llieumr ^riJtscijr dTinmut f ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikklngskosten f 0.15.) Per week n 0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bü dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7w cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3636 MAANDAG 18 APRIL 1932 ADVEBTENTIEN Van 1 tot 5 regel»—l.lTVi 032V, van 1—5 regels .M.......ww,ww B Z30 Elke regel meer 0.43 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oit nummer bestaal uit DRIE bladen EERSTE BLAD. EEN GOED IDEE, MAAR.. Gisteren moet er in het Stadion te Am sterdam weer een internationale voetbal wedstrijd gehouden zijn. De vorige week althans kon men in de pers lezen, dat er veel meer dan tweehonderd duizend aan vragen waren om een toegangskaart; zoo dat de overgroote meerderheid teleur gesteld moest worden, want zooveel kij kers kan het Stadion niet bevatten. Veel meer dan tweehonderd duizend lief hebbers om het spel gade te slaan. Er was dus, zeer schraal genomen, een bedrag van twee millioen beschikbaar, om de pret bij te wonen. Meer dan twee millioen gereed geld, dat zoo maar klaar ligt om ergens anders voor gebruikt te worden, dan voor noodzakelijk levensonderhoud. Dat zegt nog al wat! Het is waarschijnlijk, en dat verklaart feenigszins het geval, dat het hoofdzakelijk jongeren zijn, die nog geen gezinszorgen hebben en daarom dit bedrag wel kunnen missen. Mair het feit blijft hetzelfde. Twee millioen beschikbaar. Ondanks alle malaise, welke toch geen fantasie is. In een blad wordt het denkbeeld geopperd om dit overtollige geld, dat men zoo gemak kelijk missen kan, aan het crisiscomité te zenden. Dat is een goed idee. Want het is toch eigenlijk om schaamrood te worden, dat er zóó weinig geofferd wordt. Een paar losse centen komen dagelijks binnen; de giro schrijft maandelijks eenige vaste bijdragen over; maar van een stroom van goud is geen sprake. En dat moest toch. Want voor de nood lijdende middenstanders en kleine zelfstan digen wordt zoo hopeloos weinig gedaan. De boeren eten hun vee op, als eertijds de Egyptenaren, toen er honger was; en .de tuinders bieden anderen het gebruik van hun grond en kassen aan tegen vergoeding .van een zeer sober weekloon. Maar, zij kunnen niet geholpen worden; Cr is geen geld bij het Crisiscomité. Terwijl het bij Stadion voor het opscheppen ligt. Als de overheid eens een crisistoeslag op dergelijke luxe-uitgaven legde ten bate van het Comité? beperkt en onmogelijk gemaakt of aan ver- PATRIMONIUMS GEWEST. ORG. schillende bepalingen gebonden. Men late dit punt liever rusten. Het vraag stuk van loonarbeid door de gehuwde vrouw heeft weinig met wet en recht te maken; hut is veel meer een vraag van zedelijke strek king; terwijl vooral thans de sociale recht vaardigheid in 't gedrang komt. Want wij achten het onrechtvaardig, dat men nu niet wijzer is en in sommige gezin nen onnoodig een dubbel inkomen brengt, terwijl zoo vele werkgrage mannen de hand voor een steunpenning moeten ophouden. y ZELFS NU NIET WIJZER In de vergadering van de Nationale Vrou wenraad,^ welke dezer dagen te Rotterdam gehouden, is, kwam ook het vraagstuk aan de orde: Het. voor en tegen van de arbeids- vrijheid voor de gehuwde vrouw. Daar zijn van weerskanten verstandige op merkingen gemaakt, maar enkele uitspra ken geveii ook aanleiding tot de verzuchting, dat er zelfs nu nog personen zijn, die de beroepsarbeid van do gehuwde vrouw door dik en dun verdedigen. Mr. Kortenhorst (r.k.) en Mej. Mr. E. C. van Dorp.(lib.) waren het vrijwel met elkan der eens óver de vraag, of die beroepsarbeid in sommige gevallen noodzakelijk en daar- loelaatbaar is. Laatstgenoemde formu leerde het juist en duidelijk door haar uit spraak, dat het vraagstuk van de arbeid der gehuwde proletariërsvrouw een sociaal .vraagstuk, een vraagstuk van armoede is. Daarover bestaat geen verschil van mee ning. Mr. Kortenhorst gaf gaarne toe, dat het, niet moeilijk valt reeksen van voorbeelden te noemen, waarin een afdoende verklaring te vinden is voor afwijking van de goede regel. Deze voorbeelden bewijzen echter tegen het beginsel niets. Zoo is het. Wij eeren en respecteeren de arbeidersvrouw, die moeder van kinderen zijnde, nochtans noodgedwongen, ten bate van het gezin loonarbeid verricht; maar wij betreuren het, dat zij zich niet geheel aan gezinsarbeid kan geven; zoowel voor haar zelf als voor man en kinderen. Dit punt kan dus uitgeschakeld worden. Niemand gaat zóó ver, dat hij elke uitzonde ring op de regel zou willen verhinderen. Zelfs kunnen we een eindweegs met Mej. Anna Polak (soc.-dem.) meegaan in'haar beweren, dat er onderscheid gemaakt moet worden tusschen de beroepsarbeid van de gohuwde ambtenares en onderwijzeres en van de vrouw in de fabriek. Voor de Vrouw zelf levert de eerste ongetwijfeld minder gevaar en bezwaar op, dan de twee de. Doch de administratie en de school on dervinden er wel de nadeelen van. Echter, met verbazing neemt men kennis Van de uitspraak van deze spreekster, dat Overheid bij arbcidsverbod voor de ge huwde vrouw de Grondwet zou schenden; volgens welke immers „ieder Nederlander tot elke landsbediening benoembaar is". Dat is een interpretatie van de Grondwet Welke kant noch wal raakt en volkomen in strijd is met nagenoeg alle organieke wetten. Immers die benoembaarheid van ieder Ne derlander wordt voor vele Nederlanders, zoc- \vcl mannen als vrouwen, op allerlei wijze KONINKLIJK BEZOEK AAN HET FLORA PARK FEEST TE NQORDWIJK Zaterdagochtend om tien uur hebben H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Hendrik met gevolg een bezdek gebracht aan het „Flora-Park" te Noordwijk. Aan don ingang werd het hooge gezel schap begroet door den burgemeester van Noordwijk, den heer Van de Mortel, die de aanwezigen daarop aan het gezelschap voorstelde, n.l. Gravin van Limburg Stiruin Noordwijk, Gravin van Bijlandt, Mevrouw v. d. Mortel, den voorzitter, secretaris en ove rige leden van het tentoonstellingsbestuui benevens den heer C o p ij n, tuinarchitect. Hierna volgde een rondwandeling op het terrein waar H.M. de Koningin werd voorge licht door den heer J. C. v. d. M eer, voor zitter afdeeling Noordwijk van de Algemeene Ver. voor Bloembollencultuur, H. K. H. dpor den heer G. Aten, adjunct-directeur van de Ned. Ver. voor Bloembollencultuur en Z.K.H. door den heer J. van Konijnen burg Jr., directeur van de N.V. Konijnen burg en Mark. H.M. toonde hare ingenomenheid met het tentoongestelde en onderhield zich met ver schillende inzenders, die zich bij hun inzen dingen hadden opgesteld, over de moeilijk heden in heit bedrijf. Hierna vertoefde het gezelschap nog eenige oogenblikken in het restaurant, waar verver- schingen werden aangeboden en plaatsten de hooge bezoekers hun handteekening in het gedenkboek „Flora Park". Bij het vertrek werden door een zoontje en een dochtertje van den burgemeester aan H.M. en H.K.H. bloemen aangeboden. Bij het afscheid deelde -H.M aan den voor zitter mede, dat zij haar bezoek nog eens hoopte te herhalen. Het aanwezige publiek juichte de vorste lijke personen hartelijk toe. CONSULAIRE DIENST De consul-generaal der Nederlanden te Smyrna, de heer D. J. Steyn Parvé, is van zijn post vertrokken. Met de tijdelijke waar neming van het consulaat-generaal is be last Mr. H. v. Davelaar. NEDERLAND EN TURKIJE Minister Beelae-rts van Blokland en de Turksche minister van buitenlandsohe za ken, Tewfik, Rouchdy Bey, hebben, naar de „Msb." meldt, te Genève een verzoenings- en arbitrageverdrag onderteekend, dat ge heel overeenkomstig de lijnen van het Ne- derlandsch-Fransche verdrag is, hetwelk Briand en Minister Beelaerts een paar jaar geleden eveneens te Genève onderteekend hebben. Het opmerkelijke van dit verdrag is, dat Turkije, ofschoon het nog niet tot 't Haag sche internationale gerechtshof is toegetre den, toch aanvaardt, dat eventueele rechts geschillen tusschen Nederland en Turkije het Haagsche hof zullen onderworpen worden. DE MOEILIJKHEDEN BIJ DEN WONINGBOUW COMMISSIE INGESTELD Het bestuur van 't Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw heeft besloten, in verband met de moeilijkheden inzéke de financiering van den woning bouw een commissie in te stellen om over deze aangelegenheid aan het bestuur rap port uit te brengen. Het is de bedoeling, dat de commissie zoowel den particulieren bouw als den vereenigings- en gemeente- bouw in haar. werkzaamheid zal betrekken. Het bestuur van het Instituut heeft voorts besloten zijn aandacht te wijden aan de vraag, in hoever huurverlaging in verband met de tijdsomstandigheden urgent is. ZUID-HOLLAND den voorzitter, de heer J. Hollander, van Den Na de gebruikelijke opening werden de no tulen der vorige vergadering goedgekeurd, en kwamen de jaarverslagen aan de orde. Huishoudelijke zaken. Uit dat van den secretaris bleek, dat nieuwe af deelingen in het afgeloopen jaar niet werden opgericht. Opgeheven werd de afd. Miudelhar- nis-Sommelsdijk, zoodat thans 47 afdeelingen tot het Gewest behooren met in totaal 3031 leden. Het Gewest telt thans 2 ringen Centraal Verband, n.l. den Haag, Ridderkerk en Rotterdam. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo is van f 109.39 Beide jaarverslagen werden goedgekeurd er vastgesteld. Hierna werden benoemd tot leden van df Commissie tot nazien der boeken de afd. Ba- rendrecht en Rijsoord. By de bestuursverkiezing werd bij acclama- :ic de aftredende leden, de heeren J. Hollander, den Haag; S. J. Haasdijk, Loosdui nen; H. H. Hordijk, Rotterdam en H. Willigen- burg, Rotterdam, herkozen. De heer H. Willigen burg werd tevens herko- :n als afgevaardigde in het Verbonds- bestuur. Tenslotte kwam nog de verbondsagenda van de Bondsvergadering te Zwolle op Maandag en Dinsdag a.s. aan de orde, waarna de heer J. Hollander, voorzitter der Gewestelijke Organisatie, een slotwoord sprak over: „Crisis en Geloof. Hij betoogde, dat men absoluut niet behoeft terug te schrikken van het verband -an het denken tusschen de crisis en het persoonlijke geloofsleven. Ze liggen wel ver van elkaar en toch ook weer dichter bij elkaar dan men zoo bij het eerste hooren denkt. Het geloofsstuk aan de Voorzienigheid Gods is hier de sleutel; liier beneden moge alles onderstboven gewor- worden, in den hemel blijft, naar het woord van Calvijn, steeds rust en klaarte. Dit te weten, schenkt de vastheid van het geloof, dat zich bij zijn God veilig en geborgen De harde crisis is er: veel productie-moge lijkheden, maar voor veten bestaansmoeilijk- heden. De wereld wordt zat van techniek, zt snakt naar lucht. Die crisis, geestelijk, econo misch, sociaal, gaat den christen, gaat de kerk niet voorbij, immers het geloof aan den Christus Consolator, die ook is de Christus Triomphator, staat daar te midden var feitelijk arme wereld die rijk en verrijkt is i geen ding gebrek heeft. De vraag is nu maar: hoe het geloof, hoe het Christendom er staat? Of het er staat met de prediking en de be leving van de gerechtigheid van het Konink rijk Gods, met de eeuwige beginselen, iio kende en doorwerkende op tijdelijke verhou dingen. Is dat geloof, is het Christendom het zuurdeeg, dat de drie maten meel van het volksleven doortrekt? Wee, indien het geloof slechts een etiket Is, of wat franje! Waar zijn ze, die het durven zeggen: hier sta ik, ik kan niet anders? Is het niet te veel: hier sta ik, maar als het moet, kan Ik ook anders Spr. wekte op tot trouw, tot echte vroom heid in heel het leven. Wordt deze door de crisis versterkt, dan is zij, tenminste hierin, heilzaam. En dan zal het land en volk ten zegen zijn, als het geloof steeds meer en meer leeft en toont te leven uit de Voorzienigheid Gods. Dan zal het gebed sterken en het ge loof zal bewust spreken: God is ons een Toe vlucht en Sterkte; Hij is krachtiglyk bevon- :n een Hulp in benauwdheden. De vergadering werd na dit slotwoord op gebruikelijke wijze beëindigd. NATIONAAL CRISIS COMITÉ Een groot aantal ambtenaren van het pro vinciaal waterleidingbedrijf in Noord Hol land heeft besloten, het geven van een maan driijksche bijdrage aan het Nationaal Crisis- comité nog met 'n termijn va drie maanden te verlengen, in verband waarmee zij een bedrag van 195.96 aan het Nationaal Crisis comité hebben laten overmaken. Directie, kantoer- en winkelpersoneel van de N.V. J. Zijlstra Hzn. hebben aan het Na tionaal CrisiLComité een gift doen toekomen van 23S bons, ieder goed voor levensmid delen. Deze gift is te beschouwen als bijdrage de maand Maart. DE WAALBRUG BIJ NIJMEGEN DE GRONDWERKERS Bij het college van B. en W. is van den Minister van Waterstaat een officieel schrij- binnengekomen, op het telegram van het gemeentebestuur, betreffende de arbeids voorwaarden bij de Grondwerken van den brugbouw te Nijmegen. De minister deelt mede, dat aan den aan nemer is verzocht zoo veel mogelijk werk lieden uit Nijmegen via de districtsarbeids beurs. in dienst te nemen. Een verplichting kon niet worden opge legd. De grondwerkers ontvangen een mini mum loon van 45 ct. per uur, doch ze wer- in accoord. zoodat ze belangrijk meer kunnen verdienen. De vorige week is gemiddeld 55 ct. per uur uitgekeerd. DR. J. TH. DE VISSER t Naar wij vernemen heeft de Koningin-Moe der ten sterfhuize van wijlen Dr. J. Th. de Visser een fraaien krans laten bezorgen ter wijl Prinses Juliana telegrafisch haar deel neming aan de familie van den overledene heeft betuigd. VLASBEWERKING MET RIJKSSUBSIDIE. Naar het „N. v. h. N." verneemt, hebben eenige landbouwers in de provincie Gro-' ningen 1 millioen K.G. vlas bijeengebracht ter bewerking in de fabrieken van de Ned. Mij. voor vlasbewerking te Appingedam. Deze vlasbewerking zal geschieden met rijkssubsidie om te voorkomen, dat ^lle vlas ter bewerking naar België zou worden ver zonden. DE TOLLEN TE MAARTENSDIJK B. en W. van Maartensdijk hebben den Raad voorgesteld de tol-tarieven als volgt te J wijzigen: voor motorrijtuigen samenge-1 dere ramingen leerden, dat DE NIEUWE MAASBRUG TE MAASTRICHT HEDEN PLECHTIG GEOPEND Heden is de Wilhelminabrug te Maas- groote plechtigheid geopen voor het verkeer in gebruik genomen. Dé stad aan de Maas was feestelijk ver sierd, toen te half tvyee de minister-presi dent jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en minister Reymer aan het station werden ontvangen door den burgemees ter mr. van Oppen en den hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat, Volker. De ministers waren vergezeld van eenige hoofdambtenaren van beide departementen, oud-min. Waszing; dr. Kalf (voor Rijks monumentenzorg); den ontwerper der brug ir. Bremer. De autoriteiten hadden den lunch ge bruikt in den trein en begaven zich dade lijk na ontvangst per auto's naar de nieuwe brug, die aan den Oostelijken oever der rivier een bruggenhoofd heeft, waar werd uitgestapt. Reeds hadden zich ter plaatse eenige duizenden kinderen opgesteld, ge tooid met de Maastrichtsche kleuren, wit- rood en oranje sjerpen en oranje-vlaggen. De ontvangst De ministers werden bij de brug verwel komd door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in Limburg, oud-min. König, die een korte rede uitsprak over het totstand gebrachte werk, dat in 't algemeen kanalenplan van Maastricht, en omstreken passend is en voor de stad van zoo groote beteeken is. De minister-president beantwoordde deze rede. met op zijn beurt te wijzen op de enorme beteekenis van deze nieuwe brug r geheel Zuid-Limburg; voor Maastricht het bijzonder en voor de scheepvaart door de enclave van Maastricht en straks het Julianakanaal. Terwijl een schot door de lucht trilde, af gevuurd uit een zwaar exemplaar van de bekende Limburgsche „kamers", knipte Z. Exc. Min. Ruys het lint door en begaven zich de autoriteiten naar een nabij gelegen tent. waar de eerewijn werd aangeboden. Maar eerst namen de autoriteiten nog den geweldigen stoet kinderen, wielrijders, ver sierde auto's, vrachtwagens, autobussen en andere vehikels in oogenschouw, welke dadelijk over de nieuwe brug trokken, alle feestelijk versierd met de nationale en Maastri chtsche kleuren. Muziekkorpsen trok ken in den stoet mee. Ondertusschen waren reeds dadelijk na het plechtig schot door de lucht eenige duizenden postduiven opge- De autoriteiten begaven zich, nadat stoet gepasseerd was en de eerewijn was aangeboden, naar het fraaie Maastri chtsche Stadhuis, waar in de hal een plechtige Raadsvergadering werd gehouden, 's Mor gens te half elf was de Kamer van Koop handel voor Zuid-Limburg eveneens in plechtige zitting vergaderd, om de opening der brug te herdenken. Daarbij hield de voorzitter, de heer J. Schaepkens van R i e m s t een uitvoerige toespraak. Hetzelf de deed de burgemeester van Maastricht in de plechtige Raadsvergadering. Verscheidene andere personen, leiders van de fracties, spraken od hun beurt, ter wijl ook de autoriteiten zich opnieuw over het groote belang van dezen dag uitten. De feestvreugde in de stad duurt ook hedenavond nog voort, terwijl de autoritei ten te 19 uur weder naar de Residentie terugkeeren. Minister Ruys de Beerenbrouck deelde aan het einde van zijn toespraak mede, dat H.M. de Koningin den hoofdinspecteur van den Rijkswaterstaat in Limburg, ir. Volker benoemd heeft tot Officier in de Orde Oranje Nassau. DE LOONSVERLAGING TE AMSTERDAM Onder presidium van den Wethouder voor de Arbeidszaken, Mr. Kropman, heeft de vergadering plaats gehad van de drie cen trale commissies voor Georganiseerd Over leg, ter behandeling van de loonsvoorstellen van B. en W. Voordat tot stemming over deze voorstellen werd overgegaan legden enkele vertegenwoordigers verklaringen nf omtrent hun houding t.o.v. dit vraagstuk. Vooral de heer Nieuwenhuis, die namens Federatie sprak, was zeer scherp in zijn be oordeeling van de loonsverlaging, welke hij een aderlating van het gemeentepersoneel noemde. Toen daarop tot stemming werd overgegaan voor de drie categorieën Werk lieden, Ambtenaren en Politiepersoneel, bleek, dat de loonsverlaging hij de werklie den was verworpen met 20—6 stemmen. De R.K. Bond v,an Overheidspersoneel en de Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst stemden voor. Bij de ambtenaren en het politiepersoneel werden de voorstellen aanvaard, resp. met 1611 en 108 stemmen. Na afloop van de vergadering werd door Wethouder Kropman verklaard, dat de ge dane toezeggingen thans vervallen waren. BEZUINIGING BIJ DE GEMEENTE ROTTERDAM HET WEGGEWERKTE TEKORT Nieuwe lasten. Gelijk wij onlangs bij de aankondiging van het voorstel tot het verhaal van pen sioenkorting op het gemeentepersoneel reeds mededeelden, zouden ook verschillende maatregelen getroffen moeten worden welke op heel de burgerij zouden drukken, om het tekort op de gemeentebegrooting te dekken. Naar wij thans vernemen zullen dezer dagen voorstellen daartoe aan den gemeenteraad worden voorgelegd. Zijn wij juist ingelicht, dan zou wethou der Hanemaaijer bij zijn optreden een aan- ;ienlijk tekort op den gewonen dienst der begrooting over 1932 hebben gevonden. Na- allerlei ingericht voor vervoer van vrachten j tegenvallers bij de bedrijven, mindere op- of voor vervoer van meer dan acht personen: hrengst van de belastingen, meerdere kos- 50 cent; kleine vrachtauto's, voorzien van'ten van de arbeidsreserve en mindere op- luchtbanden: 25 cent; motorrijtuigen, wier i hrengst van het havengeld en andere on eigen gewicht minder is dan 1A00 K.G.': 20 gunstige factoren er toe leidden, dat een thans een bedrag van bijna 3V-J millioen gulden gevon- |den moest worden Tot dekking hiervan was aanvankelijk niet meer beschikbaar dan de f 850.000. welke de salariskorting zou opleveren, zoo dat nog ruim Zy2 millioen te dekken viel. Hiertoe worden drastische bezuinigings maatregelen voorgesteld. Voorgesteld zaï worden de opheffing van het weinig ge bruikte wagenveer-Katendrecht, opheffing van de melkmarkt, bezuinigingen door in krimping en het niet-vervangen van perso neel op vrijwel alle gemeentediensten, op heffing van de tramlijnen 19 en 24 en bus lijn B. inkrimping van de gemeentereini ging in dien zin, dat het huisvuil in plaats van drie maal slechts twee maal 's weeks zal worden opgehaald. Voorts zal bezuinigd kunnen worden, doordat na onderhandeling een aanzienlijke reductie is verkregen op de loopende contracten voor wat betreft de leverantie van kolen en levensmiddelen aan de gemeente. Verder wordt voorgesteld ten behoeve van werkloozensteun de opcenten op de gemecn- tefondsbelasting te verhoogen van 60 op 80. Gemengd Nieuws. AUTO- EN MOTORONGEVALLEN Te Amsterdam is een luxe auto, die be stuurd werd door den eigenaar en wiens echtgenoote naast hem zat, in den Klove niersburgwal, ter hoogte van de Oude Hoog straat, gereden. Het ongeval werd veroor zaakt doordat de bestuurder wilde uitwijken voor een paar zich voor hem bevindende wagens; bij het maken van een zigzagbewe ging haalde hij het stuur te veel naar links uit, met het gevolg dat de wagen rechtstan dig van den wal reed en. juist in den hoek van de brug ter plaatse, naast .twee in de nabijheid liggende dekschuiten met zijn kop in de modder drong. Gelukkig bleef het achtergedeelte van de auto boven het water uitsteken; de eigenaar had de tegenwoor digheid van geest een gat in de dakbedek king; van zeildoek te snijden, waarna hij en zijn echtgenoote door omstanders op den wal werden getrokken. Het avontuur had voor hen geen andere gevolgen dan een hevigen schrik en een paar natte voeten. Een tragische bijzonderheid was echter, dat het echtpaar op weg was naar den vermoe delijk op sterven liggenden vader van de dame. Beiden vervolgden hun reis dan ook onmiddellijk per taxi. De auto is kort na het ongeval door de brandweer op het droge gebracht. Te Vlissingen werd de melkslijter Kodde, die daar met zijn melkwagen reed, door een achteropkomende auto aangereden. In bc denkelijken toestand is de man naar het ziekenhuis overgebracht. De automobilist, die wel had omgekeken, reed door, doch 't mocht de politie gelukken den man, een chauffeur van een der Vlissingsche garage houders, op te sporen. Proces-verbaal zal tegen hem worden opgemaakt. Te Arcen (L.) sprong van de auto, be stuurd door den 24-jarigen F., een voorband, tengevolge waarvan het voorwiel afbrak. De bestuurder was daardoor de macht over het stuur kwijt en de auto botste tegen een langs den weg staanden boom en werd daarbij totaal vernield. F. werd in bewustcloozen toestand en he vig bloedend door de toegeschoten personen uit de wrakstukken van de auto gehaald. Te Amersfoort had Zaterdagavond op den Hoogen weg een ernstig ongeluk plaats. In de richting der stad reed aldaar een auto. waarachter de motorrijder H. Verschuur uit Hoevelaken. Van tegenovergestelde richting naderde een met een hit bespannen 'melk wagen. Bij het passeeren wilde de motor rijder. die met groote snelheid reed, nog voorbijkomen, met het gevolg, dat hij het achterspatbord van de auto raakte en ver volgens tegen den melkwagen opvloog. Door den schok viel de voerman op den gror.d, waarbij hij een ernstige hoofdwonde be kwam. De motorrijder kwam 12 M. verder op straat terecht, waar hij werd opgenomen met een zware hersenschudding en Verschil lende ernstige kwetsuren. In levensgevaar lijken toestand is de man naar het St. Eli lisabetsziekenhuis vervoerd. Op den Haarlemmerweg, tusschen Sloter- dijk en Halfweg reed een motorrijwiel, waar op twee heeren uit Leeuwarden zaten. Door dat de ketting van het wiel liep sloeg het motorrijwiel om. De twee beriiders werden tegen den grond geslingerd en moesten naar het Wilhelminagasthuis worden gebracht Behalve enkele bloedende wonden hadden beiden een hersenschudding gekregen. Zondagavond reed tusschen Vlaardingen- Oost en den voormaligen tol de 28-jarige J. W. van N. te Barendrecht op zijn motor fiets op eenige wandelaars in. De 36-jarige W. Riedijk, uit Vlaardingen. sloeg tegen den grond en kreeg een beenfractuur, de 19-ia- rige J. Riedijk, eveneens uit Vlaardingen, Mep en hoofdwonde op en de 10-jarige C Riedijk, uit Schiedam, kreeg eveneens een hoofdwonde. De moterrijder viel tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. W. Rie dijk en de motorriider werden naar het zie kenhuis te Vlaardingen vervoerd. Van N. was onder den invloed van sterken drank. Hij had geen noemenswaardig letsel beko men en zijn duorijdster bleef ongedeerd. Hij zelf is door de politie naar het bureau van politie gebracht en daar vastgehouden. W. Riedijk kon, na verbonden te zijn naar huis worden gebracht. Voornaamste Nieuws. EEN NOODLANDING VAN VAN TIJEN. Zondagmiddag te ongeveer hailftwee heeft cie Indiëvlieger Van Tijen, die met zijn vliegtuig „De Adelaar" van Amsterdam op weg was naar het vliegtuig Twente, wegens een defect aan de beneine-leiding een nood landing gemaakt op het noodlandingster rein bij Deventer. Na een oponthoud van ongeveer drie kwartier was het euvel ver holpen en werd de reis voortgezet. VALSCHE VOORSPIEGELINGEN. Te Amsterdam zijn drie personen aange houden, oud resp. 24, 20 en 17 jaar, die er van verdacht worden poetsmiddelen te heb ben verkocht onder vermoedelijk valsche voorspiegelingen, dat 20 pet. van den ver koop aan het Nationaal Crisis-comité zal vo»xlen afgedragen. (blz. 1) De plechtige opening van de nieuwe Maas brug bij Maastricht. De ministers van Buitenlandsohe Zaken van Nederland en Turkije hebben een ver- zoenings- arbitragevedrdag onderteekend. Zonderlinge aanslag te Amsterdam (blz. 2) Groenere verweer tegen de critiek op het S.A.-verbod. Hoover opnieuw candidaat voor de presi dentsverkiezing? (blz. 5) Het nieuwe gebouw van de Rijksserum- inrichting te Rotterdam. (blz. 3) Van en over de Ontwapeningsconferen tie IX, (blz. 10.) Verschenen is het jaarverslag van R. Koole Zns Bank te Zierikzee. EEN ZONDERLINGE AANSLAG TE AMSTERDAM HIJ WERD LASTIG GEVALLEN. Zondagmiddag te ongeveer drie uur meld de zich een 41-jarige man aan het politie, posthuis Centraal Station, waar hij de ont stellende mededeeling deed dat hij in het zich bij het posthuis bevindend urinoir een persoon met een dolkmes overhoop had ge stoken. Het mes, dat hij in de hand had en dat bebloed was, gaf hij aan de politie over. Onmiddellijk ging laatstgenoemde op ondezoek uit, In het urinoir werd niemand aangetroffen, doch even later verscheen voor het posthuis een man, die mededeeldo dat hij gestoken was. Hij werd naar binnen gebracht en daar bleek dat hij een diepe steekwonde in het linkerdeel van de borst en een steekwonde in den arm had opce. loopen. Nadat een snelverband was aange legd, is het slachtoffer, dat 35 jaar oud cn er zeer ernstig aan toe is, per auto van den YT' naar bet ziekenhuis vervoerd. De dader werd naar het bureau Warmoes- straat overgebracht, waar de Commissaris van Politie hem een verhoor afnam. De man neeft een ietwat zonderling verhaal gedaan Hij deelde mede. dat hij den laatsten tijd' meermalen op straat wordt lastig gevallen door, mannen. Hij had in dit verband reeds Vrijdag 1.1. een dolkmes gekocht. Zaterdag avond zoo vertelde hij had hij reeds iemand met zijn mes bewerkt, hij was n.l. in de buurt van de Westermarkt door een man aangesproken en toen hij met dezen persoon een zijstraat inliep, heeft hij hem een messteek toegebracht, waarna hij hem toevoegde: „Ga je maar bij de politie mel- -„P11 zou echter tot nu toe niet geschied zijn. Toen nu de arrestant gistermiddag het urmOix- op het Stationsplein inliep, bevond zich daar reeds een man, die hem eenige. woorden toevoegde, welke hij niet verstond. In de meening dat hij weer werd lastig ge vallen, is hij in woede ontstoken en beert hij dezen persoon do twee steken in borst en arm toegebracht De dader is na dit verhoor in den arres tanten cel opgesloten. Naar zijn verklarin gen zal een onderzoek worden ingesteld DE AANRANDING BIJ TUBBERGEN. De 56-jarige koopman G. H. T., wonende te Almelo, heeft bekend de aanranding te hebben gepleegd op de 22-jarige mej. M. L, onder Tubbergen. Hij werd door den burgemeester van Tub- bergen, tegenover wien hij zijn bekentenis aflegde, geconfronteerd met mej. L., die hem onmiddellijk herkende. Toen hij naar dc woning van het meisje werd gebracht, wilde het publiek hem te lijf. Met de grootste moeite wist de politie gewelddadigheden te voorkomen. Vandaag is de man ter beschik king van de Justitie gesteld en naar het Huis van-Bewaring te Almelo overgebracht. VERDRONKEN. Zondagmiddag is te Zaandam het 2-jarig dochtertje van den heer D. Stevens in een onbewaakt oogenblik in de Zaan gevallen en verdronken. EEN TAXI GERAMD. Te Amsterdam is op den Admiraal de Ruytenveg, bij de Prinses Julianastraat, een z.g. H.G.-Taxi bij het oversteken van do straat door een naderenden tramtrein van N.- en Z.-H. Tramwegmaatschappij in den flank gegrepen en over een grooten af stand mede-gesleurd, waarbij een groot stuk van het hek langs de baan geheel werd op gerold. In de auto bevonden zich, behalve den chauffeur, twee heeren. van wie er een eenige ribben brak en inwendige kneuzin- gn bekwam. De chauffeur liep een hoofd wonde op, terwijl de andere passagier onge deerd bleef. De gewonde is per auto van den G. G. en G. D. naar een der ziekenhui zen vervoerd. De auto is geheel vernield. Van de tram werd het voorbalcon vrij ern stig beschadigd. HOOG WATER. Door den geweldigen regenval, gepaard gaande met een krachtigen wind, is het water in den IJsel te Montfoort abnormaal hoog gestegen en de landbouwende bevol king ondervindt door het overtollige water veel schade voor hun bedrijven. De uiterwaarden van de Maas in Noord- Brabant staan blank, zoodat het vee weer op stal is gebracht. Aan het gezaaide is veel schade toegebracht Y_n Grave totLilh zijn de uiterwaarden ondergeloopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1