VRIJDAG 29 APRIL 1932 WEEDE BLAD PAG. 6 I?» 1 BOYCOTBEWEGING DE ACTIE VAN HET COMITÉ VOOR ECONOMISCH VERWEER EEN TWEESNIJDEND ZWAARD Wij vinden het indienen van het manifest van de verschillende organisaties van In dustrie en landbouw aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een daad van vérstrekkende beteekenis en wij vragen ons bovendien af. of in deze omstan digheden en in deze periode een dergelijke stap goed te keuren is. Natuurlijk willen wij ons niet vermeten om een actie van het Comité voor Economisch Verweer, de Al- gemeene R.K. Werkgeversvereniging, de Maatschappij van Nijverheid en Handel en het Verbond van Nederlandsc-h© Werkgevers te becritiseeren, omdat wij natuurlijk niet over die gegevens beschikken, waarover zij de beschikking hebben. Doch wij stellen slechts onze indrukken in het licht om daardoor mede te werken aan een construc tieve daad. Wij behoeven niet uiteen te zetten, hoe 't probleem eruit ziet, waarmede wij te kam pen hebben. Onze export wordt belemmerd en onze markt wordt als middelpunt be schouwd om er maar zooveel mogelijk goe deren te spuien. Hoe slapper wij een derge lijke actie behandelen, hoe intenser de bui- tenlandsche pogingen in deze richting gaan. "Duitsohland weert hoe langer hoe meer onze goederen en tracht zooveel mogelijk van ons te profiteeren. Het is dus volkomen billijk en plausibel om hiervoor een stokje te ste ken. Doch, doen wij dit al niet door onze contingenteeringsmaatregelen? Zal men het uiterst drastische middel te baat moeten nemen om door een boycot het geheele ver keer te doen hokken? Immers een boycot kan een goede uitwerking hebben, wan neer het buitenland er zoo bevreesd voor is dat het te schroffe beperkingen intrekt, dus in zekeren zin capituleert Hebben wij de drastische werking niet in China gezien, waar het sterkere Japan ten slotte econo misch niet was opgewassen tegen zulke maatregelen en zijn toevlucht tot de brute wapenen heeft moeten nemen? Het zou echter ook kunnen zijn, dat men ëen boycot zijn gang zou laten gaan, omdat men met andere moeilijkheden te kampen had. waarbij de boycot in het niet zou ver zinken? Duitschlarids aandacht is behalve op de binnenlandsche verhoudingen, op 't ontwapeningsvraagstuk, ook gericht op de komende herstelconferentie te Lausanne en daar moet het krachtige argumenten hebben om van de zware verplichtingen te worden bevrijd. Naar verluidt zou Tardieu een ver lenging van het moratorium voorstellen van twee jaar, waarna Duitschland den achter stand met rente zou moeten terug ietalen. Berlijn zal dit voorstel nimmer kunnen aan vaarden, ook al niet ter /ille van de ern stige binnenlandsche verhoudingen. Duitsch land zal zijn oude argumenten oprakelen, namelijk, dat het niet betalen kan, omdat 't buitenland zijn goederen weert. Mocht Ne derland zijn boycot-beweging beginnen, dan zou dit een prachtige troef in Bruening's hand kunnen worden door hierop de volle aandacht te vestigen. Wat zou het niet een krachtig wapen zijn om te kunnen zeggen, dat het land, waarheen een substantieel kwantum Duitsche goederen worden gezon den, de boycot hiertegen heeft ingeluid! Misschien zou Duitschland die beweging nog wat aanmoedigen en het ons later in peperen. W„! hebben wij er dan aan gehad? liet moment van actie is o.i. niet geluk kig gekozen, al zijn wij niet blind voor de argumenten, die geleid hebben tot het op treden op het huidige moment. Immers het zomerseizoen is in aantocht; onze groenten ons fruit moeten dén vlug worden vertrans- porteerd om niet te bederven; het zijn voor onze boeren de meest riskante export-mo menten. Behalve de troeven, die wij Bruening in de handen zouden spelen ten opzichte van Lausanne, bestaat er toch altijd een moge lijkheid, dat Duitschland te goeder trouw is en dat het werkelijk onder de gegeven om standigheden niet anders handelen kén, al zou het ook anders willen. In dét geval is een boycot onjuist; het lijdt alsdan tot niets behalve dat de verbittering tegen Nederland gewekt, lang zal blijven nawerken. Duitsch land heeft te betalen; ook de bepalingen van het Stillhalten forceeren daartoe. Deze betalingen kunnen slechts geschieden door een krachtigen export en een beperking van den import. Bovendien is het probleem der werkloosheid er acuut en hoe meer er ge ïmporteerd wordt aan artikelen, die ook in Duitschland kunnen worden vervaardigd, hoe meer die werkloosheid zal toenemen Nu is het voor Nederjand te betreuren, dat ons land een passieve goederen-balans met Duitschland heeft, doch Duitsohland is daar voor dankbaar, omdat het op die wijze een kwantum goud-saldi krijgt in een zeer be trouwbare munt Dat saldo wil het eerder vergrooten dan verkleinen, terwijl ons be lang juist het omgekeerde medebrengt Is er dus geen opzettelijke kwaadwilligheid in het spel, dan is een boycot absoluut af te keuren. Daarom vinden wij het een juiste geste, dat de genoemde organisaties zich eerst tot de Regeering gewend hebben, alvorens zelf standig te handelen. Het is jammer, dat naar buiten uitgelekt is, dat men niet voor een boycot zal terugdeinzen, wanneer de Re geering eventuee' niet genegen zou zijn, zich ervoor te willen spannen of wanneer de overheidspogingen geen succes zullen heb ben. Men had dit altijd nog kunnen publi- ceeren terwijl het nu de onderhandelingen bemoeilijkt. Men moet immers nimmer ten opzichte van een grooten staat het prestige element in het geding brengen. Was men aldaar eventueel tot faciliteiten genegen, dan zou de prestige-kwestie mogelijk deze toe nadering beletten. Onze Regeering zal wel den juisten toon vinden, indien zij de onderhandelingen op nieuw met Berlijn wil openen. Zij zal dan wel de bekende argumenten te hooren krij gen, die men helaas niet kan ontzenuwen, omdat zoowel Nederland als Duitschland ieder van hun eigen standpunt logisch rede neeren. Bovendien moet men niet eenzijdig naar de goederenbeweging zien, want er zijn bui ten onze passieve goederen-balans ten op zichte van Duitschland nog actieve finan- cleele posten. Hoeveel Nederlandsch kapi taal is er niet in Duitschland belegd? Heeft Duitschland niet even groote wapenen tegen over Nederland als misschien Nederland tegenover Duitschland? Uit sociaal oogpunt bezien, is er natuurlijk alles voor te zeggen om onze millioenen werknemers in handel, industrie en landbouw voor broodsgebrek te behoeden, maar het gaat niet hierom, het gaat om de vraag: „Is een boycot een wapen dat succes zal sorteeren of dat ons eerder nog dieper in de put zal helpen?" Eerst wanneer men deze primaire vraag heeft op gelost, eerst dén zou sprake kunnen zijn van een hanteeren ervan. En te dezen op zichte missen wij in het rekest veel, zoo niet alles. Het is als zoovele rekesten, be trekkelijk eenzijdig en wij zouden zoo veel verder komen, wanneer gezond economisch inzicht erin tot uiting kwam. Nu is het weer een groeps-belang, zij het ook van een grooter verband dan gewoonlijk, dat naar voren gebracht wordt Had men het vraag stuk belicht op onpartijdige, economische en sociale wijze, dan zouden de gevolgen groo ter en succesvoller kunnen zijn, en ook onze Regeering hebben geïnspireerd. Wij zouden dus eerst alles moeten weten vóór wij het tweesnijdend wapen van den boycot in handen zouden durven nemen. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is verleend de eere medaille. in zilver, der Orde van Oranje- Nassau aan den gepensionneerden adju dant-onderofficier der genie W. F. Stoové, werkzaam ten bureele van den eerstaanwe- zend-ingenieur te 's-Gravenhage. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit is benoemd tot reserve- officier van gezondheid 2e kL de res. 2e luit A. M. C Lindner; zijn benoemd tot reserve-majoor de gep. lt-kols. inf. van het leger in Ned.-Indië K. Brevet en F. F. Ver vat; zijn benoemd in vasten dienst: a. tot baas le kl. der ketelmakers bij de Rijkswerf te Willemsoord W. C Lafeber en tot baas der bankwerkers J. J. Machielse; is benoemd tot reserve-officier van ge zondheid 2e kl. de heer H. R. Schols, arts en tot officier van gezondheid 2e kl. de heer O. van der Hiel, arts. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Bij Kon. besluit is aan den referendaris der P. T. T., J. H. L. Meuffels, belast met de functie van directeur van het postkan toor te 's-IIertogenbosch, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. PRIKPLANK EN LOTERIJEN MINISTERIEELE CIRCULAIRE De minister van Justitie heeft, blijkens me- dedeeling in h'et Algemeen Politieblad, een circulaire gericht tot den procureur-generaal bij de Gerechtshoven inzake de pribplanken en buitenlandsche loterijen. Wat de prikplanken betreft, deelt de minis ter mede, dat deze planken in winkels ge ëxploiteerd worden met en zonder z.g. sleutel, welke aanwijzingen geeft, die ter kennis van het publiek behooren te worden gebracht en aan de hand waarvan het mogelijk heet te zijn, de plaats der prjjsnummers te bepalen. Het is duidelijk, dat de exploitatie van prik planken zonaer sleutel, waarbij het geheel en al van het toeval afhangt of men al dan niet een prijsnummer prikt, een overtreding is van de loterijwet 1905. Met betrekking tot de prikplanken met sleu tel dient rekening te worden gehouden met het arrest van den Hoogen Raad d-d. 27 October 1930. De minister verzoekt te willen bevorderen, dat door de justitie en. politie, voor zoover zulks nog niet mocht zijn geschied, spoedig en met kracht tegen bedoelde overtredingen der wet, die ook overigens tot ongewenschte toe standen aanleiding blijken te geven, worde opgetreden. Voorts vestigt de minister nog de bijzondere opmerkzaamheid voor een richtige toepéssing der Loterijwet 1905 op den verkoop der loten van allerlei buitenlandsche loterijen. De minis ter verzoekt te willen bevorderen, dat krachtig tegen den verkoop worde opgetreden, in de eerste plaats ware daartoe noodig op de z.g. gelukskantoren en loterij-agenten ten deze het noodige toezicht uit te oefenen. Voorts zal zooveel mogelijk zyn in te grijpen ter zake van het opnemen van advertenties be treffende buitenlandsche loterijen in hier te lande verschijnende bladen; maar bijzonder trekken de aandacht die in zake de Deensche Koloniale Klassenloterij. GED. STATEN VAN Z.-HOLLAND SALARISSEN BURGEMEESTERS, SECRETARISSEN EN ONTVANGERS Ged. Staten van Zuid-Holland hebben een circulaire tot de gemeentebesturen gericht, waarin zy mededeelen, dat zij voornemens zijn te bepalen, dat op de wedden van de burge meesters, secretarissen, ontvangers en wethou ders en op de vaste wedden van de ambtenaren van den burgerlijken stand in de gemeenten van deze provincie met ingang van den eersten van de maand volgende op die der Koninklijke goedkeuring tot drie jaren daarna een tydelyke korting toegepast wordt van 3 ten honderd der wedde, voor zoover een zoodanige korting overschrijdt het bedrag, dat in vergelijking met het jaar 1931 wegens nieuw of verhoogd verhaal van pensioensbijdragen moet worden betaald, en met dien verstande dat op de kin dertoeslagen geen korting wordt toegepast en deze dus berekend blijven naar de volle wedde. AANBESTEDING DE BRUGGEN OVER DE TWENTE KANALEN Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbe steed het leveren en stellen van vier lizcrcn bruggen ovt de Twente-kanalen. Het laagst webd ingeschreven door de N. V. Stork en Co. te Hengelo (O.) voor f49.809. roffelrijmer. Het went wel! Wij, wij achterlijke wezens, Hebben eindelijk wat vóór; Wat voor half het land een vraag is Hebben wij al jaren dóór: Als de Zondagssluiting wet wordt, Dan begint de studie pas Voor de mensch, voor wie de Rustdag Doodgewoon een werkdag was. Zaterdags is 't repetitie: Jongens! let nou even op Of van alles wel in huis is; Morgen halen we een strop! Boter, suiker, thee en koffie, Groente, aardappels en brood, Vleesch, melk, koekjes en sigaren, Zout en sago, kruid en noot Stil!er moet voldoende wezen Als er soms visite komt! Wat-op- t-brood zou 'k haast vergetent Is nou alles opgesomd Puck, zou jij soms nog wat weten Miep, zeg, heb ik alles al? Vader, Kitty, Doddy, Johnny, Weet je nog wat bijgeval ,£nert!" zegt Johnny. ,£nert?" vraagt moeder „Snert? Maar John! in deze tijd!" ,JSnert is 't! Eéne gróóte snèrtpan!" Zegt de zoon; „bekrompenheid! En, dat kan ik met hem eens zijn: Het raakt uit en afgedaan Dat de winkels heel de Zondag Onbekrompen open staan 't Mag eerst wat onwennig wezen En wat hinderlijk misschien, Maar, dat ook Moderne Menschen Er aan wennen, zal je zien! Nadruk verboden.) LEO LENS ONAFHANK. SOCIALISTISCHE PARTIJ Volgens een bericht in „De Fakkel" zou de Onafhankelijke Socialistische Partij thans bestaan uit 70 afdeelingen met 541S Naast de bestaande brug over de Theems bij Putney wordt thans een Op het Koning Albert-plein te Luik is een hyacinthenperk in vollen bloei, dat nieuwe gebouwd, die snel haar voltooiing nadertnatuurlijk volop de aandacht trok. Lentepracht in Washington en Luik Een nieuwe brug over de Theems Lente in Washington. Bloesem bij avond Op het Kings Cross Station te Londen sliert zich tegen woordig een heele reeks aaneengekoppclde lorries over. de perrons ,JJieuwe zakelijkheidtot in het Spreewald toe. Ongewone automobilisten tusschen de boomen. De Duitsche zeüvereenigingen hebben de laatste dagen één voor één het seizoen geopend. De eerste gasten op de drukbezochte Wannsee bij Berlijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7