llietttwe geli&ctfe (Courant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. ABONNEMENT* Por kwart no! 3*29 (B"scl»lkkln»{skos1en 0 15.) Per week 0.25 Voor Hel Buitenland bij Weke- lijksche cciHl.ng l>— Bit daKdijkerhe zending 7.— Allee bij vooruitbetaling Lnssr nummers 5 ccnl met Zondagsblad 7% cent Zondaeshlnd niet afzonderlijk verkriiRbnai Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3634 VRIJDAG 15 APRIL 1932 iDTuBTENTlCN Van 1 tol 5 repels Ir.gez. Medeiloelinpen van 1—5 repels amM Elke repel meer 0.45 Bij contrnd belnnprijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. V DE CONCLUSIE. Brutaal als de beul zijn de menschen van de O.S.P. (de onafhankelijke socialistische partij) naar het oordeel van de roode pers en het N.V.V. Want daar hebben ze dezer dagen verzocht om ln de Algemecne Baad van N.V.V. en S.D.A.P. opgenomen te worden. Hoe durven ze. Maar ze kregen natuurlijk nul op 't rekest. Dat <>e S.D.A.P. er tegen was, spreekt vanzelf. Het is zoo logisch mogelijk. Maar ook het N.V.V. was er niet van ge diend. In die kring werd met overweldigende meerderheid een motie aangenomen, waarin men als zijn oordeel uitspreekt, dat de sa menwerking tusschen N.V.V. en S.D.A.P,, welke in het verleden voor de positie en de strijd der Nederlandsche arbeidersklasse van 200 groote beteekenis is geweest, ongewijzigd en onverzwakt moet worden bestendigd; waarom het desbetreffende verzoek van de O.S.P. werd afgewezen en de bcstuurdore- bonden en gewestelijke federaties van be stuurdersbonden werd opgedragen in over eenstemming met deze uitspraak te handelen Dat Is, zegt de roode pers, de natuurlijkste loop der dingen die zich met ijzeren logica van zelve voltrekt en zich ook voltrekken zou, al zou men hef nog zoo gaarne anders willen. Anders zou men in het N.V.V. dezelfde verdeeldheid zaaien als in de S.DA.P. En dat mag niet. Het zou tot een onhoudbare toestand leiden. Deze gedachtengang is juist: het N.V.V. is niet de moderne, maar de sociaal-democra tische vakbeweging. Men kon dezer dagen zelfs in de roode pers lezen, dat het de socialistische vakbeweging is. Voor eenige jaren werd dat met dikke woorden ontkend. Toen stonden, zoo zei men. vakbeweging en politieke partij, los van elkaar. Thans heet het consekwent, dat wie de S.D.A.P. verlaat, ook in het N.V.V. niets te zeggen heeft. Hét zij 200. Maar des te onlogischer Is het dan, dat op het congres de leuze werd aan geheven; wij moeten uitbreiding der partij naar rechts en niet naar links zoeken. Want, naast de consekwcntie, welke de roode pers trekt, staat minstens even vast een andere: wie zich bij de z.g. moderne, doch in wezen sqciaal-democratische vakbeweging aansluit, kiest daarmee ook voor de S.D.A.P. Ze zijn immers onverbrekelijk aan elkaar vereenigd. „De verschillende groote arbeiders organisaties zijn met de politieke partij in enge kameraadschap verbonden. Breuk met de S.D.A.P. beteekent ook breuk met de gan- sche beweging". Èn dus: Aansluiting bij een moderne vakbond, be teekent aansluiting bij de S.D.AP. Onthouden en doorgeven! v DE SITUATIE IN 1918 Nog pas hebben we in 't licht gesteld, hoe men in de S. D. A. P., van officier tot stal knecht, dweept met de „heerlijke- revolutie dagen van 1918" en „de forsche revolutio naire November-beweging". Daaruit zijn conclusies te trekken en wij hebben dat ge daan. Een paar dagen later kwam het echter in haar kraam te pas om met een beroep op 1918 de overbodigheid van Landstorm en Burgerwacht te verdedigen. En toen sprak men in diezelfde roode pers, die eerst de re volutie van 1918 verheerlijkt had, op sma- Jend-ironische wijze over dat roode glorie tijdperk. Och, mijn lieve menschen, zoo heet het nu, wat maakt gij u tocli druk over de revolu tionaire situatie van November 1918. Hier heeft hcelemaal geen revolutie gedreigd en de veelgeprezen Limbuigsche jongens en de stoere Friezen hadden gerust in hun Heirnai kunnen blijven: er was eenvoudig niets voor hen te doen. De leiding van de socialistische arbeiders beweging was, schrijft de roode pers, „reeds lang op haar eigen gronden tot de slotsom gekomen, dat er geen algemecne revolution- naire situatie was opgetreden", en zoo heb ben toen „vrijwilligers en burgerwachion Koningin cn vaderland gered van een ge vaar, dat in feite niet bestond." Aangenomen, dat dit wat het eerste deol betreft historisch juist is, bewijst dat dan iets van de overbodigheid van de Land storm? Natuurlijk niet, want het is maar de .vraag, hoe die knappe leiding de eene dag constateerde, dat liet groote moment geko men was en dat de revolutie niet bij Zeve naar zou blijven staan; terwijl ze de volgen de dag op haar eigen gronden tot een tegen overgestelde slotsom was gekomen. We gunnen haar die eigen gronden. We gunnen haar zelfs de wijsheid, dat vrijwil ligere en burgerwachten Koningin en Vader land hebben gered van een gevaar, dat in feite niet bestond; als men maar zoo vrien delijk wil zijn de laatste zinsnede aldus te lezen: een gevaar, dat in feite niet meer bestond. DR. DE VISSER t In den radio-omroep is gisteravond dr. de Visser herdacht als de voorzitter van den Radioraad. Voor de N. C. R. V. wijdde het lid van den Radioraad prof. mr. P. S. Gerbrandy woor den van eerbiedige hulde aan den man. die voor enkele jaren werd geroepen om lei ding te geven aan den Radioraad en tot op zijn laatste ziekbed vol ijver deze taak is blijven vervullen. In hem ging heen een man van heel aparte talenten, van wicn door vriend en tegenstander zal worden getuigd, dat hij grootcn invloed heeft geoefend op publiek terrein. Al zijn handelen en arbeid had een hechten principieelcn grondslag Spr. memoreert dan dr. de Visser's liefde voor ons Vorstenhuis en gansch ons volk, welks vriend hij was. in het bijzonder van het Christelijk deel. In dr. de Visscr verliezen de leden van den Radioraad een hooggeaclitcn voorzitter en vriend; verliest de Minister van Water staat een eerste rangs adviseur, verliezen de omroep-organisaties een vriend, wiens wcnsch het was, dat op dit gebied zou hecrschen vrede, die tevens de radio niet alleen dienstbaar wcnschte. te maken aan de nationale cultuur, maar ook aan Jezus Christus. De A. V. R. O. onderbrak haar programma voor enkele minuien van stilte waarna de her Vogt enkele woorden wijdde aan do gedachtenis van hem, die zoo onverwacht heenging en wiens dood een groot verlies beteekent voor Nederland, maar in het bij zonder voor den radio-omroep. Z. K. H. Prins Hendrik bracht gistermid dag een bezoek van rouwbeklag bij de weduwe van den overleden Minister van Staat. Het stoffelijk overschot Gistermiddag is het stnffeliik overschot van dr. de Visser van het Roode Kruis Ziekenhuis te Den Haag naar zijn woning overgebracht Maandag zal een rouwdienst gehouden worden, welke geleid zal worden door ds. Weiter, waarna tic teraardebestelling om half drie op 'Crooswijk te Rotterdam plaats heeft. DE KRUISERBOUW ER ZIJN VIJF WERVEN UITGENOODIGD Een abonné deelt ons telefonisch mee. dat de Regeering geen twee, maar vijf werven heeft uitgenoodigd om in te schrij ven voor den houw van de kruiser; n.l. Fijenoord, de Schelde, Rott. Droogdok Mij., Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam en Piet Smit. AMSTERDAM-BAT AVIA In een lezing, door Dr. Eckcner gister te Amsterdam gehouden, heeft hij ook gespro ken over een luchtschipdienst tusschen Ne derland en Indië. Economisch, zeide hij, is zulk een dienst even goed mogelijk als de verbinding met Amerika. Van overwegend belang is echter de vraag of de metercologische voorwaarden den Indisrhcn Oceaan en in de Roode Zee ~...i regelmatig en punktuecl verkeer tus schen Holland en Indië per luchtschip zullen toelaten. Spr. hoopt, gezien de groote belanu- steiling in Nederland voor deze zaak. dal hij de gelegenheid zal krijgen dit alles geduren de een proeftocht per „Zep" te kunnen on derzoeken, en dat hij. teruggekeerd van zulk een tocht, in een nieuwe voordracht tot hei Nederlandsche publiek zal kunnen zeggen: „Het Gaat!" (daverend applaus). BREEZAND BIJ FRIESLAND Naar in een vergadering van de Kamer van Koophandel cn Fabrieken voor Fries land te Leeuwarden is medegedeeld, is uu een schrijven van den Minister gebleken, dat het plaatsje Breezand bij Friesland wordt gerekend. Immers, wie gezien heeft, letterlijk cn met eigen oogen, hoe zij, die zich gisteren heerschers waanden, een dag later in zak cn asch zaten, omdat zij vreesden, dot de opgehitste schare hen zelf onder de voet zou loopen; zij. die November 1918 van zeer nabij meegemaakt hebbon, weten, dat de revolutie overwonnen was, voor ze kon uitbarsten. De vraag is maar of de knappe leiding hetzelfde inzicht in de niet-aainvezige revo lutionaire situatie gehad zou hebben, wan neer de Regeering niet krachtig ware op getreden; wanneer het verzet der Christe lijke organisaties niet zoo doeltreffend ware geweest en wanneer de trouwe zonen van ons volk van Nuord tot Zuid cn van Oost tot West niet paraat op hun post had den gestaan. Al met al is het intusschcn een zotte ver tooning, dat men vandaag spot met de revo lutionaire klucht van 1918 (het was niet de eerste maal) en morgen jubelt over de heer lijke revolutiedagen van November 1918. Of, bewijst het wellicht de onbetrouwbaar heid der S. D. A. P. op dit punt? „FLORAPARK 1932" TE NOORDWIJK FEESTELIJKE OPENING Zooals we reeds gisteren meldden, had onder zeer groote belangstelling te Noord- wijk de opening plaats van het „Flora park 1932" Noonlwijk zag er fleurig uit, de meeste huizen hadden de driekleur uitgestoken. Dn toegang tot het tentoonstellingsterrein was geheel hevlagd. In de stevige wind, die er woei, zongen de dundoeken van ons land cn vele andere naties een vroolijk vlaggenlind. Behalve de reeds genoemde autoriteiten merkten we ook nog op de heeren E. H. Krelage, F. H. Valstar, H. J. Voors, Mr. Knibbe e.a. Aan het eind van de rede van den voor zitter, den heer J. C. van der Meer, wees deze er op dat hier getoond werd wat er met onze bloembollen vroeg in het voor jaar is te bereiken als verfraaiing van bosch en park. Met de wcnsch dat Florapark aller belang stelling mag genieten en iets mag bijdragen om het verbruik van bloembollen voor tuin en parkbeplanting aan te moedigen en uit te breiden eindigde spr. Hierna sprak Spr. wees op de donkere tijden, hoe veler wilskracht is gebróken, veler werklust lam geslagen. Te meer daarom is hij trotsch op de geestkracht, den durf, den werklust, de goede courage van zijn gemeentenaren. Ik meen, gaat spr. voort, verplicht te zijn uit naam van de gemeente den Graaf van Stirum hartelijk dank te zeggen voor zijn groote medewerking en den dienst dien hij daardoor aan de gemeente bewezen heeft I11 de Fransche taal dankte hij de gezan ten der vreemde mogendheden voor hun te genwoordigheid cn wees er op, hoe in «lezen gejnagden tijd de poczie en de charme der bloemen een steeds belangrijker rol speelt en hoopte dat ze zullen bijdragen tot de at mosfeer van den vrede over de geheele we reld. De jubilcerende afdeeling wcnschte spr. geluk cn wees daarbij op de algemecne be wondering. die deze tentoonstelling voor zeker zal wekken. Mogen onder Gods milden zegen die resul taten bereikt worden die gij u er van hebt voorgesteld tot meerderen bloei van onze gemeente en het bloembollcnbedrijf in ons '^Hierna verzocht spr. den Minister Van Binncnlandsche Zaken Florapark 1932 ie willen openen. De Minister van Binnenlandscbe Zaken en Landbouw voldeed aa,n dit verzoek, waarbij Z.Exc. naast hetgeen we gisteren reeds mededeelden, op merkt'-, dat het een poëtische zijde van zijn ambt is van tijd tot tijd onder de befaamde Nederlandsche bloemenkunstcnaars te mo gen verkecrcn. Deze tentoonstelling is voor spr. een ver rassing: een 3 H.A. groote kleurrijke tuin van bloemen, een getuigenis van onderne mingslust Van de Noordwijkers is zooiets te verwachten, wat wel bleek uit de vorige vol- legrondstcntoonstellingcn hier gehouden. Dit Florapark is een vondst van kleur en smaak, een beeld van de beteekenis cn de ontwikkeling der bloembollenteelt, een vol hardend streven om het economisch leven op Ie beuren, welke weldadig aandoet. Z.Exc. wenscht de afdeeling geluk met de geslaag de wijze haar jubileum te vieren. Van smaak getuigt deze aanleg in groe peering en fijne kleurenkeuze van uw tul pen. narcissen en crocussen te midden eener omgeving en tegen een achtergrond, die schilders boeien zal. Zes weken lang zal men hier dezen bloemcnlusthof kunnen be wonderen in ccn opeenvolging van uw schoonste producten. Ken gunstige weersgesteldheid moge daar om medewerken. De volle gelegenheid wensch ik u toe om binnen- en buitenlandsche bloemenvrienden eens te toonen wat er voor tuin en park me: dc gewassen onzer nationale bollencultuur ie bereiken is, cn hoezeer de Nederlandsche kwaliteit vooraan staat. Dc bezichtiging van hetgeen gij thans hier hebt tot stand gebracht verbiedt mij er aan te twijfelen, dat gij de moeilijkheden met geduld en volharding niet het hoofd zoudt bieden. Daarom in de stellige verwach'ing dat gij met uw schitterende tentoonstelling de faam onzer bolgewassen zult handhaven, verklaar ik zoo eindigde Z-Exc., terwijl hij het lint doorknipte deze tentoonstel ling voor geopend. Het schitterend park, dat des namiddags om 3 uur voor het publiek geopend werd, trok al dadelijk een druk bezoek. WATERSCHAP ..DE REGGE" TE ALMELO VOOR RUIM EEN MILLIOEN WERK. Het Hoofdbestuur van het waterschap „dc Regge" heeft besloten in 1932 verschillende werken tot verbetering der afwatering uit te voeren. Deze werken zullen worden uitgevoerd mot rijkssubsidie en bovendien wordt voor wat de hoofdstroomen betreft gerekend op een subsidie van de provincie Overijssel van 25 Hoewel de crisis de kans deed ontstaan, dat deze werken, welke een voortzetting zijn van de onfwateringsplanncn welke in 1925 een aanvang hebben genomen, zouden wor den opgesehn-t, is thans een zoodanige fi nancieel® regeling met het Departement van Binnenlandscbe Zaken en Landbouw getrof fen'kunnen worden dat de werken dit jaar toch zullen doorgaan. De begrootingen van de tot heden door liet Hoofdbes'uur goedgekeurde werken He el rapen f 1.100.000 (één millioen en één honderd duizend gulden). Tewerk zullen hij de werken worden ge steld pl.m. 970 workloozen, waarvan ongo- veer 360 uit de groote steden en ongeveer CIO J uit de Twentsche gemeenten. ONTZETTEND VLIEGONGEVAL IN INDIE VLIEGBOOT VERPLETTERD EN IN BRAND GEVLOGEN VIER SLACHTOFFERS SOERABAJA, 14 April (Aneta). Een Dor- nier Marine-vliegboot, die voor het houden van een nachtoefening van het marinevlieg tuig Morokrembangan was opgestegen, is bij een landingsoefening verkeerd gedaald en met den neus schuin in zee terechi geko men. Het toestel vloog in brand Patrouille rende troepen snelden aanstorads ter assis tentie, doch slaagden er slechts in een der inzittenden, den majoor-konstabel C. W. Christiani, op te pikken. De ongelukkige was met levensgevaarlijke brandwonden overdekt, zoodat zijn overlijden ieder oogen- blik kan worden verwacht Geen der andere leden van de bemanning zijn tot dusver teruggevonden. Het vliegtuig was inmid dels gezonken. De bemanning bestond uit de volgende personen: bestuurder: de sergeant vli.gtuig maker V. J. Leder (Internationaal en Man- ne-vlieg-brevet); vooits de zoo juist genoem de majoor-konstabel Christiani, de sergear.t- vlicgtuigmaker L. Jutten en de Indische kor poraal Pangadahim. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Gevreesd wordt dat alle inzittenden zijn omgekomen. SOERABAYA, 15 April (Aneta). De over blijfselen van de verongelukte Dornier-Wall vlieghoot met de vermisten, zijn nog niet ge vonden. Waarschijnlijk is het wrak wegge spoeld. Een lichter spoedde zich naar de plaats van de ramp. De majoor-constabel C. W. Christiani, de eenige inzittende, die tot nu toe werd opge pikt, is aan de ernstige brandwonden over leden. UIT HET SOCIALE LEVEN OVEREENSTEMMING IN HET BAKKERSBEDRIJF In de onder leiding van den nijkshemidde laar,"Mr. S. de Vrros Ca, gehouden conle- fehtie naar aanleiding van liet loongesclii) in het hakkershedrijf-te Rolterdam tusschen de vertegenwoordigers van de besturen der drie werkgevers- en die van de vier werk nemersorganisaties jn dat bedrijf, is voiko- rrten overeenstemming bereikt. De voorloopige overeenkomst, welke een loonsverlaging van f 1 benevens een crisis verlaging van f 1.50 bevatte, is de basis van de thans bereikte volledige overeenstem ming. welke aan de gezelienorganisaties zal worden voorgelegd en waarvan het resul taat morgen wordt gepubliceerd. DE STAKING IN HET VEENBEDRIJF TE NIEUW WEERDINGE. De staking In het veenbedrijf te Nieuw Weerdinge is algemeen geworden. Het aan tal stakers loopt naar schatting om de 400 doch liet is moeilijk aan te geven, omdat dit jaar aanmerkelijk minder verveend zou worden dan in vorige jaren. Bii de Riiks- werkverschaffing waren reeds vóór de moei lijkheden 250 a 300 meer arbeiders, uit het stakingsgebied, te werk gesteld dan verle den jaar het geval was. Waarschijnlijk zal het conflict van langen duur zijn, daar geen der partijen eenige neiging vertoont tot toegeven en het veen- bedrijf noodlijdend is geworden. In het stakingsgebied is het volkomen AMSTERDAM DE ONDERHANDELINGEN OVER DE LOON EN. Gisiteren heeft het georganiseerd overleg zijn laatste vergadering gehouden ter oespre- king van de korting op de loonen. Zaterdag avond valt de beslissing. Naar verwacht wordt zal overeenstemming worden verkregen met de ambtenaren en de politie, maar zullen de werklieden het voorstel van B. en W., zooais het nu geformuleerd is (2% pet. tot f1000, daarboven 5 pCt verwerpen. D w.z. vermoedelijk zullen drie van de vijf werk- Iic«enorganisaties: de protestantsch-christe- lijke. de katholieke en de neutrale organi saties, zich daarvoor verklaren, maar de twee andere organisaties: de moderne bond en de federatie, hebben de meerderheid en zijn er om politieke redenen tegen. De loonovereenkomst met de werklieden zal dus door den Kaad moeten worden vast- EMMABLOEM-COLLECTE De Emmahloem collecte heeft te Amster dam 18,600 opgebracht. ROTTERDAM KORTING SALARISSEN GEMEENTE- PERSONEEL B. en W. verklaren zich accoord met het voorstel G. O. In de Woensdag gehouden vergadering van het Georganiseerd Overleg is behandeld het bekende voorstel van B. en W. om met in gang van 1 Juli 3 pet pensioenkorting toe te passen. Door vertesrenwoordigere van Chr. en R.-K. o-ganisaties is na breedvoerige bespreking voorgesteld om geen pensioenaftrek toe le passen, doch :u plaats daarvan met ingang van 1 Mei 2 pet. te korten op de loonen en salarissen beneden-/ 2000 en 3 pet. op de hoogere salarissen. B. en W. hebben zich met dit voonstol accoord verklaard. Maandag komi het Georg. Overleg bijeen tot het behandelen van de voorstellen inzake de „franje". POGING TOT MOORD OP EEN 22-JARIG MEISJE DE DADER ONTKOMEN EEN VERWOEDE WORSTELINO In den vroegen Donderdagmorgen he^ft in de buurtschap Reutum onder de gemeen te Tubb>rgen (Ov.) een ernstig misdrijf plaats gehad. Omstreeks acht uur fietste -je 22-jarige mej. M. Lansink. wonende aan het kanaal in die buurtschap, naar Almelo, om aldaar eenige inkoopen te doen. toen v;in de tegenovergstclde richting een ongev«-er 50-jarige man, eveneens per rijwiel, aan kwan. rijden. Bij het passeeren sloeg de man onverwacht zijn linkerarm om het hoofd van het meisje, met het gevolg, dat zij van de fiets viel en langs den berm van het ka naal kwam te liggen. De onverlaat sprong op zijn sJachtoffer toe en mishandelde haar door haar met een vlijmscherp zakmes «cn tweetal levensgevaarlijke steken in den hals toe te brengen. Mej. L. verweerde zich met alle kracht, waarbij de worsteling gerui men tijd duunde. De man stopte haar een dock in den mond, zoodat zij niet kon schreeuwen, waarbij hij haar dreigde inhei kanaal te zullen werpen. Het meisie wist haar aanrander het mes te ontrukken en gooide dit in het kanaal. De worsteling werd langen tijd \oortgezet. waarhij het in dividu poogde niet nader te noemen han delingen met zijn slachtoffer te plegen. Eindelijk kwam een fietser tanirs. doch de aanrander had dezen persoon reeds zien aan komen en had de vlucht genomen. Mej. I. die ongeveer 1 K.M. van haar huis was ver wijderd, kon zoo goed en zoo kwaad als h y- ging. haar huis nog bereiken. Zij leed zeer veel bloedverlies, daar de wonden vlak bi) den halsslagader waren toegebracht Aan vankelijk leek haar toestand hopeloos, doch later trad een verbetering in haar toe -tand in. De burgemeester van Tubbergen werd van dit misdrijf onmiddellijk op de hoogte gesteld cn deze begaf zich, vergezeid van eenige politiebeambten, naar de plaats van het misdrijf, waar een zeer nauwkeurig on derzoek werd ingesteld In den namiddag arriveerde ook het parket en de rechter commissaris uit Almelo, om een onderzoek in te stellen. Het mes is uit het kanaal od- gevischt Het onderzoek naar de verblijf plaats van den dader wordt voortgezet. Er zijn eenige aanwijzingen van personen ver kregen cn er wordt in een bepaalde richting gezocht Er is een vrij nauwkeurig signalement van den dader, die ongeveer 50 jaar moot zijn en gekleed is in een grijs pak met don kcre overjas, grove zwarte schoenen. Hij is meer dan middelmatig groot, tamelijk mi ger en heeft een bleeke gelaatskleur. De dader, die een jockeypet droeg, spreekt Twentsch dialect met een enkel woord Ho!- landsch. Op zijn kleedingstukken moeten zich verschillende bloedvlekken bevinden. AANVARING BIJ DORDRECHT MET GECOMPLICEERDE GEVOLGEN Donderdagmiddag voer op de Noord voor Dordrecht een Fransche sleepboot met een Duitsche tankzeelichter op sleeptouw. De l>oot hield het midden van de rivier, omrtai aan den Papendrechtschen wal een sleep- trein passeerde. Een sterke eb dreef haar echter naar don Dordtschen wal, waarbij de tankzeelichter in botsing kwam met een sleep van twee geladen schepen, getrokken door de sleepboot „Bctsy" van J Muller te Dordrecht Een der vaartuigen liep vrij zware averij op, doch kon de reis naar Bel gië vervolgen. Echter waren hierdoor twee schepen naar den wal gedreven op een sleep van vijf leege Belgische schepen, die alle zware averij opliepen en naar de scheeps werf De Rijn moesten worden gebracht om gerepareerd te worden. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. DOODELIJKE VAL. Te Schijndel (N.-Br) viel een 20-jarige mnn van zijn rijwiel met zijn hoofd op een hok. De doo<j trad onmiddellijk in. BRANDEN. Te Beverwijk is de garage van den rijwiel hersteller van R. door brand vernield Eeni ge nieuwe fietsen en tien bakfietsen gingsn verloren. Dc oorzaak van den brand is kurt- sluiting. De schade wordt door verzekering gedekt, Gistermorgen brak door onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van K. te Zieuwent onder Ruurlo (Gld.). Terwijl de bewoners ich nog te bed bevonden werden zij gewekt door het loeien van jiet vee. dat nog juist in veilig heid kon worden gebracht Huis en inboedel pingen geheel verloren. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. Verzekering dekt de schade. BOERDERIJEN IN DE ASCH GELEGD. Vee ln vlammen. Te Nijkerk Is de boerderij, bewoon J door Van Panhuys, in vlammen opgegaan. Twee paarden en twaalf koeien kwamen in hel vuur om. Verzekering dekt de schade. Te Oisterwijk (N.-Br.) werd de boerderij van Verhoeven in d« asch gelegd. De vee stapel kwam in de vlammen om. Verzeke ring dekt de schade. Te Beilen (Dr.) is de boerderij van Struik door brand vernield. Het vee werd gered. Een belendend perceel kon men nog behou den. Verzekering dekt de schade. Door den burgemeester van Koedijk is in den gemeenteraad medegedeeld, dat het B. en W. niet is gelukt de 17000 gulden te leenen, die dc gemeente moest verstrekken bij het regeerinis- crediet groot f 39.800 ten behoeve der noodlij dende tuinders. De regeering was wel bereid de gemeente f 10.000 te leenen voor 9 maanden a 6 pet., doch als dekking daarvoor moest dan dienen de uit komsten van het electriciteitsbedrijf der ge meente, terwijl de tarieven /oor electrische stroom aanmerkelijk verhoogd moesten wor den 24 cent op 35 cent voor licht en 6 cent op 12 cent voor kracht. Voornaamste Nieuws, (ML I) Do opening van bet Florapark te Noord- wijk. Ontzettend vliegongeval in Indië. Ernstige aanranding te Tubbergen. (blL f) Met Stimson's komst te Genève wordt een beslissende wending op de Ontwapenings conferentie verwacht. (blL 3) Verwording. Financieel Weekoverzicht. (ML 9) Tweede Kamer. Dr. de Visser herdacht Voortzetting behandeling -"«tsvoorstel-Ebels. Het Pachtvoorstel-Ebcls in de Tweede Het rapport der commissie-de Vries over de goederentarioven der Nedtrl. Spoorwegen. Sproeten komen vroeg ln het voorjaar koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten, De eischen der regeering veroorzaken heel wat consternatie bij de leden van den raad. Telegrafisch werd den minister verzocht om order dezelfde voorwaarden de leening van f 10.000 met f 7000 te verhoogen en n oe- digste het crediet van f 39.800 te verstrekken d&ar langer wachten onmogelijk is. WIJZIGING GEMIDDELD INVOERRECHT VAN BOTER IN DUITSCHLAND In verband met de vermindering van den export naar Duitschland hebben de Nederland sche Boterverkoopvereenigingen besloten, het door hen berekende gemiddelde invoerrecht van R.M. 86.per 100 K.G. met ingang van 15 April te verlagen tot R.M. 75.per 100 kg. Het bestuur van de Rotterdamsche Verceni- ging van fruit- en groentenexporteurs srhryffc in een adres aan den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw: De deviezentoewijzing voor April vooral it gebleken een zeer ernstige belemmering voor der export van onze producten naar Duitsch land te zijn. Ook lijdt uit dienzelfden hoofde de import van zuidvruchten en dergelijke, waar van doorvoer naar ons natuurlijk achterland, Kgnland en Roergebied, zeer ernstige schade. Inzonderheid wordt hierdoor getroffen de haven van Rotterdam, die zich in den loop der laatste jaren tot een internationaal centrum van verkoop had ontwikkeld en waarvan nu tengevolge van de noodlottige deviuzer.rege- ling de doorvoer tot byna niets is ingekrom pen. Hamburg en Bremen nemen thans de plaats in van Rotterdam. De sedert jaren ge kweekte relaties in het Duitsche achterland zien zich noodgedwongen verplicht, zich \oor hun behoeften aan zuidvruchten in Hamjurg en Bremen te voorzien. Met nadruk mogen wy Uwe Excellentie er op wijzen, dat de huidige deviezenregeling een algeheele vernietiging beteekent van onzen eigen productcnuitvoer, alsmede van den heS export van zuidvruchten. De rampzalige gevol- gen, die hierdoor voor onzen land- en tuin bouw, scheepvaart en expeditiebedrijven en onze spoorwegen zullen intreden, zyn voorals nog niet te overzien. VERKEERDE PRAAT. De zetter lieert gisteren in „Land- en Tuin bouw" den Praatjesmaker juist het tegen gestelde laten zeggen van wat hij hééft ge- zeg«j over „Florapark" te Noordwijk. Hij heeft gezegd: men kan nog net' zeggen: „Ga kijken!" enz. Do zetter heeft juist het tegengestelde daarvan gemaakt nj» men kan nog niet zeggen: „Ga kijken." Natuurlijk moet ieder gaan kijken. Nie mand zal berouw van zijn reis hebben. Rechtzaken. EEN BRANDSTICHTER Voor de rechtbank te Amsterdam etond te recht (ie 45-Jarlge postbode P. dc K.. uit L*It- hoorn, than* gedetineerd, verdacht Van brand stichting en uitlokking daarvan. Van de zijde van het O. M. waren 31 getuigen gedagvaarddo verdediger had 15 getuigen Jk decharge doen oproepen. De man. eigenaar van een café te l'l thoorn. zou In den nacht van 5 op 6 Juli 1930 In het afé brand hebben geaUoht, waardoor het ge- Bovendien zou hij In 1928 brand hebben ge- ticht om zich de verzekerlngspennlngen toe te eigenen en werd hem ten laste gelegd. hij leen zekere van V had uitgelokt dezen braad «o stichten Hij xou dezen daarvoor honderd gul- den hebben beloofd. In het door haar bewoonde en aan verdacht" 1930 verschillende malen de caféhoud- orfd'n' brana «H^ten tocbehoorVnde1'café °De"i"ouwengl^n«^Vhtcra met n van verdao»" verdachte de tot hraixiatlchting -eldljk. tal getuigen werd gehoord, waarna Tenslotte --'rdaohte ln. '_n perceel aan den~Amsteïdijk." :n nog dertig getuigen°"°Wo'rdcn'Ug5!

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1