BINNENLAND. DINSDAG 19 APRIL 1932 TWEEDE BLAD PAG. MENGGEBOD VOOR MARGARINE AATREGEL VAN ZEER VER STREKKENDE BETEEKENIS Wat zullen de gevolgen zijn? en rallen hebben staan kijken, dat de dien de Regeering aan de veeteelt en n de zuivelbereiding wil verleenen den rm beeft aangenomen van een mengge- d van margarine en boter, waarvan het ltsontwerp op het oogenblik bij den Raad State om advies berust. Uit (Jen aard der zaak zijn de dessous van wetsvoorstel niet officieel gepubliceerd aar uit hetgeen tot nu toe uitgelekt is, ;t de bedoeling voor om de bereide mar- rine met een percentage van 50 pet na- urboter te vermengen. Wij leggen hierop nadruk omdat boter dus geen grondstof or de margarine wordt, maar wij herha- i, dat margarine, zooals zij geproduceerd irdt, vermengd zal worden met natuur- IVat zullen hiervan de gevolgen zijn, zoo voor den boer als voor de margarine- Justrie? Wij stellen hierbij voorop, dat de steun voor den agrariër gaat en et om de margarine, hetzij te bevoordee- i, hetzij te benadeelen. Wij zullen in den up van ons betoog aantoonen. dat het voor margarine-industrie een niet onbelang- ie tegenvaller beteekent, maar onze Re- ering zal wel hebben overwogen of de hier- ontstane nadeelen door de agrarische ordeelen zullen worden overtroffen. ieder weet, dat het den boer slecht at, dat deze zoowel op zijn vee als op zijn elk en boter moet toeleggen en dat, wat oorzaken hiervan ook moge zijn, deze or Nederland zoo vitale bedrijfstak voor fiere verwording moet worden behoed. Wij nnen niet volstaan met het vermelden deze algemeene waarheid; wij moeten ook bewijzen en daarom geven wij ten ste den groothandelspfijs per Kg. voor ter op 1 Juni 1931: Deze bedroeg tusschen 128 en 1.35. op 9 April j.l. bedroeg hij de boterveiling te Zutpben gemiddeld 1.01 per Kg., doch zelfs deze prijzen kun- m niet een voldoende beeld geven van den ïst der situatie. De uitvoer van boter. De uitvoer van boter is belangrijk terug- loopen: in tonnen (1.000 K.G.) 1927 47.952 1928 46.941 1929 47.3205 1930 41.909 1931 32.958 nuari 1932 1.061 (2.277) bruari 1932 De tusschen haakjes genoemde ihoeveelhe- «n gaven den export aan gedurende de ereenkomstige periode in 1931. De vermindering van den uitvoer komt r sterk tot uiting bij den export over Jan. Februari van dit jaar, terwijl het zich at aanzien, dat in aanmerking genomen it steeds stijgend streven naar „self sup- >rting" verschillende landen hun import boter nog verder zullen verminderen. De boterproductle Het is bovendien belangrijk om de boten in tonnen 1927 77.400 1928 78.016 1929 80234 1930 80.900 Stagneei w de uitvoer en neemt de produc tie toe dan volgt daaruit, dat de hoeveelheid op de binnenlandsche markt te plaatsen ook stiigend is, maar dit wordt nog veel intenser wanneer wij tevens de cijfers opgeven van de boter, die uit het buitenland wordt inge voerd. in tonnen 1927 1.833 1928 2.324 1929 2.027 1930 1.994 1931 4.031 Januari 1932 1.252 (423) Februari 1932 1.606 (260) Ook hier springt duidelijk naar voren de ontzaglijke toename, die in Januari en Febr. van dit jaar heeft plaats gehad. Het is op merkelijk, dat de invoer van boter gedurende Januari en Februari 1932 grooter is dan de jaarinvoeren gedurende 1927, '28, *29 en '30. Eerst in 1931 is de jaarinvoer grooter dan in genoemde tweernaandelijksche periode, waaruit wij kunnen constateeren. dat de ver- wordei.de invloed van den import uit het buitenland op het binnenlandsche prijsni veau eerst in 1931 is aangevangen. Het verbruik. De verhouding tusschen margarinever- bruik en boterverbruik blijkt zeer duidelijk uit onderstaande cijfers: Binnenlandsch-verbruik aan blijkt uit bovenstaande cijfers voldoende, dat een lage prijs en een beperking van den boterimport ongetwijfeld het boterverbruik in Nederland zal doen toenemen, door contin genteering brengt hoogstwaarschijnlijk prijs stijging met zich mee, noodzakelijk om den boer voor verdere verliezen te behoeden, doch deze prijsstijging zal dit blijkt ook weer uit bovenstaande gegevens leiden tot da ling van het boterverbruik en stijging van de margarineconsumptie. De schakel is dus niet compleet, wanneer niet tevens maatregelen worden genomen om de boter te behoeden voor dit meerdere margarineverbruik en daarom is het, gezien de crisisomstandigheden, verklaarbaar, dat men naar middelen gezocht heeft om aan deze voorkeur voor margarine paal en perk te stellen. Dwingt de Regeering de margarine met boter te doen vermengen, dan zal ongetwij feld het botersurplus worden weggewerkt, ook al zal de prijsverhooging tot meerder margarineverbruik leiden. De basis van het meng gebod Waarom baseert de Regeering het marga- rinemenggebod op 50 pet? Dit volgt duide- fijk uit de gegevens, die wij hierboven heb ben gepubliceerd. Om dit verband te bewij zen en om tevens de gevolgen voor de mar garineindustrie te belichten geven wij hier onder enkele statistisdhe gegevens over mar garine. Afzet met Producte binn. be- ton netto in 000 ton stemming buitenland in 000 Boter Margarine in 000 per hoofd in-000 per hoofd ton der bev. ton der bev. 1921 43.4 6.3 39.8 5.8 1922 46.3 6.6 38.3 5.4 1923 48.4 6.8 42.9 6.0 1924 43.2 6.6 50.7 7.0 1925 41.3 5.6 54.6 7.4 1926 43 55 55.2 7.4 1927 435 5.7 61.7 8.1 1928 44.7 5.8 64.7 8.4 1929 45.5 5.9 71.8 9.2 1930 51 6.5 70.1 6.9 '853 (1.819) Deze gegevens zijn buitengewoon leer zaam, het spijt ons alleen, dat wij niet ver der dan 1930 kunnen gaan, daar de gege vens over 1931 nog niet gecompileerd zijn. Wij merken op, dat het boterverbruik zeer gevoelig is voor de daartoe te besteden prij zen. Van 1923 tot *25 zien wij een achteruit gang van de boteroonsumptie per hoofd der bevolking. Van 1925 tot *29 zien wij een sta- tionnairen toestand en over 1930 is weer een toename te bemerken, welke lijn waarschijn lijk stijgend zal blijven. Nu kan in dat boterverbruik voorzien wor den door binnenlandsche of buitenlandsche boter. Is de buitenlandsche boter goed per, dan zal men met „men" bedoelen we de massa, want er zullen nog wel enkelen zijn, die voldoende middelen bezitten om de binnenlandsche boter te koopen in toe nemende mate het buitenlandsche product gaan betrekken. Wil de Regeering de boter steunen, dan netto in 000 ton Export n netto 1921 995 435 55.4 1922 87.9 36.9 515 1923 107.7 42.7 647 1924 130.7 51.6 79.3 1925 132.0 54.2 77.6 1926 134.4 55.5 79.3 1927 140.8 62.4 77.6 1928 140.0 66.5 73.4 1929 132.7 715 61.7 1930 127.6 705 57.6 Hieruit blijkt, dat de margarine-afzet met binnenlandsche bestemming 70.800 ton netto bedraagt dat de bot eruit voer vermoedelijk met een 30.000 ton zal dalen en aannemende, dat de contingenteering van buitenlandsche boter leiden zal tot sterk gereduceerden in voer ziet de Regeering de noodzakelijkheid om die teruggedrukte 30.000 ton exportboter in het binnenland te doen verwerken. Waar het binnenlandsche verbruik van margarine circa 7(4000 ton is, is het genoemde meng- percentage van 50 pet. in overeenstemming met de cijfers, die wij hierboven hebben gegeven. Doch ook hiermee is onze taak met afge- loopen, want wij moeten ook een prognose trachten te maken over de gevolgen hiervan. Bij deze prognose moeten wij helaas wat van meer hypothetische gegevens uitgaan, daar de boterprijzen in de verschillende oen tra van verbruik verschillen, bovendien heeft men tal van kwaliteiten. Laten wij aanne men, dat de prijs voor melk boter 60 cent per pond bedraagt en voor middelmatige mar garine 35 cent, dan zou alle omstandig heden gelijk blijvende de prijs van ge mengde margarine op 47% cent moeten ko men, maar dan zal tevens het werkelijke margarineverbruik met de helft verminderen Het botersurplus zal wij herhalen: alle om standigheden gelijk blijvende in die con sumptie worden opgenomen, geheel ten nar deele van de margarine industrie. I Doch zal het kleine prijsverschil, dat nu I gaat bestaan tusschen de mengmargariue en de melkboter niet aanleiding geven tot een verschuiving naar de zijde van de boter? Wij kunnm dez vraag niet beantwoorden omdat dit een psychologische kwestie is, die men eerst te zijner tijd zal kunnen vaststellen, maar onlogisch is het niet om te mogen ver wachten dat het deze richting zal uitgaan. De bedoeling ligt Voor om de boeren een loonende prijs te geven. Wij mogen dus aan nemen, dat de boterprijs zal stijgen hypote- tisch nemen wij aan tot 70 cent Het zal na tuurlijk billijk zijn. dat waar de margarine- industrie gedupeerd wordt, er tevens van Re- geerlngswege zal worden bepaald, dat de margarineindustrie als groot-consument van boter een lageren prijs zal behoeven te be talen dan de werkelijke consumenten. Namen wij de boterstijging ook hypothetisch aan op 5 cent per pond, dan zal de margarine als consument deze 5 cent stijging hebben te betalen, waardoor de mengmargarine op 50 cent per pond zal komen. Het venschil tus schen margarine en boter is dan 20 cent, ter wijl deze nu volgens onze cijfers, vóór het menggebod 25 cent bedraagt. Deze mogelijkheid zal waarschijnlijk den drang naar baterverbruik eenigszins kun nen temperen. Doch mooht deze drang blij ven bestaan, dan kan die margarineproduc tie dan ook alleen het hoofd daaraan bieden, door de marge tussdhen margarineprijs en die van boter te vergrooten, hetgeen wil zeg gen een daling van de winstmarge. De mar garine industrie heeft dus: ten eerste, haar gedwongen consumptie- vermindering ten tweede, een mogelijkheid om niet ge heel op zijde te worden gedrongen, een ge forceerde daling van haar winstmarge. Als er één schaap over de brug is Nu zal men kunnen zeggen, dat de afzet van de Unilever de Europeesche grootpro ducent voor margarine door de betrekke lijk kleine afzet in Nederland niet noemens waard zal worden getroffen. Waarschijnlijk zal bij haar de tendenz ontstaan om meer dan tot nu toe het geval is de productie voor de wereldmarkt naar die landen te verplaat sen, die een lageren kostprij: hebben; bijvoor beeld naar Engeland, waar de depreciatie van het pond betere productiemogelijkheden j opent en waardoor de Nederlandsche werk I gelegenheid in de margarine industrie meer Iwordt ingekrompen dan uit de consumptie afname noodig zou blijken, doch dit is o.i. nog niet het ernstigste bezwaar voor de mar- Igarine industrie. Veel gevaarlijker vinden wij het feit. dat „goed voorbeeld doet goed vol gen". Wij hebben dit bij de tarwewet gezien. toen eenmaal een 6ohaap over den dam was. kwamen er meer en bijna elk land van eco- inomische beteekenis heeft een tarweregeling gemaakt Al verschillen deze onder ling van opzet, het feit blijft overal hetzelfdp j nl. bescherming van de inlandsche pro- ducenten. Wanneer Nederland een begin maakt en I voor zoover wij weten is dit de eerste poging tot een margarine menggebod moeten wij verwachten, dat andere landen wel zullen volgen, wat aanleiding zou geven tot een veel sterkere reductie voor het margarine verbruik dan alleen uit de Nederlandsche wet zou kunnen voortvloeien. Wij vinden dan ook de door de Nederlandsche Regeering ge nomen maatregelen van zeer verstrekkende l beteekenis voor de marigarineindustrie haar geheel. OFFICIEELE BERICHTEN LEGER EN VLOOT Bij Kon. besluit is de kapitein L z. D. Scalongne eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantserschip „Jacob v' Heems kerek" en hem opgedragen het bevel over Hr Ms. opleidingsschip „van Speyck"; de kapitein t z. D. Vreede, eervol onthe ven van het bevel over Hr. Ms. opleidings schip „van Speyck" en hem opgedragen het bevel over Hr. Ms. pantserschip „Jacob van Heemskerck". ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau Ir. F. Volker te Maastricht, hoofdingenieur van den Rijks waterstaat; is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw ir. M. Sanders, dir. van landbouwondernemingen in Ned.-Indië, lid van het Werkcomité voor het Rubber- vraagstuk. te Den Haag. CONTINGENTEERINGS- ONTWERPEN BIJ DE TWEEDE KAMER INGEDIEND Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwerpen ingediend, om de bij K. B. genomen con- tingenteeringsmaatregelen voor rijwiel- bui ten- en binnenbanden en voor porselein, fijn en sanitair aardewerk, en muur- en wand- tegels ln een wet vast te leggen. INVOER BELGISCHE BAKSTEEN GEEN CONTINGENTEERING Een delegatie van steenbakkersbazen uit de Rupelstreek heeft. naar de N.R.Crt meldt een onderhoud gehad met den Belgischen minister-president, wien zij mededeeling deed van haar vrees, de Nederlandsche re geering tot een contingenteering van den invoer van baksteen te zullen zien overgaan Nadat hij navraag had gedaan bij 't depar tement van buitenlandsche zaken, meende minister-president Renkin een geruststellen de verklaring te kunnen doen. daar de be palingen van het huidige handelsverdrag met Nederland zich tegen een dergelijke contingenteering verzetten. ROFFELRUMEX, Het zal niet gaan INVOERBEPERKING VAN BOTER VOOR DEN TIJD VAN DRIE MAANDEN Overwegende, dat het wenechelijk is tot tijdelijke beperking van den invoer van bo ter over te gaan is bij Kon. besluit van IS April bepaald: Gedulrende het tijdvak van drie maanden, aanvangende 1 April 1932 en eindigende 30 Juni 1932, is de invoer van boter uit ieder land verboden, voor zoover deze meer be draagt dan 100 ten honderd van de hoeveel heid, welke gemiddeld per drie maanden in de jaren 1928, 1929 en 1930 uit dat land is ingevoerd. Onder boter wordt verstaan boter in den zin van artikel 1 der BoterweL Met Ingang van den dag, waarop dit be sluit in werking treedt, zal de Invoer van boter slechts zijn toegestaan, indien daar- Heb je wel es overwogen y Wat er van de Zondag wordt j Als wij, als de sportvergoders, Gingen doen aan Zondagssport? Niet? Welnudan zou ik zeggen:. Denk je het geval es in; Het kan nuttig, noodig wezen Voor jezelf of je gezin In de kerk, onder de banken Zie ik al de koffers staan Van de lui, die na de kerkdienst Een partijtje trappen gaan! Voor de kerkdeur staan de bussen Richting-ioedstrijd-Vuck-H.C.; Iemand roept, als er één aanslaat: ,JStop!I de koster moet nog mee Hf* Ik zie al een advertentie ln een kerkblad: „Voorverkoop Kaarten XerxesRoode Duivels i Bij den kerkvoogd H. Verloop.'* 'k Zie de profs met de studenten Achter 't leer het veld in gaan 'k Zie het ouderlingen-elftal De diakenen verslaan! En we vinden in dat kader. Dit berichtje zeer gepast: „Wegens interlandsche wedstrijd §j Wordt de kerkdienst afgelast." 4 'k Zal de oplossing niet geven Van de simple rekensom: i Zijn die twee te combineeren, Zondagssport en Christendom; En toch: hoeveel Christenouders Vechten met het jong geslacht Om dit twistpunt, dat ,Jiun" krantjê Op hun tafel heeft gébracht! Zou pa niet verstandig weeen Als hij bij 't begin begonL Als hij mannelijk dorst zeggen: l Voor die kranten geen pardon!. Ruk het schijnneutrale masker Manje vijand van 't gelaat! Weet, dat het in héél het leven Vóór of tégen Christus gaat (Nadruk verboden.) LEO LENS. bij wordt overgelegd een daartoe door of vanwege den Minister af te geven ver gunning. Het in het eerste lid bepaalde geldt niet bij invoer van boter, waarvan ten genoegen van den Minister wordt aangetoond, dat deze vóór een nader door den Minister te bepalen datum ten rechtstreekschen invoer naar Ne derland is verzonden. Vergunningen, bedoeld in het eerste lid, worden slechts verstrekt aan hem, wiens handelszaak in het Handelsregister is in geschreven, en die blijkens deze inschrijving mede het bedrijf van importeur van boter uitoefent en tot een hoeveelheid, in totaal gelijkstaande aan ten minste 95 en ten hoogste 100 ten honderd van het gemiddel de der door hem gedurende het in het vorig artikel genoemde tijdvak der jaren 1928, 1929 en 1930 ingevoerde hoeveelheid. Het besluit treedt heden in werking. I De nieuwe Maasovergang ie Maastricht De tweede sluisdeur in de Rotferdamsche Parksluizen <5*-** -$ Prucses jultarta tijdens een bezoek aan de, bloemententoonstelling te N oordwijk, t "it -f---a?#'' In zakformaaten toch een krachtpatser. De kleinste tractor ter. wereld, tentoongesteld op de motorenshow te Milaan, De aankomst van de aan den brugoprit te Wijk, voor de openstelling der nieuwe Wilhelminabrug te Maastricht, die gisteren met grooten luister plaats had. n -p* +P Uusterenmtddag werd te Rotterdam de sluisdeur voor het binnensluishoofd aan de Parkhaven van de Waalhaven getransporteerd en op haar plaats aangebracht. Een kijkje van het dek der ,£chlesung Holstein" op de Ltnks: de bok van Intermaas te Slikkerveer arriveert met zijn last van 85 ton aan de Parkhaven; rechts: het gevaarte wordt langzaam maar feilloos zeker op „Hessen", de ,JSchlesien" en de ,J5mden", op weg naar. «V'n plaats in den schutkolk neergelaten. De berekening klopt op centimeters nauwkeurigSwinemunde tijdens de Duitsche vlootrevue*

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5