Uit het zeeuwsch verleden ENCI-CEMENT Uw eigen huis opeigengrond! MEUBELEN N.V. Betonbuizenfabriek „DE VALK" NIEUWPOORT-LANGERAK TELEFOON 18 6R00TSTE fabriek in Nederland Prijzen beneden elke concurrentie. VRAAGT PRIJS BESCHERMT ALLE GEBOUWEN TEGEN HITTE - KOUDE - VOCHT - LAWAAI GRATIS DESKUNDIG ADVIES N.V. Producten Grondstoffen Hmij. AMSTERDAM: Sarphatikade l - Tel. 34824-36824 ROTTERDAM: Stationsweg 37b - Telef. 11690 BOUWBLAD No. 134 (Verschijnt eBceit "Maandagh MAANDAG 2 MEI 1932 DOOR A. M. WESSELS HEt VOORMALIGE STADHUIS VAN VLISSINGEN Wanneer •wij van het station te Vlissin- gen komen en wij nemen onzen weg langs den Konigsweg, dan zien wij een groot fraai huis, dat het Stadhuis van Vlissingen is, waarin de vroede vaderen over het wel varen van de stad beraadslagen. Ofschoon het een aardig gebouw is, mist het. o.i. alle sdhoone vormen, welke b.v. de stadhuizen van Middelburg en Veere ken merken. Dit is echter niet de schuld der Vlissin- gers. Het voormalige Stadhuis, dat voor een der prachtigste en kunstrijkste van ge heel Zeeland werd gehouden is verloren ge gaan. Gelukkig bestaan er ofschoon dit voor Vlissingen een schrale troost is nog afbeeldingen van, meestal opgenomen in ge schiedkundige werk i, welke ni^t algemeen in den handel zijn. Ditzelfde geldt, ook ten aanzien van de 'beschrijvingen, die er van lijn gegeven. Eén daarvan is te vinden in „den Tegen- woordigen Staat, van Zeeland". Isaac Tirion uitgegeven in 1753. Zij wordt, terecht voor de nauwkeurigste en volledigste gehouden. Wij willen deze beschrijving hier laten voLgen. Het Stadhuis, staande op de Groote Markt aan de Noordzijde, werd voor het prachtig ste van gansch Zeeland gehouden. Het was, naar het ontwerp van het Antwerpscihe, gc sticht, op den grond van twee kloosters en eenige andere geestelijke gebouwen. De eerste steen werd gelegd op den 4e n Mei 1594. Het was 109 voeten breed en 61 voet diep. In dit gebouw kwamen al de vijf' orden der bouwkunst voor, n.l. in de eerste verdieping, die 12 voeten hoog was, de Tos- kaansche. In de tweede, die 15 voet hoog was, de Dorische, in de derde, die 17 voe ten hoog was, de Ionische. In het midden van den gevel was een uitsteeksel, sprin gende, 6 voeten vooruit en 28 voeten breed. Van voren stonden daarin drie kruis kozijnen, ter westerzijde in den gevel vijf, makende te samen dertien kruiskozijnen. Tusschen ieder paar der 10 laats^n was een platte en tusschen ieder der drie ko zijnen in het uitsteeksel, een halve ronde kolom. Boven den gevel kwam op het uitsteeksel een vierde verdieping, van 19 voeten hoog, naar de Romeinsche bouworde, waarin tusschen de kolommen in het middel een rrt en ter weerszijden een schulp 6torud. de pooirt zelve stond een uur en zonne- iwijzer. In de vijfde verdieping, die 20 voeten hoog en naar de Korinthisohe orde was, stond, tusschen 2 kolommen in, het wapen van den Prins van Oranje. Van binnen was het eveneens schitterend. Men trad op dit stadhuis langs eenige trap pen, ter weerszijden van de puije. De vier schaar was een ruim en deftig vertrek, dat, in het jaar 1735, sierlijk, van eikenhout ver nieuwd werd. De schoorsteen prijkte met een schilderij, het laatste oordeel voor- Stellende. I Van de zaal ging men met 27 trappen naar de Raadkamer, waarin de afbeeldin gen hingen van de verschillende heeren ran Vlissingen, o.a. Anthonius den Grooten, Adolf en Maximilliaan van Bourgondië, Van Willem I, Maurits, Frederik Hendrik, enz. Tegenover de Raadkamer was de wapen kamer. Hier vond men, onder velschil lende zeldzaamheden, ook het harnas en zwaard en de stormhoed van den ongelukki- gen Don Pacisco. Ook bewaarde men op de Thesaurie een flesch, volgens oude over levering de Flesch van Sf. Willebrord ge naamd. Voorts werd men met een wentel trap van 116 treden, naar het opperste vlak van het gebouw gebracht. Deze trap was 'n zeer groot kunstwerk op ziehzelye en was zeer beroemd. Zoo stond dit tnotsch gebouw, hetwelk het. eertijds schoone Vlissingen als met een lichtkrans omgaf, die haar, onverminderd het zoo veel schier vergetene. dat vroeger die stad versierde, een voortdurened her innering schenkt, en het welk bestemd scheen, om den roest der eeuwen te ver duren. Helaas, het heeft niet zoo mogen zijn. Vlissingen werd van zijn kostbaar sieraad beroofd. Tijdens het beleg der stad door de Engel- sche land- en zeemacht, was het vijandelijk vuur aanhoudend op het Stadhuis gericht, ten gevolge waarvan zich een Congrevisehe vuurpijl aan hetzelve vasthechtte en zulk een ontbranding veroorzaakte, dat het on mogelijk was, deze te blusschen, en dit trotsche kunstgewrocht in vier uren tijds geheel uitbrandde. Alles werd in het werk gesteld om den brand meester te worden. Tevergeefsch! De manschappen zoowel die der be zetting, als de gewapende burgerwacht schaarden zich in rijen tot in het bovenste van het gebouw en reikten elkaar water aan. Eenige ©ogenblikken vleide men zich nog, den brand meester te zullen worden, doch het was een ij dele hoop. Even later sloegen de vlammen weer uit, en er was geen mogelijkheid meer, om hun voort gang te stuiten en weldra stortte het dak met donderend geweld neer. De blusschers konden zich voor dat het viel nog juist redden. Alles wat er in het Raadhuis was, werd verbrijzeld. Niets bleef staan, dan het dorre geraamte der muren, die naderhand omvergehaald en weggebro ken zijn. Een noodlottige omstandigheid maakte in den veegen toestand, waarin zich de stad bevond, dezen brand npg jrampsRoediiger^- In de gewelfde kelders van dit Raadhuis had. behalve de gekwetsten, een menigte inwoners, meestal vrouwen en kinderen, als het eenige veilige toevluchtsoord voor de beangste burgerij, een schuilplaats gezocht, die zij nu ijlings moesten verlaten, om el ders een veilige schuilplaats te zoeken voor het Engelsche geschut- Zoo werd Vlissingen van rijn schoonste Sieraad, beroofd. Liet tegengaan van machinegeruisch De trillingen, veroorzaakt door werkende machines, kunnen, zooals we allen bij on dervinding weten, vaak storend werken op de omgeving. Zij kunnen zijn: regelmatig wedterkeetrend, dus een zekere frequentie hebben, of wel onregelmatig (machinale hamers e.d.). De andere soort, de periodieke trillingen, sajn zeer algemeen verbreid; een machine, die ze niet veroorzaakt, is een zeldzaam heid, zoodat we er in vele gevallen mee te maken hebben. De storiijgen die dergelijke machinetriHingen op de omgeving uitoefe nen, kunnen drieërlei zijn, aldus lazen we In „Electra". lo. in het ergste geval lijden muren, vloe- fren en gebouwonderdeel'en ervan, wat zich uit in scheurtjes, barsten of breuk. We zul len dit noemen: gebouwstoringen. 2o. in de meest voorkomende gevallen tre ilen meer of minder muzikale geluiden op, wat we zullen noemen: geluidsstoornis: 3o. soms heeft men trillingen van te lage frequentie om als geluid door ons te wor. den waargenomen. Zijn ze voldoende krach tig, dan hinderen ze ons echter wel dege lijk, doordat we ze voelen op de huid of op andere wijze, b.v. door het beven van stoel en tafel of door een onaangenaamm stooten in de ooren. We zullen dit noemen: gevoels storingen (wal, wel is waar geen mooi ge kozen uitdrukking is in dit verband). De trillingen zelf, en wel speciaal regel matige of periodieke,, zijn weer in t\Oe ty pen te verdeelen, n.l. dSe met hoogere, als geluid hoorbare frequenties, en de tragere, niet hoorbare. Deze laatste kunnen heel las tig weg te krijgen zijn, zooals we verder lullen zien. De frilling op zichzelf la geen ernstig verschijnsel; alleen door de voortplanting wordien we er pas door gehinderd. Ook deze voortplanting kan weer op twee manieren plaats hebben: als luchtgolven en als gol vingen in het gebouw via de machinefun datie. Zuiver geredeneerd moet men voor elke mogelijke combinatie van al die ver schillende verschijnselen speciale afweer middelen toepassen. Het vraagstuk is dus wel zeer gecompliceerd, wat vaak de reden ervan is, dat het ons zooveel last bezorgt Een van de hinderlijkste nevenverschijn selen, die bij machinevibraties kunnen voorkomen, is de resonnantie. Elke vloer of wand kan als klankbodem fungeeren. Is de eigen trillingstijd daarvan ongeveer over eenkomend met dien van de machine (of met een van de z.g. „hoogere harmonische" trillingen ervan), dan wordt een dergelijk gebouwonderdeel keurig in beweging ge bracht en gehouden, wat zich altijd uit in muzikale tonen, indien ten minste de fre quentie in de hoorbare reeks valt, en soms bij heftig trillen tot gebouwstoringen aan leiding geeft Ook kunnen, indien dergelijke vibraties zwak zijn, resonnantie-verschijnse- len voorkomen bij geheel willekeurige voor werpen, soms op tamelijkon afstand. Dit uit zich dan meestal in gerammel van rui ten of van ergens losliggende voorwerpen. Een geneesmiddel hiertegen is, te trachten de machinefrequentie te wijzigen, wat eenigszins kan worden bereikt op twee ma nieren: verzwaren van de fundatie, of wel de machine losmaken van deze door een elastische opstelling niet behulp van rub ber-, kurk- of viltplaten. Hierbij moet men er natuurlijk ook op letten, dat de fundatie bouten de trillingen kunnen overbrengen, dus deze eveneens met rubber, enz. zijn omhuld. Beide methoden beteekenen eigenlijk:- resonnantie tegengaan. Men beschouwe n.l. machine en fundatieblok als één lichaam, dat onder invloed van een of andere ma chinebeweging in zijn geheel gaat meetril len. Dit lichaam staat min of meer elas tisch opgesteld door de veering, die in vloer en wanden van het gebouw altijd aanwezig is en kan dus in trilling raken met een periodiciteit, die samenhangt met de stijf heid van den dragenden vloer en met het eigen gewicht van dat lichaam. Komt die periodiciteit eenigszins overeen met.die van de trillingsoorzaak, dus om maar eens een getal te noemen, met de 1500 toeren per minuut, die een anker maakt, dan is het duidelijk, dat we met maximale verticale of zijdelings gerichte vibraties te doen krij gen. Geef het motor-fundatielichaam een an der gewicht, en de resonnantie is opgehe ven. De oorspronkelijke trillingsoorzaak blijft bestaan; ook haar frequentie is geble ven. Het effect op de omgeving is echter zeer verminderd. Het aanbrengen van een rubberlaag tus schen motor en fundatie komt feitelijk hier op neer, dat van het motor-fundatielichaam alleen de motor met machine blijven be staan als vibrator. Afgezien van deze isoleerende werking treedt door deze voerende tusschenlagen nog een factor op, n.1. een dempende wer king. Een deel van de trillingsenergie wordt, erin omgezet in warmte en gaat dus als mechanisch hinderend verschijnsel verloren. Men spreekt hier van „absorptie". Rubber heeft den grootsten absorptiefactor, daarna komen in volgorde speciale weefsel platen, kurksteenplaten en natuurkurk, terwijl veerconstructies van ijzer of hout niet ab- sorbeeren. Met het oog op de instandhouding van de veerende werking mag de elastische tus- schenplaat niet te zwaar belast worden. Voor rubber en natuurkurk worden 5 K.G. druk per cM2 als maximum opgegeven. Een machine van b.v. 300 .K.G. moet dus op ten minste 60 cM2 rubber staan, dat ef fectief draagt. Huizenbouw van Heutszstraat-Ijsclubweg Den Haag De N.V. Mij. „Onderling Belang", Laan Hofrust 5 te Rijswijk (Z.-H.) heeft voltooid een complex ruime portiekhuizen, gelegen aan de van Heutszstraait hoek IJsclubweg 12 te 's-Gravenhage. Dit complex, gebouwd naar een ontwerp van den Haagschen ar chitect A. H. Uijlen, biedt een prachtig blij vend vrij uitzicht. Gelegen in de onmiddel lijke nabijheid van het IJsclubterrein aan den Bezuidenhoutschenweg, ziet men in de verte de spoorbaan Den Haag—Laan van N.O.I.Voorburg naar Rotterdam. Van overbebouwing'is dus nimmer sprake. Gele gen vlak bij de onderscheidene tram- en spoorlijnen, wordt ook velen, die in Rotter dam werkzaam zijn, maar aldaar geen ge schikte woning kunnen vinden, of het zou moeten zijn aan een der Maasoevers, hier een ideale woongelegenheid aangeboden. De huizen zijn prima gebouwd de Mij. „On derling Belang" heeft op dit terrein heusch een naam te verliezen geriefelijk inge deeld en van alle gemakken voorzien, ter wijl ook de huurprijzen het velen mogelijk zullen maken daar te gaan wonen. Inlich tingen worden gaarne verstrekt op het werk ep bij de Mij. voornoemd. Houfh. v/h N.V. J. VAN SCHIJNDEL C Co. Hoofdkantoor: Oost-Admiraliteitskade 47 Botterdam A1V1MO Opslagplaatsen, Zagerij en Schaverij: NassauhavenBoereng De woninghuren moeten omlaag 1 Maar het middel daartoe is geen belastingverhooging. Ongetwijfeld zitten er ernstige moeilijk heden vast aan een plotselinge en alge- meene verlaging der huren, waarmede na tuurlijk niet gezegd wil worden dat het streven naar lagere woninghuren in meeste gevallen niet billijk en dringend ge- wenscht zou zijn. De vraag is echter, langs welke wegen deee noodzakelijke verlaging moet worden verkregen. Van sommige zijden wordt het denkbeeld geopperd de huurverlaging der met Rijks voorschot gebouwde woningen te bereiken door de ontstane tekorten te dekken uit ieuwe belastingheffing. Welke bedoeling zit daarbij voor? Wanneer het tot een belangrijke verla ging komt voor de met rijksvoorschot ge bouwde woningen is het waarschijnlijk, dat de geldelijke verplichtingen, tegenover het rijk door de maatschappijen en gemeenten, die met voorschot bouwden, aangegaan, ernstig in het gedrang zullen komen. Im mers de huren dienen in de eerste plaats om de rente en de jaarlijksche aflossingen der te leen ontvangen rijksgelden te kun nen voldoen. In de meeste gevallen, aldus het „Dagbl. van Noord-Brabant", zijn de thans bestaande huren daarvoor juist toe reikend. Door de algemeene ingrijpende ver laging dier huren, zouden de inkomsten uit de" met rijks voorschot gebouwde woningen en woninggroepen sterk dalen, en kan het geldelijk bedrag, waaruit de jaarlijksche verplichtingen aan het Rijk moeten worden voldaan, niet meer worden opgebracht Het aldus ontstane tekort kan dan gedekt wor den door het heffen van een nieuwe belas ting. Door aan deze belasting een algemeen karakter te geven en de hoogere inkomens er naar verhouding het zwaarst mede te be lasten, zou de arbeidersbevolking, voor wie de huurverlaging in de eerste plaats be doeld moet zijn, er slechts een onderge schikt gedeelte van behoeven op te bren gen, naar verhouding veel minder dan het voordeel, dat een huurverlaging voor haar beteekent. Er wordt zelfs voorgesteld, inko mens tot een bepaalde grens van een der gelijke belasting vrij te stellen en haar dus in volle zwaarte te laten drukken op de men8chen, die het, naar zoo gaarne ge zegd wordt, wel betalen kunnen 1 Er zijn tegen het hier naar voren ge brachte denkbeeld echter vele zeer ernstige bezwaren in te brengen. In de eerste plaats schuilt er een niet te miskennen onbillijkheid in deze moeilijke crisistijden op de middelbare en hoogere inkomens nieuwe lasten te leggen, waarvan de baten grootendeels buiten het bereik zul len vallen, daar immers vrijwel alle met rijksvoorschot gebouwde ■woningen bestemd zijn voor arbeidersgezinnen. Temeer is dit onbillijk, waar, naar ver houding de huren van middenstandswonin gen in het bijzonder belangrijk hooger zijn, dan die, welke de wet rijkssteun gebouwde woninggroepen moeten betalen. Doch vooral klemt het bezwaar, dat door een dergelijke oplossing geen einde wordt gemaakt aan de nog steeds ernstige wan- erhoudingen in de huren der ingevolge de Woningwet, gestichte woningen. Door een algemeene huurverlaging krijgen deze wan- erhoudingen slechts nog een scherper ka rakter. AI naar gelang de woningen in een góedkooperen of duurderen tijd zijn ge bouwd en dat de kosten van het benoodig- jde materiaal, van den grond en de rente voet van het geleende geld verschilden, zijn lagere en hoogere huurprijzen ontstaan, welke in zulke schrille tegenstellingen, on danks alle reeds van Regeeringszijde onder nomen niveileeringspogingen, tot elkander staan, dat aan dezen toestand noodzakelijk een einde dient te worden gemaakt. Huur verlaging óver de geheele linie zou deze verschijnselen echter nog toespitsen. Anderzijds hoopt men tot een billijke huurverlaging te kunnen komen door den aflossingstermijn van het door het Rijk voor den woningbouw voorgeschoten kapitaal te verlengen en deze van bijv. vijftig jaren op vijf en zeventig jaar te brengen. Daardoor zouden de jaarlijks aan het Rijk te betalen aflossingen belangrijk dalen, wat vanzelf de mogelijkheid tot huurverlaging opent. De vraag is echter, of een dergelijke ver lenging van den aflossingstermijn in ver band met den levensduur van de meeste woningen te billijken is. Of wat nader uit gedrukt: of de met Rijkssteun gebouwde woningen over zestig, zeventig jaren nog in een zoodanigen toestand zullen verkeeren, dat «ij bewoonbaar zijn en hun geld kun nen opbrengen. Dit zou echter in ieder geval afzonderlijk moeten worden onderzocht. Ook in een verlaging van de aflossing van door het Rijk voorgeschoten gelden voor grondaankoop ten behoeve van den woningbouw heeft men het middel willen vinden, om de huren omlaag te drukken. Immers, terwijl de huizen op den duur verpulveren en vrijwel waardeloos worden, behoudt den grond steeds een zekere waar de. Waarom nu niet de voorschotten voor grondaankoop verleend, slechts terugbe taald tot dc geschatte waarde van den grond? Een voorbeeld moge onze bedoeling hier verduidelijken. Stelt dat door het Rijk f 100.000 voorschot is verleend voor aan koop van bouwgrond en do geschatte waar de van dezen grond f 70.000 bedraagt, dan zou slechts met terugbetaling van een be drag van rond f 30.000 kunnen worden vol staan, en niet de volle f 100.000 behoeven te worden gevorderd. Of hierdoor voldoende geld vrijkomt om de huren belangrijk te kunnen verlagen is een andere vraag. Immers, de nog uitstaan de rijksvoorschotten voor grondaankoop be dragen slechts rond vijftig millioen gulden. Neen, het vraagstuk der woninghuren is vrij van gemakkelijk. J^atholieke Kunstenaarsdagen 1932 Van Bouwen en Sieren bevat een uitvoe rig verslag van de te Huybergen gehouden Katholieke Kunstenaarsdagen 1932. Alge meene leider was Prof. Granpré Mo lière, terwijl de commissie verder bestond uit de heeren Ir. Siebers, voorzitter, Ir. Jos. Cuypers, vice-voorzitter, en J. v a r: Dongen«en W. Har zing, leden. Van de Algemeene Katholieke Kunste- naarsvereeniging zijn tot heden twee vak groepen tot ontplooiing gekomen: de groe pen Bouwkunst en Beeldende Kunsten, hoofdzakelijk te danken aan de technische, materieele en moreele vakbelangen. Een goede vakmoraal, bevordert een goede kunstbeoefening en omgekeerd. De Kunste naars vereeniging moet zich richten op de ideeële belangen van de leden, de zaak, waaraan zij hun leven en arbeid wijden: de kunst. Als Christen-kunstenaar staan wij in een maatschappij, aldus Ir. A 1 p h. Siebers, die zich nog altijd meer schijnt te ontkersie nen. Als kunstenaar zijn wij aangewezen dieper in het wezen van de dingen door te dringen: De kunstenaar is geroepen te too- nen, wait op den diepsten grond ligt van het zoeken en den strijd van dezen strijd, van de crisis waarin wij leven. Spr. be doelt de geestelijke crisis van de mensch- heid, waartegen economische en politieke crisissen onbeduidend en kleurloos worden. Er wordt veel gebouwd en gesierd in deze lage landen, liggende in het centrum van het groote wereldverkeer, maar wij zijn cul tureel niet volwassen. Wij missen de basis van het deugdelijke voorbeeld. Wij groeien op in 'n wereld van nieuwe technische mid delen, maar we weten ze niet te hanteeren, niet zooals de groote tijdperken der cultuur hunne technische middelen hanteerden. Wij missen grandeur, wij missen magnifi- cense en het zal ons niet gemakkelijk val len, die opnieuw te verwerven. Slechts trede voor trede kunnen we stijgen. G een Gemeentelijke Hypotheek bank te Zandvoort Zandvoort wordt ernstig gedupeerd door de weinige belangstelling, die hypotheek banken toonen voor den uitbouw van het baddorp. Daarom werd bij den Raad van deze gemeente een voorstel ingediend, een gemeentelijke hypotheekbank op te richten. Het advies van de Raadscommissie was niet gunstig, daar gevreesd wordt, dat even tueel de verplichtingen van deze bank in vloed zouden kunnen uitoefenen op de ge- meentefinanciën, hetgeen niet gewenscht is. Ook B. en W. adviseeren afwijzend. Zij vertrouwen op een spoedig herstel van de geldmarkt. Intusschen kunnen vele plannen van se rieuze bouwers niet worden uitgevoerd. grnstige toestand in de steenindustrie Wederom is onder voorzitterschap van dr. A. R. Zimmerman te Arnhem een vergadering gehouden van de commissie van Nederlandsche Steenfabrikanten, waar in werd geconstateerd, dat de ontwikkeling van de toestanden in de Steenindustrie van zoo ernstigen aard is, dat steeds vergaande maatregelen tot beperking onvermijdelijk zijn, zoowel wat metselsteenen als wat straatklinkers betreft Vraagt eens inlichtingen by het BOUWBUREAU M. P. WERNER Rozenstraat 55 - Telefoon 339682 DEN HAAG De meest zekere belegging in lieren tijd I ZELFBEWONING ot GELDBELEGGING TF Kflnpa d ROZENLAAN 3Ta Lm. 55b ILIaUUI hillegersberg PANDEN ffrSÜUSS jadkamer, groote v ïnaC»huHe. 3 slaapkamers, badkamer Te b er racen: L. D. SUNDERMEYER IJsclubstraat 68. Telefoon 13866 N.V. FABRIEKEN „WADDINXVEEN" v/h. A. KEMPKES Co. TEL.17 WADDINXVEEN VOOR O E TEGENWOORDIGE WONING LEVERING OOOR OEN HANDEL. - TOONKAMERS CRABETHSTRAAT57 GOUDA T.O.HET STATION H.D.VAN OSNABRUGGE Van der Ooesstraat 14 LEIDERDORP Tel. 2232 (Leiden) Aannemer en Ovenbouw Specialiteit in Heeteluchtovens Wenscht U een mooie, solide en doelmatige SCHOOLBANK VOOR ZEER BILLIJKEN PRIJS1 Mijn schoolbank Ned. Octrooi No. 25519 voldoet naar het oordeel van deskundigen, aan die wenschen A. G. J. MAK, School en Kerk- meubelen, Zuidhoek 86-88, R'dam telefoon 10199 G. VAN LEEUWEN ZONEN LEIDERDORP KERKORGELBOUWERS OPGERICHT 1903 - TEL. LEIDEN No. 179» SCHIEDAMSCH TIMMERBEDRIJF E. swiderski KORTE HAVEN 18 - L. SINGELSTR. 23 TELEFOON 69588 - SCHIEDAM Speciaal adres voor TEAKHOUTEN DEUREN EN PUIEN Oude gevel te Doetinchem Het mooie antieke geveltje in de Ham burgerstraat te Doetinchom, de oude kloos terpoort, die toegang geeft tot den boek handel der firma Raadgreep en Berrevoets, gaat verdwijnen. De pui valt ten offer aan de moderne bouwkunst en hiermede verliest Doetin chem het laatste monument, dat nog aan een ver verleden herinnert. Het thans in modernen trant te wijz'gen pand is zeer oud en was eens het eigendom tan het beroemde klooster Bethlehem te Gnandoren. Het huis is gebouwd in Saksi- schen stijl, welke nog aan hei achterhuis te herkennon valt. In het midden bevindt zkh n dichtgemetselde put van enorme grootte. Tom de kloosterlingen van Bethlenem omstreeks 1600 naar Emmerik moesten vluchten, werd in dit pand het archief van het klooster achtergelaten, welk archief vrij volledig bewaard is gebleven. Mooie HEERENHUIZEN TE KOOP, Belegen Frenool» H.verachm.dUeen No. 42 lot 48 Ie SCHIEDAM, met ruim uitzicht Bij Jullanapark en Steirebosch. Bevatt. l Kamer» en aulte Keuken, Zijkamer, frissche Rroote Kelder Ie verdieping 2 Slaapkamers, groote Zijkamer Badkamer vijl Kasten, overdekt Balcon, Zolder met Slaapkamer, groote Voor- en Achtertuin, "ij'fiolf Hoekpand 15 500, Tusschenpander InHcfiHngttt H. v. d. KRAAN Vondellaan 50 SCHIEDAM en OD het werk. Degelijk» te bezichtigen behalve Zondag» MAASTRICHT NEDERLANDSCH FABRIKAAT Verlogolm. voor R'DAM on OMSTREKEN! NIH Co's BOUWMATERIALENHANDEL AE13RECHTSKA0E 147b TELEFOON 30404-30233

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9