WOENSDAG 27 APRIL 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. P STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN INMIDDELS VERKOCHT In verband met de aanhouding in de Raadsvergadering van 11 April jl., van de behandeling van het voorstel tot den aan koop van de perceelen aan den Nieuwen Rijn no. 73, hoek Middelstegracht en Nach tegaal laan no. 10 is door B. en W. aan de NV. „Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen" gevraagd den ter mijn van aanbieding tot en met 15 Mei 32 te verlengen. Als antwoord op dat verzoek is echter van <le vennootschap bericht ontvangen, flat de onderwerpelijke perceelen inmiddels aan derden zijn verkocht. Het voorstel tot aan koop ton behoeve van de gemeente takken B. en W. mitsdien in. EERVOL ONTSLAG Aangezien tegen Inwilliging van dat ver zoek geen bedenkingen bestaan, geven B. en W. den Raad in overweging aan den heer P. C. Labrijn, op diens verzoek, eervol ontslag to verleenen als lid der Gem. Com- missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon, onder dankzegging voor de als zoodanig bewezen diensten. POELMEER Bij raadsbesluit van 8 Juni 1916 werd aan den Garni zoens-Commandant vergunning verleend voor het maken van een zwemln- richting'in het Poelmeer, nabij de woning van den pachter van den tol aan het Leid- sohe Hole tegen een jaarlijksche recognitie van f 10. De militaire autoriteiten droegen deze zweminrichting echter in 1925 over aan de vereeniging „Poelmeer", welke ver eeniging derhalve voortaan de exploitatie Wegens het drukke bezoek is de vereeni ging voornemens de zweminrichting uit te breiden en te modemiseeren. Zij heeft daar 1oe verzocht van de gemeente, behalve de thans reeds bij haar in gebruik zijnde ge- deelen grond en water nog enkele andere oppervlakten grond en water te mogen Hoewel do inrichting niet binnen de grenzen'van de gemeente Leiden ligt, ver dient het_van particulier initiatief getui gend streven van de vereeniging. om de in richting aan ruimere en betere eisohen te laten voldoen, alle medewerking, vooral ook, omdat vele inwoners dezer gemeente daarvan zullen profiteered Een huurprijs van f 250 per jaar kan in oasu dan ook voldoende worden geacht, terwijl tevens ge volg kan worden gegeven aan het verzoek 'der vereeniging om, met het oog op de door haar te maken zeer belangrijke kosten de verhuring voor een eenigszins Jangen termijn te doen plaats hebben. De verhu ringstermijn ware daarom te henalon op tien jaren. In dezen geest doen B. en W. aan -den Raad een voorstel. OVERNAME STROOKEN GROND EN SLOOT B. en W. geven in overweging te beslui ten kosteloos in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen: .a van H. P. Jansen, te Leiden, de strook grond en sloot, ter grootte van 1855 M2., 1 kadastraal bekend gemeente Leiden .sectie O. no 1365, gelegen aan den Zoeterwoucl- schen weg; b. van J. 't Hart en D. Aanen. te Leiden, het strookje grond ter grootte van 23 MZ deel uitmakende van het perceel kadas traal bekend gemeente Leiden, sectie r, no. 1721, gelegen naibij dn Lagen Morschweg; c van B". H. J. van Linden, te Wassenaar, het.' strookje grond, ter grootte van pl.m. 8 M2.. deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie M, no. 4751. gelegen aan den Zoeterwoud- sc'hen singel. Het is B. en W. gebleken, dat het lokaai op de eerste verdieping van het tijdelijke gemeentehuis, waar de afd. Financiën der gemeente-secretarie gevestigd is, met aan redelijke eisohen voldoet. Het lokaal toch is te klein voor het aantal ambtenaren, dat daarin plaats moet vinden, en voor de te bergen stukken, terwijl bovendien de toetre ding van licht en lucht geheel onvoldoen de is. Het is dan ook dringend noodig in dezen ondoelmatigen en uit hygiënisch oog punt hedenkelijken toestand verbetering te brengen. Ook de daaronder op den beganen grond gelegen lokaliteiten van de afdeeling Algemeen© Zaken behoeven uitbreiding; zoowel voor de ambtenaren, als voor dt berging van liet ardiief en voor het publiek, hetwelk dagelijks in grooten getale zich bij deze afdeeling moet vervoegen, is de ruim te te beperkt. Met het oog hierop hebben B. en \v. een plan voor vergrooting van de bedoelde loka liteiten doen opmaken. Zooals uit dit plan blijkt, is de noodige ruimte verkregen door het ontwerpen van een aanbouw op de open plaats. Op den beganen grond wordt door het tevens wegbreken van een be- staanden gangwand een ruime bergplaats verkregen, terwijl het lokaal, waar de af deeling Algemecne Zaken is gehuisvest, eveneens belangrijk wordt vergroot. Dit ls ook het geval met de ruimte van de afdee ling Financiën, waar voorts door het ma/ ken van een plafondraam met licht- en ventilatiekoker voor een behoorlijke licht en luchttoetreding wordt gezorgd. De kosten van deze verbouwing, tegen de uitvoering waarvan de eigenaar van het. perceel geen bezwaar heeft, worden geraamd op pl.m. f 6000. Dit bedrag kan worden ge put uit het Stadhuisfonds. De Commissie van Fabricage heeft mede gedeeld met de verbouwing accoord te kun nen gaan, doch, gelet op het bedrag der kosten, alleen indien inderdaad een andere, minder bezwarende oplossing niet mogelijk is. Aangezien ook bij nadere overweging 'n andere doelmatige oplossing niet kon wor den gevonden, geven B. en W. den Raad in overweging door vaststelling van den o vergel egden hegrootingsstaat, model D, dienst 1932, een bedrag van f 6000 ter be schikking te stellen ten behoeve van de verbouwing van het tijdelijke gemeentehuis. DE VERBETERING VAN DE HEERENSINGEL Bij raadsbesluit van 10 November 1930 werden gelden beschikbaar gesteld voor do verbreeding en verbetering van den Hce- rcnsingel. B. en W. vermeldden daarbij dat het, niet gelukt was den eigendom te ver krijgen van diverse gedeelten particulieren voortuin, zoodat de rijweg ter plaatse van dip voortuinen geen grootere breedte dan 8.30 Meter kon verkrijgen. De met de betrokken eigenaren voortge zette onderliatu.lelingen hebben er inmid dels toe geleid, dat allen, met uitzondering van don eigenaar van het perceel Heeren- singol no. 41 zich alsnog bereid veaklaard hebben hun gedeelten voortuin aan de ge meente te verknopen tegen den gebrui- kelijken prijs van f 10 per M2. Hierdoor kon de rijwegbreedte bij die voortuinen in plaats van op 8.30 Meter op S.70 Meter worden gebracht, en konden te- yens iets breederc trottoirs worden gemaakt, VAN HET STADHUIS Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier ge meente, in zijn vergadering van den 21en Maart 1932, is vastgesteld de volgende ver ordening; VERORDENING, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gemeenteblad No. 18) op het Rijden, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 30 Maart 1931 (Gemeenteblad No. 11). Eenig Artikel. In artikel 25 der bovengenoemde verorde ning wordt de punt komma achter het on der 13 gestelde vervangen door een punt en vervalt het pnder 14 gestelde. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijn openbare vergadering van den 21en Maart 1932. De Burgemeester, J. SPLINTER Gzn., Weth. lo.-Burg. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 18/21 April 1932, B, No. 2188/22, (2e Afd.) G.S. No. 105, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27en April 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. GEMEENTERAAD AANVULLINGSAGENDA In <le Maandag a.s. te houden raadszitting zal alsnog behandeld worden een voorstel: a om Burgemeester en Wethouders te achtigen aan daarvoor in aanmerking ko mende pachters gedeeltelijk kwijtschelding te verleenen van de verschuldigde pacht- prijz envan wei- en teelland over 1931; b. tot vaststelling van den desbetreffenden hegrootingsstaat. VERJAARDAG H.K.H. PRINSES JULIANA Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prime et> Juiliano. zal het muziek gezelschap „Orpheus", Directeur de heer P. de Rook, een concert geven op de Lammer markt, aanvang 's avonds 8 uur precies. Programma: 1. Wilhelmus Valerius 2. Die Ehrenrwadbe, mansdh. Lehnihordt 3. Ouverture Raymond A. Thomas 4. Geedhioliten aius dem Wiener-Wald, wals Joh. Strauss. 5. Fantaisie „Carmien" G. Bizet Pauze 6. Ouverture „Stradelde" F, v. Flotow 7. Suite-Ballot (5 deeJen) F. Popy 8. Les Saltimba.nques Fantaisie, Ganoie 9. De Nederiamdsobe Leauiw, maredh, P. de Rook 10. Wiien Neeailandsdh bloed, J. Wilms ARTIKEL 194 DER GRONDWET EN DE UITGIFTE DER ZUIDERZEEGRONDEN Lezing van. Ir- Van der Waerden Voor de Vereeniging voor Staatkunde en de Studentenvereeniging voor Sociale lezin gen te Leiden heeft Dr. Ir. Th. van der Waerden gisteravond een inleiding gehou den over het onderwerp: Art. 194 der Grond wet en de uitgifte der Zuiderzee-gronden- Dr. van der Waerden zag voor het in cul tuur brengen van de Zuiderzeegronden geen andere mogelijkheid, dan het scheppen van een nieuw orgaan volgens art. 194 der Grond wet. Hij betoogde in zijn rede, dat een op lossing in die richting mocht worden. ge vonden- Een geanimeerd debat volgde op de inlei ding van den heer Van der Waerden. Zij nog vermeld, dat eenige Leden van de directie van den Wieringermeerpolder deze lezing bijwoonden. LEIDSCHE WANDEL-SPORT-VEREEN. Donderdag a.s. houdt de L.W.S.V. een propagandamarsch over een afstand van 15 K.M. Aan deze marsch kan iedereen deel nemen. 1-Iet tempo zal niet meer dan 6.5 uur zijn. Een goede gelegenheid voor welingen dus. Vertrek half acht vanaf de Hoogewoerd, hoek Bolwerkstraat. waarmede een bedrag van ongeveer f1300 was gemoeid. B. en W. geven den Raad thans, in over eenstemming met het advies van de Com missie van Fabricage, in overweging te b,- sluiten, tegen den prijs van f 10 per M2. aan te koopen: a. van R. Sirag, het gedeelte voortuin, groot plm. 11 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Lei den, sectie K, no. 3728; b. van Miw. J. Meiman—-Straathof, het ge deelte voortuin, groot pl.m. 11 M2-, deel uitmakende van het perceel kadastraal be kend gemeente Leiden, sectie K, no. 3729; c. aan J. van Bentum, het gedeelte voor tuin, groot plm. 11 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal ^bekend ge meente Leiden, sectie Iv, no. 3730; d. aan J. L. van Asten, het gedeelte voor tuin, groot pl.m. 6 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend ge meente Leiden, sectie K,.no. 472; e. aan Mw. J. van der Meerv. Duuren, het gedeelte voortuin, groot pl.m. 6 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gem. Leiden, sectie K, no. 471; f. van Mw. H. de Ridder, het gedeelte voortuin, groot pl.m. 6 M2., deel uitmaken de van het perceel, kadastraal bekend ge meente Leiden, sectie K, no. 470; g. van H. Smittenaar, het gedeelte voor tuin, groot pl.m. 6 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gent. Leiden, sectie K, no. 469; h. van S. Jansen, het gedeelte voortuin, groot pl.m. 8 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Lei den, sectie K, ino, 407; i. van J. F. Dee, het gedeelte voortuin, groot pl.m 6 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal hekend gemeente Lei den, sectie K, no. 466; j. van Mw. P. PillekersLeemans, het gedeelte, voortuin, groot pl m. 8 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal be kend gemeente Leiden, sectie K, no. 3113; k. van I. J. van Egmond, het gedeelte voortuin, groot pl.m. 7 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gem. Leiden, sectie K, no. 3112; 1. van Mw. P. J. Robert—Wurzur, het gedeelte voortuin, groot pl.m. 7 M2., deel uit makende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie K, no. 463; m. van H. L. van Wel, het gedeelte voor tuin, groot. pl.m. 7 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectio K, no. 462; MIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST HET „WEINACHTS-ORATORIUM" Het „Weinachts-oratorium" van Bach is eigenlijk geen oratorium, liet is een op ten volgende rij van zes cantaten voor koor, so li, orkest en orgel. Deze cantaten moesten naar Bach's bedoeling worden uitgevoerd op de drie kerstdagen, Nieuwjaar, Zondag na Nieuwjaar en Drie Koningen. Liturgisch omvatten deze cantaten dus een eenheid en muzikaal zijn ze door de gewijd lyrische stemming er tevens een eenheid van ge maakt. Het dramatisch karakter van het ratorium ontbreekt, doch des te. lieflijker is de lyriek van het werk. Wie het uitvoert, goed wil uitvoeren, moet geheel lyricus zijn en de poëzie van het werk in de fijnste ve zelen doorleven. Anders wordt het vlak en blijft het niet boeien. Daarvoor is het te lang. Coupures worden altijd gemaakt juist om die lengte. Ditmaal nam men de eerste vier cantates volledig, terwijl, 't brui sende en jubelende aanvangskoor van de vijfde cantate als slotkoor werd genomen. Het scheen ons op deze wijze wel een ge lukkige afronding. Het stemmen materiaal van het Toon kunstkoor valt in alle opzichten te prijzen. Door dat er, vooral onder de dames, zoo heel velen zijn, die zangkunstig geschoold wér den ook onder de heeren zijn er krijgt men materiaal, waarop steeds valt te reke nen; menseben, die kunnen lezen, die ze ker zijn van hun inzetten, wie de lastigste koorpassages geen bezwaar zijn, en die ten slotte in den samenzang een nobel en koor klank kunnen voortbrengen.. Dat alles heeft gisteravond weer zonder eenige reser ve kunnen waardeeren. Heldere, stralende sopranen, een mooi donker al ten timbre, goede tenoren en een flink bassenkoor, een ensemble dat zich geenszins behoefde te forceeren, om waar het pas gaf, een forto van groot volume te ontwikkelen en -dat zonder twijfel ook in staat is tot een fijn verinnigd pianissimo. Er was stevig gestudeerd en het resultaat was, dat de partijen er zoo goed in zaten als men kon wenschen. De voordracht was rhythmisch volkomen gaaf, doch wij hadden er een enkel maal gaarne wat meer relief in gevoeld en daar bij denk ik vooral aan de koralen. Zoo hr< ik mij in No. 5 de inzet „O Jesu, Jesu setze" mij nog veel inniger gedacht. Ook da.cht ik mij no. 9 nog mijmerender, waarbij dan de harmonieën fijn moeten worden omrankt door de cóntrapuntiek van fluit, hobo en D-trompet. Ook het „Kyrieleis" aan 't. slot van no. 28 dacht ik mij van een onuitspre kelijke innigheid. Zoo zou ik nog enkele opmerkingen leun en maken, die niet 'de rhythmiök, noch klankverhouding der stemmen, noch de no blesse van het geluid op zich zelf betreffen, doch de voordracht De koren: „Jauchzet, frohlocket", „Ehrc sei Gott", „Herrscher des Himmels" „Lasset uns nun gehen gen Bethlehem", „Fallt mit Danken" en „Ehre sei Dir Gott" voldeden ons uitstekend. Aan toewijding en zekerheid ontbrak het niet. Dit alles was geheel af. Sopraan-soliste was Mej. Mara Dijxhoom, die over prachtig stemmateriaal beschikt, een stralend geluid, dat evenwel nog niet voldoende wordt beheerscht. Haar voor dracht lijdt onder een teveel aan vibrato. Ik denk mij b.v. het koraal „Er ist auf Er- den kommen arm" inniger, serener. Het zijn maar vijf regefs, doch in die vijf regels ligt het geheele Christus-mysterie. Ondanks deze opmerking meenen we, dat deze zan geres een goede toekomst heeft. Ze bezit de steimrniiddelen, muzikaliteit en gevoel voor voordracht. S Alt-soliste was Mej. Dzjobs Isdng, wier ge luid van nature goed is, niet buitengewoon, doch die de gelukkige gave bezit expressie in haar voordracht te kunnen leggen. De tenor, de heer C. Smulders bezit een zeer mooi orgaan, dat eveneens heel goed is geschoold. Er was bij hem een verdien stelijk pogen te bespeuren, om relief aan ziin voordracht te geven, wat hem dikwijls gelukte, terwijl de coloratuur-passages wat vlak bleven. De Bas-soli werden met animo vervuld door den heer J. van Duuren. Begeleidingsapparaat was het Haarlean- sche Orkest, dat zich'over 't geheel verdien stelijk van zijn taak heeft gekweten. In 't bijzonder denken we hier aan de prachtige „Sinfonia", een wonderlijk lichte klaarheid in deze muziek, een wonderlijk orgelge- ruisch in afwisseling met het strijkorkesit, in alt-hobo met fluit. Het geheel verklankt den nacht der Ge boorte in een fijn genuanceerd klankschoón. Ook in de instrumentale tusschenspelen gaf het orkest veel schoons te genieten. Jam mer. dat de passages voor de „Bachtrom- pet" op een gewone trompet moesten wor den gespeeld. Dan stelt de hooge ligging aan den uitvoerenden muzikant te hooge eischen. Overigens is ons nog eens weer opgeval len, hoe Bach telkens weer anders zijn spe lers groepeert, of verschillende solo-instru menten laat optreden voor begeleiding of tusschenspel. Nu eens is het hobo (d'aonore) cello, contrabas en cymbel; soms trompet, hobo en fluit, dan weer viool (bij het Ter zet). Over de prestaties van het orkest mogen we tevreden zijn. Ten slotte vermelden we nog, dat het clavecymbel zeer verdienstelijk Werd bespeeld door Mr. J. A. Leerinik, ter wijl Mej. C. M. de Haas op het orgel ver schillende recitatieven en andere gedeelten begeleidde. Een woord van lof mag aan deze beiden niet worden onthouden. En ten slotte stond liet geheele uitvoe ringsapparaat onder leiding van den heer Richard Boer, die zich opnieuw een begaafd dirigent heeft getoond. Hij werd door het Toonkunstbestuur ge huldigd met een prachtige krans met de Leidsche kleuren. De Gehoorzaal was ge heel vol en heeft den heer Boer voor de pauze en na afloop geestdriftig gehuldigd, een hulde, waarin de dirigent zijn geheel ensemble liet deelen. BOEKVERKOOPING Van 6—13 Mei a.s. zal bij de fa. Burgers- dijk en Niermans in Templum Salamonis weder een boekverkooping plaats hebben. De lijvige catalogus vermeldt o.m. de bi bliotheken van wijlen de heeren Ir W. Mas- sink, oud-directèur van de Gem. H. B.S. al hier, Mr. Joh. Com. van Briel Sasse, oud- knntonreobter te Nieuwveen, Ds. A. K. E. Horst, emeritus-predikant te Velp, E. P. van Steenbergen, notaris te Tiel en ook de zeer belangrijke bibliotheek van Prof. Dr. M. J, v. d. Meer, in leven hoogleeiraar in de Ne- dorlandsche taal en letterkunde aan de Uni versiteit te Frankfort a.M., directeur van het Holland-Instituut BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanpea Andreas z v C F Mat- go en C van Iterson Gerardua Johannes z v S W d Dubbelden en E Voerman Antonlus Wilhelmus z v P M M Pont en M J H Verleg OVERLEDEN: G W Sosef ongeh man 36 j G Boot wedr 89 j. M NeuteboomMelrlnk vr 51 Jaar. GEHUWD: A do Raadt on C E Engels J P Mulder en A Groen DE BAZAAR VAN N.O.M.A.T.E.G, DE OFFICIEELE OPENING. Bij de opening van do bazar van „N. O. M. A. T. E. G." in de Graanbeurs, waarvan we gisteren reeds het een en ander mede deelden, heeft de voorzitter van het comité, de heei- J. Heytmans een inleidend woord gesproken, waarin hij dank bracht aan alle medewerkenden. De eere-voorzitter, Dr. J. Riemens sprak daarna het openingswoord, waarin hij getuigde van zijn groote sympa thie voor het werk van „N. O. M. A. T. E. G." en zijn beste wenschen uitsprak voor het wolslagen van den bazaar. Dr. W. Th. Boissevain sprak daarna als predikant van de wijk waarin vooral het Arbeidsterrein van de vereeniging ligt. Spr. wees er op dat de kerk voor een groot ge deelte leeft uit de activiteit van de gemeen te. Als deze activiteit ontbreekt is de kerk ten doode opgeschreven en daarom verheugt spr. zich in 't werk dat door „N. O. M. A. T. E. G." wordt verricht. Dit werk dat van geestelijke waarde is, omdat het den dienst van Jezus Christus beoogt heeft echter stof felijke hulpmiddelen noodig. Deze bazaar moet daar een gedeelte van verschaffen en daarom hoopt spr. dat de bazaar volkomen zal slagen. Namens de Zilverfabriek te Voorschoten werd daarna aan elk der leden van het co mité als hulde voor hun werk een zilveren lepel aangeboden. De fa Voorhoeve uit Den Haag deed daar een boekwerk bij. Daarna werd de bazaar door de genoodig- den bezichtigd. Jaarverslag 1931 der Leidsche aldeelimg. Aan het jaarverslag van bovengenoemde afdeeling is het volgende ontleend: In de vacature, welke nog steeds in het bestuur was, werd voorzien door de benoe ming van Prof. Dr. J. de Zwaan. Door uitbreiding van het aantal bestuurs leden nam ook Dr. Mr. J. W. Verburgt in het bestuur zitting. Het bestuur was op 31 Dec. 1931 samen, gesteld uit: Ds. Joh. W. Groot Enzerink, voorzitter; mevr. de wed. Prof. J. Vürv heimValk, 's-Gravenhage; Dr. A. Gans; Dr. J. R. F. Rassers; Mr. Dr. J. Schokking. Katwijk; Mr. Dr. J. W. Verburgt; Prof. Di, J. de Zwaan; P. C. G. A. Wijkmans, secre taris-penningmeester, De Laat de Kanter straat no. 9, tel. nr. 1015. Het ledental vermeerderde met 17 en be droeg op 31 December 1931 15b. Aan contributies, giften, subsidies vaip Regeering en 'hoofdbestuur werd ontvangen f 2163.94. De uitgaven bedroegen f 2194.37^. Het nadeelig saldo van f 892.1iy2 over 193u is derhalve f 30.43% over 1931. Dat het tekort met ram f 850 is ver minderd, hebben wij in de eerste plaats te danken aan de nog in 1931 toegekende Rijkssubsidies en de propaganda, welke wij, dank zij de medewerking van bet hoofdbe stuur, door den heer Van Hengel, in Leiden en omstreken hebben kunnen voeren. Aan rechtbanken, politierechters en an dere rechterlijke autoriteiten werden 35 rap porten uitgebracht over aard en vroeger leven van beklaagden. In 33 gevallen gingen de rechtbanken enz. met de conclusie van onze raporten accoord 26 rapporten aarden uitgebracht over ver dachten, wonend te Leiden, e.n 9 over ver dachten, wonend buiten Leiden. In 1931 werden 15 mannelijke voorwaar delijk veroordeelden aan onze afdeeling toegewezen, d. w. z. aan dé afdeeling werd het toezicht op de naleving der bijzondere voorwaarden opgedragen. Op 31 December 1931 stonden er nog 23 mannelijke en 4 vrouwelijke voorwaardelijk veroordeelden onder onze leiding. 17 definitief ontslagen gevangenen kwa men voor hulpverleen mg in aanmerking. Aan allen moest materieel© steun verleend worden, terwijl 10 maal werk voor hen werd gevonden. De afdeeling heeft in 1931 ook getracht een drietal verpleegden uit het Rijksasyi voor psychopathen in de maatschappij te herplaatsen. Alle pogingen in dezen mis lukten evenwel. Wij willen dit. jaarverslag niet beëindi gen. zonder den bewoners van Leiden en haar omgeving hartelijk dank te zeggen voor de vele giften, welke de afdeeling in 1931 mocht ontvangen. Het tekort van honderden is op eenige tientallen guldens na verdwenen; onder zware financieele zorgen gaan wij niet meer gebukt en daarom kunnen wij weer met vertrouwen en opgewektheid onze zware, maar schoon© taak ook voor 1932 aanvaar den. OOSTDUIN EN ARENDSDORP Men schrijft ons: Velen zullen zeker belangstellen in het be zichtigen van een mooi- buiten en van Arendsdorp en Oostduin in het bijzonder om dat deze evenals 't Land van Hoboken in Rotterdam, vermaardheid bezitten door hun ligging bijna in het Centrum van Den Haag. Gravin van Bylandt heeft ze tegen een entree van 1.25 (met thee inbegrepen) open gesteld ten bate van de Vereeniging „Natio nale Dierenzorg" op den len en 3en Zater dag van de e.k, maanden tot en met October van 2 tot 4 uur, ingang hek Arendsdorp; aanvang 7 Mei a.s. Oostduin en Arendsdorp zijn gelegen aan den Wassenaarschenweg no. 66 te Den Haag tegenover het Rosarium. Wij deelen mede. dat te 2.30 gelegenheid bestaat tot het bezichtigen der kassen, 1;er- wijl te 2.30 en te 4 uur een groote wande ling gemaakt kan worden (van 1 1% uur) onder deskundig geleide. Er is ook gelegen held tot het maken van kleine wandelingen op eigen gelegenheid. Ook voor degenen die niet wenschen te wandelen wordt hier een uitgelezen gelegenheid geboden tot het door brengen van een ruistigen langen buiten middag. De Vereeniging „Nationale Dierenzorg" heeft ten doel het stichten van een dieren tehuis en hospitaal voor den Haag en Lei den (terrein Rijksstraatweg) Secretariaat Wassenaarscheweg 42. (Knipt dit uit teneinde het gedurende de komende zomermaanden niet te vergeten). BODEVA-BEKERWEDSTRIJDEN DAMCLUB LEIDEN Maandag werd de 5e ronde gespeeld om den Bodeva-beker. De uitslag ls als volgt: N. Wassen aai'J. Laven 0—2 N. QffcendrieeTeunissen 11 J. B. v. d. WijngaardW. Vis 20 J. Hollem—J. W. Schtlss 02 J. H. v. d. Wijngaard—P. Llgtvoet 1—1 P. v. d. StelC. Gastelaars afgebr, G. v. ZwietenS. v. d. Reek afgebr. A. G. de JeuJ. C. de Graaf 2—0 Belt vrij De stand van de afgebroken partijen van de 4e ronde is als volgt: S. y. du Reck—J. W. Schüss 2—0 G. v. ZwietenTeunissen 11 C. GastelaarsJ. Laven 20 J. H. v, d. Wijngaard—J. Hollem 0—2 LEIDSCH CRISISCOMITE De subcommissie ontwikkeling en ontspan ning van het Crisis-Comité Leiden organi seert Vrijdag 29 April a.s. wederom een con certavond in de Stadsgehoorzaal. Het con cert wordt gegeven door het muziekgezel schap „Niepw Leven", terwijl ter afwissei- ling de humorist de heer Spaanderman eenige humoristische voordrachten zal hou den. Muziekgezelschap en humorist hebben belangeloos hun medewerking toegezegd. Toegang tot dezen avond hebben alle werk loozen met hun gezinnen, op vertoon van stempelkaart. De aanvang is bepaald op acht uur. Programma: 1. Goede Kameraden, Marsch Gh. de Roy van Zuydewijn. 2. Mignormettg, ouverture, J. Baumann. a. Schrikkeljaar. b. De Schoentjes. c. De Etalagepop. d. Schoonmaak, door den heer Spaanderman. 4. Marche Sportive, F. Popy. 5. Elevation, Andante Religieux, J. Baumann. 6. Tète Villagaoise. J. Martin. 7. Océana, Walzer F. Popy. 8. a. De Voetbalwedstrijd, b. Elisabeth, door den heer Spaanderman. 9. Guillaume Tell, Fantaisie. Rossini. 10. Haute-Loire, Marsch. G. Gadenne. Kostelooze vakcursus. Het Crisis Comité moet tot zijn grooten spijt mede deelen, dat. de aangifte van jonge weiMoozen tot het bijwonen van bovenbe doelde cursus nog zeer gering is en wel zoo gering dat, indien er zich geen meerdere candidaten aanmelden, de cursus niet kan doorgaan. Er moeten zicli ministens 30 can- diidiaten aanmelden (pl.m. 15 uit de metaal- nijverthedds pl.m. 15 uit de bouwvaken) wil de ouirsus slagen. De gelegenheid tot aan melding is alsnog deze week opengesteld op werkdagen behalve Zaterdags van des avonds 7 tot 9 ure, bij den heer Verwijs, directeur, van M. S. C., in het gebouw van het. genootschap, Pietenskerkgradht. De bedoelde cursus staat in geeneriei ver hand met de school van het genootschap M. S. G., doch gaat uit van het Crisis-Comité. Het te geven onderwijs is uitsluitend vak onderwijs (niet pra.ktisöh) en wol drie dagen voor de metaalbewerkers, drie dagen voor de bouwvakarbeiders, des morgens van 9 tot 12 ure. Tijdsduur van den cursus 3 maanden, voorloopdg. Jonge werk loozen, maakt van deze gel genlheid om Uwe vakkennis te vermeerde ren, gebx-uik, het ml U later zeer te nutte komen. AANBESTEDING In café Trianon is hedenmorgen aanbe steed door het arohitecten-bureau Lohmann en Ponsen het verbouwen van perceol Le vendaal No. 35 alhier, het amoveeren van het aangrenzende perceel No. 37 en het al daar bouwen van een winkeGhuis met bo venwoning. Ingeschreven was als volgt: Dubbeldam en HulsvMder, Scheveningm f 19888.—, W. Timmens, Leiden f 20885.—; Gebrs. M. en A. van Breda, Sassenheim f 22900.J. Waarnaar Leiden f 18890.fa, Jac. van Kist, Leiden f 22500.A. v. Nieuw koop, Sassenheim f 22375.L. van Beuse- koim Jr, Alphen; fa v d I^elie en Kantebeen f26000.fa Luittenaar en Abspoel f 26200; J. C. Ginjaar Leiden f25000; J. de Wit, Lei der dorp f 25.400; Neuteboom en de Vrind, Leiden 21.000; Gebrs. Ransdorp, Sassen heim f 21.449; Gebrs. Stik voort, Leiden f 24.945; Warnaar en Hoogstraten f 17.875; Voordauw, Zwammerdam 18250, K. VAN K. RIJNLAND Wijziging. 25 April. N.V. Leidsche Fabriek van lampepit en breigaren v.h. Firma van 't Hooft en Co. Leiden Ouderijn 3133. Pro curatie verleend aan W. van Koppenhagen, Uit den Omtrek, ALKEMADE GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag 27 April 1932, des namiddags om 2 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Voorstel van B. en W. tot het toepassen van een tijdelijke salariskorting, groot 3 pet., op de jaarwedden van de ambtenaren in dienst dezer gemeente, ingaande 1 Mei 1932. 2. Voorstel tot verlenging van de steun regeling voor werkloozen tot 4 Juni 1932. 3. Voorstel tot het aangaan \an een nieu we rekening-couranto vereen komst met dt N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. 4. Vaststelling van een nieuwe verordening als bedoeld in artikel 13, le lid, der Leer plichtwet. 5. Benoeming van een lid van de Commis sie van Toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente, wegens periodieke aftreding op 1 Jan. 1932 van den heer G. Meijer. Aan beveling: 1. G. Meijer, 2. W. Adema. 6. Vaststelling van een aantal pensioen grondslagen. 7. Reclames hondenbelasting. 8. Reclames schoolgeld. 9. Ingekomen stukken en mededeelingen. HAZERSWOUDE CHR. ORANJEVEREENIGING Vrijdagavond half acht hoopt voor de Chr. Oranje vereeniging in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. J. J. C. Karres, prgd. der Ned. Herv. Kerk te Apeldoorn. Een groote opkomst mag zeker worden verwacht, daar Ds. Karres geen onbekende is. EIERVEILING Bij de gehouden veiling waren aangevoerd 18944 eieren, waarvoor werd besteed voor kipeieren f 2.20—2.80, eepdeieren f 1.80— f 2.25 per 100 stu'ks. Kaas f 0.17—0.23 per burgerlijke stand. ONDERTROUWD; W Oppolaar 26 J. en A de Jong 26 j. BEVALLEN: M van GoozenLoos a. J E VerhagenWolmerstott z. M van IRooyen— van Klaveren z. J A OudeeluIs—Dorst z. OVERLEDEN: A van Klaveren 61 J., goh. met K Groen HP Boting, 9 maunden. ALPHEN AAN DEN RIJN AANRIJDING Nabij de Iloometraa.t werd door plotse ling oversteken het 8-jarig dochtertje ven den heer do X, aangereden door een pas-. eeeirende auto. Door den bestuurder, diie aan clit ongeval geen schuld heeft, werd het meisje naar de ouderlijke woning vervoerd. PALESTINA We berkmeren er even aan dait de lezing van Ds. Schouten, ten bate ven „IIulp in Nood", hedenavond gehouden wordt in de Geref. Kerk Raadhuisstraat. KATWIJK AAN DEN RIJN CONTACTVERGADERING J. V. EN M. V, Gisteravond werd een con tact-vciwdo^ ring belegd tusschen de Geref. J.V. „PrecL 12la" en de Geref. M.V. „Ps. 90 17b" aai de groote zaail der Geref. Kerk. De vergadering werd geleid door den voorzitter der J-.V., den heer Joh. Sohone- v-eld.'die de vergadering op de gebruike lijke wijze opende. Door mej. Corry Zuydendujm, Md van de Meisjeevereeniging, werd iaigeleid bet onder werp „Geloofszekerheid en Geloofstwijfel". Namens de Jon.geldngGvereen.igi'ng werd door C. v. d. Gugten Czn. behandeld het on derwerp „De beteekeniis van de Gemeone Gratie voor het Maatschappelijk leven". Op beide onderwerpen volgde een geaaii- meerde en 'leerzame bespreking. Met dankgebed werd de vergadering ge sloten, PERSONALIA Mej. Jannie Noort a'lhier, ontving met tan gang van 2 Mei een benoeming tot leerling verpleegster aan het Zee-Hospitium te Kat wijk. aan Zee. KATWIJK AAN ZEE ORANJE-VEREEENIGING In Casa Cara werd de goedbezochte ver gadering gehouden van bovengenoemde Vereeniging. Door den voorzitter, de heer J. Volbeda, werden de aanwezigen welkom geheeten. Spr. zei, dat de tijdsomstandig heden verandering van werkprogramma noo dig maken. Het is de trots der vereeniging, minstens eens per jaar met alle gepaste middelen den nationalen feestdag te oa'gani. seeren. Zoo wij hiermede voort willen gaan, zal voorzichtigheid geboden zijn. Is er stem ming tot feestvieren? Kunnen hiertoe of fers gevraagd worden? Hierna bracht do spreker dank aan allen, bevolking, leden, collectanten, personeel der scholen, poljtio en pers voor de medewerking en steun, in het afgeloopen jaar verleend. De secretaris, de heer H. I-Iageman, bracht nu het jaarverslag uit. Er werd door aftre ding van het bestuur een nieuw bestuur ge kozen, met uitzondering van den heer J. Baalbergen, due zijn functie behield. De nieuwe voorzitter, de heer J. Volbeda, bleek een goed organisator te zijn. Voorts werd in het verslag uitvoerig vermeld het ver- lop der feesten over 1931. De penningmeester, de heer J. Baalber gen, brengt verslag uit over het gevoerde financieele beheer. D ontvangsten en uit gaven bedroegen resp. f 1969.50 on 1933 al zoo een batig saldo latende van f36.50. Door de kascommissie, bestaande uit de heeren W. van Beelen en J. Dubbeldam werd alles in de beste orde bevonden. Hierna kwam de bestuursverkiezing aart de beurt. Aan de beurt van aftreden waren heeren H. Hageman, J. Baalbergen en A. i U 'ronk. De eeirste twee avenschten niet uerkozen te worden. Bij eerste stemming werd herkozen de heer A. Pronk en geko-1 zen de heer J. H. Huetink. Bij de volgehde I vrije stemming verkreeg de heer D. C. O. Boekhoven nagenoeg alle stemmen. De drie heeren namen hun benoeming aan. De voorzitter hoopte, dat met hen do aangename samenweiking zou voortduren, i die ook bestond bij de aftredenden. Aan de orde kwam nu het belangrijke j punt: „Voorstellen voor den a.s. Koninginnc dag". Dit punt was, aldus de voorzitter,.'ern stig door het bestuur onder de oogen ge zien, genoopt door de ernstige tijden. Een grootsch opgezet programma brengt te veel onkosten mee. Op de bestuursvergadering is besloten, actief te zijn, maar tevens dat de viering van den Koninginnedag een sober karakter moet dragen. In verband hiermede werd door de leden besloten, 's morgens een Kinderzangdag te houden door alle kinderen, gevolgd door een trac- tatie. Een voorstel van gowichtigen aard werd nog door den voorzitter ingediend, nl. om dit jaar geen collecte te houden. Deze heeft verleden jaar opgebracht f 914.80. Opze Oranje-Vereeniging is meer gebaat bij vaste bijdragen. Om de collecte te vervangen worde er een intensieve campagne op touw gezet tot het werven van nieuwe leden. Na langdurige discussie werd met algemeene stemmen besloten om de collecte te doen vervallen. Hierna volgdie de sluiting door den voorzitter. QUICKER DAN DE QUICK BOYS Uit de consumptie en kleedtent van ds Voetbal vereeniging „Quick Boys" aan de Nieuwe Zeeweg is door verbreking van het slot ingebroken. Met meeneming van 1 Vs kist kwatta zijn de onbekenden vertrokken, aan de Politie de puzzle van hun idientiteit overlatend©. DROEVIG ONGEVAL Bij de afzanderij aan het Badhotelterrein had een droevig ongeval plaats. De 60 jari ge Joh. v. D. wilde de rails oversteken, juist toen een geladen zandtrein met tame lijke snelheid van de hoogte afkwam. Hoe wel de begeleider van den trein alle moge lijke moeite deed om v. D., die nogal doof is, opmerkzaam te maken, gelukte dit niet. Hij werd door den trein gegrepen, met het noodlottig gevolg, dat zijn linkeronderbeea werd afgereden.^ Dr. Eikelenboom en Dr. Lodider waren spoedig ter plaatse en ver leenden eerste hulp. De ongelukkige is naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overge bracht, GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer C Tjebhes, slaagde te Den Haag voor het examen der de stuurman groote stoomvaart. KOUDEKERK ONTSPANNINGSAVOND WERKLOOZEN Het programma van de ontspannings avond voor de werkloozen op Donderdag Vrijdag as. vermeldt muzieknummers en een aantal aardige tooneelstukjes. Boven dien zullen met welwillende medewerking van de dames Van Beek, Boer en Van Dok« kum ter afwisseling eenige zangnummers worden uitgevoerd. ONDER EEN STAPEL HOUT Zaterdagavond to omstreeks zeven vertoefde de timmerman R. A. M., wonende' in de Hoogewoerd alhier, met zijn zwager J. H. in zijn werkplaats, toen plotseling, waarschijnlijk tengevolge van trilling door het verkeer, een groote stapel hout omkan telde en op belden terecht kwam. Met zeer veel moeite en pijn konden beide zich, el kander helpende, van onder het hout bevrij den. M. bleek er het slechtste aan toe, door dat hij een been zoodanig had bezeerd, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen en eenigen tijd ziju beroeps bezigheden niet zal kunnen verrichten. J. H. had geen ernstig letsel opgeloopcn;

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6