Ifer éeVtrrmW). HANDWERKEN X-, HUISHOUDING EN KEUKEN VJ'ff T~ afdragen wil is dit blousemodel zeer prak- tis' h. Een patroon hebben we er niet van maar ten eerste is dat naar elke afbeelding s eed.» bij iedere modiste te oesiellen, maar cok moet het voor een hanom naaistertj een kleinigheid zijn, om een ruime blouse aldus te modelleeren door er den dwarsband af te halen, en door het innemen van de zijnaden naar onderen toe, en het bijleggen van enkele plooitjes op eenigen afstand van die zijnaden er deze jasvorm aan te geven. Ook een geheel nieuwe blouse nog zoo te mak in kan de moeite loonen al is dit dan ook een model van dizen winter, het kan „keurig** j-iatn OVER SPAREN EN BEWAREN IL en heeft dit nu im ieder geval uit het rafgaande wel begrepen, als we schre- niet sparen voor het dertigste jaar, jdit wilde zegigen, niet k a p i t a a 1-v o r- n. Em dait dit dan nog alleen geldt voor sohen, die zich teveel zouden moeten eggen om wat over te kunnen houden. iar het sparen, dat men doet, bijv. als trouwplannen heeft, of als men opzich wil gaan wonen en zich daartoe inrich- of 't bijelkaar-verdienen van een som e, waarmee men een zaakje beginnen ook het wegleggen van een „appeltje den dorst" dat zijn alle gevallen, waar ien beter zou kunnen spreken van het ien van een reservefondsje, dan wel te vroege kapitaalvorming. En zelfs beschouwd, hoeft nog niemand heter eens te zijn, die dit niet wil. weet wel: er zijn er, ook nu weer, die jn, wat heb je aan al dat gedebatteer. nu de eene geleerde of zakenman, het zegt en zijn collega beweert precies het ekeerde, dan ben je daarna immers nog r even wijs. iar dan kan ik niet toestemmen. Juist af en toe eens hooren van beweringen, - natuurlijk zonder dom te zijn ons kelen tot tegenspraak, zetten aan het en en scherpen het verstand. Alleen ■sproken domme of vooral eigenwijze schen, houden er van oen maar altijd rheden als koeien te slikken. Ik voor vil wel bekenen, dat ik juist een goede heb als ik eens een artikel of boek dat zonder dwaasheden te beweren ot eerde dingen aan te prijzen, me ani- om, zij het al stilzwijgend, m'n eigen chte te stellen tegenover die van den jver. zulke „botsingen" ook al gaat men het minst met de tegenovergestelde ling mede, dan nóg kan men door het isnemen van een ander standpunt de opvatting ©enigszins wijzigen (soms verder weg van hetgeen de tegenstan beweert), of wel verdiepen. Meer- n heb ik het meegemaakt, dat iemand ie een of andere bestrijding van zijn ling opeens uitriep: neen maar, ik t, dat ik zelf nog niet zoo erg zekei van mijn zaak, maar nu heb ik ge- 1, wat er tegen in gebracht wordt nu ik meer overtuigd dan ooit, dat ik het iet rechte eind had. o besehouwe men nu ook de debatten de zakenmenschen, die in elk geval 't hebben hun meeningen op duidelijke lakkende wijze te uiten. Gewoonlijk zui- daarbij de hoorders de raadgevingen en van de typen, waar zij zelf 't meest overeenkomen, maar toch de waar- ivirigen, die de oordeelen der tegen- inhouden, niet zoo licht vergeten, zal bv., wie de fatale gewoonte heeft ïaar steeds alles op te maken, wel eens en aan den ouden man, die stuivertjes te en liet bewaren; en wie al te zeer gd was tot schrapen en geld-tellen dit» ;te nu maar niet, wat Ford en anderen :an hebben gezegd. Juist wij vrouwen, .ar al te vaak en te licht geneigd zijn uitersten, hebben het noodig, om van lende meeningen kennis te nemen en en, dat tenslotte elk standpunt vei aar en ook aanvechtbaar is. niet met eenig geduld afwijkend© ingen kan aanhooren, berooft daar» sichzelf van de voornaamste bron van is en ontwikkeling, alle manieren, daarover waren alle imannen het eens: verkwisten van ook al had men nog zóóveel, is altijn van even in de twintig, die wat erg ruim verdiend had en in de eerste jaren (hij was thuis en moeder wilde geen „kpstgdd" van haar jongens), zijn geld versmeet san de duurste sigaretten sokken en dassen of bon bons, maar op aandringen van een paar oudere vrienden wat van zijn „overtollige" geld was gaan vastzetten. „En" vroeg hij mij „wat hèb ik nu? Daar moest ik nu voor gaan sparen. Twee jaar heb ik het ge daan en daar zit ik nu met een kleine tweeduizend gulden aan staats'eeningen en hypotheekbanken die allemaal zakken als baksieenen, wat heb ik nu, hal ik 1 dan niet evengoed kunnen versnoepen?" Deze iongen is „een uit velen" -n onzen tijd! Wat je hebt, zeiden wij: ten eerste de jaarlijksche rente en 90 pet. kans als je maar tijd van wachten hebt, dat die pa pieren weer op pari komen, althans je uit lotingen. Verder: als ie nu eens inkomsten- vermindering kreeg of zelfs werkloosheid, dan kon je de papieren verkoopen en een poosje er nog tegen. Maar het grootste voor deel van het overleggen vond ik voor mij: het gewend zijn aan een leven van een matiger inkomen dan het naar leeftijd en omstandigheden zoo abnormaal ruime. Hij kan nu een paar honderd gulden salaris verlaging krijgen zonder zich ook maar iets te behoeven ontzeggen, hij zou zelfs, als het nog erger werd en hij wél moest bekrimpen, dat ook goed kunnen, omdat hij tenminste eenige zuinigheid en uitreke ning had geleerd. Bovendien had hij zich eigenlijk nooit iets hoeven te ontzeggen om tot die besparing te komen. Ik denk, dat men mij nu wel beter zal begrijpen en geen oogenblik gelooven dat te opzijleggen voor alle jonge rnen- schen onnoodig vinden. Mdar ik zou, wanneer diezelfde jongen (hij vergeve me dit geschrijf als hij het leest, het is geen kwaadspreken) me was komen vertellen: ik kan twee maanden va- cantie krijgen en ik heb toch tweeduizend gulden overgehouden zou ik daarmee nu niet eens naar Amerika of naar Zuid- Afrika gaanniet tegen hem zeg gen: bewaar dat geld tot je 65 bent, want als je dan gaat rentenieren kan je er veel aan hebbenneen. dan zou ik aanra den om te gain en de blik en de geest te verruimen. Ook dat is iets waar men „op teren" kan, als men oud is en renteniert. Is het niet juist een algemeene fout van vele zakenmenschen, vooral uit een vorig geslacht geweest, dat zij maar steeds ble ven zwoegen en sloven, gebukt in hun werk, voor den ouden dag alleen maar geld spaarden en niets anders om dan, eenmaal pp den gezetten leeftijd gekomen» te ervarên, dat 'zij hun werk niet missen konden en hun "vrijen tijd niet genfeteh, omdat zij niets anders hadden opgebouwd, dat hun ambitie trekken en hun tijd vul len kon. Zoo heb ik nu een paar maanden gele den ook een onderwijzeresje ontmoet dat in haar eerste jaar (ook deze was thuis, moe ders moesten wijzer zijn als hun kinderen het niet waren) een 600 gulden had over gehouden en nu uitrekende: dat is over 10 jaar, nee over twintig met de interest mee, zoo wat 20.000 dat is twintig gulden in de week rente, boven m'n salaris en dan heb ik er niet eens de verhoogingen bijgerekend, of zou ik die dan maar op gebruiken? Zulke „rekeningen" zijn karaktermoor dend. Zoo'n meisje zou werkelijk eens een flinke brand (zonder het: „verzekering dekt de schade") in haar papier moeten krijgen, dat zou haar geest misschien gezond kunnen maken. (Slot volgt). DRESSOIRLOOPER MET FILET-HAAKWERK geregeld wordt ons zoo af en toe agd, om een idee te geven voor een looper, die weer eens iets anders Is, ewel we er, voor en na reeds verschei- gegeven hebben, gelooven we toch, nog 'eens weer een looper met file' verk te kunnen geven. Een apart pa- van het filetblok heb ik nu niet, door het gevalletje eerst op ruitjes- 1 uit te teekenen zullen de meesten er n slagen, een goed nawerkbare teeke- te verkrijgen. Men zal trouwens toch lijk het verstandigst doen, door de ling van de krant vooraf op ruitpapier te nemen, en dan daarvan na te wer dat zal gewoonlijk vlotter doen op en- vendien hebben we reeds zooveel groot© aen gegeven voor filethaakwerk of steek als vulling van vierkante of recht ve vlakken (vooral de heraldieke leeuw uoo^ dat men ook daaruit nog eei kan maken, als men het werk van ateekenen wil uitsparen. 1 het eigenlijke haakwerk niet meer zoo uitvoerig te behoeven schrijven als we vroeger meermalen het filetwerk deden. Alleen een paar algemeene a an wij zingen voor dit speciale werk. Men kan de filetrand haken, of als een ronding dus te beginnen met de twee bin- nenhelften van de patroonblokken, en dan daaromheen rondhaken in de maat van het linnen binnenvak, of men begint aan de onderste lange zijde, haakt eerst de lange toeren van open blokjes, werkt dan een smalle zijde met het patroonblok, en de daarboven liggende smalle toeren, om van daar over te gaan op de bovenrand, waar mee men even afbreekt om inmiddels (op nieuw daaraan hechtende) de linker-korte zijde met patroonblok eerst afzonderlijk af 'e werken. Daarna kan men dan de breed' toeren van den bovenrand gewoon doorwer ken ook over de linkerzijde heen en ver krijgt men aldus een gave ronding zonder •enige „naad" of verdikking. Het verdient verder alle aanbeveling we wezen ook daar reeds vroeger op om het haakwerk in goed heet sop te wasschen eer men het aan het linnen zet anders zal het allicht veel meer krimpen dan de stof en daardoor aanleiding geven tot teleurstelling. Of.ook zou men het de eerste maal met GROOT BORDUURPATROON Ditmaal geven we het eenvoudige bor duurpatroon zoo groot, dat het in sommige gevallen bijv. voor theemuts precies zoo is over te nemen, met behulp van cal- ceerpapier dus. Wil men het gebruiken in grooter vorm voor kussens of zooiets dan is het bij dit regelmatig patroon een vrij eenvoudig werft om, door de figuur met staande en dwarse lijnen in vierkanten te verdeelen, het pa troon anderhalf of tweemaal zoo groot uit te teekenen, waarbij men dan de primitieve bloemmotieven vrij uit de hand nateekent Kiest men nu verder maar mooie kleuren dan heeft men met dit ouderwetsche dametje tot motief, een in dezen tijd juist weer zeer modern borduurpatroon Ook voor een zomervacantie-tasch (voor bosch of strand) modellen gaven we al vele kan dit patroon wellicht dienen. grove steek opstikken of klein rijgen kunnen zoodat het na de eerste wasch ge makkelijk nog eens af te halen is en weer dieper in te zetten. In dat geval diene men wel de linnen rafelrand afzonderlijk af te werken, wat kan gebeuren met een zeer smal zoompjes of wel met festonsteken. Het haakwerk is dan ook alle volgende keeroi gemakkelijk af te halen. Deze manier zou ik raden als men een zijden looper maaki en met kunstzijde haakt Men rekent er dan up dat de haakrand zooveel langer dun, dan het zijden binuenvlak- Dit is voor de dames die vroegen om een buffetlooper in donkerkleurig haakwerk. „Iboper van u i t- s l uitend h aa k w er k zou ik niet raden dan houdt het binnenvlak nooit genoeg tegen bij eventueel morsen. De uitvoering van het haakwerk zelf - het patroon geloof ik niet dat we nu nog nader hoeven te beschrijvéti. We hebben dat al meermalen zoo uitvoerig gedaan, dat er al vele lezeressen zijn geweest die me schre ven: ik had nooit gedacht zooiets te kunnen en nu na uw beschrijving ging het zoo vloi en is zoo prachtig uitgevallen, dat het me te 1* een verrassing was..- Wie het dus nog niet probeerde, en nu wel zin heeft raad ik om er oe vroegere nummers nog maar eens op na ie slaan. Als bijzonderheid moet ik er alleen bij dit weik nog op wijzen dat, wie dit patroon in zeer fijn garen zou willen uitvoeren, voor de blOKjea geen gewone, maar dubbele stokies moei haken. Zooalf men weet, gelden vier stokjes voor één i,lokje als dit op zichzelf staat, twee blokjes naast elkaar zijn zeven st elk volgend drie meer, daar het laatste st. Van een blokje meteen het eerste is van een volgend. Zoo is een open hokje: één st.. twee losse, een st., maar voor een volgend open hokje zijn alleen maar twee losse en een st. meer noodig- Bij het omkeeren haakt men vijf lossen voor de twee zijden van het kant hokje. Deze kleine herinnering zal w voldoende zijn om de teekening te doen afzien. Wie nu bepaald graag de heele rand (n eerst de halve patroonblokken te hebben gehaakt) gelijk zóó in de stof haken wil geven we hier nog eens een zeer handige „tip" (ook vooral toe te passen bij het om haken van zakdoekjes). Men gaat n.l- na eerst een heel smal rolzoomje te hebbei gemaakt, met de naaimachine op grove steek gezet zonder draad, stikken door de enkele stof vlak langs den binnenrand van het rol zoompje. De gaten daardoor gemaakt zijn verrukkelijk gemakkelijk voor het insteken met de haaknaald, natuurlijk zal men ze niel alle moeten gebruiken maar bijv. om den anderen of om de twee of drie. DAMESBLOUSE Dit plaatje toont ons een model ven blouse dat, zonder de ouderwetsch aandoende heup of taille-band die men toch nog wel veel ziet) nog lets over den rokrand heen glijdt. Voor wie nu een costuumrokje dat al haast wat te kort zou worden, nog graag CORRESPONDENTIE Aan Mw. Gelukkig dat ik U nog voor Pa- schen naar uw adres schreef, hoewel toen geen Idee had dat de oorr. nog blijven overstaan op de drukkerij. Wil u niet vergeten mij uw adre6verandering te melden', dan schrijf ik u wei naar huis verder» Aan Mw. v. K. de M. Ik vind het toch erg lastig de krant met dat kleine ©tukje terug - vin-den eü het een misdruk was 6taat cfie evenzeer in mijn exemplaar. Maatr op grond ven wat u schijft durf ik wel te zeggen, dat er dan moet hebben gestaan: 9 deelen (dim) poedersuiker en 1 deel kiezel fluoprnatrium. (Nieuwsgierige med el-eee reesen! dit was een recept tegen de zilver vischjes, soiikergaeten, papiervretere, oj hoe u die. lievelingen noemen wilt, die zoo graag de gezelligheid van uw kasten zoe ken). Aan Mw. K. K. Neen, ik heb ook uw ©tukje niet kunnen vinden, het ie altijd lastig ge weest, dat we geen inhoudsopgaven in onze vrouwenrubrieken hebben gehad. Ik zal het nu hieronder wel even aanvragen. Vraag. Weet een lezeres misschien op te geven in welk nummer we hebben geplaatst ©en kussen met doorstopwerk op wafel6tof oogjes-goed ©chrijft onze lezeres, maar dat kan ik me niet indenken). Aan Mw. v. W. Patroon babyschortje heb ik wel véél vroeger al eene gegeven, maar kunt u niet gebruiken het patroon voor jurkje dat we kort geleden gaven en dat, naar een lezeres besenreef (eenige weken later onder het kopje „Van onze lezereseen opgenomen) ook goed als schortje te maken «n te gebrui-ken was? Het blad met dat groote kruiseteekpatroon zal ik opzoeken en andere U het origineele patroonblad toe zenden, want dat heb ik nog, de plaatsing 'o zeker al drie jaar geleden want ik weet nog goed hoe ik het zelf op ruitjeepapier had afgeteekend voor de krant, een reuzen- ■eduldwerk wa6 het. Maar ik begriii- h- goed dat U het nu graag wilt afwerken als arbeid door een gestorven zuster indertijd nonnen. Ik zal u du6 zeker helpen, ma; hebt u nog even geduld? Het zou wel de volgende maand kunnen worden, maar dan hoop ik veeü tijd te hebben en bovendien gaat binnenkort m'n beele krantenbezit op de uitaoejctafel en hoop ik, zooals ik al voor loopig beloofd heb, (een paar ma-anden gele den), de interessantste dingen eruit Ln een eenvoudig bundeltje bij elkaar te kunnen brengen. Misschien dat daar dan nog ant woorden op vragen ook bij kunnen komen, dat weet ik nog niet. Maar u help ik iai elk geval- apart. Aan „Ida". Tegen roode hamden als je laar zoo'n hekel aan hebt ze zijn ook niiet mood, dat geef ik je graag toe is hef beste, een zeer zeker, onschuldig en probaat middel: geregeld wasschen met citroen. Snijd een citroen doormidden je mag wel wat van het sap „Inwendig gehruiken maar moet toch ook niet enkel 6chil over houden voor de handen en wrijf daarmee flink over de als ze erg vuil zijn vooraf- gewasschen handen. Op den duur wor den hier de handen blanker van. Er zijn vele duurdere en toch aiat betere, ja soms zelfs schadelijke middelen, maar dit een voudige middel heb ik altijd, ook zelfö door de deskundigen in mondaine vrouwenru brieken, als het zekerst-werkend zien noe men. Zelf gebruik ik alleen al om de nagels altijd citroen in de keuken, alleen bij erge kou en ook voor „©treng" schoonmaakwerk kan eitroen alleen wat schraal zijn en moet men ook invetten. Aaa Mw. v. II. Het vem/iseen van koper heb ik zeker al wel tien maal hiier behan deld. Maar het is nu juist schoonmaaktijd, dus: vooruit maar weer. Koop kopervernis bij den drogist, Juist nu, want vele drogis ten hebben het alleen maar in den schoon maaktijd voorradig. Poets het voorwerp zeer degelijk, laat geen vlekje en ook geen poetsresten achter, daarom nog eens na de brasso of pomade over poetsen met krijt en spiritus. Leent het voorwerp er zich toe en heeft het bijv. naden en richels, don kan het wel goed zijn om nog met kokend wafer tn overgieten en vooral goed na te drogen. Het kan daartoe ook nog even op warme kachel of warm gasstel, als er maar een a.bsoluut schoo-n oppervlak is waar niets op achter bleef. Goed glanzend, goed schoon en goed droog zij het parool, en daar komt alles op neer. Welnu, dan kunt u het daarna gaan bestrijken met de vermis en dan is de zaak klaar. Ja, dat is afdoend, be halve natuurlijk dat de vernis, als alle din gen, ook aan slijtage onderhevig is en dat er eindelijk weer een tijd zal zijn dat ge uw koper niet mooi genoeg meer vindt dan hebt ge de keus tussohen: óf weer gaan poeteen, maar dan moet dat weer geregeld ook, óf weer opnieuw schoonmaken en ver nissen. Maar in elk geval duurt dat heel wat langer dan enkel poetsen. Daar nu meermalen is gebleken dat de bewerking op petroleumstel iblauwbrar.der) niet mee valt, moet ik daar nog even voo rwaarechu- wen. Er komen vlekken op en dat moet men tóch poetsen. Ik voor mij denk dat de petro leum, die immers altijd overal doorheen zweet, dan naar de oppervlakte komt onder het vernis en zoo de vlekken maakt, maar zeker weet ik het niet, ik ben geen vakman, pardon vakvrouw. Verder geldt dit alles alleen het vernissen. Van het bronzen kaai ik niet veel vertellen. Ik heb indertijd daa-r al eens middelen voor op gegeven m-aar het sohijnt sommigen maar niet te willen luk ken. Ik heb nog geinforrneerd, óók monde ling, óók hier in de rubriek bij eventueel© vakkundigen, maar daar niets nadere van gehoord. Er kunnen dan natuurlijk altijd wel foutjes zijn gemaakt bij de bewerking die ik, als ik er bij geweest was, dadelijk had gezien maar op afstand zelfs niet kan vermoeden. Aan Mw. S. V. (en eveneens nog aan de hierbovenstaande) Ja, zulke dingen gebeu ren; heb ik ook wel eens beleefd. Jaren ge leden boorde ik eens een huisvrouw uit vallen tegen haar damesblad omdat zij vol gens de hu ishoud rubriek eieren ingemaa kt had en deze nu bedorven bleken. F.n toen ik daarop vroeg: maar kind, wist je wel zeker dat ze versch waren bij het inleggen, trok ze de schouders op en zei: „nu ja, hoe kan ik dat weten, dat moe6t ik toch óók maar gelooven Ik wiet op hetzelfde mo ment dat ik, als ik al ooit eens een vrou wenrubriek zou „krijgen" fje „krijgt" dat zooals een vrouw een man „krijgt", er is evenveel „nemen" in) dat i-k dan n-ooit over eieren-inmaken zou durven preeken. Maar toen ik nu een paar. jaar geleder, eens er gens kwam waar de huisvrouw me zei: we zijn juist aan het ei eren-inmaken, als ik laar nu even mee doorgaan mag? en misschien vind je het wel aardig om het eens te zien, went ik heb goede hulp, een oud apotheker die een expert ie in dit kunstje nem ik dat gretig aan. Terwijl ik zoo toekeek hoe voorzichtig de reeds schoone eieren één voor een werden -koiwivp ya6 Onverschillig waar U woont, U kunt op gas koken. Da Kitchenkook brandt op eigen gas, tonder eenigen aanleg. Overal te plaatsen. Kookt sneller, bakt beter en verbruikt minder dan eenig ander kook- toestel. Geen rook. geen roet, geen walm. Vraagt prospector met attestenboek van tevredan gebruikers en adressen weder- MEYER Co., AMERSFOORT afgeveegd en dan in het waterglas gelegd en niet begreep hoe dat nu mocht: een ei waar een al was het n-u ook noj, zoo klein, stukje schaal af was, zoomaar er bij in, vroeg ik, zoo onschuldig mogelijk: o, en zoo'n klein baretje erin, hindert dal dan niet? Daar zag ik het oude heertje opeens op schrikken: hé, wat zei U? een barstje? Zag u een ba ret je? Ik wees het ei aan, dat hij er toen uit haalde en op het gaatje bekeek. „Wat ge lukkig dat U het zag, dat hebben wij nu geen ven tweeën gezien en dat had me de heele boel kunnen bederven", zei hij- En ik, die me al op m'n 'ippen had staan bijten, om m'n allerongelukkigst goede oogen, die -ook altijd alles moeten zien, heb me op datzelfde moment heilig voorceno- men: nooit in deze rubriek over eieren-in maak; wa.nt ik wil het niet op me laden, om in puire onschuld de haat en nijd van zekere huismoeders te verduren bij elk be dorven ei, dat ze ui-t hun inmaak moeten weggooien, of wat nog erger is: opeten. Neen, ik niet! Aan „Moedertje". Idem. Aan Z. te R. Idem. VOOR DEN SCHOONMAAKTIJD Een drukke tijd voor de huisvrouwen een vaak ongezellige tijd voor de huisge- nootenl Aan het eerste feit zal niet veel te ver helpen zijn; voor het tweede echter laten zich verschillende maatregelen uitdenken die de ergste beslommeringen kunnen voor komen.. En onder die maatregelen behoort dan in de eerste plaats het streven om tenminste den eetlust der huisgenooten niet teleur te stellen, het voornemen om de maaltijden al zijn ze eenvoudig toch zoo smake lijk mogelijk te maken. Eenvoudig zullen ze ln deze weken na tuurlijk moeten zijn: als het werk op vlie ring of zolder (of waar ook) de gedachten voor 't grootste deel van den dag terugtrekt uit het .keukenbedrijf", dan kan er zeker eeen fijn dinéetje verwacht worden maar..... ook het eenvoudige kan smakelijk zijn. Een doodgewone stamppot b.v. hutspot, zuurkool, savoye kool, uien. koolraap smaakt ons in dezen tijd van het jaar nog best. Hetzelfde kan gezegd worden van een stevige soep erwten-, boonen- groente soep en zeker ook van een peulvruchten gerecht als: bruine boonen of capucijners met spek. witte boonen met zure saus. linzeD met tomatensaus. Gaat een dergelijk hoofdgerecht een bord Magg's Soep vooraf, of wordt het gevni door een eenvoudig degelijk „toetje" gort met rozijnen, griesmeelpap, watergruel, karnemelk pap (van de melkinrichting b.v.) beschuit met bessensap, droge rijst dan behoeft feitelijk niemand aan tafel te be merken, dat er voor de verzorging van h< middagmaal minder tijd is geweest dan op andere dagen. Alles komt slechts neer op een doelmatige keus: groenten, die weinig schoonmaaktijd vragen; sausjes, die in een oogenblik te be reiden zijn; een nagerecht dat klaargemaakt kan worden in den tijd. dat de tafel wordt gedekt; een soep- of een stamppot, die om zoo te zeggen zichzelf wel gaar kookt Op één ding heeft de huisvrouw in dit ge val natuurlijk te letten, n.l. dat er geen kans is op overkoken ol aanbranden tijdens haar afwezigheid uit de keuken. Op een kolen- fornuis wordt daarom de pan niet te dicht op het felle vuur gezet, op een gasfornuis of gasstel gebruiken we voor het gaar ma ken der spijzen den spaarbrander. Hoe de combinaties zijn? Me dunkt: een stevige groentesoep met als nagerecht gort met pruimen; een voedzame stamppot, gevolgd door beschuit met bessen sap; capucijners met spek (waarbij mis schien een schaaltje appelmoes uit blik) met karnemelkpap als tootje; hutspot met klap stuk, waarna watergruel. STEVIGE GROENTESOEP (4 personen). 2V2 L. water 400 Gr. (4 ons) runderpoulet, 1 groote wortel, 250 Gr (Vi pond) spruitjes, 2 flinke preien. 1 kleine selderijknol. wat peterselie, 1V£ K.G. aardappelen, 40 Gr. (2 afgestreken eetlepels) boter, 4 Maggi's Bouil lonblokjes. Breng het water aan de kook met onge veer 1 afgestreken eetlepel zout; doe er de gewasschen poulet in en laat die in de goei gesloten pan zachtjes koken. Maak terwijl de groenten schoon en hak ze met elkaar fijn; schil de aardapelen en voeg ze met de groente bij het kokende vleesch. Laat alles on een zoo zacht mogelijk vuur doorkoken tot het vleesch gaar is en de aardappelen geheel uit elkaar zijn gekookt (ongeveer 2 uur) Laat er tenslotte nog de Maggi's Bouil lonblokjes in oplossen en maak de soep af met de boter. Presenteer bij de soep eenige sneden brood (4 personen). Japp°len 1 K.G. ons) doorregen snek, ongeveer 1 af gestreken eetlepel zout. J theelepels Maggi's Aroma. Doe de zuurkool ln de pan met zooveel ko kend water dat ze halverwege onder staat leg er het ui lauw water gewasschen spek op en daarop de geschilde nnrdapiiolcn en het zout. Laat op een zacht vuur het ge' recht in de goed gesloten pan gaar worden (ongeveer 2 uur); neem dan het spek uit de pan stamp de kool met de aardappelen door elkaar en roer er de Maggi's Aroma door. Vervang desverkiezende het spek door saucijsjes of versche worst (zelfde hoeveel heid). maar leg die liever op <le aardappe len dan tusschen de aardappelen en dö kool. (4 personen) 500 Gr. (1 pond) linzen, wat zout, y2 Li. water. 4 afgestreken eetlepels tomatenpurée (1 klein blikje), 40 Gr. (2 afgestreken eet lepels) boter. 40 Gr. (4 afgestreken eetle pels) bloem. 2 Maggi's Bouillonblokjes. Zet de goed gewasschen linzen op met ruim watifer, voeg er wat zout bij en laat ze op een zacht vuur ó&ar worden (1V£ a 2 uur). Los voor de saus de Maggi's Bouillonblok jes op in het kokende water; verwarm roerende de boter met de bloem en giet er bij kleine scheutjes tegelijk (steeds roeren de) den bouillon bij. Laat de saus even doorkoken, tot ze gebonden is en presen teer ze bij de linzen, die op een schuim spaan uit het kooknat zijn geschept ONZE VOEDING Volgens vele dokters vormen eieren een zeer gezonde en goede voeding, zoowel voor volwassenen als voor kinderen. In de enkele gevallen, dat eieren niet goed verdragen worden (uitslag, netelroos e.a.), is dit meestal te wijten aan het eiwit, niet aan den dooier Het geheel ei of het wit alleen kan nl. wel eens minder goed werken, het geel wondt echter zonder uitzondering door ieder uitstekend verdragen. Men heeft zel/a uitgemaakt, dat dieren, aan welke men ei geel in de voeding had gegeven, beter dan andere tegen tuberculose bestand bleken. Eieren zijn dan ook, volgens deze dokters een bijzonder goed kindervoedsel. maar men moet ze versch gebruiken iets wat in de groote steden niet altijd zoo gemak kelijk gaat Behalve eieren blijken ook worteltjes bij zonder goede eigenschappen te bezitten 't Is de eerste groente, die baby's mogen heb ben Men geeft ze dan in den vorm van puree. In bepaalde ziekte-gevallen heeft men ze zelfs als soep gegeven aan kindertjes van enkele maanden Voedselkundiger be schouwen den wortel dan ook als een uit stekend, rijk voedsel. Eerstens bevatten wortelen zeer veel ijzer verder zijn ze Vita- minenrijk en bovendien gemakkelijk ver teerbaar. Men zegt zelfs dat worteltjes een mooie teint geven Het schijnt, dat. ze de mooie oranje kleurstof gemnkke ijk aan de huid afstaan en daardoor aan een bleek e, fletse huid, een gezonden warmen tint geven, PRACTISCHE WENKEN pot letten, daar de grond dan te I Wortel» van een clivia moeten naar bulten Een clivia heeft veel licht noodig! Het due van het grootste belang, de plant een ge- Gedurende den tijd. dat de plant Jonge bla den ret moet xe veel water hebben. Zijn dia bladen uitgegroeid, dan dient veel minder vocht te worden gegeven, welke voorraad weer grooter moet zijn, zoodra rich een of meer bloemknoppen vertoonen. BLANKE KOEKErANNEN HU ft sprookje 'bikt _!n al kllkon de dlenstn baasd, i ,—ir geval en runen er een eer in stellen, de pan zoo keurig te onderhouden VERROESTE SCHROEVEN deze gedurende middel helpt zelfs wannee: succes heeft gehad. tijd "tXi? *n i lot t Dit

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3