Jliruwr gHHsdjr (üauriuit Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. ABONNEMENT: Pér kwartaal 3.25 (Beschlkkingskosten 0.15.) Per week - 0-33 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche rending 6.— Bij dagelijksche zending Allee bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad iVz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3648 MAANDAG 2 MEI 1932 ADVZBTENTIEN Van 1 tot 5 regels1.17V? Elke repel meer0.2214 Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels &30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oit nummer bestaat uit DRIE bladen DE JUISTE WEG We hebben weer en en ander maal moe ten schrijven over de schoolkwestie. Want het is verschrikkelijk, hoe er ter linkerzijde steeds weer achterlijke meeningen verkon digd worden over de verhouding van open haar tot bijzonder onderwijs. In 't voorbijgaan signaleerden we even de hautaine bewering van De Vrijheid; dat de openbare school onmisbaar is voor de gewetens vrij head Neem zoo iets nu maar eens ernstig, als ge kunt. Daar moet een langdurige strijd gevoerd Worden voorgewetensvrijheid op school gebied tegen deze voorstanders der open- hare school; en ziedaar, als deze vrijheid in beginsel verkregen is, dan vertelt men zulke ïiosens. Maar het feit, dat men zoo iets durft zeg gen, bewijst heter dan alles, dat er nog voormannen in die klingen zijn, die het zich zóó voorstellen, dat zij in onverdiende gunst aan de voorstanders van het bijzonder on derwijs eenige privileges verleend hebben. Moet er thans weer iets af, dan behooren We daar ook tevreden mee te zijn. Dit nu is n i e t de manier om tot bezuini ging te komen. Wij laten ons die op deze wijze niet voorschrij ven. Wij vinden bezuiniging noocüg en willen deze daarom bereiken: a door de rijkswet, welke alle scholen de zelfde verplichtingen oplegt; h. door vrijwillige handelingen van de be sturen der bijzondere scholen, welke zich content toonen met minder, dan waarop zij Volgens.'de wet recht hebben; c door meer gemeen overleg tusschen de Voorstanders van de bizondere school zoodat niet om elk kerkelijk verschil een nieuwe school gesticht wordt; en d door de wijze, waarop men thans in Almelo te werk gaat. Volgens mededeelingen liep het daar als volgt. Twee schoolvereenigingen daar ter plaatse verzochten einde 1931 aan den ge meenteraad elk om medewerking voor den bouw van een school. De financiële toestand der gemeente was echter verre van. roos kleurig. Een samen spreking van B. en W. met de besturen der diverse schoolvereeni gingen had dezer dagen plaats enmen besloot tot voorloopige stopzetting van allen schoolbouw, zoowel voor bijzonder als open baar onderwijs, tot 1 Juli 1933. Dit lijkt ons de juiste methode. Men moet de weg van; overleg op. Bet mag niet hard tegen hard gaan. Komt,er een aanvrage van een schoolbe stuur, dan heeft die raad niet het recht oan te zeggen: we zijn van de noodzakelijkheid piet overtuigd en verleenen dus geen mede werking. Veel minder miag hij langs allerlei om wegen de bouw traineeren. Dat zijn geeij eerlijke middelen. Maar wel kan getracht worden een .gentle men's agreement" te sluiten, waarbij met onderling goedvinden de uitgaven, zoowel voor openbaar als voor bijzonder onderwijs beperkt worden. Dat onze menschen aan zulk een accoord in deze moeilijke tijden niet zouden willen meewerken, kunnen we ons niet voorstellen! v DE SOCIALE LASTEN Op do algemeane vergadering van de Ver. van Raden van Arbeid, onlangs te Amster dam gehouden heeft dr. baron Wittert van Hoogland, de Voorzitter der vereeniging eenige wenken ten beste gegeven over be zuiniging bij de uitvoering der sociale ver zekering. Die bezuiniging wordt nagestreefd, ook wat betreft de administratiekosten. Echter, zoo werd betoogd, de Staatsbegrooting zal hiervan niet zoo heel veel merken. Daar om verdient het naar zijn inzien overwe ging om de Staatsbijdrage aan 'het Invali- ditedtsfonds gedurende eenige jaren stop te zetten. Dit bcteekent practisch niet anders dan dat de lasten voor de sociale verzeke ring over een langeren termijn verdeeld worden en dus van het tegenwoordig ge slacht worden afgenomen om te drukken op het nageslacht. Het komt ons voor, dat deze opmerkingen V&n een deskundige op dit gebied niet die aandacht hebben getrokken, welke zij ver dienen. Doch te zijner tijd zal dat waar schijnlijk wel geschieden. Wanneer het echter daartoe komt, dan zouden wij ook wel een opmerking in 't de bat willen brengen, welke o.i. eveneens over weging verdient De spreker heeft in zijn betoog alleen aan cle schatkist gedacht en aan de uitvoerings organen. Er is echter nog een derde partij bij deze dingen betrokken; dat zijn de pre miebetalers. .Waar nu oc elk de regeering be zuiniging en versobering pnodikt en vor dert, soms op een manier, welke zeer hard lijkt, daar mag de vraag gesteld, of de pre mies voor de sociale verzekering geheel bui ten die verlaging mogen vallen. Zoo op het eerste gezicht zou men geneigd zijn te zeg gen: waar over bijna de geheele linie loons verlaging het parool is, kunnen de constan te premies niet op 't zelfde bedrag gehand haafd blijven. We weten wel, dat het vraagstuk lang zoo eenvoudig niet is, als we het hier stellen, doch we Vragen slechts of het denkbeeld geen overweging verdient, meer niet De premie is een deel van het loon; maar de verhouding tusschen loon en premie is in de laatste maanden aanmerkelijk veran derd. Moet daarmee, hetzij definitief, hetzij tijdelijk, geen rekening worden gehouden? De vraag stellen, wil niet zeggen, haar beantwoorden; maar wél, om in het tegen woordige bezuinigingsproces ook met de kleintjes rekening te houden. DE NIEUWE DEPARTEMENTALE INDEELING De gewijzigde departementale indeeling is per 1 Mei officieel ingegaan. Deze wijziging omvat: le. de overbrenging van de statistiek, de directie van den Landbouw- e.a. en do visscherij van het departement van Binnen- iandsche Zaken naar het Departement van Arbeid, (van heden af: Departement vfin Economische Zaken en Arbeid); 2e. de overbrenging van de volksgezond heid, de werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling van het departement van Arbeid, naar het departement van Binnen- landsche Zaken (van heden af: departe ment van Binneniaudsche Zaken). De directie van den Landbouw blijft voor- ioopig (ongeveer tot medio Mei) gevestigd aan het departement van Binnelilandsche Zaken (Binnenhof), terwijl de .afdeelingen Volksgezondheid en de Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling voorloopig nog in het departement van Economische Zaken en Airbeid (Bezuidenhout) gevestigd Stukken betreffende die diensten kunnen in afwachting van de overbrenging van die afdeelingen aan de oude adressen toegezon den warden. Afscheid Minister Ruys. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op de meest hartelijke wijze afscheid genomen van de hoofd- en verdere ambte naren van de directie Tan den Landbouw, van de afdeeling Visscherijen en van een drietal ambtenaren van de comptabiliteit, die eveneens op 1 Mei naair ht departement van Economische Zaken overgaan. De inspecteur van den buitenlandschen voorlichtingsdienst, ir. Mansholt, be dankte den minister voor de vriendelijke woorden en uitte zich zeer erkentelijk voor hetgeen de minister in een reeks van jaren voor den landbouw had gedaan. Deze uiting van ekentelijkheid richtte zich ook tot den waarn. directeur-generaal. Mr. Dr. Frederiks. Deze toonde zich zeer gevoelig en nam eveneens op hartelijke wijze afscheid van de hoofd- en ver diere ambtenaren. HET ZWIJNDRECHTSCHE RAADHUIS Zaterdagmiddag is in aanwezigheid van talrijke genoodigden de eerste steen gelegd van het raadhuis der gemeente Zwijndrecht. Burgemeester Jansen Manenschijn, die deze symbolische handeling verrichtte, heeft hierbij een korte toespraak gehouden, waarin hij wees op de beteekenis van deze bouw, en den wensch uitsprak, dat in het nieuwe raadhuis straks met lust en genoegen cv* Ecogeu ver1 CHR. ONDERWIJZERS EN ONDER WIJZERESSEN IN ZUID-HOLLAND Voorjaarsvergadering te Rotterdam Zaterdagmiddag heeft in Gebouw „Oba-d- ja" aan de Prinsenstraat de voorjaarsverga dering plaats gehad van de Provinciale van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Zuid-Holland. Om half drie heeft de voorzitter, de heer H. J. v a n W ij le n van Rotterdam de vergadering op de gebruikelijke wijze ge opend, waarna hij, terwijl de aanwezigen zich van hun zitplaatsen verhieven, in enkele gevoelvolle bewoordingen herdacht het verscheiden van Dr. J. Th. de Visser, die in de onderwijswereld de groote vredestich ter is geworden door de onderwijswet van 1920. Dat was geen gering werk en met dankbaarheid zal dat steeds worden her dacht Zijn nagedachtenis zal ook in onze kringen in eere blijven. Vervolgens bepaalde Spr. zijn hoorders enkele oogenblikken bij den ouden school strijd. Spr drong er op aan de historische band met de vaderen te bewaren en zich daardoor met hen één te gevoelen. Van groote beteekenis is daarbij ook het samen komen in vergaderingen om over deze <Jjn- gen te spreken. Dan wordt de band gesterkt. Spr. waarschuwde tenslotte ni°t te verslap pen en in te zinken, want dat zou in dezen tijd, het ergste zijn wat ons zou kunnen overkomen. Na dit openingswoord werd het woord verleend aan Ds. G. W. C. Vunderink, die gesproken heeft over: „Opvoeding en hei onderbewuste". Spr. schetste in den aanvang van rijn rede de tegenstelling tusschen de vorige eeuw. die zich kenmerkte door rationalisme en techniek, met als gevolg een paedagogiek die in methodkk verliep, en de tegenwoor dige. die wel eens de „psychologische eeuo" wordt genoemd mede door de ontdekking van het onderb ■wuste. In het verleden wo:d teveel gezien.op het bewuste 'oven, waar door de opvoeding te eenzijdig werd. flc-t bewuste moet met worden overschat liet is slechts de spiegel, van wat er 'n het dhpst van onze ziel leeft. Opvoeden in den we-l e- lijken zin van het Woord, wil het niet in „vernissen" vorioopen, zal dus moeten zijn een leiding geven, een trachten to ben ace- ren, een doordringen in die diepere wereld om er het goeJe in te versterken, het sle-Me te weren. De vraag rijst: „Kunnen wij dat wel?" EenrziHn blijft dan natuurlijk htt groote staan, dat alleen de Heilige Gr-e.ri Gods in een m°nschenziel vernieuwing kan werken, maar anderzijds blijft toch ook. dat de mensch nog met veel „klein goed" van doen heeft. In den breed'; wérd daarna nagegaan tïe werking van het onderbewuste in al zijn vertakkingen, waarbij de theorie werd ge toetst aan de oractijk speciaal in verband met de opvoeding van het kind in de scho.d Na deze rede werden door eenige aar.ue- zigen vragen gesteld. waarna m de pauze werd overgegaan tot de bestuursverkiezing. De heer H. J. van Wijlen, die aftredend was. werd herkozen. Hij onderscheidt: het lezen, de bijbrbe zing (van tekst na tekst met korte verkla ringen) en de meer vrije vertelling. In de laatste onderscheidt hij een theolo gisch element en een psychologisch; voorts moet zij hebben een locaal-plastisch karak ter en zal zij dragen het stempel van het persoonlijke. Wat het eerste betreft, herinnert spreker aan de rede van Prof. Noordtzij op de vorige vergadering; de verdere eischen dienen, om het kind met zijn nog geringe levenserva ring nader te brengen tot de ontzaglijke'fei ten. de daden van geloof en ongeloof, van liefde en haat. die de Bijbel ons toont. Daar voor is wenschelijk. dat de onderwijzer zij man van kennis niet alleen, maar ook van levens- en geloofservaring. Wat het persoonlijke betreft, de Bijbel moet voor derden worden geopend door den geloovige. dus in onze scholen met den Bij bel door den geloovigen onderwijzer. Inlei der bespreekt in dit verband de hernieuwde proefneming, om de Bijbelsche Geschiedenis weer te brengen op de openbare school, wel ker onderwijzers worden gekozen doop de Overheid. Daarin ligt iets. dat verblijdt. Toch meent hij. gezien de ervaring, vooral in Duitschland, er voor te moeten waarschu wen. De praktijk van de School der ouders geeft, zij het helaas! niet allen, toch meerderen waarborg van goed Bijbelsch onderwijs aan onze kinderen. Ook na deze rede werd van gedachten ge wisseld. Na rondvraag werd de vergadering op de gebruikelijke wijze beëindigd. DENK AAN DE WEGEN BELASTING De Koninklijke Nederlandsche Automo biel Clulb herinnert automobilisten er aan dat vapdaag een nieuw belastingjaar is in gegaan voor de wegenbelasting. Men zal dus goed doen niet te verzuimen de nieuwe wegenbelastingkaart bij eventueele tochten mede tp nemen, omdat men anders kans loopt, door belastingambtenaren te worden- beboet. DE INDISCHE TENTOONSTELLING IN DEN HAAG DE A.S. OPENING. Naar wij vernemen, hoopt Prinses Juliana aanwezig te zijn bij de opening van de Indi sche tentoonstelling in het WvStbroekp'Vk te 's-Gravenhage. BOND VAN HERV. GEREF. MEISJESVEREEN. DE JAARVERGADERING Op 11 Mei a.s. hoopt de Bond van Herv. Geref. Meisjes Vereenigingen in het Gebouw vc.u Kunsten en Wetenschappen te Utrecht "vyn boütieü; CHR. BUITENGEW. ONDERWIJS JAARVERGADERING TE UTRECHT Zaterdag hield te Utrecht de Vereen, tot bevordering van Chr. onderwijs aan achter lijke en zenuwzwakker kinderen haar 20ste jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. de Graaf f, van Rotterdam, las bij de opening Exodus 17 vs. 8—11. Aan de hand van dit Schriftwoord noemde hij het omhoog heffen van den staf van Mozes in den strijd tegen de Amalekie- ten. als een voorbeeld, hoe de geschiedenis niet vergeten mag worden, wil men niet verslappen en achteruitgaan. Dat geldt ook bij het Chr. onderwijs. Het Chr. buitenge woon onderwijs verkeert nog in den gunden tijd, dat de opening van elke school een geloofsdaad is, die slechts verricht kan worden, als men gedenkt den ontzaglijken strijd van het voorgeslacht De Voorzitter verwelkomde bij de opening Dr. A. v. Voorthuysen, den inspecteur van het B. L. O., en wensch te hem hur'e- lijk geluk met zijn pas-gevierden GOsten verjaardag; voorts begroette hij verschil lende afgevaardigden van zusterorganisaties De 2e secretaris, de heer D e W i t, bracht een rapport uit van de door het bestuur ondernomen piging om te A'erkrijgen een eigen uitzending van de leerlingen der Chr. Scholen voor B. L. O. naar buiteo Om principieele en practische (financieels) redenen, waarbij deze laatste de overhana hadden, stuitte dit af. Na eenige discussie werd de conclusie van het bestuur, om deze zaak van de agenda af te voeren, aanvaard. Het verslag van den secretaris, den heer H. L e e n e, wees aan, dat de vereeniging niet ongezegend werkt Op voorstel van den heer Van der Ploeg werd besloten, dat het bestuur zat overwegen, hoe het staat met de tegenwer king van het buitengewoon onderwijs dooi het lager onderwijs. Het verslag werd goedgekeurd, evenals dat van den penningmeester, den heer A. P. Calliber. Dr. A. D u p o n t werd bij acclamatie als bestuurslid herkozen. Dr. A. van Voorthuyzen sprak een kort woord, de vereeniging gelukwenschend met haar 20-jarig bestaan. Spr. wenschte de vereeniging geluk met haar voorzitter, die de vereeniging op zoo uitmuntende wijze leidt De heer T. A. E. Christ, sprak een woord van gelukwensch namens- de R.K. Zustervereeniging. de heer P. H. Sch reu der namens do Vereeniging1 van Onderwij- zes en Artsen bij het buitengewoon onder- Ii? de middagvergadering spark Prof. Dr. L. v. d. Horst, hoogleeraar aan de Vr Universiteit over „Opmerkingen naar aan leiding van een bezoek aan Colchesetr". Spr. schetste deze Engclsche inrichting, die h;; met Dr. Huyermans op verzoek van de Staatscommissie voor psychisch-onvolwaar- digen bezocht. Aan de hand van een serie lichtbeelden en enkele kleine films zette spr. uiteen, dat men daar een op zichtzelf staande wereld vormt dat men de verpleegden daar altijd bezig houdt, met het geheele lichaam en dat men er sterke beteekenis hecht voor de verdere ontwikkeling van het geestelijk le ven aan de psveho-motoriek. Een belangstellende discussie volgde. De heer J. G. v. Ditmarsch bracht een groet over van de Unie van Chr. Onderwij zers. DE VERONGELUKTE JONGEMANNEN Sinds drie weken worden te Nijmegen twee jongelieden vermist, die in een kano op de Waal waren gaan varen. Thans is te Dm ten het lijk opgehaald van den 25-jarigen jongeman. De tweede wordt nog steeds vermist. Gemennd Nieuws ERNSTIG AUTO-ONGEVAL TWEE DOODEN Zondagochtend omstreeks 5 uur heeft on der de gemeente Uithuizen een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen om liet leven zijn gekomen. De 21-jarige P. Opma uit het dorp Rottum en de 20-jarige H. Ruiter uit Middelstum. die in den naoht van Zaterdag op Zondag te Uithuizen feest hadden gevierd, keerden met een te Bedum gehuurde auto hu<s waarts. Zij reden met groote snelheid en in een bocht van den weg vlogen zij tegen een boom op De auto werd grootendeels vernield en de beide inzittenden waren op slag dood. Het ongeval had plaats juist voor de woning van den wegwerker Bolt, die dooi den slag werd gewekt. Toen hij zag wat er gebeurd was. waarschuwde hij onmiddel lijk de marechaussee en riep hij Dr Man- dema uit Uithuizen te hulp. Laatstgenoemde kon slechts den dood constateeren. De auto werd door de marechaussee in beslag geno men. De lijken der slachtoffers werden naar hun woningen vervoerd OUDE VROUW LEVEND VERBRAND Men meldt ons uit Rotterdam: Zondagmorgen heeft op de eerste étage van een pand in de Halve Maanstraat een tragisch ongeval plaats gehad. Deze verdieping werd bewond door de 96-jarige weduwe E. v. d. Arend-Drielsma en de S8 Jarige J. Cohen- de Metz. De laatste had voor de 96-jarige een stoof klaar gemaakt, waarop deze haar voeten plaatste. Haar kleeren zijn toen in brand ge raakt, zoodat de vrouw in korten tjjd geheel in lichterlaaie stond. De andere vrouw, die eenigszins hulpbehoevend is, kon haar geen hulp bieden. Zij waarschuwde menschen op straat en toen die bovenkwamen was de oude vrouw reeds overleden. Het stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel overgebracht. In de kamer was een begin van brand ont staan, dat de brandweer met eenige emmers water kon blusschen. De medebewoonster is FELLE BRANDEN Zondagmorgen or.lstond brand in een schuur van den landbouwer De Bas in den Zuidplaspolder te Moordrecht. De schuur en de boerderij brandden finaal uit. De brandweer kon niet spoedig genoeg het vuur bestrijden, daar de boerderij ver van de dorpskom is gelegen. Ze kon zich alleen bezig houden met nablusschings- werk, dat eerst in den mid-dag beëindigd kon worden. Alles was verzekerd, doch de eigendom men van De Bas zeer laag. De oorzaak van den brand is gelegen in eeng gebrek in dsn schoorsteen. De burgemeester van Moordrecht was op het terrein van den brand aanwezig. In den afgeloopen nacht is de winkel van muziekinstrumenten, graniofoonplaten, enz. toebehoorende aan den heer G. Goldsteeen te Amsterdam geheel uitgebrand. De eige naar van dp zaak had gisteravond tot 3 uur in de zaak gewerkt en daarbij een klein straalkacheltje gebrand. Hij weet niet of hij toen hij naar zijn woning gins dat kachelte heeft uitgeschakeld. Het moet als vermoedelijke oorzaak van den brand worden beschouwd. Te Vledder is de behuizing van den landbouwer K. van Helden een prooi d-»r vlammen geworden. Behalve de inboedel kwamen ook eenige varkens en kleinvee in het vuur om. Verzekering dekt de schade Oorzaak onbekend. Te Kolham is cle boerderij van den land bouwer K. Jansen tot den grond toe afge brand. Niets kon worden gered. Verzeke ring aekt de schade AUTO TEGEN BOOM GEREDEN TWEE GEWONDEN Zondagmorgen heeft op 1 K.M. afstand van het dorp Lichtmis (Ov.) een ongeluk plaats gehad. Toen de heer en mevrouw Runeman uit Deventer met vrij groote vaart op genoemde plaats reden slipte de auto met het gevolg dat de heer R. de macht over zijn «tuur verloor en de wagen tegen een boom opreed. Mevr. R. brak een been. de heer R. een arm terwijl de beide echtse- nooten nog verscheidene andere verwondin gen opliepen. Per ziekenauto uit Zwolle werden de slachtoffers naar het ziekenhuis te Deventer overgebracht De auto werd totaal vernield. EEN DOODELIJKE RIT De 21-jarige J. Duistemaat, die Zaterdag middag te ongeveer 5 uur van Lochem kwam, waar hij als horlogemaker werk zaam is, hield zich onderweg vast aan een vrachtauto. Onder Warnsveld slipte hij op het natte asfalt en raakte onder het achter wiel van den auto. Hij werd onmiddellijk gebood. De chauffeur had niets van bet ongeluk gemerkt en werd even verder door voorbijgangers gewaarschuwd. ERNSTIG MOTORONGELUK. Men meldt ons uit Barendrecht: Gistermorgen omstreeks half 11 heeft alhier een motorongeluk plaats gehad. Op den hoek Puinweg-Dordtschestraatweg is een motorrijder met een wielrjjdster in botsing gekomen Een dame, die op de duo zat. werd er af geslingerd en bekwam enkele hoofdwonden. Zij moest naar het ziekenhuis tt Rotterdam worden overgebracht. VLIEGTUIGONGEVAL. Nog goed afgeloopen. Te Haamstede had op het vliegveld West- Schouwen een vliegtuig ongeluk plaats, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Het militaire vliegtuig No. 526 kwam, doordat het vermoedelijk met den wind mede daalde, verkeerd op het terrein te recht De schroef kwam in aanraking met het vliegterrein, zoodat de machine over den kop sloeg. Ongeveer 25 M. verder bleef de machine onderstboven liggen. De bestuurder, luitenant Verwijs, kwam met den schrik vrij, terwijl de sergeant-vlieger aan het hoofd werd gewond, en bewusteloos in zijn zitplaats bleef hangen. Spoedig toegeschoten hulp wist echter beiden uit him moeilijke positie te bevrijden. Na ongeveer 15 minuten kwam de sergeant vlieger bij kennis. De plaatselijke genees kundige verleende de eerste hulp. De gewonde werd ondergebracht in het bij het vliegterrein staand hotel. FELLE BRAND TE SWALMEN Twee huizen in de asch gelegd. Te Swalmen (L.) ontstond Zaterdag avond oen felle brand in de woning van den heer AbraJiams gelegen in de Koestraat Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat weldra ook liet daarnaast gelegen perceel eveneens van den heer Abrahams, iii lich ter laaie stond. Beide woningen zijn tot den grond toe afgebrand. Van den inboedels werd niets gered. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is on bekende VERDRONKEN Ondr Akkrum (Fr.) geraakte het drieja rig zoontje van den veehouder Joeke Peen stra in een onbewaakt oogenblik in het diepe vaanvater. Hoewel het kindje spoe dig daaruit werd opgehaald, mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken LEVEND VERBRAND. Te Wychen (Gld.) is de weduwe K. door een ongeluk levend verbrand. DE INBRAAK TE NIJMEGEN. Van de bekende inbraak te Nijmegen is te Milspe (Westfalen) de derde inbreker, zekere Fröhlig, gearresteerd. INTERNATIONALE CONFERENTIE Wering van den Coloradokever. Volgens het Algem. Handel'hl. heeft de re geering van Frankrijk do .eeringen van Nederland, Engeland en Duitschlar.d uitgenoo- Voornaamste Nieuws. fblz. 1) De nieuwe departementale indeeling. Zater lagmiddag werd de eerste 6teen ge legd voor het nieuwe Zwijndrechtsche Raad- De 20e jaarvergadering van de Vereen, tot bevordering van Chr. Onderwijs aan achter lijke en zenuwzwakke kinderen. (bit 2) Het resultaat van de eerste stemming voor de Franèche Kamerverkiezingen laat een kleine versterking van de groep-Herriot zien. Besprekingen bij Stimson te Genève. De Internationale Arbeidsconferentie neemt, alvorens te sluiten, een wereldcrisis- motie aan. Dr. W. L Vogelesang, geneesheer-directeur van het Geref. Zendingshospitaal te Poerbo- linggo, is overleden. (blz. 3) Van en over de Ontwapeningsconferentie, (blz. 5) Betalen we een te hoogen broodprijs? Het bijblad DE BOUWWERELD bevat oom: Het voormalige Stadhuis, van Vlissingen, door A. M. Wegels. Mijnhardt's Laxeertabletten digd tot het houden van een internationale Conferentie te Parijs om te spreken over maat regelen tot wering van den Coloradokever. ïfet Alg. Handelsbl. merkt hierbij op, dat juist uitgenoodigd zijn de landen die op phy- topothologische gronden den invoer van groen, ten "en aardappelen uit Frankrijk hebben ver boden, \vaarn3 Frankrijk als represaille maat- regel ook den invoer dezer produkten verbood. DE „UBTO" 1932 Jaarbeursgebouwen t tien, over afstanden van 1—100 KAL geldig 2 dagen en over afstanden boven 100 K.M.. geldig gedurende 3 dagen: 5 ct. per K.M. In do 2e kL en 3.5 ct. in do 3e kl. voor tenminste 25 personen, uterug op denzelfden_dng; 4 Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde kunnei overleg plegen met de afdeellngsbesturen, aa: wie de noodige gegevens zijn verstrekt. UIT HET SOCIALE LEVEN CHAUFFEURSSTAKING TE DEN HAAG EEN WILDE STAKING. Tc 's-Gravenhage is Zondag een staking onder de taxi-chauffeurs uitgebroken. Met uitzondering van de gelcbandtaxis, de z-g- „rijders", die geen officieele standplaats hebben, ligt het taxi-bedrijf stil. De staking omvat 400 chauffeurs, bij on* dernemingen, die te samen een 130 vergun ningen hebben. De stakers zijn grootendeels georganiseerd in de Haagsche Chauffaui^- voreeniging, xvelkg aangesloten is bij den Central en Bond van Transportarbeiders. De staking is een wilde staking. Ze werd ge proclameerd buiten verantwoordelijkheid van genoemden Bond, nadat unaniem af wijzend was beschikt op het voorstel van den Centralen Bond oni een definitieve be slissing tot Hemelvaartsdag aan te houden. Van werkgeverszijde deelde men mede, dat de werkgevers, ook de kleinere, met den Centralen Bond in onderhandeling wa ren over de oplossing van het conflict, dat dreigde. Het contract was opgezegd tegen 1 Mei. Van patroonszijde was reeds twee maal 'n voorstel gedaan, dat door de chauffeurs met was aanvaard. Men had besloten nog gedurende vier da gen de status quo te handhaven, zoodal du« tot 4 Mei a.s. de chauffeurs nog tegen het oude loon zouden rijden. Van werknemerszijde vernamen wij, dat ui de laatste dagen reeds vier personeels vergaderingen over deze kwestie zijn ee. houden en dat men daarin op het standpunt was blijven staan, dat het loon van f ]8 moest worden gehandhaafd. De chayffenrs wenschten derhalve geen genoegen te ne men met hot voorgestelde garantieloon van f 9 voor Jo ritten plus de 20 procent van de ontvangsten daarboven, noch met het. vaste loon van f 15 zonder verderen toe slag. Hedenochtend komen de chauffeurs in het gebouw van het Vnkenmité aan de Stille Veerkade bijeen. Voor do verschillen de garages, welke door de politie worden bewaakt, posten de stakende chauffeurs. Ongeregeldheden kwamen tot op dit moment niet voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1