DINSDAG 19 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE DE PHASE DER BESLISSINGEN Een Tsjecho-Slowaksch voorstel, dat algemeene instemming vindt Toen die Amerikaansche gezan Gibson verleden week in dé hoofdcommissie Oer ont wapeningsconferentie het voorstel indiende om de zware bewapening af te schaffen en Tardieu zich zoo geprikkeld voelde over het feit dat dit voorstel naar het bureau der conferentie werd verwezen, dat dan voorstel len zou hebben te beslissen over die wijze van behandeling daarvan, mocht men zich wel verheugen over den krachtigen steun die (het Amerikaansche voorstel van vrijwel al len behalve Frankrijk ontving, doch er was toch iets, dat ernstig deed twijfelen aan de doorvoerbaarhedd van Gibson's denkbeeld, wijl een zoo machtige en zoo koppige staat als Frankrijk zich ertegen verzette. We zijn deze week oven wel ingegaan met nieuwe hoop. Tardieu heeft in het bureau der ontwape ningsconferentie een overwinning behaald inzake de wijze van beihandeling. Zijn vrees dat er zou worden besloten om een of ander der nieuwe voorstellen dadelijk in behande ling te nemen en daarover te stemmen, is nu verdwenen. Frankrijk blijft de primeur be houden van het verst strekkende voorstel op- de conferentie te hebben ingediend. Van een voorkeur-behandeling van de motie-Gibson zal met name geen sprake meer kunnen zijn Men zal zich herinneren, dat Benesj reeds in Maart een vergelijkende tabel van voorstellen heeft opgesteld. De verleden week ingediende voorstellen zijn eenvoudig op die tabel ingedeeld De Amerikanen behoe ven zioh over deze wijze van behandeling van hun denkbeeld in 't geheel niet belee- digd te gevoelen. Zij hebben trouwens geen moeite gedaan om hun. voorstel op den voor grond te dringen. Litwinof, die verleden week nog opgeko men was voor een andere behandeling, nl. door artikel voor artikel van de door de com missie-Loudon opgestelde conventie te be spreken en daarover te stemmen, legde zich bij de beslissing van de meerderheid van. het bureau neer. Het belangrijkste feit, van den dag van gisteren was echter, dat men daarna onmid dellijk een discussie gehouden heeft, die vruchtdragend belooft te zijn. De prlcipieele discussie ving aan met de behandeling van de vraag: Moet de conven tie reeds onmiddellijk het ontwapeningsdoel verwezenlijken of zal dit etappengewijze wor den nagestreefd? In ons verslag over het verloop der confe rentie is te lezen, dat Tsjeoho-Slowakije over die vraag een resolutie heeft ingediend, mede namens een zevental andere staten, waarin gekozen wordt voor de etappengewijze be wapeningsvermindering en dat zich daar over een zeer levendig debat heeft ontspon nen waaruit bleek, dat deze resolutie, die later door een redactie-commissie nog wat is verbeterd, alle kans heeft heden aangeno men te; zullen worden. Op aandrang van de Duitsche en de Rus sische vertegenwoordiging is in de definitieve resolutieteJkst opgenomen, dat de eerste etap pe, dia. thai.s gedaan zal worden, een be slissende eerste stap naar een zoo laag mo gelijk peil van de bewapening zal moeten zijn. Een goed begin is dit ongetwijfeld. Het komt nu evenwel op de uitwerking aan. Het schijnt dat de verschillende delegaties het er reeds principieel over eens zijn, dat er niet van „beperking" van de bewapening sprake zal zijn maar wel degelijk van ver mindering. Er zou dus een neiging zijn om verder te gaan dan de conventie-Loudon, die van beperking spreekt en slechts een mogelijkheid van vermindering in het oog vat. Zooals gezegd, mag overeenstemming over die resolutie aangaande etappengewijze ver mindering der bewapening verwacht wor den. Of het daartoe ook werkelijk komen zal is een andere zaak. Onze minister Beelaerts heeft dit gevoel van voorzichtigen twijfel reeds vertolkt door erop te wijzen dat men het wel mooi zou vinden als de resolutie den weinsch uit spreekt van een zoo groot mogelijke vermin dering reeds bij de eerste etappe, maar dat boven woorden die daden zullen gaan. Wordt er vandaag in gunstigen zin over de gewijzigde Tsjecho-Slowaksche resolutie be slist dan komt er een ander en voor de een stemmigheid heel wat gevaarlijker puntje aan de orde, nl. de vraag of er ook andere criteria zijn voor wapeningsvermindering dan artikel 8 van het Volkenbondsverdrag noemt. Bedoeld Volkenbondsartikel spreekt van re ductie der bewapening tot een minimum ver- eenigbaar met de nationale veiligheid en met de uitvoering der internationale verplichtin gen en voorts van een rekening houden miet de aardrijkskundige ligging en de bijzon dere omstandigheden van eiken staat. Zooals men ziet een prachtig punt om zwaarwichtig over te redeneeren. in het bij zonder door delegaties van staten, die zeg gen zidh bedreigd te gevoelen, al kunnen ze dit soms met de feiten, voor oogen niet vol houden. ONTWAPENING IN ETAPPES De hoofdcommissie van de Ontwapenings conferentie te Genève nam gistermorgen de beslissing, dat zij nu allereerst over de ver schillende principieele vraagstukken zal be raadslagen. Dadelijk werd daarna overgegaan tot be handeling van het eerste punt van het werk program. Daarin -wordt het beginsel der ver mindering van de bewapening behandeld. Als eerste spreker trad op de Dnitsche gedelegeerde Nadolny, die de Duitsche voorstellen tot vermindering van de bewapening nog eens uitvoerig toe- lichte en namens zijn regeering verklaarde, dat thans beslissende stappen in de richting van vermindering der bewapening moesten worden gedaan. In de huidige omstandighe den is beperking piet voldoende. Duitsch- land wenscht dat ineens een belangrijke ver mindering zal worden doorgevoerd Wan neer echter de vermindering in étappes zou moeten geschieden, dan dienen deze etappes knit mogelijk to zijn. terwijl toch reeds de eerste etappe een aanzienlijke vermindering van bewapening moet brengen. Fierlinger het woord om mede namens de vertegenwoordigers van België, Denemar ken, Spanje, Estland, Noorwegen en Uru guay de volgende resolutie te recommam- „De hoofdcommissie is van oordeel, dat de vermindering der bewapeningen, zooals in artikel 8 van het covenant van den Volken bond voorzien, slechts étappesgewijze te be reiken is en middels een aantal herzienin gen. welke zoo snel mogelijk op elkaar zul len moeten volgen." Instemming van allen. De Duitsche gedelegeerde verklaarde daar op, dat deze resolutie slechts dan in den geest van de Duitsche voorstellen zou zijn, I indien de eerste etappe flinke beperking der bewapening te zien geeft. Litwinof zeide dat de verwijzing naar art. 8 van het pact onaannemelijk voor Rusland en andere niet-leden van den bond zou zijn. Ook de Britsche minister van Buitenland- sehe zaken verklaarde, dat het bij aanvaar ding dezer resolutie in ieder geval op de eerste étappe aankomt en de in de resolutie voorziene debatten mogen in geen geval een vooi-wendsel zijn om de'ontwapening te ver tragen. Paul Boncour, die zich voor de resolutie verklaarde, legde bijzonderen nadruk on de verwijzing naar artikel 8, dat een waarborg is, dat ook rekening zal gehouden worden met de veiligheid cn de verdere onderlinge verhouding der afzonderlijke landed. Met eenige voorbehoud vrklaarden de Zweedsche minister van buitenlandsche za ken en de Nederlandsche minister van bui tenlandsche zaken, jhr. Beelaerts van Blok land. zich accoord met het Tsjechische voor stel, evenals de vertegenwoordigers van Per- zië, Japan, Turkije. Zwitserland en de Itali- aansche minister van buitenlandsche zaken. Grandi. Sir John Simon, ondersteund door Grandi, verzocht tenslotte de instelling van een re- dactie-comite, hetwelk 't Tsjecho-Slowaksch voorstel zoodanig zal zien te redigeeren, dat het, zooals Grandi hoopte, eenstemmig kan worden aangenomen. Aldus werd besloten. Het comité staat on der leiding van Politie. Er hebben zitting België. Tsjecho-Slowakijë. Denemarken. Est land, Frankrijk, Duitschland. Engeland, Italië, Janan, Noorwegen. Uruguay. De Ver- eenigde Staten, Rusland en Turkije. De definitieve resolutie. Gisteravond is de redactie-commissie het eens geworden over den tekst van de reso- Volgens den gewijzigdien tekst wordt, niet langer gesproken van zoo snel mogelijk op elkander volgende étappes cn slechts ge- eischt, dat de herzieningen der ont wapeningsconventie binnen ge paste tijdsafstanden zullen vol gen. Dit zou men als een verzwakking kun nen beschouwen doch anderzijds is de voor gestelde Tsjechische motie eenigszins ver sterkt doordat aan het slot op verzoek van Duitschland en sovjet-Rusland uitdrukkelijk gezegd wordt, dat de eerste étappe, die thans zal afgelegd worden, een beslissende eerste stap naar een zoo laag mogelijk peil van bewapening zal moeten zijn. Rede van Minister Beelaerts, Ook onze minister Jhr. Beelaerts van Blokland heeft bij de vermelde hevige dis cussie over de motie van Tsjecho-Slowakijë het woord gevoerd en zijn instemming met de motie uitgesproken. Hij beeft daarbij, on der bijval van de vergadering het vertrou wen uitgesproken, dat het vooruitzicht op voortdurend op elkaar volgende étappes geen motief zou worden, om •diie vermin deringen van bewapening, die thans reeds onmiddellijk mogelijk zijn, tot een volgende gelegenheid uit te stellen. In verband met den aandrang van Duit sche en Russische zijde, dat in de reso lutie zou wordien opgenomen, dat de bewa pening thans reeds tot een zoo laag mogelijk peil zal moeten worden verminderd, ver klaarde onze minister, dat hij het ook hier mede geheel eens was, doch dat het er voor hem minder op aan kwam, welke woorden in die resolutie zouden staan dan de daden, waartoe in de conventie zou beslóten wor den. Wal komt Stimson doen? In het Staatsdepartement te Washington gelooft men, dat minister Stimson op de terugreis uit Genève een bezoek aan Lon den zal brengen. Hij zal wel geen tijd over hebben, om ook Berlijn te bezoeken; overi gens voerde hij reeds te Genève besprekin gen met den Duitschen rijkskanselier. Zijn bezoek aan Parijs stond eigenlijk niet op het program en was slechts een gevolg van het te laat aankomen in Frankrijk van het stoomschip, waarmede hij uit New York was vertrokken, welke vertraging- hem de directe aansluiting naar Genève deed mis sen. Intusschen is toch zijn oponthoud te Parijs en zijn gesprek met Tardieu van, veel belang geweest, wijl er „enkele punten door zijn opgehelderd". Te Parijs verluidt in politieke kringen, dat Stimson in het vloot vraagstuk bemiddelend wil optreden tusschen Frankrijk en Italië en wil trachten dé overeenkomst van Lon den weder tot leven te brengen. Om die re den wordt er verwacht, dat Tardieu, on danks de verkiezingscampagne, tegen het einde der week naar Genève zal vertrekken om aan die beraadslagingen aldaar deel te "volgens de „Paris Soir" stelt Stimson zich, ondanks de officieele verklaringen, vooral ten doel te Genève een definitieve regeling van het vraagstuk der schadevergoeding tot stand te brengen. Deze opvatting, die voor al in politieke kringen te Londen gedeeld wordt, steunt in hoofdzaak op de verklaring van Mills, den minister van de Ameri kaansche schatkist, dat de V. S. niet denken aan een verlenging van het Hoover-momto- Intussehen meldt een V.D.-bericht, dat de Amerikaansche staatssecretaris lichtelijk on gesteld is en zijn kamer moet houden, zoo dat hij eenige reeds aangekondigde parti culiere conferenties heeft moeten afzeggen. De Duitsche Rijkskanselier Dr. Brüning ontving gisteren den Deenschen minister van buitenlandsche zaken Dr. Munch en vervol gens den Britsehen minister van buitenland- sohe zaken Sir John Simon. Het onderhoud met Simon duurde ruim een uur. Des middags bezocht Brüning den voor zitter der Ontwapeningsconferentie Hender son. Dan ontving hij bezoek van Grandi, met wien hij eveneens een uitvoerig onder houd had. Vandaag ontvangt Brüning den leider der Hongaarsche delegatie en vervol gens onzen minister Beelaerts van Blokland Mac Donald wordt Donderdag te Genève verwacht dus eon dag vroeger dan aan van- gelijk aangenomen was. Brüning zal waarschijnlijk tot Zaterdag te Genève blijven. De drie laatste dagen van deze week zullen waarschijnlijk het hoogte punt in de vertrouwelijke besprekingen tus schen de staatslieden vormen. RUSLAND EN MANDSJOERIJE DE ACTIE DER WIT-GARDISTEN Dreigend conflict In Russische officieele kringen wordt ver klaard, dat de Wit-Gardisten pogingen in het werk stellen, de Ghineesohe politie in Mand- sjoerije te bewegen huiszoekingen te ver richten bij de Russische staatsondiernemin- ïn. De regeering Poe Yi wordt door de Russi sche officieele kringen voor dergelijke maat regelen gewaarschuwd, aangezien deze zou den kunnen leiden tot een nieuwe verscher ping van den politieken toestand in het Verre Oosten. Den te Tokio geaccrediteerden persverte genwoordigers werd officieel medegedeeld, dat Japan de Russische troepenconcentraties aan de Mandsjoerijsbhe grens met kalmte beziet, doch gereed is, in het geschil tus schen Rusland en de nieuwe republiek Mnndsjoerije tusschen beide te komen. De „Istwestia" meldt, dat de politieke toe stand in het Verre Oosten zich ernstig heeft toegespitst. De situatie aan den Chineeschen Oosterspoorweg bewijst, dat men de schuld op Rusland wil schuiven. De verantwoorde lijkheid wordt evenwel gedragen door de Ja- pansche regeering, welke de regeering Poe Yi drijft tot een conflict met Rusland. De Ja- pansche pers brengt sprookjes over Rusland en schept aldus een oorlogsstemming. Het blad waarschuwt Japan voor een der gelijk spel tegenover de Sovjet Unie. Zooals gemeld, is de aanleiding tot deze oneenigheid het optreden van een 400-tal Wit-Gardisten, die een inval hebben gedaan in hei directiegebouw van den Chineeschen Oosterspoorweg te Charbin, die door Russen wordt geleid. Voorts wordt gemeld, dat de Chineesche politie te Charbin een aantal Russen heeft gearresteerd, die betrokken zouden zijn bij den aanslag op den Japanschen pantser- trein. Ondanks de protesten van den Russi- schen consul-generaal werden zij vastgehou- DE COMMISSIE VAN NEGENTIEN De Commissie van Negentiien uit de Volken bondsvergadering heeft haar houding inzake het afbreken van de onderhandelingen te Shanghai vastgesteld en zal nu pogingen doen China en Japan te bewegen deze te her vatten. De Chineesche gedelegeerde Dr. Yen heeft den wensoh uitgesproken, dat de datum van het terugtrekken der Japansdhe troepen door een neutrale organisatie wordt vastgesteld, indien de volkenbondsvergadering of de com missie van negetien. dezen datum zelf niet willen vaststellen. Dr Yen edschte, dat 'n openb. zitting v.d. com missie van negentien zou worden gehouden en kondigde aan, dat hij de bijeenroeping van de volkenbondsvergadering zou eischen, indien niet aan zijn wenschen zou worden tegemoet gekomen. Uit Shanghai wordt inmiddels gemeld, dat de onderhandelingen waarschijnlijk eerst daags zullen worden hervat. Onze landgenoot Serrarens heeft Zaterdag als algemeen secretaris van de Internatio nale Unie van Christelijke Vakvereenigingen rijkskanselier Brüning ontvangen, Aanwezig waren verder de vertegenwoordigers der Ghr. vakvereeniging uit Duitschland, België, Frankrijk, Oostenrijk, Nederland, Polen, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije en Canada. Brüning dankbe voor de ontvangst en gaf -daarbij zijn groote sympathie te kennen, die hij steeds voor de grondslagen van de Chr. vakvereëffigihgen gevoeld heeft. Brüning sprak met verscheidene der aan wezige vertegenwoordigers over de economi sche toestanden in hun land en over de ont wikkeling, die de Christelijke arbeidersbewe ging in het land der verschillende vertegen woordigers genomen had. De Duitsche Rijksdagafgevaardigde Joos heeft op ean verkiezingsvergadering van het centrum te Kreuznach het woord gevoerd. Nadat al jaren geleden het „Rotfront" ont bonden is, aldus spreker, en die rijks- en land regeringen thans besloten hebben, ook aan destrijdformaties der nationaal-socialisten eèn einde te maken, is e«n toestand gescha pen, die, zoo heel het volk meewerkt, tot een algemeene binnenlandsche ontwapening zich ontwikkelen moet. Het zal de taak zijn van alle oentrumleden geen gelegenheid ongebruikt te laten, om in deze richting werkzaam te zijn. DISCIPLINAIR ONDERZOEK TEGEN HITLER? De „Montag" publiceert het bericht, dat Adolf Hitler naar aanleiding van de bewe ring. dat hij aan buitenlandsche persverte genwoordigers zou hebben verklaard, dat de ontbinding der S. A. een gevolg was van Fransche pressie, door middel van advocaat Luetgebrunie een disciplinair onderzoek te gen zich zelf heeft gevraagd. Tijdens den duur van het onderzoek heeft Hitier schorsing van zijn functie bij de Brunswijksche regeering verzocht Zooals'gemeld, moet Hitier eveneens tegen den hoofdredacteur van het „Berl. Tag.", Theodor Wolff, en tegen dien redacteur dr. Bretholz een aanklacht ingediend heb ben wijl zij voornamelijk hooger bedoelde bewering hebben verbreid. Hoover zal opnieuw als candidaat optre den bij de Presidentsverkiezingen, indien de republikeinsohe partij opnieuw haar keuze op hem vestigt. De President beeft zich laten inschrijven als candidaat voor de nominatie door de re publikeinsohe partij voor de Presidentsver- BOTSINGEN IN SPANJE Na afloop van een politieke vergadering is het Maandag te Pampeluna (Navarra) tot een botsing gekomen tusschen socialisten en traditionalisten. Twee personen werden ge dood en drie ernstig gewond. De socialisten hebben uit protest de alge meene staking geproclameerd. Zij beweren, dat de traditionalisten schuld hebben aan c)a botsingen. RADIO IN SPANJE Een decreet Naar de Madrileensche correspondent van „El Mati" meldt, bereidt de minister van openbaar onderwijs, de los Rios, een decreet voor betreffende de plaatsing van duizend ra diotoestellen op het platte land. teneinde de „stem der cultuur" ook daar te doen door dringen. De toestellen zullen geplaatst wor den op kosten van den staat in lokalen waar ieder toegang heeft. Tevens bestaat het voornemen, om een krachtigen staatszender te bouwen, om hier door vooral de Spaansche muziek in het bui tenland meer bekend te maken. VAN ONZE ADVERTEERDERS SCHOONMAAKTIJD De groote schoonmaak is altijd een uiterst vermoeiende tijd voor de huisvrouw ge weest en niet het minste het zware werk van meubelen en linoleum wrijven. Dit be hoeft nu niet langer het geval te zijn, zooals zij, die Mansion Polish hebben gebruikt, wel weten. Met een beetje Mansion Polish wordt het werk ving gedaan en met een minimum moeite. Men zal over het resultaat verrukt zijn. Indien men niet reeds Mansion Polish heeft gebruikt, probeex-e men het dan nog heden en. men zal beseffen welk een on schatbare hulp het eigenlijk is. En nu, als buitengewone aanbieding voor de groote schoonmaak, kan men, zooals uit de advertentie in dit blad blijkt, gratis een doos ontvangen 'bij aankoop van elke t\yee doozen. Wat een gelegenheid om Mansion Polish voor de schoonmaak te verkrijgen of voor hen, die dat nog niet gedaan hebben, om het eens goed te probeeren. De aanbie ding is slechts tien dagen geldig. Men zorge er dus voor de doos tijdig té krijgen. AARDBEVINGEN Maandag werd Santiago in Chili door een kortstondige aardbeving geteisterd, welke evenwel geen groote schade heeft aangericht De Chineesche provincie Hoepeh is door een aardbeving zwaar geteisterd. De stad Matsjing in genoemde provincie is grooten- deels verwoest. De burgemeester der stad heeft de Chineesche regeering om hulp ver zocht. Uit Moskou wordt gemeld, dat de aardbe- vingscatastrophe bij het eiland Swinoi in de Kaspische Zee heeft volgens het rapport van een enquêtecommissie, groote schade aange richt Huizen en vuurtorens werden geheel vernield. Acht mannen, een vrouw en drie kinderen zijn om het leven gekomen. LONDEN, 19 April. In politieke kringen verwacht men, dat nog vandaag nieuwe ta riefbepalingen zullen worden gepubliceerd, waarschijnlijk bestaande uit een bescher mende heffing van 331/3 pet. op staal en ijzer. HUISZOEKINGEN BIJ COMMUNISTEN TE BERLIJN. BERLIJN, 19 April. De politie heeft he denmorgen bij verrassing op verschillende plaatsen in Berlijn huiszoekingen gedaan bij communistische sportorganisaties. Deze organisaties worden ervan verdacht de voort zetting te zijn van den verboden Rooden Frontstrijdersbond. Omtrent het resultaat is nog niets hekend. Uit Oost-lndie Djokjakarta, 18 April (Aneta). Een automobiel, bestuurd door den luitenant Kui pers, heeft de heer Soedjoeo, Indisch arts bij het krankzinnigengesticht te Magelang aange reden. Het zwaargewonde slachtoffer werd «verg^racht naar. het militaire hospitaal, en is daar aan de bekomen verwondingen over-- KOELIES UIT DELI. Batavia, 18 April (Aneta). De terug zending van koeles uit Deli is aan het afne men. In de maand Februari bedroeg het tal teruggezondenen 7288 en in Maart werden 5370 koelies teruggezonden. Op het oogenblik is de verdere sluiting van de terugzending in VRIJGESPROKEN. Batavia, 18 April (Aneta). De Raad van Justitie alhier heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen zekeren Hennekam, die aange klaagd was wegens poging tot moord op zijn verloofde, mej. Van Oosde. De uitspraak luid de, dat het ten laste gelegde niet wettig en ovrtuigend bewezen wps. Verdachte werd vrij gesproken van poging tot doodslag. De eisch luidde 5 jaar gevangenisstraf onder aftrek van preventieve hechtenis. EUROPEAAN DOOR INLANDERS LEVENS GEVAARLIJK GEWOND. Bandoeng, 18 April. Een Europeesch employé van een melkery te Bandoeng is door een zestal inlanders, die hem met stokken, golokken en een bijl hadden opgewacht, deer lijk toegetakeld. Het slachtoffer verkeert niet in levensgevaar. De daders van den aanslag werden gearresteerd. Het schynt, dat de aan leiding tot d§ze daad is gelegen in een vrou wenperkara. UIT HET SOCIALE LEVEN STAKING IN DE VERVENINGEN en wilde staking uitge broken in de (Overijsselsche venen, welke eenige duizenden arbeiders omvat. Hoewel de hoofdbesturen! der drie samen werkende landarbeideraorganisatiee hadden besloten het voorstel van den ryksbemiddelaar den heer J. B. Westerdyk te aanvaarden zijn de arbeiders toch in staking gegaan. Het vorostel van den rijksbemiddelaar kwam hier op neer, dat een voorloopige loonsverlaging Van tien procent zou worden aanvaard. De hoofdbestuurders der betreffende orga nisaties hebben met de stakers te Vrooms hoop geconfereerd, doch het is niet gelukt de arbeiders te bewegen weer aan den arbeid te gaan. ,Ook vandaag zal het werk stil liggen. Te Utrecht zullen de hoofdbesturen van de organisaties hedenmiddag nader hun hou ding bepalen. WERKSTAKING VAN WERKLOOZEN Te Castricum is een werkstaking uitgebro ken onder de te werk gestelde wehkloozen af komstig uit Haarlem en Zaandan op het Pro vinciaal landgoed. De staking omvat 50 per sonen uit Haarlem en 25 uit Zaandam. De oorzaak moet gezocht worden in verlaging van het loon, welke verlaging ongeveer 20 bedraagt, zoodat dit loon thans aansluit aan de rijksregeling in zake werkloosheidbestrij- ding. De staking gaat buiten de besturen van de organisaties om. De bondsbesturen advisee- ren den stakers w«er aan het werk te gaan. De stakers hebben zelf een leider gekozen. In de omgeving is het rustig. DE STEUNUITKEERINGEN De Gemeenteraden van Monster en van Naaldwijk besloten met ingang van 22- Mei as. geen steunuitkeeringén meer te verlee- nen. Gemengd Nieuws» Te Driesum bij Dockum (Fr.) moest een krankzinnige naar Franeker vervoerd wor den, wat door drie politie-agenten zou ge schieden. De zoons van den krankzinnige za gen liever dat de politiemannen in burger waren, wat echter moeilijk ging. De krank zinnige ging echter gewillig mee, tot hy op het erf van een veehouder in een auto moest. Toen verzette hij zich, waarbij de politie heel wat moeite had en geholpen moest worden door den veehouder. Toen de krankzinnige den veehouder een slag in het gelaat gaf, werd zoo kwaad, dat hy den man een zware slag in het gezicht gaf en hem daarna met een touw begon te slaan. Het optreden van den veehouder wekte de verontwaardiging van de omstanders. Bij do auto bevond zich op dat oogenblik een troep van meer dan honderd personen. Toen de zoons van den patiënt, teneinde hun vader te beschermen, den veehouder aanvielen, werd dit het sein tot den aanval. Het werd een ernstige vechtpartij tusschen de politie en den veehouder aan den eenen kant met de l^vol- king, die de party trok voor den patiënt en zyn zoons. De veldwachters trokken hun gum mistokken en verdedigden zich tegen de dor pelingen die er in slaagden den geesteskranke te bevrijden. Bij deze schermutselingen liepen de agenten gevoelige slagen op. Een der veld wachters werd nogal ernstig aan het gezicht verwond. Zij hadden het alle drie tegen de woedende menigte zwaar te verantwoorden. Ook verscheidene dorpelingen kregen hevige slagen. Terwyl het handgemeen aan den gang was, brachten de zoons van den patiënt langs een omweg hun vader naar huis terug. Toen later een dokter den man per auto kwam afhalen, ging hij gewillig mee en liet zich zonder eenig verzet zijnerzijds naar Franeker vervoeren. Ook de bevolking verzette zich niet, toen de dokter alleen met den patiënt door het dorp OPLICHTING VAN 24 DUIZEND GULDEN? Een 71-jarige man heeft bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat hij door iemand is opgelicht voor een bedrag f 24.000. Omtrent dit oogenschijnlijk zeer ernstig fëit vernemen wij nader, dat het nog zeer de vraag is of hier van oplichting sprake is en niet van een gewone civiel-rechtelyke kwestie of van iets anders. De 71-jarige heeft nl. op verschillende tijdstippen, loopende over een achttal jaren, aan een cliënt, tegen vergoe ding van rente geldbedragen geleend, welke in totaal tot genoemde som zijn geloopen. Nu het echter op terugbetaling aankomt weet de schul'deischer absoluut niet waar z'n cliënt zich bevindt. Hij is toen naar de politie geloopen om aangifte van oplichting te doen. Men heeft den ouden man onder het oog gebracht dat hij uiteraard op zeer onvoorzichtige wyze met zijn geld is omgesprongen; overigens zal het onderzoek moeten uitwyzen of hier een misdrijf is geschied. VERDRONKEN 'Zondagmiddag jJ. is het ongeveer 8-jarig zoontje van den heer T. van Ommen te Ouder kerk a. d- lJssel spelenderwijze in den IJssel geraakt en verdronken. ERNSTIGE AUTO.AANRIJDING Op den Nieuwenweg te Poeldijk werd de wielrijder P. V., bij het passeeren aangere den door een auto, bestuurd door den heer H- üit Rotterdam. De aangeredene viel en bleef bewusteloos op den we>g liggen. Na onderzoek» bleek de man een rib te hebben gebroken, terwijl hy verschillende inwendige kneuzin gen had bekomen. Na aanvankelijk naar zijn woning te zijn vervoerd, is later opname in een Ziekenhuis te Den Haag noodig gebleken. EEN REIGERKOLONIE UITGEROEID Men meldt uit Zwolle aan de Vrt-: l>en laatsten tyd vertoonen zich in grooten igDbailé blauwe reigers in de omgeving van Zwolle o.a. ce Windesheim en in Schelle. Deze kolonies reigers brengen nog al veel schade toe aan boomen, waarin zij nestelen. De eige naren dier boomen laten weinig middelen on beproefd om de mooie vogels te verjagen- Zaterdagmiddag waren wy er getuige van dat een drietal werklooze jongelieds* raison van eenige guldens pogingen deed een reiger kolonie nabij de stad te verdrijven. Gewa pend met eèn haak klommen zij in de hooge boomen en weldra vielen de groen-blauwe eieren uit de nesten op den grond, welke spoe dig bedelkt was met vele eierschalen, er kele vogeltjes pas uit den dop. Het schouwspel was weinig verheffend Er zijn ook eenige mooie blauwe reigers geschoten. Dit bleek wel uit een aantal, dat dood op het land lag, terwijl mede eenige getroffen vogels in den vijver dreven. Verscholen er gens achter rietmatten zat een man, die met een geweer de broedende reigers op het nest trof- Hoog in de lucht zeilden vele angstige vogels, wier brood werd verstoord, voorbij Vandaag zou opnieuw een poging wordeii gedaan om de overgebleven nesten uit te stooterü- Mogelijk is er aan dit optreden nog tydig iets te doenl De doode kraai en Matuscha II Pnder Beetsterzwaag (Fr.) is bij een brugje over het Koningsdiep 'n doode kraai gevonden met een briefje in den bek waarop met pot lood stond geschreven: Groote boschbrand. rk zeg boschbrand aan de Wynjeterpsterweg. M. K. de Brandstichter. Op den achterkant stond: Matuscha II. Wij herinneren er nog aan, dat niet lang geleden in de gemeente Opsterland boschbran- den zyn voorgekomen, welke aan kwaadwillig heid werden toegeschreven. Voor het aanwij zen van de daders werd door den burgemees ter een boiooning in geld beschikbaar gesteld. EEN KIPPENEITJE Te Voorhout heeft een kippenhouder een ei half pond. Het was 15 c.M. 9 c.M. breed. HOOG WATER Te Willeskop is het water in den IJssel ab- DE VERDUISTERING BIJ HELDRING EN PIERSON Hat O.M. bij de Haagsche rechtbank «dacht© tegen den ex-kassier van de fa. Heldring en Plereon, L» J. I*. te Den Haag, tersake van ver duistering In dienstbetrekking: twee en half jaar gov angeniss traj. Weerbericht. -.«•MilÜfllM» Stand ala gisteren Hoogste stand te Valentia 765.4. Laagste stand te Thorshavn 75.8.4. Stand vanmorgen halftwaalf 759.7. WEERVERW ACHTING Zwakke tot matige W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later waar schijnlijk regen, iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Kedeged. door 't Kon. Ned. MeteorologiscK Inst. te De Bilt) De van IJsland komende depressie heeft •zich reeds lot over Schotland uitgebreid en wordt op IJsland door stijging met zeer koude Noorderwinden gevolgd. De hooge drukking trekt zich Zuidwaarts terug en breidt zich over Frankrijk uit, zoodat tijde lijk Z.W. wind met eenige stijging van tem peratuur te waohten zijn, waarna echter weer spoedig regen en afkoeling kunnen komen. De temperatuur is overal onder normaal. In Scandinavië komt plaatselijk matige vorst Voor. In Scandinavië, Duitsch land en Oost-Frankrijk zijn de luchtdruk- verschillen gering en in de wind uiterst strak. In het depressiegeibied waait het alleen aan de achterzijde stormachtig. Waar de hooge drukking op den Oceaan zich vermoe delijk weer met het hoogdrukgebied van Groenland vereenigt, is een periode van zacht weer nog niet in 't zicht. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 6.2 C 20 APRIL VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN. Van 's avonds 7.36 u. tot 's morgens 4.21 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wal shut 2.12 2.10 Caup 2.20 2.23 Basel 0.0.Ems 1.61 1.50 Huningen 0.70 0.67 Coblenz 2.65 2.73 Rhüinweüer -1.75 -1.70 Trier 1.86 1.82 Kehl 2.24 2.26 Keulen 2.77 2.94 Maxau 3.93 4.02 Ruhrort 2.81 2.04 WiedeBheim 1.71 1.49 Wesel 1.83 2.08 Mannheim 2.86 2.91 Emmerik 3.08 3.34 Lohr 1.86 1.89 Dusseldotf 2.31 2.48 Muinz 0.90 0.91 Maastricht 2.14 2.13 Bingen 1.98 1.98 Venlo 12.82 13.20 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Terschelling 8.09 20.23 Willemstad 8.11 15.35 Harlingen 9.00 21.22 Brouwersh. 1.85 13.56 Helder le 3.03 6.55 Zierikzee 2.04 14.37 idem 2e 15.28 13.02 Wemeldinge 2.28 14.56 I muiden 2.26 14.48 Vlbsingen 0.29 11.57 H. v Holland 1.38 13.52 Terneuzen 1.04 13.30 Schevening. 1.48 14.02 Hansweert 1.49 14.26 Rotterdam 3.29 16.10 Land- en Tuinbouw. DE MELKNOTEERING Op verzoek varn vele melkveehouders zul len wij voortaan eiken Dinsdag onder de rubriek „Marktberichten" mededeelen de melkprijs, welke door de Melkfederatie in overleg met de met deze federatie samen werkende handel wordt vastgesteld. NEONLICHT IN DE BLOEMENTEELT Sinds eenigen tijd worden, beihalve proeven voor het gebruik van Neonlicht in den tuin bouw, ook nagegaan of het gebruik van dit kunstlicht ook in de bloementeelt toegepast kan worden. Terwyl in het Weatland de proeven in hoofdzaak op tuinbouwgebied gaande zijn, wordt te Aalsmeer deze metihoao in de bloe menteelt gevolgd. Er zijn reeds vrij goede resultaten verkre« gen en wel is geble*ien, dat de bloemen stel viger worden en de stengel korter en kracnl tiger. Het staat echter nog niet vast, of er vol doende rentab>' iteit verkregen kan worden. Enkele soorten, lathyrus b.v., blijken zich minder gunstig te ontwikkelen bij de Neon- belichting. Wetenschap. WETENSCHAPPELIJKE BEDRIJFS ORGANISATIE Onder leiding van het Nederlandsch instituut voor Efficiency zal van 18 tot 23 Juli te Amsterdam het vijfde interna tionaal congres voor wetenschappelijke be drijfsorganisatie worden gehouden. Het con gres staat onder beschermheerschap van Prins Hendrik der Nederlanden; eere-voor zitters zijn de ministers Mr. T. J. Verschuur en Jhr. Mr. D. J. de Geer. Het bureau van het congres bestaat uit de heeren Prof. Th. Limperg Jr., voorzitter; Ir. B. W. Berenschot algemeen rapporteur; Ir. V. W. van Gogh! algemeen secretaris, Heerengracht 209 td Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2