Op elk gebied ▼Vs VRIJDAG 29 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE FRANSCHE STEMBUS HERRIOT CONTRA TARDIEU TEGEN HET SOCIALISME Terloops hebben cJa lezers reeds vernomen, dat er in Frankrijk Kamerverkiezingen voor de deur staan. Zondag a.a. heeft het eerste samentreffen plaats en op 15 Mei zijn de herstemmingen vastgesteld, die de definitieve beslissing zullen brengen. Het zou een zeer uitgebreide uiteenzetting eischen om een denkbeeld te geven van het Fransche parlementaire leven met zijn ver warrende partij-groepcering. Wij willen er slechts enkele woorden van zeggen. Ten eerste is er in Frankrijk geen duide lijke tegenstelling tusschen rechts en links. Elke partij (er zijn er minstens twaalf) staat er op „links" genoemd te worden, om dat het begrip „links" den Franschen kiezers in de ooren klinkt als „vooruitstrevend" en daarmee vereenzelvigd wordt. In die zoogenaamde linkschie partijen is er evenwel zooveel schakeering, d>at men toch weer spr.eekt van linker- en rechter vleugel en centrum. Om ecnige vastheid te hebben bij de be schouwing van den Franschen verkiezings strijd doet men ihet beste de personen van de voornaamste leiders in het oog te houden. En dan hebben wij in hoofdzaak te letten op Léon Blum, den leider van <>e Ver- eenigde Socialisten, Herriot, den leider der Radicalen, op Tardieu, den leider der Linkse he Republikeinen en op Mar in, den leider der Republikeinsche Democrati sche Unie. In de thans nog zittende Kamer bezetten de Socialisten 112, de Radicalen 107, de Linkscho Republikeinen 61 en de mannen der Republikeinsche Democratische Unie 81 zetels. Alle andere partijen hebben minder of zelfs wel minder zetels. Om het overzicht van de situatie bij de Fransche stembus nog verder te vergemak kelijken, kunnen we erop wijzen, dat de strijd zich concentreert tusschen Tardieu, als aanvoerder van de „rechts"-georiënteerde groepeering en Herriot, den aanvoerder van alles wat meer „links" gex-icht is. Tardieu steunt met zijn regeering op het oogenblik op de vrij sterke groep van Marin die, ofschoon een oprechte aanhanger van de revolutie, in vei'schillende opzichten toch remmend wil optreden, inzake de buiten- landsche politiek gekant is tegen het inter nationalisme en dus sceptisch staat tegen over Genève. Dat Tardieu op die groep steunt bij zijn regeeringsbeleid wordt hem vooral verweten door zijn .grooten. tcgéhst^nder Herriot Maar Tardieu is zoo wijs zich bij aijn 'vcrkiezingspi'opöganda in. 't gehe-1 niet op Marin's den-kbelden vast te leggen, lintegen deel, hij tracht dc kiezers te leiden in de richting van een meerderheid van links- midden en heeft er daarom belang bij zoo veel mogelijk zieltjes te vangen van de ra dicalen van Herriot. Zijn afkeer van het socialisme beweegt, hem intussolien om de kiezers aan te sporen alleen op die x-adicalen te stemmen, die be slist tegenstanders zijn van kartelvorming met de socialisten. Herriot is er van zijn kant evtetnzeer op uit om zooveel mogelijk kiezers te vangen, die zich tot een gematigde politiek voelen aangetrokken. De ergste bedreiging toch voor de radicalen zijn hun „vrienden" de socialisten, die hen in de periode 19241926 onder den naam van kartel-samen werking met de zweep overheerscht, en hun diepen val veroorzaakt hebben. Herriot is erop uit om in het nieuwe parlement zulk een po sitie te bereiken, dat hij niet van de socia listen afhankelijk behoeft te zijn indien hem de regee rings vorming wordt opgedra gen. Hij wil met zijn radicale partij de si tuatie beheerschen, hetzij dat hij op een mid denconcentratie zou moeten steunen of op de socialisten. Dit laatste vermijdt 'hij eobter angstvallig to zeggen. De verkiezingen dragen ditmaal een uitgesproken anti-socialistisch karakter en het zou dus onvooi'zichtdg van de radi calen zijn om van een nieuw kartel te spre ken, zij het onder hun leiding en met posi tieve verantwoordelijkheid van de socialis tische partij, die altijd zoo sterk is in het schuwen van die verantwoordelijkheid. Het is een eenvoudige rekensom om uit de geschetste verhoudingen op te maken, dat er veel kans bestaat op een verkiezingsuitslag, -die een regeering zal brengen meer „links" staande dan de tegenwoordige. Het zal er vermoedelijk alleen maar om gaan of Tar dieu daarvan de leiding zal hebben' of Herriot En dit zal ook de graad van de verschui ving aangeven. 1 Volgens mdedeeling van Engelsche zijde bestaat het plan, een nieuwe bijeenkomst to arrangeeren tusschen Biiining, MacDonald en Tardieu en wel gedurende de week na Pinksteren. Voorlóopig heeft men 18 Mei als datum van aanvang gesteld. Getracht zal worden, bij die gelegenheid die kwesties te behandelen, welke thans ten gevolge van de ongesteldheid van Tardieu niet verder konden worden besproken. In Engelsche kringen neemt men aan, dat in deze bespreking voor alles de principieele kwesties der ontwapening, de kwestie van dc gelijkberechtiging van Duitschland en de Fransche plannon inzake Intemoationali sa lie aan de orde zullen komen. De ontwapeningsconferentie zal tijdens de Pinkstervacantie haar werkzaamheden ge durende vier dagen onderbreken en wel van 13 tot 17 Mei. BRUNING OVER DE VRAAG STUKKEN De vrede moet berusten op vrij overleg Dr. Binning heeft gisteravond in het hotel „Metropole" de Duitsche en buitenlandsche pers ontvangen. Hij zeide o.a. dat hij niet naar Genéve is ge komen om Deel te nemen aan de openbare beraadslagingen van de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie, doch om met de toonaangevende staatslieden over de belang rijke vraagstukken te beraadslagen, die op het oogenblik aan de orde zijn. Hij beeft van dei-gelijke besprekingen steeds veel venvacht en ook ditmaal is door dc besprekingen bet terrein voor de behan deling van een groot aantal vraagstukken oombereid. De rijkskanselier betreurde ten zeerste de ongesteldheid van Tardieai, aangezien ten gevolge daarvan de besprekingen deze week niet voortgezet konden worden. Het Duitsche standpunt in het ontwape- ningsvraagstuk is niet gewijzigd en gaat nog steeds uit van het beginsel van gelijke rech ten en de noodzakelijkheid van 'n algemee- ne vermindering der bewapening. Het ge heel© Duitsche volk is het daarover eens, hoe groot ook de partij verschillen op ander gebied mogen zijn. Met nadruk wees de rijkskanselier op het verband tusschen de politieke en economi sche vraagstukken, die op het oogenblik de wereld beheerschen. Ook in het vraagstuk der schadevergoeding moet men de feiten onder de oogen zien. Overigens moet. men zich niet laten ont moedigen door het feit, dat voor de ver schillende vraagstukken niet zoo snel een oplossing wordt gevonden, als men zou wenschen. De gebeurtenissen wikkelen zich in een zeer snel tempo af en het tempo der beraadslagingen moet zich daarbij aanslui ten. wil men met de oplossingen niet te laat komen. De vraagstukken kunnen door Duitsch land alleen niet worden opgelost. Interna tionale samenwerking en vooral samenwer king met Frankrijk is thans meer dan ooit noodig. Er moet een einde komen aan den toestand tusschen oorlog en vrede en men moet tot een werkelijken, op vrij overleg be rustenden vrede geraken. Men mag niet vergeten, dat de opgewon den politieke stemming in Duitschland voor een groot gedoelte het gevolg is van den economisch en nood, die thans op het Duit sche volk drukt. Het Duitsche volk is vredelievend en van de noodzakelijkheid van internationale sa menwerking overtuigd. Het zal bij deze hou ding veel verlichting ondervinden, indien men rechtvaardigheid laat gelden en in de moeilijke oogeivbiikken hulp verleent Dan zal Duitschland de beste waarborg voor den wereldvrede zijn. Amerika niet ontmoedigd. Uit Genève wordt gemeld: De Amerikaansche regeering heeft met betrekking tot de ontwapeningsconferentie een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat zij door het verloop der confe rentie biet Ontmoedigd is. Van den beginno af aan is op een duur der conferentie van ongeveer een jaar gerekend en men hoopt ook thans nog steeds op een positief resul taat.. President Hoover is door Stimson telegra fisch op de hoogte gehouden van de bespre kingen. Staatssecretaris Stimson is voorne- nemens, zich op 4 Mei te Cannes naar Ame rika in te schepen. De Duitsche delegatie Dr. Brüning en staatssecretaris von Bülow zouden heden uit Genéve vertrekken en zu\ len Zaterdagmorgen te Berlijn aankomen De Duitscbe gezant te Parijs, de heer von Hoesch, is gisteren te Genève aangekomen en had een bespreking met den Rijkskanse- LAUSANNE MOET DEFINITIEF ZIJN AMERIKA, ENGELAND EN DUITSCHLAND ZIJN HET EENS LONDEN, 29 April. Omtrent de besprekin gen tusschen Stirnson, Mac Donald en Bi*ü- ning, weet de diplomatieke medlewerkci van de ..Daily Telegraph" nog mede te doelen, dat de drie ministers het eens zijn geworden over de noodzakelijkheid dat te Lausanne een definitievfe en geen voorloopige of tusschen oplossing zal worden bereikt Een nieuw moratorium van zes maanden of van twee tot drie jaar kan geen oplos singen brengen. Tusschenoplossingen zouden liet vertrouwen en de stabiliteit niet her stelden. De Engelsche opvatting is dezelfde als die van Duitschland dat van buitenlandsche controle op het Duitschhe economische en financieel© leven geen sprake kan zijn, zooals dat bet gevalt zou zijn bij een even tueel© l>eleeniaig van spooa-wegobligaties. is te betalen, of dat Frankrijk tevreden ge steld kan worden met kleine annuiteitcii, die bestreidien kunnen worden uit de loopen- de inkomsten dor Duitsche begxooting. Dr. Brtininig heeft «verklaard, dat vati be dragen van 16 tot 33 millioen Pond Ster ling geen sprake kan zijn. De correspondent eindigt zijn beschou wing met het weergeven van zijn indruk, dat ongetwijfl-d Engelanidi, zoowel als Ame rika, Duitschland en Italië, te Lausanne de finitief een einde willen maken aan 'iet systeem der tusschenoplossingen. DE STRIJD OM PRUISEN JAPAN EN CHINA De commissie van 19. welke belast is met de be har* teling van het Chiueesoh-Japan- sch conflict, beeft gister besloten, t e- gen morgen een vergadering van den Volkenbond bijeen te roepen, aan welke rle motie over de wapenstilstaudsonclerhan.ie- lingen te Shanghai ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Naar verluidt, Heeft de Japansche regee ring thans goedgevonden, dat de compro misfonnule over de bevoegdheden van de gemengde commissie in de kwestie der ontruiming ook in den tekst van de motie wordt opgenomen, zoodat er thans n'ets meer in den weg staat aan een aanneming van de motie met algemeenc stemmen. Wellington Koo in Mandsjoerije, EEN STAP NADER TOT HET DERDE RIJK EEN MAAND TIJD VOOR RIJPELIJK OVERLEG (Van onzen Duitschcn correspondent) Pruisen is als staat een vast begrip ge worden in de Duitsche geschieuiieuis. tiet beteekent een weg door de diepte der ver nedering zoowel- als een opgang naar macht, aanzien en bloei. Steeds, onder alle omstandigheden bleef het een strijd om rij beid en zelfstandigheid. Wie Pruisen heeft, die heeft het rijk zoo luidde de laatste weken het devies van links en van rechts. Het was een hoogst onverkwikkelijke strijd, want de bi noen- landsche vijandschap neemt in Duitschland vaak een vorm aan, dien wij in Nederland vooralsnog niet kennen. Nu is ook deze slag geslagen en de eerlijkheid dwingt ons te erkennen, dat de verkiezingen voor den landdag in Pruisen, Beieren, Wurtenberg en Anhalt een "verloop genomen hebben, zooals dat allerminst door ons wend) ver wacht. Duidelijker gezegd: Hitier beeft, met zijn nationaal-socialistische partij overal dien doorslag gegeven. In Pruisen en Wurtenberg staat hij zelfs geheel vooraaa. Zonder Hitier kan er in Duitschland niet meer geregeerd worden! Het heeft weinig doel, de diepere oorzaak van deze enorme overwinning na te gaan. Zij wordt voor een goed deel op den olgenieenen nood. op de onbillijke vredeseischon van Versailles op de zeer zwaar drukkende last der werkloosheid geschoven. Juister wil liet mij toeschijnen, dat de oorzaak van Hitler's enorme vooruitgang bij den agitator zelf wordt gezocht. Beter dan een regeering, die aan een vast program is gelrondcn, heeft bij de kunst verstaan, het volk wakker te schudden uit zijn onverschilligheid. Met een staf van voortreffelijke medewerkers -is Hitier door alle Duitsche landen gegaan en heeft het volksgeweten geraakt. Het eer gevoel van zijn volk werd door hem gekit teld. hij dead een beroep op het plichtbe- wustzijn der jonge generatie, die wel uit horde ervaring do bittere gevolgen, maar niet de ontzettende werkelijkheid van den frontoorlog kent, het vraagstuk van Duitschiland's wed eropbouw wend door hem- verschoven van het ministerie naar dc verpaderzai'l. Hij deed dit met een hard nekkigheid en een taai doorzettingsvermo gen welke, zoo niet. onze volle waardeering, 'an toch onze volle opmerkzaamheid ver dient 1 1 I Wij zijn tegen wil en dank weer een flinken stap nader gekomen tot het oérdc rijk, tot het nieuwe Duitschland, zooals we dat ruim tien jaar door Hitler hoorden aan kondigen. Men beweert, dat Groener's ver- br|van de S. A. en S. S.-troepen den stoot heeft gegeven tot Hitleris geweldigen voor uitgang. Ik geloof. dat ook zonder dit ver bod bet aantal stemmen op zijn partij met millioenen gestegen zou zijn. De materiee- le druk van het dngelijksch leven doet iederen ontevredene uitzien naar een partij,' die een snelle en radicale oplossing toezegt^ Haast alle partijen hebben -een deel van hun macht moeten 'geven aan Ilitler. Het/ eerst en het meest moest Hugenberg eraan gelooven. die weliswaar veel voorde natio nale gedachte overheeft, maar principieel gekant, is tegen het socialisme. De bittere ervaring, welke door Item, Seldte en Duster- berg in Harzburg werd opgedaan, neemt door dezen gang van zaken aan beteekenis foe: Hitler dicteert en Herr Göheimrat kan hierop ja of neen zeggen. Op onderhande lingen met Hugenberg gaat Hittler niet meer in. Op den kop af veertig zetels wer den door Hitler ten koste van de Duitsch- nationale partij gewonnen! Staatspartij, volkspartij, economische par tij en Christelijk-soeiale volksdienst wed ijveren met elkander in achteruitgang ten voord eel e van Hitier. Ieder van hen tracht dat verlies te verklaren en te verontschuldi gen maar de oorzaak ligt in een tekort aan politiek inricht. Zonder een vast pro gram dat den kiezer duidelijk maakt, waar het om gaat, kan geen partij meer op voor uitgang rekenen. Het was de groot© ver dienste van Stresemann. dat hij bijtijds zijn werkprogram wereldkundig maakte, want zoodoende groeide zijn partij, met wier wenschen en wenken rekening gehouden moest worden. Stresemann's vastheid in be ginselen en handelwijze was ook de sterkte zijner nartij. Zij verloor aan invloed en aan zien, zoodra Dingeldey met rechts ging on derhandelen. Aan zijn beleid moet het feit toegeschreven worden, -dat men van 40 tot 7 vertegenwoordigers in het parlement van Pruisen is achteruitgegaan. Het enge contact tusschen den Ghnste-, lijk-soialen Volksdienst en Nederland heeft niet kuninen verhinderen, dat ook hier een algemeene achteruitgang heeft plaatsgevon den. Haast overal verloor men de helft van zijn zetels. Het valt mij op, dat de Evange lische organen niet zelf de oorzaak van dit teleurstellend feit behandelen. Stellig zal hier een zekere tweeslachtigheid den door slag hebben gegeven. Tijdens de presiden tsverkiezingen marcheerde men eendrach tig mot de linksche partijen, wilde men Hindenburg voor Duitschland handhaven. Toen de landdagverkiezingen naderden, sprak men zich uit tegen de coalitie van Weimar, tegen de jarenlange samenwer king van centrum en soci's. Deze verande ring van koers kan menigeen tot de vraag bewogen hebben: is het dan niet beter, dat we maar dadelijk onze stem op Hitier uit brengen? Gaat mieai den enormen groei der Hitler- fractie van 9 op 162 volkavcrtegenwoordi- sers verder na. dan komt men door verge lijking met vroegere cijfers tot de gevolg trekking, dat ook vele communisten en zelfs een paar duizend socialisten hoogst waarschijnlijk hun stem op Hittler's partij hebben u;i«ebracht Het zijn uit alle dee- Ien van het land de teleurgestelden. de on tevredenen, de verbitterden, diie zich om het hakenkruis scharen. Hierdoor wordt de verantwoordelijkheid van den leider dezer partij niet weinig ver hoogd. Tot dusver kennen wij Hitier als den agitator, die elke regeering van rijk en staat telijf ging. die elke daad op politiek terrein door de loon bekeek in de vergader zaal welke de algemeene ontevredenheid op 't kookpunt bracht. Wij hebben met eigen oogen de booze gevolgen van zulk een actie vele raaien aanschouwd en op dit gevaar gewezen. Een belangrijk deel van het Duitsche volk liet zich hierdoor niet op andere gedachten brengen Integendeel, het gegeven, dat zij bereid is, aan Wellington Koo toe te staan, met de commissie van on derzoek van den volkenbond in Mandsjoe rije te komen, mits hij onderworpen wordt aan een scherpe .bewaking. IN BED MET RUGPIJN Zij moest van haar kinderen weg. „Zes maanden rust weg van de kinderen", schreef men deze. vrouw voor, toen haar rugpijn acuut werd. Zij schrijft ons om te vertellen, hoe zij zulk een kuur voo'kwam. Let vooral op den laatsten zin van haar „Twee jaar geleden leed ik aan hevige pijn mijn lendenen en ik kon mij met moei Ie rechtop houden. Soms moest ik een heele week naar bed. Gedurende drie maanden ging ik het ziekenhuis in en uit en natuur lijk knapte ik dan wel wat op, maar helaas vertelde men mij daar, dat men mij geen medicijnen kon blijven geven, maar dat ik een maand of zes absolute rust noodig bad wag van mijn kinderen. Ik kon er niet toe komen van "de kinderen te scheiden, ging ik maai* niet meer naar liet zie kenhuis. Ik begon Kruschen Salts te ge bruiken en heb sindsdien geen last meer an mijn rug". Mevr. W. Kruschen Salts bevat levenwekkende zou ten, die dc oorzaak van rugpijn direct be strijden. Spoedig nadat U begonnen bent Kruschen Salts te gebruiken, houden de ergste rugpijnen op. Zooals U met „de kleine dagelijksche dosis" bemerkt, worden de ste ken steeds minder en eindelijk weet U nauwelijks meer wat pijn is .En als U dan verstandig bent, voorkomt U een eventuee- le wederinstorting door geregeld iederen morgen de kleine, smaaklooze dosis Kru schen Salts te blijven getoruikéh. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Hol landsche verpakking waarborgt echt heid. (Adv.) hiejd den door Hitier ingeslagen weg voor den juisten en heeft hem zoodoende de mo gelijkheid tot positieven arbeid thans gebo den. Niets verhindert Hitier, die op een iet wat zonderlinge manier Duitsch staatsbur ger geworden is, als opvolger van Braun premier van Pruisen te worden. Onder deze geheel nieuwe omstandigheden zouden wij het begroeten, hem als actief staats- ian te begroeten. In tegenstelling tot andere geruchten zal 5 landdag reeds 21 Mei samenkomen. Tot zoolang blijft Braun minister-president van Pruisen. Is de voorzitter van «den nieuwen landdag gekozen, dan wordt hem het ont slag van het oude kabinet meegedeeld en kan men met de vorming van een nieuwe regeering beginnen. Allerlei voorspellingen worden gedaan, op de beteekenis van het centrum wordt telkens weer de nadruk ge legd, samenwerking tusschen de nationaal socialisten en het centrum wordt voor waarschijnlijk gehouden, een hoogst on waarschijnlijk samengaan van de socialis ten met de communisten werd zelfs bespro ken maar dit alles heeft wenig doel, want iets positiefs is dienaangaande niet bekend. Na de spanning der verkiezingsweken is het. goed', dat een tusschenpoos van onge veer een niaand alle partijen de mogelijk heid biedt, rijpelijk te overleggen, wat voor de naaste toekomst in het belang van staat en rijk van nut zal wezen. DE VLOOTCOMMISSIE BERAADSLAAGT In de vlootcommissie der Ontwapenings conferentie was gisteren de Fransche oud minister van marine Dumont de belangrijk ste spreker. Hi was er voor slagschepen met kanonnen van groot kaliber als aanvals wapenen te beschouwen. /Vercïer meende hij, dat de moederschepen, voor- .vliegtuigen, voor ^zoover deze tot het werpen, van bommen en niet uitsluitend verkenningstochten worden gebezigd, op de lijst der aanvalswapenen moeten ge plaatst worden. Hij zinspeelde verder op den bouw van ■n nieuwen Duitschen pantserkruiser en bepleitte dus, dat, indien bepaalde schepen als aanvalswapenen zouden beschouwd 'orden, maatregelen moesten getroffen wor den dat de staten niet al hun krachten zou rlon ccmcemtreeren op een verbetering van het materiaal der kleinere schiepen en zoo doende toch weer offensieve oorlogsschepen zouden bouwen. Naar zijn meening moest ook de bouwprijs der oorlogsschepen per ton een criterium zijn, of een scibip al dan niet offensief is. De duik'booten beschouwt Frankrijk als de fensief. Frankrijk is het echter niet de Ne- derlandsche delegatie eens, dat bepaalde maatregelen tegen de automatische contact- mijnen moeten genomen worden. Deze mij nen behooren alleen in de territoriale wa teren te worden toegelaten. Een incident Een klein incident deed zich voor, door dat Dumont in zijn rede had herinnerd aan de verschillende invallen, waaraan Frank rijk in den loop der eeuwen had blootge staan en aan de beschieting van onbe schermde steden door Duitse hie kruisers in het begin van den oorlog. De Duitsche gedelegeerde von Reinhabem betreurde, clat dc Fransche gedelegeerde met historische herinneringen was aangekomen. Indien men over dJe geschiedenis zou wil len praten, zou ook Duitschland niet behoe ven te zwijgen en aan de Napoleontische oorlogen kunnen herinneren. In het belang van het behouden van een verzoeningsgezinde stemming hoopt von Reinhaben, dat men het verleden zou la ten rusten. HET DONAU-VRAAGSTUK De financieele deskundigen der groote mogendheden, die bij het Donauvraagsf.uk belang hebben, zijn gisteren met hun werk zaamheden gereed gekomen en hebben hun rapport geredigeerd, dat aan die regeeringen toegezonden zal worden. Oostenrijks standpunt. De Oosten ri j ksche 'bondskanselier Dr. Bu- resch sprak zich in den nationalen raad uit voor wederzij dsche voorkeurrechten der Donaustaten, die echter noodzakelijk moe ten worden aangevuld door eenzijdige voor keurrechten met de andere landen. De sociaal-democraat Bauer, die erop wees, dat de regeering bij do jongste ver kiezingen de nederlaag geleden heeft en zei de. dat de sociaal-democraten met het oog op de onderhandelingen met het bui tenland zullen wachten met het eischen van haar aftreding, stelde met betrekking tot liet Donauvraagstuk vast, dat het plan van Tardieu gevallen is. Oostenrijk be hoeft dit niet te betreuren, want het plan voorziet niet in de economische behoeften van midden-Europa. Namens zijn partij protesteerde hij tegen iedere buitenlandsche controle op de Oosten rij ksche staatsfinan ciën. In het verdere verloop werden zoowel door de sociaal-democraten als door de groot-Duitschers en het Heimatblok voor stellen tot onmiddellijke of latere ontbin ding van den nationalen raad ingediend. Op voorstel van de chri stel ij k-soci alen werd daarop met algemeene stemmen beslo ten deze moties naar de constitutioneele commissie te verwijzen, die Woensdag a.s zal bijeenkomen. .p uddincfjxbrifi^ •i'K-v-poijiX.rc'a&ONfNCi&JV URIBURU OVERLEDEN PARIJS, 29 April. De oud-president van Argentinië generaal Jose Francisco Urubum, is aan de gevolgen van een zware operatie, waaraan hij zich gedurende zijYi verblijf te Parijs moest onderwerpen, in den afgeloo- pen nacht op 64-jarigen leeftijd oveirieden. Uriiburu kwam in September 1930 aan de macht door de leiding te nemen van een opstand tegen den raclicaal-socialistlschen president Irigoyen. Kerknieuws- FRIESOHE TAAL IN DE KERK Naar aanleiding van het geval-Oostrum en de pleidooien voor Friesche preeken bevat de ,N.R.Ct." een artikel, waarin betoogd wordt, dat de „volkstaal", waarvoor volgens Dr. Wumkes, kerk noch school gesloten mogen worden, zich niet beperkt tot het Friesch en ook niet daarmee vereenzelvigd mag worden. De schrijver herinnert aan het laatste boek in Antoon Coolen, waarin het sterfbed var in eenvoudigen Brabantsohen dorpeling be sproken wordt. De troostwoorden van der pastoor oefenen grooten invloed door zijn plechtige woorden. „Deze gewijde taal is het Nederlandsch, hetzelfde Nederlandsch dat een dienaar van de kerk, hy zy dan predikant of pastoor, tot nog toe ook bij zijn Friesche pa rochianen pleegt te spreken. Tegenover deze officieele kerktaal staat dus niet alleen het Friesch, maar ook het Peelsch. En ©venz< het Overbetuwsch uit Cremer's novellen, het Amsterdamsch uit Querido's „Jordaan", het Zeeuwsch, Groningsch, Drentsch en Noord-Hol landsch. „Zelfs zou men in Friesland met het Friesch de ^el-levende Friesche ziel" nog niet kunnen bevredigen. De „Luwarder" kan immers een zelfde recht doen gelden op de taal, hy voelt en denkt. En er bestaat een belang rijk verschil tusschen de hartespraak van Biltker, een Franeker en een eilander van Vlieland of Schiermonnikoog". Verder schrijft hij als volgt: „Do Nederlandsch Hervormde Gemeenten zyn, in Friesland gelijk overal elders, gesteld uit een gemengde bevolking. Waarom een te Sneek geplaatste belastingcommies met een „fel-levende Geldersche ziel" niet evengoed het recht hebben in zijn eigen taal te worden toegesproken, als de Friesche zui- velbewerker, die te Schagen aan een fabriek zijn brood verdient? Zal de eerste zich door een preek in het Sneeksch niet evengoed in zijn diepste zielsbehoeften verwaarloosd ge voelen als de laatste door een preek in het Schagensch „Wie in dit opzicht redht wil doen, zal een Babylonische spraakverwarring ontketenen tot loon van zijn moeite ervaren, dat jus ook hier weer summa injuria is. „Bij het streven om het Friesch tot offici eele keriktaal voor een bepaald gewest te pro- clameeren, betreft het echter niet de tegemoet koming aan de volkstaal als hartetaal algemeen. De voorstanders van deze „bewe ging" willen welbewust een bepaalde provin cie in een uitzonderingspositie plaatsen. En dit maaikt het dilemma „volkstaal of niet" on- „Is de „rijkstaal" voor den Fries een vreem de taal, dan is zij dit voor allen, die nog ir de oorspronkelijke primitieve gewestelijke er plaatselijke dialecten voelen en denken, of, om het in een term, analoog aan de tegen stelling Platduitsch en Hoogduitsch uit te druk ken, „plat" praten. In haar algemeenheid zou de vraag moeten luiden: plat preeken of niet? „Wij gelooven niet, dat het streven van Dr. Wumkes en de zijnen uit de volksziel is op gekomen. Eer lijkt het, met allen eerbied ge zegd, een „hobby" van enkele particuliere personen, die zoo iets als den Vlaamschen taal strijd naar ons vaderland willen overbrengen. Het preeken in het Friesch is een geforceerd middel tot afscheiding. De consequentie dit streven zal zyn een Friesche Hervormde Kerk naast de Waalsche Hervormde en de Engelsche Hervormde Gemeenten als onderaf- deeling van de Ned. Herv. Kerk. „Stelt men een dergelijke provinciale auto nomie ten doel, dan dient men dit ideaal langs den wettelijken weg na te streven, en wel door een wijziging in de Reglementen der Ned. Herv. Kerk, waarbij de bepalingen betreffen de de Waalsche Gemeenten, de Presbyteri- aansch-Engelsche of Schotsche Gemeenten en het instituut van den /predikant in de Hoog- duötsche taal bij een Ned. Hervormde Ge meente" tot model kunnen dienen". Gemengd Nieuws. Weerbericht. Hoogste stand te Abisco 76S.3. Laagste stand te Scilly 745.6. Stand vanmorgen halftwaalf 755.5. WEERVERWACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) DE BOUWVAKSTAKING TE SLIEDRECHT Men meldt ons uit Sliedrecht: In den stand van de staking is nog geen verandering gekomen. De werkwilligen wor den eiken avond peer autobus van hun werk gehaald en onder geleide van politie naar hun woning vervoerd. Bij het naar huis gaan zyn velen present, die belust op een relletje, de werkwilligen volgen. BRANDSTICHTING. De veehouder T. de J. te ©osterwolde (Fr.), wiens boerderij is afgebrand, waarby 27 -tuks vee omkwamen, is gearresteerd. Hy erkent, des nachts nog in den stal te zijn geweest, waar de brand het eerst bemerkt werd. Te vens wordt hy verdacht van valschheid in geschrifte op een kwitantie omtrent huur. BIJ HET INSTAPPEN IN DE TREIN GEVALLEN. Hedenmorgen wilde de 40-jarige heer Möller, uit Rotterdam, op het perron te Amersfoort in den nog lijdende trein uit Amsterdam, welke om 8.30 uur aankomt, stappen. Hij kwam te vallen en raakte tusschen trein en perron bekneld. Toen hy bevrijd werd, bleek, dat beide beenen waren gebroken, terwijl de borst kas was ingedrukt. De dokter kon slechts den dood constateeren. DOODSLAG OP OUDEJAARSAVOND. De officier van justitie eischte tegen den rijwielhersteller, verdacht van doodslag, ge pleegd op zekeren S. op Oudejaarsavond 1Ï31 op den Oude Zyds Voorburgwal te Amsterdam, een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. De officier hiel?, er rekening mede, dat zyn Zwakke tot matige Z. tot O. wind; gedeel telijk bewolkt, eenige regen met kans op onweer; iets wainmer. EUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie die gisteren ten W. van IJsland lag, heeft zich Z.Z.O. verplaatst en schijnt im Z.O. richting verder te trekken. Over W. Duitschland daalde de barometer, doch in O.-Duitschland en vooral over Scan dinavië nam de luchtdruk toe, terwijl ook over IJsland zie hhooge druk ontwikkelde. Of deze samenhangt met de rug van hooge druk, die zich ten W. der depressie -heeft vormd, is nog niet te zeggen. In Duitschland en oris land is de ochtendtemperatuur hoog^r en een aanhouden der stijging is nog te i wachten. Het is heel goed mogelijk, dat nog regen zal optreden, waarbij het tot onweers- huitjes kan komen. TEMPERArUUR Stand vanmorgen halftwaalf 13.6 C. 30 APRIL VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 7.53 u. tot 's morgens 4.01 ifc WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshut 2.20 2.20 Caup j i 1.86 1.92 Basel 0.20 0.27 Eins 1.20 1.21 Hunlngen 0.80 0.78 Coblenz 2.09 2.12 Rheinweiler -1.65 -1.57 Trier 0.99 1.03 Kehl 2.27 2.32 Keulen 2.09 1.91 Maxau 3.93 3.98 Rnhrort 0.64 0.66 Wiedesheim 1.03 1.06 Wesel 0.45 0.52 Mannheim 2.68 2.73 Emmerik 1.97 1.88 Lohr 1.50 1.55 Dnsseldorr 1.39 1.38 Mainz 0.62 0.67 Maastricht 1.99 Blngen 1.70 1.76 Venio .11.48 11.36 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 30 ApriL Delfzijl i 7.36 19.47 Hellevoetsl.11.40 Terschelling 3.47 17.04 Willemstad 0.06 12.44 Harllngen 5.24 17.47 Brouwersh. 10.52 23.29 Helder le 0.49—.— Zïerikzee 11.11 23.45 Idem 2e 15.18 Wemeldinge 11.40—.— I.lmuiden 11.55 Vlisslngen 10.14 92.37 H.v Holland 11.11 23.50 Terneuz<*ti 10.46 23.11 Scbevenlng. 11.21 Hansweert 11.12 2 Rotterdam 0.19 13.13 tegenstanders als gevaarlijke personen bekend stenden, dat zij provoceerend optraden en dat verdachte een zeer zenuwachtig persoon is. Hy verwierp echter het verweer op noodweer, dat verdachte aanvoerde. streeft onze courant er naar het meest volmaakte te geven. Alle rubrieken hebben iederen dag onze volle aandacht Beloont U onze moeite eens door het opgeven van een nieuwe abonné! De Administratie

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2