eenig is in ons land, en maximi voordeelen biedt tegen minimum nadeelen. Bij de Bestuursverkiezing; werden gekozen of herkozen resp. de heeren E. D. Lodder te Gieterveen, L. Stellingwerff te Veendam en Ds. J. A. Steenbeek te Stadskanaal. By de rondvraag wees de Voorzitter er op, dat een stevig fundament voor de Kweekschool vereeniging is de medewerking van alle School besturen der Chr. Lagere Scholen uit deze geving en wekte hy de aanwezigen op, de Schoolbesturen, die nog geen lid zijn daarop te willen wyzen. VEREEN. CHR. VOLKSONDERWIJS De 41e jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs zal Donderdag 19 Mei a.s. in de Buiten-socie- teit te Zwolle, onder leiding van Prof. Dr. W. J. Aalders, van Groningen, worden gehou den. De morgenvergadering zal zijn gewijd aan de behandeling van diverse huishoudelijke zaken. Aan de orde komt o.m. de verkiezing van drie bestuursleden waarvoor gecandideerd zijn de heeren C. W. F. Baron Mackay, Bur gemeester van Nunspeet (aftr.), U. P. Cavaljé te Zwolle, Jhr. Dr. L. H. Quarles van Ufford te Utrecht (aftr.), Dr. G. P. Marang, Ned. Hen', predikant te Utrecht, H. J. de Visser te Doetinchem (aftr.) en J.'L. Oosterhoff, Bur gemeester van Ternaa^d. Ook komen ter ta fel ontwerpen van wijziging van het regle ment op het Na-examen te Utrecht; idem van het huishoudelijk reglement; idem van het re glement op de Prov. afdeelingen; en idem voor kerkeraadsscholen met een afzonderlijke com missie van uitvoering. In de middagvergadering zal Dr. J. C. Roose, Ned. Herv. predikant te Groningen, re- fereeren over: „Nieuwe zielkunde en opvoe ding". Deze aankondiging verscheen in het 41ste Jaarverslag der Vereeniging, tevens bevatten de verslagen van Hoofdbestuur, Penningmees ter, Inspectie, Oranjecollecte, de onderschei- Jen Herv. Kweekscholen, lijsten van aangeslo ten Scholen, Kweekscholen, Bewaarscholen, Commissie van Beroep, Inspecteurs enz., enz. De talrijke bijlagen zijn van groot belang voor allen die het Hervormd Christelijk Onderwijs voorstaan en willen bevorderen. We kunnen dit keurig uitgegeven Jaarverslag, dat by het Bureau der Vereeniging (Haarlem, Talmastr. 11) uitkwam, tevens een gids en handboek noe men, waarvan veel profijt kan worden getrok- Indisch Recht. cand. de heer A. G. :n w. J. Uhlenbeck examens-„eudokia" Rotterdam. Na afgelegd examen werd het diploma voor Ziekenverpleging (Diploma A), verkregen door de a N. Bakker. H. de Beer Beusokamp. L. H. de Dekkers. W. E. v. Doorne. D. v. Dusseldorp. M. Goedendorp, M. A. de Haan. W. Jasper. E. P. Kluytenaar, A. F. Knook, S. Koppe, A. v d. Mey. K. Oosterveen. M. H. Palte, B. M. v. d Poel, R. v. d. Veen. D. Vü'fvinkel. C. v. Wln- ■uyn. Dr. J. Ph. Ellas Dr ■WPS! j H - ------- Pol, Dr. P. H. Kroese, als regeeringsdeskundlgen. Do examens in de godsdienstige vakken ..Bloemendaar' l Barmhartigheid i liet It il ks'.l iplenia AI? den waren aanwezig: H. J. Lubberman. In specteur van het Staatstoezicht, te "s-Graven- hage. Dr. F. J. Stuurman te Oegstgeest en Dr. Th. Melnema te Loosduinen. Aan het examen namen deel 10 verplegers en 14 verpleegsters. Hiervan slaagden do ver plegers: D. Broekhuüzen. C. Buitendiik. J. Cal- jouw. W. Th. Driossen. A. v. d. Kreeke. C. v. d. Kreeke en A. Mulder ;en de verpleegsters- E Barcntson. P. Zoon. C. Z. Bosaelaar, M. Hoog land. C. J. v. Manren. L. Mesu. S. Mean, J. Min derhout). M. M. Perestam, S. de Schipper. M. W. Sohullwerve, J J. Suurland en C. N. VerduUn. Wethouder S me enk heeft nog geen be richt van ontslagneming ingediend, zoo dat het nog onzeker is welke houding hij verdeir zal aannemen Wellicht dat hij in de gemeenteraadsver gadering van heden zich nader zal \erkK ren. Gemengd Nieuws. ERNSTIGE VERKEERSONGEVALLEN Te Dedemsvaart reed de metselaar D. Wi- bier per rijwiel achter de autobus van de Dedemsvaartsche Stoomtrammij. over de Langewijk. Nabij zijn woning wilde W. dwars over steken, doch juist op hetzelfde oogenhlik naderde van tegenovergestelde richting een vrachtauto afkomstig uit Rot terdam. W. reed tegen de vrachtwagen aan en werd door deze botsing op straat ge slingerd, alwaar hij bewusteloos bleef lig gen. In ernstigen toestand is hij naar het ziekenhüis vervoerd. Te Amsterdam moest de bestuurder van en luxe auto, die, van liet Station komende, met zeer groote snelheid in de De Laires- sestraat reed, plotseling uitwijken voor een auto, die hem tegemoet kwam rijden. Toen hij zijn stuur met een ruk naar rechts wendde verloor de auto door zijn groote vaart het evenwicht en sloeg tor hoogte van de Emmastraat om. Met gebroken rui ten en beschadigde carrosserie kwam de wagen op de tramrails te liggen. Een dei inzittenden, een mannelijke passagier, bleek aan de linkerhand en aan het gelaat verwondingen te hebben opgeloopen. Na in het Tesselschadeziekenhuis te zijn .ver bonden kon hij huiswaarts keeren. Te Amsterdam wilde een 67-jarige man in de Sarphatiestraat bij het Weesperpoort- station den weg oversteken, toen hij een auto zag naderen, die uit de richting Mui- derpoort kwam. De man raakte hierdoor van streek en liep zeer snel terug, waar door hij door de auto werd aangereden en ernstig bezeerd werd. Met een inwendige verbloeding is het slachtoffer per auto van den G. G. en G. D. naar het Israëlitisch Ziekenhuis vervoerd. Den chauffeur treft geen schuld. Op den Rijksstraatweg ZwolleMeppel reed een auto uit Den Haag met vrij groo te snelheid aan de rechterzijde van den weg. Voor de auto uit. reed een wielrijder, die plotseling naar links uitweek en dooi de auto werd gegrepen. De 49-jarige B., uit Zwolle, werd zwaar gewond naar het zie kenhuis gebracht; zijn toestand is zeer ern stig. Zondagmiddag ïs ïn de Cattenhagen- straat te Kaarden een ernstig verkeerson geluk gebeurd. Een tweetal wielrijders, de heer B. R. en zijn 13-jarige pleegzoon F. J. de V., uit de Celebesstraat te Amsterdam, passeerden omstreeks kwart over drie in genoemde straat een juist vertrekkende mo- tortram van de Gooisohe Tramweg-Mij. Zoowel de fietsers als de tram reden ia de richting Amsterdam. Eerstgenoemden lie ten den voorsten wagen van de tram voor- voorbijrijden: in de bocht, waar de rijweg smaller wordt, dceid het jongetje plotseling een poging om den tweeden wagen vast. te grijpen. Deze onvoorzichtige manoeuvre mislukte evenwel, met het gevolg, dat de jeugdige wielrijder kwam te vallen en on der de tram geraakte. Hij werd ongeveer twintig meteir meegesleurd. De bestuurder van de tram werd door de inzittende passa giers op het ongeval opmerkzaam gemaakt, waarop deze onmiddellijk de tram tot stil stand bracht. Nadat de wagen was opge vijzeld kon de jongen worden bevrijd. In zorgwekkenden toestand is de knaap, na door een geneesheer te zijn verbonden, naar de Majellastichting te Bussum overge bracht. Te Almkerk" ÏÏa3 rTe heer B. het ongeluk met. zijn auto over den kop te slaan. Beide inzittenden werden door behulpzame han den uit hun benarde positie verlost. Ze had den geen letsel bekomen. overval in een winkel. Vrijdagavond omstreeks acht uur zijn in de coöperatieve winkel „Ons Dagelijkse!) Brood" aan den Heerlerweg te Heerlerheiöe twee onbekende mannen binnengekomen. Zij kochten een pakje sigaretten en wat chocola, waarbij zij een kwartje in betaling gaven. Terwijl de juffrouw in de kassa wis selgeld zocht, boog een der mannen zich over de toonbank en hield haar een revol ver onder den neus en gebood haar zich stil te houden. De andere man greep in do winkella en nam er een bedrag van f 25 a f 30 uit, waarna de mannen de vlucht, na men. De politie werd onmiddellijk gewaar schuwd en stelde een uitgebreid onderzoek in. dat echter nog geen resultaat heeft op geleverd. Zondagmiddag is op den Kikkerweg te De Lier een 3-jarig dochtertje van den heer de V. door een autobus van *Vias" aange reden. Met ven-schillende vorwondingen en een hersenschudding wend het kind de ouderlijke woning, waarvoor het ongeval plaats greep, binnengedragen. Gisteravond laat is het meisje overleden. Volgens oog getuigen treft den bestuurder van de auto bus geen schuld, daar liet kiod plotseling een poort uit kwam loopen en den weg overstak. doodelijk motorongeluk. Men meldt ons uit Oosterend (Texel): Gistermorgen heeft op den weg tusschen Den Burg en de Waai een ernstig motor ongeval plaats gehad. De 24-jarige A. R kwam op zijn motorfiets gezeten in de bocht van den weg in botsing met een van de nrnlere zijde komende auto, bestuurd door den groothandelaar H. v. d. V. De mo torrii(le*r wprd ernstig gewond en in be wusteloozen toestand in een naastbijzijnde woning binnengedragen, en vamlaar met een ziekenauto naar de ouderlijke woning vervoerd. Zonder tot bewustzijn te zijn ge komen is liet slachtoffer overleden. Den chauffeur treft geen schuld. overstroomingen in drente. Donderdag jl. brak de stuwkade van rV Modderwijk te Nieuwei-oord in de gemeente Hoogevcen door tengevolge van het hooge ater in de omstreken, waar tal van lande rijen blank staan. Het woonwagenkamp in de gemeente moest ontruimd wortten. Het water klom zoo snel, dat men een der wa gens in den steek moest laten. Weldra was ook de Coevorderstraatweg, waarop men de eagens had geplaatst, onbegaanbaar door het water, dat er over stroomde. Na heel wet lt-t fy Qtn-\ 'van te kade te herstellen en hej gnt te dirkten J het |»o Voornaamste Nieuws. (bit IV Vierde zitting van de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk. (bit t) De stembus van Zondag heeft in Frankrijk een linksche meerderheid gebracht, waarin Herriot's partij de sterkste is. Lebrun stemt toe in de candidatuur voor het Franschc presidentschap. Painlevé zal misschien zijn tegencandidaat zijn. De moordenaar van President Doumer zou bolsjewist zijn en misschien niet op eigen gelegenheid hebben gehandeld, zooals hij heeft meegedeeld. In Lyon zijn door een aardverschuiving twee huizen ingestort, 50 a 60 menschen bedelvende, die waarschijnlijk alle dood on der de puinhoop liggen. (bit 5) Economische problemen. Weer nieuwe in voerrechten in Amerika? HUWELIJKSTRAGEDIE Men meldt ons uit Rotterdam: Gisteravond tussclien half elf en elf uur heeft in een woning aan de Wolphaerts- bocht, een ernstig familiedrama plaats ge vonden, waarhij .Ie 23-jarige J. L. P. zijn schoonvader, de 53-jarige P. J. R. met een revolverschot ernstig in de buikstreek heeft getroffen. Het slachtoffer is in ernstigen toestand naar het Ziekenhuis aan dén Cool- singel overgebracht. De dader is gearres teerd. De dader, de 23-jarige J. L. P., was sedert" eenigen tyd gehuwd met de 21-jarige dochter van den heer P. J. B., die een eerste étage be woont aan de Wolphaetsbocht. Na een kort stondig geluk verkeerde de liefde van dit jonge echtpaar in doorloopende haat. Dage lijks hadden zy ruzie, gepaard gaande met heftige woordenwisselingen, die hen beiden het leven vergalden. Het schy'nt dat .T. L. P. hier in^ de grootste schuld heeft gehad, aangezien hy zijn vrouw slecht behandelde. In ieder ge val is het liuwelijksleed tenslotte zoo groot geworden, dat Zaterdagmiddag de vrouw be sloot haar echtgenoot te verlaten en haar in trek te nemen by haar ouders aan de Wol- phaertsbocht. Gisteravond nu had dit gezin, bestaande uit vader en moeder, een zoon en de van haar echtgenoot we^geloopen dochter een bezoek gebracht by familie in de Oostvoorschestraat* Toen men 's avonds om half elf huiswaarts keerde, zag men plotseling J. L. P., de echt genoot van de dochter, op de hoek van de Boergoensehestraat staan. Bij de nadering van dit gezin liep hy weg. Thuis gekomen voelde de dochter zich ech ter zeer angstig en zij rustte niet, voor door haar vader èn de buitendeur èn de deur van het portaal op de eerste étage, die toegang geeft tot de gang, op slot waren gedaan. Nauwelijks was dit gebeurd of men hooide iemand de trap oploopen De man had het gezin nagevolgd en de deur met een looper geopend en kwam nu de trap op. Boven op het portaal bleek hem echter, dat de deur op slot was gedaan. Hy heeft daarom aangeklopt, waarop de moeder vroeg, wie er was. Hierop antwoordde P., dat hij het was, en dat, wanneer de deur niet onmiddellijk zou worden geopend, hij deze wel zou intrap- De schoonvader van P., en diens zoon, de 18-jarige P. J. B. Jr., hebben toen de deur ge opend. Een heftige woordenwisseling was het ge volg. J. L. P. cischte, dat zijn vrouw binnen een half uur thuis zou komen, en dat, wan neer dit niet geschiedde, hy wel andere maat regelen zou nemen. Om zyn woorden kracht by te zetten, heeft hy toen een revolver uit den zak gehaald en deze op zyn schoonvader gericht. Deze weerde af, doch het was reeds te laat, het sehot ging af en trof den schoon vader in de buik. Deze bemerkte echter aan vankelijk niet dat hy gewond was. Samen met zyn zoon wierp hij zich nu op den aanvaller. Tijdens de hevige worsteling op het portaal van de gang ging echter een nieuw schot af. Dit verwondde de aanvaller aan de linker hand. Inmiddels was ook een buurman vai* de tweede étage te hulp geschoten, en nadat de schoonvader de revolver uit de handen van zijn schoonzoon had geslagen, wist men dezen te overmannen en aan de politie, die thans ook was gearriveerd, over te leveren. De rust keerde nu weer. Een kwartier na het gebeurde voelde de schoonvader zich echter onwel worden. Hij be gaf zich naar een in de nabijheid wonende dokter en vertelde, wat er gebeurd was. Deze heeft den man onmiddellijk onderzocht en con stateerde, dat hy een ernstige schotwonde In den buik had opgeloopen, zoodat oogenblik- kelijke overbrenging naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel noodzakelijk was. Men zal daar de kogel door operatief ingrijpen verwijderen. De dader is op het politiebureau te Charlois in een voorloopig verhoor onderworpen. Daar werd ook de wonde aan de hand verhonden. Nadat dit geschied was, is hy naar het bureau Nassaukade overgebracht en opge-loten. toestand van den getroffen schoonvader ij ernstig. inbraak in 'n ontvangerskantoor. Te Ouilownter is ingebroken in de kan- »ren van den Rijksont\nnger Pe buit is 'delijk niet groot geweest, .'anr juist v.as gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1