$lmwt JfrütóriK (iïvurmit Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT! Per kwartaal 3.25 (Boschikkinfiskosten f 0.15.) Per week 0.25 Voor hel Buitenland bij Weke' lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending n 7.— Alle9 bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent mei Zondagsblad 7Vfe cent Zondnesblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3638 WOENSDAG 20 APRIL 1932 ADVURTENTIEN Van 1 tot 5 regels..................... 1.1 ">Vt F.tke reeel meer0.22^ Ir.gez Mededeelingen van 1—5 regel9 2.30 Elke regel meer 0.43 Bij contracl belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 12e Jaargang Uit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. v een rapport zonder conclusie Dezer dagen is een hoogst belangrijk en degelijk rapport verschenen over de vraag, hoe het verder zal behooren te gaan met de verplichte koepokinenting. Uittreksels en overzichten van dit rapport, dat een boekwerk werd, geven tweeërlei in druk. Eenerzijds, dat de medische weten schap op zeer hoog peil staat en met groote toewijding en nauwgezetheid beoefend wordt Hier is geen rapport, waarmee men zich met eenige geleerdheid van de zaak af tracht te maken en nu maar concludeert, dat het zoo erg niet is, en dat men gerust de vroe gere methode weer kan toepassen. Geen spraKe van: elke hypothese is aan de wetten der medische wetenschap getoetst en elke mogelljKheid is onder de oogen gezien. Maar en dat is de tweede indruk, het re sultaat'stelt teleur. De geleerde rapporteurs erkennen, dat zij het niet verder konden brengen dan hypothesen, veronderstellingen. Zij moeten toegeven, dat de inenting ge varen voor .de gezondheid oplevert; zij" con- stateeren, dat ze in bepaalde streken, in be paalde. maanden en op bepaalde leeftijden minder gevaarlijk is, dan anders; maar zij keeren niet terug tot het oude standpunt, toen de medische wetenschap met gewisse zekerheid verklaarde: de inenting is volko men onschadelijk. Ook de medische wetenschap is tot de overtuiging en erkenning gekomen, dat „op haar gebied geen vaste wetten en regels be staan"; zegt een man der wetenschap zélf, die dit rapport beoordeelt. >Vij\ zouden het anders zeggen, want wij gelooven, dat God wèl vaste wetten en regels verordineerd heeft; maar de mensch zal tel kens ervaren, dat zijn kennis en inzicht be perkt blijft En zoo komen deze geleerden dan tot-de conclusie, dat er bij de encephalitis óf een onbekend virus (smetstof) gekomen is ;dat een sluimerend virus door de Inenting actief geworden is. Hef zijn geleerde hy pothesen, doch'het blijven veronderstellin gen; rrieer niet. En het middel om de scha delijke gevolgen -te keeren, vond men even min. Het is te waardeeren, dat dit rapport zulks in ronde woorden erkent. Dat verhoogt onze eerbied voor de wetenschap meer, dan een •ongemotiveerde zelfingenomenheid. Echter, het doet ook twee conclusies trek- 'ken. Eerst, dat den mensch bescheidenheid past. Wij weten niet, want wij zijn van gisteren en morgen staan we wellicht weer voor een wetenschappelijk onaangename verrassing. 'Het blijft bij zoeken en naspeu ren en we mogen God danken, dat er zoo veel gevonden wordt. Doch anderzijds past de' belijdenis, dat er ook hier verborgen din gen zijn, welke menschen niet kunnen door schouwen. En voorts staat na dit rapport wel vast, dat er, afgezien van alle andere motieven, van verplichte inenting geen sprake kan zijn. Een voorbehoedmiddel met zulke 'risico's kan en mag, reeds dadrom, niet van over heidswege voorgeschreven worden. Hier ligt de beslissing bij den persoon zelf of bij zijn verzorgers. Elke dwang is ongeoorloofd. beweging zoo nauwkeurig mogelijk uit el kaar houden? Het lijkt ons tamelijk incon- sckwenL Als anderen zich echter wel aan de regel houden, dan is het ook niet goed. Wat de Christelijke en Roomsch-Katholie- ke vakbeweging verdedigt en verlangt, wordt niet steeds volledig gedekt door de houding, welke z.g. rechtsche arbeiders-vertegenwoor digers in de Tweede Kamer aannemen. Om de doodeenvoudige reden, dat men de politie ke gevolgen, welke het sociaal-economisch inzicht zouden meebrengen, niet steeds voor -zijn rekening durft te nemen. In zulke gevallen moeten die afgevaardig den het ontgelden. Onze taai-kracht schiet te kort, om ook maar één procent van de roode verachting behoorlijk uit te beelden. En toch gebeurt er niets anders, dan dat er rekening gehouden wordt met de ouder- wetsche, degelijke stelling van de roode pers, dat politiek en vakbeweging ieder haar eigen wetten en methoden hebben. Het schijnt dus, dat de S.D.A.P. alleen dan het volgen van de goede democratische ge- woont^ om de functies van partij en vakbe weging zoo nauwkeurig mogelijk uiteen te houden, op prijs stelt, als hetin haar kraam te pas komt. In andere gevallen keert ze het blaadje óm!' BINNENLAND. een ouderwetsche stelling In een hoofdartikel in de roode pers kon men dezer dagen van de volgende ouderwet- sche, degelijke, stelling kennis nemen: Het was steeds een goede sociaal-de mocratische gewoonte om de functies van partij en vakbeweging zoo nauwkeurig mogelijk uiteen te houden. Elk van beide heeft haar eigen strijdmethoden, haar •eigen wetten, die uit haar eigen taak voortvloeien en zij moeten zich dus ook zelfstandig ontwikkelen. Zoo verkeerd als het voor de partij zou zijn, wanneer de •vakbeweging haar de strijdwijze zou voor schrijven, zoo ondeugdelijk is het voor de 'vakbeweging, als een politieke partij, door haar eigen politieke gezichtspunten geleid, aan de vakbeweging een strijd wijze zou willen opdringen. Dit wordt gezegd naar aanleiding van het optreden de«- links-socialisten en met terug slag blijkbaar op de critiek, welke de uitge treden leider Schmidt in zijn radio-rede wenschte uit te oefenen op de moderne sta kingsleiders in Twente. meening, hier verkondigd, dat politieke partij en sociale vakorganisatie niet met el kaar vereenzelvigd mogen worden, is o.i. volkomen juist. Maar, als de S.D.A.P. dit inzicht van de links-socialisten vordert, waarom leeft zij er dan zelf niet naar? En waarom neemt zij anderen kwalijk, dat zij het wél doen? De afgescheiden leden van de S.D.A.P. ver zochten invloed' in het N.V.V.; doch dit werd geweigerd Waarom? Wel, zei de roode pers: wie de S D -\.P. verlaat, keert daarmee feitelijk ook den rug toe aan het N.V.V.; ■want die twee zijn één. js'dat nu; de functies van partij, en vak OFFICIEELE BERICHTEN WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provin- e Groningen: a. tot voorzitter van het hoofdbestuur van het waterschap Hunsingo, H. Westers te Hom huizen, gemeente Kloosterburen; b. tot lid van het bestuur van het water schap Oterdum, J. Noordhoff, te Winschoten; c. tot lid van het hoofdbestuur van het wa terschap Reiderland voor het le onderdeel K. T. Kremer te Finsterwolde; 2e. in de provincie Gelderland: tot plaatsvervangend heemraad van het polderdistrict Wageningen en Bennekom, O. G. Folmer te Bennekom, gem. Ede; 3e. in de provincie Zeeland: a. tot djjkgraaf van den Ströödorpe polder (Zmd-Beveland); L. Th. Vogelaar te- Krab- b. tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Stroodorpé polder (Zuid-Beveland), Th. A. Vogelaar te Krabbendijke; en is aan C. Jochemsen te Bennekom, gem. Ede, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend heemraad van liet pol derdistrict Wageningen en Bennekom. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE SPOORWEGEN. De heeren Kampschöer en Van de Bilt hebben aan den Minister.van Water staat vragen gesteld inzake de Nederland- sche Spoorwegen. Zij wenschtcn o. m. te we ten of de Minister niet van oordeel is, dat wanneer niet door wijziging van de bestaan de tarieven en de bedrijfspolitiek, het ver voer door de Spoorwegen wordt bevorderd, belangrijke sommen door het Rijk zullen moeten worden bijgepast om de tekorten te dekken. PENSIOENKORTING TE MIDDELBURG De meerderheid van B. cn W. van Mid delburg stelt voor voortaan alle gerrieente- personeel dé 8Vo pensioenpremie te laten betalen. De minderheid wil niet verder gaan dan noodig is om aan de korting, die het Rijk voor de gemeenten invoert, te ontkomen. De commissie voor georganiseerd overleg ees met elf stemmen het meerderheids- voorstel van B. en W. af en nam met meer derheid van stemmen het minderheidsvoor- stel aan. De minderheid van de commissie verzette zich tegen elke salarisvermindering, 'eiken vorm ook. DE ELECTRISCHE FIETS SPOEDIG TE VERWACHTEN. Al eenige maanden zijn er geruchten in omloop, dat men in het Philips Laboratorium doende is.met het ontwerpen van een electrisch voortbewogen rijwiel. Naar men thans ver neemt, hebben proefnemingen met dit nieuwe rijwiel in de praktijk zeer goede resultaten opgeleverd, zoodat op deze nieuwe vinding reeds eenige tijd geleden octrooien zijn aan gevraagd. Inmiddels heeft Philips aan een vijftal Nederlandsche rij wielf abrieken het recht verleend om, gebruik makende van hare indingen op dit gebied, electrische rijwielen te construeeren. Deze fabrieken zijn: N. V. Burgers E. N. R. te Deventer; Gazelle-Iïywiel- fabriek te Dieren; Jüncker-Rij wielf abrieken te Rotterdam; N. V. Simplex, Machine- en Ry- wielfabrieken te Amsterdam; N. V. Handel Mij. R. S. Stokvis Zn. te Rotterdam. Men is in deze fabrieken thans bezig de laatste hand aan de electrische rijwielen te leggen, zoodat deze spoedig op de markt zul len verschijnen. DE ARNHEMSCHE BELASTINGEN OPCENTEN VAN 70 OP 75. De gemeenteraad van Arnhem heeft be sloten het aantal opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting van 70 te bren gen op 75, zulks in verband met de kosten an den houw der nieuwe Rijnbrug en de cerschrijding van de begrooting voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Van de 5 nieuwe opcenten zullen 2 opcenten dienen als com pensatie voor het uit de bruggelden le vor- brugfonds, terwijl de opbrer-st vnn de drie andere aangewend kan worden: tot ver sterking van de gewone middel BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD DE EERSTE STAP Zij. die iets verwacht hebben van de Overheidsbemoeiing met 't tooneel. moeten toch wel heel erg teleurgesteld zijn over wat er de laatste weken in Amsterdam is Reeds jaren was er een tamelijk sterke bemoeiing van ons stadsbestuur met de schouwburg en met de tooneclgezolschap pen. VV.ij hadden niet alleen onze .Stads schouwburg" op het Leidsche Plein, wij hadden ook de geprivilegeerde besjteiers van dat gebouw, een gezelschap, dat reke nen kon enkel jaren op het Leidsche Plein te resideeren. Voor dat privilege ontving de Gemeente niets, maar daarvoor betaalde ze een zeer helangrijké subsidie. Zooals dat in den loop der jaren met veel subsidies is gegaan, steeg deze post geregeld en angstwekkend. Maar het doei van deze belangrijke uitgave is gelooven wij. nimmer bereikt. In de laat ste jaren minder nog dan ooit. Tweeërlei doel heeft men, vergissen wij ons niet al te zeer. .beoogd'mét deze over heidsbemoeiing. In dg eerste plaats om mo gelijk te maken, dat waarlijk „kunst" ge geven kon worden. In de tweede plaats te voorkomen, dat in de Stadsschouwburg „schuhd" gegeven werd. Misschien is dal laatste gelukt, ai heeft men ook in de geprivilegeerde schouwbum wel zg. boulevard-stukken gegeven, die elk gezelschap, ook zonder subsidie in elke Amrierdamsche schouwburg geeft. Wat echter het voornaamste doel betreft is men het er vrijwel over eens. dat dit niet is bereikt. Zelfs de beste onder hen. die in de laatste jaren dé schouwburg be speeld hebben, Dr. Rovaards. heeft van de zijde der voorstanders van overheidsbe moeiing niet veel meer dan critiek gehoord En na Ro.vaards is het van jaar tot jam- slimmer geworden. - Men heeft allerlei moeilijkheden gekregen met de gezelschappen, deze zijn in steeds grooter finantieele zorgen gekomen, faillis sementen kwamen en gezelschappen vrclon uiteen, nieuwe troepen kwamen op. maar het einde is nu gekomen: geen privileges meer; het contract met de bespelers is ont bonden; geen nieuw contract wordt aange gaan. wij gaan nu de Schouwburg ver huren. zooals wij elk ander gebouw zouden kunnen verhuren, avond voor avond, zonder verdere verantwoordelijkheid. Wij treden nu nog maar enkel als verhuurders op, niet meer als Schoüwburg-exploitanten. zoo hopen wij, een eerste stap naar het breken met alle banden op dii terrein. Als wij straks voor schouwburgen heel geen subsidie meer geven en als wij ook niet langer er een Stadsschouwburg op. na houden, dan komen wij eerst op zuive ren bodem. Het is te begrijpen, dat deze tijd ook voor het tooneel groote moeilijkheden brengt. Maar als wij het goed zien zijn er toch heel andere moeilijkheden dan die van de crisis-omstandigheden. De voornaamste oor zaak van de moeilijkheid is. dat het publiek niet meer vraagt naar dit soort vertooning. Zeker er zijn nog veel menschen. die naar de schouwburg gaan. Onder de ouderen voor al en onder de burgerij. Maar het volk gaat niet naar de schouwburg. Vopr de massa heeft ze geen beteekenis. Deze voedt zich op een andere Wij kunnen helaas niet zeggen, dat men zich van de schouwburg afkeert omdat men naar hooger genot heeft leeren grijpen. Voor een groot deel heeft de bioscoop de klan dizie overgenomen. Dat strookt meer met onzen mechanischen gerationaliseerenden tijd. De bioscoop is trouwens veel meer actu eel. Ze geeft de nieuwste snufjes, ze geeft goede muziek, ze geeft ons alles op de meest eenvoudige en gemakkelijkste wijze. Ze vraagt geen te groote inspanning en geeft het maximum aan sensatie. Dat schijnt het volk meer te trekken dan het tooneel. dat geen kracht heeft zich te verjongen. Wij zijn in deze kringen en in deze sfeer niet thuis Maar wij verstaan er iets van, als wij van een der sprekers in den Raad hooren. dat er geen volkstooneel is. En deze spreker dacht daarbij niet aan platte stukken, maar aan een kunstuiting, die weer greep het leven van de volksmassa omdat h,et uit de strevingen en idealen, die hier' leven en werken geboren is. Zien wij goed dan is het met het tooneel gedaan. Voor onze kringen was dat al jaren cultuur-factor kan het moeilijk meer worden aanvaard. Zoo wordt het nu ook voor de andere groepen onzer bevolking En het zijn maar weinigen, die nog hoop hebben. Inmiddels zien we. wellicht als voorloo- ïr van wat komen zal. het leekentooneel en 't spreekkoor opkomen. Ook nog weinig belangrijk. Maar toch niet zonder beteeke- Wanneer kunstenaars zich hieraan geven, kunstenaars, die immers ook profe ten zijn. dan kan hieruit iets groeien dat dichter staat bij onze opvattingen dan het hernepstooneel en dat minder gevaar loont te komen tot zoo geweldige verwording als het tooneel van onze dagen. AREND VAN AMSTEL. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS ortètilk'vzSoop*'11* °ver he' algemeel' Ter gelegenheid van den verjaardag van Vermelden wij ten slotte nog dat door den Z. K. H. den Prins der Nederlanden heeft het afdeelingsvoorzitter het gerucht werd tegen Nederlandsche Roode Kr*uis de navolgende gesproken, dat de O. S. P. nu al last hoeft onderscheidingen verleend: van het zich gevormd hebben van 'n link a. het kruis van verdienste aan: mevr. J. A. vleugel, een communistische oppositie v Dinger-de Lorme van Rossum, mevr. F. 't Schmidt en De Kadt tegen de sociaal- Sss-Vetter, mevr. F. Gualthérie van Weezei- democratische leiding van Stenhuis en Firn- ICakebeeke, H. C. J. M. van Dijk, arts, I. N men. van Hanja, J. C. Baumann en Dr. G. E. H. Spr. noemde dit een verdachtmaking Verspijck Mijnssen; j het „Volk", dat er op uit zou zijn de b. de medaille von verdienste in zilver aan: j zelende arbeiders van de O. S. P. terug te rnevr. A. van Aken-Jobse, D. ter Braak, A. j houden. Jirigman, B. de Korte, A. P. Bakker, S. J. Varossieau, M. W'. Verboom, A. v. d. Berg, G. Krabbendam, S. Bok, A. van Bennekom en M. Verhage; c. de medaille van verdienste in brons aan: S. Cohen, M. G. A. Nyhuis, W. Spronsen en J. N. A. Terbeek, GED. STATEN VAN N.-HOLLAND Ged. Staten van Noord-Holland deelen in ;n circulaire aan de gemeentebesturen mede, dat zij voorshands geen termen aan- ig achten om een algemeene verlaging de jaarwedden van burgemeesters, se cretarissen en oni vangers té overwegen. Slechts liet openen van de mogelijkheid n pensioensverhaal toe te passen kan, naar hun oordeel, in aanmerking komen. Zij vragen nu vóór 15 Mei e.k. met hét in zicht zoowel van de Gemeenteraden als van de colleges van B. en W. aangaande bedoeld 'oomemen te worden in kennis gesteld- ..SONNEHEERDT" 't Was gisteren een zonnige dag op „Son- neheerdt" te Ermelo. Des morgens was er vergadering van liet dagelijksch bestuur, orn één uur koffietafel, waaraan bestuur afgevaardigden mèt de blinden, een aantel van 'n 50 personen, deelnamen. Daarna ge legenheid tot bezichtiging van het werk der blinden. Bepaald fraai degelijk werk: man den, borstels, vrouwelijke handwerken, enz. Om 2 uur werd de jaarvergadering dom den voorzitter, Ds. B. J.. C R ij nders, van Hilversum, op cfó gebruikelijke wijze ge opend, waarna Psalm 23 werd gelezen. Een woord van welkom werd toegeroepen aan allen, vooral aan de vele afgevaardigden doch in 't bijzonder aan den heer Baron M .rkaay, burgemeester van Ermelo en den oud-voorzitter Ds. Sikkel, uit Amsterdam O.a. woonde ook de heer hovv. oud Imive- meester van Loosduinen, de vergadering bij. De verslagen van secretaresse en penning- moester en van de directrice (over werk schaffing) werden om hun inhoud en aangename wijze, waarop ze waren saamge- steld, met volle aandacht aangehoord. Aftredende bestuursleden werden her- ozen. Ds. Sikkel sprak in een gloedvolle rede over „Werken en Wonen", die daarin duide lijk liet blijken zijn nog steeds volle lielde voor „Sonneheerdl" en zijn bewoners. Zijn rede maakte blijkbaar diepen indruk op zijn hoorders. Na hét eindigen van zijn rede sloot hij de vergadering met gebed. Na ronddienen van thee ging men uiteen en werd een aantal der gasten per autobus naar slation Amersfoort gebracht. Mej. F. v. d. Kaag, Noordsingel 118 te Rotterdam heeft hoekjes met fraaie gezich ten over „Sonnoheerdt" en verstrekt belang stellenden gaarne inlichting over de stich ting. UIT HET SOCIALE LEVEN AMSTERDAM DE KORTING OP LOONEN EN WEDDEN. Het onderwijzend personeel. Door B. en W. worden thans aan den Raad mededeelingen gedaan van het z.g. Kortingswetje en de gevolgen daarvan. Zij maken melding, dat zij voor een voldongen feit zijn geplaatst en de nieuwe wet moe ten toepassen. Zij deelen voorts uitvoerig mede van de onderhandelingen, gevoerd in het georganiseerd overleg en die hebben ge leid tot overeenstemming met de ambtena ren, maar niet met de werklieden. B. en W. stellen daarom den Raad voor ten aanzien van de korting op de loonen van de werklieden en den duur van de be staande loonregeling eenzelfde regeling te treffen, als waaromtrent zij in de Centrale Commissiën voor de Ambtenaren en het politiepersoneel overeenstemming hebben be reikt. Voorts stellen B. en VV. voor de kor ting niet toe te passen op het garantieloon van de werklieden der Arbeidsreserve 211 op het loon voor wacht- en waakdiensten. Aangezien de korting ook moet worden toe gepast op de salarissen der hoofdambtena- en directeuren van diensten en bedrij ven, hebben zij over een korting op de sa larissen ook overleg gepleegd in de Cen trale Commissie voor georganiseerd over met de ambtenaren, op wie het amb tenarenreglement niet van toepassing is, en met het instituut van directeuren. Bij dit overleg werd overeenstemming bereikt Waar voorts de korting ook toegepast dient te worden op de salarissen van die gemeente-ambtenaren, wier salaris wordt vastgesteld door Gedep. Staten van Noord Holland en door de Kroon, stellen B. en W. voor aan Gedep. Staten van Noord-Holland te verzoeken op het salaris van den gem.- secretaris, van den gemeente-ontvanger en de ambtenaren van den Burgert. Stand en aan de Kroon op het salaris van den hoofd- ommissaris van politie, den plaatsvervan- genden Hoofdcommissaris en de commissa rissen van politie, tijdelijk een korting toe te passen van 2VZ pCt. van de eerste f 1000 en 5 pCt. van het bedrag, waarmee het salaris de f 1000 te boven gaat. Ook achten B. en W. het noodzakelijk dat tot korting ook op de bezoldiging van het onderwijzend personeel wordt besloten. Zij achten het rationeel dat deze korting in hoofdzaak overeenkomt, ook wat de pro gressie betreft met die, welke op de wed den der ambtenaren, vallende onder het ambtenarenreglement, zal worden toege- ROTT. LLOYD RAPIDE In aansluiting op liet motorschip Baloenri an den Rot'erdamschen I.loyd, welk schip 22 April van Marseille vertrekt, zal de Rntt. Lloyd Rapide in verhand met ie invoering van den zomertijd in België en Frankrijk, van Den Haag vertrekken op Donderdag 21 April 12.41, van Rotterdam 13.15 en Roosen daal 3-4-15. SALARISVERLAGING BIJ DE K. N. S. De directie van de K.N.S.M. te Amster dam heeft eer, salarisverlaging van aangekondigd, t.w. 5 op 1 Juni en weder om 5 op 1 Sept., met uitzondering van de salarissen heneden 70 per maand. De di tie heeft tevens besloten het maximum-eala ris der typisten, steno-typisten en vrc lijke correspondenten te brongen op max. 180C per jaar, hetgeen een verlaging met zich brengt van hedragen tot 1300 per jaar. De directie heeft zich tet de regeering ge wend om steun. De Alg. Ned. Bond van handels- en kan toorbodionden heeft er bij de directie op aan gedrongen om, indien de regecringshulp niet voor alle bedienden het resultaat zou op leveren, dat het ontslag zou worden inge trokken, dan de schadeloosstelling voc eventueel ontslagenen aldus te verbeteren, dat voor ieder dienstjaar een maandsalar als schadeloosstelling zou worden gegeven, met een maximum van zes maanden. Van directie-zijde werd toegezegd, dat dit voor stel zou worden besproken. Genoemde Bond /.al zich thans Lot de geering wenden, met het verzoek om op korten termijn steunmaatregelen te treffen, teneinde de ontslagen en verder voor het personeel dreigende maatregelen te voorko men. Deze regeeringsmaatregelen zullen ge paard moeten gaan met overheidsinmenging in het bedrijf. Gemengd Nieuws. ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN Gistermiddag omstreeks half vyf is in de Newtonstraat, nabij de van Swindenstraat te Den Haag, een ernstig ongeval gebeurd, waarvan een 7-jarig meisje, genaamd M. S.. wonende in laatstgenoemde straat, het slachtoffer is geworden. Het meisje kwam, volgens ooggetuigen, plotseling achter een langs het trottoir stil staande auto vandaan, op het oogenblik dat een auto, bestuurd door den heer van B., uit de van Ravesteynstraat, passeerde. Voordat deze gelegenheid had den wagen tot stilstand te brengen, was het kind reden. Het werd in zorgwekkenden toestand met een ernstige hoofdwonde opgenomen en door den Gem. Gen. Dienst nasr het Koode kruis Ziekenhuis vervoerd. Gisteravond 10 uur is het kind overleden. Gistermiddag te ongeveer half zes is op den De la Reyweg te Den Haag de 7-jarige jongen C. v. d. H., wonende in de Viljoenstraat, door een auto overreden. Met een verbrijzeld lin kerbeen, een breuk van het rechterbeen en inwendige kneuzingen, is het kind door den Geneesk. Dienst naar het Roode Kruiszieken- huis vervoerd, waar het gisteravond 8 ui overleden. Gistermorgen kwart voor twaalf reed te 8 oester berg een auto. welke bestuurd werd door een chauffeur van het Krankzinnigen- gosticht te Ermelo-Veldwyk en waarin eer krankzinnige was gezeten, met een snelheid van 90 a 100 K.M. over den Rijksstraatweg- Bij' het gebouw van den l'rot. Bond aan den Rijksweg stond een andere auto, waarachter tweewielig motorrijtuig vandaan kwam. Het motorrijtuig met bestuurder werd aange reden en over een afstand van 28 Meter op den bumper van den eersten wagen meege sleept. De bestuurder van den motor bekwam zoodanig letsel, dat hy onmiddellijk moest worden overgebracht naar het ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort, waar bleek, dat zijner beenen was versplinterd en hy eenige rugwonden had bekomen. Het motorrijwiel is geheel vernield. MOORD TE ROTTERDAM Gisteravond te omstreeks 6 uur is in een logement aan de Delftsche Vaart een hevige twist ontstaan tusschcn den 38 jarigen -scheepskok C. G. E. en zijn 31-jarige vrouw M. E. de Roo. De man heeft daarbij in woe de ontstoken een broodmes gegrepen en zijn rouw verschillende steken toegebracht De vrouw is in he ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen en aldaar te 8 uur irerleden.. De voorgeschiedenis, die tot dit echtelijk drama heeft geleid, is als volgt: Reeds sedert jaren leefden man en vrouw gescheiden (hoewel niet wettelijk) en hun kinderen, twee meisjes, resp. van 11 en 9 jaar waren bij familieleden ondergebracht. De man, die als scheepskok in normale tij den natuurlijk veel ONAFHANKELIJK SOCIALISTISCHE PARTIJ Gisterenavond heeft de afdeeling Amster dam van de Onafhankelijk Socialistische Partij haar eerste openbare vergadering gehouden in de beide zalen van Bellevue, die tot op de laatste plaats gevuld waren, J"atuurlijk veel van huis is, hield zoodat nog eenige- honderden personen l>Iijf in een logement aan de Delftsche Vaar', moesten worden afgewezen. Het wourd werd waar hij een kamer had. Dezer dagen ver gevoerd door de heeren J. de Kadt, tweede zocht de vrouw, die in de jaren der scheiding voorzitter, en O. J. Schmidt, secretaris ?net verscheidene andere mannen had su tler O. S. P. De eerste ontwikkelde de eco- mengeleefd, hem om haar nog eens op te nomische crisistheorie der nieuwe party, komen 2oeken. Het hleek den man daarbij, I terwijl de tweede spreker de politieke ge- dat zijn vrouw in ernstige financieele moei schiedenis der O. S. P. schetste en haar lijkheden verkeerde en uit medelijdon ver program toelichtte. Van de gelegenheid tot zocht hij haar weer hij hem te konicn wo- dehat werd gehruik gemaakt door een lier non, voorloopig in het logement De vrouw van het partijbestuur der C. P. H Mr. A. heefl inderdaad haar schamele bezittingen m e er,U w' «?en vertegenwoordiger van naar dit logement overgebracht en is daar N.A.S. en Rev Soc. Partij, de heer Lang twee dagen gebleven Gisteravond vroeg zij kemp er. en een viertal andere vertegen echter modeling kwr mtn m haar kteeren woordigers van revolutionnaire groep-arU.-It- mogen lie 1^1r"u in een kast geborgen Voornaamste Nieuws* (biz. n Jaarvergadering „Sonneheerdt" Doodelijke auto-ongelukken te den Haag. (blz. 2) Amerika en Europa. De Engelsche begrooting. Een semi-officieel exportbureau. (Ml 11) Morgen is het 200 jaar geleden, dat Frie- drich Fröbel geboren werd. De Chr. en R.K. werknemersorganisaties in het stucadoorsbedrijf aanvaarden de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Curatoren der Kamper Bank en Kamper Boazspaarbank brengen verslag uit over den stand van den boedel. Mogelijke uitkeeringen resp. 25 én 27 pet. Nieuw Kreuger-schandaal. Faillissement Intern. Match Corporation aangevraagd. Met de vuistjes dicht ongestoord en uren lang slaapt Uw kindje, als gij de gewonde, gesmette of ontstoken plekjes van zijn huidje verzacht en geneest door ze in te wrijven met Mijnhardt-'s Kmderzalf. i 25, Tube 40 ct Bij Apoth. en Drogisten Er is toen een twistgesprek ontstaan, waarbij de man zich zeer heeft opgewonden. In zijn woede greep hij plotseling'een dolk mes, waarmee hij juist brood had gesneden en bracht de vrouw daarmede verschillende verwondingen toe. Op het lawaai kwam de logementhouder met eenige van zijn gasten toeijlen naar de kamer, waar de vechtpartij was ontstaan. Zij vonden daar de vrouw hevig bloedend op bed liggen, terwijl de man hevig ontdaan was. Direct is de Geneeskundige Dienst ge alarmeerd, terwijl ook de politie werd ge waarschuwd. De Geneeskundige Dienst heeft de vrouw, iie in zorgwekkendon toestand verkeerde, naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht. Daar bleek, dat zij een diepe steek in den rug had opgeioopen, die de long had geraakt en een inwendige verbloeding had veroorzaakt, terwijl zij verder nog een steek in de linkerborst, twee steken in de rech terarm en twee kleine steken in de linker horst had gekregen. In het ziekenhuis kon zij nog verklaren, dat zij door haar man was gestoken. De man is direct door de politie gearresteerd en naar het politiebureau aan de Lange Torenstraat overgehraeht. Hij ver klaarde niet het plan te hebben gehad de vrouw te doonen. doch in dolle woede te zijp ontstoken, toen zijn vrouw, met wie hij groot medelijden had gehad, hem toch weer wilde •erlatcn om haar vroegere leven voort te Land- en Tuinbouw. H.M. de Ko- iüiar te wijnen op den o landbouw, meer spo- de fabrleksinudappel- Haar '8^ öoh tot den^Mlnlsterraad werd een soort VLASBEWERKING IN GRONINGEN Herleefde bedrijvigheid aantal vlastelers In (Jromn- eel Vlas geleverd, dat naust d.; r-ene werkte, ook nog een tweede Mil. voor Vlasbewerking to >lfs fing te Gronir rschönltlk. Het is „'sa DE EERSTE CHRYSANT Aan de Bloemenveiling te t'oeldUk werd gis- ïerms aan ev oe r dJ'Sl' Van hot söurt Loula Dit le du* wel eon heel vroege horfstbloem,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1