ANGSTWEKKEND P, VAN BERK 0NS PRAATUURTJE LARD- EN TUINBOUW No. 137 NICOTINE EN NICOTINEPRODUCTEN I PETROLEUM-EMULSIE ALLE ARliKF EN VOOR PLANTEN- ZIEKTEBESTRIJDING Levering *net garantie - Laagste prijzen IJEECEE-FABRIEK - Dir.: J. C. Manger I MAASSLUIS - TELEF. alle uren 176 W0KN8DA0 4 MEI 1332 VOOR TONKINSTOKKEN BAMBOESCHERMMATTEN BAMBOESTOKJES NICOTINE 95/98 NICOTINE POEDERS, naar: C. VAN VEEN Gz., Boskoop In TUINBOÜWBENOODIGDHEDEN TeL 178 (jroenvoederproeven-1931 E. Bemesting Volgens ervaringen in Drente reageerde de mais weinig op verschil in kalktoe- stand; bij al deze proeven was echter vol doende stalmest gegeven. Voor stalmest en stikst<ffbemesting bleek ook op andere proefvelden het gewas dankbaar, zeer groote N. giften kunnen het legeren bevorderen. Te Hedel werden dlit jaar met kali bemesting wederom frappante verschil len in opbrengst en gehalte verkregen. Op een zand proefveld bij Bennekom met een hoog kaligetal kon geen positieve uit werking van kaligift worden geconstateerd noch in opbrengst noch in gehalte. Eerder is van een daling sprake. Te Hedel werd de ten vorigen jare ge trokken conclusie, dat flinke kalibemesting op kali-arme grond de opbrengst met 50% kan vermeerderen, meer dan bevestigd. In Drente hebben in 't algemeen be mestingen overeenkomst'i'g m'e't die van voederbieten goed voldaan. F. Combinatieteelt In de eerste plaats is de combinatie snij- Irogge (ev. gemengd met wikken) gevolgd door mais op meerdere platsen met J gevolg beproefd. De rogge leverde evenals het vorige jaar opbrengsten van omstreeks 4 4 5000 Kg- drogestof per Ha-, de daarop volgende mais omstreeks 8000 Kg. De hoogste opbrengst op een dergelijk proefveld verkregen beliep ruim 17000 Kg. drogestof per Ha- Deze methode moet ten zeerste voor ver- 'dere beproeving worden aanbevolen, althans daar, waar men de kunst van ensileeren yerstraat- Laat men de rogge te oud worden dan ontstaat een strooachtig product De rogge moet dicht staan en bij het door schieten gemaaid, daarna de mais onver wijld gezaaid. Inplaats van rogge kan men ook wintertarwe beproeven. Het inzaaien van wikken in de rogge had weinig succes, deze ontwikkelen te laat en de opbrengst bedroeg gewoonlijk niet mee dan 10% van die der rogge- Waar de wikke niet te diep ondergebracht werd, was het resultaat beter- Zandwikken hebben beter .voldaan dan winterwikken Evenwel, de invloed van de opname van wikken in de voorvrucht had gunstige ge volgen voor de mais, zoodat het uit dien hoofde aanbeveling verdient de proeven met wikken nog door te zetten. Behalve snijrogge en wikken werden op kleine schaal proeven genomen met andere Te Heino werd de mals zelf) gemengd met leguminosen om de eiwitproductie van het gewas'te verhoogen- - De combinatie van mads met blauw- peulgle wassen gelukte niet- Werden de erwten vroeger dan de mais gezaaid dan werd de mais verdrukt, in het omgekeerde geval werd de mais de baas. Dezelfde erva- Meer dan ooit is het THANS noodig NAUW KEURIG BOEK te HOUDEN. Laat het doen door VEEMARKT lb, ROTTERDAM TELEFOON 57796 Eiken Maandag en Dinsdag van 95 u. te spreken. Zonder eenige verplichting ook thuis te ontbieden. ring werd opgedaan te Lchith. De combinatie mais met melilotus (honingklaver) gelukte te Heino vrij goed indien beide tegelijk gezaaid werden. De bruto-ophrengst werd niet grooter dan die van mais alleen, maar aangenomen mag worden dat het eiwitgehalte van het pro duct erbij gewonnen heeft- Te Azewyn werd tusscen erwten mais ge zaaid met de bedoeling de erwten voor de conserve te verkoopen, zoodat de mais daar na het veld alleen verkrijgt- De rijafstand der erwten bedroeg 60 cM. Volgens de rapporteur had deze wel 80 cM. mogen bedragen. De resultaten waren evenwel van dusda- nigen aard, dat het zeer de aanbeveling ver dient dergelijke proefnemingen voort te zet ten- Te Wageningen werd een uitgebreid proef veld aangelegd voor verschillende combi natieteelten Aangezien hierop in 1931 alleen nog maar stoppelgewassen zijn ge oogst zullen de resultaten eerst in het vol gend jaarverslag worden vermeld- Als stoppel gewassen werden ver geleken de volgende gewassen hier vermeld in volgorde van hun, tusschen haakjes ver melde, drogestofproductie in Kg. per Ha. in de groeiperiode 19 Aug19 Oct.: Chineesohe radijs (3800), gele misterd j (3350), herfstknollen (3000), Boterzaad (2850) spurrie (2350), Reuzenspurrie (2100), zomer- I gerst (1800), Rogge (1700), Zwarte haver (850), Het resultaat steekt dus weinig boven dat van herfstknollen uit De gele mosterd maakte een prachtig gewas, doch werd door de vorst beschadigd evenals de spurrie. De Ohjneesche radijs werd bij groene vervoe- dering aan ruoidvleesch slecht van smaak bevonden. G. Cultuurproeven. In 1931 werden op hetzelfde stuk land mais en bieten of mais en ko.o.l.- apen' naast elkaar verbouwd, terwijl te vens genoteerd werd hoeveel werkuren aan de verschillende gewassen zijn besteed. Aan de proefnemers werd verzocht van alle ver richtingen en ondervindingen bij de behan deling van de te vergelijken gewassen dag boek aan te (houden, en daarbij steeds nauw keurig aanteekening te houden van alle kosten en werkzaamheden die de cultuur vereisöht zoowel bij het zaaien, verplegen en oogsten, als bij conserveering, bewaring en vervoedering van het gewas. Alle voorkomende verliezen worden nauwkeurig mogelijk bepaald, terwijl bij de vermelding der arbeidsuren in een waar- 'ngsteeiken wordt uitgedrukt of deze zwaar of minder zwaar op het bedrijf hebben gedrukt Waarneer bijv. werik moest worden ver richt jn een overigensook druikken tijd, wordt achter de Werkuren de létter (D) plaatst. Geschiedde bet werk daarentegen in een slappen tijd, dan schrijft men (S), in alle tusschen liggende gevallen (N). Het komt ons voor, dat dergelijke proeven noodig zijn om vergelijkingen tusschen verschillende cultures te kunnen maken. De uitvoering vereischt echter voortduren de zorg en aandacht van den proefnemer en diet is nog niet gelukt een dergelijke proef tot een goed einde te brengen. Wij moeten dus wederom de aandacht voor dergelijke proeven vragen. De heer L. Wildschut te Wydkel, wiens rapport is opgenomen in het verslag over 1931 van den Rij kslandibouwconsulent van Friesland, besteedde per H.A 648 uur «an de voederbieten tegen 736 aan mais. Naar zijn meening loopen de kosten aan beide gewassen besteed weinig uiteen De heer E. J. van der Veen te Hoogensmilcïe kwam tot Nu moet ge ine niet kwalijk nemen, dat Ik vandaag eens geen praatuurtje houd, doch hoogstens een praatkwartiertje. Ge zoudt van het goede teveel krijgen. Za terdagavond, dus een halve week geleden, (babbelde ik mijn babbeltje van de vorige week en nu, Woensdagavond, zou ik al weer beslag op je tijd leggen. Dat wordt te veel gevraagd. Ook te veel van me zelf. (Misschien is dit laatste argument wel het voornaamste om dit keer kort te zijn). En daarom praat ik ook niet over wat ik hoorde, sag, las en dacht. Daar weet ik op 't oogenblik geen steek meer van. 'k Ben veel te etrg geschrokken van het feit, dat ik zoo gauw al weer moest praten. Daar had ik heusch geen erg in. Zoo min als dk er erg in .had, dat DE DEENSCHE BOTER TOT ZELF MOORDPOGINGEN ZIJN TOE VLUCHT zou gaan nemen. Hierop lijkt het wel' nu de Deensdhe ba- 'conslagerijen, meestal coöperatieve onderne mingen, zijn stopgezet en met deze stopzet ting dus ook de export van bacon, die zoo groot was, stilgelegd. Als ik 't goed be grepen heb is het een kwestie over de geld- betalingen. Het gaat ml. om de Deensche valuta. Daar Engeland de Deensche leverin gen in ponden sterling betaalt, de Deensche producent echter het pond aan de deviezeoi- centrale tegen den officieelen koers moet af geven, eischt de Deensche vleeschproducent vriie noteering van deviezen welke de re geering echter niet wil toestaan. Daar ver der de Deensche boer schulden in kronen DORDRECHT if heeft, is het zijn belang, den Deenschen kro- nenkoers niet te laten oploopen. Maar het middel is wel zéér ingrijpend. De baconexport was voor den Deenschen landbouw een zeer belangrijke zaak en ver schafte bovendien vele handen werk. En dit blijkt wel, want Zaterdag, de eerste dag der uitsluiting, waren dadelijk al 10.000 arbei ders werkloos. En nu vraagt de Nederiandsohe varkens- fokker natuurlijk dadelijk denkende aan het spreekwoord: de eene zijn dood is de ander zijn brood, of Daaraan wanhopen we voorloopig weL Engeland zit nl. nog tjokvol met Deensche bacon. De laatste maanden is er ongelooflijk veel bacon uit Denemarken naar Engeland verzonden. Voonloopig zal (als de gewone gang van zaken gevolgd wordt, doch tegenwoordig loopt alles zoo abnormaal) niet veel meer Nederiandsohe bacon dan gewoon gevraagd borden in Engeland. In ons land zullen misschien VEEL CHILEENSCHE APPELEN gevraiagd worden. Dat is weer wat nieuws, zooals we voor een paar weken reeds zeiden en daarom zullen de Nederlanders er wel weer op aanvallen. Die laatst kwamen, een monsterzending van 40 kisten, vielen goed in de smaak. Deze week gaan 10 4 15.000 kisten langs de veilingskilok. In Londen wer den goede prijzen gemaaikt, hier dus mis schien ook wel I houd t voorloopig nog bij mijn Goud- reinet en Bellefleur. Er moest onder de Ne derlanders wat meer eenheid zijn. Met de STEUN AAN DE MELKVEEHOUDERIJ is het ook een verdeelde boel. De eene wil dit, de ander wat anders, 'k Raak er geheel de kluts van kwijt en daarom vat ik deze gelegenheid aan het voor vanavond er bij te laten. Tot de volgende week. het resultaat, dat de productiekosten per H.A. voor mais iets lager zijn dan die voor koolrapen. Een tweetal proefnemers verbouwde mais contra een ander gewas. De opbrengsten zijn hieronder vermeld. Opbrengsten per H.A. L. Wildschut, te Wyokel, (mais) groen 96000 k.g., dr. stof 8820; (voederbieten) gr. 42750, dr. st 7250, (+51500 kg. koppen en loof); (koolr.) gr. 78750, dr. st. 8480. (+13500 kg. koppen en loof). S. ooper, Ruigaihuizen, (mais) 65270 kg., dr. st. 6000. H. De proeven met z a a d w i nn.i n.g en selectie werden door den heer Cox te Gulpen voortgezet met bevredigend resul taat Wanneer er geen tegenslag komt zal in 1933 zaaizaad van eigen selectie beschikbaar worden gesteld. I. Oogstanalyse. Te Wageningen is een groot aantal bepa lingen gedaan tot het verkrijgen van inzicht in de samenstelling van den oogst en van de wijziging die door verschillende omstan digheden daarin ontstaat, Zoodra cJe tijd het toelaat zullen de uit komsten van dit onderzoek uitvoerig worden gepubliceerd. J. Ensilage. De ensilage gelukte in 't algemeen goed. Op verschillende plaatsen werd een afge wogen hoeveelheid in een zak in de kuil- hoop gebracht en later gewogen en geana- Het gewicht verminderde soms sterk, bijv. tot 60 pCt, van het aanvankelijk gewicht, het gehalte nam echter naar rato toe. De totale hoeveelheid droge stof. die bij de verschillende monsters verloren ging, liep sterk uiteen. Bij sommige monsters had zoo goed als geen verlies plaats, terwijl bij an dere de hoeveelheid droge stof verminderde met 10 k 20 pGt. Andere voedergewassen Zonnebloemen. De cultuur van dit gewas is beproefd te Wageningen op zware klei en te Bennekom op goede zandgrond. In het geheel werden zeven rassen be proefd, t.w.: Mammouth van Gebr. Dippe, Quedlinburg; Soleil grand simple Vilmorin-Andrieux, Paris; Soleil grand de Russie, Vilmorin-Andrieux Paris; Bulgaarschie (olie) Prof. Atanasoff, Sofia; Bulgaarsche (eet) Prof. Atanasoff, Sofia; California gray stripe I Bamberger, Ber keley California. De rasverschillen, vooral in rij- pingstijd. bleken aanzienlijk. Alle zonnebloe men vormden*een forisoh gewas, 2 4 3 M. hoog, weinig geneigd tot legeren, vlug op schietend e.. dien bodem geheel bedekkend. De stengels zijn vooral bij ruime stand forsoh en houterig, doch de ensilage lukte boven verwachting. Ze kunnen beslist laat gezaaid worden en hebben in de herst niet te lijden van nachtvorsten. Het droge stofgehalte is eerder hooger dan lager- dan dat van mais, terwijl de drogestofopbrengst in enkele gevallen diie der mais belangrijk overtrof. (Maximale opbrengst te Wagenin gen 15.000 kg. per H.A.). De samenstelling der drogestof is nog niet bekend, doch als deze niet te zeer tegenvalt mag reeds dade lijk geconstateerd worden dat de i bloena alleszins de aandacht verdient Van de rassen maakten de laatstrijpsten (californian gray strippe II) den besten in druk. Dit ras,'gezaaid 19 Mei, stond 28 Sept juist in bloed, terwijl de meeste andere rassen toen reeds rijp zaad hadden. In de tweede plaats kwamen de rassen van Viimorin en Dippe die opbrengsten van 10 4 12000 kg. drogestof per H.A hébben lieverd. Een dier rassen werd bij verschillende standruimten verbouwd en alle rassen op verschillende tijdstippen (3 Aug.28 Sept) stijgen de gerstprijzen. dalen de prijzen der varkens. Weet U wel, dat U met BIERBOSTEL en Mais prima vleeechvarkens knnt mesten, en dat U daarmede de goedkoopste gewichtstoename verkrijgt? Vraagt nadere intichtingen en laat ons U het bewijs leveren. Beleefd aanbevelend, N.V. BONDA LEIOEN. II De standruimte bleek weinig invloed te hebben op de oogst, gezaaid werd op rijen van 50 cM., in de rij varieerende van 2530 c.M. Een afstand van 50X5 c.M. i iieder geval bruikbaar gebleken. Zeer groot is daarentegen de invloed van de oogsttijd. Van begin tot medio Aug. nam de Bruto-opbrengst nog aanmerkelijk toe om daarna stationair te worden of zelfs iets af te nemen. Het drogestofgehalte echter nam van half Augustus nog regelmatig toe van ongeveer 10-17 pGt Op 21 Juni gezaaide zonnebloe- m.e.n maakten op het oogenblik nog een aardag bladrijk gewas, van ongeveer V/% M. hoog. Op 28 September (voor de bloei) geo viel de opbrengst echter tegen, hoofdzake lijk tengevolge van een laag drogestofgc te (7,5 pCt.). De Bruto-opbre ngst beliep ruim 50.000 kg., de drogestofopbrengst nog geen 4000 kg. Voor stalmest toonde het gewas zich dankbaar, echter werd het drogestofgehalte daardoor ongeveer 2 pCL verlaagd, maar de opbrengst werd er in sterken mate door ver hoogd, zoodat de drogestofopbrengst door be mesting van omstreeks 8500 tot 11.500 kg. werd vergroot Gierst 21 rassen van gierst weiden te Wagenin gen op zware klei en gedeeltelijk te Benne- m op goede zandgrond beproefd. Terwijl over het geheel de groene- noch de drogestofopbrengst met mais en zonne bloemen konden ooncurreeren bleek het talte in het algemeen veel hoo ger te zijn, meermalen boven 20 pCt, af- hanikelijk van de rijpte. Zoodoende werd in de gunstige gevallen tooh een drogestofopbrengst van meer dan 10.000 kg. per H.A verkregen. Evenals mais ontwikkelt gierst zidh aan vankelijk langzaam. De zaaitijd moet onge veer gelijk met die van mais worden ge steld, de staindwijdte bij gebruik van 10—40 kg. zaad per H.A. heeft in onze cultuur wei nig effect op de opbrengst gehid. Ook toonde dit gewas rich dankbaar voor Evenals bij mals en zonnebloemen nam in den herfst de Bruto-opbrensgt weinig het drogestofgehalte echter aanzienlijk toe. Sommige rassen (type „Soedan-gras") zijn blijkbaar geschikt om tweemaal te worden De opbrengstverschillen der rassen waren zeer groot, de suiker-sorgho's kwamen als regel bovenaan en leverden malsch groen- voeder. De ensilage van alle soorten ge mengd gelukte vrij goed, bet persvoer werd Ieenigszins hooiachtig, doch vermoedelijk is dit een gevolg van te laat oogsten van mige Onze conclusie is dan ook: gierst verdient verder te worden beproefd, zij het op kleine re schaal dan zonnebloemen. De rassen die het best bevallen zijn. zullen in ieder geval te Wageningen nogmaals worden beproefd. In de vergadering der Commissie voor mais- en groen voederproeven is besloten de proefnemingen voort te zetten. Financieele steun van de zijde der Commissie of van het I. v. P. kan daarbij echter dit jaar niet worden verleend. Voor de naaste toekomst worden het meest van belang geaoht proeven betreffende com binatieteelt; d.w.z. eenerzijds proeven waar bij gierst of mais worden verbouwd in meng sel met vlinderbloemigen, anderzijds proe ven, waarbij het land zoo veel mogelijk doorloopend bezet blijft met groen voederge wassen (bv. snijrogge of -tarwe, al dan niet gemengd met wikken, gevolgd door mais, zonnebloemen of voederkool). Eveneens zijn waarnemingen inzake de xjgestofvermeerdering van mais (en zonne bloemen) op het eind van de groeiperiode zeer, gewensoht, alsmede ensdlageproeven. Verder blijven rassenproeven, bemestings-, zaaitijds- en afstandsproeven van belang, doch de oommissie wenscht daar niet den nadruk op te leggen. Zonnebloemen en eventueel ook gierst kunnen ter beproeving worden aanbevolen. Hoewel gehakselde ensilage van deze ge wassen onder mais te Wageningen uitste kend slaagde en het vee de zonnebloemen zonder bezwaar opnam, Brieven van een Amerikaanschen Landbouwer Beste Vriend! Eenige maanden geleden is hier een bank geroofd van 80.000.Een beambte, die niet cïirect gehoor gaf, plat op den grond te gaan liggen, werd doodgeschoten, en een meisje van 19 jaar, die eerst op de alarmbel stapte voor zij ging liggen, werd ook geschoten, zoodat zij voor haar leven ongelukkig is. De daders werden 12 mijl buiten de stad door de politie achterhaald. De roovers schoten op de politieauto, en de politie richtte haar machinegeweer op de auto der roovers. Ten slotte werd de chauffeur van de rooversauto ernstig geraakt, zoodat zijn auto in een droge wijde greppel terecht kwam. Natuurlijk was de politie hen de baas. Twee bandieten la gen onder de auto en de chauffeur baadde in zijn bloed. Nog twee anderen gooiden hun revolvers weg, toen zij hun kogels verscho ten hadden. Vier gingen er naar de stadsgevangenis en de gewonde naar het hospitaal. Zij werden binnen een week tot levenslange gevangenis straf veroo, deeld. De vijfde is na hereteld te zijn veroordeeld. De vier bekenden schuld, maar de gewonde chauffeur zei, dat hij on- schuldig was, doordat zij hem genoodzaakt het niet zeker dat hadden met de revolver op zijn borst de uc silage vaui onvermengde, ongehakselde rooversauto te sturen waar zij wilden, dat zij zonnebloemen succes zal hebben, zoodat men heen gingen. Voor den laatste was dus een met verbouw van dit buitengewoon produc- afzonderlijk gerechtelijk onderzoek noodig, k""" 'omdat hij beweerde niet sobuldig te zijn. téewe gewas aanvankelijk voorzichtig Versche en verwelkte zonnebloemen worden door het vee niet gevreten. Zij, die proeven met verbouw van groen- voedergewassen wenschen te nemen, worden beleefd verzocht zich door bemiddeling van hun rijks- of vereenigingsconsulent daartoe bij ondiergeteekende op te geven. De Directeur van het Instituut Plantenveredeling C. BROEKEMA De beschikbare hoeveelheid tarwe en de wereldbehoefte De directie van de Landbouw deelt mede, dat het Internationaal Landbouw-Instituut te dien aanzien de volgende samenvatting van de verkregen gegevens heeft gegeven: De wereldproductie van 1931, met uit zondering van den oogst in Sovjet-Rusland ;en. het grootste gedeelte van China, is niet zoo slecht als eenige maanden geleden ge dacht werd. Het nadeelig verschil niet de totale opbrengst van 1930 werd eerst op 5.000,000 ton geschat, maar blijkt nu ge reduceerd te kunnen worden tot 2.000 000 ton. De productie van Sovjet-Rusland, ten aan zien waarvan thans nog schattingscijfers ontbreken, is niet overvloedig en in ieder geval belangrijk lager dan die van verleden jaar. Over het geheel genomen blijft het feit bestaan, dat de productie onvoldoende voor de behoefte, maar het verschil is min der belangrijk dan eerst gedacht is. De voor uitvoer beschikbare hoeveelheden worden becijferd op 36.300.000 ton tegen o">.900.000 ton in de campagne 1930'31. De vermoedelijke behoeften der import- landen zijn grooter dan in 1930'31. De vraag in Europa wordt begroot op 17.000.000 ton, of 500.000 ton minder dan de schatting van October j.l. wegens de sindsdien verbe terde oogstresultaten. De behoeften van de landen buiten Europa worden geraamd op 7,000.000 ton, hetgeen 500.000 ton meer is dan de schatting van October j.l., in verband met de vermoedelijke toeneming van de con sumptie aldaar wegens de lage prijzen. In totaal bedraagt de raming van den gezamen- lijken invoer dus 24.000.000 ton, of 2.000.000 ton meer dan in de vorige campagne. Aangezien de voor uitvoer beschikbare hoeveelheden van den oogst 1931 niet vol doende zijn voor de vraag, zullen de voor raden van vroegere oogsten in de uitvoer landen moeten worden aangesproken. Deze bedroegen op 1 Augustus 1931 15,000,000 ton, tot dusverre de grootste hoeveelheid, welke als zoodanig werd opgeteekend. Het gedeelte, dat hiervan voor de consumptie in aanmer king komt gedurende de tegenwoordige campagne, is belangrijk geringer dan in October j.L verondersteld werd en kan wor- den begroot op 2.7000.000 ton. In verband hiermede bestaat er aanleiding tot de veronderstelling, dat de voorraden van 15.000.000 ton in het begin van de cam pagne op 1 Augustus 1932 verminderd zullen zijn tot 12.300.000 ton. Dit cijfer is nog zeer hoog. Indien de tarwe-oogst van 1932 over het algemeen goed is, zullen de groote voor raden dan ook nog een zwaren druk op de markt blijven uitoefenen. Uit het onderzoek bleek, dat de beklaagde een welontwikkeld jongmensch was, die als jongen van 18 jaar al 400 dollar in de maand verdiende als handelsreiziger voor een meu belfabriek, maar toen de fabriek wegens den druk der tijden gesloten moest worden, is beklaagde in verkeerd gezelschap geko-' men. Het verdere verloop bracht duidelijk aan het licht, dat beklaagde de bankrooverij zelf mee gepleegd had en dat hij al de voor bereidende maatregelen had helpen bewer ken. Het duurde dan ook niet lang of de jury was eenstemmig in haar oordeel, dat deze jongen sqhuldig was aan moord in den eersten graad. Nu komt het oogenblik voor den ouden grijzen rechter om dit nog zoo jeugdig mensch te vonnissen. Het is te zien aan zijn gelaat, dat dit voor hem geen gemakkelijke taak is. Hij verzoekt gedaagde op te staan en zegt ongeveer vrij vertaald het volgende: Uit het rechterlijk onderzoek is gebleken, dat gij mede schuldig zijt aan den moord van een eerbaar medeburger en dierbaar echtgenoot en zorgzaam vader. Ver» der zijt gij mede oorzaak van het voor het leven ongelukkig zijn van een meisje van uw leeftijd. Uw vrienden hebben hun vreese- lijke daad bekend, maar gij blijft ontkennen en voelt derhalve ook geen berouw over uw daad. Uw lieve moeder, hierbij tegenwoordig heeft boven haar vermogen U een opvoeding gegeven, in de hoop, dat gij dit in uw ver dere leven ten goede zou komen En nog is zij aan uw zijde in dit gerechtsgebouw, om naar haar inzicht het goede voor u te zoeken. Als zoon beantwoordt gij die moederlijke zelfopoffering zoo onmenschelijk, dat het mij niet zou verwonderen, dat gij hierdoor oor zaak zoudt worden van een vroegtijdigen dood ook van uw moeder. Gij zult tijd krijgen hierover na te denken en mijn wensch ga uw vonnis vooraf, dat uw lief hebbende moeder nog eens echt kinderlijke brieven van u moge ontvangen, brieven van berouw en bekeering En ten tweede wordt ik geroepen als rechter u naar de wettelijk voorgeschreven regelen te vonnissen. „Nu zal ik", vervolgde de grijze rechter, „uw moeder ter wille zijn, die mij schrifte lijk verzocht heeft u niet naar het verre Noorden te zenden, daar ze je dan moeilijk kan bezoeken, maar u voor de rest van uw leven te zenden naar de Staatsgevangenis te Jackson voor harden arbeid". De politiebeambten doen hem de bqeien aan en leiden den roover uit het gerechts gebouw. De arme moeder kan den schok niet door staan en moet door anderen in een nabij» zijnde kamer gedragen worden. Het publiek en ook wij verlaten de rechtszaal, maar wij gaan eerst door de kamer waar zooeven de bedroefde moeder was ingedragen. Zij lag daar op een leeren canapé. Ze zei tegen een politiebeambte: „1 would rather be on his grave". (Ik was liever op zijn graf). Dit heb ik goed begrepen. Ik dacht: erger kan een vader of moeder niet overkomen dan wan neer hun kind zoo moet opgesloten worden voor zijn leven als gevolg van zulk een misdrijf. Daarom past het ons ook als ouders onzen kinderen bij den voortduur aan de be scherming Gods op te dragen, want het Goddelijk woord eenmaal gesproken tot Kain, geldt ook voor ons en onze kinderen; „De zonde ligt aan de deur" Je AMERIKAANSCHE VRIEND. Wenscht U vertrouwde Zaaiboonen? Van eigen geselecteerde teelt lever ik met steeds toenemend succes Stokprincessen, fijne enkele en grove enkele zonder draad, Stamprincessen, speciaal tuindersoorten alsmede Stoksnijboonen Ras de Zeeuw (Verschoor). Stel niet uit doch vraagt prijs met opgaaf van soort en benoogdigde hoeveelheid. W. DE ZEEUW J.Gzn., Zaadteelt en Zaadhandel, BARENDRECHT, Telef. 42 DE TWEE VEREENIGDEN VAN 1891 RUNDVEE. EN PAARDENVERZEKERING-MAATSOHAPPU AMSTERDAM ROKIN No. 84 Vraagt tegen ruime belooning Solide Actieve Hoofd - Agenten DE TWEE VEREENIGDEN is DE Maatschappij welke tegen VASTE Premier! op de meest voordeelige voorwaarden het risico dekt van riekte, ongevallen en sterfte van PAARDEN EN RUNDEREN I 1 HIJSCHT ELECTRISCH Onmisbaarv. Land-enTuinbouw- bedrijven. Vertegenwoordiger: HERMANN SCHAEFER Wassenaarscheweg 34 DEN HAAG - Telefoon 14779 MARKTOVERZICHT Medegedeeld door het Centraal Bureau Voerartikelen Ofschoon de vorige week in een vaste stemming voor mais opende, werd het ge leidelijk slapper met de vraag, hetgeen al spoedig de pi-ijzen sterk omlaag haalde. Argentinië kwam dagelijks lager af op de zomermaanden, herstelde zich iets eind der week. doch dit gaf geen noemensevaairdige verandering meer aan de markt De vraag is veel verminderd en de groote verechepin gen mais van de laatste weken zullen maar moeilijk ondergebracht kunnen worden. Of de oogst inderdaad zooveel minder is ge weest als de officieele berichten destijds ons wilden doen gelooven, wordt zeer sterk betwijfeld. De Donau bltijft van onze mark ten. Gerst is nog steeds prijshoudend, omdat de voorraden nihil en de aankomsten zoo klein ziijn. Op aflading kwam er echter ook bij dit artikel een reactie. Rogge werd even als mais dagelijks lager afgegeven. Haver bleef onveranderd doch zonder zaken. De markt van lijnkoeken is zeer flauw gestemd. De prijzen zijn nog iets terugge- loopen, vooral van de Amerik. lijnkoeken. De vraag is buitengewoon klein geworden. Ook in de andere koeksoorten, als cocos- en grondnoten is vrijwel niets te doen. Meststoffen. Stikstofmeststoffen. Br valt wei nig te vertellen van de stikstofmarkt der vorige week. Zeer duidelijk is het te bemer ken dat de vraag sterk afneemt Nog altijd blijft de zwavelzure ammoniak favoriet Wordt er dan salpeterstikstof gevraagd, dan is het in kleine kwantums, waarbij kalksal peter voorop gaat, daarna chilisalpeter. ter wijl de kalkammonsalpeter tegen de sterk verlaagde prij®en ook nog een kansje krijgt We vinden de prijzen aan het einde der week van den zwavelzuren ammoniak Iets lager, voor kalksalpeter een weinig hooger en voor dc andere stikstof vrijwel onvjr anderd. 'a sommige deelen ran het land begint men reeds op het volgend voorjaar ammo- mak te koopen. De verkoopers van Sluiskil zijn hiermede reeds enkele weken geleden begonnen, later gevolgd door de verkoopers van de Duitsche ammoniakindustrie terwijl de laatste week de verkoopers van de Me- kog sterk concurreerend op de markt kwa men. Tenslotte zijn nu ook de coöperaties, die voor de Staatsmijnen veirkoopen, aan da markt gekomen, zoodat thans het concua reerende gezelschap voltallig is. Wij zouden slechts op één punt willet wijzen, namelijk dat de koopers toch mod ten bedenken, dat ze niets weten omtrent de pnjzen van andere soorten stikstof, dW toch ook wel eens zeer concurreerend zou den kunnen zijn, zoodat wij tegen overijld koopen meenen te moeten waarschuwen. T hom asm eel. Eerst thans zijn wij in staat met de cijfers te komen over in- en uitvoer van de Belgisch-Luxemburgsche tol unie in de maand Januari 1932. Deze zijn thans geheel anders gegroepeerd. Slechts de cijfers naar Duitschlanid en Nederland worden apart opgegeven. Het beeld is als volgt: Uitvoer naar Duitschlanid: 30 900 tons Uitvoer naar Nederland: 24.500 tons Uitvoer naar diverse landen: -31.900 tons Uitvoeroverschot 77.000 tons Dit cijfer bedroeg in Januari 1931 110.000 tons, hetgeen dus voor die maand in dit jaar een aanmerkelijke achteruitgang be toe kent Er worden van enkele zijden baisse-nan- valien op de markt gedaan, doch deze heeft er nog geen terugslag van ondervonden. Zelfs zijn thans de Duitschers op de markt gekomen met prijzen, die op de groote ri vieren, dus .per scheepslading, niet met de Blgische offertjes kunnen coneurreeren. - Ook de leveringen per rechtstreeksche scheepjes vanuit Dortmund naar het Noor- ften des lands komen te duur uit. En dan komt er nog bij, dat men sleahts zeer be perkte hoeveelheden ter beschikking stelt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9