VRIJDAG 15 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND STIMSON VERWACHT AMERIKA'S VOORSTELLEN TEGEN DIE VAN FRANKRIJK „EEN TAMELIJK BESLISSEND STADIUM VAN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE" Het tweede gedeelte der beschouwingen van do Ontwapeningsconferentie is Woens dagmiddag verdaagd tot Maandagmorgen. Dit was om verschillende redenen nood zakelijk. Ten eerste moet het presidium der con ferentie tijd hebben om te beraadslagen over de ingediende voorstellen in verband met elkander, teneinde de discussies zoo moge lijk naar een vast plan te leiden. In de twee de plaat vaa het nauwelijks mogelijk de Ontwapo. agsconferentie te laten vergade ren, terwijl de Volkenbondsraad heden bijeen is om de voorstellen der financieele commis sie inzake hulpmaatregelen ten behoeve vi Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije en Grieken land te overwegen. Ook Zaterdag zijn de leidende staatslieden te Genève in beslag genomen door andere vraagstukken, want dan vergadert de Com missie van Negentien der buitengewone Volkenbondsvergadering inzake 't Japansch- Chineesch conflict Toch spreekt men te Genève nog over een andore aanleiding tot de onderbreking van de beschouwingen en men noemt dan den naam van den Amerikaanschen staatssecre taris van buitenlandsche zaken Stimson, die vandaag te Parijs wordt verwacht en, na twee dagen aldaar te hebben verbleven, naar Genève zal gaan, waar dan tevens Dr. Brüning, Tardieu en Mac Donald aanwezig zullen zijn. Stimson is( zooals men zich zal herinne ren, geheel onverwacht op reis gegaan naar Genève en men moet dus wel gelooven, dat hij een zeer bijzondere zending van de Ame- rikaansche regeering aldaar moet vervullen. Hijzelf heeft meegedeeld, dat hij uitsluitend voor de ontwapeningsconferentie komt. Ge zien de buitengewone belangstelling, die de Amerikaansche regeering voor de ontwape ningskwestie al verscheiden jaren aan den dag legt, behoeft daar niet aan te worden ge twijfeld, als is het waarschijnlijk, dat onders hands ook over de verwante groote vraag stukken van gedachten zal gewisseld wor den. Dat Stimson eerst een paar dagen te Parijs doorbrengen zal, daarvan ligt de reden voor de hand. Het Is immers maar al te goed be kend, dat tusschen Amerika» en Frankrijk de grootste tegenstelling in opvattingen be staat inzake de ontwapening. Die tegenstelling was reecfc jaren terug op te merken, als de Ver. Staten halsstarrig elke tegemoetkoming in verband met de oorlogs schulden weigerden met het argument, dat Frankrijk het geschonken geld toch maar zou bezigen om zijn strijdmacht te versterken en een nieuwen oorlog voor te bereiden. Ook nu houdt voor Amerika de noodzake lijkheid tot ontwapening nauw verband met <Je kwestie der politieke schulden. President Hoover heeft tl herhaaldelijk een verklaring in dien zin afgelegd. Al heeft hij er zich wel voor gehoed positieve toezeggingen te doen, ieder weet, dat de Ver. Staten slechts gunstig te stemmen zijn voor financieele con cessies, die de economische wereldcrisis kun nen doen ophelderen indien Europa zich als geheel meegaand toont op het stuk der wa peningsvermindering, omdat de tegenwoor dige bewapening voor alle landen een te drukkende last vormt maar bovendien het uitzicht op een. eenigszlns blij venden vrede onzeker maakt en dus het wantrouwen in de toekomst voedt, dat het herstel van den wereldhandel verhindert. Zoo gezien Is dus Stimson's komst naar Genève een feit, dat terecht de aandacht trekt, ja, dat met een zekere spanning ver wacht wordt. Wat zal Stimson te Genéve doen? In het staatsdepartement te Washington neemt men aan, dat hij onmiddellijk na zijn aankomst de Amerikaansche voorstellen, die bepaalde zware aanvalswapenen willen af- schafen, zal ter sprake brengen en „de be raadslaging daarover zal doordrijven, opdat er eindelijk iets gebeure". Stimson zou dus pressie willen oefenen? Men zou het uit deze bewoordingen kunnen opmaken. Die pressie zou dan echter hoofd zakelijk voor Frankrijk moeten dienen, want het valt niet te ontkennen, dat Tardieu, met zijn voorstellen om den vrede te organisee- ron door een internationaal leger ten dien ste van den Volkenbond te stellen, doch de staten in vredestijd in het bezit te laten van hun voltallige strijdmacht, Frankrijk op de ontwapeningsconferentie vrijwel geïsoleerd hoeft. In Europa heeft tot dusver slechts Zuid- Slavië Frankrijk's voorstellen aanbevolen, doch daarbij het voor Frankrijk zelf meest- beteekenende deel er eerst uit gelicht, door voor te stellen, dat de zware artillerie en de tanks onder voortdurende en directe con trole van den Volkenbond zullen worden ge steld. Uit de beraadslagingen is overigens ge bleken, dat er een zeer breed front bestaat van staten, dio met de Amerikaansche voor stellen instemmen. Op Frankrijk na zijn alle groote mogendheden vóór die voorstellen en van de kleinere staten gaat verreweg de grootste meerderheid ermee accoord. Opvallend is, dat ook Polen, dat anders meestal in het Fransche zog vaart, zich dit maal ook bij Je Ver. Staten schaart, al ver bindt hut daaraan 03 voorwaarde, dat er een controle-instantie zal worden in hot le ven geroepen, waarvan de Ver. Staten zich vooralsnog afkeerig hebben getoond, evenals het de mogelijkheid van sanctiemaatregelen tegen overtreders van het verbod verlangt HET VERBOD VAN DE HITLER-TROEPEN HITLERS ANTWOORD Demonstraties en tegenactie WAT HITLE-R EROVER ZEGT In een onderhoud met den bijzonderen correspondent te Berlijn van de Evening Standard heeft Hitier verklaard: Het ver bod c)er stormtroepen kan niet eeuwig du ren. Het is slechts een tijdelijke maatregel. Spoedig zullen de stormtroepen er weer zijn dan, zullen de 400.000 man, die thans op ambtelijk bevel „ontbonden" zijn, zijn aan gegroeid tot 000.000 of meer. Op een aantal vragen antwoordde Hitier als volgt: Van de 400.000 leden der verboden nationaal socialistische organisaties zijn 300.000 werkloos. Zij zullen moeilijke tijden moeten doormaken. Het verbod zal hun voor liefde voor de thans regeerenden niet ver- hoogen. Het is onmogelijk dat zij zuilen overgaan tot liet communisme of een andere partij. Niemand dieden geest van het natinnaal socialisme ooit heeft waargenomen, zal deze ooit kunnen verlaten. Hitier verklaarde tevreden te zijn indien de N.S.D.A.P. bij de verkiezingen in Pruisen de 8i/2 millioen stemmen zal behouden, welke bij de presidentsverkiezingen op haar zijn uitgebracht. Dan zullen wij, aldus Hitier, 1G0 zetels verkrijgen in den Pruisischen Landdag en zou de N.S.D.A.P. daar de sterk ste partij zijn. Het is geen vraag of de bur gerlijk nationale kringen aan onze zijde zul len komen staan en ons in staat zullen stel len de Pruisische regeering te vormen. Op de vraag hoe Hitier de nationaal socia listische beweging in Duitschland zou wil len handhaven zonder de hulp der storm troepen verklaarde hij: Mijn methoden om aan de macht te komen waren en blijven streng constitutioneel. Ik heb daarvoor niet de hulp der stormtroepen noodig. Nazi-actie in Hessen en Saksen De nationaal socialistische fractie In den Hessischen Landdag heeft Donderdag voor gesteld den Landdag tegen Zaterdag 10 April bijeen te roepen ter behandeling van den po- litieken toestand in Hessen. Daar de Land voor meer dan 1/3 uit nazi's bestaat, moét aan het verzoek worden voldaan. Met bet oog op het verbod dar S.A. en S.S. heeft de landdagfractie der N.S.D.A.P. in Saksen eveneens bijeenroeping van den Land ig geëischt. Demonstratie te Karlsruhe Gisteravond is het in de hoofdstraten van Karlsruhe tot demonstraties gekomen naar aanleiding van het verbod der S. A. De po litie moest herhaaldelijk van den gummi stok gebruik maken. Er werden ongeveer 20 menschen gearresteerd. Verschillende malen moesten heele straten worden afgezet. De politiebczetting van het in de Brienner- strasse te München gelegen „bruine huis" heeft tot Donderdagmiddag geduurd. Toen is de landspolitie op vrachtauto's met in het „Bruine Huis" aangetroffen materiaal ver trokken en werden de afzettingen, waar achter zich in den loop van de ochtenduren duizenden hadJen verzameld, opgeheven. In den loop van den middag vormden zich i de omgeving van het „Bruine Huis" op nieuw groote volksoploopen, zoodat ander maal de omtrek door de politie werd afge- In verband met het verbod der S. A.'s heeft de BerJijnsche politie-president Greszinski ter uitvoering van de verbodsbepalingen ook de nationaal-socialistische volkssportvereeni- glng en de Hitler-jcugdorganisatie voor het jheele politie-district Berlijn verboden. Hagenberg's oordeel De leider der Duitsch nationalen dr. Hu- genberg, publiceert over het verbod der na tionaal-socialistische S. A. de volgende ver klaring: „De ontbinding der nationaal-socialistische S. A. is de eerste regeeringsactie van den nieuw gekozen rijkspresident. Zij toont met onheilspellende duidelijkheid hoe het Marxisme zijn rekening, voo.r zijn steun bij de Hindenburg- verkiezing, presentee rt. Er is menige aanwijzing, dat op de ontbin ding der S.A. de ontbinding van de Stahl- helm-organisatie zal volgen. Doch de Rijks- baniër en het z.g. IJzeren front mogen zich onder bescherming van de regeering met hun burgeroorlog-formaties, met hun terroristi sche actie, met hun openlijke bedreigingen tegen een legaal tot stand komende regee ring van rechts als staat in den staat groe- peeren. Een onverdraaglijk regiem van willekeur Wij mogen tegen a.s. Maandag een zeer belangrijk stadium van de ontwapenings conferentie tegemoetzien. Een mededeeling uit Genève spreekt zelfs van „een tamelijk beslissend stadium van de conferentie", dat bij het begin van de volgende week bereikt zou zijn. De Parijsche avondbladen zijn ten zeer ste ontevreden over de ontwikkeling der ge beurtenissen te Genéve. Er wordt op gewe zen dat de atmosfeer zoo spoedig mogelijk gezuiverd moet worden. Een politieke ge- dachtenwisseling is noodzakelijk en het is tijd de technische besprekingen te beëindi gen. Uit Rome wordt gemeld: Gayda verklaart in het 6emi-officieele „Giornale d' Italia", dat een tegenstand te gen het Italiaansche onhvapeningsplan al leen kan uitgaan van die landen, die vreezen dat de ontwapeningsconferentie een werke lijk resultaat zal bereiken. Grandi heeft er goed aan gedaan in zijn redevoering te wij zen op de goede trouw als grondslag van iedere overeenkomst. Niet altijd hebben de Europeesche staten voor en na eten oorlog een goede trouw van honderd procent be wezen, wanneer het ging om de geldigheid van gegeven ondorteekeningen. Wat voor practische sanctie bestaat er, vraagt Gayda ton slotte, togen de kwade trouw, die be vestigd wori)t door bewapeningen en oor log? Hierop antwoord de schrijver van het artikel: De opstand van alle volkeren, die dergelijke beloedigingen van de internatio nale loyauteit niet dulden. Een dergelijke opstand zou een niet alleen geestelijke be tee keoiis kunnen hebben. zal vrijheid en nationalen geest onderdruk ken. Daarop kan slechts één antwoord wor den gegeven: Werpt bij de Pruisische ver kiezingen het systeem overhoop. Schept de meerderheid in den Pruisischen landdag, welke dit systeem tegen den grond werpt. Wie dat wil, stemt Duitsch Nationaal". Voor de zitting van de Bremer Bürger- schaft is door de nationaal-socialisten een motie ingediend, waarin van den senaat wordt geëischt, dat hij een wet zal uitvaar digen. wslke terstond van kracht worcït en waarhij de rijksbanier wordt opgeheven. Om Frankrijk gerust te stellen? William artin schrijft in „Journal de Genéve" dat men in Frankrijk de Hitier- organisaties als de basis van een nieuw na tionaal Duitsch leger heeft aangezien. Met groote bezorgdheid is in Frankrijk steeds weer geconstateerd, dat de organisatie en het aantal dezer bonden volkomen overeen kwam met die van het vroegere keizerlijke Duitsche leger. Uit dien hoofde, aldus Martin, heeft Tar dieu het voornemen gehad, de volgende week ter ontwapeningsconferentie te verklaren, dat hij het bestaan dezer organisaties als een schending beschouwt van do bepalingen van het verdrag van Versailles. Derhalve heeft men In daze kringen den maatregel der rijks- regeering met bijzondere bevrediging be- Een verdachtmaking Naar aanleiding van de bewering, door Hitier tegenover buitenlandsche journalis ten geuit, als zou hij in het bezit zijn van bewijzen dat de ontbinding der S. A. organi saties door Brüning onder den druk van Tardieu is geschied, wordt van officieele zijde te Berlijn verklaard, dat deze bewering een verzinsel is, dat alleen ten doel heeft üj rijks regeering verdacht te maken en haar ge zag in binnen en buitenland afbreuk te Nazi-leiders bijeen De leiders der nationaal socialisten zijn bijna voltallig te Berlijn in vergadering bij een en bespreken op het oogenblik met Hitier en hun rechtkundigen advisicur wel ke stappen tegen het verbod van de S. A zullen worden gedaan. Waarschijnlijk zal een beroep worden ge daan op het rijksgcrechtshof, vooral omdat de politie materiaal in beslag heeft genomen dat niet aan de S. A. doch aan de partij toe behoort. De Brunswijksche minister van binnen- landsche zaken heeft medegedeeld dat hij zeker van is. dat bij het rijksgerechtshof ju ridisch zal worden nagegaan, of de rijksver ordening tegen de S. A. rechtsgeldig is. Be sluiten zijn evenwel nog niet genomen. ERNSTIGE ONLUSTEN IN NIEUW ZEELAND PLUNDERING TE AUCKLAND Politie mishandeld. Te Auckland in Nicuw-Zeeland is het. volgens een bericht uit Wellington, tot ern stige werkloozenonlusten gekomen, waar Dij in de voornaamste winkelstraten van de stad alle ruiten ingeworpen zijn. Aanvankelijk zou een stoet van ambte naren een betooging tegen de nieuwe ver mindering van de salarissen met 10 pek hom den en daartoe in optocht door de stad trek ken. Geleidelijk sloten zich vele werkloozcn bij den stoet aan, zoodat. toen het centrum van de stad bereikt werd, de stoet tot een menigte van ettelijke duizenden was aan gegroeid. Plotseling weerklonk gerinkel. Er waren winkelruiten ingeworpen. Dit werkte. z<>(i opwinic'tend, dat de betoogers ook aile an dere ruiten verbrijzelden, zoodat in een mi nimum van tijd in het centrum van de stad geen ruit meer heel was. Daarna begon, onder aanvuring van mpis- jes cn vrouwen, een bestorming van do winkels, die geplunderd warden. Bij de botsingen met de politie werden vole betoogers gewond, doch ook verschei dene agenten werden zwaar mishandeld De opwinding nam nog toe. toen de me nigte winkels, waar alcohol verkocht werd. begon te plunderen en verscheidene perso nen beschonken geraakten. De politie werd geheel in het nauw ge dreven, zoodat ten slotte de geheele beman ning van een in de haven liggenden krui ser, die een oefeningstocht doet, geland werd om de orde te herstellen. Ook de brandweer werd daarvoor opgeroepen. De burgemeester hie'JJ voor de radio een toespraak, waarin hij de burgers opriep om zich bij de politiestations te versa melen, teneinde een burgerwacht te vormen. Eerst nadat de onlusten vier uren hadden geduurd en veel schade aangericht was, ge lukte het de orde te herstellen. MERKWAARDIG CONFLICT IN AUSTRALIË Uit Sydney wordt gemeld: De spanning tus schen de Austra'ische regeering en den minis ter-president van Nieuw Zuid-Wales, Lang, is nog toegenomen. De Australische minister-president, Lyons, heeft een decreet uitgevaardigd, waardoor de mogelijkheid is geschapen, Lang voor den tijd in zes maanden gevangen te nemen. Het decreet bepaalt, dat elke minister of andere staatsambtenaar, die het uitleveren documenen of informaties weigert, met 100 Pond Sterling boete, subsidiair zes maan den gevangenisstraf kan worden gestraft. Verder heeft de Austra'ische regeering allen banken bevolen, de in haar bezit zijnde, aan den staat Nieuw Zuid-Wales behoorende gol- >n aan de bondsautoriteiten uit te leveren. De pogingen der bondsbeambten, zich te Sydney in het bezit te stellen van de noodige documenten, om de belastingen in beslag te kunnen nemen, zijn tot dusver mislukt, daar Lang het belasting-archief volkomen achter n barricade verborgen houdt. Lyons heeft thans verklaard, dat hij ook de inkomsten van Nieuw Zuid-Wales uit de ermakelijkheids- en totalisator-belastingen in beslag zal laten nemen. Hij verklaarde op nieuw, dat de bondsregeenne gedurende de laatste negen maanden 1.769.000 Pond voor den buitenlandschen schuldendienst van Nieuw Zuid-Wales heeft betaald. VULKAAN UITBARSTING BIJ BAKOE Uit Moskou wordt gemeld: Op het eiland Swino, dat op een afstand van dertig mijlen van Bakoe verwijderd ligt is een vulkaan in werking getreden. Het zich in de nabijheid bevindende stoom schip „Takob Sev'n" heeft terstond maatre gelen getroffen tot redding van de bewoners m het eiland. Een achttiental personen werden met ern stlge brandwonden overdekt aan boord ge nomen. Vijf personen zijn in de vlammen omgeko men. DE INTERNATIONALE ARBEIDS CONFERENTIE EEN MOTIE MET UITGEBREIDE STREKKING VOOR HERSTEL DER WELVAART Op de Internationale Arbeidsconfercntie, die dezer dagen te Genève vergadert, heb ben drie leden der arbeidersgroep: Joehaux (Frankrijk), Mertcns (België) cn Schürch, (Zwitserland) een interessante mol ie bij de voltallige conferentie ingediend in het be lang van het herstel van de economische en financieele welvaart. De motie verlangt in de eerste plaats de onmiddellijke bijeenroeping van een inter nationale regeoringen-confereiV ie voor de vaststelling van een gemeenschappelijk pro gram voor de uitvoering van groote inter nationale openbare werken en voor de fi nanciering van dit plan. Op de tweede plaats wordt gewenscht, dat dc volkenbondsraad op de conferentie te Lausanne tusschcnbeide zal komen om aan te dringen op een definitieve regeling van het vraagstuk der internationale schulden en herstelbetalingen onder inachtneming van de algemcene belangen der wereldecono- Op de derde plaats wordt aangedrongen op een algemeene regeeringcnconferenti< voor de bespreking van de vraagstukken van het munt- en credie>f wezen, waar een internationaal muntstelsel in het leven zal moeten worden geroepen, dat de onontbeer lijke eigenschap van stabiliteit zal bezitten. Ten vierde wordt de bijeenroeping ver van ren nieuwe internationale econo mische conferentie, waaraan naast regeo- ringsvertegcnwoordigers ook zullen deelne men vertegenwoordigers van de werkgevers en nrheiders. Op die conforcntie^zal een conventie moe ten gesloten worden in het belang van de hervatting van het economische leven, ten cloel hebbend de ui breidin.g van don inter nationalen ruilhandel cn de geleidelijke en stelselmatige ontwikkeling van het verbruik door de volksmassa's. In een resolutie heeft Jouliaux bovendien don raad van beheer van het internationaal arbeidsbureau verzocht, een conventie te bereiden voor de wct'ige invoering de veertigurigc arbeidsweek in alle indus- trieele landen. MELLON OVER DEN INTERNA TIONALEN TOESTAND DE CRISIS IS DE PRIJS VOOR DEN WERELDOORLOG. Andrew Mellon, de nieuwe Amerikaan sche gekant, was gisteravond de gast van «de Engelsch-Amerikaansche Pilgrim Socie ty, die hem een banket had aangeboJen. Daarbij zaten ook aan sir John Simon, die daartoe expres per vliegtuig was overgeko men en verschillende diplomaten, o.a. dc Duitsche gezant von Neurath. Mellon hield een toespraak, waarin hij verklaarde, dat men den ernst van den toe sta nul niet moet onderschatten. De tegen woordige crisis moet als prijs voor den we reldoorlog wordon beschouwd. Na de vele pogingen cn schommelingen in de jaren na den oorlog moet thans opnieuw begonnen worden mot den wederopbouw. Geen natie kan de liotjp koesteren, <dat zij aan de verslechtering aan den algemeencn toestand zal ontkomen, want daartoe zijn de banden van don wereldhandel veel te veel door elkaar gestrengeld. Ik geloof miet aan spoedige of verbalende geneesmiddelen voor de kwalen, waaronder de wereld thans lijdt. Echter ben ik ook niet van opvatting, dat iets principieels met het sociale stelsel niet stemt, waaronder wij in de meeste geïndustrialiseerde lanliien een mate van welvaart georganiiseord hebben, zooals die in de wereldgeschiedenis comg is. Mellon sloot met hartelijke woorden op de tusschen Engeland en Amerika bestaan de vrierJischap. AMERIKAANSCH ZAKENMAN DOOR BANDIETEN BEDREIGD Mr. Wilberding, een bekend zakenman uit Cleveland (Ohio), die een paar weken gele den een dreigbrief hai) ontvangen, heeft in zijn brievenbus een enveloppe gevonden met een afgesneden vinger. Een tweede brief was er aan toegevoegd. Deze luidde als volgt: „Tegen onze waarschuwingen in, hebt gij de politie verwittigd. Wij cischen dan ook, niet meer 1000 dollar zooals in ons eerste schrijven, maar 2000 dollar, Zoo niet dan staat het ergste u te wachten. Hierbij vindt gij het bewijs dat het ons ernst is." Mr. Wilberding heeft den brief en den af gesneden vinger aan de politie overhandigd Gcneesheeren zullen onderzoeken, of de vin ger afkomstig is van een levend mensch of van een lijk. Dc woning van Wilberding wordt da; nacht door de politie bewaakt BABY LINDBERGH De politie van New York had aan Lind bergh geraden, den losprijs van 50.000 dollars, door de ontvoerders geëischt, niet te betalen, zegt de „New York News" wijl zij voorzag, dat Lindbergh zou worden bestolen. De politie wilde voor alles de handen vrij houden, doch Lindbergh verzocht haar, niet tusschen beide te komen. Wij merken hierbij op. dat het de eerste keer niet zou zijn wanneer de boeven tel kens nieuwe sommen zouden eischcn met de belofte een gestolen kind terug te peven. Het is al gebeurd, dat er op daze wijze ja- n van angst en vertwijfeling heengingen zonder dat ouders hun kind ooit weer terug kregen. Ten slotte werden zij dan nog afge zet door jongelieden, die zich voor hun ininid dels opgegroeid kind uitgaven en daarna met belangrijke geldsommen verdwenen. OVERSTROOMING IN ZUID-SLAVIE 32.000 personen dakloos De overstrooming in Zuid-Slavië neemt steeds ernstiger afmetingen aan. Bphalve Save en Theiss is thans ook de Donau bui ten haar oevers getreden. In het Save-gebicd hebben nog 17.000 per- inen hun woningen moeten verlaten, zoo dat thans het aantal dakloozen in dit be trekkelijk kleine gebied alleen reeds 32.000 bedraagt DE ZUID AMERIKAANSCHE VULKANEN De Quizapo werkt weor. De Amerikaansche militaire attaché te Santiago de Chili deelt mede, op een ver kenningsvlucht boven de Andes te hebben waargenomen dat d~' vulkaan Quizapo weer in werking is. Over de hoofdstad van Paraguay, Asun cion, daalt nu een aschregen neer. De uitbarsting verontrust de bevolking der omliggende gebieden. Breede lavastroomen bewegen zich dahvaarts. Ook andere vulkanen zijn opnieuw in wer king. De stad Cordjba (Argentinië) is floor een ernstige aardbeving geteisterd. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Schcveningen (sectie III), J. Attema te Wolvega en J. Wymenga te Charlois (Rotterdam). NED. HERV- KERK Beroepen: Te Lemmer, C. A. Snoep te Kantens (Gr.). Aangenome.n: Naar Noordlaren (Gr.), P ten Have te Ootmarsum. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE D s. C. W. Keur, van Oudewater, die het beroep naar de Geref. Kerk te Schevenin- gen aannam, hoopt hier intrede te doen op Woensdagavond 1 Juni, na op Dinsdag 31 Mei door zijn ambtgenoot ter plaatse Ds- J. G. Feenstra bevestigd te zijn. Alsdan zal de Geref. Kerk van Scheveningen in het bezit zijn van zijn vijfden predikant. D s. J. F. L. A. d e J a g h e r, overgeko men van Delden, werd op 10 April te Slyk- Ewyk bevestigd door zijn zwager, Ds. N- A. Becht, van Arnhem, naar aanleiding van Pred. 8 :4a: „Waar het Woord des Konings is, daar is heerschappij". Des namiddags deed de nieu we leeraar zijn intrede, sprekende over Opcnb. 14 6: „En ik zag een anderen engel, vliegen de in het midden des hemels, cn hy had het eeuwig evangelie, om te verkondigen denge nen, die op de aarde wonen, en aan alle natie, en geslacht, en taal, en volk". Verschillende toespraken volgden nog tot den Ambachtsheer, Baron van Boetzelaer van Loenen en Wolfe- zen; tot den Burgemeester, Baron Luve van Aduard; tot bevestiger, Kerkeraad, Kerkvoog den en Notabelen, consulent, vereenigingen, voorlezer, organiste, orgeltrapper, koster, tot de ringpredikanten, tot vele verwanten er vrienden uit allerlei oorden des lands overge komen, tot een groote groep vrienden uit Delden. De Consulent, Ds. E- J. Mulder, van Herveld, sprak den nieuwen leeraar ten slotte toe, en liet de Gemeente zingen Gezang 96b gewijzigd. O.a. waren tegenwoordig Ds. F. J. A- de Jagher, van Garijp; Ds. W. J- Roscam Abbing, van Valburg en Homoet; Ds. W. Kroeze, Oosterhout (G.). AMBTSONTZETTING Het Prov- Kerkbestuur van Zeeland heeft bij uitspraak van 8 dezer, naar aanleiding van het d.d. 11 Juli 1931 op het eiland Ameland ge beurde, den predikant der Ned. Hervormde Gemeente te St. Anna ter Muiden, J. L. Adriani, uit zijn bediening en ambt ontzet- ..GEREF. BOND" Gister werd te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten cn Wetenschappen de jaarver gadering gehouden van de Geref. Bond tot verbreiding en verzadiging der Waarheid in de Ned I-Ierv. (Geref.) Kerk. Met het zingen van Ps. 89 1 en het lezen van Nchemia 4 heeft Ds. M. van Grie ken van Rotterdam de vergadering ge opend. Bijzonder werd in het openingswoord het laatste gedeelte van Neh. 4 G onder streept: „Want het hart des volks was om te werken", waarbij werd stilgestaan bij het geen öi Hcidelbergsche Catechismus zegt in Zondag 21 bij het geloofsartikel: „Ik geloof de gemeenschap der heiligen". Vervolgens sprak Ds. J. A. v a n N i e te Hoogeveen over: Waarheid en kerk zijn voor ons op het inncrlijkst verbonden, aldus spr. En de waarheid vinZan wij dan in Gods Woord. Er gaat in onze dagen door de wereld een roep om gezag. Het revolutie-element in onze dagen wil ook gezag, al is dat ander gezag dan wij het zien. Men wil ook in deze kerk gezag, alleen geen dominé-cratie gezag van domi né's). Dit is het wat de jeugd in onze Zagen niet wil. De crisis in onze tijd kon ook wel eens oorzaak wezen, dat in de geslingerde harten der jonge menschen twijfel opkwam Daarom is het onderwerp, dat spr. behan delen wil. zeer actueel. De natuurwetenschap heeft nooit de waarheden der religie kunnen verklaren. Daarom wil tegenwoordig Ze wetenschap de religie haar plaats laten. De Schrift is weer in waarde geschat, en de historiciteit van Jezus erkend. Maar toch, krachtens haar karakter, heeft do wetenschap voor openbaring geen plaats, omdat zij enkel in het historisch raam blijft Zij wil de Bijbel als een historische groot heid zién, waardoor de H. Schrift als een zwaard van menschenhanden gemaakt, wordt gezien. Neen, wij moeten Ze Schrift zien in de be deeling der kerk. De predikant op den kan sel cn in de catechisatie heeft er tenminste ten zeerste mee te maken. Wij komen hier tot de dubbele vraag: Waarom cn waartoe staat de prediker op de kansel? Het is niet zoo. dat de predi kant in de waarheid onZarwijst, en zijn mandaat berust op het gezag der kerk, zoo als in het boek van Dr. Ubbink staat. Is het nu als Prof. Hoekstra zegt, dat het mandaat der predikers berust enkel op het gezag van Jezus Christus? Wij zijn wel heel gemakkelijk klaar als we zeggen dat er een mcnschclijke en een goddelijke factor is in Christus, maar we vergeten dat ze in Hem volkomen één waren. Ook wil men spreken over de kerk en haar leden als over Zj Staat en haar burgers. Echter vergeet men dan, dat de kerk meer is dan een historisch verschijnsel. Wie de gemeente wil zien, moet het doen uit de Pinkstergeest. Zoo iemand zal zeggen, dat de gemeente is een sprekende gemeente. En al spoedig zal er een zijn. die er Ze prediker wordt. Hij predikt dan in opdracht der kerk. En het is duidelijk, dat een gemeente noo dig is, wil er een dominé zijn. Een dominé zonder gemeente is geen Zominé! Immers alleen in een gemeente is sprake van Dienst des Woords. Wat is nu de taak der predikers? Prof. Hoekstra zegt, dat het is een verklaren en toopassscn van den tekst. Hier is te kort gedaan'aan de duidelijk heid en bedoeling Zos H. Geestes! Boven dien is de prediking geen leerrede en stich telijk woord. YVat is de verhouding van Schrift en kerk? De Schrift is Gods Woord. Dit is een ergernis voor het mcnschelijk verstand. Toch is dit zoo, net als het geloof van de vloesch- worZing des Woords. Deze dingen zlj-n niet van elkaar los te maken. De verkondiging van Christus moet als in de eerste Pinkster dagen, gebaseerd op de H. Schrift. Immers ook Pelrus ging toen uit van dc geschriften "an het Oude Verbond. Historicisme en mysticisme moeten hier zeker verworpen worden. We kunnen niet langs Bethlehem heen cn er niet onder uit Zoo blijft tenslotte alleen de prediking van Christus als een doorbraak in den tijcJ. Hierna sprak Ds. van Grieken dank aan den spreker en sloot de ochtendvergadering. De middagvergadering was alleen voor leden toegankelijk en gewijd aan. huishou delijke zaken. Hoogste stand te Abisko 773.1. Laagste stand te Brest 752.4. Stand vanmorgen halftwaalf 758.2. WEERVERWACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige O. tot N.O. wind, meest gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neer slag, lichte nachtvorst, overdag iets kouder. loc] BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged door 't Kon. Neil. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Geheel onverwacht is cn onzent een om slag in de weersomstandigheden opgetreden. Dc depressie in het Westen heeft zich Z.-0.- waarts verplaatst en slechts in het Westen van ns land eenigc lichte regen gebracht. Een godeclte van het dalgcbied trok juist ten Zuiden van ons land langs naar Oost- Duitsohland, waar thans rogenaohtig weer heerseht. In het N. van hot waarnemings gebied steeg de barometer intensief, zoodat zich daar een ferm hoogedrukgebied vormt. Over Scandinavië en het Noorden van de ge"v( Britsche eilanden heerseht thans rustig weer met lichte bewolking. Over .Zuid-Engeland en r F ank rijk is het weer regenachtig met betrokken lucht. De temperatuur daalde op Island, in het Zuiden van Groot-Britfcannië cn bijna geheel Scandinavië. Zij steeg ln Zuid-Frankrijk en plaatselijk in Duitsohland. De sterke stijgingen van de barometer in ho* Noorden doen vermoeden, dat de hooge- 6 d ruktestand zich ook over onze omgeving zal uitbreiden. Door den Noord-Oostelijken d hichtaanvocr zal de temperatuur waarschijn- bpg< lijk iets dalen, terwijl des nachts kans op min lichte nachtvorst bestaat. De kans op neer- slag is zeer gering. TEMPERArUUR Stand vanmorgen halftwaalf 12.0 C. 16 APRIL Zonsopgang 5.02 u.; Zonsondergang 61 Maansopgang 1.00 u.; Maansonderg. 3-34 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 7.29 u. tot 's morgens 4-30 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vor Walshut 2.19 2.19 Canp 0.— 2J 0.21 0.24 Ruilingen 0.74 0.81 Kheimveiler -1.62 -1.60 goe> r' Kehl 0.- 2.42 4.17 4.27 Trier Ruhrort Wesel Emmerik Duabeldorf Maastricht 3.19 3.26 2.23 2.46 a.61 3.70 2.81 2.94 2.84 3.03 3.95 4.11 3.15 3.2;' 2.03 2.14 14.22 14.19 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS •helling 4.(111 16.30 Harlingen 4.3117.09 Helder Ie O.ü» i 2e 12.53 14.41 niden 11. 0 Holland 1 '.26 23.20 ■vening. KL36 23.30 Rotterdam 12.27 Willemstad 11.58 Brouvversh .10.07 52.69 Zierlkzee 1033 23.15 Weineldlnge 10..55 53.42 KERKGEBOUWEN Te Maarssen (U.) wordt Zaterdagmid- ig 23 April a.s. de eerste steen gelegd voor een nieuw kerkgebouw der Geref. Kerk. Ds. an der Veen zal by die gelegenheid het woord voeren. EVANGELISATIE G E. O. S. Verschenen is het eerste nummer^ m „G.E.O.S." als officieel orgaan van Gereformeerde EEvangelisatie onder Schippers J uitgaande van de Geref. Kerken in Rotter- dam. Als redacteuren zijn opketreden Ds. D. P. Kalkman, Ds. F. C. Meijster, Ds. J. Ver- steegt en Ds. R. Zijlstra. Adres voor dit F.» an- gelisatiewerk is: Ds. J. Versteegt, Nieuwer- kerk a. d. IJssel. Het eerste nummer opent met ren korte en eenvoudige meditatie: „Jezus zien" (Joh. 21 J 4). Dan volgt een eerste artikel over „het vrye k volk", waarin een schets van den man uit hetf schippersbedryf gegeven wordt. „Uit Practyk" worden mededeelingen gedaan, die regelmatig voortgezet worden. In een rubriek je „Correspondentie" wordt de actie voor het werk levendig gehouden. Ds. Zylstra wyst op de verruimde roeping tot „evangelisatie onder schippers" en Ds. Kalkman vertelt „eerste kennismaking" met dit werk. Ook wordt een rubriek voor „Vraag en Antwoord" geopend. Op de slotpagina komen adressen voor van*- predikanten en kerkgebouwen, waarby de*ord' schippers belang kunnen hebben. Namen adressen in deze uitvoerige rubriek mogen echter in het volgende nummer wel wat meer accuraat vermeld worden. We stellen ons voor dat de schippers gaarne rere« dit onder hen gratis verspreide blad ontvangen en lezen zullen. ZENDING Zendingsdag te Hallum. De Zen dingsdag in de Classis Hallum der Geref. Kerken zal gehouden worden op 12 Mei a.s- te Hallum. O-m. treedt als spreker op Ds. P. J. Lambooy, miss- predikant, met verlof hier te lande, wonende te Amsterdam, De Ier

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2