JU?tutn> £rihsdjr dTourant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken Ontwapening Christenplicht? ABONNEMENT: TVr kwartaal 1 3-25 (B«schlkklngskosten f 0 15.) Per week 0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zonri.ng Bil dagelijksche zending 7-— Alias bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3643 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 26 APRIL 1932 ADVZBTENTIEH Van 1 tot 5 regels.. van 1—5 regels Elke regel meer...- 0.43 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Het is Ds. Priester wel gelukt eenig idéé te geven van de beteekenis van het onderhavige vraagstuk: „Niets minder dan de toekomst van onze gansche beschaving of wat daar voor doorgaat, staat hier op het spel. En dan is het niet voldoende om oor logsromans gelezen te hebben of oor logsfilms te hebben gezien. Wij moeten er iets van gaan begrijpen, dat achter de schermen oorlogen werden voorbe reid en nog worden voorbereid. Wij moeten ons eenig inzicht verwerven in de vaak demonische machten, die naar een nieuwe oorlog drijven, die, zoo hij uitbreken moest, nog heel iets anders zou beteekenen, dan in al die oorlogs romans beschreven staat." Majoor End res geeft in zijn boek Gifgasoorlog, het groote gevaar deze teekening van een toekomstige lucht aanval „Boven de belangrijkste fabrieken worden witte fosforbommen naar bene den geworpen. Een zee van onuitblusch- bare vlammen verheft zich ten hemel. De bevolking vlucht in paniekstemming naar de onderaardsche schuilplaatsen. Een draadloos telegram uit een der vliegtuigen meldt de resultaten. Een tweede eskader nadert, dat gifgasbom men uitstrooit. Bij tusscher.poozen wordt deze dubbele aanval herhaald, totdat alles in een zee van vlammen staat en giftige gaswolken de bedekken, waar eens tienduizenden menschen woonden." Waar de huidige hyperbewapenin gen, een directe en indirecte bedreiging vormen voor de wereldvrede, moet de menschheid haar veiligheid zoèken in het neerleggen van de wapens, in de eerste plaats in de algeheele vernieti ging van alle chemische aanvalsmid delen. Zeker, ook daarmee zou alle gevaar nog lang niet geweken zjjn. De techniek zegt Ds. Priester wischt alle ver schil tusschen vredesindustrie en oor logsindustrie uit. En een volstrekt ont wapende wereld zou misschien weer ten prooi vallen aan andere, even gevaar lijke maphten. Doch wanneer de Christenheid weer het algejneen bewustzijn zou vermogen te wekken, dat „de internationale ver houdingen moeten worden gebracht on der den invloed van het Evangelie van Jezus Christus", kon het niet anders of ook de onzalige wedstrijd in openlijke en geheime bewapening zou een einde nemen. Oorlog, maar in 't bizonder oor log in zjjn tegenwoordige vorm, uitslui tend als brute openbaring van op de spits gedreven egoïsme èn Christendom zijn onvereenigbaar. Daarom is het Christenplicht te ijve ren voor ontwapening, het is te zeggèn, die ontwapening, die het oorlogsgevaar iets zou kunnen verminderen en de vredeskansen doen stijgen. Want laten wij goed begrijpen, dat niet bewapening-op-zichzelf het gevaar vormt, noch ook ontwapening-op-zich- zelf vredeszekerheid beteekent. „Wanneer men iets van het samen gesteld karakter van het oorlogsvraag- stuk heeft begrepen nog eenmaal citeeren we de brochure beseft men voldoende, dat het tenslotte van de ge zindheid der menschen (afhangt)". Dwaasheid en roekelooze kortzichtig heid is het, alle krachten te verspillen in een strijd voor eenzijdige ontwape ning van een kleine, vreedzame natie, die de oorlog verafschuwt, nimmer een aanvalsoorlog zal beginnen, doch alleen bedacht is op handhaving van zijn grondgebied. Een revolver, die een rustig reiziger, op veiligheid bedacht, bij zich steekt, vormt voor geen eerlijk mensch een be dreiging. Maar wel een revolver in de hand van dieven en moordenaars. Wij meenen dat, indien Ds. Priester dit voldoende in 't oog gehouden had, hij minder sterk aan 't eind van zijn ge schrift, naar het anti-militairisme zou hebben overgeheld. Strijd voor Ontwapening Christen plicht. Doch Christenplicht gebiedt niet, zichzelf weerloos te maken. Maakt u tot lam, dan eten de wolven u op. In de booze dagen, die komen, vraagt God van ons, gelijk in de bange jaren, toen de oorlog woedde, de erve, die Hij v niet geheel duidelijk In het laatste nummer van de „Vrijzinnig- Democraat" maakt Mr Marchant enkele opmerkingen over salarisverlaging van over heidspersoneel en het z.g. scheerwetje, de korting op de uitkeering der gemeentefonds belasting. De schrijver betoogt allereerst, dat de goed- gesalarieerden geen reden tot ontevreden heid hebben, wanneer hun geldelijk inko men iets cJaa.lt, omdat de koopkracht van het geld toenam: „de kosten van levensonder houd zijn met enkele tientallen percenten gedaald". (Dit is, als men het ge he levensonderhoud in aanmerking neemt, niet vrij van overdrijving; maar de stelling is juist)" Hieruit concludeert Mr Marchant dan ver der, dat het niet aangaat om de korting, welke het rijk thans toepast, door verhooging der opcenten op de fondsbelasting te verha len op de belastingbetalers, die als groep toch reeds hun inkomen belangrijk zagen dalen. Dit alles is duidelijk. Maar niet duidelijk is ons nu de tweede stelling, dat de regee ring niet met het scheerwetje had moeten komen; want daardoor is centraal verzet gen loondruk gerezen en nu ishet moeilijk voor de gemeenten om zelfstandige regelin gen te treffen. Zij hadden toch verlaging moeten voorstellen. Deze opvatting strookt niet met de wer kelijkheid. Immers zijn er nu ook nog gemeenten, welke belastingen en tarieven verhoogen, doch niet aan de salarissen raken. Andere doen het noodgedwongen, omdat de regeering het bedrag toch inhoudt en verontschuldigen zich dus op deze wijze. Terwijl er ten slotte in bijna elke raad nog een minderheid te vinden is, die botweg elke verlaging weigert; niet, omdat de regeering het overleg bemoeilijkt heeft, maar omdat men tegen elke loonsverlaging is, ook in die gevallen, waar de bezoldiging behoorlijk was. De regeeringsmethode heeft althans dit voor, dat niet gekort wordt in alle kleine ge meenten, omdat daar de salarieering meestal aan de schrale kant is en niet in die g Jen, waar het loonpeil laag is. Op deze gronden valt het scheerwetje, hoe men er overigens over moge denken, dan ook niet te veroordeelen. De redeneering, welke in elk geval de schuld op de regeering legt, lijkt ons eenigszins gewrongen. DE HEER SCHAPER BEDANKT ALS LID VAN GEDEP. STATEN Naar wij vernemen heeft de heer J. H. A. Schaper met ingang van 1 Mei a.s. bedankt als lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. Zeer waarschijnlijk staat dit bedanken in verband met de groeiende oppositie in de S. D. A. P. tegen cumulatie van publieke ons afpaalde, te bewaren. Wjj zullen! den Heere onzen God niet verzoeken, i J. H. A. SCHAPER functies. Nog niet zoo lang geleden heeft de heer Gerhard die lid der Tweede Kamer o«i Gedeputeerde voor Noord-Holland was, om dezelide reden ontslag als kamerlid geno men. De heer Schaper daarentegen blijft in de landspolitiek. Van die zijden beschouwd, juichen wij dit besluit toe: de cumulatie moet zoo langza merhand de wereld uit. En ook gelooven wij, dat het goed is voor de kamerfractie der S.D.A.P., als de heer Schaper daarvan Jid blijft uitmaken Hoewel we het als een verlies zien. dat hij het college van Ged. Staten verlaat Want daar was hij echt op zijn plaats en pakte hij de dingen practisch aan. De heer Schaper is altijd iemand geweest, die ce dingen durfde zeggen, zooals hij ze 7ag; hij heeft het, voorzoover het naar buiten doordrong, als Gedeputeerde ook gedaan. Hij sloot zijn oogen niet voor de werkelijk heid en draafde niet door met sommige partijgenooten. Van die kant beschouwd, is zijn aftreden derhalve te betreuren; hoewel het b.v. een kleine kunst is om een even gematigd en bezadigd opvolger voor hem te vinden als hij zelf ws. Maar we behoeven in dat op zicht de SD.A.P. geen advies te geven Dan zou ze het mogelijk juist niet doen. De heer Slaper, die reeds 64 jaar oud >s heoft ern J. staat van dienst. Tot ts9l .was hij huis- --n decoratieschilder, voorts journalist, raadslid in Groningen, lid P-ov NED. WERKLIEDENVERBOND „PATRIMONIUM" DE BESTUURSVERKIEZING CONCEPT SOCIAAL PROGRAM Nadat op de eerste Patrimonium-bijeen komst de rede van den heer C. S ra e e n k was aangehoord, waarvan wij reeds in ons nummer van gisteren verslag gaven, en de bespreking der jaarverslagen had plaats ge had, werd in de vacature-J. Douwes Jr. ge kozen de heer C G o o t e van Vecnendaal. De overige aftredende leden de heeren J. Hollander, G. Baas Kzn., R. Hagoort cn M. H. Lut ter werden bij enkele candi- daatstelling heritozen. De heeren H. Gord eau, afgevaardigde van het Ned. Jongelings Verbond, en ds. C J. v. d. Boom van Overschie, voorzitter der Geref. Manncnvereenigingen, spraken daar op de vergadering toe. Verder werd nog het woord gevoerd door den heer K. Kruithof namens het C. N. V., en den heer J. Schouten, namens de A.-R. Kamerciub. De avondvergadering werd o. m. bijgewoond door den heer B a r- tels, C.-II. weihouder der gemeente Zwolle, den heer W ij n b e e k namens den Bond J.V. op G. G., alsmede door afgevaardigden van den Chr. Nationalen Werkmansbond en den Chr. Geref. Jongelingshond en Prof. Dr. A. G. H on i g van kampen. De Voorzitter sprak nog een enkel woord aan het adres van den thans aanwezigen heer Douwes, wethouder van Amsterdam, aarna het presidium door hem werd over- den heer J. II o 11 a n d e De heer C. Smeenk hield daarop zijn C. SMEENK inleiding op de artt 1—7 van het Concept Sociaal Program. Spr. begint met te herinneren aan de sa- enstelling van het „oude" Christelijk So ciaal Program. Dat „oude" program is thans erouderd. Dank zij den arbeid van Patri monium is een groot deel van dat program tot verwezenlijking gekomen. Waar wij thans over veel meer te beschikken hebben dan .onze vaderen" in de 90er jaren, was het noodzakelijk dat het program werd gewij zigd. Op het terrein van Kerk en School hebben onze vaderen vooraan gestaan en onder Gods zegen veel bereikt Spr. noemt de namen van Groen van Prinsterer, Kuy- per, Lohman, de Visser. Als de vraag word! gesteld of door het practische werk de so ciale studie niet is verwaarloosd, npoet deze bevestigend beantwoord worden. Dr. Kuyper heeft onder ons de sociale studie ter hand genomen er. verschillende pennevruchten getuigen van zijn arbeid. Ook anderen hebben in die richting gewerkt Spr. werkt dit breeder uit mneer men het program van 1894 ver gelijkt met het heden, dan rijst de vraag of het nieuwe program eveneens moet wonion voorzien van een considerans. Komende tot de te bespreken artikelen verwijst spr. voor een groot deel naar de door hem in het orgaan geschreven arti- In verband met art. 1 merkt spr. op dat in art. 1 de natuur wordt vooropgesteld. Naar het woord van Calvijn .is de H. S. de bril waardoor wij de openbaring Gods in de na tuur beter kunnen verstaan. Conform de Calvinistische belijdenis is dit artikel ge steld, zooals het gesteld is. Spr. bestrijdt de meening, als zou in het vervolg van art. 1 het aardsche gemeen schapsleven gesteld worden boven het zoe ken van de eere Gods in Maatschappij en Staat. Wij staan, aldus spr., nog altijd voor het groote probleem van individu en gemeen schap. Hier speelt het beperkte mensche- lijke inzicht een groote rol. De harmonie tusschen die beiden zal eerst in het komen de Koninkrijk Gods tot volle ontplooiing ko men. De naam is de meest volkomen indi vidualiteit. Tegenover allerlei stroomingen Staten in die provincie, in 1899 lid der Tweede Kamer, iu 1919 lid Prov. Stat-m Zuid-Holland en sedert 1926 lid der Ged. Staten. En overal vond hij waardeering hij vriend en tegenstander. Het bovenstaande was reeds geschreven en gezet, toen Het Volk het bericht bracht, dat de heer Schapei om gezondheidsr edenen ontslag nam als lid der Staten en dus ojk als Gedeputeerde. Hij hoopt eepige weken rust te nemen en nü Pinksteren zijn werk zaamheden als kamerlid te hervatten. die meenen dat we er langs geleidelijken weg wel komen zullen, hebben we Gods Woord vast te houden. In verband hiermede wijst spr. op uitlatingen van Nietzsche en Spenglpr en stelt deze tegenover uitspraken van de Heilige Schrift. De Bijbel leert ons dat er altijd een breuk zal blijven bestaan tusschen wereld en Koninkrijk Gods. Toch moeten wij met ons reformatorisch werk doorgaan omdat Christus ons daartoe de kracht geeft. De in art 2 geponeerde stelling dat alle dingen aan Gods souvereiniteit onderwor pen zijn behoeft geen nader betoog. Uit die stelling vloeit als vanzelf liet res tant van dit art. voort Spr. gaat hierop na der In en merkt op dat daar een groot vraag stuk gesteld wordt, waarvan het niet zoo ge makkelijk is een oplossing te vinden, n.l. de strijd tusschen Gezag en Vrijheid. Dank zij onze constitutioneele regeeringsvorm is La.v. van dien strijd een stap in de goede richting gedaan. Met betrekking tot het Staatsabsolutisme bestrijdt spr. de meening van Mr. J. A. Levy, dat de Staat alles mag. Dit is natuurlijk niet in overeenstemming met ons souvereiniteit? begrip. De Overheid is er om het recht Gods te handhaven op alle terrein. Spr. acht het geen bezwaar te zeggen dai de overheid in ons constitutioneele land de wet geeft Spr. wijst op de onjuiste meening dat b.v. onze sociale wetgeving een vrucht Is van den modernen tijd. Komende tot art 3, merkt spr. op dat Pa trimonium verwerpt het oude liberale indi vidualisme, dat het organisch karakter dei Maatschappij miskende en door het te zeer afwijzen van de bemoeiing der Overheid met de zonde die in ieder menschenhart leeft geen rekening hield. Patrimonium verwerpt ook het neo-libe- ralisme. alsmede het socialisme in zijn ver schillende nuanceeringen. In verband met een voorstel van de afd Watergraafsmeer, wil spr. in art. 3 ook de klassenstrijd vermelden. Naar aanleiding van art 4 wijst spr. op de socialistische meeningen over het gezin en den privaten eigendom. Spr. stelt in 't kort de meening van den Bijbel daartegen over. Naar het oordeel van spr. zou het socialistisch streven tenslotte neerkomen op gemeenschappelijke armoede. Grond eigen dom alsmede wetgeving en recht aangaande de verhoudingen on het terrein van den ar- beid bedrijfs-organisatie komen even eens in art 3 naar voren, waarbij spr. enkele toelichtingen geeft en deze met voorbeelden illustreert Art. 5 handelt over de Kerk en over den rustdag. In verband met een opmerking van de afd. Watergraafsmeer, zal het beter zijn te spreken van de Kerk als vrucht van de openbaring Gods cn niet als een open baring. Over art. 6, waarin over volksopvoeding en onderwijs gesproken wordt, behoeft spr. niets te zeggen. Art 7 handelt over het streven des volks naar hoogere ontwikkeling en welvaart waaraan onmiddellijk verbonden is de vloek. om der zonde wil op de menschheid rust De overheid heeft derhalve te waken voor de bescherming des volks tegen allerlei ge varen die het bedreigen. (Applaus). De heer J. Hollander 2e voorzitter dankt den heer Smeenk, voor zijn ge- wichtigen arbeid. De avondvergadering werd besloten met een concert door het Chr. Harmonie-Orkest „De Bazuin", dir. W. Scholtens, en de Ge mengde Zangvereeniging „Patrimonium", directeur de heer Scholtanus. Slotwoord Ds. H. A. Monnik. In de vergadering van hedenmiddag wer den ten slotte de artikelen 1—7 van het Concept Sociaal Program vastgesteld, waar na ds. H. A. M u n n i k, van Zwolle, een opwekkend slotwoord sprak. Met blijdschap constateert spr„ dat de geest der vaderen stempel gezet heeft en dat ook deze bondsvergadering de dingen van bet stoffelijke leven bezien heeft onder hoo- ger licht In de bondsvergadering werd de concentratie gezocht, maar alleen om haar vruchtbaar te doen zijn voor het leven der leden in de breede kringen van het maat schappijleven. De rijkdom van een bonds vergadering bestaat toch daarin, dat veel tvangen werd om in het leven der maai schappij uit te dragen. In dit licht ziet spr. zijn taak om een slotwoord te spreken over Individueel én Sociaal. Met opzet heeft hij die woorden door hot •oordje en verbonden. Hij wil geen keuze stellen tusschen die beide, omdat hij meent dat nooit het eene prijsgegeven mag worden ten koste van het andere! Het gaat hier om de juiste verhouding tusschen die beide. Ilier raken we aan een vraagstuk, dat de eeuwen door de geesten verdeeld heeft Het Liberalisme eischte de heerschappij van het individu met al de schrikkelijke gevolgen die dat meebracht Het socialisme eischt de heerschappij van het sociale ten koste van het individueele. Het liberalisme eindigt in sociale machtsopenbaring, waarin het echt gemeenschappelijke zoek is en het so cialisme leidt tot de onbeperkte tyrannio van het individu, waarbij de gemeenschap teloor gaat In het godsdienstige leven vindt ge de ethische levenshouding, waar alle nadruk gelegd wordt op het individueele geioofs leven, dat voor de praktijk van het sociale altijd zeer onvruchtbaar blijft, terwijl in de Roomsche kerk het individueele aan het sociale wordt opgeofferd en de kerk als zoo danig de ontplooiing van het persoonlijke geloofsleven ten onder houdt Gods Woord stelt de twee begrippen naast elkaar. In de belijdenis: Ik geloof in God den Vader, den Almachtige, Schepper des hemels en der aarde wordt tegelijk het ind»- idueele en sociale gegrepen. Het uitganes- punt van ons leven mag noch in het indi vidueele liggen, noch in het sociale alleen. in het Woord Gods zelf. De mensch is geschapen naar Gods beeld, individueel en gemeenschappelijk. In Christus liggen beide begrippen samen verbonden. Die Chri3tus door het geloof is ingeplant Individueel, is daarmee lid van het lichaam. Gods Woord komt tot ons met individueele eisrhen maar ook met eischcn als lid van de ge meenschapsroeping. In het geloof hebben we den levenseisch. die Gods Woord ons stelt persoonlijk te aanvaarden en dan is daarmee vanzelt aangewezen onze sociale taak. Spreker uit den wensch, dat Patrimonium moge voortgaan den socialen levenseisch van Gods Woord uit te dragen op hope, dat die eisch individueel worde aanvaard en opgevolgd tot eere "Gods en tot heil van het leven der maatschappij. DE WINKELSLUITINGSWET een personeelsmotie Op eer personeelsvergadering van de fir ma C. Jam in te Rotterdam is een motie aan genomen inzake de winkelsluitingswet, d'c op 1 Mei as. in werking treedt. Het origi neel van deze motie is voorzien van 2t'43 handteekeningen en ligt naar ons gemeld wordt, ter inzage bij de secretaris der per soneelsvereeniging Hugo de Grootstraat 41 te Rotterdam, alwaar ook betuigingeu van instemming worden verwacht In de motie wordt gezegd, dat met stijgen de ongerustheid dg datum van 1 Mei wordt tegemoetge-zien. Men meent allerdringendst de aandacht van alle welmeenende en wel denkende Nederlanders te moeten vestigen op het huns inziens buiitengewoon ongun stig gekozen tijdstip van invoering van een wet. die zulke funeste gevolgen voor de samenleving kan hebben, waar toch een ieder er van overtuigd moet zijn, dat het zoeken van werkverruiming In deze drus kende tijd?n het grootste probleem is terwijl door inwerkingtreding van bedoelde wet eerder het tegenovergestelde het geval zal Overal in den lande, aldus gaat de motie verder gaan stemmen op van hen, die de zelfde vrees koesteren als ondergeteekenden overal worden ernstige waarschuwingen ge hoord tegen de invoering op dit mom°nt. Hoewel in een „Open Brief' van de werk geefster. de firma Jamin zelve', in het oe- heel geen hoop gekoesterd wordt omtrent eventueele opschorting of verniet tring van de winkelsluitingswet, meenen ondergeteeken- den toch met bijzonderen nadruk e^n be roep te mogen doen op het verantwoorde lijkheidsgevoel van hen die in deze rich ting onverhoopt invloed zouden kunnen uitoefenen. Is het nog niet voldoende dat ook het kleine Nederland zwaar te lijden heeft onder de gevolgen van de Wereld crisis? Moeten alle Nederlanders niet ge zamenlijk met alle macht d i e maatrege len helpen bevorderen, welke den druk der tijden minder zouden kunnen doen gevoe len, en moeten zij daartegenover niet met volle energie al datgene weren, hetwelk juist die crisisgevolgen zou kunnen ver zwaren? Bloeiende beidrijven en floreerende onder nemingen zijn er tegenwoordig helaas slechts bedroevend weinige te vinden, ook in Nederland, en daarom moet ieder, die stelling wil kiezen tegen do kunstmatige vernietiging van kleine restjes maatschap pelijke welvaart, zijn stem met kracht vur heffen tegen alle maatregelen, van wélke zijde ook, dae in dezen wereld-ontwrichten- den tijd een verslechtering van den alge- meenen toestand ten gevolge zouden kunnsn hebben". Nóg is het niet te laat, zoo besluit het per soneel. een der resteerende dagen van de maand April kan het Nederlandsche Volk de blijde mare brengen: „De winkelsluitingswet van de baan". UIT HET SOCIALE LEVEN HET LOONCONFLICT IN DE DRENTSCHE VENEN Het aantal stakers breidt zich uit Omtrent de loonconflicten in het Drentsche reenbedrjjf meldt men ons, dat tot heden in den stand van zaken geen verandering is ingetreden. Te Nieuw-Weerdinge zouden de arbeiders Zaterdag beslist hebben over het voorstel der verveners, inhoudende 10 procent loonsverla ging, doch het is wederom niet tot een stem ming kunnen komen. Het schjjnt, dat thans conflict van langeren duur moet worden verwacht dan waarop men hier aanvankelijk gerekend had. In het rayon Roswinkel hebben de arbeiders het werk neergelegd, na afwijzing van het patroonsvoorstel tot verlaging van da loonen met 10 procent. In het rayon Barger-Oostveen, attende het veengebied van Zwartemeer tot Nieuw-Amsterdam, zjjn geheime stemmin gen gehouden over het voorstel tot 10 procent verlaging. Tot dusver is alleen bekend, dat de R.-K. arbeiders het voorstel met overgroote meerderheid verworpen hebben, doch de andere organisaties zullen dit voorbeeld wel gevolgd nebben, zoodat staking wel vrjj zeker is. Van werkgeverszijde schijnt men riet op :n spoedigen afloop van het conflict te •kenen, hetgeen men aan dien kant trouwens niet erg vindt, omdat men toch gaame de productie beperken wilde. De arbeidersorgani- •s willen nog trachten door bemiddeling Mr Bouma, burgemeester van Emmen, de l sprekingen weer hervat te krijgen, op basis de handhaving van de oude uurloonen en dezelfde tarieven voor het maken van persturf en het turfgraven; voor het overige zouden de besturen geneigd zijn by hun leden de verlaging van 10 procent te verdedigen. Te Exloërmond hebben de arbeiders .iun be sturen opgedragen te trachten in nadere on derhandelingen tè treden met de werkgevers- De bepaling van den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, dat werklooze eenarbeiders niet meer by de werkverschaf fing geplaatst mogen worden, heeft tenge volge gehad, dat uit de gemeente Emmen een 500-tal arbeiders niet meer aan het werk is kunnen gaan. Dit besluit heeft met de staking niets te maken. Het is de gewone beperking vóór den zomer. Zooveel mogelijk zjjn veen arbeiders uitgesloten, omdat die in normale jaren ook in het veenbedryf werkzaam zouden zjjn. Het getal der te werk geste'dcn hjj de gemeente Emmen is van 2800 thans ingekrom pen tot 950. Dit getal zal waarschijnlijk nog verder dalen wanneer in het rayon Barger- Oostveen de staking mocht uitbreken. De werkloozentramdienst is stop gezet, terwijl i>ok de autobusdienst der werkverschaffing aanmerkelijk is ingekrompen. Tot dusver bljjft het ondanks de uitbreiding tn het aantal stakers overal alles rustig. CHRISTELIJK SOCIALE ONTWIKKELING De meerdere be' n-Melh-g voor de Christe- lijk-sociale beweging h'ii. ,e het niet in geljjke mate, gepaard te gaau n»ei de "meien-1 bier, Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De heer J. H. A. Schaper bedankt als lid .•an Gedep. Staten van Zuid-Holland. Het loonconflict ln de Drentsche venen, (blz. 2) Na de Pruisische ver' <^zing. Zullen Cen- t.um en Nationaal-socialisten tot samenwer- king komen'. De ontwapeningsberaadslagingen opge schort tot na de Fransche verkiezingen. Albert Thomas doet in de International© Arbeidsconfen ntie een beroep op de regeerin gen om tot daden te komen. Een tornado in de Vereen. Staten. Ter gelegenheid van het 300-jarlg bestaan der Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam heeft de Academische Senaat een aantal eere-doctoraten verleend. (blz. 5) De thee-invoerrechten in Engeland (Eco nomische Problemen). (blz. 9) De splonnage in de Groote Oorlog. (blz. 3) Financieele brief uit Amerika. Griekenland heft de gouden standaard op. Adres van verschillende organisaties aan de minister van Onderwijs inzake het ver plichte leervak „Lichamelijke Oefening". Verschenen is het Jaarverslag van de N.V. Levensverzekeringsmaatschappij Utrecht. Schaakrubriek. In dit nummer beginnen ivij een serie artikelen aver de Spionnage in de Groote Oorlog. de begeerte naar meerdere kennis van de his torie dier beweging en de beginselen, waar door die beweging gedragen wordt. Instituut „Gerito" te Vlaardingen deelt ons althans mede, dat het aantal deelnemers aan zjjn cursus voor Christel jjk-sociale ontwikke ling gestadig toeneemt. Verschillende vakbonden laten vrijgestelden voor haar rekening den cursus volgen, terwjjl thans een niet onaanzienlijke vakorganisatie met genoemd Instituut een collectief contract (voor rekening van den Bond) heeft aange gaan, voor dertig barer leden en wel met deze bijzondere voorwaarden: tweemaal per jaar controlerepetitie, na het eerste cursusjaar een cursistendag en aan het eind een examen, in tegenwoordigheid van het Bondsbestuur. Het valt zeer zeker ie prijzen, dat een orga nisatie op deze wjjze den leden steun biedt. Een stap in de goede richting. Anderen ten voorbeeld. Gemengd Nieuws, DE ROOFOVERVAL TE NIJMEGEN De beide Duitschers, dio aangehouden werden in verband met den roofoverval in de villa aan den Groesbeekscheweg te Nij megen, bewoond door den heer Smits en zijn dochter, hebben een volledige bekente nis afgelegd- Uit deze bekentnis is gebleken, dat aan den overval drie personen hebben deelgeno men. Twee van hen doorzochten de gelijk vloers gelegen vertrekken, terwijl do derd© naar boven ging. Hier vond een hevige worsteling met den heer S. en diens dochter plaats, waarna het drietal op de vlucht sloeg. Gebleken is, dat de beido aangehoudenen zich aan verschillende inbraken hebben schuldig gemaakt, zoodat de Nijmeegsche recherche een goede vangst gedaan heeft- Men heeft thans ook het spoor van den derden Duitsrher, die over de grens was gevlucht en 650 meenam. De man moet zich begeven hebben naar een dorpje bij Milst® in Westfalen, waar zijn ouders wonen. De Nijmeegsche recherche heeft zich in verbinding gesteld met de Duitsehe politie om zijn uitlevering te kunnen verkrijgen. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Onder Weert (L.) kwam een luxe auto uit Roermond in snelle vaart aangereden ter hoog te van den Moesdijk. Daar waren eenige kinde ren aan het spelen. Het tienjarig zoontje van den heer Jansen werd door de auto gegrepen en op slag gedood. Door den schok reed de auto tegen een boom. De wagen werd bescha digd, doch de bestuurder kon toch nog weg- t^{tenlck°nder ZiCh iCtS Van hCt onseval oan De baanwachter van den spoorwegovergang heeft intusschen het nummer onthouden en dit aan de politie medegedeeld, die thans een onderzoek instelt. DE OUDE RUILHANDEL. De schaarschte van het geld onder de land bouwers heeft de oude ruilhandel weer in het leven geroepen. Te Rynzaterwoude ruil de een landbouwer 5 kop aardappelen tegen 5 kop eieren. Hieruit blykt ook de hooge prys der aardappelen en de abnormaal lage notec- ring der kipeieren. ACHT BIGGEN VOOR EE\ POT BIER De caféhouder T. v. d. Hoogen te Oude water bezat 8 gezonde biggen van 8 weken oud, die hjj tegen geen enkelen prjjs kon ver- .koopen. Ten einde raad heeft v. d. H. de 8 biggen verkocht aan den heer S. voor eenpotje

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1