President Doumer vermoord ZATERDAG 7 MEI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 Groofe onfsfelfenis over den aanslag fe Parijs De dader een Russisch emigrant Gisfernamiddag heeft een Russisch emigrant uit Monaco een revolver-aanslag gepleegd op den 75-jarigenPresident der Fransche Republiek Paul Doumer. De President is vannacht aan de gevolgen van den aanslag gestorven. In een deel onzer vorige oplage hebben we nog mededeeling kunnen doen van het afschuwelijke feit van den moordaanslag op den bejaarden President der Fransche repu bliek 1 aul Doumer. De dader. De dader, zekere Gorgoelof, een Russisch emigrant en docter in de medicijnen, die in Monaco woont, is, volgens een bericht uit Praag, waar hij langen tija gewoond heeft, een man met verwarde fas cistische en terroristische denkbeelden. Dii is ook wel gebleken uit de redenen, die hij voor zijn misdaad heeft opgegeven door te v-eggen, dat hij tegen het Sovjet-regime wil strijden, dat Frankrijk het voor de Sovjels opneemt en hij daarom den President van Frankrijk wilde vermoorden. Of de man toerekenbaar is, moet nu door I deskundigen onderzocht' worden. Indien niet dan kan hij natuurlijk niet gestraft worden. Wordt hij wél toerekenbaar geacht dan kan bij wegens moord uit politiek oogmerk be recht worden. De aanslag. De wandaad van Gorgoelof vond plaats om kwart over 3 in liet Hotel Rothschild, waar een tentoonstelling werd gehouden j van boeken van schrijvers-oudstrijders. De dader had daar al een uur rondgeloo- pen toen President Doumer, begeleid door de ministers Revnaud en Piétri, Champetier j de Ribes, den recherche-directeur Guichard en een aantal leden van de boeksalon. o. de schrijver Claude Farrère, binnenkwam. Terwijl Doumer met laatstgenoemde sprak over het aankoopen van een boekwerk, zag een der ministers, dat een hand met een revolver zich tusschen de omstanders drong. Voor hij eenige beweging kon maken, knal den achtereenvolgens een vijftal schoten. De President stak de handen omhoog en stortte neer, terwijl enkele aanwezigen hem opvingen. Drie schoten hadden Doumer ge troffen, terwijl, do andere twee den. heer Farrère en den heer Guichard niet ernstig hadden geraakt. Deze beide heeren wierpen zich onmiddel lijk op den dader. De aanwezigen gingen hem woedend te lijf en wilden hem lynchen, maar de wachthoudende agenten wisten hem aan de menigte te onttrekken en hem naar een politiepost in de nabijheid te bren- delijk na het gebeurde van den aanslag op de hoogte gesteld. Eerst toen haar echtge noot in het ziekenhuis was gebracht, heeft men haar in het Elysee voorzichtig mede gedeeld wat gebeurd was. Daarna is zij da delijk naar het ziekenhuis gegaan. Naar nog wordt gemeld, had de misdadi ger onlangs een bevel van de Fransche po litie gekregen om het land te verlaten, waar na hij zich naar Monaco begaf, waar hij een nationaal Russische, doch anti-monarchisti sche partij stichtte, die ongeveer 40 leden telde. Deze vereeniging werd echter ontbon den, doordien er spoedig meeningsverschil- len bleken te bestaan. Dat Gorgoelof naar Parijs gekomen is, met de bedoeling, een aanslag op den president te plegen, blijkt wel hieruit, dat hij in zijn legitimatiepapie ren bij de opgaaf van zijn beroep de woor den: „Moordenaar van den Franschen staats president" heeft geschreven. Bij een zijner verhooren sprak hij uitvoe rig over de door hem gestichte vereeniging Tegen 10 uur vertoonde de zieke eenige onrust. Hij sprak tot prof. Gosser, die zich bij zijn bed bevond, eenige woorden, waarbij hij er zijn bevreemding over uitte in een ka mor met wit gekalkte wanden te zijn. Deze zeide, dat hem een auto-ongeval was over komen cn gaf hem een morfinespuitje, dat hem rustiger maakte. Om 1 uur in den nacht ging het minder goed. Men moest den President zuurslof toe dienen om hem de ademhaling te verlichten. Nog later was de toestand zoo ernstig ge worden, dat men de familie waarschuwde. De verwonding van de schedelbasis bleek de hersenen te hebben aangetast. De President in doodstrijd. Om kwart over 1 is nog een nieuwe bloed transfusie toegepast. De toestand werd toen echter reeds hopeloos geacht. Mevrouw Doumer en haar dochters kwa men opnieuw in het ziekenhuis, evenals minister-president Tardieu en minister Rey- naud. Later werd meegedeeld, dat de familie en voornaamste ministers het sterfbed omring den en dat de doktoren het einde elk oogen- blik verwachtten. Het overlijden van Doumer. was niemand minder dan Briand, en mede daardoor werd de stemming door de gehee- ]p wereld mgt groote spanning tegemoet ge zien. Bij de eerste stemming, op 13 Mei 1931, kreeg Doumer 432 stemmen en Briand 391 stemmen, zoodat geen van beiden de absolute meerderheid, die 453 bedroeg, be haalde. Bij de tweede stemming trok Briand zich echter terug, zoodat Doumer bij de tweede stemming 504 stemmen behaalde en Gaston Doumergue als president der repu bliek opvolgde. Hoewel Doumer niet zoo populair was als zijn gemoedelijke en om zijn glimlach be kende voorganger Doumergue, genoot hij de achting van de overgroote meerderheid van het Fransche volk, dat hem bewonder de om zijn groote correctheid en de plech tigheid, waarmede hij, mede omdat hij ten zeerste op goede vorm gesteld was, zijn hooge functie bekleedde. Een in allerijl te hulp geroepen genees heer kon in de geweldige consternatie die in het Hotel Rothschild heerschte, bijna geen stilte krijgen om naar den hartslag van den zwaargewonden president te luiste ren. Zijn verklaring „niets meer van hartslag te bespeuren" maakte, dat zich vankelijk de mare verspreidde, dat Doumer op slag was gedood. Schuin tegenover het Hotel Rothschild ligt het ziekenhuis Bcauyon. Daar werd Doumer voorzichtig heen vervoerd en nu bleek, dat hij toch nog leefde, al leed hij zeer veel bloedverlies uit een viertal wonden. Dadelijk werd het noodige gedaan om het bloed te stelpen en werd een bloedtransfusie toegepast, waarvoor zich een der ziekenver plegers, zekere VVilma, beschikbaar stelde. Even later moest een tweede transfusie hoewel de toestand hoogst ernstig was, alle hoop op behoud nog niet behoefde te wor den opgegeven. De wonden. Een der kogels uit de revolver van Gor goelof had den President in den linkerarm getroffen, een andere was links den buik binnengegaan en had die rechts weer ver laten, oogenschijnlijk zonder edele deelen te treffen en de derde kogel was achter een der ooren binnengekomen en vermoedelijk blijven steken achter den neus. Volgens andere mededeeling had deze kogel ever het hoofd weer hij de wenkbrauwen verlaten en ook geen edele organen geraakt. De consternatie. Paul Doumer, die op een week na een jaar geleden te Versailles lot President der Re publiek gekozen werd, had nadat hij het Elysée was binnengetreden feitelijk geen vijanden meer. Hij wist zich dadelijk boven den partijstrijd te stellen en genoot weldra een groote populariteit. ITet is dan ook niet te verwonderen, dat het bericht van den aanslag een geweldigen indruk te Parijs maakte. De Fransche hoofdstad was als door een natuurramp getroffen en er heerschte de grootste verwarring. Vooral het eerste bericht, volgens hetwelk de President dadelijk was gestorven, droeg tut die consternatie hij. In de straten, bij de stations, bij de kran ten, bij de kiosken, overal zag men groote Yolksophoopingcn, waarin de mensehen druk met elkander praatten cn redetwistten. In de cafés kwam het hier cn daar zelfs tot handgemeen. Daar de aanslag plaats heeft gelid twee dagen vóór de eindstemming van de Kamer verkiezingen, is het niet onmogelijk, dat er een politieke weerslag op volgen zal en wel in dien zin, dat de kiezers zich meer nog dan tevoren verwacht werd, tegen do rech- tergroepen zullen koeren waar de dader van don moordaanslag heeft bekend uit nationa listische, fascistische beweegredenen te heb ben gehandeld. Enkele bladen trachtten reeds gisteravond politieke munt uit het ge val te slaan. Nadere bijzonderheden. De bejaarde mevrouw Doumer is niet da- PRESIDENT DOUMER en verklaarde voorts een groot vereerder van Mussolini en Hitier te zijn, doch ont kende ten stelligste van Duitschland of Ita lië eenigerlei opdracht of materieelen steun te hebben ontvangen. - - Op verzoek van de Parijsche politie werd te Monaco door de politie aldaar een onder zoek naar Gorgoelof ingesteld. In het hotel van Gorgoelof is een huiszoe king verricht. Zijn vrouw in Monaco is op verzoek van de Fransche autoriteiten door de politie van Monaco gearresteerd. De deelneming. Talrijke diplomatieke en politieke persoon lijkheden, Fransche en buitcnlandsche, alle ministers, talrijke senatoren en afgevaardig den en vrienden hebben nog in den loop van den avond van hun deelneming kwamen sympathie-telegrammen binnen. Van alle staatshoofden uit het buitenland komen sympathie-telegraimmen binnen. Naar Reuter uit Londen seint, heeft het bericht van den aanslag daar groote ontstel tenis veroorzaakt. Herriot heeft wegens den aanslag op pre sident Doumer besloten, de verkiezingsrede, welke hij heden te Lyon zou houden en wel ke door de radio zou worden uitgezonden, niet. te houden. Herriot zal zijn rede ter publicatie aan de pers overhandigen. Het bestuur van den bond van Russische vluchtelingen in Frankrijk publiceert een verklaring, waarin het luting geeft aan de crontwaardiging over de afschuwelijke mis: daad, die is begaan en uit naam van alle in Frankrijk levende Russische vluchtelin gen zijn verontwaardiging uitspreekt over het feit, dat een individu van Russische af komst de hand heeft opgeheven tégen het hoofd van den Franschen staat, die de Rus sische vluchtelingen zoo edelmoedig gast- rijheid heeft verleend. Ontsteltenis te Genève. Het bericht van den aanslag op president Doumer heeft in de kringen der ontwape ningsconferentie hevige ontsteltenis veroor- commissies onderbraken gedurende eenigen tijd haar zittingen. In de budgetaire commissie werd door den voorzitter kennis gegeven van een telegram van Tardieu over deil aanslag. De Duitsche gedelegeerde, kolonel Kar- mann, stelde voor, ten teeken van rouw de zitting op te heffen. Dit voorstel werd aan genomen. Een herinnering, Op 24 Juni 1894 werd ook een aanslag op >n President der Fransche republiek ge pleegd, n.l. op CarnoL Na afloop van een tooneolvoorstelling te Lyon werd hij door dolkstoot van den italiaanschen anar chist Caserio getroffen. Enkele uren na den aanslag overleed CarnoL De moordenaar kon gearresteerd worden. Later bleek, dat de aanslag op aanstoken m een Italiaansche anarchistische organi satie gepleegd werd. Caserio was door het lot aangewezen, om den aanslag uit te voeren. Evenals thans was de bevolking zeer op gewonden. Te Lyon kwam het tot wil# ton elen. De menigte vernielde de winkels en hotels van te Lyon wonende Italianen. De toestand van den gewonde. Zooals hierboven meegedeeld, hebben de doctoren in het ziekenhuis Beauyon aanvan kelijk medegedeeld, dat de toestand van den gewonden President wel ernstig maar niet hopeloos was. Later op den avond werd medegedeeld, dat Doumer tegen 9 uur tot bewustzijn was gekomen. Hij sprak echter niet Men dacht dat zijn toestand toen niet slechter geworden was. Hedenochtend werd ons uit Parijs geseind: De President der Fransche Republiek, Paul Doumer is vannacht om 4.40 uur aan de gevolgen van de ernstige verwondingen die hij door den op hem gepleegden revol veraanslag had opgeloopen, overleden. Do dood van den Franschen Staatspresi dent was voor degenen die den avond in het ziekenhuis hadden doorgebracht geen ver rassing meer. Sedert 10 uur wist men dat nog slechts een wonder den 75-jarigen grijs aard zou kunnen redden. Minister-president Tardieu en de leden der Regeering hebben gedurende den avond en den nacht het ziekenhuis bijna niet verlaten. Mevrouw Doumer en de dochters van den President weken geen moment van het bed van den gewonde en niet minder dan zes geneesheeren trachtten tot het laatste oogen blik den President in leven te houden. Toen Doumer na den aanslag in het zie kenhuis na de twee bloedtransfusies weer bij kennis kwam, herkende hij de hem be- handelende geneesheer en vroeg: „Zijn het Franschen die het gedaan hebben, en hoe is het eigenlijk gebeurd?" De dokter zeide 'hem dat hij een auto-ongeval had gehad. waarop Doumer hem den naam van den chauffeur van de auto vroeg. De doctoren verzochten hem zich te spa ren en te probeeren of hij kon slapen. Toen Doumer voor de tweede -maal het bewust zijn verloor, werd besloten operatief in te grijpen. Tengevolge van de verzwakking kon deze operatie niet onder, narcose ge schieden. Tijdens de operatie kwam Doumer weer bij. Tegen half 3 verloor hij opnieuw het bewustzijn en om 4.40 blies Doumer den laatsten adem uit Voor het ziekenhuis stond gedurende den geheelen nacht een zwijgende groote menig te in bange afwachting op tijding te wacli- De mededeeling dat de President dei- Republiek was overleden, werd onder diepe stilte ontvangen. De menigte ontblootte het hoofd en verspreidde zich geleidelijk. Om kwart over 5 hedenmorgen is het lijk van den President der Republiek naar Plvsée overgebracht. In den loop van vandaag zal worden be sloten waar het zal worden opgebaard. De Fransche Ministers, die van vanmor gen vroeg in het ziekenhuis bijeen waren, komen hedenmorgen half 12 in Kabinets zitting bijeen om de nieuwe situatie te be spreken. Alle groote Parijsche bladen publiceeren hedenmorgen extra-edities, waarin het over lijden van den President wordt medege deeld en die uitvoerige artikelen bevatten over diens leven. DE VOLKENBONDSRAAD MAANDAG BIJEEN Geméve is thans in afwachting van de zit ting van den raad van den Volkenbond, die Maandagochtend bijeenkomt. In den raad van eten Volkenbond zal Duitschland vertegenwoordigd worden door graaf Welczek. den Duitschen ambassadeur te Madrid. Hij is plaatsvervangend leider der Duitsche delegatie en is na een lang durige ongesteldheid korten tijd geleden te Genève teruggekeerd. Men neemt aan, dat de Engelsche en Ita liaansche minister van buitcnlandsche ken aan de zitting van den raad zullen deelnemen. Er zal dan tevens gelegenheid zijn tot ver trouwelijke besprekingen over ie steeds weer uitgestelde conferentie der vijf mo gendheden. Een definitief tijdstip voor deze conferentie is nog steeds niet vastgesteld. „Wannseeaten" een moderne badplaats is Wannsee geworden met eerste en tweede klasse gelegenheid om te baden en in gloei ende zon bruin te branden. De tienduizen den. die allang geen geld meer hebben voor een reisje, nemen de Wannseebahn, stappen in Nicolassee of Wannsee uit en spoeden zich naar het bosch, waar het water van de Wannsee op hen wacht. De tegenwoordige generatie vindt dat „selbetvestandlich" pakt 'smorgens vroeg al alles in, om ganschen dag in de frissche lucht en het koude water en van de natuur te genieten. Gemengd Nieuws, NEKKRAMP. Te Lage Zwaluwe (N.-Br.) kind aan nekkramp, overleden. Te Alphen a. d. Rijn is eèn aan die ziekte overleden. is een 4-jarig 2%-jarig kind HEVIGE BRAND IN DE HAVEN VAN NEW YORK DE CUNARD-PIER VERNIELD Vrijdag heeft in de haven van New-York een reusachtige brand gewoed, die de Cu- nard-pier aan de North River geheel heeft vernield. De pier is de los- en aanlegplaats voor de groote. schepen van de Engelsohe Cunard Line. Een zeer groote brand weermacht be streed het vuur. zoowel van die land- als van e waterzijde, doch tevergeefs. De hitte die de vlammenzee ontwikkelde, as zóó groot, dat op de volgende pier alle vensters van de daarop staande gebouwen sprongen. Het scheepvaartverkeer in het gdheele havengedeelte van de North Riven- moest ge stremd worden. Talrijke brandweerlieden werden gewond. Alle voorraad loodsen op de Cunai-d-pier met kostbaren inihoud werden geheel ver- De overleden President der Fransche Re publiek Paul Doumer, werd 22 Maart 1S5' te Aurillac (Cantal) geboren en is dus ruim 75 jaar oud geworden. Zijn vader was wegwerker bij de Spoor wegen en stierf eenige jaren na Paul's ge boorte. Zijn moeder trok naar Parijs, waar zij in een straatje van Montmartre een garen- en band-winkeltje begon. Reeds vroeg was Paul Doumer gedwongen naar een werkkring om te zien. In zijn vrije uren werkte hij echter voor verschillende diplo ma's en na eenigen tijd zag hij kans het onderwijzers-examen te doen. Van onderwij zer bracht hij het al spoedig tot school hoofd en zooals voor zoovele politici was dc stap van het onderwijs naar de politiek, die hem reeds lang had aangetrokken, niet moeilijk. Reeds op jeugdigen leeftijd werd hij kabinetchef van Charles Floquet, voorzitter van de Fransche Kamer. Eenige jaren was hij Kamerlid. Later werd hij gouverneur van Indo China en hij maakte zich vooral verdienstelijk door de uitvoering van eenige groote openbare wer ken aldaar. In 1902 keerde hij naar Frank rijk terug en schreef o.a. zijn boek „L'Indo- Chine fran<;aise". In het zelfde jaar werd hij wederom in de Kamer gekozen. I-Iij had in het ka binet kunnen komen, indien hij bereid was liet ministerie-Combes te steunen, doch hij weigerde dit cn vormde een groep van radi cale dissidenten, die het genoemde ministe- rie ten val bracht. In 1905 werd Doumer tot president van de Fransche Kamer gekozen en in 1906 werd hij herkozen. In hetzelfde jaar werd hij andidaat gesteld voor het presidentschap der Fransche republiek. Met 371 stemmen moest hij echter het veld ruimen voor Ar- mand Fallières, die 419 stemmen verkreeg, In 1912 werd hij voor het eiland Corsica in den Senaat gekozen. Gedurende oorlog behartigde hij o.a. de Fransche be langen in Rusland cn in 1917 werd hij mi nister zonder portefeuille in het kabinet- Painlcvé. In het kabinet-Briand van 192! 'erd hij minister van financien, welke functie hij in 1925 eveneens innam in het kabinet I.oucheur. Ilij is ej- toenmaals niei in geslaagd, bij de inflatie van de franc de erdere.daling van de valuta legen te gaan. Nadat hij voorzitter van de begrootings- commissie van den Senaat was geweest, werd hij op 14 Januari 1927 als eenig can- didaat tot voorzitter van den Senaat geko zen, als opvolger van De Selves. Verleden jaar werd hij opnieuw candi- daat gesteld voor het presidentschap der Fransche republiek. Zijn tegen-candidaat KANTON TEGEN DEN WAPEN STILSTAND WEER BURGER-OORLOG? Uit Shanghai wordt gemeld: De Kanton- regeering publiceerde Vrijdag een officieel bericht, waarin het sluiten van den wapen stilstand te Shanghai „verraad aan de na tionale belangejn van. het Chineesclie volk- wordt genoemd. De Kanton-regeering is niet in staat, de zen wapenstilstand te erkennen en heeft be sloten, haar troepen uit Shanghai naar Kan ton terug te trekken. Zij zal dezer dagen haar houding bepalen inzake de kwestie van samenwerking met de Nanking-regee- Tsjang Kai Shek daarentegen heeft in een onderhoud met vertegenwoordigers van de Koeomintang verklaard, dat de Kanton- regeering met haar bezwaren togen den wa penstilstand blijk geeft van gemis aan be grip van den toestand. China heeft alles be reikt wat te bereiken was. Kanton wil, naar het schijnt door het verbroken der betrek kingen met de Nanlcingregeering, den bur-' geroorlog. De Nanking-regeering wil alles doen. om een nieuwen burgeroorlog te vermijden, daar de gevolgen hiervan over geheel China van buitengewonen omvang zouden zijn. Voortzetting van den boycot in DE MOORDAANSLAG TE WINSCHOTEN. In verband met den moordaanslag op de Vi-duwe Sclieve te Winschoten zijn dre broers aangehouden. Een hunner kon zijn alibi bewij- m, doch de beide anderen zijn vastgehouden. MOLESTATIE VAN WERKWILLIGEN. Te Haarlem werd een 60-jarige werkwillige stucadoor door stakende stucadoors aangeval- en mishandeld. Een der aanvallers werd een kruikje op het hoofd geslagen. De vrouw van den werkwillige werd eveneens mishandeld. Verder werd een 27-jarige werk willige opperman mishandeld en reed een sta kende stucadoor een 50-jarige werkwillige stucadoor op de fiets met opzet aan, waardoor de man viel. Later werd hy nog mishandeld. BLOEIENDE BETUWE EN BEEMSTER De laatste kersen in de Betuwe zyn reeds in bloei gekomen. Meikersen en peren volgen, zoodat de volgende week zeer veel in de Betuwe zal zyn te genieten. Als stormen regen uitblijven kan de bloei ook de Pinkster dagen nog veel schoons te genieten geven, terwijl de bloei der appelboomen waarschijn lijk direct op die der kersen en peren zal vol gen. Als 'tweer zacht wordt en er geen onweers buien komen, zal ook in de Beemster de bloei reeds heel mooi zijn. Blijft het weer gunstig, dan zal met Pink steren van de bloesem nog blijvend te genie ten zijn. Maar er kan in die week door een onweersbui veel worden bedorven. Het ver dient dan ook aanbeveling, om als het weer goed blijft, reeds de volgende week te gaan kijken. EEN EIGENAARDIGE BROEDPLAATS. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat in de brievenbus aan de Oostzijde van het kanaal te Hansweert (Z.) een koolmees haar nestje heeft gebouwd. BRANDSTICHTING. In den Biesbosch brandde dezer dagen de Volkskeet op den polder „Kroon en Zalm" af. Thans is een persoon aangehouden, die deze brand heeft aangestoken. Proces-ver baal is opgemaakt Weerbericht. 6tand ala gisteren Hoogste stand te Janmayen 771.6. Laagste stand te Wemen 7.50. Stand vanmorgen half twaalf 753.7. WEERVERWACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch' Inst. te De Bilt) ECONOMIE EN FINANCIEN BINNENLAND N.V. NATIONAAL GRONDBEZIT Saldo winst 1931 ƒ411.380.21 (v. ƒ396.965.42). Dividend ƒ130 per aandeel (v. j- 150) Aan het jaarverslag over 1931 d< lal Grondbezit te lj het volgende: De ^behaalde re zich ook In i pijen en uit ond het bijzonder t welslagen de .uw grond-Mij. onderhoudskosten de N.V. tenrust". Met één der zus- and,goed „Madcstein", ge- Naar het agentschap Indo-Pacifique uit Nanking meldt, hebben de anti-Japansche vereenigingen geweigerd, het hevel tot ont binding op te volgen. Zij willen den boycot voortzetten ondanks den te Shanghai ge sloten wapenstilstand. Het Chineesche volk zoo wordt door de anti-Japansche ver eenigingen verklaard zal den vrede niet erkennen, daar deze aan zijn belangen af breuk doet STAAT VAN BELEG IN KANTON Anti-Japansche spanning HONGKONG, 7 Mei. Te Kanton heersoht tengevolge van diepe meningsverschillen in politieke en militaire kringen een zeer gespannen toestand. De militaire gouverneur Tsjau heeft de Japansoh gezinde n opperbe velhebber der Marine, cn den commandant der luchtstrijdkrachten afgezet, en door amti-Japansche mannen vervangen. In heel Kanton heersoht de staat van beleg, aange zien men het uitlbroken vain muiterijen in cte haven veinvacht. Te Tongkwan bij Makao bevinden zich eenige groote oorlogsschepen, die in handen van anti-neigeeringsgozinde elementen zou den zijn. Ook schijnen verschillende opstan dige vliegers met hun machines te zijn ver dwenen. Een aantal gematigde persomen tracht de eenheid tusschen de beide groepen te herstellen. 25 JAAR .FREIBAD WANNSEE" (Van onzen Duitschen correspondent) De tegenwoordige Berlijnsche jeugd zal zich moeilijk kunnen voorstellen, dat er een tijd heeft bestaan, toen het baden in het publiek tegen een boete van vijf mark ten strengst verboden was! Gendarmen in groe- uniform wandelden langs den oever van de Havel en zórgden er voor, dat de staats kas niet tekort kwam. Want reeds toen was de angst vcor den gendarm niet zoo groot als de lust om een bad te nemen. Voor de nolitie bleef er tenslotte niets anders over, om „gute Miene zu bösem Sj>iel" te maken Zij zag in, dat het vrijbad een noodzakelijke behoefte geworden was voor het waarlijk niet verwende publiek eener stoffige wereld stad en het verlof voor een vrijbad werd na lang aarzelen uitgevaardigd. De oevers van de Wannsee halverwege Bcrlijn-Potsdam werden als eerste mogelijkheidi hiertoe vrij gegeven. Dit feit kan dit voorjaar voor de 25ste maal herdacht worden. Van vroeger is er gelukkig heel weinig eer overgebleven.. Verdwenen zijn de pri mitieve tentjes en de houten hutjes der ii pok och t. Rond de buitenplaats „Penwout" de eischen der Matige tot zwakke N.W.Z.W. winid; meest zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk eenige regen met kans op hagel- buitjes; lichte nachtvorst, weinig veraneïe- ring in dag-temperatuur BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) De depressie op de Noordzee bleef nage noeg stationnair, doch breidde zich nog iets uit, terwijl zich in het O. van Duitschland kleine kernen vormden. Aan de Duitsche Oostgrens werd het warmer, door toevoer van een Z.O. luchtstroom. Ook de vliegtuig waarnemingen wijzen op temperatuurstij ging in het O., terwijl het in onze streken nog even koud blijft in de bovenlucht De hooge druk op IJsland die gisteren afnam, wordt opnieuw uit het N. versterkt, zoodat het einde der gure periode nog niet is te zien. Over heel het gebied vielen hier en daar regen- of hagelbuien en voor het vasteland laat zich een aanhouden van deze toestand venvachten. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 9.0 C. 8 NEI Zonsopgang 4.19 u.; Zonsondergang 7.35 u. Maansopgang 4.59 u.; Maansonderg. 11.18 u. 9 MEI Zonsopgang 4.17 u.; Zonsondergang 7.37 u. Maansopgang 5.42 u.; Maansonderg. u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 8 MEI Van 's avonds 8.05 u. tot 's morgens 3.47 u. 9 MEI Van 's avonds 8.07 u. tot 's morgens 3.45 u. WATERSTANDEN RIVIEREN ■ekenlng gebracht De effecter feullle In 1931 i het belegd inderde de effectenporte- i.ndeelhouders gestorte bedrag. •ordt te besluiten tot Land- en Tuinbouw. UNILEVER TEGEN DE CRISIS ZUIVEL WET Zooals reeds Vrijdagavond onder laatste nieuws werd medegedeeld heeft de Unilever een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin bezwaren kenbaar gemaakt werden tegen het wetsontwerp, dat bedoelt steun te verlecnen aan de melkveehouderij. De bezwaren die Unilever heeft zijn in het kort samengevat: een elementair volksvoed- sel. dat geconsumeerd wordt door de minst draagkraclitigen, wordt belast. Volgens nauwkeurige berekening zal bij een mengprocent van 50. en een boterprijs van 1125 de goedikoopste margarine bijna 200 duurder worden. Een tweede bezwaar is van technischen aard. Bij het mengen van meer dan 25% boter door de margarine zal volgens Droef- nemingen consistentie, smaak en houdbaar heid belangrijk lijcVn, hetwelk zich ook wreekt bij de verpakking. Het dercte bezwaar is, dat alléén spijswet ten van plantaardigen oorsprong worden belast en niet de dierlijke: reuzel, spek en traan, zoodat de berekening der ontvangsten een misrekening zal blijken te zijn. Hier komt nog bij,.dat een deel der grond stof fen fabri eken door het menggebod stil komen te ligg en.de fabrieken met een een sterk verminderde capaciteit zulen moeten werken. Unilever verzoekt indien het menggebod al aanvaard zou worden in geen geval In een hooger mengprocent dan 25 te bêwillj Heden Vorig Walshat 2.73 2.75 Basel 0.- 0.80 Hunlngen 1.68 1.40 Rheinweiler -0.85 -1.09 Kehl 2.75 2.75 Masan 4.51 4.49 Wiedesheim 1.13 1.06 Mannheim 3.26 3.26 Lohr 1.56 1.46 Mainz 1.00 1.00 Bingen 2.01 2.02 Ems 1.29 131 Coblenz 0.— 2.36 Rnhrort Wesel Emmerik Dusseldorr Maastricht Venlo 2.26 2.16 0.70 0.80 0.80 0.68 2.03 1.94 1.70 1.84 1.81 1.87 11.15 11.26 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling 10.13 22.26 Harlingen 10.54 23.10 Helder le 5.20 8.33 Idem 2e 17.42 20.48 I-lmniden 4.31 16.51 H.v Holland 3.14 16.06 Schevenlng. 3.54 16.16 Rotterdam 5.41 18.06 .430 16.51 Willemstad 5.23 17.41 Brouwersh. 3.42 16.03 Zierlkzee 4.18 16.37 Wemeldinge 439 17.01 Vllsslngen 2.45 15.03 Terneuzen 3.15 15.37 Hansweert 4.05 16.26 Wilier Brouwersh. 4.14 6.03 9.01 Zierikzee 4.50 17.10 H. v. Holl. 4.15 16.41 Schev. 4.35 16.51 It'dam 6.16 18.37 Vlisaingen Ternezen Hansweert 5.12 17.34 3.20 15.38 3.49 16.11 Vraag en Antwoord. >i|?d ki lan uk. •i vetvlek!;, :oudt het ka nisschien ien niddel! 1887. 1 beantwoording orden. W|j i doeken flink afwrUven. Olie k u niet licht uitkrijgen. U dit kui alle waajscnonuj het perceel voordeellgt T. De aanslag ls voor zoo men nagaan goed berekend. >u splitsing van Ün van de •ol jaar en an het Jan erpllcht dit aad daartoe g-eheeli 5X" nger In ting Is men digd bU ee Jaar. tenzij deren heeft, dl aangeslagen. Jrerleden jai._ Is anngeslggen. U^ ls ^natuurlijk of gedeeltelijke I -JRHSH n aan den Directeur der Belastingen. j nader bjj den Inkomen een-of nlet zelf in de belasting ztJn ilnderjarlge kin-

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2