glit uwe geiJtsdjr dLmrmi EERSTE BLAD. Liberale politiek nFONGERS N.V. HOUTHANDEL V.H.J, VAN SCCiJ'IOEL C» Per kwartaal ABONNEMENT» (Beschikkingskosten 0.15.) Per week Ril dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad TVi cent /.iridneshlad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuw; blad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3635 ZATERDAG 16 APRIL 1932 tOVudTCNTIEN Van I tol 5 regels Ir.gez Mededelingen van 1—5 rpgels Elke regel meer 0.4? Bij contract belangriike korting Voor het hpvrng0n aan 't bureau wordt berekend O.tO 12e Jaargang üit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Het inbegrip van alle goede staatkunde? Bij oppervlakkige kennisneming van de breede persverslagen over de jaar vergadering der Liberale Partij zou men tot de conclusie komen, dat de hee- ren Fock en Belinfante het roerend met elkaar oneens waren. Immers de eerste betoogde, dat er steeds nauwer samen werking komt tusschen rechts en rood, waardoor de liberalen, vooral in de ge meenteraden in de oppositie worden ge drongen; terwijl de laatst optredende referent allen, die geheel of ten deele met Quadragesimo Anno instemmen, bij de liberalen indeelde. Twee geheel te genstrijdige opvattingen dus, naar men zou meenen. Echter, het is slechts schijn. Dit blijkt al reeds hieruit, dat mr. Fock, de bedachtzame en zuinige staats man een krachtig pleidooi hield voor de zeer spoedige invoering vanpre- mievrii staatspensioen voor allen, on verschillig of zy al of niet in loondienst zijn geweest. Wanneer mr. Fock op zoo voornaam punt, zoowel principieel als financieel, tegenover rechts en naast rood gaat staan, dan blijkt duidelijk, dat hierbii vergeleken de toenadering van rechts tot rood over verhoogde steunbedragen of iets dergelijks, slechts bijzaak is en dat de spreker deze „toenadering" min of meer forceerde om een andere con clusie te trekken. En wanneer mr. Belinfante speciaal de roomsch-katho- lieken naar zich toehaalt, dan geschiedt dat niet om de voortreffelijkheid van de pauselijke encycliek of de roomsch- kath. staatkunde te bezingen, maar uit anderen hQofde. Want geen der beide sprekers wil van Christelijke politiek iets wetenzij wenschen de invloed van de godsdienst od de politiek absoluut te vermijden. Ze zijn ten deze volstrekt oud-liberaal. En ze zijn het ook in de opvatting, dal het liberalisme op politiek gebied het eenige zaligmakende geloof is. Om die conclusie voor te bereiden sprak Prof. Verrijn Stuart over vrij vertaald de aanpassing van de libe rale beginselen aan de eischen des tijds. Afgezworen werd de oud-liberale eco nomie met zijn spel van vrije krachten, onbeteugelde concurrentie en wegdu- wing van de zwakken van het terrein des maatschappelijken levens. Ook de liberalen weten wat sociaal mededoogen is. Daarin zijn zij niets minder dan de rechter- of uiterste linkerzijde; alleen, fcij doen het verstandiger en meer eco nomisch. We wezen daar in een vorig artikel reeds opliberalisme wil door te groote werkloozensteun het loon niet bederven en de welvaart niet schaden. Maar dat wil de Paus ook niet, voegt mr. Belinfante er aan toe; die zoekt het ook meer "in de geest der Christelijke liefde, dan in een wetgeving en „zou zeker niet willen, dat, zoolang de men- scher. niet van een beteren geest dan hebzucht zijn bezield, de Staat op eco nomisch terrein op breede schaal aai: het regelen gaat. Immers die reglemen teeringen zouden er dan slechts toe lei dén om onder den schijn vaan bevorde ring van het algemeen belang sommigen onrechtvaardig te bevoordeelen ten koste van anderen." Op grond van deze overwegingen kwamen alle sprekers op de liberale jaarvergadering tot de heerlijke conclu sie, dat alle goeds, hetwelk men zoo hiel en daar nog vindt bü andere politieke partyen te danken is aan 't liberalisme. Zóó rekenen de heeren naar zich toe. In nederbuigende goedheid keuren ze in andere partijen slechts dit af, wat niet met eigen opvattingen strookt en daar om zijn ze zelfs tot samenwerking be reid, indien het liberalisme daarbij maar voorop kan gaan. Ja, niet onduidelijk werd aangestuurd op de samenwerking met de rechterzijde, als deze maar ge negen is allerlei sectarische wenschen te' laten vervallen. Want, het sectarisme tiert welig bij de christelijke groepen (thans ook reeds bij rood!), en het nationale is alleen bij mr. Fock te vin den. Vandaar weer de bekende voorbeel den. De beslissing inzake de radio-zend- zonder gewetensbezwaar luisteren, ook bij sportuitslagen op Zondag, en waar voor dus die andere omroepvereenigin- gen? De A.V.R.O. is nationaal, precies alshet liberalisme. Op schoolgebied dito dito. Met de dure bizondere schooltjes moet het nu maar eens uit zijn, decreteert mr. Fock, dat. zijn allemaal symptomen van sec tarisme. Maar met de onnoozel-kleine en dus griezelig-dure openbare school tjes staat het natuurlijk anders: de acht kinderen van de openbare school (zii bliive!) zijn nationale kinderende drie honderd andere zijn sectariërs in de dop. Enfin, we kennen dat. En we onder gaan het zonder de minste emotie. Het maakt op ons geen indruk meer, zoo lang het bij grauwe theorie blijft. Het belet ons zelfs niet om te erken nen. dat we op praktisch regeerbeleid in vele zaken met de liberalen samen kunnen of zouden kunnen werken. Verklaren zij zich tegen het fascisme BINXEXLAND CONCENTRATIE BOTERHANDEL1 EEN NIEUWE VEEZIEKTE DE RIJKSMIDDELEN IN MAART OPBRENGST VRIJWEL GELIJK AAN DE RAMING TOCH VERONTRUSTENDE CIJFERS In de maand Maart hebben de Rijksmid delen opgebracht f 34.702.447, tegenover f 37.949.141 in dezelfde maand van het vorig jaar. Er is dus een achteruitgang van f 3.2 millioen te constateeren. Hierbij diein bedacht, dat de opbrengst over Maart 1932. om een juiste verhouding te krijgen, eigen lijk nog lager is, omdat het resultaat van f 34,7 millioen niet anders verkregen kon worden dan door kunst- en vliegmiddelen, in den vorm van crisisheffingen (o. m. in voerrechten). Toch valt het resultaat nog mee, wanneer men bemerkt, dat deze op brengst feitelijk sléchts 1 ton onder 1/12 van de raming voor 1932 blijft Over het kwar aal hebben de Rijksmiddelen opge- en tegen de revolutionaire dictatuur, bracht f 104.106.816, tegenover f 115.783.823 dan gaan wij daar subiet mee accoord --- en willen we naast elkander staan. Dat gebeurt dan ook. We voelen niets voor eer anti-socialistisch regeerings blok. doch we erkennen gaarne, dat het noodig kan zijn, dat alle nationaal- gezinde groepen positie kiezen tegen over opdringend fascisme of revolutio naire machten. De samenwerking tus schen alle ordelievende groepen in Vrij willige Landstorm en Burgerwacht jui chen wij dan ook hartelijk toe, en het komt niet in ons hoofd op om de libe ralen als byloopers en meesjokkers te beschouwen. Wij doen niet aan geeste lijke annexatie. Evenzoo staat het, als het liberalisme zich, met ons, tegen eenzijdige bevorde ring van groepsbelangen verklaart en daarom de vorming van een politiek groen front om principieele redenen af wijst. Dit politieke bederf moet, zoowel om redenen van landsbelang als ter- wille van de landbouwers zelf worden afgewezen. En wanneer critiek wordt geoefend op de aandrang om de leden der Eerste Kamer, die tegen de Pachtwet stemden, zoo spoedig mogelijk aan de dijk te zet ten, dan stemmen wij met dié critiek in. Want dat is principieel niets anders dan het dienen van een groepsbelang. Altijd in de veronderstelling, dat het onderteekende program van actie niet verplichtte om de Pachtwet met het daarin ingeschoven continuatie-recht te aanvaarden. Zoo ware er meer te noemen, waaruit zou blijken, dat op menig punt van praktische politiek samenstemming tus schen ons en de liberalen mogelijk is. En daarom behoeft het niet te verbazen, dat mr. Fock er op kon wijzen, hoe zijn fractie het thans zittend kabinet meer dan eens gesteund heeft, ja, zelfs het leven gered heeft, als eigen vrienden het aanvielen. Dat de liberalen daarop eenige roem dragen, kan verbazen, als men over weegt, dat naar hun opvatting cle Regeering niets anders deed dan de liberale richting volgen. Maar het ver baast niet als men bedenkt, dat hier de partyzucht weer spreekt; want een nationaal kabinet zou toch eigenlyk moeten staan onder leiding der libe ralen. Dat is en blijft de groote fout dezer groep en deze kwam te Leeuwarden weer heel duidelijk naar voren. De libe ralen kunnen zich nu eenmaal niet als gelijke naast de andere partyen stellen zij zijn een politieke groep van hooger, edeler orde. Als wij erkennen, dat er by verschil lende praktische punten eenparigheid van optreden mogelijk is, dan schrijven we dat toe aan het feit, dat behou dens enkele groepjes extremisten ons volk nog een nationale eenheid is, zoo dat er, mede ten gevolge van de chris telijke grondslagen van ons volksleven, over verschillende vraagstukken nog eenstemmigheid heerscht en er gemeen schappelijke gevoelens zijn. De liberalen echter oordeelen anders. Het gemeenschappelijke, het nationale, het door allen als goed erkende eigenen zij zich toe. Het getroffen accoord met anderen is niet de grootste gemeene dee- ler, doch de liberale gedachte, welke ook bij anderen herberg vindt. Het spreekt van zelf, dat het tusschen rechterzijde en liberalen nimmer tot ge organiseerd samengaan kan komen, zoo lang de liberalen zich met zoodanig air van voornaamheid tooien. Gesteld na tuurlijk, dat principieele verschillen nauwe samenwerking niet bij voorbaat zouden afsnijden. Een mogelijkheid, dezelfde periode van het vorige jaar. Van deze achteruitgang komt een groot deel voor rekening van de grond- en per- soneele belasting (ruw geschat f 7 millioen), zoodat dan nog ongeveer f 4 millioen verhoogde heffingen buiten beschouwing laten) vermindering resteert, een bedrag, bij de huidige inzinking toch niet onbevre digend aandoet. De opbrengst van de inkomstenbelasting begint nu toch ook de doorwerking der cri sis te demonstreeren. Ze daalde van f 7.49 millioen in Maart 1931 lot f 7.06 millioen Maart 1932, een achteruitgang dus van ru 4 ton. Daarnaast liep de vermogensbelasting met 1 ton of tewel van f 1.29 tot f 1.19 mil lioen terug. De dividend- en tantième-belas ting bleef ongeveer op hetzelfde peil 5.2.946 (v. j. f 533.733), aldus 7 ton onder de raming blijvende. De rechten op den invoer stellen teleur. De inkomsten bedroegen f 6.151.103 (vorig j. f 5.757.121), dus 4 ton meer dan verlede jaar. Wanneer men echter bedenkt, dat 1 Januari j.l. de invoerrechten met 20 pet. zijn verhoogt!, dan zou uit dien hoofde minsten: f 1.25 millioen meer ontvangen moeien zijr dan verleden jaar. Dit is geenszins het ge val. Per saldo bedraagt de achteruitgang dus minstens 8 ton, een cijfer, dat weinig bemoedigends geeft voor de komende maan den. De opbrengst van het statistiek recht ver toont ook ditmaal hetzelfde verschijnsel van de laatste maanden: een teruggang van f 291.295 tot f 181.641. De accijnzen weerspiegelen de crisis van den tijd, nier alleen in dien zin, dat alleen achteruitgang zou zijn te constateereiy maar bok, dat men zich bij alle verminde ring in welvaart, toch zijn genotmiddelen hoegenaamd niet ontzegt. Ziehier eenige cijfers: accijns op zout 227.654 (vorig jaai f 198.394); id. op geslacht f 614.951 (vorig j. f 799.381); idem op wijn f 477.903 (vorig jaar f 529.672); idem op gedistilleerd f 3.006.119 (v. j. f 2.884.755); idem op bier 1 865 066 (v. j. f 982.515); idem op suiker f 4.362.483 (v. j. f 3 996.847)idem op tabak f 2.501.373 (v. j. f 2.078.375). De overige cijfers zijn schrikbarend. Me nigeen dacht, dat het terugloopen van hel ciifer der zegelrechten niet verder zou kun nen gaan. De maand Maart toont wel anders. Er is een vermindering in op brengst van meer dan f 1 millioen, n.l. f 2.773.323 tot f 1.64-4.238! Alleen deze bron van inkomsten vertoont over het eerste kwartaal 1932. een achteruitgang van meet dan f 2 millioen, n.l. van f 6.9 millioen tot f 4.6 millioen. De registratierechten liepen terug van f 1.14 tot f 1.06 millioen. De successierech ten van f 4.922122 tot f 3.295.694-, dus be denkelijk dicht de f 2 millioen achteruil- gang benaderend De opbrengst der domeinen daalde van 749.5S2 tot f 652.175. De staatsloterij bracht op f 10.459 (v. j. f 9.607.—). De crisis in het scheepvaartbedrijf demon streerde zich in een verdere vermindering in de opbrengst der loodsgelden, die daalden van f 3S9.237 tot f 295.0.37. De inkomsten ten bate van het Wegen fonds 1914 bedragen f 4.698.710 (vorig jaar f 523.133), en ten bate van het Gemeente fonds f 7.517.202 (v. j. f 23.091.751). De inkomsten ten bate van het Leening- fonds 1914 bedragen f 4.798.710 (vorig jaar f 4.940.G53). Gezien het feit, dat de komende maan den allersomberste vooruitzichten opleveren, is het resultaat over Maart 1932, dat vrij wel gelijk was aan de raming niet onbevre digend. Bemerkend echter, dat sedert het begin van dit jaar regelmatige teruggang is te constateeren, daar zou het geenszins be wondering behoeven te wekken, wanneer in de volgende maanden de opbrengst ondei do raming zou blijven. DR. J. TH. DE VISSER t Bepalingen in verband met de begrafenis Op uitdrukkelijk verlangen van den thans ontslapen Minister van Staat. dr. J. Th. de Visser, zal er bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot a.s. Maandag op Crooswijk te Rotterdam niet gesproken wor den. Een uitzondering hiervoor is evenwel gemaakt voor zijn neef, ds. J. de Visser, uit Middelburg. Teneinde aan dezen laatsten wensch- van dr. de Visser te voldoen, zal der halve aan niemand anders bij de plechtig heid het woord kunnen worden verleend. Vertegenwoordiging van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin zal zich hij do teraarde- H hestelling doen vertegenwoordigen door welke voortdurend zeer dicht bij de'Haar Kamerheer i.b.d.. G. C. baron van As waarschijnlijkheid blijft, al gaan er in K,rVoor,'tll!r van d0 AI8emceno het liberale kamp ook stemmen op om j een meer „christelyk-sociale liberale BUKS STEUN AAN DE ZUIVELINDUSTRIE Van zeer bevoegde zijde zegt de „Tele graaf" eenige bijzonderheden te vernemen omtrent de voorstellen tot steun aan de melkveehouders welke, zooals hekend. spoe dig verwacht kunnen worden, en over do wijze waarop men zich de uitvoering denkt. Reeds is melding gemaakt van een meng- gebod en dat schijnt te komen. Doch daar voor dient de Boterhandel geconcentreerd te worden. Een bepaald centraal lichaam zal de lei ding krijgen voor den handel, op soortgelijke wijze als de meelcentrale die heeft bij de uitvoering van de Tarwéwet Aan de hand van bepaalde voorschriften zal deze „Botercentrale" dus den handel re gelen en wel naar de volgende beginselen: de boter krijgt drie bestemmingen: een deel is bestemd voor den export; een ander deel voor gebruik hier te lande en de rest zal dienen voor menging in de margarine. Dan wordt de prijs bepaald, welken de boter op de binnenlandsche markt zal moe ten opbrengen; door de prijs op de wereld markt te verhoogen met een toeslag van b.v. 50 k 70 ct.; zoodat de producent behoorlijk beloond wordt De boterprijs zal dus auto matisch stijgen en de Regcering erkent, dat deze steun dus rechtstreeks door de consu menten gedragen wordt. Want uit de toesla gen wordt een fonds gevormd om de in- dustriemelk te steunen. Er wordt dus boter uitgevoerd en er blijft in prijs verhoogde boter in 't binnenland. De rest moet gemengd worden in de mar garine en ook de margarinefabrikantcn moeten een toeslag betalen; die het natuur lijk weer op de afnemers verhalen. De toeslag op de industriemelk zal bijna 2 cL kunnen bedragen. Verder ligt het in de bedoeling een groep spijsvetten, die niet voor vermenging vat baar zijn, op dezelfde manier als de boter met een zekeren loeslag te belasten. Andere zuivelproducten, als de kaas b.v., zullen onder dezelfde bepalingen vallen als de boter, voor zoover zulks mogelijk is. Kaas b.v. kan nu eenmaal niet gemengd worden. De regeering is er zich van bewust, dai deze regeling van de consumenten een offer cischt. Toch is dat offer noodig. omdat hier mede het platteland staat of valt. Het zal voor de plattelandbewoners ternauwernood mogelijk zijn in 1932 de einden aan elkaar te knoopen, doch als er niets gedaan zou wor den, dan zou 1933 wellicht den ondergang van het geheele platteland brengen. Honderd duizenden zouden werkloos worden. De mid denstand zou daardoor te gronde gaan. Men heeft dus slechts de keus tusschen inflatie of wat duurdere prijzen, een offer dus. CHR. BOND VAN BELASTING AMBTENAREN DE JAARVERGADERING TE ARNHEM. Zooals we reeds hebben gemeld is Donder dag en Vrijdag te Arnhem de jaarvergade ring gehouden van da Chr. Bond van Be lastingambtenaren. De vergadering werd ge opend door de voorzitter, de heer J. K o o y- mans, van wiens rede wij reeds verslag Van het verdere verloop der vergadering kunnen we nog mededeelen dat door een der leden aan het bestuur een fraai gesneden voorzittershamer is aangeboden, met talrijke symbolische voorstellingen. Toespraken werden gehouden door de heer Van Noppen, voorzitter der Arnhemsche afdeeling en namens het C N. V. door de heer Stapelkamp. Het jaarverslag werd uitgebracht door de secretaris de heer Roos eb oom, uit Delft, die kon getuigen van toenemende bloei van de bond. De penningmeester de heer V a n Keulen, van Rotterdam, deed finantieele mededeelingen. Hij gewaagde daarbij van de mogelijkheid om een eigen bondsbureau in Den Haag aan te koopen. De Donderdagmiddag werd besteed aan tochten in Arnhems schoone dreven, terwijl des avonds Ds. D ij e km eest er een op wekkende rede hield. Land- en Tuinbouw. IERLAND HEFT RECHTEN OP AARDAPPELEN De directie van den Landbouw deelt mede, dat blykens telegrafisch bericht van den con sul-generaal te Dublin de Iersche regeering een onmiddellijk ingaand invoerrecht heeft in gesteld van 28 shilling per cwt. op aardap- De veerartsenijkundige dienst neemt maatregelen GEEN GEVAAR VOOR DEN UITVOER Eenigen tijd geleden openbaarde zich in de Rijnstreek, in de gemeente Bodegraven, een ziekte onder het rundvee, die gelukkig beperkt bleef tot een drietal boerderijen. Het veriooj. der ziekte was snel en doodelijk. De Rijksseruminrichting, het wetenschappelijk instituut van den Veeartsenijkundigen Dienst, stelde onmiddellijk een onderzoek in en liet gelukte de ziekte te onderkennen. Het bleek te een zeldzaam voorkomende infectieziekte, genaama de ziekte van Aujesky, voor zoover bekend voorkomende vooral in Brazilië. Het lyden valt niet onder de bepalingen der Veewet, evenwel trachtte de Inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst van het dis trict, de Vuik, in samenwerking met den prac- tiseerenden dierenarts, het gemeentebestuur en de veehouders uitbreiding der ziekte te voorkomen. Sedert eenige weken deden zich geen nieu we ziektegevallen voor, deze week echter wel, In verband hiermede stelde de directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst, prof. dr. Ber ger, vergezeld van den inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst in algemeenen dienst, 't Hooft, en den inspecteur de Vuik voornoemd een onderzoek ter plaatse in Van daag zal prof, dr. Berger met deze inspec teurs, dr. Lourens. den directeur van de Rijks seruminrichting, dr. Frenkel, den directeur van het Staa'sveeartsenükundig Onderzoeks instituut en met den practiscerenden dieren arts, A. Burggraal te Bodegraven, een be spreking houden, terwijl a s. Maandag een be spreking zal plaats hebben met het bestuur van de af deeling Bodegraven van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw, waarbij ook de burgemeester van Bodegraven zal worden uitgenoodigd. Men heeft hoop de uitbreiding op groote schaal der ziekte te voorkomen. Voor den uitvoer bestaat niet het minste gevaar, daar de hier te lande gebruikelijke quarantaine aan het uit te voeren vee alle waarborgen biedt om tijdig eventueele geval len te onderkennen. Hierop letten! Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijn-hardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid Voornaamste Nieuws. GEEN STEUN DOOR TOESLAG De Minister heeft een tweede schrijven ge richt aan de colleges van Ged. Staten (het eerste dateerde 15 Nov. 1.1.) cmtrent de bij slagen aan takken van land- en tuinbouw, van den volgenden inhoud. Sinds het verzenden van mijn vorigen brief is in het algemeen de toestand m land- en tuinbouw niet- verbeterd, en mede als gevolg daarvan komen nog meermalen verzoeken tot mij ten vo'le bekend is, nogmaals ernstig over wogen, of er voldoende aanleiding bestond op hot ingenomen standpunt terne te komen. Na rijp beraad heb ik besloten, dit niet te doen. Al erken ik, dat toepassing van het hier be sproken stelsel in verschillende gevallen zal bijdragen tot (tijdelijke) vermindering van het aantal werkloozen, daar staat tegenover, dat de bezwaren, welke ik in mijn brief van 15 November uiteenzette, thans nog zwaarder wegen. De re geer in" zou. liet. zii top, Hat het bijslag stelsel in land- en tuinbouw werd im f- voerd moeter. toestaan, dat ook andere he-lr jfs tak'.en snor gelijken steun ontvingen. Dar. 3l«- oan de eerste stappen werden gezet op den weg, waarvan het einde niet te zien is, be hoeft geen betoog. Ook financieel zou een al- gemeene toepassing een ramp worden. Ik noo dig uw college uit, het standpunt der regee ring nogmaals ter kennis te brengen an de gemeentebesturen in uw provincie en te willen medewerken, dat daar, waar bijslagen mochten worden gegeven, hiermede wordt opgehouden cn dat waar invoering van het stelsel wordt overwogen, aan deze plannen geen verdere uit voering wordt gegeven. (blz 11 De Rijksmiddelen brachten in Maart ruim 3.000.000 minder op dan in Maart 1931 en bleven voor het eerste kwartaal een half j millioen onder de raming. I De Rijkssteun aan de Zuivelindustrie. Een gerucht volgens hetwelk Stimson een compromis op de Ontwapeningsconferentie zou nastreven. Stimson en Kellogg spreken zich uit tegen de eventueele opneming van een sanctie clausule in het Kelloggpact (hlz 5) Het wetsontwerp tot steun aan de pluim veehouderij kan spoedig worden verwacht (bli 9) De Kamer heeft het wetsvoorstel-Ebels verder behandeld. De motie-Knottenbelt is daarna in bespreking gekomen. Ons ZONDAGSBLAD bevat o.m.: Overdenking: Ongeloovigheid en har digheid. De liefde van Jezus, vers van Willem Sluyter. Van Boeken en Schrijvers: P. J. Ris- seeuw bespreekt „De Twijfelaar", door Jilles Limburg. Het verhaal van deze week: .Jlerinne- ring", door Anne de Vries. G. K. A. Nonhebei vertelt over „De Arts in -de Caricatuur". P. J. W. Steiuz vangt aan met een serie Opvoedkundige Schetsen. I. Het Kind en de boeman. „Zwervers", door Ds. G. B. Westenburg, met oorspronkelijke teekeningén van R. J. Visscher. tijd beteekende volgens mr. Fock, dat politiek" te voeren. Want de gedachtebestrijding dan instemming. En zoo- mén het overgroote deel van ons volk om in de politiek bewuster en positiever doende zal het liberalism almeer in „de vrijheid om te luisteren" ontnomen rekening te houden met de godsdiensteen zoodanig isolement geraken, waarin Leeft. Naar de A.V.K.O. kan iedereen [vond op de laatste jaarvergadering eerlgeen kracht gevonden wordt WAT GEVRAAGD WORDT Verzoeken der drie centrale ...ndbouw- organisaties. Door de besturen der drie centrale landbouw j organisaties de Chr. B. T.-bond, de Kath. B. en T.-bcnd en het Kon. Ned. Landb. Comité is besloten om in afwachting van het m uitzicht gestelde ontwerp van wet betreffende steun aan de veehouderij reeds nu aan den Minister Arbeid te verzoeken over te gaan tot een ver mogelijk doorgevoerde contingentee- ring van den invoer van buitenlandsthe boter. Aan den Minister van Bin. Zaken zal een uitgewerkt voorstel tot steun aan de schapen houderij worden toegezonden. Besloten werd tenslotte aan denzelfden Mi nister te verzoeken bij het eventueel treffen van een regeling met betrekking tot het uit de markt nemen van een hoeveelheid eieren van producenten, die hun product over de eier mijnen verkoopen, een dergelijke regeling ook te willen treffen voor de eierproducenlen op de Veluwe, die hun product niet over de eier mijnen, maar door middel van eiermarkten af- INVOER BEPERKING VAN BACON IN ENGELAND Naar de Engelsche minister van Land bouw in het lagerhuis in antwoord op een vraag omtrent de plannen van invoerbeperking van bacon mededeelde is deze zaak wel in ern stige overweging. Maar hy wist den juistcn vfcg nog niet, doch vertrouwde, dat de reor ganisatiecommissie omtrent den invoer wel middelen zal weten aan te wijzen. HET ETEN VAN SLA En de Nio itine-vergiffiging. Het blijkt dat vooral in de steden, .inds de waarschuwing die onlangs gepub'ice.-rd :s nc- pens nicotine-vergiftiging na gebruik van sla, heel wat personen geen sla meer durven te gebruiken. Toch is die vrees thans ongegrond. Na de waarschuwing, waarvan de 'uinders goede notitie hebben genomen, wordt niet meer vlak voor het oogsten met de stoffen gespoten, zoodat voor vergiftiging geen kans meer be staat, zoo werd ons van bevoegde zyde ver- Voór de Jeugd. Kleuterkrantje, Dezelfde kwaliteit dezelfde garantie dezelfde veiligheid THANS /SS UIT HET SOCIALE LEVEN UIT HET BAKKERSBEDRIJF Partijen in het bakkersbedrijf te Rotter dam hebben overeenstemming bereikt op de volgende basis, welke werd geformuleerd door den rijkshemiddelaar: Zonder thans te kunnen vaststellen, voor dat nog een accountantsonderzoek heeft plaats gehad, hoe hoog de broodprijs moet zijn om een loonend bedrijf te waarborgen zijn partijen thans toch reeds van oordeel dat een algemeene verhooging van 3 cent per 800 gram op zijn minst noodzakelijk is Deze verhooging zal geleidelijk moeten wor den toegepast cn wel 1 cent per 800 gram ingaande op 2 Mei; 1 cent op 80 Mei en 1 cent op 27 Juni a.s. Op diezelfde data zal de crisisaftrek van de loonen telkens met een derde worden ver minderd. zoodat de geheele crisisaftrek ver vallen zal zijn op 27 Juni a.s. DREIGENDE STAKING IN HET HEEREN- KLEEDINGBE DRIJF Men meldt ons uit Gorinchem: In het heerenkleedinghedrijf alhier dreigt een conflict in verband met het feit. dat twee patroons B. en B. S. het landelijk con tract niet wenschen te teckenen. Indien heden (Zaterdag) geen antwoord, of een afwijzend antwoord wordt ontvangen, gaat a.s. Maandag een staking in, waarbij een 60-tal kleermakers betrokken zijn. Uit Oost-lndie DE UITBARSTINGEN IK ZUID AMERIKA BANDOENG, 15 April (Anetaj. Prof. Boe- rema is van meening dat de in Zuid-Ameri- ka uitgö?tooten asch van invloed zal zijn op de eersgesteldheid in Nederlan isch-lndië. Ook voor Europa acht Prof. Boerema die mogelijkheid aanwezig. Hij brengt de uit barsting van de Katmai in 1912 in herinne ring, welke uitbarsting de oorzaak werd ge acht van de ernstige droogte welke toen in Ned. Indiè heerechte. HET VLIEGONGEVAL SOERABAJA, 16 April i.-xneta.i Het wrak van de Donderdagavond eroneelukte Hor nier vliegboot is gedeeltelijk geborgen. De lijken van de inzittenden Leder. Jetten en Pnngadahem zijr. gevonden, Het stoffelijk overschot van Christian werd hedenmor gen ter aarde besteld, terwijl de begrafenis van de overige slachto'fers hedenmiddag P'flats vind. De minister van defensie on den Gouverneur-Generaal van Nederlandecit Indië hebben aan de Comdt. der Zeemacht van Ned Indië hun deelneming betuigd. HOOFDKANTOOR - OPSLAGPLAATSEN: OOSTZEEDIJK Nc. 228, R'DAJ/I ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1