ZATERDAG 16 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 buitenland HULP VOOR DE DONAULANDEN NA HET S.A.-VERBOD DE RIJKSBANIER DEMOBILISEERT Toen Hitler met zijn Sturmabteilungen, begon, stak daar, bij den na den oorlog in Duitschland gegroeiden toestand van clan destiene troepen en clandestiene bewape ning, niet9 abnormaals in. Men had reeds lang Nashe's troepen te gen het communistische en het monarchis tische „PutsclT'-gevaar gekend. En later ontstond er een heele reeks geheime mili taire organisaties. Zoo was het aanvanke lijk niets vreemd, dat ook de nationaal- sócialisten hun „Storm-afdeelingen" had den. Was niet de Rijkspresident Von Hin denburg zelf eere-voorzitter van een soort gelijke half-militaire organisatie, de Stalen Ilelm? En waren er niet de Reichsbanner, en het IJzeren Front ,die het beide voor de bestaande orde opnamen en een tegenwicht vormden tegen de steeds aangroeiende be dreiging van Iiitlers troepen? Sinds den geweldig engroei van de nazi- partij en haar semi-militaire organisaties, was deze tegen „het systeem" gerichte or ganisatie echter nauwelijks langer te dul den, wilde de regeering niet het risico dra gen orn op een kwaden dag onder de voet te worden geloopen. De gang van zaken in Italië, waar Mus solini met zijn beroemden opmarsch van zwarthemden naar Rome, het historisch voorbeeld gaf, dat sinds in Oostenrijk door de Heimwehr, in Finland door de Lappo- mannen tevergeefs is nagebootst, was te leerzaam om door de regeering te Berlijn veronachtzaamd te kunnen worden. De huiszoekingen in de jongste verkie zingsperiode op last van den Pruisischen Minister van Binnenlandsche Zaken, Seve ring, verricht, hadden het gevoel versterkt, dat op de legaliteit van Hitiers partij niet te vertrouwen was. En nu de meerderheid van het Duitsche volk, door zijn stem op Von Hindenburg, zicii uitgesproken heeft voor het huidige re- geeringsbeleid, blijkt de regeering te Berlijn zich sterk genoeg te hebben gevoeld om een eind te maken aan de bedreiging, die be stond in een op allerlei manier gevechts- bereid leger van een partij wier geesteshou ding ondanks alle verklaring van wettelijke gezindheid, gericht is op omverwerping van het huidig „systeem". Op bijzonderheden behoeven we niet in te gaan. Die hebben wij reeds de laatste dagen vermeld en ook heden wordt de interessante berichtgeving over het S. A.-verbod weer voortgezet Dat overwegingen van buitenlandsche po litiek een rol hebben gespeeld bij dit verbod, mag als vrij zeker worden aangenomen, al zullen b.v. de Franschen heel goed begrij pen, dat zulk een verbod niets verandert aan <le geestesgesteldheid van de Hitlerpartij, waaraan zij, niet ten onrechte waarschijn lijk, de gedachte aan een mogelijke revanche verbinden. Vandaag trekt echter het meest de aan dacht dat de Reichsbanner. de republikein- sche militaire onganisatie, die het voor de regeering opneemt, na het verbod van de nazi troepen, zich zelf als zoodanig ontbonden heeft. Hiermede vervalt het verwijt, dat de te genwoordige regeering zou kunnen treffen dat zij met twee maten meet. De militaire „Rijksbanier" bestaat voor het oogenblik niet meer omdat, naar de verklaring van de lei ding, haar bestaan niet meer noodig is nu de half-militaire organisatie van hun tegen standers er niet meer is Een opmerkenswaardige bijzonderheid is voorts, dat de Duitsche regeering ervan af ziet om ook de Stalen Helm, die men „het "leger" van de Duitsch-nationaal Hugenberg zou kunnen noemen, te ontbinden. Blijkbaar ziet ze daar geen belangrijk gevaar in. Mis schien wil zij den impulsieven Hugenberg, die reeds in scherpe bewoordingen tegen dat door hem verwachte verbod van leer was getrokken, daarmee ook een beetje te kijk zetten. Hitier zelf blijkt heel handig van het ver bod van zijn troepen gebruik te maken voor propagandistisch oogmerk. In zijn manifest naar aanleiding daarvan werkt hij, ijl uit stekend gekozen bewoordingen, op het gevoel van zijn menschen, die hij als martelaars voor de heilige zaak van de Duitsche vrijheid voorstelt Nu de Pruisische verkiezingen voor de deur staan, kon inderdaad de noodveror dening tegen de Hitlertroepen voor Brüningr wel eens averechts werken. Dadelijk na de publicatie van de nood verordening over de ontbinding van de S.A. en S.S. organisaties heeft de leiding van de organisatie rijksbanier aan alle gouwbestu- ren een mededeeling doen toekomen, waarin er op gewezen wordt, dat de rijksbanier nu niet langer gemobiliseerd behoeft te zijn. Alle buitengewone beschermingsmaatrege len moeten worden opgeheven. Het geheele optreden van de rijksbanier moet voortaan duidelijk doen blijken, dat deze organisatie volkomen binnen het verband vaji den staats wil staat, cïe autoriteit van den staat ver sterkt. en steunt. De rijksbanier mag nim mer een staat in den staat zijn. Zij moet zich geheel wijden aan de groote taak van dezen tijd: de rijksregeering en allen, die van goeden wil zijn, te helpen om den ver- schrikkelijken economischen nood te over- Ilit Ier heeft Dr. Lütgebrune te Hannover opdracht gegeven met alle middelen den rechtsstrijd tegen de noodverordening over de opheffing van de S.A. en S.S.-formaties te ondernemen. Het Rijksgerechtshof zal verzocht worden zich over de wettigheid van het verbod uit te spreken en bij da civiele rechtbanken zul len vorderingen ingesteld worden tegen de in beslagnemi ngen. Ten slotte zullen in sommige gevallen ver grijpen tegen de strafbepalingen der veror dening aanleiding ertoe geven, dat ook de strafrechter zich over de ongeldigheid der veror "«aning n.oet uitspreken. Geheime voortzetting der organisatie? Volgens een mededeeling der Hessische regeering zou uit het materiaal, dat daar hij de huiszoekingen in de nationaal-socialis- tische bureaux in beslag is genomen, blijken, dat de voortzetting der S.A. en S.S. in on- wettigen vorm reeds tot in de kleinste bij zonderheden georganiseerd was. De politie heeft de hand gelegd op een pakket gehei me ducumenten van de Hessische S.S.-lei- ding, waarin zich over geheel Hessen ver spreide geheime adressen bevinden en aan wijzingen. hoe de S.S. in de verschillende plaatsen als zangvereenigingen, kegel- en kaartclubs en boks- en sportbonden, verder moeten bestaan. BESLUITEN VAN DEN VOLKEN BONDSRAAD De Volkenbondsraad heeft gistermorgen in openbare zitting behandeld de voorstellen van de financieele commissie inzake de hulp maatregelen voor Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije. Zonder verdere discussie nam de Raad kennis van het rapport der commissie. Voor Oostenrijk wordt verlangd, dat geen verdere beleggingen bij de spoorwegen plaats vinden, dat de aanvullende begroo ting door een nieuwe verlaging van de uit gaven bij de spoorwegen en door bezuini gingen in evenwicht wordt gebracht, dat voorts de toestand van de Kreditanstalt zoo spoedig mogelijk geregeld wordt en dat een strenge deviezencontrole en in verband hier mede beperking van den invoer in Oosten rijk zal worden toegepast. De Oostenrijksche gezant verklaarde dat de Oostenrijksche regeering de noodige maat regelen zal treffen. Hij maakte echter het principieels voorbehoud, dat Oostenrijk de door de financieele commissie geëischte maat regelen slechts ten uitvoer kan brengen in den zin van het Volkenbondsbesluit van 12 April jl. binnen het kader van een gemeen schappelijk optreden der groote mogendhe den en een algemeene actie tot economisch herstel van Midden Europa. Ten aanzien van Hongarije verlangde de financieele commissie een ingrijpende ver laging der Hongaarsche bogrooting en een Stillhalte-overeenkomst tusschen Hongarije en zijn crediteuren. Voor Bulgarije werd de betaling van zijn buitenlandsche schulden voor zes maanden, dus voorloopig tot September 1932, met de helft verminderd. Grie- In zijn voortgezette zitting werd een reso lutie aangenomen, waarin de Grieksche re geering wordt geadviseerd zich ten aanzien van haar buitenlandsche schulden te ver staan met haar buitenlandsche crediteuren. Bovendien keurde de Raad een twee-jarige onderbreking van de rentebetaling goed. VERDRAGEN VERLENGD De Duitsche Rijksraad heeft de verlenging an de arbitrageovereenkomst met de sovjet unie en van het verdrag van Rapallo goed gekeurd. Enkele landen, o.a. Wurtemberg en Ba den, sputterden tegen omdat Rusland door zijn prijzen onder de markt hun houtveste rij benadeelt Bij de stemming bleek echter, dat de meer derheid voor de verlenging was. vooral ten gevolge van de verklaring van Pruisen, dat JAPAN EN MANDSJOERIJE 32 Russen gevangen genomen. Volgens een bericht van het telegraafagent schap der sovjet-unie heeft de Mansjoerij- sche politie Donderdag 32 sovjet-Russen ge arresteerd, die er van beschuldigd worden, den aanslag te hebben gepleegd op de brug die Soengari-rivier. De gearresteerde Russen worden zeer streng behandeld en zijn nog niet in de gelegen heid geweest zich in verbinding te stellen met het consulaat der sovjet-unie. Hetzelfde agentschap meldt verder dat de sovjet-autoriteiten bij dien Chineeschen Oos terspoorweg en in het bijzonder de directie van deze spoorwegmaatschappij zich moeite hebben gegeven het geval op te heldrren. Dit zou niet gelukt zijn, omdat Witgardisten het onderzoek zouden hebben geleid en daarbij de toelating van sovjetvertegenwoordigers geweigerd zouden hebben. de nationaal-socialistische partij door het verbod der stormafdeelingen geenszins in haar vrijheid van beweging wordt beperkt, zooals dit trouwens ook in de motiveering van de noodverordening is gezegd. Voorts verzekert het ministerie dat aan een verbod van den Stalen Helm, hetwelk Hugenberg meent te kunnen voorspellen, niet wordt ge dacht; hetzelfde geldt voor de ontbinding de Rijksbanier en van het IJzeren Front Zooals bekend, heeft Hitler in een onder houd met buitenlandsche journalisten ver zekerd, dat de Rijksregeering alleen onder drang van Frankrijk tot ontbinding van de S.A. en S.S. organisaties is overgegaan. Zoo- als eveneens bekend, heeft de Rijksregee ring deze verklaring van Hitier terstond op zeer duidelijke wijze gelogenstraft. Enkele bladen van links wijzen er nu op, dat. Hitier tegenwoordig ambtenaar is en dientengevol ge rekening dient te houden met de voor alle ambtenaren geldende disciplinaire voor schriften. De betreffende bladen hopen, dat de bevoegde instanties (in dit geval de Brunswijksche regeering), zoodra zij in het bezit van den officieelen tekst van de ver klaring van Hitier zullen zijn, zullen onder zoeken of er termen aanwezig zijn tot het openen van een disciplinair onderzoek. Voorts gaan er geruchten over een aan staand ontslag van Hitier uit den Brunswijk- schen staatsdienst omdat hij direct na zijn benoeming (die zooal9 men weet moest die nen om hem het staatsburgerschap te ver schaffen) met verlof is gegaan om zich ge heel aan d?n verkiezingsstrijd te wijden en nog geen uur in functie is geweest, hoewel hij zich verplicht heeft zijn functie bij het Brunswijksche gezantschap te Berlijn ern stig en gewetensvol te bekleeden. De Duit sche volkspartij te Brunswijk heeft haar goedkeuring aan de benoeming van Hitier overigens slechts gehecht, op voorwaarde, dat deze inderdaad zijn functie zou uitoefe nen. Het S. A. verbod in Brunswijk. In Brunswijk hebben de nationaal-socia- listen van de vertraging, die de toepassing van de noodverordening aldaar heeft onder gaan, gebruik gemaakt om de bezittingen hunner S.A. en S.S. organisaties in veiligheid te brengen. In den afgeloopen nacht hebben daar nog eenige honderden S.A.-mannen rust en orde verstoord. Zij poogden zelfs het ge bouw van de 6ociaal-democratische Volks- freund te bestormen. Dit werd echter bezet door de politie, die tot diep in den nacht voortdurend samenscholingen moest verhin- Geen ontbinding der S. A. in Danzig? In veihand met de ontbinding van de S A. en S.S. organisaties in Duitschland heeft de Senaat van Danzig alle politieke optochten en vergaderingen in de open lucht verboden. Aan het verbieden van ook te Danzig be staande S.A. en S.S, organisaties schijnt echter niet te worden gedacht. Dit is te be grijpen daar in Danzig een regeering van rechts, waarin de nationaal-socialisten de leiding hebben, aan 't be «vind is. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE VOORTZETTING DER PRINCIPIEELE DEBATTEN WAT ZAL STIMSON DOEN? Het presidium der Ontwapeningsconfe rentie heeft Vrijdagmiddag onder voorzit- terschaip van Henderson een vrij langdurige bijeenkomst gehouden inzake principieele ontwapeninipskwesties. Een door Benesj uit gewerkt rapport, om, alvorens over den tekst dor artikelen te spreken, nog veruer principieele discussies te houden over de hoofdzaken, werd goedgekeurd. De Hoofdcommissie der Conferentie is te gen Maandagmiddag bijeengeroepen. Aan deze zitting zal worden deelgenomen door Bdining,' Grandi. Stimson. Tardieu en ein de der week ook door MacDonaid, die di rect na de den 20 April plaats hebbende begrootingsdebatten naar Genève zal ver trekken Volgens een nader bericht heeft het bu reau der conferentie besloten aan de alge meene commissie Maandag voor te stellen de principieele kwesties in de volgende rangorde achtereenvolgens te bespreken* la Moet étappe-gewijs met wapeningsver mindering worden voortgeschreden, dam wol alles op éénmaal worden bereikt? 2. Bestaan eo* nog andere criteria voor wapeningsvermindering dan die van airt. 8 van het Volkenbon-dsveudrag? 3. De kwestie van de kwalitatieve en kwantitatieve wapeninigsvermindering. 4. Het veifband tusschen de wapenings- vermi mie ring ien het versterken der vredes organisaties, zooals Frankrijk heeft voorge steld. 5. De gelijk-bcrechting tusschen alle sta ten. zooals Duitschland en Turkije bepleit hebben. Nog een aantal andere punten van prin- cipieelen aard zal hierop aan de beurt ko men, voordat deze taak der algemeene com missie als geëindigd zal kunnen worden be schouwd. Een compromisvoorstel van Stimson? Staatssecretaris Stimson heeft te Parijs, waar hij gistermiddag, in gezelschap van Kellogg en Norman Davis, is aangekomen, tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat hij zich voorstelt te Genève eenige maat regelen te steunen, welke naar zijn mee ning de werkzaamheden der Ontwapeninss- conferentie zouden kunnen vergemakke- Deze zeer vaag gehouden woorden wor den thans door welingelichten op zeer merk waardige wijze aldus uitgelegd, dat Stim son eén compromisvoorstel overweegt, dat hij reeds Vrijdagavond ter kennis zou heb ben gebracht van Tardieu Dit compromis voorstel bestaat hierin, dat de kwestie der bewapeningen te land en de veiligheid ge scheiden wordt van de kwestie der bewa peningen ter zee en beide tegelijkertijd, djeb afzonderlijk behandeld zouden worden. Stimson is van meening. dat de kwestie der bewapening te land een aangelegenheid is, welke alleen moet worden behandeld door 'die Europeesche mogendheden, terwijl de zeemogendheden tot taaie hebben in de kwestie der bewapening ter zee tot overeen stemming te komen.-Aan laatstbedoelde on- dei'handelingen wenscht Amerika practisch en actief deel te nemen, terwijl het prin cipieel niets te maken wil h e b- b'en met het Europeesche veilig heidsprobleem. De weidicrzij dsche hulpbieding is een kwestie, welke de Ver- eenjgcle Staten niet aangaat en waarmede zij zich niet miUlën bezighouden. Amerika zal derhalve niet deelnemen aan een dergelijk verdrag. Wat Engeland betrelt, het neemt dezelBde houding aan. Het wil evenmin nieuwe verplichtingen op zich nemen. De Nederlandsche voorstellen. De Nederlandsche regeering heeft in haar memorandum aan de Ontwapeningsconfe rentie op vermindering niet alleen van het. aantal soldaten in werkelijken dienst maar ook van de geoefende réservetroepen aange drongen. Onze regeering vraagt voorts maximumcijfers voor geweren, mitrailleurs, kanonnen en tanks, voorzoover de zware kanonnen en tanks niet geheel worden afge schaft. Een verbodsbepaling voor het leg gen van automatische contactmijnen op de hooge zee en voor luchtbombardementen, het laatste als eenig doeltreffend middel om de burgerlijke bevolking tegen de ellende van een bombardement te beschermen, wordt verder voorgesteld, alsmede jaarlijk- sche opgave van het aantal geweren, mi trail leurs, kanonnen, tanks en pantser-auto mobielen. DE EERSTE ARRESTATIES IN DE KREUGER-AANGELEGENHEID Op aanwijzing van de N.V. Kreuger Toll en van de Zweedsche crimineele politie zijn Vrijdag de eerste arrestaties in de Kreuger- zaak verricht. Gearresteerd werden directeur Karl Lange (thans directeur van het hotel Gillet te Stockholm), de bankdirecteur Sven Huldt en directeur Viktor Holm. Deze drie gearresteerden worden ervan beschuldigd ïvar Kreuger, die onlangs te Parijs zelf moord heeft gepleegd, behulpzaam te zijn geweest bij het opmaken van valsche inkom sten en activa. JAPAN EN 1 MEI Communistische demonstraties verboden De Japansche minister van binnenland sche zaken heeft besloten alle communisti sche demonstraties op 1 Mei onder den bloo- ten hemel in geheel Japan te verbieden. De politie heeft opdracht ontvangen alle demon straties met geweld te ondedrukken. Washington 16 April. President Hoover heeft ter bestrijding van de werkloosheid in voering van de arbeidsweek van vijf dagen voorgesteld en het congres geadviseerd te beginnen met toepassing ervan voor de amb tenaren. NIEUWE VULKANISCHE UITBARSTING Uit Buenos Ayres wordt gemeld: De Vulkaan Las Zangos in de provincie Salta. welke naar men meende was uitge doofd, is weer in werking getreden en werpt met kracht lava en s'eenen omhoog. Het gerommel bracht het in de nabijheid gelegen dorp Chicoana sol Lezarde in op schudding. In het Zuiden is eveneens een uitbarsting van de vulkaan Las Feguas waargenomen. GELE REGEN EN SNEEUW In Silezië is gele "regen en sneeuw geval len. Men denkt aan woestijnzand, dat in de stratosfeer, dus pl.m. 10 KAL hoog in de lucht is meegevoerd. Met de vulkaanuitbar stingen in Zuid-Amerika kan het niet in ver band staan omdat die nog niet begonnen [waren toen r *n djit es-schijnsel wat - am. MADAME HANAU BLUFT IN DE GEVANGENIS De voormalige leidster van het financieel orgaan „Gazette du Franc", Madame Hanau die wegens diefstal van documenten en on geoorloofde speculatie in het door haar be heerde financieele blad „Force", gearresteerd is, heeft door haar advocaat een verzoek laten indienen om ontslag uit de hechtenis, in verband met haar gezondheidstoestand. Madame Hanau had eenige weken geledon een ernstig automobiel-ongeluk en kan op het oogenblik nog slechts loopen met be- MADAME HANAU hulp van krukken. Haar verdediger deelde mede, dat zij een bijzondere medische be handeling moest ondergaan, die in de vrou wengevangenis van Saint Lazare niet moge lijk was. De rechtbank belastte drie geneeskundigen met het onderzoek van de verdachte. Gister brachten deze medici hun rapport uit, waarin zij tot de conclusie kwamen dat de voor Madame Hanau noodige behandeling zeer goed in de vrouwengevangenis kon geschie den, wanneer do rechtbank bepaalde facili teiten wilde verleenen, waardoor de noodige instrumenten in de gevangenis konden worden gebracht. Naar aanleiding van dit rapport besloot de rechtbank het verzoek om in vrijheidstelling af te wijzen. DE ONLUSTEN TE AUCKLAND Gedurende drie uur is gisteren te Auckland (N.Zeeland) gevochten tusschen onrustzoe kers, politie, soldaten en marinetroepen. Er zijn dertig gewoi.den, onder wie drie ernstig gekwetsten; dertig personen zijn gearresteerd De burgemeester heeft gedreigd den staat van beleg te zullen afkondigen. Nader wordt gemeld: Het feit, cïat de betoogers geen enkelen winkel van levensmiddelen aangevallen heb ben wettigt de veronderstelling dat de on lusten geweten moeten worden aan commu nistische onruststokers. De kerk is in brand gestoken en ernstig beschadigd. Men gelooft dat dit het wer!: is van de aanstokers der onlusten; 1200 burgers hebben hun diensten aangeboden om de orde te herstellen. AMOY IN GEVAAR Uit Amoy (Zuid-China) wordt gemeli). De Britsche staatsonderdanen alhier hebben om de bescherming van een kanonneerboot ver zocht omdat sterke communistische strijd krachten op marsch zijn naar het eindstation de spoorlijn Amoy-Tsjangtsjau. De Engelsche en Amerikaansche missio narissen vluchten uit de omgeving van Tsjangtsjau (provincie Foekien) naar Amoy, tenvijl de buitenlanders, die in het op het vasteland gelegen deel van de stad wonen naar de buitenlandsche concessie op het eiland Koelangsoe in de haven van Amoy vluchten. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Drietal: Te Kampen (vac.-A. van der Kooy), G. van Montfrans te Barneveld, A. M. den .Oudsten te Elburg en H. J. van Schuppen te Lunteren. Beroepen: Te Amerongen, J. H. Schuur- mans Stekhoven te Maarsbergen. Aangenomen: Naar Rotterdam (vac.-J. C. H. Scholten), W. A. Zeydner te Dedenis- vaart. Naar Willemsoord (toez.), L. J. Wesseldjjk te Opwierda (Gr.). GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Den Haag-Oo3t, Dr. W. G. Harrenstein te Amsterdam. BEROEPINGSWERK Te Scheveningen is in de gisteravond gehouden Kerkeraadsvergadering der Ned. Hervormde Gemeente, uit het ol'ficieuse gros tal, waarop 47 namen voorkwamen, een defini tief grostai gevormd, waaruit later een pre dikant zal worden beroepen in de vacature- Wartena. Naar wy nader vernemen, komen op de gros lyst 21 namen voor, allen van predikanten van de richting van Ds. Wartena. Over ruim een. maand hoopt de Kerkeraad een drietal te formeeren. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Ca n d. H. Torenbeek, van Zuidlaren, be roepen predikant bjj de Geref. Kerk te Ierseke, is door de Classis Goes peremptoir geëxamineerd en met algemeene stemmen toe gelaten tot den dienst des Woords en Sacramenten. De intrede te Ierseke is bepaald op Zondag 8 Mei a.s., na bevestiging door Ds. J. D. van der Velden, em,-precl te Kralingen. Ds. P. BOS Ds. P. Bos, em.-predikant der Geref. Kerk van Stadskanaal, te Groningen, heeft zich thans metterwoon te Haren (Gr.), Stationsweg 22 gevestigd. Ds. H. DEKKER Naar wy vernemen, hoopt Ds. H. Dekker, predikant der Geref. Kerk te Venlo, wegens hem verleend emeritaat, Zondag 1 Mei a.s. te Venlo en Zondag 8 Mei d.a.v. te Roermond afscheid te nemen. Ds. W. MOENE Men bericht ons, dat Ds. W. Moene, predi kant der Geref. Kerk te De Lier, ter obser- vatip in het ziekenhuis „Bethel", te Delft, op genomen is. Ds. Moene is lydende aan gal- „PREDIKANT EN DOKTER" Als vaste medewerkers van het tweemaan- delyksch tijdschrift „Predikant en Dokter' (uitg, G- J. A. Brvs' Uitgevers-mji. te Zutphen) zyn toegetreden de heeren Drs. A. Hymans, arts te Rotterdam; Drs. B. Chr. Ledeboer, zenuwarts, dirigeerend geneesheer van „Meer en Bosch" te Heemstede; Dr. O. Norel, predikant-directeur van het Diacones- senhuis te Amsterdam; en Dr. J. H. Bavinck, predikant te Solo. De redactie heeft ook de gelegenheid tot het stellen van vragen opengesteld. In Let laatstverschenen nummer schrijft Dr. J. H. Bavinck over: Het „ik" in ons ziele- leven. Door Dr. J. C, Roose wordt een bijdrage geleverd over: Norm en Geval. En Dr. A. Hut ter handelt over: De genezing en het wonder DIACONALE CONFERENTIE Te H o o g e v e e n zal Vrydag 22 April a.s. de Prov. Diaconale Conferentie van Diaconieën der Geref. Kerken in Drente worden gehou- De agenda vermeldt o.m. vragen van de Diaconie te Smilde: Mag een lid der Geref. Kerk, die geen lid van een Ziekenhuisverple- gingsfonds is, door de Diaconie verwezen wor den naar het Burgerlijk Armbestuur? Mag een lid der Geref. Kerk, die niet door de Diaconie gesteund wordt, doch door omstan digheden zijn inkomsten derft, by ziekte in het gezin, van den Burgemeester een bewijs halen, om zoodoende door den geneesheer gra tis behandeld te worden? Het Bestuur komt met het voorstel om f760.over te dragen aan Deputaten voor den onderlingen steun der Kerken, ten behoeve van de bijzondere vei*' pleging der armen. GEREF. GEMEENTEN Sinds de laatste inschrijving zijn voor de Hooge Overheid op de lyst van de Gereformeer de Gemeenten in Nederland geplaatst, resp. onder de nummers 6974, de Gemeenten te Colynsvlaat, H.-I.-Ambacht, Dordrecht, Enk huizen, Katwyk aan Zee en Rhenen. ..GEREF. BOND" Omtrent de middagvergadering van de jaarvergadering van de Geref. Bond tot ver breiding en verdediging van de Waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) Kerk deelt men ons nog mede, dat deze eveneens goed was bezocht. De vergadering werd geopend met gebed door Ds. Ba te laan, nadat gezon gen was Ps. 84 3. Ds. J. J.Timmer bracht zijn jaarverslag uit als secretaris. Ds. J. Goslinga gaf een breed finan cieel verslag. Ds. G. Lans was verslaggever van het werk van de Evangelisatiecommissie. Uit de verslagen bleek, dat ondanks den nood der tijden de gaven van alle zijden toevloeien. Vele studenten worden op kosten van den Bond opgeleid. Herkozen werden met algemeene stemmen (op enkele na) de heeren L. Duymaer van Twist, J. L. Verbeek Wolthuys en Ds. J. J. T i mme r. Deze drie heeren namen hun herbenoeming aan. In deze middagvergadering volgde ook nog een geanimeerde bespreking over het referaat van Ds. J. van N i e, van Hooge- veen. Het voorstel om een landdag te hou den werd ingetrokken. In plaats daarvan werd geadviseerd aan de Evangelisatiecom missie om een landdag in moderne streken te organiseeren. Prof. Dr. H. Visscher sloot de verga dering met gebed. NIET MEER DANSEN In het „A.lg. Wbl. voor Christendom en Cul tuur" lezen we: ln Oost-Nieuw-Guinee heeft een vergade ring van 4090 Christenen besloten, dat er de Christengemeenten niet meer gedanst zal worden, omdat zij gevoelden, dat er een oud heidensch element in hun dansen lag en dat het behoorae by datgene, wat zy by het af leggen van hun belijdenis hebben weggewor pen. Daarom weigerden zij aan het verzoek der overheid te voldoen om hun dansen voor het Belgisch kroonprinselijk echtpaar uit te voeren. Zouden de beschaafde Christenvolkeren, der wie zelfs wedstrijden gehouden worden, welk paar het langst achtereen om elkaar heen kan draaien, het nu niet tijd vinden de dans- manie een klein beetje te temperen? Of vindt men, dat het Christelijk element er meer door tot zijn recht komt? EVANGELISATIE A u t o-Z ending. De nieuwe auto van de Vereeniging voor Evangelisatie „de Auto- Zending in Nederland" (voorzitter Ds. Y. var der Zee; evangelist D. Schotvanger, Adm- de Ruyterweg 32, Amsterdam-W.), is vandaag naar Aalten vertrokken. Door de Evangelisatie commissie der Geref. Kerk aldaar is een pro gramma voor een week opgemaakt. Behalve lichtbeeldensamenkomsten voor fabrieksmeis jes, kinderen en volwassenen, worden open- luchtsamenkomsten gehouden te Varsseveld, Aalten, Terborg, Lichtenvoorde, Breedevoort en Dinxperloo. Verder worden door de Auto- Zending samenkomsten gehouden te Neede, Borculo, Diepenheim en Deventer. Maandag 2 Mei vertrekt de auto naar 's-Her- togenbosch om daarna vanuit Heerlen de mijn streken te bezoeken- Verder komen dan de plaatsen Treebeek. Lutterade, Roennond Helmond. Medewerking verleent de heer E. Verlang, Theol. student. ZENDING Soemba-Zending. Op de vergadering van deputaten voor de Zending op Soemba, Dinsdag 26 April a.s. te Assen te houden, zal Ds. Ds. P. J. Lambooy, met verlof hier te lande, een referaat houden over: „Zending Volksgewoonten op Soemba". Zendingsfeest te Slochteren. Donderdag 5 Mei a.s. wordt te Slochteren ach ter de Frayelemaborg van Mr. E. J. Th. Th. van der Hoop van Slochteren het 30ste Zen- dingsfeest gehouden. Een „Zendingskerk". Voor de Ned. Herv. of Geref. Kerk in Transvaal was het 2 Maart 1.1. een heuglijke dag, wijl, aldus lezen we in „Ons Vaderland", dat te Pretoria schijnt, „op dié dag is verwesenlik die strewe van baie, in die stigting van 'n selfstandige Sending Kerk, onder die naam van die Neder duits Gereformeerde Sendingkerk van Suid- Afrika". Er is op „die Rand" te Johannesburg eer eerste Zendingssynode gehouden, bestaande uit drie leden van de Synodale Zendingscom missie met 22 blanke zendelingen, een groot aantal „naturelle'Meeraars, evangelisten er ouderlingen. Dr- G. B. A. Gerdener overhan digde met een toespraak de „Grondwet" van de Moederkerk aan de gestichte Zendingskerk. De „Zendingskerk" zal uit vyf Ringen be staan, die elk jaar vergaderen, terwijl de vol gende Synode over twee jaar plaats heeft. Gemengd Nieuws .«AND EN Men meldt ons uit Meerkerk (Z.H1: Te Nieuwland is 's nachts om één uur brand uitgebroken in een ^ouv- huur van de G or. Weerbericht. i pUltje seeft den vorlgen Hoogste stand te Acurary 773.9. Laagste stand te Boedapest. 750.1 Stand vanmorgen halftwaalf 755.9, WEERVERWACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Krachtige tot matige, later afnemende O, tot N. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met tijdelijke opklaring, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) De veranderingen in de luchtdruk verdee- ling blijven zich snel ontwikkelen. De de pressie, die zich gisteren van Ierland tot Z.-Frankrijk uitstrekte, ligt nu, vereenigd met die over Z.-Duitschland, over het ge heele Zuiden van het vasteland. De druk- stljging in het N.W. hield aan in het ge bied van hoogedruk, dat zich over IJsland vormde, hangt samen met dat over Scandi navië. Een depressie, die uit bet N.W. in N. Scandinavië doordringt, zal waarschijnlijk dit aanhangsel aan het oceaangebied van hoogedruk doen verdwijnen, waardoor voor onze streken een krimpen van den wind naar he tNoorien is te verwachten, waar mede samengaat een tijdelijk afnemen van de bewolking. Van de richting die. de depressie in Noord Scandinavië neemt zal het afhangen of deze opklaring alweer spoedig door een nieuwe zware bewolking met regenkanson zal wor den gevolgd, achter weer is, afgezien van oen voorbijgaand effect van ecu tijdelijke opklaring niet te zien. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt gisteravond 8.15 uur aan alle posten: Weest op uw hoede. TEMPERAfUUR Stand vanmorgen halftwaalf 6.4 C. 17 APRIL Zonsopgang 5.00 u.; Zonsondergang 7.00 u. Maansopgang 2.28 u.; Maansonderg. 3.47 u. 18 APRIL Zonsopgang 4.58 u.; Zonsondergang 7-02 u. Maansopgang 2.28 u.; Maansonderg. 3-47 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 17 APRIL Van 's avonds 7.30 u. tot 's morgens 4.28 u. 18 APRIL Van 's avonds 7.32 u. tot 's morgens 4-25 o. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshnt 2.18 2.19 Caup 2.34 0.— Jtasel 0.22 0.21 Ems 0.— 0.- Huntngen 0.7*2 0.74 Coblenz 3.01 3.11 Rheinweiler -0.1.62 Trier 2.08 *2.23 Kehl 2.37 0.- K'-ulen 3.39 3.61 Maxaa 0.— 4.17 Ruhrort 2.62 2.81 Wiedesheim 0.- 1.49 Wusel 0.- 2.84 Mannheim 3.05 3.J5 Emmerik 0.— 3.95 Lotir 1.95 0.- Dusseld .rf 0.- 3.15 Mains 0.— 0.— Maastricht 1.88 2.03 Hingen 2.09 0.— Vemo 14.01 14.22 HOOGWATER NED. ZEEHAVEN? Delfzijl 8.15 20.27 Terschelling 5.28 17.46 Harllngen 6.07 18.35 Helder le 1.13 Idem 2e 13.41 16.08 IImuiden 0.04 12.32 H. v Holland 11.41-.- Schevening. 11.51 Rotterdam 0.57 13.50 H.31 - 12.01 - 12.26 - IrA Hellevoetsl Willemstad Wemeldlngi Vlinaiiigen Hanaweert 11.57 6.30 18.42 7.13 10.34 1.68 5.16 1 Jmulden 1.01 13.23 Vllss H. v Holland 0.18 12.28 Neuze Hellevoet-si. Willemstad Brouwersh. Zierlkzee 12.07 28 12.38 Hansweert 0.16 12.54 van Buren te Nieuwland. Niet alleen cle schuur, maar ook twee hooischelven brandden tot den grond toe af. Door het optreden van de auto-motorbrandspuit te Meerkerk bleef het in de onmiddellijke nabijheid gelegen woonhuis gespaard. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Bedum (Gr.) werd 's nachts in een café brand ontdekt door een kostganger, die nog niet naar bed was. De man waarschuwde den eigenaar, diens vrouw en hun beider dochtertje, die al'en boven het café slapen. Alle drie kon den worden gered. De brandweer bestreed het vuur met drie stralen water, doch kon niet verhinderen, dat het geheele café uitbrandde. De geheele inboedel werd een prooi der vlam men. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Onder Zelhem (Gld.) is de boerderij van den landbouwer K. afgebrand Er is vrijwel niets gered. Te Geffen (N.Br.) brandde de boerderij van Van G. af. Het vee werd gered. Een geit en kippen kwamen in het vuur om. Een en ander was laag verzekerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2